Werkmeesti &01 ERLen NICEReters vraagt I AGENDA OntvangenEEN ZENDING man, van Driel, v. d. Geld, Smolders en Eibers. Het voorstel zal dus in de volgende vergadering weer aan de orde komen. Staken de stemmen dan weer, dan wordt het geacht te zijn verworpen. Pers. belasting Caféhouders. Bij het hoofdstuk „Belastingen" komt het adres der R.K. Middenstands- vereeniging aan de orde betreffende de personeele belasting voor caféhouders. Voor deze begrooting 1935 kan dit niet meer van invloed zijn, maar eerst op de begrooting voor 1936 wordt een eventueele wijziging toegepast. De heer Nuyten zegt, nog altijd van gevoelen te zijn, dat het een onbillijk heid is om de caféhouders zooveel zwaarder te belasten dan de andere neringdoenden. Hij zou voldoen aan het adres der Middenstandsvereeni- ging en die 1200.die daardoor min der worden opgebracht op alle aange- slagenen in de Pers. belasting verha len door verhooging der opcenten. De heer Spapens voelt de onbillijk heid eveneens aan, doch waar het pas van dienst kan zijn voor de begrooting voor 193G, zou hij de beslissing op het adres tot volgend jaar September aan houden. Ook de heer Pullens is dezelfde mee ning toegedaan. De heer v. d. Waerden meent dat het voldoende van alle kanten bekeken is en men evengoed vandaag een uit spraak kan doen. De Voorzitter is ook van dat gevoe len. In omvraag gebracht wordt het voor stel van B. en W. om afwijzend op het verzoek te beschikken met algemeene stemman aangenomen. Verdere opmerkingen worden er niet meer gemaakt, zoodat de begrooting voor 1935 met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Hierna sluiting. (Ongecorrigeerd). A N Hendriks 58 jaar. Huwelijksaangiften: Johannes A Baij- e'ns 35 jaar en Helena M v Huiten 34 jaar beiden» alhier. Huwelijken: Johannes A Vcrhoofstad 31 jaar en Catharina Leijtenr, 30 jaar, beiden alhier. Theodorus W Gorts 32 jaar te Eindhoven en Christina J. Kruijs- sen 30 jaar alhier. Ingekomen: H Janson van Sprang Capelle. A A de Raden van Drunen. A Gadellaa van Drunen. Ja W H Ouwcrkerk van Alblasserdam. C M Gaykema van Loonopzand. HF Hee- zemans van Haaren. VertrokkenWa M v d Hoven naar Waspik. J Toonssen naar 's-Bosch. W Soyer naar Loonopzand. Chra J en J J Kruijssen naar Eindhoven. A J M Burmanje en gezin naar Amersfoort. F G Wildeboer Schut naar Doetinchem. LA CM Klijberg naar Amersfoort. Kosten Politie-kleeding De lieer Roxs zou willen voor stellen om de agenten slechts om de 2 jaar van nieuwe kleeding te voorzien en daartoe inplaats van 1'IUjü voor 1 jaar, zooals nu is uit getrokken, 1 luUU in 2 jaar beschik baar stelten, ledereen moet tegen woordig rekening houden met de tijdsomstandigheden, en hij meent dat de agenten gemakkelijk een jaar langer van hun kleeding kunnen r doen. De Voorzitter zegt dat- hij deze post zeer nauwkeuring onder de loupe heeft genomen omdat hij het nedrag'ook te hoog vond. Verschil lende cijfers en gegevens zijn hem toen overgelegd waaruit hij moest concludeeren dat het bedrag niet lager gesteld kon worden dan 1 iUUU. De politie dient toch behoorlijk gekleed te gaan. Er is ook een proef genomen om deze kleeding in Waalwijk te doen vervaardigen, doch de ééne kleermaker die bet op zich had genomen heeft er na hel eerste jaar reeds het bijltje bij neergelegd, noewel hij toch een prijs ontving die nog iets boven die van een ander uitging. De heer bpiikerman merkt in dit verband op dat de commissie voor georganiseerd overleg bezwaar heeft gemaakt tegen de verlaging der rijwiel-toelage voor de agenten van f25.op 120.