TWEEDE BLAD: PROVINCIAAL NIEUWS. Hij en zijn Zuster PLAATSELIJKE BERICHTEN. S9, Woensdag 7 Nov. '34. 57e Jg. HI! Waalwijk, 7 Nov. 1934. Wa^lwilb'» Belang. Najaarsvergadering. In de eetzaal van holel »de Twee 0|oinmen)> hield de vereeniging Vaal wij k's Belang») Maandagavond re najaarsvergadering, waarvoor ,chts 'een geringe belangstelling ■stond. Ie kwart voor negen opende de oorzitter, de heer Jud. Timmer- tans Phzn., de bijeenkomst met ,n woord van welkom, waarin hij Ide de slechte opkomst, die vooral as toe te schrijven aan het slechte eer, ten zeerste te bet euren. De' notulen der laatst gehouden nadering werden hierna door den ECretaris, den heer Jan Tielen, jorgelezen en zonder aanmerkin- ,n gearresteerd. Financieel verslag. De penningmeester, de heer Norb. au Loon, bracht financieel verslag it over 1933, waaruit bleek dat de komsten in totaal hebben bedragen 578.16 en de uitgaven f 6(14 04, zoo teen batig slot van f214.12 resteert. De belangrijkste inkomstenposten aren contributie f455 en een gift den heer Jud. Timmermans Wzn. J. De uitgaven bestonden uit dragen en giften aan verschillende ereenigingen, porto van gidsen, Irrespondentie en drukwerken 59, vuurwerk St. Nicolaasfeest f 35, 'egenfonds f50, Kiosk f125, con- rten f 130, plancher volksfeest f 86, Ivertenlies f 12.80. Door de heeren Bossaerts en Maas erden de boeken in orde bevonden, aarna de penningmeester met een yoord van dank werd gedechargeerd oor zijn beheer over 1933. Ijsbaan. De voorzitter bracht vervolgens er sprake de IJsbaan kwestie. In et kort ging hij de totstandkoming er Waalwijksche IJsclut) na en hij fees erop dat het terrein aan den Winterdijk, door omstandigheden luiten den wil van het bestuur der klub, niet meer bruikbaar is. taarom heeft het bestuur van W. B. n den afgeloopen zomer de zaak opnieuw ter sprake gebracht en het s tot de conclusie gekomen, dat, in ftvachting van de plannen van het emeentebestuur tot den aanleg van ensportparkannex ijsbaan, althans ezen winter aan het publiek een ehoorlijke schaatsgelegenheid moest vorden bezorgd. Daarvoor heeft het estuur het oog laten vallen op het Galgenwiel» en aan het bestuur der Jsclub is het advies gegeven te rachten daar een baan aan te leggen. )e IJsclub is na eenige besprekingen ot een accoord gekomen met den igenaar van het «Galgenwiel». Het deel van het water ten Oosten fan den grooten ronden plas, zal nu eheel van riet gezuiverd worden n als ijsbaan worden in orde ge dacht. De IJsclub heeft het recht erkregen om op deze nieuwe baan oor hare leden en donateurs dezelf- e rechten te handhaven als voor hen golden op de baan aan den Winterdijk. Het wordt dus een afge sloten baan, die keurig in orde zal vorden gehouden en voortdurend zal worden gecontroleerd om te zien of het ijs betrouwbaar is. Het be stuur der IJsclub zal het tijdstip aangeven waarop de baan toegan- telijk is en ook wanneer zij ge sloten wordt. De heer Bossaerts meende bezwa ren tegen deze oplossing te moeten aanvoeren. Z.i. heeft deze regeling lechts een enkel voordeel, n.l. dat iet ijs op het «Galgenwiel» wordt |econtroleei d. Overigens zijn er vol lens spr. niets dan nadeelen aan erbonden. Op de eerste plaats het inancieele offer om de baan in orde te maken en daarnaast het eit dat de baan, die steeds gratis voor het publiek toegankelijk is ge weest thans in handen der IJsclub komt. De Voorzitter wees erop dat de oplossing slechts voorloopig is en alleen dezen winter zal gelden. De heer Bossaerts zeide dat zijn bezwaren daardoor niet worden weggenomen. Spr. meende dat de ijsclub thans gevoegelijk zou kunnen worden opgedoekt, daar zij op het oogenblik toch geen reden van bestaan heeft. De Voorzitter was de meening toegedaan dat de kosten zeer gering zullen zijn. Spr. merkte op dat »Gal- |euwi"l« particulier bezit is, dat steeds voor ieder heeft