Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. DOUWE EGBERTS DE TWEE MACHTEN IN HET LEVEN, i DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. BEZUINIGING IN HOÖGERE KRINGEN. DE VLIEGENDE HüLLANDER. BELASTINGVRIJ - LAGEN PRIJS ONOVERTROFFEN KWALITEIT DOOR, EEV&RI7S6 JAMMER 86 ZATERDAG 27 OCTOBER 1934. 57e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en». franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uai in ons bezit zijn. Bi] contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. »Ons Noorden» is van oordeel, dat de regeering in haar algemeenen bezuinigingsaandrang veel sterker zou staan indien zij ook aan den top eens het snoeimes hanteerde en in hoogere invloedrijke kringen eens wat verouderd maar kostbaar mate riaal als hallast over boord wierp. Het blad schrijft: »\Ve noemen reeds als objecten, waarop o.i. bezuinigd kan worden, de Eerste Kamer, welke gevoeglijk geheel afgeschaft kon worden. Verder de Tweede Kamer, de Raad van State, Algemeene Rekenkamer, Alg. Burgerlijk Pensioensfonds, Lands drukkerij, enz. Naar aanleiding van deze opmerking krijgen we nu van hooggeachte zijde uit Ren Haag enkele cijfers, omtrent de kosten van deze hooge colleges, zooals d:e in de begrooting voor 1935 zijn ver werkt. Allereerst de Eerste Kamer. Daar wordt ook nu weer hetzelfde bedrag uitgetrokken voor de verblijf kosten der Senatoren, n.l. f50.000 per jaar. Voor de reiskosten van deze leden wordt ook weer hetzelfde bedrag uitgetrokken, n.l. f38.000. De personeelsuitgaven worden geraamd op f33.736 en tenslotte de materieele behoeften op f27.807. In totaal wordt voor 1935 voor de Eerste Kamer dus aangevraagd f155.583. Op de zeer hooge verblijfsvergoeding dezer leden (in den duursten tijd vastgesteld) wordt blijkbaar nog steeds niets bezuinigd. Wij wijzen er intusschen op, dat hieronder niet alle kosten vallen. De militaire bewaking van de Eerste Kamer, door 12 man militaire politie kost natuurlijk ook geld, maar de kosten daarvan zal men elders moeten zoeken. Voorts zijn in dit bedrag ook niet begrepen de kosten van den stenografischen dienst, welke voor beide Kamersin van „De Echo van het Zuiden". één post geraamd worden n.l. tot een bedrag van f 66.493. We zouden dus de kosten van de heele Eerste Kamer mogen schatten op f 175.000, welke bedrag dus bezuinigd zou kunnen worden bij opheffing van dit college. Waarbij natuurlijk ook nog komt het bedrag, dat men be spaart, doordat dit gebouw voor andere doeleinden vrij komt. Een kleine 2 ton zou er dus bezuinigd kunnen worden. Tegenover een tekort van 93 millioen natuurlijk is het niet veel, maar die twee ton is een jaarlijks terugkeerende uitgave en gekapitaliseerd vormt het een bedrag van 5 millioen gulden. Voor de Tweede Kamer krijgen we van dezelfde zijde de volgende gegevens. Aan schadeloosstelling voor de leden is een bedrag geraamd van f505.000. Het vorig jaar is echter, dank zij de vrijwillige korting in werkelijkheid uitgegeven f472.128. Gemiddeld bedraagt dus de vrijwil lige korting 5 pCt., dus heel wat minder, dan het overige rijksperso neel is gekort, wier inkomsten niet onaantastbaar in de grondwet waren vastgelegd. Aan reiskosten worit voor de Tweede Kamer een bedrag geraamd van f76.080. Aan andere personeelsuitgaven kost de Tweede Kamer f94.608, aan materieele be hoeften f129 224 en tenslotte aan den stenografischen dienst f 66.493. In totaal bedragen deze kosten dus f871.405. Bij deze bedragen zijn niet begrepen de pensioenlasten, ten voor- deele van