BOEKBESPREKING. rfTTnn ECHO'S. ABONNEERT U OP DIT BLAD. BINNENLAND. Twéé flacons, frusche* voor den prijs vaneen No 92. Zaterdag 17 Nov. '34. 57e Jrg. SMUTS OVER DEN EUROPEESCHEN VREDE De Europeesche vrede, het sleepend ccute probleem, is deze week weer ens meer dan gewoonlijk op den voor rond geplaatst, door een opmerkelijke ede. die een vooraanstaand staatsman bij een banket in Londen heeft gehou- ^De rede van den Zuid-Afrikaan, Gen. Smuts, was opmerkelijk, omdat zij anders over het vraagstuk oordeelde, dan wij de laatste jaren gewoon zijn. Smuts heeft op een eerbiedigen afstand de toestanden in Europa tot ontwikke ling zien komen, en dat heeft een voor deel: heel dikwijls kan men beter oor- deelen over zaken waar men bovenop ziet, als over zaken waar men midden tusschen zit, waar men dus al heel ge makkelijk door psychologische stem mingen wordt meegesleept. Daarom mogen we aan het woord van den Zuid-Afrikaan meer dan gewoon gezag hechten, en mogen we ons verheugen 0ver de uitspraak die hij heeft gedaan: de toestand is niet zoo critiek als Eu ropa zelf wel denkt; angst-psychose aan de eene zijde en minderwaardig heidsgevoel aan de andere zijde, zijn het die de onrust van Europa uitma ken, maar verlangen naar een nieuwen oorlog is er allerminst. Reëel oorlogsge vaar ziet Smuts eerder in het Verre Oosten. We lazen onlangs het boek van den Amerikaan Knickerbocker: ,,Will ware come in Europa?" Ook hij kwam, na nauwgezet onderzoek der militaire ver houdingen tot een afwijzend antwoord, maar dan slechts op dezen grond: de militaire macht van de overwinnaars van 1918 is veel te sterk in verhouding tot die der overwonnenen. Dit is een wankele grond voor een duurzamen vrede. Het woord van Smuts geeft ons in elk geval meer hoop. Wij kunnen de juistheid van zijn blik niet beoordeelen, maar willen hopen dat hij goed gezien heeft, endat zijn rede tot de zoo hoog noodige ontspanning zal bijdra- gen. Van dit laatste zijn wij intusschen nog niet zoo heel erg overtuigd, want het wederzijdsche wantrouwen der re geeringen, zich uitend in heimelijke en openlijke bewapeningsversterking, laat zich niet zoo gemakkelijk uit den weg praten. Wat we veeleer als mooie woorden noodig hebben is de daad, een daad waaruit vertrouwen spreekt. Maar welke regeering heeft den moed deze daad te stellen? Nieuwe Jongens- en Meisjesboeken. Voor oudtie jongens. Het eerst van al moeten we ver melden een nieuwe druk, de vijfde, van het mooie werk over Napoleon van H. Th. Chappuis, in de bewer king van A. H. P. Blaauw. Dit prachtige boek, niet alleen voor oudere jongens maar ook voor volwassenen geschikt, is de klassieke levensbeschrijving van den groolen Keizer, welke, in populairen vorm gehouden, aantrekkelijke lectuur voiuit. Napoleon's opkomst tot op het toppunt van zijn roem, zijn groote veldslagen in Duitschland, Oostenrijk, Italië, Spanje,den ramp zaligen lochl naar Kusland, het einde van Waterloo, dat alles wordt den jeugdige lezers op buitengewoon aantrekkelijke wijze beschreven. We zien Napoleon als mensch, als heerscher en als wetgever en leeren in zijn laatste levensuren op St. Helena ook zijn kaïaktergrootheid kennen. Het boek is gebonden in prachtigen linnen band en bevat lb reproducties naar bekende schilderijen en 24 schetskaarten van veldslagen. Een tweede prachtig en leerzaam boek voor oudere jongens, vooral voor hen die zich lot de techniek voelen aangetrokken, is uReizen met Dokter Uutral» van W. Hulstijn. Dezelfde vlotte verteller van de ons omringende technische wonderen, die vorig jaar reeds het mooie we. k schreef JUU UOü KM. per