open gestaan. Va de toezegging van den eigenaar krijgt de ijsclub op deze baan de- jelfüe rechten als op haar vroegere aan en behoeft zij alleen betalenden Le te laten. De heer Spijkerman kon het izwaar van dhr. Bossaerts aan voelen, doch hij meende dat het een «root voordeel is dat de baan door Loe zorgen der ijsclub beduidend l\vergroot wordt. De heer G. Verwiel vond dat het op den weg van het bestuur der ijsclub ligt te zorgen een goede baan voor hare leden gereserveerd te krijgen. Spr. had er niets op tegen dat de club deze mooie gelegenheid \angrijpt. De heer Bossaerts achtte het be zwaarlijk een deel van het publiek, dat geen lid kan worden of entrée kan betalen, deze schaatsgelegenheid te benemen, waarvan het tot nu toe steeds gebruik mocht maken. De Voorzitter merkte daartegen op dat voor deze categorie toch nog voldoende gratis banen overblijven, bv. op het «Hoefswiek. De heer N. van Loon zeide, dat op het oogenblik slechts een zeer klein deel van het »Galgenwiel« voor ijsbaan geschikt is, door het riet op te ruimen wordt echter heel de plas berijdbaar gemaakt. Het is volgens spr. niet de bedoeling winst te maken uit de exploitatie der ijsbaan, maar om de ijsclub te laten voortbestaan. De heer Bossaerts zeide het wen schelijk te achten dat de vereeniging blijft voortbestaan. Op een vraag van den heer H. Maas zeide de heer v. Loon nog dat het in de bedoeling ligt de entrée-prijs voor de baan zoo laag mogelijk te stellen. Mededeelingen. De Voorzitter deed vervolgens eenige mededeelingen over hetgeen de vereeniging in het afgeloopen jaar in het belang van Waalwijk heeft gedaan. Op de eerste plaats herinnerde hij aan de Slerrit naar Waalwijk, die onze plaats en omgeving ongetwijfeld meerdere bekendheid heeft gegeven. Omtrent de in het voorjaar opge richte V. V. V. voor Oost-Brabant kon spr. nog geen verdere mededee lingen doen. In den loop van den winter zal deze zaak opnieuw onder, handen genomen worden en spr. hoopte in de voorjaarsvergadering er meer over te kunnen zeggen. Het bestuur heeft zich beijverd om het gemeentebestuur te bewegen een betere plaats te geven aan het urinoir op het Raadhuisplein. Al is het niet tot een verplaatsinggekomen, toch is een bevredigende oplossing gevonden, ook wat de kiosk betreft. Oudheidkamer. Het bestuur heeft aan het gemeen tebestuur verzocht de Oudheidkamer die vroeger gehuisvest was in het oude Raadhuis van vm. Baardwijk, over te brengen naar de lokalen van het Kantongerecht in den zijvleugel van het gemeentehuis. Het gemeente bestuur heeft deze zaak in onderzoek en spr. hoopte dat het tot een goede oplossing zou komen, al kon hij nog geen nadere mededeelingen doen. Geschenk Raadhuis. De Voorzitter zeide dat dit punt nog altijd de volle aandacht van het bestuur hetft. Een vast plan is echter nog niet gevormd, vooral ook in verband met de financieele zijde. Spr. hoopte in de volgende verga dering definitieve mededeelingen over het geschenk te kunnen doen en spoorde de aanwezigen aan hun bijdrage voor het geschenk in te zenden. Verkennersbeweging. De Voorzitter zeide dat het bestuur naar aanleiding der bespreking in de vorige vergadering, het oprichten van een verkennersbeweging heeft overwogen. Daar het bestuur meende dat het niet op den weg van een algemeene vereeniging alsWaalwijk's Belang ligt, om een katholieke ver kennersbeweging voor te staan, hebben enkele bestuursleden zich persoonlijk belast met de vorming van een verkennerstroep. De op richting is reeds in zoovei re gevor derd dat de troep in beginsel gevormd is. Er is een commissie gekozen, bestaande uit de heeren Dr. Kolster, voorz.kap. v. Lierop, geest. adv. Ger. Verwiel, secr.Jud. Timmer mans, penningm., terwijl de heer H. Hoffmans Jr. als leider is aan gewezen. Deze troep is echter alleen nog maar voor de parochie St. Jan en een en ander