ECHO VIN IT UN M fiROOTE P811SVBAAB (Pa. ilKTÖW HÖLTORèFê DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. ABONNEERT OP DIT BURl H. de Bont-v. Huiten Vraagt bij Uw aankoop van een Philips' gloeilamp om een formulier om hieraan mee te doen. Wij meten gratis de lampen bij U thuis. Onze Westonmeter overtuigt U precies of U te veel of teweinig stroom gebruikt. iisrlaagh-van der Heijden OPRUIMINQ van onze in voorraad zijnde &&CHËI.S tegen speciale prijzen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. tfo 86. Zaterdag 27 Oct. '34. 57e Jrg. Waalwijk, 26 Oct. 1934. Booten H.B.S. Naar wij vernemen zullen met 1 December de vrachibooten der Hol- landsche Buurtspoorwegen die den dienst tusschen Waalwijk—Botter dam en Waalwijk—Amsterdam on derhouden uit de vaart genomen worden, 3 op Botterdam en 2 op Amsterdam. Hiermee verdwijnen de booten eertijds van de fa. Van Hilst Wa ge nakers uit onze haven, nadat zij dezen dienst meer dan 5U jaren heb ben onderhouden, en hiermee sluit 'n stuk geschiedenis af onzer haven en van üit traditioneele vervoer-middel dat zeer zeker de concurrentie van den vracht—auto en diens geweldig lage tarieven geducht voelt. Behalve dit jammerlijke feit zal het ook op de werkloosheid onzer plaats weer zijn stempel drukken, daar een 10—tal leden van 't per soneel ontslag is aangezegd. Zoo volgt het een het ander, alle maal droeve symptomen van den slechten tijd, die ook onze gemeente meer en meer trelt, hoewel in dit geval andere factoren meespreken, waar hier sprake is van «uitkoop» door een drietal andere maatschap pijen, waaronder ook de »Tkor», die natuurlijk hare diensten blijft houden en vermoedelijk door deze transactie zal uitbreiden, hoewel 't niet onmogelijk is dat ook van een der andere maatschappijen booten in de vaart komen. In elk geval komt een en ander in één hand. K.R.O.-Boys Zeer vlug nadert de datum van het optreden der K.B.O.—Boys met Tholen en van Lier in de B.K. Gildenbond. Opvallend groot is de belangstel ling die er reeds voor deze uitvoe ring bestaat, waarlijk de K.B.O.— avond is op weg een jaarlijksch ge beuren van beteekenis te worden. Beeds zeer velen maakten gebruik van den voorverkoop van plaats- kaarten, aan de bekende adressen, thans gaan de leden der K.J.M.V. langs de huizen om het nemen van kaarten eenieder zóó gemakkelijk mogelijk te maken. \Vij schreven reeds dat er niet meer kaarten zullen verkocht wor den dan er plaatsen in de zaal aanwezig zijn. Hiervan wordt vol strekt niet afgeweken, dus wanneer eventueel evenals vorig iaar door de radio klinktWaalwijk Uitver kocht, is niemand meer in de ge legenheid een kaart te bekomen. Gezien de groote belangstelling laat het zich aanzien dat de zaal zeker vol zal zijn, men wachte dus niet met het koopen van zijn entree bewijzen tot hel laatste, doch doe dit bij de eerste aanbieding door de K.J.M.V.'ers. Voor prijzen en plaatsbespreking verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Radio in elk gezin! Het Radio Distributie Bedrijf alhier doet al het mogelijke om de radio zoo populair mogelijk te maken. Thans heeft het bedrijf voor de maanden No vember en December een grootsche reclame-aanbieding gedaan, waarover men in de advertentie meer kan lezen. Ieder die in deze maanden aansluit, kan voor slechts 50 cent per week van al wat de radio biedt genieten. De aan sluiting is in deze maanden vrij en de huur van den luidspreker is in de con tributie inbegrepen. Voor dit luttele bedrag ontvangt men dan de programma's der beide Hol- landsche stations en bovendien een keurprogramma uit hetgeen de buiten- landsche zenders bieden. Wie tot nu toe, om de daaraan ver bonden kosten, nog niet van radio kon genieten, zal er nu toch wel eens ern stig over denken voor dit civiele prijs je, zich een bron van veel vermaak en van veel