llTsli ii bel Zuiden TWEEDE BLAD-, GEMEENTERAAD. BINNENLAND. BUITENLAND. ABONNEERT U OP DIT BLAD. 84. Zaterdag 20 Oct. '34. 57e Jg. EETHEN c.a. pe raad vergaderde Dinsdag onder voorzitterschap van Burg. Brune. N Aan de orde kwam een schrijven van A Pol. veldwachter, om vergoeding V-oor zijn kind ^ie ^LO te Waal- ''.ijk bezocht. De vergoeding werd vastgesteld op 0.75 per week. pc heer Donkers merkte op, dat thans een geldleening van 2500 is angegaan voor aankoop motorspuit. terwijl gezegd was dat daarvoor slechts een bedrag van 2000 noodig was. ltQe voorzitter lichtte toe, dat nader .bleken was dat, wil men de beschik king aver een sPuit hebben, waar men iets aan heeft, men 2500.— moet uit- 9epe kerkeraad te Meeuwen verzocht hij de kerk een lantaarn te plaatsen. Besloten werd er 50.— voor op de begrooting te brengen. pe Voorzitter wees er op, dat de heer Sluimers reeds 4 maanden op de Openbare School te Meeuwen werk- :aam is, zonder dat hij daarvoor eenige vergoeding heeft gehad. B. en W. stellen voor de vergoeding op 20.— vast te stellen. Met algemeene stemmen werd daar toe besloten. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de boomen, staande nabij het kerkhof te Genderen, te verkoopen. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van Ged. Staten tot herziening der jaarwedden van. burgemeester, secretarissen, ontvangers en wethou ders. In gemeenten boven 20.000 in woners achten Ged. Staten een verla ging van 5 7]/2% billijk. Voor ge meenten beneden de 4000 zielen achten Ged. Staten door de verhoogde pen sioenkorting der salarissen reeds vol doende verlaagd. Op de salarissen van de wethouders zal 10% worden gekort, zoodat de wethouders hun salaris met ƒ11.— per jaar zien verlaagd. Zonder discussie vereenigde de raad zich met dit schrijven. Het salaris van den secretaris werd met 350 verlaagd. Zulks komt door culmunatie van functies. Het kohier straatbelasting werd vast gesteld op 1708.95. Vervolgens werd de gemeentebe- grooting, met een eindcijfer van ƒ98010.19, aangeboden. De Voorzitter deelde mede, dat er ingevolge de wijziging van de financi- eele verhouding tusschen rijk en ge meenten, een wijziging in de heffing van opcenten moet komen. Inplaats van 50 opcenten op de vermogensbe lasting te heffen, zullen 40 opcenten geheven worden. Inplaats van 100 op centen zullen voor de gemeentefonds belasting 75 opcenten worden geheven. Voor de personeele belasting zullen de opcenten van 150 op 200 moeten wor den gebracht. De begrooting werd gesteld in han den eener commissie van onderzoek. De Voorzitter deelde mede, dat er eenige leeningen loopende zijn tot een bedrag van ƒ29100 welke zeer waar schijnlijk zullen worden opgezegd. B. en W. kregen machtiging om dit be drag elders te leenen tegen 4 of 4^% rente. Bij de rondvraag informeerde de heer Donken of B. en W. al iets heb ben gehoord betreffende de electrifica- tie van Doeveren en Heesbeen, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordde. Prov. Crt. Rijnbrug bij Arnhem eind 1934 gereed. Naar wij vernemen vorderen de werkzaamheden voor den bouw van de vaste brug over den Rijn bij Arnhem thans dusdanig, dat, indien weers- en riviersomstandigheden niet tegenwer ken, verwacht kan worden, dat de brug aan het einde van dit jaar gereed zal zijn. Opruiming van 150.000 stuks rundvee. De veehouderij-centrale heeft beraad slaagd over het vraagstuk van de ver mindering van den veestapel. Naar de N.R.C. verneemt, heeft de centrale besloten de regeering te advi- seeren tot opruiming van 150.000 stuks rundvee, waarvan 125.000 stuks zou den worden ingeblikt, 10.000 zouden worden ingevroren en de rest naar de destructie zou worden verwezen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot bescherming van leerlin gen tegen de gevolgen van besmette lijke ziekten van personeel van inrich tingen van onderwijs goedgekeurd. Aangenomen is het wetsontwerp ver hooging