letrajunrtderBegriüHiiseinnissje. BAL luipDaoi voor den Midilenstanii Notaris Fock LAATSTE BERICHTEN. finaal verkoopen: A. s. Zondag 20 October Prima Jaszband PIANOHANDEL Fa. J. J, VAN DEN NOUWELAND Piano's erkende kwal iteitsmerken. Stemmen zeer accuraat. Verhuren - Separatie-inrichting Verstrekt voorscliolteu en credieten NIET-KATHOLIEKEN Belasting met 8 en in het tweede geval met 6 opcenten moeten worden ver hoogd. Door inwilliging van het adres der vereeniging heeft dus zuiver een ver schuiving van den belastingdruk plaats die in sommige gevallen tot zeer eigen aardige gevolgen kan leiden. Het kan n.l. voorkomen, dat een café-houder bij inwilliging van het adres in het vervolg in het geheel niet meer in de Personeele belasting naar den len en 2en grond slag wordt aangeslagen. Uit voorbeelden blijkt, dat inwilli ging van het verzoek in den een of an deren zin voor betrokkenen niet alleen een belastingverlaging kan beteekenen van respectievelijk 69, 60 en 70%, doch dat dit er zelfs ook toe kan leiden, dat een caféhouder dan in het geheel niet meer voor een aanslag in de Pers. Belasting naar den len en 2en grond slag in aanmerking komt en daarvan geheel is vrijgesteld. B. en W. vragen zich af, of daarvoor wel een verhooging van het aantal op centen op de Pers. Belasting voor alle aangeslagenen dan met 8, c.q. met 6 opcenten, gerechtvaardigd is. Zij blijven voorshands de meening toegedaan, dat de bestaande toestand, opgetrokken als die is op de in de wet aangegeven grondslagen, niet die on billijkheden in zich heeft als men wel wil doen gelooven. Als deze grondsla gen met betrekking tot het heffen van deze belasting voor café's en derge lijke inrichtingen werkelijk zoo onbillijk waren, zou de rijkswetgever hier de keuze niet hebben gelaten aan de ge meenten, doch hiervoor een imperatief voorschrift hebben gegeven. Bij de be oordeeling van deze aangelegenheid wordt over het algemeen over 't hoofd gezien, dat deze belasting is een ver teringsbelasting. Daarom is het heffen van een belasting naar deze grondsla gen voor deze soort inrichtingen naar de meening van B. en W. dan ook vol komen op zijn plaats. Wij hebben hier te doen met inrichtingen, waar het pu bliek in hoofdzaak komt om zich te amuseeren, in tegenstelling met winkels fabrieken en dergelijke ruimten, waar slechts verkocht en gewerkt pleegt te worden, doch waar geen publiek komt om zich te verpoozen of om iets te con- sumeeren. B. en W. stellen dan ook voor het in het adres vervatte verzoek af te wijzen. Werkverschaffing. Kinder toeslagregeling. Belasling- politiek. Subsidie aan de harmonieën. De Begrootings-Commissie, be staande uit de heeren F. Passier, H. v. d. Waerden en C. v. Haren, heeft aan B. en W. rapport uitge bracht van haar onderzoek der gemeente—begrooting 1935. Het rapport luidt als volgt: De Commissie tot nazien der begrooting heeft met waardeering kennis genomen van hel omvangrijk en concientieus werk, dat daarin is vastgelegd. Noede mist de Commissie bij deze begrooting voorstellen voor werkverschaffing, hetgeen toch altijd de beste wijze van steunen der werkeloozen is. Zij betreurt, dat wij wat onze belastingpolitiek betreft dermate aan banden gelegd zijn, dat ook voor het college van B. en W. op dit terrein geenerlei initiatief overblijft en wij slechts kennis kunnen nemen van wat voor ons, over ons maar zonder ons door de regeering beslist is. Wij worden op deze wijze gedwongen naar de 3e klasse voor de