BUITENLAND. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Tienovereenkomstig is de redactie der verordening nader te preciseeren, om deze gedachte tot volledige uitdruk king te brengen. Bovendien behoort te vervallen het recht van 1.— per aansluiting voor het hebben van buizen in openbare ge meentewegen, ten behoeve van riool aansluitingen en het afvoeren van huis en hemelwater op openbaren gemeen tegrond, wijl door de verhoogde straat- belasting (het dubbele der belasting van hen die niet aan het riool liggen) in feite reeds rioolbelasting wordt be taald. B. en W. stellen voor de verordening in dezen geest te wijzigen, teneinde te bevorderen, dat zij spoedig in werking kan treden. Zij behouden zich echter het recht voor straks hierop terug te komen en een wijziging der verorde ning voor te stellen. De Raad gaat daarmee accoord. 8. Wijziging der gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1934. Naar aanleiding van een opmerking van den heer M. Dingemans, zegt de Voorzitter, dat B. en W. er voortaan voor passen op eigen verantwoording mandaten te teekenen, terwijl de be trokken begrootingspost reeds over schreden is. Daarom zijn deze perio dieke overschrijvingen, die voorname lijk administratief zijn, noodzakelijk. Vragen van den heer Snoeren. De Voorzitter dient den heer Snoe ren van antwoord op de volgende door hem gestelde vragen: Op welke wijze en wanneer denken B. en W. de verbindingsstraat Hooge- Steenweg—Gasthuisstraat te Loon op Zand te verharden? Kunnen de bezwaren der inning van het schoolgeld voor de bewoners van Loon op Zand niet ondervangen wor den? De Voorzitter zegt, dat, voordat de Raad besloot tot aanleg der verbin dingsstraat slechts is toegezegd 'n goed voetpad aan te leggen, dat van den rij weg zou worden afgescheiden door 'n trottoirband of door paaltjes. De Voor zitter heeft toen, blijkens de notulen, zelfs uitdrukkelijk gezegd dat hij met betrekking tot de verharding van den weg nog geenerlei toezegging kon doen. Er is dus in het geheel niet toe gezegd dat de straat reeds in het begin van 1935 zou worden verhard, zooals de heer Snoeren meent. Ten aanzien van de inning der schoolgelden zegt spr., dat deze over het eerste kwartaal pas na 3j^ maand en over het tweede kwartaal pas na \]/2 maand zijn opgevorderd. De laat ste termijn moet echter betaald worden voor den afloop van het dienstjaar, daar anders verwarring kan ontstaan. Er is reeds gelegenheid gegeven om het schoolgeld in termijnen te betalen; van de 823 aangeslagenen wenschten er echter slechts 7 van deze gelegen heid gebruik te maken, waarvan er geen enkele in Loon op Zand woonde. De Wethouderssalarissen. De Voorzitter stelt nog aan de orde een schrijven van Ged. Staten waarin zij de meening van den Raad vragen over een korting van 10% op de sala rissen der wethouders. Voor de behandeling van dit schrij ven verlaten de beide wethouders de zaal. De Voorzitter zegt, dat hij met een der wethouders over deze verlaging ge sproken heeft en dat deze er geen be zwaren tegen had. Spr. zelf kan zich er echter niet mee vereenigen, op de eerste plaats omdat de vermindering van 10% zeer willekeurig gekozen is en op de tweede plaats omdat hij van meening is dat in een gemeente als Loon op Zand de werkzaamheden en de verantwoordelijkheid der Wethou ders best een salaris van 900.wet tigen. Spr. stelt daarom voor aan Ged. Staten te berichten dat de raad niet met deze verlaging