SPORT. BUITENLAND. BINNENLAND. het practisch nut is bewezen van ver keersdiensten tusschen Engeland en Australië; hij meende dat het niet lang zou duren voor er een vierdaagsche dienst Londen'—Australië zal zijn inge steld. Het was overigens, naar Reuter meldt, een groot verschil, of men de ,,Uiver"-bemanning bij de aankomst zag, dan wel Turner en zijn kamera den. Laatstgenoemden zagen er doode- lijk vermoeid uit en ongeschoren, ter wijl Parmentier en Moll onberispelijk waren gekleed. Scott's aankomst op de film. Wederom is het record in het over winnen van tijd en ruimte verbeterd. Donderdagmiddag werd in eenige honderden Engelsche bioscopen de film van de aankomst van Scott en Black op het vliegveld te Melbourne gedraaid, welke langs draadloozen weg van Mel bourne naar Engeland is geseind. Een verlengstuk aan de wedvlucht naar Melbourne? Sir Macpherson Robertson, die de Melbourne-race op touw heeft gezet en 15.000 aan prijzen heeft beschikbaar gesteld, heeft, volgens Reuter, nu een prijs van 500 uitgeloofd voor 'n wed vlucht naar Tasmania. Een schadepost voor de Mollisons. De wedvlucht naar Melbourne zal de Mollisons nog langen tijd heugen. Behalve de teleurstelling over de mis lukking van de sportprestatie, betee- kent hun stranden te Allahabad een belangrijk financieel verlies. De Mollisons zijn de eenige deelne mers aan de vlucht, die hun toestel zelf bekostigd hebben. Alle andere deelnemers werden op de een of an dere wijze gesteund. 24 uur nadat de vliegtuigbouwers zich bereid hadden veiklaard Cornets te bouwen, bestelde Mollison zijn vliegtuig; eerst later werden de twee andere koopers ge vonden. De wedvlucht zal de Mollisons op ongeveer 7000 p.st.. komen te staan. De eerste prijs (10.000 p.st. Austr. koers 7500 p.st.) zou deze kosten ongeveer hebben gedekt. De Melbourne-race een les voor Engeland. Nu de eerste golf van enthousiasme over de ongetwijfeld schitterende zege van Scott en Campbell Black en hun ranke, lichte race-machine geleidelijk begint weg te ebben, herkrijgt het En gelsche publiek, dat zich terecht laat voorstaan op zijn nuchterheid, zijn zakelijken kijk op de dingen. En dan komt steeds krachtiger en scherper geformuleerd de overtuiging tot uitdrukking, dat, hoe onbetwist baar fraai de Britsche overwinning ook móge zijn, de Melbourne-race voor de Engelsche luchtvaart tenslotte een gevoelige les is geweest. Geen blad, of het wijst op den angst, dien Scott den geheelen langen weg naar Australië heeft uitgestaan, dat zijn speciaal op snelheid gebouwd wedstrijdtoestel zou worden ingehaald door de comforta bele Nederlandsche lijn-machine, be stuurd door twee simpele piloten van een luchtvaartmaatschappij. Men kan dan ook veeleer spreken van opluch ting over het feit, dat deze grievende teleurstelling Brittannië gespaard is gebleven, dan van werkelijke voldoe ning over den behaalden triomf. Men geeft er zich rekenschap van, met welk een geringe marge men feitelijk 'n nederlaag is ontgaan; hoe 't veeleer de mannenmoed, de bovenmenschelij- ke inspanning van Scott en zijn tocht genoot zijn geweest, die de Comet met half defecte motoren als eerste te Mel bourne deed aankomen. De marge was klein, zelfs, zoo is het algeineene oordeel, te klein ge% weest. Ziehier twee toestellen, zoo ver klaren de Engelsche (bladen als om strijd, die als volkomen onvergelijkba re grootheden moeten worden be schouwd. De De Havilland Cornet: een toestel, bij welks bouw alles ten offer is gebracht aan snelheid en nog eens snelheid; welks geheele last werd ge vormd door benzine, zelfs met uitslui ting van de op een dergelijk traject en oj) nachtelijke vluchten toch feitelijk onmisbare radio; een toestel, uitslui