HI a BUITENLAND. 1 I geschat is, in verband met het in werking treden der bevloeiïng, waar door deze lasten beduidend zullen stijgen. De Voorzitter zegt dat het moge lijk is dat de bevloeiïng in 1935 begint, doch de verhooging der las ten zou dan toch eerst in 1936 in gaan en dus op de volgende begroo ting drukken. De heer W. v. d. Wiel verklaart zich tegen elke subsidie aan instel lingen buiten de gemeente. Hij acht deze bijdragen niet verantwoord, zoo lang er in Drunen zelf zooveel armoede geleden wordt. Spr. kan ook niet accoord gaan met de opvatting van B. en W. dat in deze begrooting reeds moet wor den rekening gehouden met het in gediend, maar nog niet aangenomen wetsontwerp inzake de financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten. De Voorzitter verwijst deze op merking naar het adres van den minister van binnenlandsche zaken, die er zelf op heeft aangedrongen met dit wetsontwerp rekening te houden. De heer W. v. d. Wiel. Dus men geeft in den Haag al orders uit voordat de Kamers er toe besloten hebben. Waar zitten dan onze Ka merleden voor? Tegen de subsidiën stemmen de heeren W. v.d.Wiel en G. Verhoeven. De begrooting wordt conform ont werp vastgesteld. Alleen de heer W. v. d. Wiel stemt tegen. 3. Goedkeuring begrooting 1935 van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur. Deze begrooting wordt conform ontwerp vastgesteld. 4. Wijziging der verordening tot heffing van opcenten op de grond belasting, personeele belasting, ver mogensbelasting en gemeentefonds belasting. De opcentenheffing wordt bepaald overeenkomstig de begrooting. De heer W. v. d. Wiel stemt tegen de heffing van 165 opcenten op de personeele belasting. Winkelsluiting. 5. Verklaring als bedoeld in art. 5 der wet van 27 Juli 1934 S no. 450 tot wijziging der winkelsluitingswet. Tengevolge der wet tot wijziging der winkelsluitingswet, kan de verkoopgelegenheid op Zondag voor winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak hetzij visch, hetzij fruit, hetzij een of meer der navolgende waren brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet tezamen met consumptie ijs, ten verkoop in voorraad zijn, worden gesteld op 6 achtereenvolgende uren, doch uit sluitend voor den verkoop van even- genoemde waren. Voor winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaksartikelen ten verkoop in voor raad zijn kan de verkoopsgelegen heid voor die artikelen worden ge steldop vier achtereenvolgende uren. Om tot de omschreven verruiming der verkoopgelegenheid te geraken is het noodzakelijk dat de raad een verklaring aflegt van oordeel te zijn, dat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden daartoe aanleiding geven. De betrokken winkeliers heb ben zich allen vóór verruiming verklaard. Geen der leden heeft er bezwaar tegen de verklaring af te leggen. 6. Aanmerkingen van Ged. Staten op het raadsbesluit van 13 Aug. 1934 tot wijziging der verordening op de keuring van \ee en vleesch met voorstel tot wijziging. De door Ged. Staten gevraagde wijzigingen zijn alle van slechts van redactioneele beteekenis, waarom er geen bezwaren tegen worden inge bracht. Electrificatie Kuiksche Heide. 7. Verzoek van een aantal be woners der Kuiksche Heide om te willen bevorderen dat de PNEM het electrisch net doortrekt vanaf L. van Loon via H. Pulles en verder langs den Keiweg tot den spoorweg overgang naar den Wolfshoek bij wachtpost no. 32 met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Naar aanleiding van het verzoek werd door B. en W. overleg ge pleegd met de PNEM. B. en W. hebben de finantieele gevolgen voor de gemeente nog niet geheel kunnen bezien. De voor. naamste voorwaarden door de PNEM gesteld voor bedoelde uit breiding van het net zijn lo. De gemeente zal aan de PNEM in de kosten voor den bouw van dit netgedeelte een bedrag ineens bij. betalen van f 7165. te voldoen zoo dra het net in bedrijf is gesteld. 2o. De gemeente garandeert aan de PNEM in de op dit netgedeelte aangesloten perceelen een afname van 2200 kwh. per jaar tegen den prijs, welke is vastgesteld voor uit sluitend verlichtingsdoeleinden. 