Fonds, belasting, waardoor de minst draag- krachtigen in de belasting komen te vallen, zoodat, hoe absurd zulks moge klinken, daardoor verschil lende steuntrekkende werkloozen zelfs onder de belasting vallen. Wij zien echter geen enkele mogelijkheid om in de 2e klasse te blijven. Een tweede punt, dat trouwens de laatste jaren geregeld bij de be grooting een punt van ernstige overweging uitmaakt, is de kinder toeslag aan het gemeentepersoneel. Een andere regeling van deze materie, zoodat ook op de ambte naren en arbeiders met geringe inkomens, dezelfde kindertoeslag regeling wordt toegepast zou o.i. een daad zijn van elementaire rechtvaardigheid. De raad nam het vorig jaar reeds in principe aan, dat hij het hiermede eens was en formuleerde dit bij monde van B. en W. in dier voege, dat ook het lagere gemeentepersoneel 5 pCt. kindertoeslag vanaf het derde kind zou krijgen, in plaats van de thans geldende regeling van f 1,per week, als met Mei zou blijken, dat tot belastingverlaging zou kunnen worden overgegaan. De mogelijkheid van deze belas tingverlaging is sindsdien door ingrijpende regeeringsmaatregelen waarschijnlijk voorgoed verdwenen. Wij doen dan ook thans een beroep op het college van B. en W. en op den raad, om realiseerende, dat wij voorloopig gerust kunnen aannemen, dal de toestand der gemeentefinan- ciën niet veel gunstiger zal worden, toch deze daad, van zooals wij zeiden, elementaire rechtvaardigheid te stellen, in dien zin, dat het per centage voor alle ambtenaren en arbeiders gelijk wordt. Dit kan, zonder dat het de gemeente geld kost, door wijziging van het percen tage, waarbij aan het minimum van fl.per week en per kind dient vastgehouden te worden, om te verhinderen dat een der arbeiders achteruit gaat. Het percentage zou dan naar boven afgerond kunnen worden en een eventueel klein ver schil uit de post »onvoorzien« gedekt moeten worden. Een zelfde regeling geldende voor alle gemeentepersoneel, hetgeen bij het Rijk reeds jarenlang het geval is, zal in breede kringen, die thans zich achteruitgesteld voelen, vol doening schenken. Een derde punt is het volgende Wij achten de tijd gekomen, om, nu aan beide harmonieën dezelfde voorwaarden voor suhsidieverlee- ning worden gesteld, ook de subsidie van de harmonie St. Jan te brengen op hetzelfde bedrag, dus op f250,— - 15 pCt. Het antwoord van B. en W. B. en W. hebben naar aanleiding van dit rapport het volgende aan den Raad geschreven: De door Uwe vergadering benoemde Commissie, belast met het onderzoek der gemeente- en bedrijfsbegrooting voor 1935, heeft hare werkzaamheden beëindigd. Hare bevindingen heeft zij neergelegd in een rapport, waarvan 'n afschrift hierbij gaat. Wij hebben met belangstelling van den inhoud van dat rapport kennis ge nomen. Wij zeggen de Commissie dank voor den door haar verrichten arbeid en voor de waardeering, welke zij uit spreekt voor het door ons verrichtte begrootingswerk. Dat wij ons intus- schen niet met alle denkbeelden en denkbeelden der Commissie kunnen vereenigen, doet aan de waardeering, welke wij voor haren arbeid hebben, niets af. In het zeer zakelijk en kort gehouden rapport der Commissie worden een 4- tal aangelegenheden naar voren ge bracht, n.l.: 1werkverschaffing als steun aan werkloozen: 2. belastingpolitiek; 3. kindertoeslagregeling voor de ge meente-arbeiders; 4. subsidie aan de harmonie St. Jan. Wij vinden daarin aanleiding alsnog het volgende onder Uwe aandacht te brengen. Werkverschaffing. Wij