behoeft nog de goedkeuring van den districtscom mandant prof. de Quay. Spr. zeide dat er een groote belang stelling voor de beweging bestaat, hetgeen blijkt uit het groote aantal aanvragen om lid te worden. Daar er echter nog slechts één leider is, kunnen voorloopig slechts 8 ver kenners worden aangenomen. Ge tracht wordt tegen Januari nieuwe leiders te vinden en de troep gelei delijk aan uit te breiden met groe pen van 8. Door verschillende aanwezigen werden omtrent deze beweging in lichtingen gevraagd. In antwoord daarop werd van de bestuurstafel medegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt ook een verkennerij voor meisjes op te rich ten. Wel zijn enkele vrouwelijke leidstersaangezocht voorde opleiding van »Welpen« (jongens van 8—-tl jaar.) Voor het overige verwees de voorzitter naar het reglement dat binnen enkele weken in het plaat selijk blad zal worden gepubliceerd. Spr. merkte voorts op dat het comité reeds de beschikking gekregen heeft over een lokaal en over de speel plaats der St. Petrusschool voor het houden van de bijeenkomsten. Roeslelberg. De Voorzitter vroeg de leden om het Wegenfonds te blijven steunen, teneinde het bestuur in staat te stellen den weg naar Roestelberg in goeden staat te houden en ook het laatste stuk verbeterd te krijgen. Voorts deelde spr. mede dat het de bedoeling is in een onderhoud met den burgemeester van Loonopzand te verzoeken om 't politietoezicht niet LUXOR-BIOSCOOP. Vrijdag, Zaterdag, Zondag met ANNY ONDRA. èl te streng door te voeren en niet te spoedig proces-verbaal op te maken wanneer de wandelaars zich eens buiten de voetpaden mochten begeven, zoolang deze niet beter zijn aangegeven. Ook zal besproken worden de mogtlijkheid om den weg verder te verbeteren. Op verzoek van den heer G. Hens zeide spr. toe te zullen spreken over het plaatsen van meer aanduidings borden en wegwijzers. Het bestuur blijft diligent om te bevoegder plaatse te wijzen op het belang van de Rijksvakschool voor plaats en industrie, als zulks noodig mocht blijken. De voorzitter wekte de aanwezigen op om hun steun te geven aan de collecte voor het St. Nicolaasfeest om ook dit jaar de arme kinderen te kunnen gedenken. De dames zijn reeds lang voor dit doel werkzaam. Programma 1935. Naar de voorzitter mededeelde ligt het in de bedoeling in de voor jaarsvergadering le komen met een program voor 1935. Daarop zullen de concerten weer een voorname plaats innemen, maar voor deze concerten is veel geld noodig en daarom spoorde spr. de leden aan trouw hun contributie te voldoen. Tot zijn spijt moest spr constateeren dat liet ledental den laatsten tijd daalt. Laat ieder bedenken, aldus spr., dat de kleine contributie voor het,algemeen belang van Waalwijk van groote beteekenis is en dat men vooral het algemeen belang in het oog moet houden. Waalwijk's Belang doet veel en wil veel doen, als de leden daartoe maar hun steun ver- leenen. In 1935 zal ook weer een Volks feest worden gehouden, al is dit feest dit jaar niet in alle opzichten ge slaagd. Toch heeft de avond ook dit jaar weer veel publiek getrokken, waarvan de neringdoenden profitee- ren. Spr. meende dat het voor de winkeliers in hun eigen belang is W. B. te helpen dergelijke avonden te blijven organiseeren. Rondvraag. Bij de rondvraag werden door enkele leden nog opmerkingen ge maakt. De heer H. Maas vroeg't bestuur de leden door een circulaire voor de St. Nicolaascollecte te animeeren. De heer C. Snijders meende dat het bestuur gerechtigd was om van de neringdoenden, die op of nabij de Markt wonen, een extra bijdrage te vragen voor het geven van con certen e.d., daar deze menschen daar rechtstreeks van profiteeren. De heer H. Kolsteren vroeg pogingen aan te wenden om het electriciteits- tarief voor winkeliers le verlagen, teneinde hen in staat te stellen hun etalages zoo