m* BINNENLAND. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Installatie Pastoor Heezemans. De Londen-Melbourne-race. Het totaal aantal deelnemers der Melbourne race zal waarschijnlijk 24 hpdragen n.l. 10 uit Engeland, uit aq Ver. Staten, 2 uit Nederland, Australië en Nieuw Zeeland en één uit Frankrijk, Italië, Denemarken, den Ierschen Vrijstaat en Nieuw Guinea. Hongerstakers in levensgevaar Fen hongerstaking van de circa 950 mijnwerkers te Fünlkirchen (Hongarije) dreigt op een catastrofe uit te loopen. De stakers bevinden zich op een diepte van 400 meter eQ hen dreigt direct levensgevaar, daar zij door het giftige mijngas worden bedreigd en de veiligheids dienst nog slechts gebrekkig function- neert. De stakers, die 8 pCt. loonsver hoging eischen, zijn echter vast besloten den dood in de mijn te vinden, indien aan hun eisch geen gevolg wordt gegeven. Twintig hunner zijn reeds ernstig ziek, doch dit, - evenals het geweeklaag van de vrou wen en kinderen, die zich voor de schachten heDben opeengehoopt, ver mag niets aan hun besluit te doen veranderen Ruim 3000 mijnwerkers, die zich buiten de mijn bevinden, hebben zich met hun makkers solidair ver klaard. De toestand is zoo kritiek, dat de Hongaarsche premier Gömbös zich persoonlijk met deze kwestie heeft bemoeid. Hij heeft den plaatselijken autoriteit gelast onmiddellijk maat regelen te nemen om een einde te maken aan de staking Dit zal echter zeer moeilijk zijn, daar de mijn directeuren verklaard hebben, dat zij onmogelijk loonsverhooging kunnen geven Putschgevaar in Oostenrijk? De Oosienrijksche regeering heeft de troepen, de polilie tn de Heim wehren gelast zich in hoogste .Alarm- bereitschaft" te houden, daar zij elk oogenblik het uitbreken van een communistische putschpoging vrees Alle strategische punten van de stad zijn met behulp van machiuegeweer- 9iellingen tegen eventueele stormaan vallen der communisten beschermd. Deze omvangrijke Voorzorgsmaat regelen zijn door de bondsregeering genomen in verband met n telegram, dat zij heeft onderschept en waarin de Oosienrijksche communisten wor den opgeroepen de straat op te gaan. Conflict in België's Generale staf. De Belgische generaal Nuyten, die wegens het conflict met minister Devèze heen moest gaan als chef van den staf, doch een andere militaire functie kon krijgen, geeft er de voor keur aan met pensioen te gaan Byrd. De Zuidpoolreiziger Byrd is uit de eenzame a zondering op de lJsplaat van Ross verlost. Hij is per vliegtuig naar de. hootdbasis teruggebracht. De financieele toestand der gemeenten zee/ veel slechter geivorden, blijkende uit een verhoogde belastingdruk. In welke mate de financieele toe stand van een groot aantal gemeen ten ongunstiger is geworden, kan worden afgeleid uit enkele gegevens betreffende de ge neentefondsbelas- ting, die zijn opgenomen in het Maandschrift van het Centraal Bur. voor de Statistiek. Zoo is het aantal gemeenten, dat geen opcenten op de gemeentefonds belasting heft, van 1931/1932 tot 1934'/35 gedaald van 317 tot 81, terwijl het aantal gemeenten met 80 of meer opcenten is gestegen van 238 tot 734. Het aantal gemeenten met 100 opcenten is zelfs gestegen van 30 tot 426. Verder blijken 153 gemeenten, die voor 1931/'32 in de eerste klasse waren gerangschikt en 146 gem. die in de 2e klasse waren gerangschikt, in een der