3o. De gemeente zal de PNEM voor den bouw van het transfor matorhuisje, binnen vier weken na schriftelijke aanzegging, een terreintje van voldoende grootte en naar het oordeel van de PNEM gunstig ge legen, kosteloos in eigendom over dragen. Verderder zijn van toepassing diverse bepalingen, opgenomen in de tusschen de gemeente en de PNEM gesloten overeenkomst be treffende de overdracht van het GEB. Aangezien deze voorwaarden voor het gemeentebudget voorshands zeer zwaar zijn en de noodige tijd voor het voeren van nadere onderhan delingen ontbrak, adviseeren B. en W. deze aangelegenheid in hunne handen te stellen ter verdere behan deling, ten einde in de eerstvolgende raadsvergadering met een definitief voorstel ter tafel te kunnen komen. De Voorzitter licht nog toe dat de PNEM berekent welk deel der uitgaven voor het net direct produc tief is. Van het deel dat onproductief is moet ook de gemeente een gedeelte betalen. B. en W. vinden het bedrag eig hoog en zij overwegen maat regelen, waardoor deze uitgave ver minderd zou kunnen worden, b.v. door de eerste jaren den stroomprijs hooger te stellen. Ook de garantie die de gemeente moet geven vindt spr. bezwarend. Deze moeilijkheid zou misschien te ondervangen zijn doordat de gemeente op haar beurt van de aangeslotenen garantie vraagt. De heer v. Drunen vreest ervoor dat de Heide nooit meer electrisch licht zal krijgen als dit verzoek wordt afgewezen, want nu hebben zoo goed als alle menschen geteekend. Spr. voelt er echter niets voor de bewoners der Heide een hooger tarief te laten betalen dan de andere ge- meenienaren. De Voorzitter vindt 't niet onbillijk dat de Heide korten tijd een hooger tarief betaalt. De menschen uit andere deelen der gemeente moesten vroeger wel een veel hoogeren stroomprijs betalen. De boeren ge bruiken gemiddeld 40 k 50 KWH per jaar, zoodat niet te verwachten is dat de 40 huizen op de Heide samen de garantie-afnan.e van 2200 kWh zullen bereiken. Spr. zegt dat B. en W. er graag toe willen meewerken om de Heide licht te geven, dat zij zelfs erg blij waren toen zij het verzoekschrift kregen. Spr. zal dan ook trachten een weg te zoeken om aan het ver zoek gevolg te geven, maar hij mag daarbij de belangen der andere inwoners niet vergeten. De heer A. v. d. Wiel merkt op dat de Heide altijd geprofiteerd heeft van de vroegere hooge tarieven van het G.E.B. Daardoor kwam er een groot winstsaldo op de begrooting en waren de belastingen dus lichter. v. Drunen. Maar daarvoor hebt u dan ook altijd een prachtige ver lichting gehad, terwijl wij in een Egyptische duisternis zaten. De heer W. v. d. Wiel meent dat de raad op de voorwaarden, zooals die thans door de PNEM gesteld zijn, niet mag ingaan. Ook spr. is van meening dat de Heide altijd van de hooge lichtlarieven heeft profijt getrokken. Het verzoek wordt in handen van B. en W. gesteld. Verlichting Torenstraat. 8. Verzoek van een drietal inwo ners der Torenstraat om aldaar een paar lichtpunten meer te plaatsen. Het verzoek wordt gemotiveerd met de opmerking dat achter de heg in de Torenstraal veel vrijende paartjes van de duisternis plegen misbruik te maken. Aan dien onge- wenschten toestand zou een einde kunnen komen als voor een betere verlichting wordt gezorgd. De Voorzitter gelooft dat de mo tieven sterk overdreven zijn. Oprui ming der heg zou volgens spr. niet het doel bereiken dat de bewoners beoogen, daar slechts een klein deel der heg van de gemeente is. Spr. wil het verzoek daarom voor ken nisgeving aannemen. De heer de Wijs vindt dat de weg naar het Sempke ook verlicht moet worden. De Voorzitter antwoordt dat het in de bedoeling ligt 50 M. van dezen weg te bestraten. B. en W. zullen dan tegelijk overwegen of verlichting noodzakelijk is. De heer W. v. d. Wiel acht het gewenscht dat de Torenstraat achter aan evengoed verlicht wordt als vooraan. De Voorzitter merkt daartegen op dat de straat vooraan veel drukker bebouwd is en dat vooral het laatste deel 's avonds maar zeer weinig gebruikt wordt. De heer Verhoeven vindt het gewenscht de heg in de Torenstraat op te ruimen, ze brengt toch niets op. De Voorzitter zegt toe met de eigenaars der andere deelen der heg te zullen spreken om te komen tot algeheele opruiming. 