attractief mogelijk te maken. De heer Bossaerts meende dat dit meer op den weg der Winkeliers verenigingen ligt. De voorzitter nam van degemaakte opmerkingen nota en sloot hierna met een opwekkend woord de bijeen komst. De looiers keeren op hun schreden terug. Naar wij vernemen is in de Maandagavond te Tilburg gehouden vergadering der 14 uitgetreden looiers met 12—2 stemmen besloten om terug te keeren tot de Centrale H. L. S. Brandweer. Naar wij vernemen is de heer H. de Hoop door B. en W. benoemd tot commandant der brandweer. Dit is een nieuwe functie, de heer B. Hendriks blijft Opperbrand— meester. K.R.O.-avond. Het was weer dezelfde massale belangstelling, hetzelfde spontane enthousiasme, dat we ons nog van de vorige uitvoeringen der K.R.O.- boys herinneren. De zaal van den Gildenbond kon onmogelijk groot genoeg zijn om alle belangstellenden een plaatsje te bieden, ook al had men geen vierkante meter van de zaal en de zijzalen ongebruikt ge laten. Onder de aanwezigen zagen wij een groot aantal H.H. geestelijken. Al spoedig bi achten de K.R.O.-boys en de beide conferenciers, de bekende artistenTholen en v. Lier, met enkele van de bekendste nummers uit hun repertoire de noodige stemming in de zaal, zoodat jong en oud al heel gauw arm in arm op hun stoelen op en neer wiegden en de refreinen uit volle borst meezongen. Het programma, dat de Boys dezen avond afwerkten, was doorspekt met geestigheden, waarbij tal van aardige vondsten, die de zaal af en toe deden schudden van het lachen. En de beide conferenciers verhoogden die vroolijkheid nog door hun aardige liedjes en kwinkslagen, waarbij, het spreekt haast vanzelf, de «Uiveriana» niet ontbrak. Ondanks de algemeene geestdrift, die er voor het gepresteerde was, meenen we toch te moeten zeggen, dat deze avond voor een groot deel van bet publiek niet op het zelfde peil stond als de beide voor gaande. Liever hadden we gezien dat het programma door wat meer ernstige muziek was afgewisseld. Nu kregen we zoo ongeveer den geheelen avond «jazz» te verwerken waarbij ze fs verschillende schlagers die vorig jaar reeds actueel waren. In deze bonte stemming paste ook een ernstig woordje voor de Katho lieke Radio Omroep. Pater Lector J. Dito, vice voorzitter van den Omroep, heeft in korte en krachtige woorden het belang van een eigen katholieke principieele Omroep vereeniging in het licht gesteld, en wees er daarbij op dat de radio een onmisbaar midvlel is om onze be ginselen naar buiten uit te dragen, iels wat men ook in Duitschland en Rusland begrepen heeft. En Pater Dito meende ook te mogen zeggen, dat de K.R.O. er zijn mag, en ten bewijze hiervan noemde hij een heele reeks van actueele gebeurtenissen waarbij de K.R.O.—microfoon aan wezig zal zijn. Spr. riep dan ook alle Waalwijksche katholieke luiste raars toehou vast wat ge hebt, Uw eigen katholieke principieele Radio Omroep. Na de pauze heeft ook de Z Eerw. heer Pastoor Heezemans nog een kort woord gesproken om de K.R.O.- boys te complimenteeren met het succes van dezen avond en hun voor hun verdere tournée nog veel succes toe te wenschen. Spr. bracht ook een woord van dank aan de leden van de K.J.M.V., voor 't vele belangelooze werk dat zij zich ge troosten om den K.R.O.-avond ieder jaar opnieuw weer te doen slagen. Ook de pastoor maakte van deze gelegenheid gebruik om te wijzen op de beteekenis van den K.R O. en om de aanwezigen aan te sporen trouw hun contributie te blijven voldoen om den Omroep in staat le stellen zijn werk te blijven doen en steeds mooiere programma's in den aether te zenden. Ongetwijfeld zijn deze woorden, bij de uitbundige K.R.O.-stemming die er in de zaal was, in goede aarde gevallen. Het was al ver over elf toen met een spontane ovatie aan de K.R 0.