— per jaar. De motiveering hiervan vindt spr. be. lachelijk. Er wordt o.a. betoogd dat alleen voor den lantaarn een bedrag van f 10.— noodig is en men ziet de agenten altijd zonder licht fietsen 1 Dan hebben ze daarvoor zeker geen f 1U.noodig. De Voorzitter zegt dat de politie zonder licht mag rijden in gevallen dat zulks voor opsporingswerk ge- wenscht is. De heer Spijkerman vindt het een heel verkeerde tactiek want een overtreder die iemand zonder licht ziet aankomen, veronderstelt direct dat er een agent op komst is. Uok met 't molicl van de stijgende rubber- prijzen heelt spr. gelachen, want nog nooit zijn de fietsbanden zoo goedkoop geweest. De Voorzitter zegt ook wel eens gelachen te hebben met dergelijke vergezochte argumenten, maar omdat het over zoo'n luttel bedrag ging, is hij er maar niet dieper op ingegaan. Een badinrichting Hij ,;het hoofdstuk Volksgezond heid oppert de heer Spijkerman het idee om in Waalwijk een badinrich ting te stichting waar de menschen ook des winters een bad kunnen gaan nemen. Spr. meent dat hieraan groote behoefte beslaat. Er zal wel een flinke kapitaalsuitgave mee gemoeid zijn, maar overigens ver wacht hij dat zoo'n inrichting zich hier goed zou kunnen bedruipen. De Waal wij ksche Zwemvereeniging zou de exploitatie kunnen over nemen. De Voorzitter vindt het een heel mooie instelling voor de volksge zondheid, maar vreest dat het de gemeente vooral de eerste jaren veel geld zal kosten. De menschen moeten er eerst aan gewennen om ook des winters een bad te nemen, dat komt eerst geleidelijk aan. Spr. wil het idee echter gaarne in gedachte houden. De heer v. d. Waerden vindt het een buitengewoon goed ding en wat de finantiën betreft meent hij bij de verdere behandeling der begrooting wel een post te kunnen aanwijzen die de gemeente vermoedelijk wel een beduidend overschot zal ople veren. Verder vraagt spr. nog nadere inlichtingen over den schoolartsen, dienst waartoe destijds plannen waren gevormd, waaraan de raad in principie zijn medewerking had toegezegd. De Voorzitter zegt dat daarvan wel niets meer terecht zal komen, op dit gebied wordt door Waalwijk trouwens al heel wat gedaan. Hier is een plaatselijk geneesheer aange steld voor onderzoek der school kinderen terwijl een groote stad als 's Bosch slechts twee geneesheeren hiervoor aangesteld heeft. De heer v. d. Waerden betreurt het niettemin dat van den school- artsendienst niets terecht zal komen. De heer v. Haren informeert of er meer plaatsen van gelijke grootte als Waalwijk zijn die een bad inrichting hebben. De Voorzitter herinnert zich dat men vroeger in den Bosch nog geen gemeentelijke badinrichting had. De heer Smolders zou het in handen van het bestuur der zwem vereeniging willen stellen om nadere informaties in te winnen en eens een plan uit te werken. Het lijkt hem beter dat de exploitatie in handen van particulieren zou komen dan in die van de gemeente. De heer Spijkerman zegt toe in het bestuur der Zwemvereeniging, waar het idee al meer besproken is, deze aangelegenheid nader te be •.studeeren. Een meevallertje De heer v. d. Waerden heeft bij punt 232, rente-vergoeding bouw kosten van R.K. Scholen, gelegen heid te wijzen op het vermoedelijke meevallertje waarop hij zoo even zinspeelde. Hij heeft n.l. gezien dat de regee ring werkt aan een herziening van de rentevergoeding voor de bouw voorschotten aan het Bijz. Onderwijs. WAALWIJK. Zondag 12 uur repetitie voor allen Liedertafel «Oefening en Vermaak». Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gymnastieklokaal O.S Dinsdag 7—8.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gymnastieklokaal O.S. Woensdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S. MARKTBERICHT. Waalwijk, 25 Oct. 1934. Varkens f 10f 12 Eieren 4'/25'/a cent. De Wiener Sangerknaben in 's-Bosch. De Wiener Sangerknaben zullen Zondagmiddag 28 Oct. in het Concert gebouw te 's-Bosch optreden. Dr. J. Casparie schrijft over hen in de Bossche Crt.: Het spijt mij oprecht, dat ik niet op nieuw in staat ben de „Wiener Sanger knaben" te hooren; want dat is een zuiver rein, natuurlijk en ongekunsteld genieten van muziek. Zooals men het slechts zelden kan hooren. Deze serene jongensstemmen, maar dan technisch zóó geschoold en van eene natuurlijke en ongedwongen muzikaliteit, wekken een indruk, die is als iets wat boven het aardsche leven zweeft; iets van engelen iets van vogels, maar ook iets van on schuldige vroomheid en ernst. Het is een weergave van motetten en. poly- phone kunstwerken der ouderen, plech tig, glaszuiver met een volmaakte dy namiek en daarbij is alles van een in nerlijk doorvoelen, waarvan men ver baasd staat. Het kleine zangspel van het kind Mozart, Basti enen Bastienne, werd in costuums uitgevoerd en ge speeld zooals geen beroepsgezelschap het kan verbeteren. Meestal is de zang a capella, maar ook wel begeleid door een klavier. Men geeft van alles: diep ernstige kunstwerken met religieuzen ondergrond, zoowel als luchtige fladde rende Strauss-walsen, waar een klein coloratuurzangertje naar voren komt, dat zonder eenige inspanning de moei lijkste coloratuurpassages er uit gooit. Een dirigent die allen volkomen onder zijn macht heeft, die met zijn oogen en zijn sobere bewegingen de kleine zan gers als een vaderlijk vriend imponeert. Deze zang is iets bovenaardsch, nie mand mag verzuimen dat wonder te hooren, nu de gelegenheid wordt gebo den op Zondag 28 Oct. a.s. in de mati nee om 2.30 uur. Het instituut der „Wiener Sanger knaben" dateert reeds van 1498 en werd gesticht bij decreet van Keizer Maximiliaan met het doel om te assis- teeren bij de Kerkelijke diensten in de Hofburgkapel. Het onderricht was gra tis, alleen voor zeer begaafde jongens, om het even uit welke standen ze wa ren voortgekomen. Na den val der Habsburgers raakte het instituut in verval, doch werd in '23 opnieuw georganiseerd door den Rec tor Prof. Josef Schnitt en nu worden de jongens ook weer gebruikt om mis sen van Haydn, Mozart, Schubert en Bruchner te helpen uitvoeren. Aan de opleiding worden zeer stren ge eischen gesteld. Twee volle jaren vóórstudie zijn noodig voor een zeer begaafde en muzikale jongen opgeno men kan worden in het koor. Uit het Convict der Wiener Sangerknaben zijn kunstenaars als Prof. Gemeindel en Clemens Krauss voortgekomen. Laat men hierin eene opwekking vin den dit wonder van schoone en onge kunstelde zang te gaan genieten. Men zal hier, evenals elders, in verbazing, in extase worden gebracht door den on beschrijfelijk schoonen zang van deze jongens uit de muziekstad (zooals de muziekverslaggever van de N. R. Crt. schrijft). En als ik nog even mag herhalen wat het Utrechtsche Dagblad schrijft, n.l.: „iedere figuratie was duidelijk te vol gen, steeds was het stemmenweefsel zoo zuiver als geslepen kristal"dan moge n:rn begrijpen dat deze Wiener Sangerknaben ook technisch zoo vol maakt zijn, dat het hier