volgende jaren naar een lagere klasse te zijn overgegaan Het aantal gemeenten van de derde vermeerderde van 1931/'32 tot 1934/ 35 met 292. De verdediging van het Zuiden. Zaterdag is in hotel Du Commerce te Eindhoven een bijeenkomst ge houden van vertegenwoordigers der plaatselijke comité's welke zijn op gericht ter verkrijging van een betere preventieve weermacht. Deze vergadering was uitsluitend toegankelijk voor genoodigden. Aanwezig waren afgevaardigden uit Breda, Tilburg, 's Bosch, Eind hoven, Venlo, Roermond en Maas tricht, w o. oud minister J. C. van Dijk, generaal Snijders, ir. Krügers, prof. Geelen, prof. de Quay, mr. dr. van Gorcom, jhr. Mathon e.a. die den laatsten tijd op dit terrein een werkzaam aandeel hebben genomen. Zaterdag a.s. zal een federatie der zuidelijke comité's worden gesticht. Serum tegen pest. Naar de Javabode, in zake de proefnemingen met het door dr. Otten vastgestelde serum tegen pest, verneemt, zijn thans ongeveer 50 personen met dit serum ingeënt. Het verloop van alle injecties was uitstekend, zoodat binnenkort proef nemingen op groote schaal zullen plaats nebben. De Prinses en het Crisis—Comité. Dit jaar f 150.0U0 geschonken. Er werd dezer dagtn vermeld, dat Prinses Juliana aan net Crisis-comité een gift van 90,000 gulden had doen toekomen, geheet los van de maan- delijkscüe bijdrage. Na informatie ie bevoegder plaatse vermeldi üe »AvondposU het bedrag dier vaste maandelijksche bijdrage. Het is f 5000. De Prinses geeft dus telken jare f 60,000 aan het Crisis- comité, en heeft er zoodoende dit jaar in totaal f 150,00U aan geschon ken. «Wanneer men nu weet, dat haar grondwettelijke toelage f 200,000 bedraagt, en dat zij hierop even als de Koningin een belangrijke vrijwillige korting laat toepassen, dan ziet men, dat Prinses Juliana dit jaar, op een fractie na, haar geheele grondwettelijke inkomen aan het Crisis comité heeft afgestaan. Waarlijk, zij-heeft hiervoor recht op onze eerbiedige waardeering. In het werk van het Comité toont zij, de eerepresidente, voortdurend en van dag tot dag haar daadwer kelijke belangstelling. En in het offeren voor üe noodlijdende land- genooten geeft zij een indrukwekkend voorbeel'i. Zoo staat in dit groote werk Oranje metterdaad aan het hoold Filmjournaal van den moord op Koning Alexander. Naar wij vernemen heeft de Cen trale Commissie voor de Filmkeu ring de filmjournaal—opnamen van den moordaanslag op den Koning van JoegoSlavie niet voor openbare vertooning in de bioscoop theaters toegelaten. Het Werkfonds 193b. Uit het driemaandelijksch verslag van het Werkfonds i934, dat tot 15 September loopt blijkt, dat bij de leiding van dit fonds door provin cies, gemeenten, waterschappen en particuliei en totaal 64ö plannen tot werkverruiming zijn ingediend. Het totaal benoodigde bedrag voor de uitvoering van deze plannen zou een kapitaal van f 191,221,600 eischen. Van dit bedrag betreft ruim 154,000,000 de uitvoering van openb. werken en ruim f36,000,000 industrieele plannen. Ruim f 48,000,000 zou de voorge stelde aanleg van kanalen, havens en kanalisatie van rivieren vorderen. Voor landaanwinning, aanleg van vliegvelden en plantsoenen zou totaal bijna f 16,000,000 noodig zijn. Voor bruggenbouw zijn plannen ingediend, die totaal de f 4,000,000 overschrijden. Een omvangrijk aantal andere verkcersvei