Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. DETWEEMAGHTENI HET LEVEN. .flODODMBAPID DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. jfljMMER 85. WOENSDAG 24 OCTOBER 1934. Dit blad verschijnt UITGAVE: Advertentiën moeten Woensdag mi WOENSDAG en ZATERDAG Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 au Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Telefoon No. 38. Reclames 40 cent per regel. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 21 cent per regel; minimum l.ftO. GEERTRUIDENBERG. De Regenten-kwestie. Brabant achter gesteld. De raad der gemeente Geertrui- denberg vergaderde Maandagmiddag ten gemeentehuize onder voorzitter schap van burgemeester Biancbi. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. De Voorzitter spreekt namens zijn echtgenoote een woord van dank aan raadsleden en ambtenaren voor de haar, bij haar terugkeer uit lndië gebrachte bloemenhulde. Aan de orde 1. Voorstel tot het rooien van. 27 iepeboomen. Deze boomen, staande aan Cen- traleweg (15), Emmaweg, Wilhel- minaplein, Bolwerk en nabij het Kruithuis, zijn door Staatsbosch- beheer afgekeurd en moeten dus gerooid worden. Het voorstel wordt aangenomen. De heer Jansen vraagt op welke wijze de boomen verkocht zullen worden. De Voorzitter zegt dat dit nog niet vast staatspr. vindt het het best ze in partijen bij inschrijving te verkoopen. 2. Aanbieding gemeente- en be- drijfsbegrootingen 1935. Deze worden in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren de Kroon, Timmermans en Jansen. 3. Wijziging veldwachters-veror dening. De Voorzitter zegt dat de raad besloten heeft ook een verhooging van 10 pCt. toe te passen op de salarissen van dm veldwachter en de nachtwakers, waardoor het salaris van den veldwachter is gebracht op van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch. 8) Inderhaast liet mevrouw Muncaster het flanel op den grond vallen en Jo- celyn raapte liet vlug op en legde het op een zijtafeltje. Onwillekeurig viel zoo haar oog op een exemplaar van den Heralden bij wijze van tijdverdrijf keek zij het blad eens in. Zij was op het punt het weer neer te leggen toen de naam „Merlin" haar trof. Met groote belangstelling keek zij nu wat nauwkeuriger en las vol aandacht een advertentie van den volgenden inhoud „Gevraagd een beschaafde jonge dame, opgewekt van humeur, voor ge zelschap en als lectrice bij een blinde, ecnigszins ziekelijke dame. Goede ge tuigschriften een vereischte. Zich schriftelijk aan te melden bij mevrouw Vyvian, Huize Merlin, Caerleon." Hoe eigenaardig toch weer, dat nu juist de oude blinde moeder van den man, die zoo vriendelijk voor haar was geweest, zou adverteeren om een gezelschapsdame Wat zou dat een voldoening schen ken, als men iets kon wezen voor een oude dame, die het gezicht miste en ook zoo graag wat gezelligheid en op gewektheid om zich heen zou hebben. Maar waaom zou zij eigenlijk niet min. f 1200.— en max. 1650.en dat van de beide nachtwakers op resp. f330.en f660.— Nu is van Ged. Staten de mede- deeling ontvangen dat een algemeene herziening van de verordening ge- wenscht is. Voor de betrokken per sonen beteekent dit een achteruit gang van 10 pCt. en bovendien een vermindering van de kleedingtoelage van f125.tot f100.