I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. (Jooeuxxt&ch Qfi ow&t *Pe&stb pmhemt A FEUILLETON. DOUWE DE TWEE MACHTEN IN HET LEVEN. t DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. DE RIJKSBEGROOTING 1935. nOQP.ERXfrMHG WTEXXffl Nu de lange avonden komen... ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1«40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit siJn. Bij contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 26 cent per regel; minimum 1.50. De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. fVerschenen is de memorie van antwoord van de regeering op de S*algemeene beschouwingen aan de ilTweede Kamer. Hieronder moge 't .'voornaamste uit den gedachtengang 1 die de regeering leidt, vermeld "worden. De regeering acht den oecono- fmischen toestand zeer zorgwekkend, Jdoch km niet bij alles helpen en alle risico's overnemen. Het bedrijfs- '4 leven moet alle krachten inspannen en niet terstond bij de regeering aankloppen. De conjunctuurcrisis is op het diepste punt, doch de aanpassing aan de structueele veranderingen moet nog geschieden. Daar de re serves van het Nederlandsche volk waarop tot dusver geteerd kon wor den, uitgeput zijn moet deze aan passing in snel tempo worden vol bracht. Zoowel wat de landbouwpolitiek betreft, wordt naar deze aanpassing gestreefd. De onbeperkte oeconomische vrij heid kan niet langer den grondslag van de politiek der regeering vor men. De Staat zal aan uit het vri|e maatschappelijke leven opgekomen groepeeringen tal van bemoeiingen moeten overdragen, maar in deze richting kan slechts geleidelijk wor den gewerkt, naarmate de organi satie van het bedrag hen vordert De regeering ziet zeer wel in, dat de landbouw het den eersten tijd niet zonder steunmaatregelen zal kunnen stellen. Een ingrijpende algemeene steunverlaging op land bouwgebied ligt dan ook niet direct in het voornemen der regeering. Over den steun aan de zeescheep vaart kunnen thans geen verdere mededeelingen worden gedaan, al kan wel reeds worden gezegd, dat zij afhankelijk zal worden gemaakt van voorwaarden aan verschillende maatschappijen te stellen. Het karakter van den ruilhandel tusschen de volken moge een gron dige wijziging hebben ondergaan, het is thans te veel gezegd, dat alom doeloewust naar nationaleatsluiling wordt gestreefd. Mocht een evolutie in die richting echter blijken, dan zal de regeering echter niet aarzelen de noodige maatregelen tot aanpas sing te nemen. De regeering ontkent, dat met be trekking tot de uitvoering van het 60—millioen plan van bureaucra tische tegenwerking zou mogen worden gesproken. Het denkbeeld om het werkloos- heidssubsidiefonds te voeden door een helling van 1 pet. van de ver mogens en door een verhooging van de successiebelasting, verwerpt de regeering, omdat van een dergelij- ken maatregel ernstige gevolgen voor het oeconomische leven te vreezen zijn. Uitvoerig motiveert de regeering haar politiek van handhaving van den gouden standaard Enalsgroote importeur van grondstoffen, èn als belangrijke geld- en kapitaalmarkt, heeft Nederland van devaluatie de ernstigste moeilijkheden te ver wachten, De positie van talrijke be drijven in landen met gedeprecieerde munt is bovendien ook niet roos kleurig. Wat de conferentie van het goud- blok betreft, Nederland heeft te Brussel verklaard, zich niet in dit blok te willen opsluiten. Van poli tieke aansluiting is nog minder sprake en de tradilioneele zelfstan- digheidspoliliek zal ook op dit ge- gebied richtsnoer van de regeering zijn. Het is wel duidelijk, na de moei lijkheden gerezen bij de uitvoering van het verdrag van Ouchy, dat van bilaterale besprekingen het meeste heil is te verwachten. Daar op legt de Brusselsche conferentie dan ook den nadruk. Wat de finantieele politiek aan gaat, van lastenverzwaring kan thans geen sprake zijn. De politiek tegenover de gemeenten is niet in consequent. Zoowel formeel als ma terieel is onjuist, dat de gemeenten tot belastingverzwaring worden ge noopt. De nog te bereiken bezuiniging op het Rijksbudget zal blijken bij de indiening van het wetsontwerp tot verdere verlaging van uitgaven met de indiening waarvan de grootste spoed wordt betracht. van „De Echo van het Zuiden Naar het Engelsch. 