BINNENLAND. Notaris CHRIST BRIEF UIT DE DRUNENSCHE HAAI NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. NIEUWS UIT HEUSDEN^ GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Drunen, 25 October 1934. Aon munheer de Riddakteur. Hoera, den Uiver of den oeiever is doar in Austroalië in de plots Melbour ne oangekomen. Gezond en wel is ie, noa een modder op een renboan, op zijn wiclen gelaand op het vliegveld te Melbourne. Wij, Hollaanders goan doar groot op en wij vijnen 't een heel prestoatie en zijn blij. Goed, loat alle meensen blij zijn, mer wij bewoners van 't tijne eind van de Sticht, dè wul zeggen, es haaische meensen van over het kanoal, wij zijn dur toch nog blijer, dè ze begonnen zijn mee de verbetering en op nije bestroa- ting van de Torenstroat. Mee nat weer hadde echt schrik om doar mee oew fiets deur te baggeren. Hadde nog zonne goeie spatlap en al zochte de beste en dreugste plekskes, ge zaat onder de modderspattels. Nou zak doar nie wijer meer over lullen, want de weg wordt un heel stuk omhoog gehoald en doar worren netjes rioleerbuizen geleed, zoodè me heel weinig laast van 't regenwotter zallen hebben. Gin half werk keuren, zee Jan. Net zoo goed es dus den „Uiver'' uit de modder is gekomen en mee 't zelfde plezier belèven wij nou de verbetering in de Torenstroat. Es dieë weg nou mèr nie te goed wordt, zoodè tie te veul oantrekkingskraachten krijg in de rich ting haaidijk, want doar wordt nou nie zooveul goeds 'van verteld. Zugged woar zijn? Ge vroegt me, munheer, of de Wolk- sclie tooneelclub goed voldoan haai in Drunen. Puik hor, ik kan ze gerust overal oanrikkemendeeren, want ze maag tur zijn hor. Zeg dè mer! Hedde gij dè van de week ook al geheurd: twee oanrijingen oan het eind van Drunen in drie doagen. Doar net op dieën bocht in de groote stroat, woar de stroaten splitsen. Hoe dè komt? Om dè de meensen op de weg nie uitkijken en niks om unnen meens zijn léven geven. Ieder zurgt veur zijn eigen endie auto's, die donderen mèr roak. Noar bochten wordt nie gekeken; of ze nou unnen bocht rechts of links moaken, dè komt zoo nauw nie, es ze er mèr deur zijn. In die nije wet, is di en dè vurbojen en zijn veul dingen veurgeschreven, mèr zou alles nou practisch wettelijk worren noageleefd op de weg deur de weggebruikers? Es alleman zijn eigen hief oan de regels van de weg, dus oan de in oons laand geldende verkeersregels, dan ge beurden er nooit gin ongelukken. Hoe gogged, doar is toch niks in 't zicht, gauw dieën bocht afsnijen en dan net zoo es wij pas mee hebben gemokt, un fiets kepot en unnens meens ge wond of liever: gelukkig nog in léven, want die haai net zoo goed dood kan nen zijn. Mer loaten we nou nie over de dooi proaten, proat liever over de lévendige. Proat over de kwoaie tijd en de crisis, doar wit alle man wè van. Witte nog munheer, dè we soamen zaten te proaten op oew kantoor over de boeren. Loat ze mèr doen, bij oons bouwen ze wir un nij moalderij; un groanmoalderij bij den Boerenbond. Ik begrijp nie goed woarom dè moet. Afijn, doar zijn zoo veul onbegrijpe lijke dingen en theorieën in de wereld, die nie begrepen worren. -Zelfs de ge leerdste knoapen weten nie wè elec- trisch is en 't is toch zo'n eenvoudig spul; de perdenmallemeulen lopt ur nog op es 't kermis is. Goi toch deur, zeggen ze nog wel eens, es ze iets nie geleuven, mèr di is toch echt woar. Doar zijn gin leugens bij. Woarveur zuk liegen. Ik schiet ur niks mee op. Wenne waowel. Witte hoe dè komt? Omdè ik eigenlijk nie goed durf te zeggen wek mèèn. Gij hed gezeed, munheer, dèk gin ruzing maag schup- pen in oewen kraant en doarom za'k op tijd munnen mond weten te hauwen. (Goeien proat. Red.). Ik koom van de wèèk Marienesse te gen. Ik zeg tegen um, hoe zit 't, godde nou trouwen? 