van de uitkeering aan oud- gepensionneerde militairen, benevens het wetsontwerp onteigening voor aan leg van het zijkanaal naar Almelo, be- hoorende tot de scheepvaartkanalen naar Twente. Het onderzoek naar een nieuwen zender. Naar wij vernemen is aan den voor zitter der zendercommissie een tech nisch rapport door P. T. T. uitgebracht, waarin de genomen proeven in ver schillende plaatsen van ons land inzake de sterktemeting van kortegolfzenders op 300 M. ter onderzoek van de moge lijkheid van oprichting van nieuwe zen ders zijn verwerkt. Naar aanleiding van dit rapport zal aan den minister van Binnenlandsche Zaken een advies door de commissie worden uitgebracht. Vliegveld bij Arnhem. Naar wij nader vernemen is de spe ciale commissie, welke is ingesteld, ten einde het uitvoeren van plannen tot den aanleg van een vliegveld.tusschen Arn hem en Nijmegen te bevorderen, thans tot volkomen overeenstemming geko men met den minister van Waterstaat en de K.L.M.-autoriteiten over de plaats van dit vliegveld. Hiervoor werd een terrein bij Eist goedgekeurd, gele gen aan den nieuw geprojecteerden weg Arnhem Nijmegen. N.C.R.V. JUBILEUMFONDS. Onze plaat. Ze komtis er mis schien al reeds als ge dit leest. Wan neer ge hebt gemeend dat er een ont werp voor een nieuwe studio op zou staan hebt ge het mis. Het woord stu dio'' komt er niet eens op voor. Hebt ge aan een offerbus gedacht om het offer op te vangen? Ook de traditioneele bus zult ge missen. De ontwerper heeft het intieme ka rakter van een offer in de plaat tot uiting willen doen komen. Een forsche hand, het offerzakje overreikend, onge ziende woorden 21 November- Offerdagde naam onzer Vereeni- gingziedaar alles. Let op de houding der hand. Daarin ligt heel het karakter van de plaat. Het brengen van een Offerongezien van de menschen Moge deze eenvoudige plaat van 15 October tot 21 November ons land kleuren en velen tot de daad van het offer inspireeren. Pater Henricus spreekt weer. Te Treebeek heeft Pater Henricus O.Cap. een rede gehouden, waarin hij zijn persoonlijke visie gaf over revo luties van links en van rechts. Spr. heeft zijn toehoorders in zijn begeesterende taal opgeroepen Katho liek te zijn. „Roomsche mannen en Roomsche vrouwen, die de daad aan durven, die hun beginselen beleven, die in den communist hun broeder en in de zondares hun zuster zien, dit niet fuiven kunnen zoolang er leed geleden wordt." ,Van ons katholieken zal het afhan gen hoe die geschiedenis zal worden geschreven. Zal men over honderd jaar ons vloeken als lafbekken of zal men ons een monument oprichten als het volk, dat redding bracht? „Gij tamme, brave Nederlanders, die de wereld beziende, meent dat het zoo kwaad nog niet gaat, al wordt er van crisis en wat dies meer zij gesproken, wie lijdt aan de grootste koorts, Mos kou of gij? Noem de schurken in Rus land schurk, noemt wat ze verrichten schurkerij, maar erkentze hebben courage. Die courage wenschen we ons zelf toe, die zoo graag achter de schut ting staan. Het bolsjewisme is een machtige beweging gezien door den Marxistischen bril een elite-groep ingesteld niet op gezwam, dat kunnen wij Roomschen dikwijl's beter, maar op de forsche daad. Bij alle sectarische strevingen van een Lenin, bij al zijn godslastering, wil ik hem toch mijn hulde hrengen, want hij is energiek, hij laat zich leiden door zijn beginse len, ofschoon ik die verfoei. Hij is een man-van-de-daad, die weet wat hij wil. We moeten meer radicaal zijn, wer kelijke Roomschen, honderd procent Roomschen." Waren alle katholieken voor hon derd procent katholiek, levende mo numenten van katholiciteit, dan zou het devies gegeven kunnen worden, ook op politiek gebied: verspreidt U en doordesemt ons volk van onze be ginselen. Maar we hebben elkaar noo dig, eikaars kracht, e5kaars schouders. Onze tijd is gekomen. Kunnen wij nu uiteengaan? Nooit! Gezamenlijk en op politiek gebied in één