zijn met de Regeering in overleg getreden omtrent het zuiveren van brandwallen' om de landerijen onder ..Fellenoord" en het aanleggen van een schietbaan door werkloozen. Overeen stemming is hierover echter nog niet bereikt, vandaar dat wij U bij de be grooting hieromtrent ook nog geen voorstellen hebben gedaan. Belastingpolitiek. Dat door de voornemens der Regee ring, zooals deze belichaamd zijn in het wetsontwerp tot wijziging van de Fi- nancieele Verhoudingswet 1929 en het wetsontwerp inzake de voorziening in de kosten van Werkloosheidszorg, de financieele positie onzer gemeente in nadeeligen zin beinvloed wordt en door inperking van het gemeentelijk belas tinggebied er zeer weinig initiatief op laatst genoemd gebied voor de gemeen te overblijft, wordt algemeen erkend. Dat verschillende steuntrekkende werkloozen tengevolge van de rang schikking der gemeente voor de hef fing der gemeente-fondsbelasting in de 3e klasse, onder die belasting zullen vallen, zooals de Commissie meent, zal o.i. wel niet zoo'n vaart loopen. Een werklooze steuntrekkende met kinde ren, die geen andere inkomsten heeft dan zijn steunbedrag, zal dan ook niet onder de belasting vallen. Men vergete niet, dat ook voor deze belasting de zelfde kinderaftrek geldt als voor de Rijksinkomstenbelasting en dat het ge zin van een werklooze, enkel bestaande uit man en vrouw, het geheele jaar door niet een zoodanig bedrag aan steunuit- keering ontvangt, dat dit, verhoogd met de som bedoeld bij art. 14 der Finan cieele Verhoudingswet 1929, komt te liggen boven het bedrag, waarbij de belastingheffing aanvangt. Maar hoe een en ander ook zij, wij zien, zeer tot onzen spijt, geen mogelijkheid om de indeeling der gemeente voor de heffing der gemeentefondsbelasting in de 2de klasse te handhaven. Kindertoeslagregeling voor de gemeente-arbeiders. De wijziging van de kindertoeslag regeling der arbeiders in dienst der ge meente is het vorig jaar, bij de behan deling der begrooting, principieel be slist geworden. Toen is door den Raad, op ons voorstel, bepaald, dat een gelijke regeling van den kindertoeslag voor arbeiders en ambtenaren billijk wordt geacht, maar dat in verband met de tijdsomstandigheden de doorvoering eerst zou geschieden, als de omstandig heden veroorloofden den belastingdruk te verlagen. Wij erkennen, dat de kans inderdaad gering is, dat de belastingdruk de eer ste jaren lager zal worden, dan deze voor de begrooting 1934 werd vasstge- steld, maar het heeft ons toch zeer ver rast, dat de Commissie, bij de eerste gelegenheid, die zich voordoet, pogin gen in het werk stelt dit raadsbesluit buiten werking te stellen en zulks op een oogenblik, dat de omstandigheden dwingen den belastingdruk aanzienlijk te verhoogen inplaats van te verlagen. De Commissie is van meening, dat de kindertoeslag van de ambtenaren dan maar moet worden verminderd, een voorstel, dat het vorig jaar, na breed voerige discussies, geen meerderheid in den Raad heeft kunnen vinden. Uit de besprekingen, enkele maan den geleden gevoerd, naar aanleiding van onze voorstellen lot salarisverla ging welke besprekingen den Leden nog wel frisch in het geheugen zullen liggen heeft de Raad zich krachtig verzet tegen onze z.i. te vergaande voorstellen tot salarisverlaging, omdat zulk een verlaging, gezien 'het lage peil der loonen en salarissen, door den Raad niet gemotiveerd werd geacht. Nu, enkele maanden later, stelt de Commjssie, die om de voormeld^ reden in meerderheid