— De Voorzitter zegt dat deze ver laging van de bezoldiging van de veldwachters hem zeer aan het hart gaat. Spr. acht het noodzakelijk dat politiemannen financieel vrij staan, daar het tegendeel tot ongewenschte verhoudingen kan leiden. Spr. zegt dat de verhooging van het salaris der nachtwakers van kracht zal blijven. De heer v. d. Loo wil deze salaris vermindering voorkomen door het geven van een extra vergoeding. De Voorzitter ziet daartoe voor loopig geen kans, mocht het in de toekomst mogelijk blijken dan zal spr. het overwegen. Op het oogenblik zit er niets op als de gewijzigde ver ordening vast te stellen. De heer Jansen vreest dat er weinig tegen deze verlaging te doen zal zijn. Spr. meent dat de politiemannen in groote plaatsen het gemakkelijker hebben als een veldwachter die maar alleen staat en dus dag en nacht moet klaar staan. Weth. Sassen. Men baseert zich altijd maar weer op het salarispeil en op den lagen levensstandaard van het platteland. Daarmee ga ik nooit accoord en ik zal dan ook tegen stemmen. De heer Jansen merkt daarbij nog op dat vele noodzakelijke levens behoeften in de stad goedkooper zijn dan op het platteland. De heer Timmermans zou graag een middel vinden waardoor de verlaging kan worden teniet gedaan. De Voorzitter ziet daartoe geen weg. Spr. acht het echter wel raad zaam Ged. Staten opmerkzaam te maken op het motief dat de heer Jansen aanhaalde. De vaststelling der verordening kan dan worden aangehouden tot het antwoord van Ged. Staten ontvangen is. zelve naar de betrekking solliciteercn? Het was waar, dat zij het geld niet noodig had, maar wel voelde zij een onbeschrijfelijk groot verlangen, om zich nuttig te maken. Én dat dit dan juist zou kunnen zijn tegenover de moeder van den man, van wien ^ij zooveel vriendelijkheid had onder vonden Met een vastberadenheid, waarvan zij zelve versteld stond, liep zij het huis binnen, ging aan de schrijftafel zitten in de studeerkamer en schreef een brief, die een halfuur later met den postzak wegging en die behelsde, dat een zekere juffrouw Lauderdale in de pastorie te Bedford zich aanbe val voor de plaats van gezelschapsda me en lectrice bij mevrouw Vyvian op Hitize Merlin. Met een blos van voldoening keerde Jocelyn terug in den tuin, naar haar plaats onder den ceder, juist op het oogenblik, dat mevrouw Muncaster ook terug was van haar londerhoud met Stoke. I)e dames praatten nog even en de doinineesche vertelde, dat haar man een loterij op het touw zette voor een arme weduwe. Onmiddellijk kwam Jocelyn met haar beurs te voorschijn. Maar, kind, het is nog maar een voorloopig plan, dat iHorace in zijn hoofd heeft, dus wacht nog even. Je hebt hier op het dorp al zoo veel goed gedaan! Och, laat mij tenminste dat beet je genoegen, dat mijn inkomen mij permitteert, luidde het protest van Jocelyns zijde. HOOFDSTUK VII. Mevrouw Muncaster keek eens naar De raad gaat daarmede accoord. De Regenten-kwestie. 4. Benoeming van een zevenden regent van het College der Sted. Godshuizen De Voorzitter brengt weer in be spreking het voorstel Timmermans, om de Godshuizen een nieuwe aan beveling te vragen waarin is rekening gehouden met de politieke schakee ring in de gemeente, over- welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen gestaakt hebben. De heer Timmermans haalt nogmaals de cijfers der laatste ver kiezing aan om te betoogen dat bij de verkiezingen voor de Prov. Staten en Tweede Kamer 23 pCt. der stemmen werd uitgebracht op niet- katholieken en, wanneer men ook de gemeenteraadsverkiezingen mee telt, zelfs 25'l2 pCt. Daarom vindt spr. het billijk dat de nietkatho-r lieken twee zetels in het College van Regenten krijgen. Weth. de Kroon betoogt dat het zeer goed mogelijk is dat katholieken op een niet.katholieke lijst gestemd hebben, Spr. vindt het daarom beter af te gaan op de cijfers der laatste volkstelling, die uitwijzen dat 83 pCt. der bevolking katholiek is. Spr. legt voorts den nadruk op de SSfel I Jocelyn en dacht, hoe jammer 't eigen lijk was, dat zulk een lief, mooi en gefortuneerd meisje toch niet ge trouwd was. Het had haar anders niet aan pretendenten ontbroken! Maar Adela had altijd nog zoo'n idee, dat die jonge neef, die eens bij de Lauderdale's had gelogeerd, Jocelyns hart zou gestolen hebben. Ze zou eens een vischje uitgooien en zoo luchtig mogelijk vroeg ze dus: |Het East-Mercia-Regiment is zoo op weg hierheen. Je zult dus binnen kort zeker je neef Roger zien, is het niet? Ik weet het niet, maar ik denk het wel. Hij zal het mij wel schrijven, als hij in het land is. Hoe lang is het regiment nu weg geweest? Zeker toch wel een tien jaar? Ja, ze zijn eerst in lndië geweest en toen op Malta. En daar moet hun iets vreese- lijks zijn overkomen. Je bedoelt zeker den dood van den kolonel? Dat was immers 'n on geluk? Ik heb er wel zoo iets van ge hoord, maar ik herinner het mij niet goed meer. Het was juist omtrent dien tijd dat mijn moeder stierf; dus heb ik er toen niet (zooveel aandacht aan gewijd. Neen, maar het was geen onge luk. Het moet een moord zijn ge weest. Een verschrikkelijke geschie denis; hij liet een vrouw en twee heel jonge kinderen na. Heeft een Maltezer hem gedood? Neen.dat was het juist; het moet een van de officieren van zijn eigen regiment zijn geweest. O, hoe vreeselijkWas het 'n opzettelijke moord? Ja, dat zeker. Er was een gast- moeilijkheid aan welke partij de zetel zou moeten toekomen. Volgens de verkiezingscijfers heeft geen enkele partij buiten de katho lieke recht op den zetel. Spr. moet er tegen op komen dat het wordt voorgesteld alsof de katholieken misbruik maken van bun macht. Volgens spr. hebben de andere be volkingsgroepen daarover nooit te klagen gehad, De heer Dirven betoogt aan de hand der verkiezingscijfers dat geen enkele partij buiten de katholieke in aanmerking komt voor den zetel. Spr. merkt op dat het kamp der niet.katholieken in verschillende partijen-verdeeld is en hij betwijfelt of alle niet-katholieken liever een vrijzinnig-democraat dan een katho liek gekozen zouden zien. De heer Timmermans meent dat de raad niets te maken heeft m.t de onderlinge verdeeldheid der niet- katholieken, het gaat z.i. slechts over het aantal stemmen dat zij gezamen lijk behaalden. Weth. Sassen voelde in de vorige vergadering voor het betoog van den heer Timmermans, doch nu is hij het eens met Weth. de Kroon. Ook volgens spr. zijn de niet-katholieken hier nooit achteruitgez t, integen- stelling met de katholieken in andere deelen van het land. Weth. de Kroon meent dat de Godshuizen, als zij op het voorstel- Timmermans ingingen, niets anders zouden kunnen doen dan een socia list aanbevelen. De Voorzitter wil zich niet in partijkwesties mengen. Spr. vindt deze zaak echter meer een gevoels- dan een cijferkwestie, en 't spijt hem dat een dergelijke discussie gevoerd is, omdat daardoor de verhoudingen tusschen de verschillende groepen gemeentenaren onnoodig worden verscherpt. Daarenboven, zou een socialist benoemd worden dan zou deze groep een zetel hebben op 79 stem men, terwijl de katholieken toch altijd nog op een gemiddelde van 150 stemmen per zetel kunnen wijzen. Dit zou volgens spr. ook geen billijke verdeeling zijn. Spr. zegt dat men de niet—katholieken maal aan de officierentafel en er schijnt hoog gespeeld te zijn, iets waar de East-Mercia's zich in den re gel niet aan schuldig [maakten. Ze kwamen tot de ontdekking, dat er valsch gespeeld werd. Iemand had een gemerkte kaart gegeven en ze daag den den gever uit. Die werd doldriftig en ontkende het. Hij had bijna den ko lonel aangevallen, die hem arrest gaf. Maar dien volgenden ochtend was hij verdwenen. De officier, die de kaarten had gegeven? Ja, een tweede luitenant, Vyvian. Vyvian?.heette hij zoo? En waar kwam hij vandaan? Dat weet ik niet, zoomin als ik weet, waar hij heengegaan is. Waarom interesseert je dit zoo? Ken je dan de Vyvians? i Ja, ik weet wel wat van hen. Ik was juist van plan, het je te vertellen, maar nu zal ik maar wachten, tot je klaar bent. v:cb. ik weet er nu niet veel meer van. De officier was gevlucht. Ze vonden een touw uit zijn venster hangen. Dat op zichzelve zou al erg genoeg