7) Nog heel veel tijd bleef Jocelyn over, om te wandelen, of om binnenshuis te besteden, zooals zij wilde. !De be schrijving, die Launcelot had gegeven van het leven op Merlin, was juist geweest. Ze zagen niemand dan den dokter; er kwam nooit bezoek. Den tweeden dag, nadat zij er was, liep zij den ouderwetschen tuin eens in, die veel grooter was, dan zij wel gemeend had en vol bloemperken en vruchtboomen stond. Zelfs was er een gedeelte, dat nu niet zoo heel best onderhouden leek; waar het gras niet geknipt was en de hoornen niet ge snoeid, zoodat ze geheel vergroeid waren. Daar Jocelyn juist veel van zoo n wildernis hield, richtte zij naar dit gedeelte haar schreden, toen zij een heftig tikken hoorde tegen ven van de vensters aan den achterkant van het huis. Ze keerde zich om en zag, dat er een vrouwengelaat verscheen en dat zij naderbij gewenkt werd. Nog begreep zij niet goed, wat er van haai verlangd werd, toen ademloos de jongste dienstbode op haar toegeloo- ptn kwam. Aan een verdere verlaging van de rijkssalarissen over de geheele lijn zouden te veel bezwaren kleven. De in onderzoek zijnde herziening van de classificatieregeling voor ambtenaren zou een beter rekening houden met den plaatselijke loon- standaard beteekenen. De strijd tegen de spoorwegte korten zal worden voortgezet, mede door een verdere opheffing van verliesgevende lijnen. Het onderwijs. Dat van het openbare onderwijs grootere offers zouden worden ge vraagd dan van het bijzondere, kan alleen in verband worden gebracht met de opheffing van scholen. Over de opheffing van bijzondere scholen zijn de onderhandelingen noggaande. De regeering acht het voorbarig hierbij te spreken van gebrek aan medewerking. Het ontwerp-grondslagenwet is nog steeds om advies bij den On derwijsraad. Het zal echter naar de gewijzigde financieele omstandig heden moeten worden herzien. De defensie. Uitvoerig verdedigt de regeering haar defensiebeleid, zooals dit in de Troonrede tot uitdrukking is ge komen. De doelstelling van de weer macht is ongewijzigd gebleven. Op een zelfstandige verdediging van ons land behoeft de weermacht niet berekend te zijn. Kwantitatiel acht de regeering onze weermacht vol doende. Kwalitatief is zij echter op verbetering, wat betreft geoefend heid, samenhang en materieelvoor- ziening bedacht. Uitsluiting van N.S.B. en S.D.A.P. van de weermacht. Met de meening, dat de minister van defensie ten aanzien van de N S B. een groote zachtmoedigheid aan den dag heeft gelegd kan niet worden ingestemd. Met betrekking tot deze pari ij zijn op de tijdstippen, dat hei belang van de weermacht zulks noodzakelijk deed zijn de ter zake vereischte maatregelen ge. nomen. Voorts wordt verwezen naar de vroegere uitvoerige uiteenzetting no pens de omstandigheden, welke den Neem mij niet kwalijk, juffrouw, maar Rachel heeft mij gestuurd, om u te waarschuwen, dat er nooit iemand in dat gedeelte van den tuin «raat Mijnheer Launcelot wil het niet. Ze verzoekt u, of u dus zoo goed wilt zijn, terug te gaan. Welk deel van den tuin? Ik ging juist het paadje paar dat kreupel- bosch in. Ja, juffrouw,, maar daar mag juist niemand van ons ooit komen! Nu, goed, ik zal 't ook vermijden, als dit verlangd wordt, zei Jocelyn eenigszins hooghartig, want het deed haar nu niet zoo heel aangenaam aan, om orders te krijgen van een gebie dende oude gedienstige. U neemt mij toch niet kwalijk, juffrouw? Rachel wond er zich zoo over op. Ik dacht, dat zij nog in bed lag. Dat moest ook eigenlijk, juf frouw, maar, zoodra ze 11 daar op dat laantje zag, was zij er uit en riep mij. Nu. stel haar dan maar gerust. Ik zal wel aan dezen kant van den tuin blijven. Dat zal ook veel veiliger wezen, juffrouw. Ze zeggen, dat dit het deel was, waar de toovenaar huisde. Nie mand van ons durft er ooit te loo- pen. Want daar zou zeker niet veel goeds van komen! Allerlei vragen drongen zich op aan Jocelyn: waarom mocht zij daar niet loopèn?Waarom vermeden zij allen zoo zorgvuldig dat deel van den tuin?. Andermaal kwam de herinnering bij haar boven aan dat vreemde avon tuur op den bewusten nacht van haar eerste bezoek aan Huize Merlin. Op deze plek moest het zoowat geweest zijn, dat zij het graven had gehoord. Steeds meer ging de overtuiging bij haar vaststaan, dat Huize Merlin een geheim, een diep geheim, verborg. En Rachel wist daar ook van af. Zou mijnheer Launcelot het geheel we ten?.... Zijn moeder zeker niet. HOOFDSTUK X. Jocelyn was nu al een week op Mer lin, maar ze had een gevoel of ze er al veel langer was. 