VIERDE BLAD. aarwedde-regeling; de heer De Hoop be noemd tot gemeente-architect. )E BEGROOTING: Sportpark, IJsbaan, >lantsoenen; Kindertoeslagregeling; Ambts- (0ning burgemeester; een badinrichting; en meevallertje? subsidie harmonie St. Jan; personeele belasting café's. No, 86. Zaterdag 27 Oct. '34. 57e Jrg. op de agenda pe raad dezer gemeente kwam ,teravond in openbare vergadering L onder voorzitterschap van Lemeester Moonen. Secretaris de heer J. v. Mierlo. Afwezig de heer Klijberg. j)e notulen worden ongewijzigd istgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van de Ged. Staten. 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 28 Sept. 1934 tot conversie der (teldleening, oorspronkelijkgroot f88.000.— met de Spaarbank te Rotterdam. Vordt voor kennisgeving aan. iJaarweddenregeling 2. Verzc k mededeeling gevoelen omtrent de voorgenomen wijzi ging der jaarweddenregeling van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. De Voorzitter zegt dat sinds 1 Juli pet. voor pensioenbijdrage van de arissen dezer ambtenaren wordt ctrokken. Spr. stelt voor met de orstellen van Ged. Staten instem feing te betuigen, voor zoover deze oorstellen betrekking hebben op de iibtenaren dezer gemeente. Oe heer v. Haren meent dat de zich moet refereeren aan de irting die op de salarissen der erige gemeenteambtenaren wordt egepast en die slechts 4, 5 en G bedraagt. Spr. acht 't gewenscht j de korting voor alle ambtenaren en hoog is en stelt voor dit aan d. Staten te berichten. De heer Nuijten is het eens met r. v. Haren. De heer Spapens is tegen het orstelv. Haren omdat daardoor a verbetering der positie der be- jkken ambtenaren beoogd wordt. [Iet voorstel—v. Haren wordt ngenomen met 93 stemmen gen de heeren Spapens, Spijkerman Pullens. 3. Alsvoor van de jaarwedden regeling van wethouders. Besloten wordt om inzake deze orting in gelijken geest aan Ged. alen te berichten. b. Van de Algemeene Roomsch- Katholieke Ambtenarenvereeni- ging. Beschouwingen betreffende de door de Ged. Staten van Noord- Brabant voorgenomen wijziging der jaarweddenregelingen voor de burgemeesters, secretarissen en ontvangers en voor de wet houders. c Van den Directeur der Rijks vakschool alhier. Verslag der school over 1933. d. Van J. J. M. A. Klijberg, alhier. Ontslagname als raadslid. Deze stukken worden voor ken- isgeving aangenomen. Nagekomen adres. De heer v. d. Waerden mist op agenda een adres, dat is inge- omen van de Ned. Ver. van ha- rieksarbeiders, en dat handelt over e steunverlaging. Daar deze kwes- e zeer urgent is, betreurt spr. het al het niet in bespreking gebracht ordt. Z.i. had het goed gekund, aar het stuk vóór de laatste ver- adering van B. en W. is ingediend. De Voorzitter zegt dat het in njd zou zijn met het reglement an orde, indien dit stuk nog aan Ie agenda was toegevoegd. De aadsleden zelf moeten minstens 5 lagen vóór de vergadering hun orselïen bij B. en W, indienen, zou het toch een raar effect i-akefl jlat iemand, die geen raads- k) /s, Ifich niet aan dezen termijn b behoeven te storen. Ook spr. Jetreurt het dat het stuk niet meer behandeling kan worden ge dacht. De heer v. d. Waerden meent Jat het als algemeene overtuiging 3ldt, dat stukken die voor de ver tedering van B. en W. zijn inge- fcend, nog in de raadsvergadering sprake komen. Spr. wijst er jgmaals op dat het hier een zeer .•gente kwestie betreft. De Voorzitter vindt het logisch [at B. en W. zich aan termijnen in 5 dagen houden, daar de ukken anders niet tijdig ter inzage idën liggen. B. en W. hebben kwestie niet bestudeerd. De heer Pullens kan zich de teleurstelling van dhr. v. d. Waerden indenken, temeer daar het meer ^alen gebeurd is dat ter elfder ure voorstellen gebracht. De Voorzitter. Maar dat geschiedde dan door B. en W., terwijl dit verzoek van buiten den raad komt. De heer van Haren is het eens met het standpunt van den voor zitter. Benoeming Gemeente-architect. 