beteringen, als de aanleg van tunnels, viaducten enz. zou een kapitaalsuitgave van r uim f23,000,000 vragen. Voor rioleeringen wordt ruim f 3,00,000, voor utiliteitsbouw ruim f 10,060,000 noodig geacht. Wat de industrieele plannen be treft voor de uitbreiding van de gas-, water- en electriciteitsnetten weiden plannen tot een totaal van f 19,500,000 ingediend. Daarenboven zou voor de vesti ging van nieuwe industrieën een bedrag van f 12,000,000 beschikbaar dienen te worden gesteld. Scheepsbouwprojecten tot een beloop van f 2,641,000 werden even eens ingediend. Ten slotte werd aan steun voor bestaande industrieën een bedrag van f 2,165,000 gevraagd. Ie klasse: Willem II—PSV 0—4 NAC—BW 1—1 EindhovenLONGA 61 BleijerheideNOAD 11 MW—Juliana 0—0 2e klasse A: RBCTSC 2—6 DOSKO—Alliance 2—2 ZeelandiaBreda 02 TerneuzenMiddelburg 13 VlissingenDe Baronie 40 2e klasse B: RoermondWSC 41 VOS—VVV 1—3 WilhelminaPicus 52 HelmondDe Valk 11 3e klasse D: WSC 2—DEVO 0—1 BaardwijkCapelle 42 TOP—RWB 7—1 Standenlysten le klasse: P. S. V. 5 3 2 0 8 13—5 N. A. C. 5 3 2 8 13—9 B. V. V. 5 3 1 1 7 11—5 L. O. N. G. A. 5 2 1 2 5 11—13 Juliana 5 2 1 2 5'/ 8—11 Eindhoven 5 2 0 3 4 11—13 Willem II 5 2 0 3 4 9—12 Bleijerheide 5 1 2 2 4 3—5 M. V. V. 5 1 1 3 3 9—9 N. O. A. D. 5 0 2 3 2 6—12 2e klasse B: Helmond 5 4 1 9 11—5 Roermond 5 4 1 0 9 23—11 V. V. V. 4 2 2 0 6 11—8 Wilhelmina 3 2 1 0 5 10—6 De Valk 5 1 2 2 4 11—12 Tegelen 4 1 1 2 3 10—10 Hero 3 1 1 1 3 6—6 V. O. S. 5 1 0 4 2 10—14 Picus 4 0 1 3 1 13—17 W. S. C. 4 0 4 0 2—12 3e klasse D: T. P. 5 3 1 1 7 18—13 R. W. B. 4 3 0 1 6 12—13 Baardwijk 4 2 1 1 5 16—11 Bossche Boys 4 2 1 1 5 11—9 D. E. V. O. 4 1 1 2 3 6—9 W. S. C. 2 4 0 2 2 2 6—9 Kaatsh. Boys 4 1 0 3 2 7—9 Capelle 3 1 0 2 2 6—9 VOETBALSPORT. K. N. V. B. DE COMPETITIE. Veel verrassende uitslagen in de eerste klasse. B.V.V. houdt zich kranig. Een afstraffing van Willem II en Lonya. Roermond, V.V.V. en Wilhelmi na winnen. Helmond ver speelt een punt. Opnieuw verliest W.S.C. R.W.B. krijgt een lesje. De dag van Zondag heeft ons (Velerlei verrassingen gebracht. Op de eerste plaats zijn dal de kapitale nederlagen, die de beide sterkste TÜlburgsche clubs te incasseeren kregen. Willem II zakt steeds meer af en liet het er tegen PSV met liefst 40 bij zitten, in een wedstrijd waarin de Eindhovenaren een spelletje demonstreerden, dat hen een prachtkans op den eere-titel zal geven. Nog erger dan haar stadgenoote maakte Longa het dat van Eindhoven met 61 voor de broek kreeg. Doordat de B.V.V.-ers een prachtige prestatie leverden door tegen NAC gelijk te spelen, staan PSV en de Bredasche club thans gelijk aan de spits, terwijl BVV de zeer eervolle derde plaats bezet. In de tweede klasse waren de uitsla gen vrij regelmatig, al viel het gelijke spel van Helmond tegen de Valken tegen. De andere leidende clubs wonnen allen zonder heel groote moeite. WSC boekte, volgerfe verwachting, bij Roermond haar 4e [nederlaag. T.O.P. springt van het eene uiterste in het andere. Werden de Ossenaren de vorige week in Baardwijk radicaal afge maakt, thans brachten Be op hun beurt aan het leidende RWB een kapitale ne derlaag toe, waardoor ze hun oude po sitie weer zijn gaan innemen. WSC 2 kon nog niet op schot komen en verloor met de oneven goal van DEVO. Baard wijk sloeg Capelle met 42. De uitslagen zijn WAALWIJK. W. S. C. RoermondW.S.C. 