organisatie die nen we op te stuwen, het oude Evan gelie weer nieuw te maken op sociaal en politiek terrein, 't Is een enorme, een ernstige taak. Maar we moeten er voor staan met een blij hart." Tegen zedelijke volksverwildering. Dinsdag werd te 's-Hertogenboseh in hotel „Centraal" een bestuursverga dering gehouden door het „Comité van actie tegen zedelijke volksverwil dering in Brabant." Van alle zijden in den lande bleek de drang te bestaan om door samen werking het beoogde doel te bereiken, hoe men naar aanleiding daarvan be zig is om tot een landelijk verband te geraken, hoe ook van Christelijk Pro- testantsche zijde alle mogelijke mede werking werd toegezegd. Het juridische sub-comité is met voortvarendheid werkzaam om defi nitieve practische voorstellen te doen, zoodat men mag verwachten, dat bin nen zeer korten tijd de noodige offici- eele stappen gedaan kunnen worden om een begin van kentering te be werkstelligen. Een ingekomen rapport omtrent toestanden in enkele Brabantsche bad en zweminrichtingen wierp helaas een schel licht op de afstompingsmentali teit, welke ook in ons Katholieke Bra bant is ingeslopen. Het Comité is echter vol vertrouwen dat het mogelijk zal zijn, althans aan de ergste uitwassen paal en perk te doen stellen. De financieele gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs. Naar wij vernemen is op het minis terie van onderwijs een herziening in voorbereiding van de rentevergoeding (nu 6 pCt.) voor de bij de inwerking treding van de financieele gelijkstel ling van openbaar en bijzonder onder wijs in 1920 bestaande schoolgebou wen van het bijzonder onderwijs. Zaak Onnes voorloopig niet voor het Hop. Het is thans vrijwel zeker, dat de Nijenrode-affaire niet, zooals aanvan kelijk was bepaald, op 6 Nov. a.s. in hooger beroep zal behandeld worden. De ongesteldheid van den heer Onnes is van dien aard, dat hij niet zal kun nen terechtstaan. Dr. P. C. de Brouwer 60 jaar. Woensdag is dr. P. C. de Brouwer te Tilburg 60 jaar geworden. Ofschoon eerst Zondag a.s. de ei genlijke huldiging zal plaats hebben, k\Vainen toch reeds een groot aantal felicitaties in den vorm van telegram men, schriftelijke gelukwenschen en bloemstukken. Des morgens is dr. de Brouwer ge huldigd door. leerlingen en leeraren van het St. Odulphus-Lyceum, waar hij leeraar is. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. 69e Jaargang No. 3. Afgezien van den aardigen gekleur- den omslag, wordt dit nummer zeer fijn geopend met een „Madonna" van Al- bert Verschuuren, waarbij een 17de eeuwsch Rozenkransgedicht waardig aansluit. Na een kennismaking met het Zigeunerleven, vertelt H. B. van der Sande een stuk interessant menschen- bestaan van „Twee, die elkaar niet kre gen", terwijl Frank Petersen z'n Engel bewaarder bezingt. Oosterhout in zijn oudheid wordt ons getoond door Rie SinnigheSteenbergen. De weg van den Rooden Pimpernel wordt vervolgd en H. de Greeve is up to date met zijn vijf-minuten-preek. De film krijgt weer een beurt, de tragische gebeurtenissen in Marseille worden afgebeeld, Marie Koenen eindigt haar schoonen roman „Het nieuwe begin", de sport van de week vindt vermelding, de huisvrouw ontvangt veel goeden raad, de jeugd heeft haar rubrieken, de philatelisten, de denkers en zoekers, de liefhebbers van humor, allen krijgen hun deel. Bo vendien verhaalt Ted. O. Sickens van Tillies Papa en D. B. Eckles van De Draaimolen. Wat 'n opsomming, om 't voornaamste van den inhoud weer te geven. Dan hebben we nog niet ge sproken over het belangrijke: de illu straties. Verschillende mooie platen, sommige prettig gekleurd, treffen we aan, naast een rijkdom van foto's ter verluchting van den tekst. Een blad, om blij mee te zijn! Zonder sehrifteuike toestemming ia eeni 't overname uit deze rubriek verboden. PRIJSVRAAG. Vorige week beloofden wij onze jeugdige lezers en lezeressen een prijs vraag, waaraan een vijftal mooie prij