seconde», waarin hij verklaring en bijzonder heden gaf over teugraaf, telefoon, radio, röntgenstralen, stratosfeer tochten en meer, gaat in dit nieuwe boek voort met het in begrijpelijkt-n vorm beschrijven van de allernieuw ste uitvindingen en ontdekkingen. Zoo verplaatst dit boek ons beurte lings in een Dieseltrein, in het hart van een Oceaanstoomer, in vlieg tuigen en brengt het ons naar verre vreemde landende Samoa-eilanden, de Sahara, bij de Eskimo's, op vul kanen, in mijnschachten, ja zelfs een reis naar de m<ian wordt nirt vergeten. En overal weet de schrijver heel veel wetenswaardigheden bij te vertellen, die den jongen lezer zullen bijblijven om den aantrekkelijken en levendigen vorm, waarin zij hem worden ingeprent. Uit dergelijke boeken kunnen onze jongens veel, heel veil leeren. Het schitterende boek bevat 24 illustraties naar fotografische op namen. Voor jongeren. Een mooi boek voor jongens, die nog in den »belhameltijd» verkeeren, is y>Een Zomervucantit bij den Vuur torenvan J. Veenbaas. Het is een van die boeken, waarvoor altijd de grootste belangstelling blijft. We vinden erin beschreven opgewekte, echt jongensachtige vaeantiepret, temidden onzer mooie duinen, met fietstochten door het wijde polder land, een bezoek aan de IJ muider sluizen, waar de storm buldert en waar de groote stoomschepen in en uit varen. Voor oudere meisjes. Voor de meisjes verscheen e« n nieuw boek van Ems van Soest uHauli's leerschoolHet is de ge schiedenis van een meisje, dat door familieomstandigheden ertoe komt. ten deele tegen haar zin, te gaan studeeren voor het onderwijs. Er is een groote lege..stelling tusschen haar tot dusver zoo weelderige leven en het werkzame en eenigszins dorre bestaan dat thans haar deel wordt Dat nieuwe leven brengt veel strijd mee, maar tenslotte vindt zij toch bevrediging in haar werkkring te midden der jeugd, die haar gelegen heid geelt tot ontwikkeling der goede eigenschappen der jonge vrouw. Evenzeer als de overige boeken van Ems van Soest boeit dit werk door levendigheid en actie. Onze meisjes zullen het met graagte lezen. »l)e Meisjesflat» van J. Biinkgreve- Entrop is een verhaal van 4 mtisjes, die »op eigen heenen staan» en ge zamenlijk een flat bewonen, waar zij elkaar het leven zoo aangenaam mogelijk maken. Zij zijn gedwongen tot hard werken en tot uiterste spaarzaamheid en natuurlijk zijn er voor het gezin» vele moeilijkheden te overwinnen. Maar de verkwik kende geest van saamhoorigheid, die de schrijfster in de 4 karakters weet te leggen, houdt de meisjes bij elkaar, helpt hen over de moeilijk heden heen. Voor de kleintjes. Een schat van een prentenboek, zoowel wat inhoud als uilvoering betreft, is »Als Wies en Frilsje uroul zijndoor Biek van Buren, geïllus- tr- erd door Greta Bosch van Draken stein hier nu worden geen draken van teekeningen voorgezet, maar juweeltjes van plaatjes op mooi papier en de versjes zijn eveneens uitstekend. Ja, van zoo'n hoek kunnen onze kinderen plezier hebben Kluitman gaat ook op dit terrein bovenaan. Al deze boeken zijn uitgegeven door de N.V. Uitgeversmij. Gebr. Kluitman te Alkmaar. Provinciaal Wegen plan voor Noord-Brabant. Ged. Staten van Noord-Brabant heb ben aan de Provinciale Staten ter-ken- nisneming doen toekomen een rapport van den hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat, met een grafi sche voorstelling van de vorderingen, welke de reconstructie van het pro vinciale wegenplan in de laatste vijf jaren (19291934) heeft gemaakt. Volgens hei in 1929 aangenomen fi nancieringsrapport zou over dat tijd vak ruim 4 millioen geleend dienen