de Tweede Kamer-leden, die waar hier terugwerkende kracht aan is gegeven en ook weduwen en weezenpensioenen worden toe gekend, een belangrijk bedrag zullen vormen. Daarnaast krijgen we nog de vol gende berekeningen voor andere hooge colleges. De kosten van den Raad van State bedragen f201.325. De Algemeene Rekenkamer kost f319.426. Hiervan krijgen de leden f21.442 en bedragen de personeels uitgaven f277.333. De leden van het Burgerlijke Pensioenfonds touchee ren aan salarissen een bedrag van f 36.408, terwijl de personeelsuitgaven hier f402.097 bedragen. In totaal bedragen hier de kosten f528.000. Wanneer we deze cijfers zien, dan is het inderdaad volkomen juist, dat ook al wordt hier op radicale wijze gesnoeid, toch bij lange na niet het bedrag gevonden kan worden dat noodig is om onze uitgaven in over eenstemming te brengen met onze inkomsten. Ten overvloede wijzen wij er echter op, dat door ons nooit beweerd is, dat dit mogelijk zou zijn, maar dat het psychologisch vooral van zoo groote beteekenis zou zijn, indien in deze hooge kringen nu eens 'n tastbaar bewijs werd gegeven, dat daar veel kostbare ballast inder daad overboord moet en dat men ook daar zijn aandeel wil dragen in de algemeene noodzakelijke be zuiniging. Dan zouden de andere noodzakelijke bezuinigingen door het volk gemakkelijker worden aan vaard.» Naar het Engelsch. De vliegende Hollander is in de sage de grimmig verbetene, rusteloos in wroeging over de zeeën zwer vende menschin werkelijkheid is hij een kalm en nuchter man, erva ren in zijn vak en op zijn tijd koen en doortastend. Hij stijgt op Zaterdagmorgen te Mildenhall bij Londen op en zet zijn kist, met passagiers en post, binnen vier dagen behouden neer bij onze tegenvoeters, te Melbourne, aan het andere einde der wereld. Als Vondel nog leefde, zou hij een dithyrambe dichten op den vliegenden Hollander en aan de namen Parmentier en Moll onster- felijken glans verleenen. ^Want wat zij deden is geen louter sportieve prestatie, al heelt het daar ook de sensationeele allure van. Voor hen was de race naar Australië geen machinesloopend een menschuitputtende jacht, maar een zakelijke vlucht, een bewijs van den hoogen graad van zekerheid en veiligheid, waartoe het Nederland- sche vliegbedrijf het heeft gebracht. Indien iets den schitterenden in druk van .den »Uiver»-tocht heeft bevestigd, dan is dat het meester schap door de bemanning in de laatste moeilijke uren getoond. Alleen zelfvertrouwen, steunend op kunde en schitterende vlieg techniek maakten een landing als die te Albury mogelijkalleen durf en energie den start, onder de be zwaarlijke omstandigheden, die zich op de voortaan beroemde renbaan van het kleine Australische stadje voordeden. Filialen der VEL0 Waschmachine Maatschappij 9. Maar hij is daar nooit geland, voor zoover men er achter is gekomen. Al licht kan hij ook in Sicilië zijn afge stapt, in Reggia of in een van de klei nere havens. In ieder geval werd er nooit meer iets van hem vernomen. Wat een tragedie voor 't hee le regiment(Hun kolonel gedood en een van hun officieren onteerd en voortvluchtig! Hel zal mij benieuwen wat Roger van dat geval weet te ver tellen! Ja, je zult nu gauw genoeg in de gelegenheid zijn. het hem te vragen, als het regiment weer terug is. Jullie zult elkaar wel dikwijls zien. Je bent eikaars eenige familieleden, is 't niet? Mevrouw Muneaster overlegde al, dat zij het een uitstekend iets zou vin den, als de jongelui een paar werden. Hij was niet rijk, maar zij wel en het geld