- boys het einde kwam van dezen avond van geestdrift en bont spec tacel. Dienstvak der Dir. belastingen enz. Bij resolutie van den minister van Financiën is de adjunct-commies D. L. G. v. d. Bioek verplaatst van de inspectie te Hoorn naar de inspectie te Waalwijk. Cabaret. Het tooneelgezelschap N.V. «de Rotterdammers» van de Tivoli— Schouwburg te Rotterdam, dat 5 maanden achtereen aldaar optrad, maakt nu een kort tournée door de provincie en zal Maandag 12 November a.s. in Musis Sacrum een voorstelling geven met een uitste kend verzorgd programma en met een bezetting van eerste klas artisten. Voorloopig verwijzen wij naar de advertentie in ons blad en wij ko- men hier nader op terug. Bijz. Vrijw. Landstorm. Zaterdagmiddag hielden deafdee- lingen Baardwijk, W alwijk en Besoijen van den Bijz. Vrijw. Land storm 'n ouderlingen schietwedstrijd op de speelplaats der Chr. School te v m. Besoijen. De uitslag laten wij hier volgen Baardwijk. A. Maas 84 E. de Vries 69 W. J. v. d. Mee 89 A. van Tuijl 83 J. Klijberg 71 Th. Pullens 83 479 gem. 795/e Besoijen. G. F. Couwenbergh 96 L. G. Lammertse 98 B. A. van Dongen 94 H. W. W. Klerkx 96 A. A. Smolders 98 C. Treffers 96 578 gem. 962'6 Waalwijk. P. Wijkmans 91 G. van den Hoek 93 F. C. Smolders 96 A. van den Bogaart 96 C. de Rooij 97 L. Dekkers 96 569 gem. 945,e De afdeeling Besoijen bereikte dus het beste resultaat. Hoogste korpsschutter was A. A. Smolders van Besoijen met 98. Door den as gezakt. De vrachtauto van de firma v. M. alhier, geladen met een vracht vaten, brak Vrijdagavond op den weg van Tilburg naar Loon opZand den achteras. De wagen moest naar Waalwijk worden gesleept. Aanbesteding. Het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Burg. Smeelelaan voor rekening van dhr. O. Vermeers te Antwerpen, onder archilectuur van dhr. .1. Mahieu alhier, is gegund aan de firma Mahieu en v. Hilst, aannemeis alhier. Het metselwerk werd opgedragen aan Hoogendoorn en v. Hilst alhier. Pols gebroken. Toen de heer v. H. de motor van zijn bestel auto wilde aanslaan sloeg de slinger terug met het gevolg dat v. H. zijn pols brak. Botsing iusschen fiets en molor. Gistermiddag botste op de Markt een fietsende juffrouw en eer» motor rijder tegen elkaar. Hoewel beiden een.leelijken val maakten, liep het geval met materieele schade af. Botsing op de Drunensche heide. Goed afgeloopen. Een auto—botsing, die wonder boven wonder zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen, had j.l. Maandagmiddag plaats op den provincialen weg in de Drunenscbe Heide. Een luxe wagen van de garage v. Dommelen uit Waalwijk, bestuurd door coaulfeur D., reed achteruit uit een zijweg met de bedoeling om te draaien. Juist op dat moment naderde echter uit de richting Den Bosch een luxe auto, bestuurd door dhr. L. uit Utrecht. Deze wagen reed met een vaart van minstens 1U0 K.M. De heer L. remde met het gevolg dat zijn wagen slipte, tegen de achter zijde van den auto van v. D. reed, vervolgens een heele slag omdraaide en tegen een electriciteitspaal aan de andere zijde van den weg botste. De voorzijde van den wagen werd geheel vernield, doch de bestuurder bleef ongedeerd. De auto van garage v. D. werd aan de achterzijde licht be schadigd. Het mag een geluk heeten dat er toevallig geen fietsers ter plaatse reden, anders waren groote persoon lijke ongelukken niet te vermijden geweest. Aanrijding te Besoijen. Gistermiddag had in de Grootestraat te v.m. Besoijen ter hoogte van de Ma- réchaussée-kazerne een aanrijding plaats, die nog goed is afgeloopen. Het 5-jarig dochtertje vaji dhr. P. te Besoijen stak onverwacht de straat over, juist toen een luxe auto .bestuurd door dhr. S. uit Schoonhoven pas seerde. De chauffeur remde uit alle macht en gooide zijn stuur naar links om, zoodat de wagen op het trottoir terecht kwam. Hij kon echter niet meer verhinderen dat het meisje door den bumper werd geraakt en tegen de straatsteenen geworpen werd, waar door het eenige bloedende verwondin gen aan het hoofd bekwam. Dr. Langemeijer verleende genees kundige hulp. De auto van dhr. S. was slechts licht beschadigd. De toestand van handel en nijverheid. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor s-Hertogenbosch e.o. is medegedeeld, dat de Kamers van N. Brabant en Limburg op 8 dezer een gecombineerde vergadering te Eind hoven houden, waar iedere Kamer haar standpunt over den huidigen toe stand van handel en nijverheid zal uit eenzetten. In de Bossche Kamer is daar reeds herhaaldelijk over gesproken en met name de heer A. van Meerwijk heeft daar felle redevoeringen gehou den tegen het beleid van de regeering, dat hij funest oordeelt. Hij beschouwt het loslaten van den gouden standaard als een van de voornaamste middelen, welke tot herstel kunnen leiden. Hier tegen heeft de voorzitter, de heer Jos. Meyring, stelling genomen in een rede, waarin hij zeide, dat de politiek der regeering gesteund dient te worden en als zijn oordeel uitsprak, dat het in hooge mate funest zou zijn als Neder land op dit oogenblik tot een andere monetaire politiek zou overgaan. Jhr. v. Sasse v. Ysselt. Bij K. B. is benoemd tot voorzitter van 'de Hooge Raad van Adel jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, thans lid van dien raad, wonende te Den Bosch. Mr. P. H. Loejf. Over den op 1 Nov. afgetreden president van het Bossche Hof, mr. p. H. Loeff, schrijft mr. A. A. van der Veen in het »Ned. Juristenblad» Mr. Loeff heeft de laatste tien jaar bij voortduring bijna iedere civiele zitting gepresideerd en geen civiel arrest van het laatste decennium of het was door hem hetzij geconci pieerd hetzij allhans overdacht, be sproken en zoo noodig geamendeerd; juist bij de verschillende deliberaties in Raadkamer over die talrijke arres ten had men zoo ten volle gelegen heid om de groote juridische be kwaamheid, het praktisch inzicht en den ruimen blik van den thans heengaanden Praeses te waardeeren. Hoe onmiddellijk wist hij de kern van de zaak te doorgronden en hoe v >rmde hij al die jaren de spil, waarom de geheele civiele rechts- bedeeling van 't Gerechtshof draaide. Dat een en ander aan onzen sym pathieken President, die daarnaast nog zoovele andere hooge functies bekleedde, de zwaarsteeischen stelde, behoeft aan niemand, die eenigszins thuis is in de geheimen van onze moderne juridische huishouding, nauwelijks te worden gezegd. Zijn practisch inzicht, mede in sociale belangen, maakte ook, dat Mr. Loeff dikwijls, met toepassing van artikel 19 van onze burgerlijke Rechtsvordering de partijen, die ondoordacht voor betrekkelijk ge ringe belangen hoogst kostbare pro eeduren voerden, persoonlijk tot n minnelijke schikking voor zich liet komen en zulks, dank zij mede zijn tactvolle welsprekendheid bijnc steeds met zeer groot succes. Ook daardoor heeft zijn arbeid voorzeker een niet te onderschatten belang gehad, niet alleen op juridisch doch ook op maatschappelijk gebied Moge het Mr. Loeff, die zoo on wankelbaar op zijn stuk bleef staan wanneer hij dit in het helang van «vrouwe Justitia» noodzakelijk oor deelde, doch die aan den anderen kant steeds de meening van anderen wist te waardeeren en met zoo groote tact zijn onmisbare leiding wist te geven, beschoren zijn nog vele jaren met de zijnen van zijn »otium cum dignale» te genieten! Duitsche lederindustrie. De Duitsche lederindustrie werkt tegenwoordig gerekend naar het aantal arbeiders, dat te werk gesteld zou kunnen worden op ca. 70 pet. van haar capaciteit. Dit is ongeveer 10 pet. meer nan het vorige jaar. In de laatste maanden is echter de be drijvigheid niet verder toegenomen. Zij bleef ongeveer op de sedert Juli bereikte hoogte. Daarentegen is de voorziening met grondstoffen ver beterd. In September stonden ten gevolge van den verhoogden invoer ca. 