9. Vaststelling schoolgeldkohier 1934. Wordt vastgesteld conform ont werp. 10. Verkoop strook gemeente grond, gelegen naast de perceelen verkocht aan A. Pelders en Th. v. Bers, aan Andr. v. d. Hoven. Deze verkoop werd reeds in de vorige vergadering besproken. De raad heeft er geen bezwaren tegen. NORTH P achtvermindering 11. Vermindering pacht van lande rijen 1934. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor in 1934 12'/a pet. pacht- vermindering te geven. Spr. meent dat daarmede voldoende wordt tegemoet gekomen aan demogelijk heid, dat enkele pachtprijzen te hoog zijn. Over het algemeen vindt spr. de pachten echter niet te hoog. De heer de Wijs vindt het niet billijk dat de landbouwers om pachtvermindering vragen, terwijl de resultaten van het bedrijf niet slecht zijn geweest. Spr. heeft hooren beweren dat er land verpacht wordt dat meer aan pacht opbrengt dan het in werkelijkheid waard is. Er wordt veel voor de landbouwers gedaan, maar spr. vraagt zich af: Wat wordt er voor de industrie gedaan Daar betaalt de regeering de tekorten niet bijSpr. adviseert daarom dit jaar geen pachtvermin dering te geven. De Voorzitter merkt op dat de pachtvermindering niet moet worden beschouwd als een steun in de crisismoeilijkheden. De vermindering wordt slechts toegestaan in verband met het feit dat de pachtprijzen voor de tegenwoordige omstandigheden te hoog zijn. De heer Verhoeven vindt een vermindering van 6 pet. al mooi genoeg. De heer v. Drunen bestrijdt de bewering van den heer de Wijs, als zouden de boeren er goed aan toe zijn. De pachtprijzen zijn sedert 1914 met 200 pet., sommige zelfs met 300 pet. geslegen. En zijn de tijden nu voorde boeren beter dan voor 1914? Thans zijn de producten meestal waardeloos. Spr. wil voor stellen een vermindering toe te kennen van 25 pet. evenals in 1933. De Voorzittef zegt dat de pachten een algeheele herziening zullen on dergaan zoodra er meer stabiliteit is ingetreden. De heer v. Drunen zegt dat het goed weiland in Elshout slechts half zoo duur is als in Drunen. De Voorzitter merkt op dat de pachters der gemeente het zeer groote voordeel hebben, dat zij practisch hun geheele leven hun land houden. Dit voordeel is voor de pachters ook heel wat waard. De heer W. v. d. Wiel is het gedeeltelijk eens met dhr. de Wijs. Spr. weet dat er boeren zijn die aan de gemeente pachtvermindering vra gen en zelf hun eigen land tegen veel hoogeren prijs verhuren. Alle steun die aan de boeren verleend wordt komt geheel ten laste dei- burgerij. Spr. had eigenlijk dit voor stel niet verwacht. De heer v. Delft is het eens met dhr. v. Drunen, en zegt dat het voor de boeren nog hard noodig is. De heer de Wijs merkt op dat de boeren een veel voordeeliger leven hebben dan andere menschen. Spr. heeft verschillende boeren gesproken die een heel goed jaar hebben door gemaakt. Vooral de boonen hebben zeer hooge prijzen opgebracht. Weth. v. Halder. Zeker niet alle boeren kunnen boonen teelen. Wat denkt u dat een gewoon boertje met 4 koeien per week ontvangt? de Wijs. De regeering past toch bij in alle onderdeelen ^an 't boeren bedrijf. Die steun blijft voor de industrie achterwege. De steun die aan de boeren gegeven wordt drukt op de arbeiders en op de midden standers. Weth. v. Halder. Maar zoo'n boertje heeft geen f9.— inkomen, waarvoor hij dan lang moet werken en waarvan hij bovendien zijn koeien moet onderhouden. De heer A. v. d. Wiel zegt dat de meeste boerderijen ook tuinbouw uitoefenen, en die brengt nog flinke winsten. Weth. Muskens had aanvankelijk een grootere vermindering willen voorstellen, maar gezien den slech ten toestand waarin de burgerij verkeert, kan hij met 121/, pet. genoegen nemen. W. v. d. Wiel. Er wordt gezegd dat de boeren geen inkomen meer hebben, maar waar blijft dan al het geld dat wij aan groenten betalen Als de boeren dat geld werkelijk in handen krijgen hebben ze het nog niet zoo slecht. De Voorzitter sluit de discussie en brengt de kwestie in stemming. Het voorstelv. Drunen wordt niet voldoende gesteund. Het voorstel—B. en W. wordt aangenomen met 6 stemmende heeren Verhoeven en de Wijs stem den tegen, de neeren W. v.d. Wiel, v. Drunen en A. v. d. Wiel bleven buiten stemming. 