niet geldt het welwillend aanvaarden omdat het maar kinderen zijn, maar dat het hier iets absoluuts is, iets wat ideale schoonheid beteekent', een muzikaal genot, dat in ons de reinste en edelste gevoelens naar voren brengt. Circus Sarrasani bestaat nog. Omtrent het Circus Sarrasani, dat verder geëxploiteerd zal worden onder leiding van Sarrasani s zoon, vernemen we, dat het circus tot half October in Sao Paulo gespeeld heeft. Na den dood van Sarrasani werd de belang, stelling veel grooter. Daarna reisde het circus in ongewijzigden vorm in den staat Sao Paulo. Het zal over een maand van Santos of Porto Alegre uit naar Montevideo en daarna naar Buenos Aires verscheept worden. Kolonel Fitzmaunce. Kolonel Fitzmaurice is gisteren in zijn Amerikaansche Bellanca, die hij de Irish Swoop heeft gedoopt, van Croydon naar Portsmouth gevlogen. Hij heeft daar in tegenwoordigheid van leden van de Amerikaansche Kamer van Koophandel proeven af gelegd met volle belasting is 8000 pond) van zijn toestel en hierna een certificaat van luchtwaardigheid ver kregen. Zooals men weet was het ontbreken van dit certificaat de oorzaak dat Fitzmaurice niet heeft deelgenomen aan den wedvlucht Londen Mel bourne. Hij had een beperkt Ameri- kaansch certificaat voor een lading van 8000 pond; het internationale certificaat gold slechts voor 5400 pond. Fitzmaurice was van plan Donder dagnacht om 3 uur met Jack Bonar van Lympne naar Australië te ver trekken, om te trachten het record van Scott en Black te verbeteren. Een spoorweg-snelheidsrecord. Een sneltrein van Los Angeles naar New York heeft gisteren het traject van 5350 K M. in 56 uur en 56 min. afgelegd Dit is een snelheid van ge. middeld 94 K.M., maar de trein stopt 9 maal en heeft op verscheidene rechte stukken met een snelheid van 188 K.M. gereden. De gemiddelde duur van de reis is 80 uur. Een nader bericht verduidelijkt, dat men hier te doen heeft met een diesel.motor-trein van aluminium, in den trant van den .vliegenden Ham burger", welke tegenwoordig tusschen Hamburg en Berlijn loopt. De trein heeft een lengte van 113 meter en is uitgerust met een motor van 900 P K, Rusland wijdt groote zorg aan kinderspeelgoed. Volgens het Tass—agentschap wordt aan de vervaardiging van kinderspeelgoed in de SovjetUnie groote aandacht besteed. Te Zagersk (bij Moskou) het mid delpunt van de speelgoed fabricage werd in 1932 een wetenschappelijk proefbureau voor speelgoed opge richt, hetwelk ten doel heeft, nieuwe interessante vermakelijke, zoowel pacdagogische als artistiek waarde volle speelgoedmodellen uit te den ken. Afname zware varkens. De Nederlandsche Veehouderij- centrale zal, daartoegemachtigd door den Minister van EconomischeZaken, in den loop van de eerstvolgende weken een groot aantal zware var kens afnemen. Deze afname vindt plaats, omdat er, ten gevolge van het langer dan normaal blijven liggen van een deel der varkens in verschillende streken van het land, nog steeds een te hoog totaal gewicht aan varkens aan wezig is. Daar het totaal aantal varkens, zooals uit de inventarisatie blijkt, niet meer boven het in verband met de afzetmogelijkheden in binnen-en buitenland gewenschte aantal ligt, zal dit, wanneer zich geen onvoor ziene omstandigheden voordoen, de laatste keer zijn dat een dergelijke maatregel wordt genomen. Te Vlaardingee is de 66-jarige A. In 't V aangereden, door W. F. H. t. B., architect, wonende te Voorburg, die met zijn auto uil richting van den Haag kwam.» ernstige