moest toch maar liefst |in de fa milie blijven, meende Adela. Och, ik denk niet, dat ik Roger nu zoo heel dikwijls zal zien. Maar natuurlijk! Dat spreekt van zelf! antwoordde haar vriendelijke gast vrouw, die zich voornam, de jongelui zooveel mogelijk met elkaar in aanra king te brengen, doordat zij kapitein hij maar verlof kon krijgen. Maar ik hoop, dat ik dan al op de een of andere manier bezet ben, Adela! De reden dat ik zoozeer getroffen werd door den naam van Vyvian is, dat ik dien in den komenden tijd dikwijls hoop te hooren. Ik heb namelijk geschreven op een advertentie voor gezelschaps dame en lectrice bij een oude, blinde mevrouw Vyvian. Ik zou wel eens wil len weten, of zij familie was van dien officier. Maar Jocelyn, dat meen je toch niet! Je gaat hier toch niet weg Neen. dat kan immers niet! Je had mij toch zoo beloofd om te blijven tot het eind van de maand. Ja, maar als ik nu die betrekking krijg? Jij een betrekking!'t Is im mers te gek om alleen te loopen Je verteert nog geen kwart van je in komen en nu wilde jeNeen, dat gaat mij te hoog: of misschien ben ik er ook te dom voor, om het te begrijpen. Kijk eens hier: ik heb dus geschre ven op een advertentie, om mij aan te bieden als gezelschapsdame en om een blinde het leven wat opgewekter te ma ken. Acht jij mij niet in staat tot zulk een liefdewerk? Dat is geen compliment voor mij! - MaarJe hoeft toch geen geld te verdienen? Foei, Adela! De dominé moest je eens hooren! Is geld dan de eenige be weegreden die mij tot zulk een on derneming drijven kon? Neen, het is niet de eenige be weegredenLiefde is de andere, zei Adela nu peinzende. Liefde en geld, dit zijn de beide machten, die over de men- schen regeeren, zei Horace Zondag nog in zijn preek. Hoor eens, Adela, begon ze ver trouwelijk, wil je wel gelooven, dat het een verschrikkelijk iets is, als je zoo n vlinderbestaan leidt, dat je eigenlijk nergens nuttig toe bent, dat t niet in t minst eenige leegte zou maken in iemands bestaan, als je er zóó uit was? Ik ben tenminste zoo verwaand en zoo zelfzuchtig, dat ik gemist wil worden en om dat te bereiken, moet ik eerst iemand kunnen helpen. Ik zou mijn eigen moeder willen voorlezen en het leven aangenaam willen maken, als ik haar nog om mij heen had; waarom zou ik ditzelfde dan nu niet doen voor een aangenomen moeder? Maar je kunt op die manier een meisje, dat in haar onderhoud moet voorzien, haar betrekking ontnemen? Ja, daar heb ik ook wel aan ge dacht, want ze zullen mij natuurlijk een honorarium willen geven. Maar dat is niets! Dat besteed ik dan, om een ander jong meisje voort te helpen. En verder kan je nu net zoo lang praten als je wilt, ik geef het idee toch niet op. Wel heb ik je nog één vraag te doen: of de dominé en jij alsjeblieft zoo veel moge lijk goeds van mij wilt zeggen, wanneer er bij jullie om referenties gevraagd wordt. Maar waar is dat „Huize Merlin" eigenlijk? En de familie heet Vyvian, zei je? Zouden ze nog verwant zijn aan den officier van het East-Mercia-Regi- ment? Het is nü niet zoo'n dagelijks voorkomende naam. Huize Merlin ligt bij Caerleon. Ik heb het gezien, toen ik van Hereford daarheen gefietst ben. Ik zal het eens opzoeken in De- brett. Ze ging het boek halen uit de stu deerkamer en vond daar dan ook in, oederen bezat het eene „Plas Mawyr" in Noord-Wa- les, en een „Merlin in het graafschap Monmouth. Er waren twee zoons, Launcelot en John Roland Penrhyn in het East-Mercia-Regiment. Maar die laatste is er dus nu niet meer, begon Adela weer. Hoe