te worden. In feite is ten laste van den dienst over die jaren slechts 2.845.000 geleend, ongeacht een be drag van hoogstens 200.000, dat nog ten laste van den dienst 1933 zal zijn op te nemen. Uit de grafische voorstel ling blijkt, dat het werkplan voor ge noemd tijdvak niet alleen ten volle is uitgevoerd, doch dat bovendien reeds over een groot aantal kilometers de rijbaan overeenkomstig de eischen van het wegenplan bewerkt is. Op 1 Januari 1934 waren reeds 102 K.M. geheel in overeenstemming met de eischen van het wegenplan of onge veer een derde deel van alle provinci ale wegen, die volgens het plan in een jeriodc van 15 jaren geheel gerecon strueerd moeten zijn. Opera-treinen naar Aken en Duisburg opgeheven. In het belang van den Limburg- schen middenstand, welke veel schade leed tengevolge van de kunstmatige verplaatsing van de Limburgsche be volking door middel van de opera treinen naar Aken, richtte de Maas- trichtsche Kamer van Koophandel tot de Nederlandsche Spoorwegen een protest. Van de Spoorwegen is hierna antwoord ontvangen, dat het rijden van operatreinen onder de huidige omstandigheden voorloopig zal wor den stopgezet. De Rijksbegrooting. Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer de algemcenc beschouwingen over de Rijksbegrooting gesloten. Be langrijk was de rede van prof. Aal- berse, die namens de R.K. fractie ver klaard had dat deze zich haar defini tief oordeel over het kabinet zal voor behouden, tot zij een duidelijk ant woord zal hebben gekregen op de door haaf gestelde vragen. De fractie hoopt het ministerie te kunnen blijven steu nen, doch mocht het tot strijd komen, dan zal zij zich tegen het kabinet in zijn geheel richten. Min. Colijn heeft daarop geantwoord dat hij de houding der katholieken zal afwachten in de hoop op overeenstem ming. 's Lands toestand is zoo moei lijk. dat ieder, die meent het beter te kunnen dan dit kabinet, in 's lands belang niet te lang moet wachten met het nemen zijner conclusie, zoo zeide de minister-president. Werkloosheid. Hel aantal werkzoekenden in Ne derland is in de weken van 1327 Oc tober met 8084 gestegen. Middel-Europeesche tijd in Nederland Minister de Wilde heeft aan de Tweede Kamer thans 't voorste! ge daan den midden-Europeeschen tijd als tijdregeling voor het gcheele jaar te aanvaarden en de zomertijd-regeling af te schaffen. Het denkbeeld van enkele leden, om ook bij invoering van den midden-Eu ropeeschen tijd nog een zomertijdrege ling te handhaven, ontmoet bij den minister hetzelfde bezwaar als bij de leden, die zich hiertegen verklaren. De aanvaarding van den midden-Eu ropeeschen tijd is te beschouwen als een compromis, waarbij als winst geldt de afschaffing van den zomertijd. Zonder *ehrifteiijke toestemming is een! „Is overname uit deze rubriek verbod- n. Onze St. Nicolaas—prijsvraag. Volgende week komt onze ST. NICOLA ASRRIJSVRAA.G voor de jeugd, die we al enkele weken geleden in uitzicht hebben gesteld. Hij belooft deze keer extra attrac tief te worden, want niemand minder dan St. Nicolaas zelf heeft de op dracht samengesteld. Die opdracht zal nu wel niet zoo heel gemakke- lijk zijn en onze jongens enmeisjes zullen hun besle talenten moeten aanwenden om voor een der prijzen in aanmerking te komen, maar als de jeugdige deelnemers de prijzen gezien hebben, zullen zij er onge twijfeld wel wat voor over hebben om met zoo'n pracht boek te worden verrast. De boeken, die wij voor deze prijsvraag beschikbaar stellen, zullen volgende week in de vitrine van ons bureau geëxposeerd zijn. Komen jullie dus maar eens even kijken, het zal je zeker