tend bemand met zijn beide bestuur ders. En daarnaast: De „Uiver", zóó uit den gewonen dienst weggehaald, met zeven personen aan boord, hon derden kilogrammen post, met het ge raffineerde comfort van een moder nen lucRt-pullman; een vliegtuig, dat zestien tusschcnlandingen volbracht (Albury niet inedegerekend) tegen de Cornet vijf! Het is begrijpelijk, dat men aller- wege de vraag hoort: waarom deed er geen Engelsch verkeerstoestel mee, om te zien, wat dit er van terecht zou hebben gebracht? De „Daily Express" herinnert er aan, dat verleden jaar een machine van de Imperial Airways voor den tocht van Engeland naar Australië een-en-twintig dagen noodig had, en vergelijkt dit met de 64£ uur, waarin de „Uiver" het traject M'ilden- hallPort Darwin aflegde. Dat is achttien-en-een-halve dag minder, merkt het Londensche blad droogjes op. Het is niet de eenige vergelijking, welke gemaakt wordt. Men wijst op dc- zenuwspanning, waarin Scott en Campbell Black sinds hun start heb ben verkeerd; op hun drie dagen zon der rust en slaap, hun haastige repa raties aan de motoren, hun struggle for life in de nauwe cockpit, hun uit putting bij aankomst. En men zet daarnaast de indruk wekkende, kalme regelmaat van de vlucht der Hollanders. „Scott en Black", zoo eindigt de „Daily Telegraph" haar commentaar, „hebben gevlogen als sportsmen in een wedstrijd. Alle hulde! Parmentier en Moll hebben hun toestel bestuurd als of de zaak nu niet zoo héél veel bui tengewoons om het lijf had. Deze wed strijd toont aan, dat een herziening van de politiek der autoriteiten ten opzichte van de burgerlijke luchtvaart over de routes van het Britsche rijk dwingend noodzakelijk is." Groote veldslag in Zaid-China. In het zuiden van de provincie Kiangsi wordt op het oogenblik hevig gestreden tusschen troepen der Canton- regeering en een sterk communistisch leger van naar raming ongeveer 80 000 man. Ilaliaansche Duikboot bereikt een record-dieple. De Italiaansche duikboot „Gallileo Ferraris" heeft bij duikproeven een diepte bereikt van 109 meter. Daar mede heeft de onderzeeër het tot dusver door duikbooten bereikte diepterecord gebroken. Weer een Textielstaking in de V. S. Het is zeer goed mogelijk dat binnen tien dagen opnieuw een groote textiel staking in de Ver, Staten uitbreekt. Maluschka uitgeleverd. Sylvester Matuscbka, de man die verscheidene aanslagen op treinen heeft gepleegd is aan Hongarije uit geleverd Hij had in Oostenrijk nog de rest van een veroordeeling tot zes jaar kerkerstraf te ondergaan. Val van een Fransch militair vliegtuig. Een Fransch militair vliegtuig, af komstig uit Saint Raphael, is dicht bij de Spaansche grens neergestort. Van de zes inzittenden zijn er drie gedood en drie gewond. De nieuwe Godsdienststrijd in Mexico. De Mexicaansche Senaat heeft het voorstel verworpen, om den president te verzoeken alle katholieke priesters het land uit te wijzen. Uit Ciudad Bravos in den staat Guerrero wordt gemeld, dat de re geering van dien staat heeft bevolen, dat de bisschop van Chilapa en alle andere katholieke geestelijken binnen 72 uur dit gebied moeten verlaten. Zij worden beschuldigd in strijd met de grondwet te hebben gehandeld. In den staat Chihuahua heeft de regeering een kerk gesloten, waarin zich een seminarium voor priesters bevond, dat niet door de regeering was toegelaten. Cultureele vorming van ontspoorde jeugd Voor eenige jaren is te Moskou in een voormalige gevangenis een school voor jeugdige wetsovertreders ge vestigd. 