genot te verschaffen. Wie zou zijn radio hebben willen missen in de spannende Uiver-dagen die wij achter den rug hebben? Wij kunnen onze lezers dan ook aan raden het mooie aanbod van het R.D.B. in deze maanden ernstig te overwegen, want nog altijd blijft distributie de goedkoopste wijze van radio-ontvangst. H. Missie. De oefeningen die ter gelegenheid der H. Missie in de vier parochiekerken van onze plaats gehouden worden, zijn eiken dag zeer druk bezocht. Vooral 's avonds zijn de kerken overvol, zoo dat men zelfs het aantal plaatsen heeft moeten uitbreiden. In de beide bioscopen zullen deze week geen voorstellingen plaats vinden terwijl er ook op sportgebied Zondag in onze plaats niets te doen zal zijn. Aangehouden. Op verzoek van den Burgemeester van Waalwijk is te Veenendaal aange houden de zwerver F. R., die in onze plaats oplichting had gepleegd. Na door den burgemeester te zijn verhoord is de arrestant naar s-Bosch overgebracht, waar hij voor den Offi cier van Justitie zal worden geleid. Gevonden Voorwerpen. Op het Politiebureau alhier zijn in- .ichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: Gouden damesring met steen; dekzeil. Been gebroken. Het 5 jarig zoontje van den heer P. K. uit de St. Crispijnstraat had het ongeluk bij het spelen onder een handwagen te vallen, met het gevolg dat het een dijbeen brak. Dr. Lange, meijer verleende geneeskundige hulp. Politie-diploma van »St. Michaëh. Het politie-diploma van den Ned. R. K. Politiebond .St. Michaël" werd behaald door de heeren: J. J Kops, Kaatsheuvel; A. J Bek kers, ürunen; A. J. Nijssen, Waal wijk en J. Kuijs te- Vlijmen. Het diploma met aanteekening werd behaald door den heer E. Bodde te Kaatsheuvel. Diploma. Aan den heer L. van de Griendt, rijksveldwachter albier is dezer dagen het Diploma voor Eerste Hulp bij ongelukken uitgereikt. Ned. Herv. Jongelingsvereeniging ))Immanuel» v.m. Besoijen. De heer C. P. v. d. Linden, godsdienst-onderwijzer te Oud— Beijerland hoopt D. V. op Woensdag 31 October a.s. des avonds om half acht voor bovengenoemde vereeni- ging een lezing te houden over; »Geloof» in de Ned. Herv. Kerk. Kieskring 's Bosch A. R. Kiesvereen. Vergadering van de Organisatie van Anti Bevolutionnaire Kiesver- eeniging Den Bosch, op Woensdag 31 Woensdag a.s., des namiddags 2 uur, in het «Wapen van Amsterdam» te Heusden. Aan de orde 1 Opening2 Notulen 3 Ingekomen Stukken; 4 Verslag over 1933; 5 Bekening over 19336 Bestuurs verkiezing 7 Bespreking «regeling voorbereiding der a.s. verkiezingen; 8 Bede door den WelEd. Heer B. A. den Ouden van Den Haag, onderwerp «Sluit de gelederen» 9 Bondvraag en sluiting. Dr. P ii. G. van der Heijden. De heer P. E. G. van der Heijden, arts te Den Bosch is Woensdag aan de Amsterdamsche Universiteit ge promoveerd, terwijl zijn beide zoons als paranymphen fungeerden. De promotie van Dr. P. E. G.van der Heijden te 's Hertogenbosch tot doctor in de geneeskunde geschiedde op proefschrift .De zorg voor moeder en kind in Noord Brabant". Reorganisatie-Commissie der Centrale H. L. S. In de vergadering van het Alge meen Bestuur dd. 17 October j.l. is met algemeene stemmen besloten, een reorganisatie commissie te benoemen, welke op korten termijn de door de groepscommissies en de leden in te dienen voorstellen tot wijziging der Centrale H L.S. in studie zal hebben te nemen en daarover bij de groeps commissies en het Algemeen Bestuur voorstellen tot reorganisatie in te dienen. In die commissie werden gekozen als leden: J. Quirijns, A. Hart, E. Schroder, G. M. Verwiel, H. J. Ohmann (plv. H. van Dam), L J. Uytendaal, A. v. Wagenberg, J. Warners, L. van Arendonk, C. Maas, E. Stibbe, A. J. P. v. Broekhoven, J v. Veggel, B. Werner, H. J. Bergers, J. Har- denbol, A. W. Sabel Tzn waaraan toegevoegd als adviseurs Mrs. J. F. M. Eras, W. 