't Is toch zonne kwoaie tijd en ge hed mer halfzetij werk. (Het was unnen buitendurpsche) Gif niks, zeefie, ik goi mer noar de steun of ik goi stempelen. Hendig war! Verdomd hendig. Go'k ook doen. Zeg, munheer, jullieën renner goi wir zes doagen en zes naachten fietsen in een kringske van houten plenkskes, is nie, binnenkort. Succes, kérel, en hauw tur 't léven in, al die doagen. Allemoai draaien Of ik ook oan sport doei. Elke Zon dag gok kijken noar voetballen. En zelf voetbal ik wir mee, mee de klompen oan, zoo gauw de een of aander club in Drunen wir eens eenen veteroanenwed- strijd uitschrijft. Alla, wanneer komt dè eens. Ik zit er op te vlassen van heb ik jou doar. Gullie krijgt de komende of doverige week wir een buitengewoon uitvoering van lui, die wel eens veur de roadio speulen. Gullie krijgt altij iets buitenge woons. (Is dè mee de belaasting ook zoo?); mer wij krijgen binnenkort iets gewoons van de tooneelclub van het kloster. Zullie hebben un flink stuk in studie genomen, zook heur. Es die wir op dreef zijn, dan kan tur komen wè wul, mèr dan blijven wij toch in Drunen lus teren, want die ston dan bovenoan. Die stadsche lui hebben wel us veur een haandje om eenen meens van een durp veur boer uit te moaken. Gif niks, hor; loat de boeren mer dorsen en de rog brengt goei geld op. O joa. Zeg, zee dieën komiek tegen zunnen makker, 't is okee. Dè zeg ik ook: het weer is okee. Zoo nog een mond zon weer en dan beter, dan teulen we gruun en spurrie tot Mèèrt. Munheer, de groeten war en tot over een tijke. DE NIJE TIENUS. mans. De opkomst was bevredigend. Door een afgevaardigde van het Hoofdbestuur werd mededeeling ge daan, dat al de verdere pogingen om in de naast hoogere klasse te worden ingedeeld, voor wat betreft de uit. keering uit de Bondskas, in den a s. winter, vruchteloos zouden zijn, daar, aldus spreker, de Minister geen correspondentie meer behandelt deze zaak betreffende. Wellicht, aldus spreker, kan volgend jaar deze zaak met meer succes worden behandeld. Ook het collectief contract kwam nog eens ter sprake. Lang en breed is hier wederom over gesproken, maar tot een eind- resultaat kwam men niet! Maandag j.l. hebben de arbeiders werkzaam aan de waterleiding, voor de watervoorziening in 't Land van Altena, hun ontslag gekregen. Het resteerende werk zal door de vaste arbeiders der Mij. worden uitgevoerd. Dit beteekent voor onze gemeente wederom een groote werkloosheids vermeerdering, tenzij de werkver. schaffing, waarvan reeds lang sprake is, spoedig ter hand wordt genomen. Toen mej. P. op den grooten verkeersweg in de richting Gorinchem fietste, kwam zij ter hoogte van de villa van den heer S. met haar rijwiel te vallen en bleef op den weg liggen. Bewusteloos werd zij bij den heer v. D. binnengedragen, waar Dr. van Vuuren haar geneeskundige hulpver leende. Per auto is het meisje naar de ouderlijke woning vervoerd. Woensdagmorgen omstreeks 7 uur heeft er in de papierfabriek de «Maasmond" alhier, een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De 27-jarige v. d. L. uit Raamsdonk, had het on. geluk bij een der machines te vallen en met zijn hand bekneld te geraken. De ontboden geneesheer legde een noodverband aan, waarop v.