I Ecbo tan bel Zuiden WH KOMEN Bil II METEN WAAROM? BOVENDIEN IETS EXTRA'S! GRATIS SCHITTERENDE FILMS KING-KONG LUX0R-BIOSCOOP Fa. ANTON HOLTGREFE Vrijdag 8'|4 - Zaterdag 8 uur Zondag 6 en 8'|2) Maandag 8'|4u. TWEEDE BLAD* „het GEZELLIGE HUIS". PROVINCIAAL NIEUWS. ADVERTEERT IN DIT BLAD. No. 83. Woensdag 17 Oct. '34. 57e Jrg. Een expositie op het gebied van woningverlichting. Er zijn vele huisvrouwen, die steeds maar te klagen hebben over de uithui- zigheid van hunne echtgenooten. Maar, Jnogen deskundigen gelooven, dan moet dit mannelijke euvel voor een qroot deel geschreven worden op re kening der vrouw zelf, die nog maar al te dikwijls haar woning niet met smaak weet in te richten en er een recht ge zellige sfeer te scheppen. Nu is de wijze van verlichting van gen woning juist een der belangrijkste middelen, die deze gezelligheid kunnen bevorderen. Nog maar al te weinig wordt dit over het algemeen ingezien en nog slechts weinigen weten welke mogelijkheden de electrische verlich ting in deze biedt. Om deze mogelijkheden te toonen heeft de N. V. Philips Fabrieken te Eindhoven ook te Waalwijk, in de zaal Musis Sacrum", een tentoonstelling ingericht, die zij met den zeer toepasse- lijken naam „Het Gezellige Huis" be titeld heeft. Gistermorgen is deze expositie ge opend en zij zal nog tot en met a.s. Vrijdag zijn opengesteld. Wij hadden het genoegen kort na de opening, die zonder veel officieel vertoon geschied is, „Het Gezellige Huis" eens te doorwandelen en in de keurig ingerichte salons een praatje met de leidende heeren te maken. Daarbij is het ons duidelijk gewor den, dat deze tentoonstelling niet is op gezet met het doel de huisvrouwen te stimuleeren tot het afnemen van grootere hoeveelheid electrischen een stroom. Ware dit het geval, dan zou de propaganda voor betere en doelma tigere huisverlichting, vooral bij de in vergelijking met de in de steden geldende tarieven hooge stroom- prijzen die hier gelden, al bij voorbaat tot zeer gering resultaat gedoemd zijn. Echter is het doel dezer tentoonstelling juist passend in het kader der bezuini gingsmanie van onzen tijd. „Het Ge zellige Huis" wil n.l. een antwoord ge ven op de vraag: „Hoe is het mogelijk om zonder hoogere stroomrekening dubbel zooveel licht in mijn huis te heb ben?" Nog altijd zijn er zeer veel menschen, die op het gebied van hun woningver lichting een averechtsche bezuinigings tactiek toepassen. Zij behelpen zich met ouderwetsche of zgn. goedkoope lam pen, en bereiken daarmede een twee voudig resultaat: een dikwijls slechte verlichting, die absoluut onvoldoende is en de oogen afmat; en daarnaast een schrikkelijk hooge stroomrekening, waardoor de kleine bezuiniging op den aanschaffingsprijs der lamp soms tot in het 18-voudige wordt terugbetaald. De fotometers, die op de tentoonstel ling aanwezig zijn, toonen deze ver schillen haarfijn aan. De bezoekers zijn gerechtigd oude lampen ter keuring mee te brengen. De fotometer zal hen aanwijzen welk een radicale omwente ling de Philips Biarlita-lamp heeft ge bracht, en welk een schade zij zich be rokkenen door hun oude lampen te blij ven gebruiken of door minderwaardige lampen te koopen. Wil men liever thuis zijn lampen con troleeren om te zien of deze wel de voldoende lichtsterkte hebben, dan be hoeft men slechts een tip te geven aan een der plaatselijke installateurs, die gaarne hun lichtmeter ter beschikking stellen. En nu „Het Gezellige Huis" zelf. Deze keurig ingerichte woning, die door de plaatselijke installateurs in sa menwerking met Philips en het G.E.B. en met medewerking o.a. van Kemi en fa. Speet is opgebouwd, is een bezoek zeker waard. Wij zien verschillende interieurs, compleet ingerichte kamers, waarbij het lichtelement een voorname plaats inneemt en het is de bedoeling om hiermede te demonstreeren, wat met een goede verlichting bereikt kan wor den. Wij zullen ons bezoek beginnen met de hall. Deze bevat geen overbodige meubelen, die alleen maar dienen om in den weg te staan. Een eenvoudig armatuur aan het plafond met een melk- glazen ballon in druppelvorm zorgt voor de hoofdverlichting. Deze lamp geeft een helder licht tot in alle hoeken en is voor het doel veel beter geschikt dan een lamp met