2. Benoeming van een gemeente- bouwkundige. B. en W. dragen voor deze functie voor den heer A. de Hoop, die met algemeene stemmen benoemd wordt. Het salaris van dezen ambtenaar wordt op f 35Ü0,gesteld, zijnde het maximum, waarvan dan de gewone korting wordt afgetrokken. De Voorzitter stelt voorts voor de titel van gemeente bouwkundige te wijzigen in gemeente-architect, welke naam in vakkringen een betere klank heeft, De raad gaat daarmede accoord. 3. Voorstel tot conversie eener geldleening. De raad gaat zonder stemming met dit voorstel accoord. 4. Voorstel tot vaststelling eener gewijzigde verordening ingevolge artikel 9, eerste lid, der winkel sluitingswet. Wordt goedgekeurd. Verkeersregeling. 5. Voorstel tot vaststelling van diverse verkeersvoorschriften. B. en W. stellen voor 1. Voor het plein ten Zuiden van het gemeentehuis een parkeerverbod vast te stellen. Deze maatregel is gewenscht om het plein steeds vrij te houden voor het verkeer van en naar het gemeentehuis. De Markt blijft dan beschikbaar als parkeer terrein. 2. Gesloten te verklaren voor het verkeer met alle motorrijtuigen, rij wielen en andere rij- of voertuigen, rij- en trekdieren en vee a. den Oostelijken opril naar het plein, ten-Zuiden van het gemeente huis gelegen, in de richting Noord- Zuid. b. den Westelijken oprit naar dat plein, in de richting Zuid-Noord. Voorts is het wenschelijk gebleken te bepalen, dat aan den spoorweg overgang bij de Sint Antoniusstraat het verkeer uit één richting voorrang moet hebben boven dat uit de andere richting, omdat de overgang zeer smal is voor het verkeer, dat op sommige deelen van den dag uiterst druk is, o.a. bij de beëindiging van den werktijd der fabrieken. Het meeste verkeer gaat dan in Zuide lijke richting, waarom B. en W. voorstellen te bepalen, dat bij dezen overweg het verkeer in de richting Noord-Zuid voorrang moet hebben. Wordt goedgekeurd. Schoolgeldheffing. 6. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld voor O.L. en U.L.Ü. De Voorzitter zegt dat deze ver ordening jaarlijks moet worden vastgesteld. B. en W. hebben geen wijzigingen aangebracht. De heer Nuijten zou graag zien dat in de verordening bepaald werd, dat aan personen, die ontheven worden van inkomstenbelasting, kwijtschelding van schoolgeld wordt verleend. De Voorzitter zegt dat dit welis waar niet in de verordening voorzien is, doch dat de raad voor elk geval commissie, dat er aan de begrooting weinig te verbeteren valt. Toch is het spr. opgevallen, dat zoowel de commissie in haar rapport als B. en W. in hun mememorie van antwoord, weinig aandacht ge schonken hebben aan het werk— verschaffinhsprobleem. De begroo- tingscommissie maakt slechts een sobere opmerking en B. en W. halen slechts enkele werk-objecten aan, die de werkverschafïings— commissie nauwelijks bekend zijn. Met geen woord wordt meer melding gemaakt van het project, dat de commissie heeft aanbevolenhet sportterrein, zoodat spr. moet ver onderstellen dat dit werk op de lange baan wordt geschoven. Spr. meent echter goed te doen met nog eens op dit project terug te komen, voornamelijk daar hel ontwerpen van een ijsbaan zeer urgent is. De plaatselijke ijsclub heeft geen kans gezien het daarvoor beschikbare terrein te blijven exploiteeren en middelen om een geschikter terrein aan te koopen heeft de vereeniging niet, zoodat zij zich gedwongen ziet af te wachten wat de gemeente zal doen. Als het winter is, zoo vreest spr., zal men zich weer gaan roeren omdat Waalwijk zoo achter is! En daar een ijsbaan zichzelf kan bedrui. pen vindt spr. dit een zeer goed werk- object. ,Spr. zou daarom alles in het werk willen stellen om Waalwijk vóór den volgenden winter een goede ijs- baan te verschaffen. Spr. vraagt voorts of geen