500 jeugdige personen, die op straat waren opgepikt, werden in voortreffelijk ingerichte werkplaatsen te werk gesteld. lede. van hen koos zijn eigen beroep. Bezorgdheid in Beiersche regeeringskringen De „Bayerische Os:mark" bevat een verklaring van den Beierschen minister Schemm, die hij Maandag in Bayreuth heeft afgelegd. In deze verklaring zegt de nationaal.socia listische minister, dat de strijd die thans in de evangelische kerk gevoerd wordt, groote onrust veroorzaakt en ten slotte de volksgemeenschap zal verstoren De jongste gebeurtenissen in de evangelische kerk hebben geen precedent in de geschiedenis en het is hoog tijd, dat hieraan een einde komt. Dit is de eerste maal dat van nationaal.socialistische zijde in het openbaar de ernst van het conflict in de evangelische kerk wordt toe gegeven. Wereldexposilie te Parijs. De internationale tentoonstelling te Parijs in 1937 zal over een opper vlakte van 10 H.A. in het centrum van Parijs worden gehouden en wel op het Champ de Mars, aan den voet van den Eifteltoren, aan de oevers van de Seine. De eereplaats zal worden inge nomen door het Trocadero-paleis, waarop een reusachtige lichtinstallatie zal worden aangebracht, die op grooten afstand zichtbaar zal zijn. Er zullen congressen en lezingen worden gehouden over sociale kwesties en de tentoonstelling zal een beeld geven van technische en artistieke prestaties. De Jena-brug over de Seine wordt verbreed en tevens wordt een tunnel gegraven. Aan den voet van den Eiffeltoren, die dan vijftig jaar oud zal zijn, zal het groote paviljoen worden gebouwd, dat 350 meter lang en 120 meter breed wordt en waarin plaats zal worden gegeven aan alle vormen van publiciteit. Langs de Seine komt een woonwijk met straten, pleinen en kruispunten, waarvan de huizen volgens de modernste stijlen worden opgetrokken en waar ook de bouw wijzen van de verschillende Fransche provincies vertegenwoordigd zullen zijn. De vice-commissaris, Paul, deelde mede, dat de tentoonstelling „een verovering zal zijn van het licht, van het geluid door middel van de radio, en van de schoonheid door de kunst, het meubilair en de bloemenver siering en dat zij een beeld zal geven van alle groote wetenschappelijke ontdekkingen van den huidigen tijd". Een belangrijke rede van Roosevelt In zijn rede op het congres der Amerikaansche bankiers vereeniging heeft president Roosevelt een dringend beroep gedaan op de bankiers, om door beschikbaarstelling van alle liquide middelen hunner instellingen mede te werken aan het economisch herstel des lands. Tevens vermaande hij hen, zich bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid jegens het volk Drie doeleinden zijn het volgens Roosevelt die de regeering met be trekking tot de bankiers nastreeft, en wel 1. Het vertrouwen der bevolking in de banken en bankiers aan te moedigen. 2. Dit vertrouwen te doen uit groeien tot een waarachtig en levend iets, dank zij een verstandig toezicht op de banken. 3. De regeering dient haar leider schap te verzekeren door niet slechts het vertrouwen der bevolking in de banken aan te moedigen, doch tevens het vertrouwen der banken in de be volking, Is de goudmarkt gezond, dan kan de bankier met een naar verhouding kleine winst tevreden zijn, want zijn risico is eveneens gering. De vrees der bankiers, dat de fede- rale regeering zou overwegen, een onder staatscontrole staande centrale bank in het leven te roepen, werd weggenomen door Roosevelt9 ver klaring .dat de medewerking der particuliere banken, een dergelijke centrale bank onder staatscontrole overbodig maakt". Wel is waar hebben die leden van het Amerikaansche Congres, die op inflatie aandringen, zich uitgesproken ten gunste van de stichting van een centrale bank, doch hij, Roosevelt, is vastbesloten, een verdere waardever mindering van den dollar met alle hem ten dienste staande middelen tegen te gaan. Op den duur, aldus