's Avonds maakte zij gaarne nog eens een wandelilng daar in den tuin, als de tijd het haar niet toeliet, om een heel eind door de velden te gaan. Het gouden schijnsel van de onder gaande zon viel op de takken van de hoornen en verlichtte schitterend het groote gazon. De kraaien cirkelden al boven de hooge olmen, op het punt, haar nachtkwartieren te betrekken. En op enkele vogelgeluiden na was het doodstil in den grooten tuin; kon men er zich betooverd wanen, dacht Joce lyn, terwijl zij hier en daar een bloem plukte, om bij mevrouw Vyvian in de vazen te zetten. En toen zij het hoofd je oprichtte van het bloembed, werd zij een gestalte gewaar, die van het huis naar haar toetrad. Het was een man, jong, lang en actief. Haar hart begon onstuimig te klop pen, want zij herkende den heer Laun- celot. Hij trad op haar toe met vriendelij ken blik en een glimlach ter verwel koming. Ik hoorde dat u in den tuin was, zei hij en reikte haar de hand. En nu kom ik even met u kennis maken. Moe- Nu komt er meer tijd voor 'n „gezellige" pijp! Rook van nu af aan de beste pijptabak, die Nederland kent: Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai.Met recht: Nederland's geurigste pijptabak I der heeft mij verteld, hoezeer u haai het leven vergemakkelijkt en veraan genaamd heeft en daar wilde ik u al lereerst eens hartelijk voor dank zeg gen. Het was heel vriendelijk van u, om te komen. Zij was hang dat hij haar herken nen zou, want liever had zij dit niet. Ik ben blij, flat ik, komen mocht, antwoordde zij en als ik waarlijk het leven van uw moeder heb mogen ver aangenamen, dan zal mij dit een groole voldoening schenken. Ze, wandelden nu samen het pad op en wel meende hij, dat zij hem aan iemand denken deed, maar haar ver schijning wekte geen onmiddellijke herinnering. Ze spraken van vogels en bloemen en van het buitenleven en van den toe stand van zijn moeder. Launcelot wandelde heel langzaam, want het was een genot voor hem, om zoo eens te kunnen praten met een jong persoontje. Ze hadden een gelukkige keuze ge daan Uit al degenen, die zich hadden aangeboden als gezelschapsdame hij zijn moeder, dacht hij. Vrijwillig had hij zich daar zoo op Merlin terugge trokken, omdat de naam, dien hij droeg, in het oog van de wereld ont- eerd was. Hij had zichzelven inge prent, dat het leven voortaan niets meer dan plicht en nog eens plichls- betoon voor hem zou beduiden en nu ineens kwam hij tot de ontdekking, dat er toch ook nog wel eenig genot voor hem kon zijn weggelegd. In de daaropvolgende dagen bleef hij veel in huis. Uren-lang zat hij in zijn eigen kamer te schrijven, las zijn moe der haar brieven voor en beantwoord- ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI 10 -15 - 20 - 25 ct. per half ons. VUM. geurt/ minister van defensie hebben genoopt om het lidmaatschap van de S DA.P. en de aanverwante organisaties onver, eenigbaar te verklaren met de functie van militair ambtenaar en van burger ambtenaar, ressorteeiende onder het departement van defensie. Sindsdien hebben zich geen om standigheden voorgedaan, welke een wijziging van het ingenomen stand punt met betrtkking tot de militaire ambtenaren en de onder het departe ment van defensie ressorteerende ambtenaren, wenschelijk maken de die. Voortdurend ging hij naar de zitkamer waar Jocelyn altijd bij haar was. Soms bleef hij zitten luisteren naar haar voorlezen of nam het boek van haar over, als haar stem Ver moeid begon te klinken. Soms zat hij wel een half uur bij den stoel van zijn moeder, terwijl zij beiden luisterden naar het zingen van juffrouw Lauerdale of naar de melo dieën, die zij speelde, het leek hem, dat met recht het leven van zijn moe der en yan hèm anders was geworden, sinds zij bij hen gekomen was. Dagelijks begon Jocelyn hem meer te bewonderen. Zij wist hoe hij alle vitaliteit van het leven opgaf, om zijn moeder terwille te zijn. Ze zag, dat de bedienden hem op de handen droe gen en ze zag ook, dat haar aanwezig heid hem in waarheid aangenaam scheen te zijn. Daarom was zij dus blij, dat ze op Huize Merlin was ge komen, al was het dan enkel voor hem Maar hoe groot haar bewondering voor hem ook mocht wezen, nog groo ter was haar medelijden met hem ën zijn arme moeder; op hen toch was de schaduw geworpen van !de misdaad, door een ander bedreven. Ze bevroed de den omvang van hun leed, terwijl zij niet eens vermoedden dat ze er iets van afwist. Waar ter wereld was toch die zoon en broer, die al die droefheid over hen had gebracht? Op zekeren dag, toen Jocelyn droo- merige muziek van Schubert had ge speeld, tot het hoofd van mevrouw Vyvian op haar kussen zonk en zij onwillekeurig ingeslapen was, had zij zich bescheiden teruggetrokken uit de zitkamer. Want zij had eens ervaren, DeEcho van het Zuiden, Waalwükschc en Laiigstraatsche Courant TOT 30 NOVEMBER 1934 TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONS A'DRES T^_AMERS^ FOORT. GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK (Ook in onsen en halve ponden.)

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1