12. Gunning pacht van landerijen. De Voorzitter zegt dat voor twee perceelen niet de vastgestelde prijs geboden is en stelt voor deze per ceelen voor den geboden prijs te gunnen. Daartoe wordt besloten. Salarisverm i n d ering 13. Verzoek van Ged. Staten om advies inzake de herziening dei- salarissen van burgemeesters, secre tarissen, ontvangers en wethouders. De Voorzitter merkt op dat de door Ged. Staten voorgenomen ver lagingen voor deze gemeente betee- kenen, dat het salaris der wethouders met 7 pCt. en dat van den burge meester met 10 pCt. zal worden verlaagd. De vermindering zou met terugwerkende kracht tot 1 Oct. 1.1. worden toegepast. B. en W. doen in deze geen voorstel, doch laten den raad geheel vrij in zijn advies. De heer de Wijs is tegen elke verlaging zoo lang men in den Haag zelf niet het.voorbeeld geeft. Laat men niet onderaan, doch bovenaan beginnen, zegt spr. De Voorzitter zegt dat de salarissen der rijksambtenaren al verlaagd zijn. De heer v. Drunen hoort dikwijls beweren dat in Noord-Brabant de laagste salarissen worden uitgekeerd, maar hij meent dat Gelderland nog lager staat. De Voorzitter zegt dat in doorsnee ook in Gelderland de salarissen hooger zijn als in Brabant. De heer W. v. d. Wiel vindt de salarissen niets te laag in vergelijking met de loonen, waarmede de arbei ders naar huis komen. Spr. heeft er dan ook geen bezwaar tegen een stuk van de salarissen af te nemen. De heer A. v. d. Wiel is het eens met den heer de Wijs. De heer v. Drunen begrijpt dhr. A. v. d. Wiel niet goed Hij heeft hem vroeger wel eens hooren be weren de burgemeester moet ook maar eens een veer laten vallen. De heer A. v. d. Wiel merkt op dat, hij die opmerking gemaakt heeft toen het salaris van den burgemeester ook werkelijk veel hooger was dan nu. Weth. v. Halder kan zich goed vereenigen met de verlaging der wethouders-bezoldigingen, niet echter met de vermindering van het salaris van den burgemeester De Voorzitter meent uit de be spreking te mogen opmaken, dat slechts twee leden tegen de verlaging zijn en zal in dezen geest aan Ged. Staten berichten. Rondvraag. Bij de rondvraag stelt de heer W. v. d. Wiel een serie vragen. Op de eerste plaats vraagt hij wanneer de huurverlaging der met rijkssteun gebouwde woningen ingaat. Dan of de wagentjes die in de werkver schaffing worden gebruikt zijn aan gekocht wanneer de verlichting der Stationsstraat z:A verbeterd worden of er al een stortplaats voor vuil gevonden is waarom aan de tewerk- gestelden bij den aanleg der water leiding geen kindertoeslag is gegeven. De Voorzitter zeide dat de huur verlaging per 1 Jan. a.s. zal ingaan. De wagentjes zijn uit den begrootings- post voor de werkverschaffing aan gekocht op advies der Heidemij. Eerstdaags zal een begin worden gemaakt met de verbetering der verlichting der Stationsstraat. Een vuilnisbelt is nog niet aangewezen. B. en W. overwegen het inrichten van een primitieven ophaaldienst. Dat aan grondwerkers kindertoeslag wordt gegeven is niet de gewoonte. Een andere vraag van den heer v. d. W., betreffende een gezin dat te weinig steun ontvangt, zal spr. in besloten vergadering behandelen. De heer de Wijs vraagt tenslotte speciaal toe te zien op het betalen van hondenbelasting, daar nog vele menschen niet zijn aangeslagen. De vergadering wordt daarna gesloten en de raad gaat in geheim comité. Koning Peter. Onder enorme belangstelling der bevolking is koning Peter II van Joegoslavië Zondag in zijn land aan gekomen. Hij was vergezeld van zijn moeder en grootmoeder. Wel licht zal de jonge koning weer naar Engeland terugkeeren, voor het voltooien van zijn studies. Het stoffelijk overschot van Koning Alaxander is te Split aangekomen en per specialen rouwtrein naar de hoofd, stad vervoerd. Het geheele volk is in diepen rouw. De moordenaar van Alexander I. Naar wordt vernomen is thans door de Joegoslavische en Bulgaar- sche autoriteiten de indentiteit van den moordenaar van koning Alex ander van Joegoslavië en minister Barthou vastgesteld. Nadat in de dagbladen het p0Hr. van den mooi denaar was eenuJ ceerd moeten zich bij de