41. Zoo ils te voorzien was is WSC met 'n nederlaag uit Roermond thuis gekomen. We mochten niet meer verwachten tegen de leiders der afdeeling. Toch is WSC ook in deze ontmoeting niet zoo'n willig slachtoffer geweest, als uit de cijfers zou kunnen blijken. Voor de rust was er zelfs sprake van een bepaald overwicht der zwarthemden, die daarbij door den sterken wind gesteund werden. Deze meerderheid werd echter slechts in een enkel doelpunt uitgedrukt. De tweede helft, die gespeeld werd op een veld, dat door de groote piasbuien veel geleden had, was echter voor Roermond. Onderstaand verslag ontleenen wij aan (ie Limburger Koerier": De gasten speelden wind-mee, doch ondanks de tegenwind was Roermond nu niet bepaald zwakker, maar beleefde bet doel van WSC gevaarlijker momenten dan bet Roermond-doel. Nadat de eerste storm loopen der thuisclub, waarbij de WSC-keeper zich onderscheidde, voorbij waren, raakte het spel een beetje ver deeld en werd Janssen in het Roermond- doel ook op de proef gesteld. Veel ge vaarlijks kreeg hij niet te verwerken, daar de schoten van te grooten afstand waren om succes te hebben. Toch moest hij nog zwichten. Het was WSC's links buiten, die vanaf de lijn een prachtig schot gar, dat een beetje door de wind geholpen over Janssen heen in het doel 'belandde en WSC de leiding had, 0—1. Eenmaal had Imkamp succes, doch zijn doelpunt werd wegens buitenspel gean nuleerd. Op een gegeven moment stroom de de regen neer en werd voor pl.m. 10 minuten gestaakt. Ook na deze rust wist geen van beide partijen te doelpunten en zoo brak de rust aan met 10 in het voordeel van WSC. Met vol gas, geholpen door den wind, begon Roermond het offensief en na 'n geharrewar en na enkele corners was het de Lil, die op prachtige wijze van verren afstand een kogel gaf waar de keeper nog niet naar greep, 11. Reeds dade lijk maakte Roermond door Van Loon er 21 van, doch na deze periode was de thuisclub ondanks hun meerderheid steeds door haar gepingel en korte spel, niet in staat te doelpunten. Eindelijk liep v. d. Velden, nadat hij alles gemist had, een voorzet van Pubben in het doel, 3-1. De gasten lieten zich ook niet onbetuigd en eenmaal ontsnapte het Roermond-doel op het nippertje. Eenkele minuten voor het einde maakte v. d. Velden, nadat de Roermondsche voorhoede legio malen in de buitenspel-val was geloopen, 41, waarmede het einde kwam. W.S.C. 2—DEVO 0—1. Ook WSC 2 heeft verloren in een wed strijd waarin zij in het geheel niet zwak ker was dan DEVO. Ook de voorhoede van het tweede elftal verstaat de kunst van doelpunten te maken maar slecht. Het eenige punt dat de zwarthemden maakten, werd door den scheidsrechter wegens buitenspel geannuleerd. Toen de WSC-keeper bij een Bosschen aanval een bal verkeerd beoordeelde, ging deze over zijn hoofd in het doel, zoodat de rust met 10 voor de bezoekers inging. In de 2e helft stelde WSC hardnekkige pogingen in het werk om dien achter stand op te halen, maar het gelukte haar niet, ofschoon er talrijke aanvallen op 't Bossche doel werden ondernomen. Tegen het einde nam de strijd een onprettig ka rakter aan, vooral doordat de scheids rechter tegen enkele overtredingen niet scherp genoeg optrad. Het spijt ons, dat ook enkele der WSC-ers zich in deze pe riode niet voldoende wisten te beheer- schen en al te forsch optraden. De