'P. M. van der Loo, H. A. J. C. Muyser, W. F. Schok king, B J. M. van Spaendonck. De Bindende Bestuiten. De Centrale publiceert de mede- deeling, dat met ingang van 24 Oc tober 1934 algemeene dispensatie verleend is aan de groep schoenwin keliers betreffende minimumwinkel, prijzen voor schoenen en pantoffels, terwijl voorts aan alle leden der Centrale dispensatie verleend wordt van de B.B. inzake levering van leder en van schoenen, behoudens eenige beperkingen wat betreft daden van koophandel met niet-leden der Cen trale. Contingenteering van Leder. Op 16 October is een hearing te 's-Hage gehouden in zake de verlen ging der contingenteering van leder, waarbij de vertegenwoordigers der lederindustrie zich allen hiermede accoord verklaarden. Als bijzonderheid kunnen we nog vermelden, dat de heer Schaepman, Tweede Kamerlid, als vertegenwoor diger van Bat'a deze .hearing" bij woonde. (V. v. d. S.) Uit de Schoenindustrie. België. De in de laatste tijd gevoerde po litiek, van groote Belgische schoenfa brieken. om in eigen filialen hun goederen te verkoopen, heeft tot een fiasco geleid. Eenige van deze onder nemingen, die bijna in elke stad en dorp filialen bezetten en daarmede de schoenwinkeliers een drukkende concurrentie aangedaan hebben, heb ben in de laatste weken, diverse win kels moeten sluiten. De groote on kosten aan dit filiaalsysteem verbon. den, konden bij de thans heerschende enorme zware concurrentie niet meer opgebracht worden. (De Schoen), Duitschland. Uit Frankfurt a. M. wordt bericht, dat het bij de pantoffeltabrikanten begint merkbaar te worden, dat er materiaal ontbreekt. De weverijen hebben veel last, daar door diverse bepalingen grondstoften moeilijk te krijgen zijn, zoodat diverse huispan- toffelfabrieken moeilijk door kunnen werken. Daar in 't algemeen een gebrek aan afgewerkte producten aan dag treedt is de vraag, vooral in het buitenland gedurende de laatste we. ken belangrijk toegenomen. Dientengevolge kan de groot- en kleinhandel in vele gevallen slechts bij mondjesmaat worden bediend (De Schoen). Moderichtlijnen. In tegenwoordigheid van vooraan staande leden der Duitsche overleder- en schoenindustrie vergaderde op 19 October 1934 te Berlijn de mode commissie, waarbij richtlijnen voor de voorjaarsmode 1935 werden vast gesteld. Terwijl men er van uitging zoo meldt Der Ledermarkt" de schoen- mode niet onnoodig veelzijdig te ontwikkelen, was men 't er toch ook over eens de mode niet te zeer aan banden te moeten leggen, opdat zij haar functie in de schoen- en leder nijverheid volop kan uitoefenen. In dezen zin werden dan ook de be sluiten genomen. (V. v. d. S.) Men vond, dat alles te veel gecen traliseerd was. Maar thans alle beeldspraak ter zijde. Het heeft inderdaad gespannen in deze week, niet alleen wat de toekomst der Centrale betreft, maar ook wat het «to be or not to be» aangaat. De aanvallen van de lederfabri kanten en van de schoenfabrikanten, alsmede in mindere mate van de lederimporteurs waren hevig en hoewel deze groepen in aantal klein zijn, vergeleken bij die der schoen makers en winkeliers, moeten ze in wezen toch als zeer gezaghebbende en zeer belangrijke groepen worden beschouwd. Zij vormen de produ- ceerende elementen van de Centrale, m.a.w. de opbouwende krachten, van welke het voortbestaan van het instituut afhankelijk is. Het was dan ook een slag voor de leiders, dat tegen 1 Oct. een aantal vooraanstaande looieis en bovendien eenige schoenfabrikanten (mitsgaders schoenwinkeliers, lederhandelaars, etc.) hun lidmaatschap opzegden. Daardoor werd de werking dei- Centrale op losse schroeven gezet. De handel in schoenen en leder is immers alleen mogelijk tusschen leden van de Centrale onderling, is verboden met niet—leden volgens de daartoe genomen bindende be sluiten. (We willen hier buiten be spreking