Roosevelt, is geen gezonde economische situatie mogelijk, wanneer niet tevens tusschen de staten onderling betere verhou dingen worden geschapen. Een be langrijke voorwaarde daarvoor is echter een stabilisatie van de waar. den. Dit oogmerk van grooter' stabiliteit hebben wij ons bij onze nationale politiek steeds voor oogen gehouden. Ingevolge de rede van president Roosevelt heeft de vereeniging van Amerikaansche bankiers met alge meene stemmen een motie aange. nomen, waarin zij belooft met de regeering te zullen samenwerken Zij verzoekt echter tevens om een in evenwicht zijnde begrooting. Een militaire dictatuur in Spanje? Naar Reuter meldt, wordt, volgens uit Madrid te Hendraye aangekomen reizigers, als gevolg van den jongsten socialistischen opstand, met de moge lijkheid van een tweede militaire dicta tuur in Spanje gerekend. Het plan zou bestaan óm eerst president Alcala Za- mora af te zetten. De kwestie wordt druk besproken en slechts aan persoon lijke ambities onder hen zou het te wij ten zijn, dat het plan nog niet volkomen vast staat. Nobelprijs 1934 voor geneeskunde. De Nobelprijs voor geneeskunde is toegekend en verdeeld tusschen drie Amerikanen, t.w. George Minot en William P. Murphy te Boston en Geor ge H. Whipple te Rochester. Engeland versnelt bewapeningstempo. De versterking van de Engelsche luchtvloot houdt de Engelsche regee ring steeds meer bezig, hetgeen duide lijk blijkt uit het feit, dat het vijfjaren plan voor den bouw van niet minder dan 41 vliegtuig-escadrilles, zal worden veranderd in een tweejaren-plan. Zware slag voor de Duitsclie rij kskerk reg eering. De voor heden op het programma staande ontvangst door den Führer, Adolf Hitler, van rijksbisschop Mtiller en de landsbisschoppen gaat niet door. Dit is een zware slag voor de rijkskerkregeering van rijksbisschop Muller en een aanmoediging voor de oppositie. De Koningin wenscht de K.L.M. geluk. Gistermiddag te 14 uur 5 heeft de K.L.M. van Het Loo, waar de Koningin thans verblijft, het volgende telegram ontvangen: Met waardeering vernam ik de bij zondere wijze, waarop de bemanning van de Uiver de eer van onze, ons allen zoo dierbare, driekleur heeft hooggehouden. Wilhelmina. Gaat Fokker een fabriek in Engeland openen? Volgens de Engelsche bladen bestaat de mogelijkheid, dat de heer Fokker sjtvunwiYtf NORTH spoedig een fabriek voor den bouw van Douglas- en Fokkervliegtuigen in Engeland zal openen, welke onderne ming geheel met Engelsch kapitaal zal worden gefinancieerd. Een merkwaardig toeval. Men schrijft aan de N.R. Crt.: Vervuld als een ieder in deze dagen is van de meer dan kranige prestaties van commandant en bemanning van de Uiver, bladerde ik in R. P. Thomson's ,,A national history of Australiaom eenige historische en geographische bi- zonderheden te lezen betreffende de overgevlogen Australische landstreken toen ik op eens uitriep: „Wel alle machtig!", want daar las ik: „Zes en twintig jaar later (d.i. in 1529) wordt van een anderen Fransch- man, genaamd Jean Parmentier, ver meld dat hij de Australische wateren bevoer. Of hij het vaste land zag, is on bekend, maar door sommigen wordt verzekerd dat de kaarten, niet lang na zijn terugkeer in Frankrijk verschenen, op zijne mededeelingen berusten". Zijn naam wordt verder niet meer genoemd en dus zoude alleen archief onderzoek te Parijs of elders kunnen uitmaken, wat zijn aandeel in die ont dekkingsreizen is geweest. Maar is het niet heel merkwaardig, dat ruim 400 jaar na elkaar twee man nen van geheel denzelfden weinig voor komenden naam zich ieder op zijne wijze op onderzoekingsgebied in dezelf de wereldstreek zoo verdienstelijk maakten? Wijziging Dienstplicht. Naar de „N. R. Ct." verneemt, ligt het in het voornemen, om de Dienst plichtwet zoodanig te wijzigen, dat de eerste oefentijd van hen, die nu 5'/2 maand is' gebracht wordt op 6 maanden, waarvoor een desbetreffend wetsontwerp in voorbereiding is. Tevens ligt het in het voornemen de eerste oetening9tijd van adspirant- dienstplichtige onderofficieren, die thans 9 maanden is, te brengen op 12 maanden. Omzetbelasting Met ingang van 1 November zal de omzetbelasting scherper worden toegepast door beperking van de ver gunningen, volgens art. 4 der wet Dit zijn de vergunningen om het overgeven van goederen van de fa bricage naar de verkoopafdeeling van een bedrijf te beschouwen als koop en verkoop. Mr. Marchant voor de radio. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. P. Mar chant, zal Maandag 29 dezer van 19 15 tot 20.00 uur het spellingvraagstuk voor de microfoon behandelen. Onnes van Nijenrode failliet. De civiele kamer van de arr,— rechtbank te Utrecht heeft het faillisse ment uitgesproken van M. Onnes van Nijenrode te Breukelen. De vlootbesprekingen te Londen. De vlootbesprekingen tusschen de Amerikanen en Japanners zijn te Londen begonnen. Davis heeft gezegd, dat de bespre kingen niet hebben geloopen over politieke of oeconomische kwesties. De afslachting van vee. De Dagel. Besturen van den Ne derlandsche Slagershond, den R.K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel, zijn te Utrecht op het Bureau van den Nederl. Slagers- bond bijeen gekomen, mede op aandrang van de leden hunner organisaties, om den noodtoestand van het slagersbedrijf en den vleesch handel te bespreken. Waar, volgens persberichten, het bestuur der VeehouderijCentrale heeft besloten de Regeering te advi- seeren, tot verdere afslachting van vee over te gaan, daar kunnen zich deze besturen niet indenken, welke voordeelen een dergelijke afslachting kan bieden, terwijl daartegenover deze besturen een dergelijken maatregel alleen zien een kapitaals vernietiging en daarenboven geen opruiming van vee, wijl de terug gang der normale slachting voor het binnenlandsch verbruik, de ge forceerde afslachting geheel com penseert. De besturen bovengenoemd, ken nende de hoogst nadeelige gevolgen der vorige afslachting voor het slagersbedrijf en den vleeschhandel, voorzien van een hervatting van de afslachting van rundvee een alge- heele ontwrichting van de vleesch- voorziening, zulks mede ten nadeel van den consument, terwijl alsda6 honderden slagers en vleeschhandp1 laren in den lande, die thans reed een noodlijdend bestaan voeren ajS gevolg der Regeeringsmaatregelen en den invloed van den crisis, nie, algeheele ondergang worden be dreigd. De besturen dringen daarom bii adres aan den Ministerraad aan dat de Regeering niet overga tot her. vatting van de afslachting van rund vee, in het algemeen en het slagers belang. De minister van economische zaken heeft dit bestuur telegrafisch dringend verzocht hem omgaand uitvoerige gegevens en namen van verschillende adviseurs der veehou- derij centrale te zenden, die thans reeds maanden lang tegen afbraak- prijzen speculatief groote quanta jong vee zou hebben opgekocht. De minister heeft opdracht gegeven de gegevens zoodra deze hem zullen bereikt hebben terstond nauwgezet te doen onderzoeken en stelt zich voor het resultaat te publiceeren. VOETBALSPORT. Een oefenwedstrijd van het Nederl. elftal Het Nederlandsche A-elflal heeft Woensdagmiddag op het Sparta-terrein te Rotterdam met een Hongaarsch ama- teur-toer-elftal korte metten gemaakt. Met liefst 70 bleef het veelbesproken team van het vorige internationale sei zoen alleen Halle stond thans in het doel, terwijl de gekwetste Pellikaan door Bas Paauwe vervangen was in de meerderheid, waarhij Mijnders één en Smit en Vente elk drie doelpunten voor hun rekening namen. Het gemis van Pellikaan werd zeer ge- voeld. In de voorhoede was Wels de man die de kansen schiep, die Vente en Smit benutten. Bakhuijs en Smit begonnen goed, doch zakten later wat af. Mijnders was onvoldoende. Ilel Ned. B-elftal wint. Een Ned. B.