kap. Een tweede kleiner armatuur bevindt zich bij de trap. Als we de deur van de diepe kast onder de trap openen, vinden we nog een lampje. Zulke eenvoudige dingen als een lampje in een muurkast zijn ge makken, waaraan veel menschen nog nooit gedacht hebben. De beide woonvertrekken bezitten een eenvoudig meubilair; comfortabel, maar niet overdreven luxueus of mo dern. En toch maken deze kamers een feestelijken, intiem gezelligen of huise- lijken indruk, al naarmate we de eene of de andere verlichting kiezen. Voor al de zitkamer heeft verrassend aardige hoekjes, terwijl de huiskamer meer in gesteld is op de dagelijksche bezighe den. Hier is een hanglamp met half indirecte verlichting, waarbij een com promis gemaakt is tusschen twee tegen strijdige eischen. Want in een huiska mer moet in de eerste plaats voldoende direct licht op tafel vallen, terwijl de kamer zelf om een diffuus, indirect licht vraagt. Voorts is er een staande lamp, die de huisgenooten uitnoodigt om in den gemakkelijken stoel bij de haard een romannetje te lezen, en schemer lampjes op den schoorsteen of op een bijzettafeltje. Heel origineel is het verlichte bloe mentafeltje, waar het licht door het matglazen bovenblad schijnt, waarop dan 's avonds een bouquet bloemen goed tot zijn recht komt. En hoe gemakkelijk is een lampje boven de theetafel? In de zitkamer zijn hoekjes, om ja- loersch van te worden! In een gezelli gen erker staat een houten bank met eenvoudige bekleeding, aan het venster van glas in lood, waardoor de zon met een gouden schijnsel heenvalt. Maar het is wel een heel bijzondere zon, die nooit ondergaat en op ieder gewenscht oogenblik van den dag of den nacht schijnt, want het venster bij de bank is geen echt venster, het is voor een gewone muur in een inspringenden hoek van de kamer geplaatst en het geheim van het zonlicht is gelegen in een paar lampjes, die achter het raam aangebracht zijn. Ook het glas-in-lood is niet echt, maar met verf op gewoon glas gespoten en toch maakt dit een verrassend effect. Een dergelijk venster is een prachtig middel om een sombere kamer op te vroolijken, vooral een tus- schenkamer, die geen directe verbin ding met het buitenlicht heeft. Een van binnenuit verlicht nisje in den wand biedt plaats voor een beeldje, een crucifix of Mariabeeldje. Een goed voorbeeld van een lamp voor indirecte verlichting treffen we in de kelkvormige staande lamp. De vorm van het geheel is uiterst eenvou dig gehouden. Een heel decoratieve lichtbron is ook de Philinea- lamp, een rechte of gebo gen buis, die aan den wand een aardig effect maakt. Voor een zeer speciaal doel, de schilderij-verlichting, is zoo'n langwerpige gloeilamp met een passen den reflector wel bijzonder geschikt. Deze wordt aan het plafond bevestigd, en zoo gesteld, dat het schilderij aan den wand belicht wordt. Door de klei ne afmetingen van de Philinea en door de mogelijkheid om den onderkant van den reflector dezelfde kleur te kunnen geven als het plafond, vormt dit schil derij-licht absoluut geen storend ele ment in de kamer. In een aparte nis is nog een gezellig zitje aangebracht en daarachter straalt het licht naar boven toe door een strook matglas. Het maakt hetzelfde effect als het bloementafeltje; alle voorwerpen, vaasjes en beeldjes, worden van onde ren verlicht, hetgeen een geestig licht en lijnenspel veroorzaakt. In de slaapkamers van „Het Gezel lige Huis" speelt de Philinea-lamp van melkglas een voorname rol. We hebben goed licht noodig als we hier 's morgens of 's avonds ons toilet maken. Scheren in een halfduistere kamer is geen ple zier! Ter weerszijden van den spiegel bij de waschtafel en bij de kaptafel behooren dan ook twee lampen te zit ten, die het gelaat aan beide zijden verlichten en vooral de langwerpige Philinea, die een veel grooter bestra- lingsveld heeft dan een gewone gloei lamp, voldoet hier uitstekend. Voor de algemeene verlichting dient een lamp met indirect licht. Door de indirecte verlichting wordt de geheele kamer in een gelijkmatig, zacht schijn sel gezet, terwijl een lamp met kap al leen een plek in het midden van de ka mer hel verlicht; bij een slaapkamer is dit niet alleen overbodig, maar ook storend, omdat het contrast