zen verbonden zouden zijn. Wij moeten echter hun geduld nog even op de proef stellen. De prijsvraag is n.l. door omstandigheden nog niet klaar geko men en zal eerst VOLGENDE WEEK worden gepubliceerd. RUDI weet zich te helpen. »\Veten ju lie, waar ik vanmiddag naar toe ga riep Peter, toen de bel van twaalf uur gegaan was. Twintig jongens keken hem vol ver wachting aan. »Ik ga met mijn vader naar de internationale tenniswed strijden op het stadion.» Allen omringden hem nieuwsgierig. Alleen Rudi bleef treurig in zijn bank zit ten. Hij zou dolgraag naar de wed strijden gegaan zijn. Urenlang stond hij achter het hek van de tennis velden in de buurt van school te kijken. Vaak vergat hij heelemaal naar huls te gaan; daar kreeg hij dan een leelijk standje, omdat hij een half uur en soms wel een uur te laat was. Hij wist al een hetle boel af van netballen, outballen», enz. En nu moest hij het meemaken, dat Peter, die van al deze dingen geen verstand had naar de interna tionale wedstrijden ging en hij niet Rudi's ouders waren blij, dat ze hun drie kinderen te eten konden geven. De gulden, die de goedkoopste plaats voorden wedstrijd kostte, zouden ze Rudi met geen mogelijkheid hebben kunnen geven. Op dezen vrijen middag, slenterde Rudi treurig door de straten. Telkens moest hij er aan denken dat Peter nu op een tribune zat en naar we reldberoemde spelers keek. Hij kwam langs de gewone tennisbanen maar ze leken hem zoo armoedig Hij ging verder. Tenslotte kwam hij terecht in een onbekende straat, waar hij een groot tennisveld ont dekte. En spoedig was hij heelemaal verdiept in het spel. Peter was ver geten. Hij koos heftig partij voor een der goede spelers, een slanke jonge man. Over één ding alleen ergerde hij zich. Dat was over de ballenjongen van den speler. De jong n kroop als een slak. Dat men ook hard hollen kan, dat scheen hij niet te weten. »Ik zou vliegen», dacht Rudi. Plotseling hoorde hij een slanke jonge man roepen »Hollo, mijnheer de Wit. Is er niet een andere ballenjongen vrij Klaas kan niet meer. Hij holt al den heelen middag.» »Op het oogenblik nietmaar over een half uur is er een vrij,» antwoordde mijnheer de Wit. Rudi kreeg een idee. »Zal ik zoolang de ballen rapen, tot de andere jongen komt?» riep hij tegen de speler. Deze keek ver baasd om, zag Rudi en zei vrien- lijk »Goed jongen; we kunnen het eens probeeren. Klaas hier heeft het al den heelen middag gedaan. Die is doodmoe,» Zoo kwam Rudi voor de eerste maal van zijn leven op een tennis veld. Hij wilde meteen beginnen maar eerst moest hij de tennis schoenen aantrekken, die Klaas hem leende. Toen holde hij zoo vlug hij maar kon, heen en weer, raapte de ballen op enjgaf ze den speler op het juiste oogenblik goed in de hand. De slanke heer was erg tevreden met zijn nieuwen ballenjongen. Toen na een half uur de ander er was, zei de heer tegen Rudi: «Eigenlijk is het jammer, dat je weggaat jon gen. Je hebt goed je best gedaan en hij klopte Rudi op de schouder. Rudi speet het nog meer, dat zijn bezigheid als ballenjongen al afge- loopen was. Hij werd nog éénmaal moedig. »Als u wilt», zei hij, »kom ik graag nog eens ballen rapen voor u »Goed, als je tijd en zin hebt, kun je nog wel eens een half uurtje onze jongens aflossen Trots ging Rudi naar huis. Peter vertelde den volgenden dag Vreeselijke ellende in Japan. Als een bewijs voor de ontzaggelijke ellende, die in Noord-Japan is ont staan tengevolge van de vernieling der oogsten door zware regenstormen en taifoens, meldt de Nitsji Nitsji Sjimboen, dat ruim 200.000 school kinderen in de getroffen gebieden aan ondervoeding lijden. Gaat Zamora heenl Volgens berichten uit Madrid lis, naar de meening van yvelingelichte po litieke kringen, binnenkort rekening te houden met de mogelijkheid van een aftreden van staatspresident Za mora. De dreigende presidentscrisis houdt verband met de laatste bloedige ge beurtenissen in