laten, dat alleen in theorie levering onmogelijk was, maar dat in de practijk leveringen toch plaats hadden). Er zou nu na Januari echtereen geheel andere, veel scheevere toe stand geschapen worden. Dan zou er een belangrijk gedeelte van het leder, voornamelijk van zooileder, buiten de sfeer der Centrale vallen. Het leveren van leder van de uit- getredenen aan de leden der Cen trale zou immers tot de onmoge lijkheden behooren. Er zou een héél groot »lek» ontstaan, want de uit getreden zoolleerlooiers vertegen woordigen stellig een derde van de zoolleercapaciteit van de totale Neuerlandsche zoolleernijverheid. Voor de Centrale een hoogst on aangename positie, maar toch ook Orootestraat Telefoon 109 HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDING. v/h. .DE IJZERHANDEL- WAALWIJK Hoek Raadhuisplein. TEL. 72 Reorganisatie der Centrale II.L.S. Wij lezen in de Nederl. Leder industrie De afgeloopen week is er een van groote spanning geweest, wat het voortbestaan der Centrale H.L.S. betreft. De somberste voorspellingen wa ren reeds gedaan, het zou met de Centrale op een eind loopen, of beter gezegd, de «Centrale» was feitelijk al »begraven». Zij kon niet meer bestaan, het gebouw wankelde op zijn grondvesten. De voornaamste pijler van het gebouw de bindende besluiten functioneerde niet naar «enoegen en daarom hadden dan ook eenige van de »beste huurders» de huur opgezegd. Zoo dacht menigeen dan, dat het trotsche en grootsche gebouw, waar aan met veel zorg en moeite, met groote kosten en opoffering van veel tijd was gearbeid, spoedig wel leeg zou loopen en instorten. Weliswaar betreurde ie^preen dezen loop van zaken, ook al wegens den eerbied voor het titanenwerk, door de bouw meesters en speciaal den opper bouwmeester, verricht, maar er waren naar veler meening fouten gemaakt in het bouwwerk, welke verbeterd moesten wor< en. wilde men verzekerd zijn van een goede woning, die aan de eischen voldoet. Over het algemeen wilden belang hebbenden meer toezicht op de architectuur, op de inrichting, was er volgens sommigen een te moderne structuur gekozen, was men er geens zins van verzekerd, dat al 't nieuwe aan de verwachting zou voldoen. voor de uitgetredenen een riskante situatie. Beide partijen waren zich van deze omstandigheid gelukkig wel bewust. Beiden hadden om het zoo uit te drukken troeven in handen, maar ze konden die niet alle uitspelen, want dan was het resultaat twijfelachtig. Bovendien bleek, dat het niet de bedoeling van de uitgetredenen was, de Centrale te doen ineenstorten, gelijk door booze tongen werd be. weerd, maar wel om een gerecon strueerd en gereorganiseerd instituut in het leven te roepen. De onverzoenlijkheid bleek bij de uitgetredenen op stuk van zaken veel minder groot dan oorspronke lijk aangenomen werd. Zeker, er zijn voorwaarden gesteld, waaraan is vastgehoudener zullen wel wijzigingen moeten gebracht worden inde statuten, maar de Centrale als zoodanig is onaangetast gebleven. Dat is, wat in de vergadering van 17 Oct. te Utrecht bereikt werd. De andere groepen, waarvan die der schoenmakers wel het allermeest, hebben ongetwijfeld haar best ge daan om dit te bewerkstelligen. De looiers (leden zoowel als uit getredenen) op 15 Oct. te Tilburg in vergadering bijeen, spraken zich allen voor een reorganisatie uit, een opheffing der Centrale werd niet bepleit. Men wenschte echter geen lichaam als het huidige met een zoo gesloten, starren vorm, waarin naar het oordeel der leerfabrikanten te gemakkelijk besluiten van vèr— reikenden aard genomen konden worden, waarvan men de draag wijdte. niet kende en die later tot groote ontevredenheid aanleiding gaven. Men wenschte meer zeil. standigheid der groepen. Lang is er ook gediscussieerd over de «bindende bestuiten», welke wel één van de voornaamste bezwaren voor