kan accoord gaan. Dit voorstel wordt aangenomen. De vergadering wordt hierna ge sloten. Geheel juist is dit cijfer niet. Op de begrooting 1934 had de gemeente Waalwijk 25.000 uitgetrokken voor subsidie aan Burg. Armbesturen, en voor 1935 is geraamd 30.000. Red. NIEUWKUIK. Dinsdagavond 7.30 uur kwam de raad dezer gemeente in spoedeischende openbare vergadering bijeen. Afwezig de heeren Wilgers en van Engelen. Voorstel van B. en W. tot vernieu wing van het voetpad door de gemeen te met tegels, in verband met den aan leg der waterleiding. De Voorzitter zegt, dat voor dit punt de raad in hoofdzaak ter vergadering is bijeen geroepen. Hoogstwaarschijnlijk zal in de volgende week een begin wor den gemaakt met de werkzaamheden aan de waterleiding. De gleuf die voor het leggen der buizen zal moeten ge graven worden, komt midden door het bestaande voetpad. Daar dit bestaan de pad nu zeer slecht is en er al meer dere malen op aangedrongen is om het te vernieuwen, vindt hij het nu een mooie gelegenheid om het keurig in orde te laten maken. Men zou dan het pad niet meer ver nieuwen met steenen, doch met tegels. De kosten hiervan zullen bedragen tus- schen de 6 a 700 gulden. Met het leg gen heeft men niets te maken, dit is /oor rekening van het Waterleidingbe drijf. De Voorzitter gelooft wel dat het in de gemeente een groot gemak zal zijn. De heer v. d. Besselaar informeert wat voor soort tegels men wil leggen. De Voorzitter zegt, van dezelfde soort zooals in de stad de trottoirs zijn. De heer van den Besselaar zegt, zich er mee te kunnen vereenigen met het oog nu op de waterleiding en deze de tegels legt. Doch wanneer de gemeente zelf het pad moest gaan opbreken en het met tegels bestraten, zou hij het als overbodige luxe beschouwen. De Voorzitter zegt, dat het pad met de heele steenen die er uit komen zal worden aangevuld. De heer v. d. Ven zou de rest dan doen gebruiken tot aanvulling der we gen elders in de gemeente. De heer de Goeij is er ook voor om van deze gelegenheid gebruik te maken en het pad te betegelen. Wordt goedgevonden tegels te leg gen. Herziening der jaarwedden van Bur gemeester, Wethouders, Secretaris en Ontvanger, naar aanleiding van een door Ged. Staten ontvangen schrijven. Daar deze bepalingen niet voor deze gemeente in aanmerking komen, en er ook geen comulatie van betrekkingen zijn die meer dan 500.aan jaar wedden hebben, wordt dit voor kennis geving aangenomen. De jaarwedden van de wethouders worden als voorheen vastgesteld. Mededeeling wordt nog gedaan dat de pachtsom der gemeentelanderijen over 1934 met 20% is verlaagd. Hierna sluiting. De moord op Alexander I en Barthou. Het stoffelijk overschot van den vermoorden koning is Woensdagmid dag weer aan boord gebracht van den Zuid-Slavischen torpedobootjager Du- brovnik, die den vorst naar Marseille vervoerd bad. Begeleid door twee Franscbe oorlogsschepen beeft het schip de haven van Marseille alweer verlaten. Het stoffelijk overschot van den koning is met militaire eer naar de haven geleid. President Lebrun schreed naast Koningin Maria aan het hoofd van den stoet. De doodsbaar werd door f> Franscbe officieren gedragen, die haar bij de haven aan 6 Zuid-Sla vische officieren overgaven; deze laat- sten droegen haar aan boord. Langs den weg dien de stoet volgde stond een enorme zwijgende menigte. Troepen brachten het militaire eerbe toon. Voor de Dubrovnik vertrok, werd een minuut stilte in