uitbrei ding en verfraaiing kan worden gege- ven aan de plantsoenen in de ge meente. Daarmee is het z.i. treurig gesteld. In andere gemeenten wordt daarvan zeer veel werk gemaakt en wordt er ook de aantrekkelijkheid van de plaats door verhoogd. In on ze plantsoenen is het echter weinig meer dan een grasveldje en enkele boschjes en een heel groot bord, dat goed geschikt is om den lachlust op te wekken 1 Spr. oppert het plan om het plantsoen tegenover het station door te trekken over de Burg. v. d. Klokkenlaan tot aan de lederfabriek .de Kroon". Veel werk zou door werkloozen kunnen geschieden en het zou een° heele verfraaiing zijn. Spr. stelt voor dit werk nog voor den volgenden zomer uit te voeren. De Voorzitter merkt op dat de raad het reeds eens geworden is over het door den heer Spijkerman genoemde werkobjecthet sportterrein. Het wach ten is nog slechts op de goedkeuring van het uitbreidingsplan, zoodra deze goedkeuring gegeven wordt kunnen B. en W. aan den| raad daarover nadere voorstellen doen. Aangaande het uitbreiden van de plantsoenen is spr. het in beginsel met den heer Spijkerman eens, maar... hel kost geld De heer Spijkerman: Hetbehoelt niet veel te kosten, we hebben toch menschen genoeg, die we aan dat werk kunnen zetten. De Voorzitter: Wethouder Eibers zal het graag eens in overweging nemen en laten berekenen wat aan leg en onderhoud van een plantsoen, zooals door u genoemd, kost. Weth. Eibers vreest dat de kosten niet mee zullen vallen. Er zijn wel veel werkloozen maar slechts weinig die voor dit werk gebruikt kunnen worden. Spr. zal echter zijn aan dacht aan de zaak schenken. Spr. merkt op dat het plantsoen aan het einde der Putstraat er zeer goed uitziet. Het is*echter lastig om de jeugd er uit te houden. De heer Spijkerman vraagt ol de goedkeuring van het uitbreidingsplan nog lang op zich zal laten wachten en of het niet onbescheiden zou zijn bij Ged. Staten op spoed aan te dringen. De Voorzitter had aanvankelijk gedacht dat de goedkeuring spoedig zou gegeven worden. I ot 1 Augustus konden echter nog bezwaren worden ingediend en dien termijn hebben Ged. Staten afgewacht, alvorens het plan in studie te nemen. Spr. wil gaarne namens den raad op spoed aandringen. DE EEDRIJFSBEGROOTINGEN. Kindertoeslagregeling. De heer v. Haren meent, dat de ver wondering over het voorstel der com missie bij B. en W. niet zoo groot had behoeven te zijn. Vorig jaar is in prin cipe besloten om aan de arbeiders een rechtmatige kindertoeslag te geven zoo- dra de belastingen konden worden ver laagd. Zooals de zaken op het oogen- blik staan behoeft men echter de eerste jaren niet op belastingvermindering te rekenen. De commissie heeft daarom afzonderlijk daartoe kan beslissen. Spr. acht'het onnoodig de verorde- 1 ^mèend dat niet'lang er gewacht mocht ning hiervoor te wijzigen, daar zich *vorden met het wegnemen der bestaan- in 6 jaren niet één zoo n geval heelt voorgedaan. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 7. Voorstel tot wijziging der be grooting 1934. De raad gaat daarmede accoord. DE BEGROOTING. De Voorzitter meent te mogen veronderstellen, dat de verschillende bezwaren der leden in het rapport der begrootingscommissie verwerkt zijn, zoodat er z.i. wel geen alge meene beschouwingen gehouden zullen worden. De verschillende in het rapport aangeroerde vraagstuk ken wil spr. behandelen bij de betrokken begrootingsposten. Sportpark, ijsbaan en plantsoenen. De heer Spijkerman wil in het algemeen enkele opmerkingen maken In het algemeen gelooft spr. met de de onbillijkheid. Spr. vindt het eigen aardig dat de commissie haar voorstel gedaan heeft om een onrechtvaardig heid uit den weg te ruimen en dat B. W. dit voorstel om dezelfde motieven afwijzen. Op het oogenblik is de kindertoeslag extra voordeelig voor de hoogere sala rissen en dit voelt de commissie als een onbillijkheid. Aanvankelijk wilde de corfimissie dan ook een kindertoeslag van 5% bepalen voor alle salarissen, maar zij is op dit plan teruggekomen omdat B. en W. zeiden, dat het daarvoor benoodigde bedrag van ƒ600.