eigen aardig. dat je juist daarheen moet gaan! Me dunkt, als er zoo iets droevigs in de familie is voorgevallen, zullen ze nog eens zoozeer behoefte hebben aan troost! Het kwam dus zeker, doordat ze on der de schaduw van zulk een groot ver driet en zulk een schande waren, dat ze een dergelijk afgezonderd bestaan leid den. Toen Jocelyn eindelijk antwoord kreeg op haar brief, keek zij eerst lan gen tijd naar de enveloppe, voor zij den moed had, die te openen. Toen zocht zij de onderteekening op, die luid de: „Launcelot Penrhyn Vyvian". Hij deelde in korte, zakelijke bewoor dingen mee, dat onder de brieven, die zij hadden gekregen om te solliciteeren naar de betrekking van gezelschaps dame bij zijn moeder, de hare hun de beste had geleken. Mijn moeder is oud en zwak en blind en zij behoeft de voortdurende zorg en oplettendheid van nog iemand buiten haar kamenier. Zij lijdt aan aandoeningen van het hart en eenige schok zou zeer noodlottig op haar kunnen werken. Er wordt van U verlangd, dat u haar voorleest, dat u enkele brieven voor haar schrijft de meeste correspondentie neem ik op mij en dat u haar verder tot gezelschap is. Wij zullen u zeer dankbaar zijn, als u voor haar zingen en spelen wilt, want zij houdt bijzonder veel van muziek. U zult een root deel van den dag geheel kun- daar is het meerendee! der rookers het roerend over eens: er is voor Uw pijp geen geuriger en beter tabak te vinden dan Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baail ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI 10 - 15 - 20 ct. per half ons. V&i&C&jcfö' 11 11nut De gansche wereld zal de kranige kerels van de K.L.M. den behaalden zege gunnen welk Nederlander zou niet fier zijn op wat zij deden In deze dagen van groote beproe ving voor talloos velen, is de koene daad van Parmentier en Moll, voor alle landgenooten een aansporing tot volharden. nen besteden zooals u dit zelve wilt, want moeder neemt veel rust. Ik voel mij verplicht u te waarschu wen dat u het leven op Merlin mis schien wat saai en eenzaam zult vin den. Maar juist door den toestand van mijn moeder ontvangen wij nie mand en zouden ook liever zien dat u geen kennissen maakt in de buurt. Het is geen aantrekkelijk leven voor een jong persoontje en ter vergoe ding daarvan ben ik dan ook bereid het salaris te geven dat u verlangt. Voor één ding moet ik u speciaal waarschuwen: moeder kan in het ge heel niet hebben, dat er over mili taire onderwerpen gesproken wordt; dit schijnt haar altijd bijzonder op te winden. Vandaar dat wij zorgvuldig dergelijke berichten in de kranten vermijden". Helaas! Jocelyn meende, dat zij de reden van die opgewondenheid wel be greep! Zij schreef terug zoo zakelijk als zij maar kon en nam de betrekking aan. Zij zou de instructie trouw nakomen en hoopte voldoening. De domineesvrouw kon zich nog al tijd niet vereenigen met Jocelyns onder nemen en de dominéé zelve beschouw de het als een gril van het jonge meisje, waaraan maar liever moest worden toe gegeven. Als zij nu graag een blinde, oude dame wil voorlezen, terwijl ze dit niet noodig heeft als middel, om in haar onderhoud te voorzien welnu, laat zij dan haar gang gaan. Ik juich het toe. Er zijn immers genoeg ouwe vrouwen in het dorp, wie zij dan eens een beurt kon geven, maar daar om hoeft zij nog niet een betrekking aan te nemen bij een ander in huis! (Wordt vervolgd). Waalwpscbe en Lanptraatsehe Conrant, LBiums (Ook in onsen en halve ponden.) t

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1