zijn, nu hij die beschuldiging achter zich had en het arrest, maar de reden was nog veel erger. Ze von den den kolonel in zijn eigen kamer, met een schot door het hoofd. Hij was al eenige uren dood, toen ze tot die ontdekking kwamen. Maar hoe kon die officier het nu gedaan hebben? ,Had niemand hem gehoord? Was er op dat oogenblik niemand op? Mij dunkt, er zal er toch wel altijd een bij de hand zijn geweest Het was in het holst van den nacht. Dat verdwijnen was, dunkt mij een duidelijk bewijs van zijn schuld niet als een eenheid mag beschouwen. De heer Timmermans zou graag zien dat de raad uitsprak dat de door hem genoemde verhoudings- cijfers juist zijn, doch dat daarmede geen rekening kan worden gehouden in verband met het bezwaar door Weth. de Kroon genoemd. Weth. Sassen voelt daarvoor niet veel. De Voorzitter brengt het voorstel- Timmermans om een nieuwe aan beveling van de Godshuizen te vragen in stemming. Met 6—1 stem, die van dhr. Timmermans, wordt het verworpen. Timmermans. De heeren hadden tevoren al wel kunnen zeggen dat ze de zaak onder elkaar al hadden klaar gemaakt, dan hadden we er niet meer over behoeven te spreken. De Voorzitter zegt dat door de Godshuizen de volgende aanbeveling is ingediend1 G. S. P. de Bar, 2 L. F. Herber. De heer Jansen beveelt aan den burgemeester te benoemen. Spr. brengt hulde aan den burgemeester en betoogt dat deze juist de geschikte persoon is om in het College zitting te nemen. De heer Timmermans steunt deze candidatuur. De Voorzitter zegt niet in aan merking te willen komen. Er zitten reeds 2 raadsleden in het college en spr. zou het niet raadzaam vinden indien nu ook nog de raadsvoor zitter gekozen werd. Zoodoende zou er van de controle door den raad weinig terecht komen. De heer Jansen meent dat het reglement 'van de Godshuizen nog aanvulling behoeft. Daarin zou de bepaling opgenomen moeten worden dat regenten geen levering mogen doen, dat zij niet mogen meestem men over zaken waarbij zij per soonlijke belangen hebben. Weth. de Kroon zegt dat in het eerste euvel reeds door het regle ment voorzien is. Regenten, die hun taak inzien, blijven steeds buiten stemming waar hun persoonlijke belangen van invloed kunnen zijn. Hierna wordt tot stemming over gegaan. Gekozen wordt de heer J. Staal met 4 stemmen tegen 2 op de zoo er al een bewijs noodig was! Hij wist, dat er krijgsraad zou worden belegd, dat dit zijn ondergang beduid de en hij was woedend op den kolonel Ik zie anders niet in, waarom hij woedend zou zijn geweest en waarom hij zijn kolonel zou hebben doodge schoten, als hij in waarheid het be drog niet gepleegd had. Het moet in (drift zijn geschied. De kolonel was algemeen bem:nd in zijn regiment, al moet hij dan ook zeer streng zijn geweest. Hij kan toch geen zelfmoord heb ben begaan? Onmogelijk: Er werd geen pistool gevonden, tot duikers in de naven (laar beneden het op een rots vonden bggen: het was een dienstrevolver en de kogel paste er in. Was dit het wapen van mijnheer Vyvian? Ja, dit moet zoo zijn geweest. Het was het model dat door de fi- eieren gebruikt werd. De revolver van kolonel Lang lag in zijn ladekast. |0, Adela, hoe verschrikkelijk! Die arme, ongelukkige officier' Ja, hij was ook wel ongelukkig, maar toch voel ik nog het meeste voor den getroffen kolonel. Als de schuldi ge gevat was, zou hij gehangen zijn. Het was een geluk dat zijn familie deze oneer bespaard bleef. Hoe is het verder met hem ge gaan? Dat weet niemand. Ik denk dat ze zijn spoor wel zullen gevolgd heb ben aan (boord van een Italiaansche boot, die dien ochtend vroeg, voor het aanbreken van den dag al vertrok. (Wordt vervolgd). i De Echo van het Zuiden, Waahvjjksclie en Langslraatsdie Courant* r-WJSCHAPpyVATH VERZEKER]MS OP HET LEVEO

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1