met de om geving te groot wordt en we vanuit ons bed dan pardoes in het licht kijken. Een lampje naast het bed is altijd ge makkelijk, omdat het onmiddellijk on der het bereik is en ook de leeslampjes aan het hoofdeinde mogen we niet ver geten te noemen. De diepe muurkasten en ook de linnenkast zijn verlicht. Iets geheel nieuws is het licht dat onder het bed is aangebracht en gele genheid geeft zonder gevaar voor bot singen door de kamer te loopen zonder het groote licht te behoeven ontsteken. In de badkamer bevindt zich een een voudige plafonnier, die het helder witte licht van de gloeilamp ongehinderd doorlaat en het geheele vertrek ruim voldoende verlicht. Ook in de keuken dient een dergelijke plafonnier voor de hoofdverlichting, maar boven den gootsteen en het fornuis is een zooge naamde „pottenkijker" gemonteerd, een goede hulp in de keuken. Hiermede is dan onze rondwandeling door „Het Gezellige Huis" ten einde. De waarde van een dergelijke expositie is vooral gelegen in de prettige en sma kelijke wijze waarop ons de mogelijk heden getoond worden, die met een goede en origineele huisverlichting te bereiken zijn. Ieder doet hier nieuwe ideeën op, die met min of meer variatie in het eigen „home" toegepast kunnen worden. En het heeft ook zijn goede zijde, dat met deze expositie weer eens de aandacht gevestigd wordt op de voorname plaats, die het licht in ons huis behoort in te nemen. Het licht is geen bijkomstigheid of alleen een factor van practische beteekenis, integendeel: Het licht is de toovenaar in huis, die van een „kamer" een „gezellige kamer maakt. Veel licht! Dat is ook een eerste vereischte om de somberheid van de lange winteravonden buiten de deur te houden. Men ga zelf de tentoonstelling eens bezoeken om te zien hoe met weinig kosten een mooi effect bereikt kan worden. De tentoonstelling is geopend van 's middags 2 uur tot 5 uur en van 's avonds 7 uur tot 10 uur. Hedenmiddag om half drie en mor genavond om half acht wordt een film voorstelling gegeven in het R. D. B.- theater. Alles is voor volwassenen vrij toe gankelijk. Uit de uitvoerige discussies kan als resultaat gedistilleerd worden, dat met alyemeene stemm n de vol. gende eischen werden gesteld le. Reorganisatie der Centrale in den geest van afzonderlijke groe pen der bedrijven, die federatief samenwerken in gevallen waar dit wenschelijk en mogelijk is. 2e. Een neutrale, buiten het vak staande voorzitter. 3e. Controle door een neutraal accou ntantsbureau. 4e. Opschorting van alle bindende besluiten. Wij gelooven dat het lot der Cen trale in den huidigen vorm hiermede bezegeld is en dat een andere vorm die bevrediging schenken kan en ook effect sorteeren, zeer moeilijk zal zijn te vinden. In dit verband hoorden wij nog verluiden, dal deCentrale zooals die thans was opgezet en werkte den volkomen steun had van Minister Verschuur, maar dat Minister Steen berghe dezen vorm niet gewenscht acht en meer gaat in den vorm van afzonderlijke organisaties van de bedrijven onder federatief bestuur dan zou hij zijn steun willen ver- leenen aan de besluiten van sanee ring, niet echter in den huidigen vorm. Aldus werd ons uit goede bron medegedeeld. Vandaag wordt te Utrecht eene groote bijeenkomst gehouden van alle bij de Centrale aangesloten groepen, huiden- en lederimporteurs, leerfabrikanten, schoenfabrikanten, Omdat het onzin is geld weg te gooien. Waaraan goeit U het weg! Aan het groote stroomverbruik van een beroerde lamp. Hoe kunt U dat weten! Dat kunt U zelf zien op onze Westonmeter. Kost U dit geld! Neen, dit kost U niets. Wat dan! Een nieuwe Philips-prijsvraag. Wat bereikt U daarmee! Een kans op 95 geldprijzen en 1905 andere prijzen. Wat is de moeite waard! op WOENSDAG 17 OCTOBER half 3 en op DONDER DAG 18 OCTOBER half 8 in het R. D. B.