— niet meer op de begrooting gevonden kon worden. Daarom heeft de commissie thans voorgesteld om den toeslag voor hooge re salarissen te verminderen en met het daardoor bezuinigde bedrag de toesla gen der arbeiders te verhoogen. Spr. meent, dat B. en W. het benoo digde bedrag 100.— te hoog taxeeren. Volgens spr. zouden de kleine sala rissen met een kleinigheid reeds gehol pen zijn en daarom handhaaft hij het voorstel der commissie. De Voorzitter meent, dat de verwon dering van B. en W. gerechtvaardigd was. Vorig jaar is immers besloten een gelijke regeling voor arbeiders en amb tenaren te treffen, maar dit uit te stel len tot zoodra de belastingen verlaagd zouden kunnen worden. Het verwon dert spr. dat de commissie, niettegen staande dit principieele besluit, thans op het onderwerp terugkomt. De heer van Haren noemt de bestaan de regeling wel onrechtvaardig, maar dan zou ook de provinciale regeling en ook de regeling, die in het meeren deel der Brabantsche gemeenten geld', onrechtvaardig zijn. Was de bestaande regeling werkelijk onrechtvaardig, dan zou ze overal niet gehandhaafd blijven. Het verwondert spr. zeer, dat de commissie ten opzichte van een andere kwestie, het subsidie aan muziekkorp sen, niet eenzelfde standpunt inneemt als in deze kwestie. Daar zou men toch ook van het eene subsidie wat af kun nen nemen en daarmede het andere verhoogen. Maar deze ontspannings vereniging zou geen 25.— kunnen missen! Van het gezin van een ambtenaar zou men echter wel een bedrag kunnen eischen om andere salarissen te ver hoogen! Dit vindt spr. een onverklaar bare tegenstelling. De heer van Haren. We hadden het aanvankelijk ook anders willen doen, maar toen werd gezegd dat dat niet kon. Een bedrag van 25.kan ech ter altijd op de begrooting gevonden worden. De Voorzitter: Maar dan had U toch dezelfde beginselen moeten toepassen. Spr. merkt op, dat de verhooging van den toeslag der arbeiders, als deze ten laste der begrooting wordt gebracht wel degelijk 600.zou vorderen. Het geval zou zich n.l. voordoen, dat een der hoofdambtenaren 104.— meer aan kindertoeslag zou ontvangen! Spr. raadt den raad aan de kwestie te laten rusten tot de begrooting een beter as pect biedt. Spr. wijst op de actie tegen de lagere classificatie van Waalwijk voor de rijkssalarissen. De betrokkenen voelen dat als buitengewoon onbillijk aan en spr. is het daar ten volle mee eens. Zoo zullen ook de gemeente-ambtenaren 'n lagere kindertoeslag hoogst onbillijk achten. Bovendien beoogt het voorstel der commissie een toeslag, waarvoor feitelijk geen vaste regeling bestaat. Spr. gunt de arbeiders gaarne hun kindertoeslag, maar hij zou het onbil lijk vinden als deze door de ambtena ren zou betaald moeten worden. De lieer v. d. Waerden merkt op dat het bezwaar dat een der hoogere amb tenaren in bet voorstel der commissie bevoordeeld wordt, te ondervangen zou zijn door de bepaling dat voor ne venbetrekkingen de oude regeling blijft bestaan. Maar zelfs al zou deze bepa ling niet worden gemaakt, dan nog moet de onbillijkheid voor de lage sa larissen worden uit den weg geruimd. Volgens B. en W. is een bedrag van 500.niet meer uit deze begrooting te halen, en daarom is de commissie overstag gegaan. Naar spr. meent is het echter niet zoo erg moeilijk deze post te vinden, temeer nu de post on voorzien, na de laatste wijziging, met 400.verhoogd is. Willen B. en W. dus de toeslag voor allen op 5 stel len, dan gaat de commissie daar ook mee accoord. De Voorzitter: Gaat U dan ook ac coord fuet de leeftijdsgrens van 14 jaar, als U voor absolute gelijkstelling bent? De heer van