acht geno men. Franscbe oorlogsbodems escortee ren het schip tot aan Joegoslavië. De 11-jarige kroonprins Peter is tot koning uitgeroepen. Het regentschap zal volgens de beschikking van den vermoorden koning worden uitgeoe fend door Prins Paul, senator Stan- kowitsj en dr. Petrowich. De begrafenis van koning Alexander zal Woensdag plaats hebben. Ook de Nederlandsche regeering heeft haar deelneming betuigd. Het onderzoek. Naar thans gemeld wordt, heeft het Joegoslavische gezantschap te Brus sel reeds eenigen tijd geleden een waarschuwing ontvangen, dat door Joegoslavische emigranten ecn aan slag op het leven van koning Alexan der was beraamd. Deze waarschuwing werd uitdrukkelijk herhaald aan den vooravond van 's konings reis naar Frankrijk. De directie van de Sureté Nationale heeft bekend gemaakt, absolute zeker heid te hebben gekregen, dat de moor denaar van koning Alexander en mi nister Barthou niet op eigen gelegen heid heeft gehandeld. De z.g. Kalemen het is zeer twij felachtig of dit zijn ware naam is moet een der vele schakels van een gevreesde terroristische organisatie geweest zijn. Vandaar ook dat order is gegeven om met het oog op de komst van den jongen koning Peter naar Parijs, de geheele lijn van Calais tot de hoofdstad met de grootste ge strengheid te bewaken. Het Cechische paspoort van den z.g. Kalemen was valsch, evenals alle grensstempels die er op voorkomen. Een tweede mededeeling, afkomstig uit Praag, zegt dat vandaag te Zagreb een Cecil, zekere Vabrina, gearres teerd is, die tot Maart 1934 in 't Fran scbe vreemdelingenlegioen heeft ge diend en toen via Marseille naar Eu ropa is teruggekeerd. In Marseille zou hij den moordenaar hebben gekend en hem zijn paspoort hebben gegeven. Men hoopt van dezen man nadere bij zonderheden omtrent den moordenaar te weten te komen. De recherche te Belgrado is bij haar onderzoek naar de ware identiteit van den moordenaar den naam Kalemen tegengekomen op de lijst van de oud ste en geduchtste Macedonische revo- lutionnarie organisatie, de Orim. Het bericht, dat de dader medeplich- tigen gehad heeft, schijnt bevestigd te worden door de mededeeling van een hoteleigenaar te Aix en Provence in de huurt van Marseille, dat drie men- sclien, onder wie de moordenaar, Zondagavond in zijn hotel zijn aange- NORTH komen. De moordenaar, dien de ho telier uit de foto's in de bladen duide lijk herkend heeft, had de inschrijving van zijn naam in het hotelregister voortdurend uitgesteld. Zijn metgezel len hadden zich ingeschreven als Egon Kramer van Kroatische nationaliteit, en Silvester Chalny, Tsjechoslowaak. Zij hieven tot Dinsdagmorgen. Ze lie ten zich een flink ontbijt brengen en verbruikten een aanzienlijke hoeveel heid alcohol. De dader zou vervolgens in de hal van het hotel nauwkeurig de bladen hebben doorgelezen, waarin mededeelingen stonden over de aan komst van den koning. Na het mid dagmaal waren de twee mannen om 1 uur weggegaan met de mededeeling dat zij tegen het avondeten terug zou den komen. Alleen Kramer was echter terugge komen, had de rekening betaald en was toen weer weg gegaan. De verdere slachtoffers. Het aantal slachtoffers van den aanslag te Marseille bedraagt tot dus. ver vier, n.l. koning Alexander, minis ter Barthou, de politiebeambte Galy en een vrouw. In het ziekenhuis bevinden zich als gevolg van dezen aanslag nog negen personen, waaronder de Fransche ge neraal Georges, wiens toestand nog