tegen onze voorstellen was, voor, de inkomsten van een vijf tal ambtenaren met ongeveer 600. per jaar te verlagen, om die van een achttal beambten en arbeiders met een gelijk bedrag te verhoogen. Dien amb tenaren wordt dus een bedrag van on geveer 600 ontnomen, waarop dezen volgens de bestaande regeling recht hebben en aan een achttal beambten en arbeiders zal dan een gelijk bedrag worden uitgekeerd, waarop dezen vol gens de bestaande regeling geen recht hebben. Een onrecht zou op die wijze op een inconsequentie gestapeld worden, met als gevolg, dat een regeling tot stand zou komen, welke een burgerlijk over heidsorgaan onwaardig is, omdat ze het karakter heeft van „potverteeren". Een inkomstenvermeerdering voor een bepaalde categorie van overheids personeel zou door den Raad, onder de tegenwoordige omstandigheden, on getwijfeld worden afgewezen en nu is daarvoor een reden temeer, omdat zulk een inkomstenvermeerdering ge paard zal moeten gaan met een on rechtvaardigheid tegenover een andere categorie van het overheidspersoneel. Om de vorenverinelde redenen moe ten wij de aanneming van dit voorstel ernstig ontraden. Wij willen echter wel de toezegging doen, dat wij met een voorstel te dezer zake zullen ko men, zoodra de begrooting een beter aspect biedt. Dit behoeft naar onze meening geen jaren te duren. 4. Subsidie harmonie St. Jan. Het komt ons voor, dat de beide mu ziekcorpsen geen gelijke aanspraken op subsidie kunnen doen gelden. Aan het muziekcorps St. Crispijn is destijds een subsidie toegekend, om dat dit toen het eenige bestaande mu ziekcorps in onze gemeente was en het toen voor de gemeente van belang was een goed muziekcorps in stand te hou den. St. Crispijn kreeg toen een subsidie, omdat daardoor een algemeen belang werd gediend en St. Jan dit werd hij de eerste subsidieverlening uitdrukke lijk vermeld als een bewijs van waardeering voor ijver en toewijding bij de oprichting van dit muziekcorps getoond. Tot ons leedwezen hebben wij en kele jaren geleden moeten voorstellen de subsidies aan het Wit-Gele en het Groene Kruis te verminderen. Ondanks het groot sociaal en hygiënisch belang, bij deze instellingen betrokken, heeft de Raad zich toen zij het met een bloedend hart met die voorstellen vereenigd. Gezien in het licht van deze wetenschap en van het feit, dat de Raad heeft besloten voorloopig geen nieuwe suubsidies te verleenen, noch de bestaande te verhoogen, maakt het toch wel een zonderlinge indruk, dat de Commissie voorstelt de subsidie van een amuseinentsvereeniging te gaan verhoogen, terwijl de vereeniging zelf niet om een hoogere subsidie heeft ge vraagd. Om al deze redenen moeten wij ook de aanneming van dit voorstel ernstig ontraden. Tenslotte deelen wij U mede, dat ons in de memorie van toelichting in uit zicht gesteld voorstel tot verlaging der rijwieltoelagen een onderwerp van be spreking heeft uitgemaakt in een ver gadering van de Commissie voor Ge organiseerd overleg. Een afschrift van het door die Commissie naar aanlei ding daarvan uitgebracht advies gaat hierbij. In verband met de argumenten, welke in die vergadering tegen ons voorstel werden aangevoerd, hebben wij afgezien van ons aanvankelijk voornemen om U voor te stellen de rijwieltoelage van 25.terug te brengen op 20. Verder maken wij van deze gelegen heid gebruik U nog enkele wijzigingen van administratieven aard, van de be grooting voor te stellen. Deze zijn ver vat in een afzonderlijke nota. Examen. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde voor 't examen doctoraal rechten de heer Flor Timmermans Wzn., alhier. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding is aan den heer Th. van Eggelen alhier opgedragen het boren van twee bronnen ten behoeve der brandweer voor de gemeente Neder- hemert. VERLOTING MISSIENAAIKRING. De prijzen van de verloting van den Missienaaikring (zie advertentie le blad) kunnen worden afgehaald bij Mevr. Donkers tot en met 3 Novem ber a.s. De Herclassificatie van Gemeenten In deze omgeving zullen de vol gende gemeenten in de derde klasse der rijks—salarisregeling gehand haafd blijvenGeertruidenberg, Loonopzand, Raamsdonk en Sprang- Capelle. De andere vroegere derde klasse gemeenten zijn naar de vierde overgebracht. Ongeval. Mej. K. in de St. Antoniusstraat kwam gisteren zoo ernstig te vallen dat zij een beenfractuur opliep. Dr. Langemeijer oordeelde overbrenging naar het St. Nicolaasziekenhuis noodzakelijk. Een reuzenwortel. De heer H. v. Heijst v.m. Besoijen, stak deze week een wortel, die liefst 21 pond woog 1 Begrooting 1935 voor de provincie Noord-Brabant. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben in hun jongste ver gadering het ontwerp der begrooting van de provincie voor 1935 gereed gemaakt, ter aanbieding aan de Staten. De begrooting sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f5.671.387.71. Voor onvoorziene uitgaven is een post van f 116.199.58 uitgetrokken. Dank de tijdig doorgevoerde be zuinigingen kan met dezelfde be trekkelijk lage, belastingheffing als in vorige jaren worden volstaan, n.l. 28 opcenten op de hoofdsom dei- grondbelasting (gebouwd en onge bouwd) en 14 op de hoofdsom dei- inkomsten- en die der vermogens belasting. H.M. de Koningin en de 'J.B.C bestrijding. H. M. de Koningin is in de plaats van wijlen Koningin Emma be- schcrmvrouwegeworden van de Ned, Centr. Ver. lot bestrijding der T.B.C Bekendmaking. De Commissaris van Politie te Gro ningen geeft iedereen, doch speciaal winkeliers, grossiers en auto-verhuur ders, in overweging, geen zaken te doen met Albertus de Wit, geboren le Groningen 30 Januari 1912, wonende aldaar, Ernst Casiniirlaan 58a, alvo rens bij hem inlichtingen in le win nen. De Wit reist per auto hel geheele land door en tracht vertegenwoordiger le worden en toezeggingen te krijgen van z.g. depot-goederen. De Brig. Com. Kon. Mar. te Belling- wolde verzoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van een onbekend persoon, die in den nacht 14 op 15 October 1934 door middel van inklim ming bij een winkelier heeft ont vreemd een portemonnaie van don kergrijs linnen met knipsluiting, in houdende ongeveer 50; een zwart gelakt zoo goed als nieuw heerenrij wiel, merk N.S.F., voorzien yan een clectrische lantaarn, merk Berko, met Bosch-dynamo; een zwart lederen mo tor jas; een hoeveelheid chocoladeree- pen, merk Prijt, benevens eenige rol letjes maagpepermunt, merk Red Band. Het is niet onwaarschijnlijk dat de dader een Duitscher is, genaamd Hans Poothmann, 21 jaar, wiens sig nalement luidt: lang 1.75 Meter, haar blond, oogen blauw; vermoedelijk ge kleed met zwarte lederen jas, z.g. mo torjekker, met een lichtgrijze jockey pet. De Hoofd. Coin, van Pol. te Amster dam vestigt de aandacht op hel vol gende Hel komt in den laatsten tijd veel vuldig voor, dat eigenaren van jonge, onbeduidende ondernemingen, zonder eenige innerlijke waarde, anderen trachten te bewegen, geld in hun be drijf te storten. Zij