der Waerden zegt dat de commissie niet het onderste uit de kan heeft willen hebben en gemeend heeft een voorstel te moeten doen dat kans op succes heeft, en dat toch de betrokken groep bevrediging geeft. Voorzitter. Hoe lang zult U dan met de door U voorgestelde regeling ge noegen nemen? De heer van der Waerden: Daar gaat het op het oogenblik niet over. De Voorzitter zegt, dat de raad even tueel slechts een voorloopige post op de begrooting zou kunnen brengen, daar de kwestie eerst nog in het Ge organiseerd Overleg zou moeten wor den besproken. De heer Spijkerman ziet in de tegen woordige regeling geen onrechtvaar digheid. Spr. zou het eigenaardig vin den als Waalwijk de toeslag anders ging regelen als andere gemeenten. Hoewel spr. niet voor gelijkstelling is, zou hij zich er tenslotte mee kunnen vereenigen, echter nooit als die zou plaats hebben op de wijze als door de commissie wordt voorgesteld. Spr. vindt het onjuist de verhooging af te nemen van de hoogere salarissen. De Voorzitter: De heer v. d. Waer- den heeft mij wel eens verweten wei nig eerbied te hebben voor de besluiten van den raad, maar datzelfde euvel toont de commissie nu toch ook! Dhr. Spijkerman: De verhooging zou een scheeve verhouding geven tegen over de werklieden in de industrie, die nog wel een lagere kindertoeslag heb ben dan de gemeente-arbeiders. Dhr. van HarenDan moet U ook de ambtenaren vergelijken met de hoo gere bed rij f seinployé's, die heelemaal geen kindertoeslag krijgen. In elk ge val is de door ons voorgestelde rege ling overeenkomstig die van het rijk, die ook geen onderscheid maakt tus- schen hooge en lage salarissen. De Voorzitter begrijpt niet hoe dhr. v d Waerden, die mede ageert tegen de salarisverlaging van rijkspersoneel, dit voorstel heeft kunnen doen. De heer v. d. Waerden merkt op dat hij uit geheel andere reden tegen de lagere classificatie onzer gemeente is. Zijn particuliere belangen stelt hij daarbij niet op den voorgrond. Hij vindt het echter onbillijk dat het rijk, nadat in de millioenennota verklaard was dat geen salarisverlaging zou wor den toegepast, thans deze verlaging langs een omweg toch doorvoert, maar slechts voor een gedeelte der ambte naren. Was de korting toegepast over de geheele linie, dan zou bet anders zijn, nu worden echter juist weer de ambtenaren op het platteland achteruit gezet ten opziche van de stadsambte naren. Spr. is tegen deze deferentiatie en hij is ook tegen de deferentiatie in de bezoldiging van het geraeenteperso- neel. De Voorzitter: Als Ged. Staten de Waal wij ksche ambtenaren minder toe slag gaven dan die in andere gemeen ten, dan zou de raad dat heel onbillijk vinden. Maar nu doet de raad toch pre- •ies hetzelfde. De heer v. d. Waerden vindt het na het principieele besluit, dat vorig jaar genomen is, consequent dat het onder werp opnieuw behandeld wordt, nu er door de regeeringsinaatregelen geen sprake meer van kan zijn dat een be lastingverlaging kan worden doorge voerd. De Voorzitter: Dan zou U mijn tus- schenvoorstel kunnen aannemen om af te wachten tot de begrooting een beter aspect biedt. De heer v. d. Waerden verwacht dat ook dat „gunstig aspect" nog lang zal uitblijven. De heer Spapens is tegen het voor stel der commissie. Spr. wl de gemeen te-arbeiders niet in al te gunstige con ditie brengen tegenover het industrie- personeel, dat met 0.75 kindertoeslag genoegen moet nemen. Dhr. v. Haren: De particuliere be drijven gaan ons niet aan. Wij hebben slechts met onze eigen arbeiders te maken. Dhr. Spapens: De menschen leven toch onder dezelfde levensomstandig heden. Dhr. v. d. Waerden: Als we onze ar beiders met industrie-arbeiders gaan vergelijken, komen we op gevaarlijk terrein. Waalwijk zou dan gauw naai de vierde klas verhuizen! De industrie arbeider hangt af van de conjunctuur en het is juist wenschelijk