vele ledeii vormden. Algemeen was men genegen om een compromis te bereiken en dit is op de vergadering van het Alge meen Bestuur, 17 Oct. te Utrecht gehouden, ook tot stand gekomen. Op die vergadering is door den regeerings-contact-commissaris nog. maals uiteengezet, dat de Begeering bereid is een organisatie van het bedrijfsleven zooveel mogelijk te steunen. De Begeering wil intusschen de menschen niet verplichten tot toetreding bij een organisatie, maar het wetsontwerp veronderstelt wèl organisatie, wil de wet elïect kunnen sorteeren. De reddende engel bleek intus schen Mr. van Spaendonck te zijn. Die stelde voor om de bindende besluiten te handhaven, terwijl het dagelijksch bestuur daarvan op aan vraag dispensaties kan verleenen. Het dag. bestuur zal'dat echter niet doen, indien in de aan te gane con tracten bepalingen voorkomen, welke latere bindende voorwaarden in den weg staan en ook niet ten aanzien van bepaalde afnemers. Dit voorstel vond algemeene in stemming en bevrediging. Toen men eenmaal zoover ge vorderd was, toen er m.a.w. een brug geslagen was tot behoud van de Centrale, toen werd er een reor ganisatiecommissie benoemd uit de verschillende groepen. En moge er nu een betere sfeer zijn ingeluid voor de werken der Centrale. Moge het doel: saneering en verbetering der industrie en van den handel binnen niet te langen tijd worden bereikt een resultaat waarnaar door ieder helanghebben- de zoo reikhalzend wordt uitgezien. De Rijksveldivacht neemt afscheid van Mr. Mathon. Op Maandag 29 Oct. a.s. komen in het Paleis van Justitie te 's-Her- togenbosch twintig brigade-comman danten van de Bijksveldwacht van het eerste district bijeen om afscheid te nemen van den procureur-generaal Mr. Mathon, de hoogste politie autoriteit van de Arrondissementen 's-Hertogenbosch, Maastricht en Boermond, die wegens het hereiken van de leeltijdsgrens de magistratuur gaat verlaten op 31 Oct. a.s. Chemische Industrie. Het is in dezen tijd een verblijdend teeken dat de Nederlandsche In dustrie niet stil zit. Ceta-Bever vroeg voor een nieuw product «B1JTS0L CE1A-BEVEB« Octrooi aan onder No. 70706. Dit product geeft een bescher mende laag op gebijtst werk. RAAMSDONKSVEER. Zondag zal om half tien optreden in de Veersche Herv. Kerk de Eerw. heer Tim9 en om 2 uur in de kerk op 't Dorp Ds. Bousema. De werknemer H. v. d Laar geraakte Woensdag met zijn linker arm bekneld tusschen 2 kamraderen, waarbij hem een gedeelte van dien arm werd afgesneden. Per auto werd lij vervoerd naar Breda, alwaar hem een ander gedeelte van den arm werd geamputeerd. Wat een geweldig druk bezoek op de Liefdadigheidsuitvoering Woens dag. Plm. 325 personen genoten van wat een drietal vereenigingen ten beste gaven. DUSSEN. Zondag j.l. zijn in de parochie van O. L. Vrouw Onbevl. Ontv. alhier, een 22.tal leden van de Jonge Werkman aangenomen. De aanneming gold zoowel voor de jon- gens van hier als uit de omliggende plaatsen, 's Morgens werd begonnen met een algemeene H Communie. In den namiddag, toen de bezoekende Jonge Werkmannen waren gearriveerd, ging het in optocht naar de Kerk ter bijwoning van een plechtig Lof, waar onder de nieuwe leden werden aan genomen. Pastoor Willaert hield daarbij een treffende toespraak. Direct na de plechtigheid werd wederom 'n colonne geformeerd, en in optocht trok de stoet met 4 vaandels en een 4-tal trommen door het dorp Een en ander trok wel de belangstelling. In het bondsgebouw werd de stoet nu ontbonden. Vervol gens hield kapelaan Verbunt nog een keurige toespraak tot de jongens, en werd verder de avond gevuld in een gezelligsamenzijn met tooneel en zang. Zaterdag vergaderde de R. K. Landarbeidersbond St. Deusdedit in het Vereenigingsgebouw, onder voor zitterschap van den heer Ant. Hof.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9