Spanje. Verklaard wordt, dat met de benoe ming van Lerroux tot kabinetsforma teur het land in den burgeroorlog is gestort. Over den toestand in het land is weinig bekend. Het is zeer moeilijk, nauwkeurige inlichtingen te verkrij gen. Hongarije en Joegoslavië. In Engelsche bladen is op de Hon gaarsche regeering een blaam gewor pen, door de bewering, dat Hongarije de Joegoslavische emigranten de gele genheid heeft gelaten om op Hon- gaarsch gebied hun revolutionnaire actie voort te zetten. Vlak aan de Joe goslavische grens hadden deze lieden hun kamp, waar zij in het revolvcr- schicteii en bommen werpen geoefend v.i rden. Het Londensche blad Evening Stan dard verneemt uit Belgrado, dat de Zuid-Slavische regeering een nota aan de Hongaarsche regeering voorl ere dt. Deze nota zou betrekking hebben op de verklaring van de Hongaarsche re geering, dat de moordenaar van Ko ning Alexander zich nimmer in een emigrantenkamp in Hongarije heeft opgehouden. Reuter meldt uit Boedapest, dat daar van officieele zyde beslist wordt tegengesproken, dat de Zuid-Slavische gezant reeds een stap zou hebben ge daan. Daarentegen, zegt Reuter, blijven de geruchten aanhouden, dat de Zuid Slavische regeering aan de Hongaar sche regeering om medewerking heeT verzocht bij de opheldering van den aanslag te Marseille. Nieuwe arrestaties. Op verzoek van de Fransche regee ring zijn te Turijn gearresteerd de Zuid-Slaven Pavelitsj en Kvaternitsj, verdacht van indeplichtigheid aan 't moordcomplot tegen koning Alexan der. Dr. Anton iPavelitsj zou de be kende leider der Kroatische emigran ten zijn. De twee gearresteerden ont kenden echter iets met den aanslag te maken te hebben. van de wedstrijden. Gespannen luisterde Rudi. Toen vertelde hij, dat hij ballenjongen geweest was. En daarmee maakte hij nog meer indruk op de klas dan Peter. Een paar dagen later ging hij weer naar het tennisveld. De slanke heer was er en liet hem een half uur ballen rapen. Ze namen afscheid als goede vrienden. Toen Rudi voor de derde maal op het veld verscheen, riep zijn groole vriend de pachter, mijnheer de Wit. Mijnheer de Wit, gaf Rudi een hand. »Ik heb al van je gehoord, vent, zei hij vriendelijk. »Je bent een flinke ballenjongen. Wat zou je er van zeggen, als je geregeld kwam. Natuurlijk niet voor niets.» Rudi knikte stralend. Ze kwamen overeen, dat Rudi drie maal in de week na vieren zou komen. Rudi's ouders vonden het goed. En bij de eerstvolgende internationale wed strijden kocht Rudi een plaats van zijn eigenverdiende geld en zat naast peter op de tribune. D. v. Z. Raadsels. 1 xxxxxxxxxxxx groote stad in Zuid- Amerika maken zee tusschen Engeland en Nederland zwerversvolk edellieden gehard ijzer verscheurend dier 60 minuten dwarsmaat medeklinker Op de kruisjeslijnen komt het- zelfde woord te staan. x medeklinker .x. bundel xxxxx plaats aan de ingang van het Panamakanaal .x. waar je mee hoort x medeklinker Op de kruisjeslijnen komt het zelfde woord te staan. 3 Mijn geheel 12345657 is een staat in Zuid - Amerika 1 3 4 7 6 stad op de grens van Duitschland en Zwitserland 6 3 2 5 7 onzin, nonsens, 17 6 schel, geluidsignaal 4 Mijn geheel 12341567689 1, is reuk water 4 2 7 tegenovergestelde van berg 8 117 kleur 5 1 7 is in een gevangenis 7 6 8 plomp, zwaar 4 3 9 niet dik DE GYMNASTIEKLES Ditmaal is het de zwaan, die ons de nieuwe bewegingen leert voor onze gymnastiekoefeningen. Als de zwaan zich van het water verheft om te gaan vliegen, begint hij eerst met zijn vleugels te slaan. Dat is de beweging, die wij na zullen doen. We heffen de armen hoog. doen ze naar beneden, kruisen ze voor het lichaam, brengen ze hoog, zijwaarts, enz. We denken er aan de armen zoo veel mogelijk te strikken en te rekken. Dan pas hebben we iets aan deze oefening, die speciaal voor de scbouder en armspieren uitstekend is. Mevr. DE J.-VAN Z. X X X X X

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5