[d. L. naar ziekenhuis te Breda is overgebracht, Woensdagmorgen had ter hoogte van de villa Frank en Vrij in de kom onzer gemeente een ernstige botsing plaats tusschen de vrachtouto van. en bestuurd door den heer S. H. alhier, en een boeren kar van den landbouwer A. V. waarop de knecht A. L. gezeten was. De botsing was vrij hevig. De landbouwersknecht A. L. werd ernstig aan beide handen gewond. De in. zittenden van den auto kwamen met den schrik vrij. Het paard bleef on- gedeerd. De burries van de kar knapten af, terwijl het tuig van het paard veel averij opliep. De schade aan den auto is gering. DUSSEN. Het leggen der buizen voor de watervoorziening in het Land van Altena onder de brug van Keizersveer alhier is aangevan gen. Over de geheele lengte der brug heeft men een ballustrade aange bracht voor de uitvoering dezer werkzaamheden. Na deze brug komt die van Heusden aan de beurt. Zaterdag 20 Oct. j.l. herdacht de Eerw. Zuster Octiviana alhier (in de wereld mej. v. Korvel) den dag waarop zij vóór 25 jaren in het klooster trad. Het heeft de jubila- resse dien dag niet aan belangstelling ontbroken. Tegen den landbouwer M. K. werd door rijksambtenaren proces verbaal opgemaakt wegens 't slachten van een kalf, waarvoor de vereischte formaliteiten niet waren vervuld en de verschuldigde belasting niet was betaald. Alhier deed zich dezer dagen een bijzonder geval voor omtrent de werking van de Crisis—Rundvee Centrale. Een landbouwer ontving eenigen tijd geleden de mededeeling dat nij één kalf mocht houden. Daar deze landbouwer geen jonge dieren opfokt, begaf hij zich naar den ambtenaar te dezer plaatse die belast is met de uitvoering van genoemde wet ter plaatse, met de mededeeling dat hij van dit recht geen gebruik wenschte te maken. Hoe groot was zijn verbazing toen hij dezer dagen een aangeteekend schrijven ontving met de mededeeling dat zijn kalf was ingeschreven in het register. Bovendien was er een vereischte schets bijgevoegd van het dier, het welk hij nooit bezat en nooit bezeten heeft. GEERTRUIDENBERG. Predik beurten op Zondag 28 Oct. 1934 Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer des v.m. 9.30 en des nam. 2 uur kerkdienst, Evangelisatie Immanuel des nam. half zes Ds. de Bruijn van Hooge aluwe. Kaatsheuvel 24 Oct. 1934 Een groote zeldzaamheid. Dezer dagen zagen wij bij den heer H. v. d. Houdt—Damen in de Molenstraat alhier een appelboom in vollen bloei staan. Zeker wel een groote zeldzaamheid ongeveer Allerheiligen I Heusden, 25 Oct. 1934. Op de brug over de Maas had een botsing plaats tusschen de auto van Dr. S. alhier en de bakkerskar van V. Hoewel de auto nog al ernstig werd beschadigd, bleef het bij ma teriëele ongelukken. A.s. Zondag speelt Juliana voor de competitie in den B.V.B. tegen J^evo te 's Bosch. Minister Colijn spreekt tot de bemanning van de Uiver. Donderdagmiddag heeft minister president Dr. H. Colijn langs radio-te- lefonischen weg een praatje gemaakt met de bemanning van de Uiver te Melbourne. De minister complimenteerde het koene viertal namens de regeering en namens het geheele Nederlandsche volk en vertelde Parmentier over de groote belangstelling die er in Nederland voor de vlucht bestaan heeft. Vooral de landing in Albury heeft hier diepen indruk gemaakt, aldus de Minister. Uw vlucht was natuurlijk prachtig, maar daar zijn wij ongeveer aan gewoon geraakt, maar die landing op een onverlicht terrein in een geheel onbekende streek zonder stukken te maken was een meesterstuk, waarvoor allen in diepe bewondering zijn. Dit wil ik nu nog eens zeggen namens het geheele Nederlandsche volk. Dr. Colijn gaf den vliegers voorts de vaderlijke vermaning: En nu op den te rugweg