13.000 centenaars kalfsen runderhuiden meer ter beschikking dan in de voorgaande maand. Daar door was het mogelijk den voorraad in bepaalden omvang aan te vullen. Hetzelfde geldt ook voor de voor ziening in looistoffen. De verhooging van den invoer van huiden was voor het grootste ge deelte mogelijk door het afsluiten van ruil- en verrekenings-transacties. Men rekent er in betrokken kringen op, dat ook in de toekomst de invoer van huiden vergemakkelijkt zal wor den. Deze verwachting is hoofd zakelijk gebaseerd op de uitwer king van de overeenkomst tusschen Duitschland en zijn voornaamste leveranciers in Argentinië. Naar ver luidt zou in ieder geval de voor ziening van de lederindustrie met grondstoffen ongeveer in den tegen- woordigen omvang gewaarborgd zijn. VRIJH. CAPELLE. De Jeugd club van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond komt a. s. Vrijdag 9 November des avonds half acht in het gebouw voor Chr. Be langen aan het Bruggetje in ver gadering bijeen. Door het lid M. van Esch zal een onderwerp worden ingeleid. Wegens slapte in het bedrijf zijn bij de N.V. Oerlemans Bouw- materialenhandel eenige arbeiders ontslagen, terwijl tevens de werktijd is ingekrompen. Burgemeester Smit, per 1 Nov. alhier benoemd, heeft zijn ambt deze week aanvaard, doch zal voor- oopig in zijn oude woonplaats Dordrecht blijven. Per trein komt Z.Ed. Achtb, dagelijks zijn gemeente bezoeken. RAAMSDONKSVEER. Gedurende October passeerden 1991 op- en af varende voertuigen met een totaal- inhoud van 258896 ton de Rolbrug over de Donge. In de maand October werd aan het Postkantoor alhier ingelegd f 31886,82 en terugbetaald f32303,71. Dhr. Br., had het ongeluk met zijn rijwiel te vallen en bekwam daarbij een schouderfractuur. Ter gemeente secretarie ligt voor eenieder ter inzage de lijst van de in het najaar goed- en afgekeurde springslieren. Door de vereeniging tot stich ling en instandhouding van een vergaderlokaal voor proteslanlsche belangen alhier zal op Dindag 13 en Woensdag 14 November a.s. een bazaar gehouden worden. GEER'fRUIDENBERG. Openbare vergadering van den Raad der ge meente op Vrijdag 9 November '34 des middags twee uur in het ge meen tehuis. Te behandelen zaken 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver krijgen tot het indienen van een bezwaar schriftinzakeomzetbelasting electriciteitsbedrijf. 2. Ingekomen Stukken. ST. JOAGHIMSMOER. Maandag waren de parochianen en tal van belangstellenden getuigen van een eenvoudige, indrukwekkende plech tigheid in deze parochie. 5 November toch was het veertig jaar geleden, dat de ZeerEerw. heer A. H. P. Kamp, deze parochie stichtte, welke Z Eerw. naar zijn in September 1882 te vroeg ontslapen broer, den Weleerw. lieer Joachim H. B Kamp, kapelaan van St. Jail le 's Hertogenbosch genoemd heeft. 't Was de uitdrukkelijke wensch van den jubilaris, dat dit feest in allen eenvoud, zonder uiterlijk ver toon kerkelijk gevierd zou worden. Aan dit verlangen is Maandag uiting gegeven door hel opdragen vaneen solemneele H. Mis, waarbij al voor den aanvang alle plaatsen bezet waren. De jubilaris, geassisteerd door de Zeereerw. heeren Pastoor J. Kamp uit Zijtaart, broer van den feesteling en Pastoor Hu ij ben uit Waspik, respectievelijk als Diaken en Sub diaken, droeg dit H. Misoffer op. Het zangkoor voerde onder leiding van zijn directeur op verdienstelijke wijze de Mis: In Honoris Sancta Ignatis de Loyola van J. Grubner uit. De schoolkinderen zongen hier bij op zeer beschaafde wijze de kin derstemmen, alsmede «le 3de Gre- goriaansche Credo. Na het Evangelie beklom de HoogEerw. heer Deken van den Brekel uit Kaatsheuvel den kansel om den jubileerenden Herder en zijn parochianen woorden van geluk- w< nsch toe te spreken, Pastoor Kamp met 't bizondere voorrecht

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5