lagere elftallen wonnen hun wed strijden. het 3e tegen DEVO 2 en het 4e tegen Olympia in Vlijmen. A.s. Zondac moet WSC op bezoek bij HERO te Breda. WSC 2 speelt dan thuis tegen Baard wijk. JULIANA. Juliana—Capelle 4—2. Ook de 2e thuiswedstrijd heeft Juliana in een overwinning weten om te zetten. Om half 3 stellen beide elftallen zich op en heeft Capelle eerst het voordeel van den sterken wind, waardoor zij tot enkele aanvallen overgaat, welke nog door de Juliana-achterhoede worden af geslagen. Ook de Juliana-voorhoede on derneemt enkele doorbraken, welke ech ter hog geen succes brengen. Na 10 min. spelen weet Capelle te doelpunten. 1--0, doch reeds spoedig heeft de Juliana- rechtsbinnen de partijen op gelijken voet gebracht, 11. Hoewel tegen den sterken wind op gespeeld wordt, zijn de door braken der Juliana-voorhoede gevaarlijk en spoedig heeft de linksbinnen met een prachtig schot de leiding genomen, 21, waarna de rechtsbuiten den voorsprong vergroot, 31. De aanvallen der Capelle- voorhoede worden nog tijdig door de Juliana-achterhoede onderbroken. Wanneer bij een Juliana-aanval een hoekschop ontstaat en deze voor doel wordt geplaatst, is het de centervoor, welke met 'n prachtigen kopbal doelpunt, tegelijk fluit de scheidsrechter voor rust en wordt dit doelpunt niet toegekend. Na rust is Juliana in de meerderheid, maar weet dit niet in doelpunten uit te drukken. De aanvallen van Capelle bren gen ook nog gevaar en weet zij den ach terstand te verkleinen, 32. Bij een ver naar voren gespeelden bal weet de Juliana-centervoor dezen nog voor doel te plaatsen, waaruit de links binnen den voorsprong vergroot, 42. Van beide partijen volgen nog enkele aanvallen, maar doelpunten blijven uit en komt met dezen stand het einde. Juliana 2 behaalde in 's-Bosch tegen BW 4 in een vooral na de rust goed ge speelden wedstrijd een 53 overwinning zoodat ook de reserves weer 2 kostbare punten wisten binnen te halen op een sterken tegenstander. R. W. B. T.O.P.—R.W.B. 7-1. RWB heeft Zondag 1.1. een gevoelige nederlaag geleden tegen TOP. Dat RWB het hard te verantwoorden kreeg, stond bij ons vast, doch op een nederlaag met deze cijfers hadden we niet gerekend. Hoewel we niet mogen ontkennen dat TOP een zeer goed elftal heeft, zullen ze toch toe moeten geven, dat ze niet over pech te klagen hadden, waar tegenover staat, dat het bij RWB absoluut niet mee zat, daarbij kwam nog, dat RWB gcrui- raen tijd met 10 man heeft moeten spelen wegens uitvallen der beide backs. Rust ging in met 30. Eindstand 71. Doch moed houden RWB-ers, een en kele nederlaag kan je slechts aanmoedi gen. Nivema 1—RWB 2 4—0. Nivema 2RWB 3 33. Zondag a.s. krijgen we op het RWB- terrein RWB 1Bossche Boys 1. I. V. C. B. Afd. II. Het Zuiden. le klasse: RKTVV—Wilhelmina 6—4 BrabantiaBest Vooruit 31 DongenMULO 14 3e klasse A: Virtus—DVC 5—3 W. v. O.