hoofdwonden werd In opgenomen en vervoere naarl ziekenhuis waar hij spoedig isot leden. STOOFSCHOTELS. „Stoven" vormde in de goede 1 Hollandsche keuken een bereiding] ze, die uitblonk door den langen! der verhitting: de spijzen werden» langzaam gaar gemaakt en „sudder! urenlang op een zach vuurtje. Met het meer en meer in gei» komen van gas als warmtebron I de spijsbereiding, moest zoo'n \v| zuinige manier van koken wel wc» afgeschaft tot binnen korten tijc de gaskomforen regelbaar werde men met 't gebruik van den spaar; der de zachte verhitting langer kon voortzetten zonder bezwaar de gasrekening. Trouwens voor dergelijke doelei zouden we ook nog het petroleu: beschikbaar vinden, terwijl zeke den winter de een of andere kolt chel zelfs al zou het geen kooi nuis zijn wel een plaatsje bes baar heeft voor een pan. t Is daarom, dat we vandaag wilden spreken over een paar gei ten, die door lang stoven hun ho: punt van smakelijkheid bereiken, wijl ze daaraan het groote voo: paren, van een zóó eenvvoudige b ding, dat de huisvrouw er bijna naar behoeft om te zien. Voornamelijk wordt de bereid: wijze toegepast op vleeschsoorten eenigszins aan den taaien kant zijn langdurige zachte verwarming doe: taaie bindweefsel in lijm overgaa: maakt daardoor het vleesch zacht. Gewoonlijk profiteeren we va: ruimte in de pan, door er behalve vleesch, ook nog een groente in i te laten worden, die tegen een 1; verhitting bestand is, tomaten b.v uien: terwijl de groenten dan prol ren van den geur van het vlet wordt het vleesch doortrokken van aroma der groente. Zelfs aardapp worden in het gerecht wel opgeno: Stoofschotel van runderlappen (4 personen) 500 G. (1 pond) runderlapw 500 G. (1 pond) kleine uii 500 G. (1 pond) kleine aart- pelen, 75 G. ons) W wat peper en zout, 1 theelj Maggi's Aroma. i Laat de boter in de stoofpan 1 worden, wrijf intusschen het ge'-' schen vleesch in met wat peper en: wentel de lapjes rond in de heetebi tot ze mooi bruin zijn, strooi er da: schoongemaakte uitjes tusschen en daarop de geschilde aardappel Voeg er zooveel water bij, dat vloeistof tot halverwege de pan rt sluit de pan stevig dicht en laat ze>« durende 3 uur rustig staan op een-'1 zacht vuur. )fM Schil bij het opdienen de tVn een vleeschschotel, schep ei^|dE,y en de aardappelen omheen, bind het noodig blijkt de jus met wat! gemengde maïzena en giet ze ovek vleesch. Maak het geheel af met j ADVERTENTIëN. LEDERFABRIEK bekend met verving enH werking van PeaudeSueal zwart en gekleurd. Brieven onder no. der ad vertentie aan het Bureau van dit Blad. 52818 WAALWIJK. Van 192G October 1934. GeborenClemens B L A zv Tli H J C Raming-Verschure. Elisabeth dv R A Fijneman-Baum. Rebekka C dv N dtf Jong-Bouman. Cornelia II dv W Mus- kens-Hendriks. Overleden: J W Broekman 60 jaar. Een snelheidsrecord. Op de spoorlijn ParijsBrest, heeft de nieuwe motortrein op sommige gedeelten van het traject een snelheid bereikt van 190 kilometer per uur en daarmede een wereldrecord voor snel. heid gevestigd. 11111111f- rx Hygiënisch machinaal gemaakt keurig verpakt in doosjes ROOM BORST PLAATJES 1 5 ct1 ons B O R S T P L A ATJ E S m. vruchten, 20 ct. p. pd. AMANDEL SPECULAAS- POPJES 2 ons 1 5 ct. ROOM BOR S T PLAAT 25 ctper hall pond BORSTPLAAT m. vruchten 20 ctper hall pond SUIKERBEESTJES 20 ctper half pond 4 ZEVENSTUIVERSBLIK inhoud: 11 pond lijn gekruide speculaas35 ct. c geeft voor f 71 een kunslgravure

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 12