dat de sa larissen van het gemeentepersoneel stabiel zijn. Wij moeten er voor waken dat we niet onszelf in een lagere klasse gaan rangschikken. De Voorzitter vindt het opvallend, u~i. /lo nnmmissie is die de dat het juist de commissie is stabiliteit der salarissen wil omver werpen wordt De heer Nuvten is tegen het voorstel der commissie, dat hij tegenover de ambtenaren onbillijk vindt. Spr. stelt voor alle salarissen een toeslag van 5 te geven. Het voorstel der commissie nu.t 75 stemmen verworpen; voor de heeren Pullens, v. Haren, Passier, v. d. Waerden en v. d. Geld. De heer Pullens steunt het voorstel Nuijten, daar hij jn principe voor de gelijkstelling is. Dp Voorzitter merkt op dat dit voor stel de gemeente 60 >.-- zon kosten, terwijl ook de commissieleden geen kans hebben gezien dit bedrag op de begrooting te bezuinigen. Weth. Smolders ontraadt het voor stel Nuijten ten zeerste en wi! de za ken afwachten tot de begrcoting de verhooging van den toeslag mogelijk maakt. De heer Spapens is het met deze zienswijze eens. Hij wil in deze tijds omstandigheden de gemeente geen ex tra lasten opleggen en zou het helst den bestaanden toestand gehandhaafd zien. verlichting der Kerkstraat heeft spv.'s aandacht. De begrooting wordt goedgekeurd. Woningbedrijf. De heer Roxs meent dat de functie der woninginspectrice van weinig be- teekenis is en haar salaris best van 400.tot 200.kan worden ver minderd. De Voorzitter merkt op dat eerst na langere periode zal blijken of het werk 'Ier inspeel) icc resultaat heeft. Door voortdurend bezoeken moet getracht worden geleidelijk verbetering in de bewoning der huizen te brengen. 1 Weth. Eibers zegt dat het werk der inspectrice wel degelijk resultaat heeft, al zijn er naluurlijk vele onverbeter lijke bewoners. De heer Roxs neemt zijn opmerking terug en zegt niets slechts ten opzichte der inspectrice te hebben bedoeld. De begrooting wordt goedgekeurd. Waterbedrijf. De heer v. Haren vraagt of het niet goedkooper zou zijn de stoomkracht door (lectrisehc energie te vervangen. Weth. Smolders zegt dat dit in d& toekomst zai gebeuren; er zijn reeds enkele electr >mc toren geplaatst. De stoor.imachii.es zijn echter nog goed en werken zeker zoo zuinig. Ook al zijn (i- uitsluitend electromotoren, dan nog zal de machinist niet gemist kun nen wordeu. De begroot ng wordt goedgekeurd. De begrootingen van de Hypotheekbank en van het Slachthuis wor'.in zonder opmerkingen goedge keurd. Gem. werken. De Haven. De heer Roxs heeft gehoord dat de ha>cn weer uil gebaggerd zal worden. Spv. vreest dat de gemeente daardoor wier 300.— - landpacht zal moeten missen, omdf t de modder op het land g< bracht zal moeten worden. Spreker vraagt hieromtrent inlichtingen. Weth. Eibers zegt, dat de grond, waarop de modder gespoten is, is ver huurd nul goedvinden van den aan nemer van het baggerwerk, op condi tie dat Jict land altijd weer voor het opspuiten van modder beschikbaar zou zijn. Spr. zegt dat de gemeente geen schade geleden heeft door het feit dat vlo haven niet is bijgehouden.. Daar door moet de aannemer thans opnieuw gaan baggeren. Op bet oogenblik is het peil der haven echter nog ruim voldoende, hetgeen geregeld door den gemeente-architect wordt gecontro- lci rd. Daarom zal eerst in Maart de haven weer geheel worden uilgebag- geid. De begrooting wordt aangenomen. Hieina wordt gepauzeerd en gaat de raad in de koffiekamer. Het voorstel Nuijten wordt met 8—4 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Spapens, Spijker man, Smolders en Eibers. De heer Spijkerman. Ik vind het erg knap dat we'geld gaan uitgeven dat er niet eens is! Aan de orde komt de begrooling Van Gem. Eleclricitcitsbedrijf De heer Roxs vraagt hier enkele inlichtingen over arbeidsloonen. Een der eerste klas arbeiders verdient 24.30 en de andere slechts 21.09. Voorts is een