—MEVO 2 6—3 •HalsterenZW 36 SNP—WVC 7—1 OdioDongen 2 51 R.K.V.V. QUICK. Quick speelde Zondag een vriend- schappelijken wedstrijd tegen de nog on geslagen leiders uit afd. C. Rapid uit Kaatsheuvel. Quick wist dezen wedstrijd te winnen met 62. De voorhoede speelde een fijn combinatie-spel en gaf schitterende scho ten. Ook de halflinie speelde een keurige partij, speciaal de linkshalf. Backs en de keeper waren, als altijd, uiterst safe. Over het geheel was het een prettige wedstrijd. Voor Zondag 21 October is vastgesteld QuickWSC, Waspik. Hierop komen we Zaterdag terug. R.K. V.V. Hercules. Zondag had onder flinke belangstelling de huldigingswedstrijd plaats van het le elftal der junioren dat thans wederom beslag wist te leggen op het kampioen schap der le klasse R.K.J.C. Wij wen- schen dit kranige elftal van harte profi ciat en hopen, nu zij thans naar den R.K.V.B. zijn overgegaan, dat zij op den zelfden weg zullen blijven voortgaan. De R.K.V.V. W.V.B. had zich bereid verklaard om den huldigingswedstrijd te komen spelen, waarvoor onzen hartelij- ken dank. Voor den wedstrijd bood de, Voorzitter van WVB onder toepasselijke woorden bloemen aan. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld en ein digde met een 6-1 overwinning voor Her cules. Na den wedstrijd werden door den heer Pols, bestuurslid der RKJC, 11 prachtiae draagmedailles aan de spelers uitgereikt. Nu Hercules thans met 2 elftallen in den RKVB speelt en zoodoende niet vol doende over kleedgelegenheid beschikt, heeft het bestuur besloten om een kleed tent op het terrein aan te brengen, waar mede deze week begonnen wordt. Begrijpelijkerwijs is dit voor de ver- eeniging Hercules wederom een groot financieel offer; daarom zal deze week begonnen worden met het aanwerven van donateurs. De contributie hiervan bedraagt f 1.Bij den eerstvolgenden wedstrijd kan men v.ich opgeven op het terrein. Wij verwachten, dat velen zich als donateur zullen opgeven om zoodoen de de RKVV Hercules te steunen. maatregelen nemen om in de toekomst een dergelijke illegale actie onmogelijk te maken. Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen). »Noord Bra banda. Naar wij vernemen heeft de heer Mr. Dr. T. J. Verschuur, oud-minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en oud-minister van Economische Zaken, een hem door de Maaschappij „Noord- Braband", Mij. van Verzekering op het Leven alhier, aangeboden commissariaat, bereidwillig aanvaard. Dussen. R.K. V.V. Dussensche Boys. Vanwege den 2en Zondag der maand werden voor onze vereeniging geen com petitiewedstrijd vastgesteld. Zondagmid dag werd een goed bezochte ledenverga dering gehouden. A.s. Zondag onderneemt het le elftal de reis naar Waalwijk, alwaar zij als gast van de RKVV HEC zal fungeeren. Zeer waarschijnlijk speelt ook het 2de elftal zijn eersten 'competitiewedstrijd. D.V.C.-Nieuws. Ook in haar 2en wedstrijd is D.V.C. er niet in geslaagd een enkel puntje te veroveren. Met een zeer onvolledig elftal werden zij door Bredania 3 met 100 geklopt. Beter aangepakt, DVC-ers. SPRANG. S. D. O. Zaterdagmiddag speelde SDO alhier op haar terrein een competitiewedstrijd voor de S.O.S. tegen Stormvogels uit Woudrichem, welke door laatstgenoem de vereeniging met 53 werd gewonnen na met de rust met 31 te hebben ach tergestaan. De kwestie-Schijndel De kwestie-Schijndel is thans opgelost, doordat de speciale commissie van on derzoek „Schijndel" in de 2e klasse ge plaatst heeft. Het gevolg is, dat Schijndel uit de I.V.C.B. is gegaan en in de derde klasse van den K.N.V.B. zal spelen. Het Bestuur van den LV.C.B. beschouwt de actie der Zuidelijke le klassers zeer afkeurenswaardig en zal op de eerstvol gende bestuursvergadering de noodige Met een eenvoudige, doch daardoor des te ineer treffende plechtigheid is Vrijdagavond de Z.Eerw. Heer H. Hee