animeeren om mee te doen. Tot volgende week dus. DE TOOVERFLUIT. Hirmen was ziek geweest en nu moest hij voor zijn gezondheid naar buiten. Voder en moeder hadden geen tijd om heelemaal met hem me te gaan; ze brachten hem naar het station, zetten hem in den goeden trein en zeiden den conducteur, waar Harmen uit moest stappen. Dat was me een drukte op het sta tion, van meuschen, kruiers, koffers en manden. Eindelijk vertrok de trein. Harmen wuifde en wuifde net zoo lang uit het raampje, tot hij niets meer zien kon van vader en moeder. Toen ging hij zitlen en keek eens rond. Er was niemand anders in de coupé. Dat vond Har men wel prettig; hij ging op zijn gemak zitten, snoepte eens van lekkere dingen, die moeder hem mee had gegeven. »Help, help», hoorde hij plotseling een fijn stemmetje zeggen. Verbaasd keek Harmen om zich heen. Hij zag niets 1 »Help, help», klaagde het stem metje nog eens. »\Vie roept er?» vroeg Harmen. »lk Zijne Majesteit, de vliegenko- ningl» Toen zag Harmen, waar het geluid vandaan kwam. Onder tegen het raampje zat een groote dikke brom vlieg en deed wanhopige pogingen om weg te komen. »Wat moet ik voor u doen, Ma jesteit?» vroeg Harmen. want hij was een beleefde jongen. »Mijn achterpoot zit geklemd lus schen het raam en het ko/ijn. Als je het raampje een weinig naar achteren duwt, ben ik vrij 1 Harmen deed wat hem gezegd werd en met een ruk was Zijne Majesteit, de vliegenkoning bevrijd. »Dank je wel. Harmen», zoemde hij en ging op zijn hand zitten. »Omdat je zoo hulpvaardig ge weest bent voor me, zal ik je een belooning geven. Een tooverfluit en als je daarop blaast luisteren alle dieren naar je. Ik moet nu weg, om mijn andere werk af te gaan doen. Wil je zoo vriendelijk zijn het raam nog eens voor me open te doen Dan moet je even je oogen dicht doen en na een 25 tellen weer ope nen. Dag Harmen, nog wel bedankt door Haro, de koning der vliegen». En hij vloog door het raam, dat Harmen omhoog had gedaan, naar buiten. Toen deed de jongen even zijn oogen dicht, telde tot 25, deed ze weer open en... zag op de bank naast zich een fluit liggen, die van zuiver goud leek. Vol ontzag keek hij er naar, en nam hem toen voorzichtig in zijn hand. Een tooverfluit en dan voor hem.. Voorzichtig stak hij het ding in zijn zak. Dat was goed ook want even daarna kwam de conducteur binnen en zei: »Jongeheer, volgend stalion uitstappen.» Dat deed Harmen de boer van de boerderij, waar Harmen zou komen te logeeren, stond er, om hem af te halen. Toen hij een paar uur op de boerderij was, werd de verleiding hem te machtig, om zijn fluit eens te probeeren. Hij ging naar builen, het e f af en naar de weide. Daar waggelden de ganzen. Eén toon op z'n fluit en ze draai den allemaal hun koppen naar hem toe. Nog een toon en ze waggelden zoo hard ze konden naar hem toe, om dan in een kringetje om hem heen te staan Harmen lachte. »Zoo gansjes», zei hij. »Loopen jullie nu maar achter Uw apotheker of drogist heeft gedurende een beperkten tijd een voorraad z g. Beu ze Bakken Kruschen Salts, welke behalve den gewonen f 1.60 flacon nog een gratis proef- flacon bevatten. Ge kunt dus nu een gratis proef niet Kruschen Salts nemen en ontvangt bovendien meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. In het buitenland is door opkoo- pers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenlandsche verpakking, doch uitsluitend in on geschonden Hollandsche verpakking met den naam N.V. Bowntree Han dels Maatschappij op verpakking en etiket van den flacon gedrukt. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U haat vinden, in geval vanrheu- matiek, hoofdpijn, ischias, zwaar lijvigheid en tallooze andere kwalen. Nieuwe Clearing-onderliandelingen met Duitschland. Op 20 Nov. a.s. zullen op verzoek van de Necl. regeering te 's-Gravenhage onderhandelingen over een nieuw clearingverdrag worden geopend. Uit Duitschland wordt gemeld, dat eerst na opruiming van de betalingsmoeilijk heden over een nieuw handelsverdrag kan worden onderhandeld. Voor den duur der onderhandelin gen geldt het door Nederland opgezeg de verdrag van 21 Sept., zoodat voor de tweede helft van Nov. een gelijk aantal deviezen beschikbaar is als voor de eerste helft. Hei einde van de zaak-Wardenier. Op verzoek van alle raadsleden, uitgezonderd de beide wethouders, is Donderdag een sp >edeischende vergadt ring van den raad der ge meente Weststellingwerf belegd met als agendapuntBehandeling van het door bet dagelijksch bestuurder gemeente geboerde beleid in de zaakWa r d e n i er Het resultaat der besprekingen was dat de raad verklaarde de houding van den burgemeester begrijpelijk te achten, doch zeer verontwaardigd was over de naieve verklaringen van den wethouder Muui ling. Ontslagen bij Limburgsche mijnen. Met ingang van 1 December a.s. zullen bij de Oranje Nassau-mijnen me aan, dan gaan we naar de boerderij.» Of de ganzen alles verstaan had- den, deden ze wat H irmen zei. De boer, die het zag, zei: »Jongen, jij bent een goede ganzenhoeder. Als je wilt, kun je het iederen dag doen, dat is gezond dan ben je den h elen dag in de buitenlucht. En ik zal je er iets voor betalen ook.» Dat werd afgesproken. De ganzen deden alles wat Harmen hen zei, En deze verdiende er aardig mee. het geld stuurde hij naar huis Vader en moeder hadden het ook niet rijk. Zoo bracht de tooverfluit Harmen veel geluk, zijn heele leven door en dat, omdat hij vriendelijk voor een vlieg geweest was. RITA VAN B. WITTE NEGER. «Moesje, och mijn negerpopje Is zoo zwart als chocola, 'k Maak maar gauw een lekker sopje. Waar'k hem stiaks in wasschen ga.» »'t Zal niet baten, beste kindje», Lacht haar lieve Maalje dan. »Want je zwarte negervrindje Wordt daar toch niet blanker van.» «Negers worden zwart geboren, Blijven zwart hun leven lang. Negers zijn zoo naar behooren En voor water heusch niet bang.» 't Kleine meisje ging aan 't plassen Maakte dra een badje klaar. Om den neg>*r toch te wasschen. Maar, o jee.... wat zag ze daar? 't Water werd zro zwart als modder, 't Negertje zoo wit als sneeuw; 't Meisje staakte haar geklodder En ze gaf van schrik een schreeuw. «Moesje», riep ze, »kom eens kijken, O, er is wat ergs gebeurd I Pop gaat op Sneeuwwitje lijken, 't Negerpopje is verkleurd »Foei». lacht Moe, »jij stout kindje, 't Popje is nu wit, gewis, Maar dat komt, omdat jouw vrindje Ook geen échte neger is 1» G. LIMPER. Raadsels. 1 Mijn geheel is iets, dat we alle maal hopen te krijgen binnenkort: 1 2 3 43 2 567881589 10 11 4 12 10 1. 9 8 7 tegenovergestelde van berg. 12 8 bevestiging. 1 7 6 4 dient tot sluiten. 14 114 steun. 4 2 10 3 getal. 5 6 9 10 geheimschrift. 2 Ik ben een visch doe een letter van mij af eu zet er een schrijfge reedschap achter, dan heb je een leelijke ondeugd van veel kinderen. 3 Mijn geheel zijn lieve familieleden: 1 2 3 3 4 3 5 6 7 2 8. 1 2 3 3 4 niet klein. 2 3 3 6 kleur. 8 4 7 2 staat 's avonds aan den hemel. 4 xxxxxxxxxx stad in het Westen van de V. S. j laats in Twente xafsturen op arend nieuwigheid koren nobel niet vast voorzetsel medeklinker de kruisjeslijnen komt het- zelfde woord te staan. PE echo van het zuiden, tweede blad Op

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5