tijdelijke kracht reeds 8 jaar in dienst van het bedrijf, terwijl vorig jaar een ander los arbeider is ontslagen. Spr. vraagt daaover opheb deing. Weth. Smolders zegt dat een der ar beiders, die pensioenbijdrage moet be talen omdat hij na 1921 is aangesteld, hooger gesalarieerd is. Practisch heeft hij echter hetzelfde bedrag als de an deren. De tijdelijke kracht kan geen vaste aanstelling meer krijgen, omdat hij ouder dan 40 jaar is. De heer v. H iren vraagt of de P.N.E.M. haar tarieven nog niet ver laagt. Spr. vraagt of iets gedaan wordt tegen het afvallen van krachtverbrui kers, die zelf stroom gaan opwekken of rechtstreeks van de P.N.E.M. gaan betrekken. De Voorzitter zegt dat t.z.t. de ta rieven misschien verlaagd kunnen worden. Op het oogenblik is daar ech ter nog geen sprake van, $aar de ge meente nog gebonden is aan haar con tract met de P.N.E.M. Weth. Smolders zegt dat de tweede door dhr. v. Haren aangeroerde kwes tie door de distributiebedrijven geza menlijk bestudeerd wordt. De zaak is reeds bij den minister aanhangig ge- maa]Ct De begrooting van het G.E.B. wordt goedgekeurd. Gasbedrijf. De heer Roxs vraagt hierbij enkele lantaarns bij te plaatsen in Kerkstraat en Parallelweg. Weth. Smolders zegt dat de lan taarns op den Parallelweg op gelijken ouderlingen afstand zijn geplaatst. J)e Hierna komt in behandeling De Gemeente-begrooting Amtswoning Burgemeester. De heer Nuyten stelt bij post 54 voor om de 15 pCt. salaris-korting die de burgemeester betaalt voor zijn ambtswoning terug te brengen op 12 pCt. Spr. vindt het heel mooi dat de burgemeester vrijwillig 15 pCt. wil betalen, maar zou zich willen houden aan de regeling van Ged. Staten, die 12 pCt. korting voorschrijft. Als er ooit een andere burgemeester komt zal evenmin meer dan 12 pCt, kunnen worden gekort. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten inderdaad slechts 12 pCt. korting voorschrijven, maar hij acht zich moreel verplicht 15 pCt. te betalen, omdat bij de totstandkoming van den bouw was gerekend op 15pCt. en spr. als voorzitter van het college van B. en W. zelf mede den linantieelen opzet heeft opge maakt en met de 15 pCt. korting genoegen heeft genomen. Ook al zou de raad tot verlaging besluiten dan zou hij daar geen gebruik van wenschen te maken en 15 pCt. blijven betalen. Iets anders zou het zijn als Ged. Staten zelf zouden zeggen dat niet meer dan 12 pCt. betaald mocht worden, maar dat zullen ze wel niet. Dat een opvolger zich niets van die moreele verplichting zou aan trekken moet spr. toegeven. De heer Nuyten meent dat Ged. Staten niet goed zullen keuren dat hier in Waalwijk 15 pCt. wordt gekort en op andere plaatsen 12 pCt. De heer van Haren zegt dat. de begrootingscommissie ook bij deze post heeft stilgestaan en voelde voor verlaging binnen niet te langen tijd. De heer Pullens verklaart zich eveneens voor het standpunt der commissie om, als de tijdsom standigheid voor de gemeente wat gunstiger zijn, de korting te ver lagen. De Voorzitter is de heeren dank. baar voor hun opvatting. Hij denkt er echter niet aan om een derge lijke verlaging te accepteeren in een vergadering waar zoo juist nogsprake was van vermindering van den kindertoeslag voor de ambtenaren. Als de heeren den toestand zoo nijpend vinden dat zij deze toeslag verlaging noodig achten, waarmee spr. hel niet eens is, dan kan hij ook met deze tegemoetkoming zijner zijds niet accoord gaan. En waar het een aangelegenheid betreft die spr. persoonlijk aangaat, berust ook de beslissing bij hem. De raad kan slechts besluiten om te vragen oj spr. zoo vriendelijk wil zijn f235 huur minder te betalen. Maar spr. zal daar in geen geval gebruik van maken. De raad ziet er dan ook verder maar van af. ie Echo van het Zuiden. lemeenteraad Waalwijk. ii zijn

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 11