zemans door den HoogEerw. Heer De ken v. d. Brekel geïnstalleerd als pastoor der parochie St. Jan. Tijdens de plechtigheid, die ruim anderhalf uur duurde, was de paro chiekerk geheel bezet. Vooraan in de kerk hadden een groot aantal H.H. Geestelijken en de familieleden van den nieuwen pastoor plaats genomen. Te 7 uur ving het ceremonieel aan met het zingen van het Veni Creator. De HoogEerw. Heer Deken las daar op vanaf den preekstoel den benoe mingsbrief voor, waarna de nieuwe pastoor voor het hoofdaltaar den eed aflegde. Als getuigen traden daarbij op Mgr. Sweens, president van 't groot Seminarie en de Zeer Eerw. Heer Kamp, pastoor te Hilvarenbeek. Vervolgens hadden de symbolische handelingen plaats van de overdracht der sleutels, de opening van het taber nakel en de overdracht van missaal, kelk en gewaden. Nadat de gebeden waren verricht hij preekstoel, biechtstoel, doopvont en sacristie werd door den Deken het in stallatiegebed uitgesproken. De HoogEerw. Heer v. d. Brekel hield vervolgens een predicatie, waar in hij zich richtte tot pastoor Heeze mans en tot de parochianen. Toespraak Deken v. d. Brekel. Het verhoogt de blijde stemming van dezen dag, dat gij in zoo grooten getale zijt hier gekomen tot hijwoning van de installatie van Uwen nieuwen pastoor, zoo ving de Deken zijn toe spraak aan. Waar wij hier bijeen zijn in de majestueuze kerk, de trots en roem van Waalwijk en het werk van Deken-Pastoor van Riel, daar gaan vanzelf mijn eerste gedachten naar hem uit, die om gezondheidsredenen le vroeg helaas van U is heengegaan. Deken van Riel heeft de laatste 2 jaren zelf gevoeld, dat dit harde oogen blik komen zou. Ik had gewild dat de Heer uwen Deken nog vele jaren had gegeven om te zijn tot grooten zegen van zijn parochianen. Z.H.E. doet met alle vertrouwen een beroep op aller dankbare liefde om een gebed te stor ten, opdat Deken van Riel in zijn ge dwongen rust nog vele gelukkige jaren zal mogen genieten. Deken v. d. Brekel richt zich dan tot den nieuwbenoemden pastoor. Ik heb U, aldus spr., in het daadwerke lijk bezit gesteld van Uw schoone pa rochie. Ik heb dat met graagte gedaan omdat ik weet dat Uw priesterhart 't altijd als Uw hoogste ideaal heeft be schouwd pastoor te worden. Ik heb 't volle vertrouwen, dat de groote gaven, die gij van God naar geest en hart hebt gekregen, hier een vruchtbaar werkterrein zullen vinden. Gij hebt omgegaan in de groote wereld met mannen, die den strijd meemaken op sociaal, politiek en economisch gebied. En daar hebt gij gelegenheid gehad cm te zien, dat al die mannen een houvast wilden hebben, die de wereld hen niet geven kon, en allen behoefte hadden aan bovennatuurlijken steun. En gij hebt ondervonden dat de H. Sacramenten den steun geven, noodig om pal te staan in het geloof, om pal te staan in de beginselen van recht vaardigheid en liefde. Moge het U gegeven zijn, dat gij door Uw voorbeeld en door Uw woord met Gods zegen Zijn volk moogt be houden, of waar het noodig is Zijn volk ertoe moogt brengen dat het zijn krachten komt zoeken hier aan de Communiebank. Parochianen van Waalwijk, zoo gaat Z.H.E. voort, ik weet dat ik niet zou handelen in den geest van uwen pastoor, als ik ging ophemelen zijn groote gaven naar geest en hart. Toch voel ik behoefte om iets te zeggen.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 3