plaatsen dan ad vertenties, waarin deelgenooten met eenig kapitaal worden gevraagd of be trekkingen tegen storting van waar borgsommen worden aangeboden. De ervaring heeft geleerd, dat dikwijls werkloozen, in het bezit van, mogelijk in hetere tijden overgespaard geld, reflecteeren en tengevolge van hun verlangen om een werkkring te heb ben zich gemakkelijk laten over halen om hun spaarduiten te storten in een onderneming, waaromtrent geen afdoend geruststellende inlichtingen kunnen worden gegeven, doch naar welke zij tevoren niet grondig hebben geïnformeerd. Het gestorte geld is dan in vele gevallen verloren. Het verdient daarom aanbeveling, dat zij, wien aangeboden wordt finan cieel deelgenoot te worden in een zaak welke hun totaal onbekend is, of wien een betrekking, onder verplichting tot storting van een waarborgsom wordt aangeboden, alvorens een besluit te nemen, inlichtingen inwinnen bij de politie hunner woonplaats, of indien het te Amsterdam gevestigde onderne mingen betreft, aan het hoofdbureau van politie in die gemeente. START VAN DE MELBOURNE RACE. Vlotte start der 20 deelnemers in 17 minuten. Midlenhall. Onder enorme belangstelling van naar schatting 150.000 toeschouwers zijn hedenmorgen precies op tijd de 20 deelnemende vliegtuigen aan de Lon- den-Melbourne-race van het vliegveld Midlenhall in Suffolk vertrokken. Op het teeken van den waarnemen- den lord-mayor van Londen startte pre cies te 6.30 uur de zwarte „Comet"- machine van het echtpaar Mollison met perioden van 45 seconden gevolgd door de overige machines in de door loting vastgestelde volgorde. Als 4e toestel vertrok van de start lijn te 6 uur 32 min. 15 sec. de Neder- landsche „Panderjager" die door Geij- sendorfer met een prachtige start de lucht in werd gestuurd, vóór dat zijn voorganger de „Comet" van Waller Fielden er in geslaagd was los te ko men. Hij was dus als 3e in de lucht. Hetzelfde lot als de „Cornet" trof de als 5e machine startende „Airspeed" van Nevillestack en Turner, zoodat ook de „Cornet" van Scott en Campbell Black eerder de lucht in ging dan de Airspeed evenals de Douglas. De Nederlandsche K. L. M.-machine, de „Uiver", startte te 6 uur, 34 min.' 30 sec. precies. Met een verbazingwek kende korte aanloop voor een zoo zware machine, stuurde Parmentier zijn Douglas-inachine omhoog in de Z. O.-richting. Precies 6.47 uur, dus juist 17 minu ien nadat de Mollisons vertrokken waren, startte de laatste van de 20 deelnemende vliegtuigen, de kleine Gipsey Moth van den jeugdigen Aus- tralischen solo-vlieger Melrose. De Douglas boven Frankrijk. olgens een le half negen heden morgen ontvangen draadloos bericht van het K.L.M.-vliegtuig „de Uiver", bevond dit toestel zich toen 20 K.m! ten N.N. Westen van Reims. Om hall negen was de Panderjager 24 K.M. ten N.N. Westen van Dort mund. ADVERTENTIëN. te Vught zal te Drunen in café VISSERS Vrijdag 26 October 193k des avonds 7 uur precies Onder Drunen. EEN WOONHUIS B. nr. 245, met grond, sectie A nr 2019, groot 3.10 are; inzet fSOÖe- in de zaal van P. v. Cromvoirt versterkt door Accordeon TUINSTRAAT 106 TILBURG Telefoon 869. Mathenesserlaan 380 Telefoon 36432 R OTTERDAM. voor diverse doeleinden uit sluitend boven f500.— 52075 kunnen inlichtingen over de leer en gebruiken der Katho lieke Kerk gratis verkrijgen bij het 51491 Diocesaan Inlichtingen-Bureau Gasthuisstraat 22 TE TILBURG. Lectuur wordt gratis toegezonden

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 12