-Theater en in „DE TWEE KOLOMMEN" een aardige Philips' demonstratie. Wat zouden wii nu nog graag zien! Dat U dezen winter Uw Philips gloeilampen kocht bij de y/h. Bierlaagh-van der Heijden .DE IJZERHANDEL" WAALWIJK Hoek Raadhuisplein. TEL. 72 [Na WOENSDAG 17 OCTOBER kunnen geen hor. logeboekjes meer worden ingeleverd; voor de buiten, plaatsen niet meer na ZATERDAG 20 OCTOBER a.s het g r o o t s l e filmwerk van dezen tijd (Het achtste wereldwonder.) Een film vol fantasie, vol span ning eu technische wonderen. Alles wijsi er op dat het even druk zal worden als met »L)b JANiJEStt, dus bespreekt uwe plaatsen. £>2/7 i Waahvfjk, 17 October '34. Centrale H.L.S. Zooals wij hebben aangekondigd hielden de looiers 1.1. Maandag te Tilburg vergadering. In den voor middag de overleerlooiers en zool leerlooiers afzonderlijk, en des na middags een gezamenlijke vergade ring der federatie. Er waren onge veer een 150-tal tegenwoordig. Het onderwerp was de Centrale en de looiers. schoenmakers, schoen winkeliers enz. cm te beraadslagen over den toestand en de Centrale zelf. Vandaag zal dus over het lot der Centrale in haar huidigen vorm beslist worden. Bevorderd. De heer M. J. P. v. Loon alhier, reserve le luitenant bij het 2e Regiment Infanterie, is bij koninklijk besluit benoemd tot reserve kapitein bij dat corps. Busluur hteztmuus. In de Waaiwijksche eüiue van ons blad van i.i. Zaïcidag Hebben wij nog verslag gegeven van de plechtige ïnsiaiialie van den Zeeir^eiW. lieer lleezeniaus als pusioui' dei' parochie M. Jan Bupiisi; de overige lezers vinden dn in nel nummer van benen. jNadal /.ondagocuieiid ue nieuwe beider in alle drie de H.Aliasen vanai den kansel zijne parocnianen in harieiijke en bcicekenisvolie woorden nad toegesproken, volgde van 121 uur een zeer drukke receptie Ier pastorie, om persoonlijk kennis le maken mei den pastoor. JJepulaiies en particulieren gingen at en aan o.m. de burgemees lei', de welhoudeis, de doctoren, de ge- meenle-secretans, eerw. broeutr- oversle, ecu deputatie van't bestuur van Waalwijks Belang, van de i>t. Viucentiusvei eeniging, M. Elisabelhs- veieemguig, U.K. Werkliedenen R.K. Werkmeeslersbond, Wit-Gele Kruis, K.J.M.N., K.J.Y., K.J.M., U.K. Middenstandsbond, U.K. Vrouwen bond, redact.-uitg. van ons blad enz. (Jok in deze drukke receptie zal pastoor heezemans 'n bewijs mogen zien van de ingenomenheid metz'n benoeming, die zien ook hierdoor demonstreert. Velen namen deze gelegenheid mede te baal om alscheid le nemen van kapelaan Beckinans, die einde dezer week naar Heivoirt vertrekt. U.K. Vrouwenbond. De R.K. Vrouwenbond houdt hedenavond eene interessante alge meene vergadering, waar elk wat wils wordl geboden en ook de trek king plaats heelt van de verloting van den Missienaaikring. 't Zal er zeker druk loopen. 9 li. K. Kitsuereeniging. Het Bestuur der R. K. Kiesver eeniging vestigt de aandacht op bet volgeiiue: in lbb5 worden de verkiezingen gehouden voor den Gemeenteraad en de Provinciale Stalen. Aan de stemming voor de groslijst kunnen slechts deelnemen de R. K. kiezers, die op 1 Januari 1935 lid der U K. Kiesver eeniging zijn. Daarvoor is noodig dat men vóór dien datum zijn contributie heelt voldaan. Dezer dagen zal door de leden der propagandaclubs de contributie worden geïnd, waarbij tevens ge legenheid zal zijn zicu als lid op te geven. De vereeniging zit nog steeds met een belangrijk kastekort. Het Bestuur vertrouwt daarom dat de leden er geen bezwaar tegen hebben hun contributie een weinig le ver hoogen om de aan de verkiezing verbonden onkosten te kunnen dekken. Thé dansant in Musis. A.s. Zondag vangt wederom de Thé-dansant aan in Musis Sacium, die gegeven wordt van 59 uur. De gunstig bekende Oosterhoulsche Band verzorgt ue dansmuziek. Ongetwijfeld zullen velen deze aangename Zondagmiddag— verpoo- zing met genoegen tegemoet zien. De Gezelligheidsiit en het Mulorbal. De sluiting van het seizoen heeft de motorsporters nog een prettige dag gebracht. Voor de Gezelligheids- rit van de Tilburgsche vereeniging V.M.V. waren zeer vele deelnemers ingeschreven, die met animo de 150 K.M. hebben gereden. Een aar dige attractie d zer rit was de op gave, dat de rijders in het traject enkele huizen moesten zoeken, die hen tevoren op een foto waren ge toond. Om 12 uur vond de start vanuit Tilburg plaats vanaf het viaduct aan den Bosschen weg. Over hoofdwegen, binnenwegen en landwegen ging het naar Berkel-Enschot, Haaren, Hei voirt, 's Bosch, Engelen, Vlijmen, Nieuwkuijk, Drunen en Waalwijk. Bij Hotel de Twee Kolommen was de eerste rustplaats, en hier vereenig-

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5