-elftal, dat Donderdagavond in het verlichte Stadion tegen het Gen- traal-Hongaarsche amateurs-elftal speel de, bleef met 52 in de meerderheid, zoodat ,dezc „trainingpartners" van de Ned. voetballers in twee dagen tijds 12 doelpunten legen zich gemaakt zagen, terwijl zijzelf maar twee doelpunten kon- den produceeren. Nederlandscli elftal samengesteld Het Nederlandscli elftal voor den wed strijd tegen Zwitserland te Bern op Zon dag 4 November a.s. is als volgt samen gesteld: Doel: L. Halle (Go-Ahead). Achter: v. Diepenbeek (Ajax) en van Run (PSV). Midden: B. Paauwe (Feijenoord), An- deriessen (Ajax) en v. Heel (Feijenoord) aanv. Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunus) Bakhuys (ZAC), Smit (Haarlem) en van Gelder (VUC). Reserves: Mul (HBS), Caldenhoven (DWS), Vrauwdeunt (Feijenoord), Graaf land (HBS) en Drok (RFC). Mijnders noch van Nellen hebben in de oefenwedstrijden voldaan, waarom v. Gelder als linksbuiten is opgesteld. Pelli kaan is niet beschikbaar en Weber heeft zijn voetbalcarrière opgegeven. K. N. V. B. Dc Competitie. P.S.V. en N.A.C. hebben moeilijke uitwedstrijden. Willem II naar de nieu welingen. Geen wed strijden in de tweede klasse. Na een weekje vrijaf komen dc eerste klassers allen weer in het veld. Voor de leidende ploegen wordt het ^cn dag van beteekenis. In Den Bosch zullen BW en PSV elkaar de tweede plaats betwisten. Ofschoon wij de Philips-nienschen het sterkst achten, durven wij nog niet voor spellen dat ze de taaie Bosschenaren eon dasje zullen omdoen. NAC is met Eind hoven evenmin klaar, maar toch kan de Bredasche club deze wedstrijd o.i. win nen. Willem II krijgt een kwade Zondag. De club, die de laatste weken zoo bedenke lijk is afgezakt, zal het hard te verant woorden krijgen in het kolenland en liet zou ons geenszins verwonderen als dc Tilburgers er dit uitstapje niet goed af brengen. Van de beide andere Tilburgsche clubs kan Longa zeker winnen, terwijl NOAD een klein kansje maakt tegen MVV. Het programma luidt: Afdeeling IV (Zuid). Eerste klasse TilburgNOAD—MVV. Tilburg: LongaBleijcrheide. Spekholzerheide: JulianaWillem II. Den Bosch: BWPSV. EindhovenEindhovenNAC. Derde klasse D. Ben BoschBossche BoysDevo. W. S. C. Geen wedstrijden. In verband met de Missie in onze plaats zijn alle voor Zondag vastgestelde wed strijden van WSC uitgesteld, ook die van den Brabantschen Voetbalbond. Voor Zondag 4 Nov. staat op het pro gramma de ontmoeting WSCTegelen. DRUNEN. Aanvankelijk was de wedstrijd Vlij- ménsche BoysSporters vastgesteld. Daar deze wedstrijd thans is omgezet, kunnen de supporters alhier een mooie wedstrijd bijwonen. Daarom Zondag allen op naar het Sportersterrein om 2 uur. Het 2e elftal der Sporters speelt Zon dag eveneens thuis tegen ESC, aanvang 12 uur. Het 3e elftal gaat Zondag op bezoek bij onze plaatselijke club TOP. Dus Sporters, ziet Zondag een flinken slag te slaan en de overwinning in dc wacht te sleepcn. V.TC 2 speelt Zondag tegen DVO le Haarsteeg. I. V. C. B. De Competitie. DES ontvangt OSS. Het programma van deze week brengt DES weer een thuiswedstrijd. Wij ver moeden dat de Kaatsheuvelsche ploeg ook tegen het sterke OSS haar overwin ningenserie zal weten voort te zetten. Het programma is: Eerste klasse Zuid II: Blcrick: SVBRKTVV. 'O 7TlfAOffOI

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6