steeds zeer ernstig is, verder drie Franschen, waaronder een filmopera teur, vier Francaises en een 14-jarige knaap. Drie medeplichtigen gearresteerd. De Fransche politie heeft aan de Zwitsersche grens 2 medeplichtigen van den moordenaar Suck, alias Kale men n.l. Benesj en Novak, gearresteerd. Op ondervraging van de politie heb ben de beide gearresteerde mannen reeds medegedeeld, dat zij medeplich tig waren aan den moordaanslag. Bij hun verhoor deelden Benesj en Novak nog mede, dat indien de aan slag te Marseille zou zijn mislukt, ook te Parijs een poging zou zijn gedaan om koning Alexander te vermoorden. De derde medeplichtige Chaluy, die de geestelijke leider der bende schijnt te zijn, was door rechercheurs gezien te Fontainebleau. Hij wist echter in de bosschen te ontkomen en is eerst na een klopjacht gearresteerd. Hij is naar Parijs overgebracht. Barthou. Het lijk van Barthou is opgebaard in het ministerie van Buitenlandsche Za ken te Parijs, dat geheel in rouw ge huld is. Reconstructie van het Fransche Kabinet? In de Kamerkringen teekent zich een strooming af ten gunste van een recon structie van het kabinet. Minister Sarraut heeft zijn porte feuille ter beschikking gesteld. Het is mogelijk dat Herriot naar bui tenland en Tardieu naar binnenland gaat. Als opvolger van Barthou noemt men voorts o.a. oud-president Laval, Beren- ger en Flandin. De directeur der Sürete-National en de prefect van het departement waarin Marseille ligt, zijn van hun functie ont heven. Algemeene dienstplicht in Oostenrijk? In een rede, die de vice-burgemees- ter van Weenen, dr. Kresser, op een vergadering van den Oostenrijkschen bond van industrieelen hield, kondigde hij aan, dat binnenkort de algemeene dienstplicht in Oostenrijk weer zal wor den ingevoerd. Henderson ziek. Arthur Henderson, de president der Ontwapeningsconferentie, is ziek. Hen derson is reeds 71 jaar oud. De werkloosheidsstatistiek v. Europa. Het Internationale Arbeidsbureau heeft wederom eenige mededeelingen over den stand der werk loosheid in hei afgeloopen kwartaal openbaar ge maakt. Terwijl drie maanden geleden do toestand, in vergelijking met dien op het gelijke tijdstip van 1933, slechts in vijf staten (Bulgarije, Frankrijk, Ierland, Polen en Portugal) verergerd was, zijn de werkloosheidscijfers van den zomer 1934 niet slechts in deze vijf staten hooger dan die van den zo mer 1933, doch bovendien ook nog in België, Nederland, Spanje en Tsjecho-. Slowakije, terwijl ook in Zwitserland de toestand iets slechter schijnt te zijn geworden. Het eenige Europeesche land, waar de in het begin van dit jaar geconsta teerde verbetering nog schijnt aan te I r houden en zich zelfs steeds duidelijker merkbaar maakt, is Zweden. Titulescu. Titulescu heeft de portefeuille van buitenlandsche zaken in het Roemeen- sche kabinet weer aanvaard. Samenzwering in Portugal. In Portugal is een samenzwering tegen de regeering ontdekt. Er hadden verscheiden arrestaties plaats. Oorlogstoestand in Asturië. Het blijkt thans dat de operaties in de Spaansche provincie Asturië niet het karakter dragen van een onder drukking, doch aan een volslagen oor logstoestand doen terugdenken. Drie afdeelingen van globaal 6000 man sterk voeren thans, gesteund door de artillerie en vliegtuigen, een omsinge lende beweging uit. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat de drie afdee lingen zich in het centrum van het mijngebied samentrekken. De doodstraf is in Spanje weer in gevoerd. Overigens verbetert de toestand in Spanje. Mijnramp nabij Lyon. Een mijnramp heeft vandaag plaats gehad in de pyrietmijnen van Saint Bel nabij het plaatsje St. Pierre la Palud onder Lyon. In de 166 meter diepe schacht, waar in zich het depot voor de voedering der paarden bevindt, brak om acht uur in den ochtend door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit, welke zich zeer snel uibreidde en waarbij 't vuur weldra het houtwerk en de an dere schotten aantastte. Terwijl overdag 300 tot 350 arbei ders in deze mijn werken, was op dat uur alleen de nachtploeg van ongeveer 35 personen aanwezig. Men heeft vast gesteld dat op het appèl 32 arbeiders ontbreken, die allen om het leven zijn gekomen; tot dusver heeft men nog slechts de lijken van 17 hunner kun nen hergen. Uit het onderzoek is verder geble ken dat de brand ecn gevolg moet zijn geweest van de onvoorzichtigheid van een jongen arbeider, die zijn mijnlamp heeft laten vallen. Kaatsheuvel, 11 Oct. '34. Aanbesteding. Onder architectuur van den heer H. J. van den Heuvel alhier, werd voor re kening van de Fa. G. van Lier, schoen- fabrikante te Loon op Zand, aanbe steed het bouwen van een woonhuis te Loon op Zand. Uitslag: Gebrs. v. d. Hoven, Kaatsheuvel, tim- merpost 1750.—. Gebrs. v. d. Hoven, Kaatsheuvel, mas sa ƒ4250.-. C. Mutsaers, Loon op Zand, metsel- post 1971. massa ƒ3870.—. C. den Teuling, Kaatsheuvel, metsel- post 2073. massa 4295.—. A. M. Vermeeren, Loon op Zand, tim- merpost 1913.-massa 4170. L. Fitters, Waspik, massa ƒ4058.—. H. A. Moolenschot, Kaatsheuvel, tim- merpost 1899.'massa 3895. C. van Hest, Loon op Zand, massa ƒ4193.-. L. v. Luxemburg, Kaatsheuvel, massa ƒ4283.—. A. Kleijngeld, Kaatsheuvel, massa ƒ4154.-. Verfpost: J. B. Hebing, Loon op Zand 222.— Jan Smit, Kaatsheuvel 388.— P. J. Merkx, Kaatsheuvel 385. Gegund: Metselpost: C. Mutsaers te Loon op Zand; timmerpost: Gebr. van den Hoven, Kaatsheuvel; verfpost: J. B. Hebing, Loon op Zand. Sobriëtas-bloem. De verkoop van 't Sobriëtasbloempje bracht alhier 67.50 op. Herinneringsalbum. Dezer dagen is het herinnerings album klaar gekomen, dat aan den Weled. Achtb. Heer J. L. v. Besouw, oud-Burgemeester onzer gemeente, als dankbaar aandenken aan zijn zegenrijk 33-jarig bestuur zou worden aangebo den door de vereenigingen uit Kaats heuvel, Loon op Zand en de Moer. Het is een kostbaar werk, waaraan honderden uren arbeid besteed zijn. Het schilderwerk komt van de vaar dige hand van den Eerw. Broeder Joad alhier en wordt door kenner en leek als hoog kunstig geroemd. Het keurige bindwerk uitsluitend handwerk -komt van de firma Ant. Tielen uit Waalwijk, die op dit gebied het fijnste levert, wat er in het geheele land geboden wordt. Alles bijeen is het een werk, dat slechts met het predicaat „keurig" te bestempelen is. Vrijdag avond is het album aan den oud-Burge meester aangeboden door een deputa tie van het bestuur van de vereeniging Kaatsheuvels Belang, die het initiatief van het werk nam, van het bestuur van Loon op Zand's Belang met den ont werper, den Eerw. Br. Joad. Het ligt in de bedoeling gelegenheid voor belangstellenden te bieden het al bum eerstdaags te bezichtigen. Bioscoop. In de zaal van den heer Jan v. Dun zal Zaterdag 13 October opnieuw een bioscoop geopend worden. De BIO- onderneming uit Arnhem zal de zaak exploiteeren. IS De nieuwe geluidsfilm „Ben Hur" zal als première