maar kalm aan hoor! Je behoeft niet in twee dagen van Batavia naar Den Haag te vliegen, we willen je graag nog heelhuids terug zien komen. Parmentier maakte zich daarover blijkbaar geen zorgen, want hij ver klaarde den minister: Zelfs al zouden we het in twee dagen doen, dan nog zou er geen gevaar zijn! Parmentier en de overige leden der bemanning brachten Dr. Colijn harte lijk dank voor de belangstelling en vroegen hem aan H.M. de Koningin hun dank over te brengen voor de ver leende onderscheiding. De gezagvoer der verklaarde, dat de bemanning slechts haar plicht heeft gedaan, en de haar gegeven opdracht zoo goed moge lijk vervuld. Hij had de vlucht slechts beschouwd als een extra postvlucht, en had niet het vermoeden, dat er in Ne derland zulk een belangstelling voor zou bestaan! Minister Colijn hield vervolgens een korte toespraak in het Engelsch tot de autoriteiten in Australië en bedankte hen voor de sportieve hulp, die zij aan de Uiver-bemanning bij haar moeilijk heden gegeven hebben. Het Australi sche volk wenschte Dr. Colijn geluk met de overwinning van Scott en Campbell Black. De heer Plesman, directeur der K.L.M., sprak hierna nog met Parmen tier. De directeur verzocht den heer Par mentier namens de K.L.M. 1000 be schikbaar te stellen voor de hospitalen te Albury. Buitengewoon sportief was het ver zoek van Parmentier aan den heer Plesman om dank namens de beman ning te willen overbrengen aan alle employè's van de K.L.M., die het door de voorbereiding mogelijk hadden ge maakt 20.000 K.M. zonder mankemen ten te vliegen. De heer Parmentier dankte overigens voor het vertrouwen dat de K.L.M. in de bemanning heeft gesteld en uitte nogmaals zijn dank voor de talloos vele felicitaties. De heer Plesman wenschte allen verder een goede reis en hoopte hen 17 November gezond en wel op Schiphol weer aan te treffen. Voor hun vertrek uit Indië op 12 November zullen de vliegers aldaar nog gehuldigd worden. Angstige oogenblikken. Wij lezen in de „N. Rott. Crt.": Wij hebben eenige oogenblikken gesproken met den heer Gilissen,een der passagiers van de Uiver. De heer Gilissen sprak met groote opgetogen, heid over zijn tocht. Omtrent de moeilijkheden bij Albury kon hij nog het volgende mededeelen: Bij Albury raakten wij in een zwa- ren storm den koers kwijt. Het licht was uit, de radio werkte niet meer tengevolge van den bliksem. Op de vleugels zette zich ijs af. Zoo hebben wij ongeveer drie kwartier rondge dwaald. De passagiers kregen order zich vast te gespen, daar men het ergste vreesde. De marconist zond S.O.S.. seinen uit, doch kon geen verbinding krijgen met Melbourne Wij waren reeds tweemaal over Albury heen gevlogen, men had onze radio-seinen niet gehoord, doch wel de motoren. Alle lichten in de stad werden ge doofd en een oogenblik later weer ontstoken. Zoo heeft men ons met morse.teekens seinen gegeven. Per radio werden alle eigenaars van auto's verzocht met hun motoren naar de renbaan te komen, teneinde deze zoo te verlichten. Eindelijk gelukte het ons te landen. De toppen van de boomen raakten juist het toestel nog Alle passagiers en alle bagage moest uit het toestel. Zeker 500 personen hebben ons ver volgens meegeholpen om het toestel uit de modder te trekken. De steunuerleening aan de griend en rietcultuur. In afwachting van een volledige bekendmaking omtrent de steun- vei leening aan de griend- en net- cultuur wordt aan belanghebbenden voorloopig het volgende bekendge maakt. Ten aanzien van matriet stelt men zich voor een bepaald percentage der productie van oogst '34—'35 uit de markt te nemen, tegen een nader vast te stellen prijs der. bossen, franco voor den wal, aan te wijzen opslagplaats; voor de kosten ver bonden aan het opslaan zal een gering bedrag van den koopprijs worden afgetrokken. De eischen welke zullen worden gesteld zullen dezelfde zijn als voor bet riet van den oogst '33—'34. Omtrent het artikel bladriet be staat bet voornemen om het bestaan de bedrag van vorig jaar, n.l. f 12.50 per H.A. te handhaven, onder be ding echter dat rietlanden die te gebruiken zijn in een andere cultuur, slechts nog voor dezen oogst ge steund zullen worden. Van de eerste soort dekriet zal zoo noodig een gedeelte uit de markt worden genomen. Thans reeds kan worden meege deeld, dat 5jarig griendgewas niet voor steun in aanmerking komt. Steun verleening aan het 4-jarig gewas zal geschieden per H.A. volgens taxatie op stam na classificatie, met dien verstande, dat minderwaardige grienden van dien steun worden uitgesloten. Ten aanzien van de witcultuur zijn spoedig nadere mededeelingen te verwachten Ernstig verkeersongeval te Gralhem. Op den drukken verkeersweg Gra- them-Kelping heeft een ernstige aan rijding plaats gehad, waarbij de 18 jarige wielrijdster G. V. uit Grathem op slag werd gedood. Bloedvergiftiging Het zoontje van den heer R uit Berkel Enschot dat de vorige week een puistje aan de wang openkrabde, is heden in het R K. Ziekenhuis te Tilburg aan bloedvergiftiging overle. den. Overweg eischt opnieuw een stachtojfer. Op den onbewaakten overweg bij Aalsmeer heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een persoon het leven verloor. Bij genoemde halte ge raakte J. L. uit Hoofddorp met zijn handkar onder den trein. De man werd ernstig verminkt en was opslag dood. Fabrieksbrand te Tilburg. Woensdagavond heeft 'n ernstige brand gewoed in de fabrieken van de Tilburgsche Band- en Veterfabrieken Om rent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister, hoe het is aangekomen zal wel een raadsel blijven wijl de arbeiders in den ach- terbouw aan de Vincentiusstraat nog volop aan den arbeid waren toen de brand in de voorfabriek aan den Breda scheweg uitbrak. In een ommezien stond de fabriek in lichte laaie en het vuur breidde zich zeer snel uit, mede tengevolge van de vele brand bare materialen, katoenen en wollen garens. Binnen een half uur tijds was 3/4 van de fabriek w.o. moderne ma- chines, een prooi der vlammen Onder leiding van den waarnemend commandant der brandweer werden een 7-tal slangen uitgelegd en werd het vuur langs drie kanten bestreden. Na een goed half uur blusschen was het gevaar bezworen en kon men zich beperken tot het nablusschen tot circa middernacht. De schade is zeer aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Het personeel zal voorloopig niet aan den arbeid kunnen. Door electrischen stroom gedood. De monteur van het Provinciaal Electrisch Bedrijf, R. K. uit Boxmeer, die te Mill werkzaamheden verrichtte in een mast van de bovenleiding, had het ongeluk met een draad die onder stroom stond in aanraking te komen. De ongelukkige viel uit den lichtmast en bleek op slag te zijn gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. j Door een auto overreden en gedood Te Bunnik is gistermiddag <je gemeentewerkman C. Tessels. bij het nemen van een bocht, van een ledige vrachtauto gevallen en onder de achterwielen van dit voertuig terecht gekomen. Hij was terstond dood. Moordaanslag te Haarlem. Te Haarlem is een moordaanslag gepleegd welke het gevolg was van een hevige familieruzie. Een loge- menthouder heeft op den openba. ren weg op den hoek van de Dam straat een woonschipbewoner neer geschoten, volgens zijn zeggen uit zelfverdediging. Het slachtoffer, de 32-jarige H. werd in het dijbeen getroffen en moest in het Diaconessenhuis te Haarlem ter verpleging worden op. genomen. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Elf jongens onder kolen bedolven. Elf jongens zijn te Wilkesbarre (Pennsylvanië) onder honderden tonnen steenkool bedolven. De jongens hadden zich bij het vallen van de duisternis in een kolenmijn begeven die reeds gerui- men tijd wegens geringe productie verlaten lag. Zij waren blijkbaar van plan kolen te stelen. Plotseling bezweken de stutbalken zoodat een geweldige kole imassa zich over de jongens heenstortte. Het hulpgeroep der knapen werd door een wacht, die zich in de nabijheid der mijn bevond gehoord, die onmiddellijk een reddingscolonne te hulp riep. Twee jongens heeft men levend weten te bevrijden, doch hun toe stand is levensgevaarlijk. Men vreest dat de overigen het leven hebben gelaten. GEERTRUIDENBERG. Geboren: Elisabeth Cornelia Adriana Maria dv Cornelis M Weterings en Maria A E Leijten. Elisabeth Cornelia dv Adrianus F van Lieshout en Maria C Schrauwen. Elias Ludwig zv Elias Voet en Maria J Brinkmann. Gehuwd: Cornelis P Hommel i jaar en Wilhelmina Cornelia Spuijbrp' k 20 jaar. Johannes C H de Roo' 24' iar en Dingena J de Vos 24 jaar. Overleden: Catharina H Berende 26 jaar. Alida J Pieterman 75 jaar. Gevestigd: Alida G Weerd uit Tilburg. Hendrik J v ,d Put uit 's-Hertogen- bosch. Maria Raams uit Raamsdonk. Huberdina J Snelders uit Raamsdonk. VertrokkenJacoba M Sperber naar Diemen. Pietronella J W Sperber naar Ginneken c.a. Hendrik Zwiers naar Hengelo. Wilhelmina C Spuijbroek naar Raamsdonk. Huberdina ,C Her man naar Raamsdonk. Wilhelmina A Sperber naar Vught. RAAMSDONKSVEER. Tot onder- wijzeres aan de R.K. Meisjesschool al hier is met ingang van 26 October be noemd mej. Ant. W. J. Bovee, komen de van Tegelen. Aan de R.K. Meisjesschool en de R.K. Jongensschool zal het onderwijs in het vervolg worden gegeven volgens de spelling-Marchant. Dezer dagen heeft de heer Mr. H. op zijn jachtgoed onder de gemeente Diessen een ree geschoten. - Op het bureau der gemeente-poli- tie zijn twee portemonnaies als gevon den gedeponeerd. RAAMSDONK. Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool de heer J. Hommel, komende van Ommel bij Asten. Op Zondag 28 October a.s. zal op de Wielerbaan Het Vliegend Wiel weer een groote wielerwedstrijd wor den gehouden. Het Bestuur heeft weer een keurig programma samengesteld. Als het weer meewerkt belooft het druk te worden. De wedstrijd vangt aan om 2 uur namiddag. ADVERTENTlèW. te Waalwijk bericht, dat de ONROERENDE GOEDEREN van P. C. VAN BALKOM en anderen te Sprang zijn ingezet als volgt KOOP I op f 800,— KOOP II op f 100,— KOOP III op f 460,- KOOP IV op f 340,- KOOP V op f 435,- KOOP VI op f 160,— KOOP VII op f 440.- Toeslag vindt plaats op Donderdag 8 November 1934, des avonds te 7 uur in het café VAN ZWIETERING te Sprang. Tevens zal bovengenoemde Notaris op Donderdag 8 November 1934, des voorm. 10 uur ten huize van P. VAN BALKOM, aan het Oosteind 12 te Sprang, om contant geld publiek verkoopen EENIG ROEREND GOED, als: Landbouwgereedschap, Ploeg, Snijmachine, 2 Geiten, Schoppen en Rieken. Huismeubelen alsTafels, Stoelen, Glas. en Aardewerk, zes antieke kommen en een antiek kastje. Te zien één uur voor den verkoop. 52814 nOFJWoos wn-k' 7WnnfTnn I)-- J

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 10