Joegn? visehe autoritriten, onafhankel? van elkaar, twee Zuid-Serviërs h i ben aangemeld, die thans in J verschillende steden wonen, ma vroeger geiuimen tijd in Sofia h? ben gewoond. Beide Serviërs verklaarden grond van de gepubliceerde fó|0-' dat de moordenaar een zeke Wlada Georgief is, die den bijna*! van Tsjroenozemski draagt. Georgief zou volgens deze verd ringen behoord hebben tot de lm (de binnenlandsche Macedonisch, rcvolutionnaire organisatie). Barthou begraven. Het Fransche volk heeft zijn ver moorden minister van Buitenland sche Zaken, Barthou, Zaterdag Uj[ geleide gedaan met alle eerbiedig hartelijkheid, die het zijn beste! zonen toedraagt, maar ook in eec sfeer van onzegbare droefheid. Het was een indrukwekkende national! uitvaart, welke Barthou niet ge wenschl had, maar waartoe zichd regeering gehouden achtte. Het Fransche kabinet. De crisis in Frankrijk's kabine veroorzaakt door Barthou's heè; gaan is opgelost. Pierre Laval; Barthou's opvolger geworden, k plaats van Sarraut is tot ministg van Binnenlandsche Zaken benoem Paul Marchandeau. De links repu blikein Kollin heeft koloniën va; Laval overgenomen. Thans heeft ooi Chéron voor justitie bedankt. Zij; opvolger is nog niet aangewezen. Raymond Poincaré. f Zondagnacht is de oud-presideni der Fransche Republiek, Raymond Poincaré, te Parijs overleden. Aan wijlen president Poincaré zal een nationale begrafenis worde; bereid. De datum hiervoor is vast. gesteld op Zaterdag. Eenige jaren geleden werd hij als president van den ministerraad dooi de kwaal getroffen, waarvan d: gevolgen een eind aan zijn leven hebben gemaakt. Een terstond onder nomen operatie mocht toen slecht» ten deele baten. Het hoofd blee helder, maar lichamelijk was hij achteruit gegaan. De laatste jaren bracht hij ten deele aan de Middel landsche Zee, ten deele op zijn buiten in het Maas-departement, ten deelt te Parijs door. Hij besteedde al zijn tijd aan de samenstelling van zijn gedenkschriften. Lit de behartiging van de politiekt zaken had hij zich geheel terugge- trokken. Poincaré's loopbaan. Poincaré's snelle opkomst to1 wereldnaam begon eerst in 1912 toen hij na Caillaux's aftreden zei' in October een kabinet vormde Reeds in Januari 1913 demission neerde hij, nadat hij intusschen ondanks de heftige tegenkanting van Clemenceau op 17 Januari met van 870 stemmen der vereenigde kamers tot President der Republiek was gekozen. Op 18 Februari aan vaardde hij deze hoogste functie in den lande. In de moeilijkste oorlogsjaren diende Poincaré zijn land als presi dent. Van meet af aan stelde Poin caré zich als onmiddellijk oorlogs doel de herwinning van Elzas- Lotharingen voor Frankrijk voor oogen. Maar over dit doel heen reikte hij naar het verdere oogmerk dat de toekomst van Frankrijks kinderen moest waarborgende vernietiging der militaire macht van Duitschand. Over de »wijze waarop* ontstonden langdurige meeningsver- schillen tusschen hem en zijn pre mier, Clemenceau. Na den oorlog trad hij als presi dent af en trok zich enkele jaren terug. In den slechten toestand waarin het land in de jaren 1926 28 verkeerde werd hij echter weder teruggeroepen voor een grootsche taak. Met het oog op de uitvoering dier financieele taak bleef Poincaré on misbaar, zoo lang die taak onvol- eindigd was: even onmisbaar als in uiterste ure van nood, toen in 1926 Frankrijks geldmiddelen bijna tot het nulpunt waren geslonken. On vergankelijk in de historie van Frankrijk zal het financieele recon- tructiewerk van Poincaié blijven, dat het land niet slechts zijn male- rieele bewegingsvrijheid, maar ook zijn politiek aanzien in de wereld teruggaf. In de regeling der ontruimings. kwestie, maar vooral bij de experts conferentie voor het Youngplan, had hij een groot aandeel. Doch tegen den ongehoorden arbeid, dien Poincaré presteerde, was ten laatste ook zijn robust ichaam niet meer bestand. In Juli '29 diende hij persoonlijk zijn ontslag in bij president Doumergue. Daarna ïeeft hij zich weer teruggetrokken en geen rol meer gespeeld in de lolitiek al is zijn naam voor het optreden van Doumergue's kabinet nog genoemd. I IV

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2