vertoond worden. Gegund. Onder architectuur van de heeren G. Duschoten uit Bussum en J. A. Prins te Kaatsheuvel, werd heden het bouwen van een villa voor rekening van den Weled. Zeergel. Heer Dr. Th. Cappetti alhier, gegund aan den heer Jos. Leijten te Raamsdonk. [y Buslichtingen. De veranderde dienstregeling van treinen en bussen heeft een aanmerke lijke verandering gebracht in de bus lichting en verzending van de post. De buslichtingen zijn bepaald op minstens 15 min. vóór het vertrek van de dienst- bussen, die de post vervoeren, n.l. op: 5.20 uur voor alle richtingen. 6.30 uur alléén voor Loon op Zand. 12.30 uur voor alle richtingen. 19.05 uur alléén voor Waalwijk. 19.55 uur voor alle richtingen. Gouden Bruiloft. Zaterdag 20 October vieren de- ech telieden Th. van Wanrooy-Laros aan de Kruisstraat hun gouden bruiloft. Een buurtcommissie is druk bezig de krasse oudjes een aangenaam feest te bereiden. Beiden zijn nog gezond en sterk en doen nog hun dagelijksche bezigheden. O LOON OP ZAND. J.l. Dinsdag hield oudergewoonte 't gilde St. Am- brosius alhier zijn jaarlijkschen sta tie-dag. Traditiegetrouw werd aange vangen met het bijwonen eener H. Mis, waarna men in den namiddag eene mu zikale omwandeling maakte en aanzat aan den Gilde-maaltijd. Zooals vanouds werd 's avonds een bal gehouden, waarop de antieke dan sen hoogtij vierden. Naar ons wordt medegedeeld heeft de j.l. Zondag gehouden collecte ten bate van de R.K. Universiteit een be drag van rond 160.— opgebracht. Dit bedrag geeft een klein tekort op het gemiddelde van ƒ0.10 per katholiek waarop wordt gerekend. Deze week is de R.K. Missie- Naaikring wederom met zijn werk zaamheden begonnen. Een 7-tal nieuwe leden zijn toegetreden. Met het flink batig slot van 600.-- ten vorigen jare van de tentoonstelling en fancy-fair in kas, kan dit jaar zeer veel ten bate der Missie worden tot stand gebracht. Het Bestuur van de J. W. alhier heeft voor het komende winterseizoen het program ontworpen. Naast de vele ontwikkelingsavonden op godsdienstig en maatschappelijk terrein zal ook aan sociale vorming en ontspanning de noodige plaats worden ingeruimd. Onder leiding van den heer Jan van Bladel nam de Tweede Loon op Zandsche Politiehondenclub j.l. Zon dag wederom deel aan de Hondende monstratie te Baardwijk. Onze club mocht de volgende resul taten boeken. Klasse A: le Pr. A. v. d. Linden met Nero 259 p. 2e Pr. J. Snoeren met Nero 255 p. 3e Pr. J. v. d. Velden m. Caesar 246 p. 7e Pr. J. v. d. Velden met Nero 101 p. 8e Pr. C. v. Balkom met Leon 89 p. 9e Pr. G. v. Bladel met Roeland 67 p. Extra prijs beste manwerk A. van der Linden. Klasse B: le Pr. W. Biemans met Nero 144 p. 3e Pr. C. Michielsen met Max 140 p. Naar wij vernemen, werden in den loop dezer week, in vergelijking met andere jaren, zeer veel hazen op gemerkt en geschoten. Sinds de ope ning der jacht op 6 October schijnt reeds een flink aantal langooren het leven te hebben moeten laten. Naar ons wordt medegedeeld, is aan den huidigen koster alhier, als zoo danig eervol ontslag verleend en is in diens plaats benoemd de heer H. de Laat uit Vlijmen. Op Dinsdag 16 October a.s. zullen de cursussen in schoenmaken en patro- nenmaken in de oude school wederom aanvangen. Tot heden hebben zich reeds een 37- tal leerlingen aangemeld, t.w. voor pa- tronenteekenen 22 en voor hand schoenmaken 15. Elk jaar blijkt duide-

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6