Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. 3 EERSTE BLAD' GEMEENTERAAD. DE TWEE MACHTEN IN HET LEVEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. DOOR, ERVARING iTTEJ3 UfdMER 93. WOENSDAG 21 NOVEMBER 1934. 57c JAARGANG. Dit) blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eni franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2ft- Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE: Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons besit sjjn. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum l.ftO. WASPIK. De gemeente - begrooting vastgesteld. Geen ver hooging van belastingen. Wordt de weg naar Boven vernieuwd? Critiek op het Burg. Armbestuur. De raad der gemeente Waspik ver gaderde Vrijdagavond ten gemeente huize, onder voorzitterschap van bur gemeester P. Dekkers. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing ongewijzigd vast gesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is ontvangen de goedkeuring der raadsbesluiten tot hef fing van straatbelasting, hondenbelas ting en opcenten Gemeentefondsbelas ting. Achterstallige huren. Bij den administrateur der Woning bouwvereniging is de kas opgenomen, waarbij gebleken is dat nog vele huur ders niet betalen, ondanks de verlaging der huren tot 2.25 per week. De Voorzitter wil de namen noemen der achterstallige huurders. De heer Brokx vindt het ongepast deze namen in openbare vergadering te noemen. De Voorzitter: De raadsleden mogen dat best eens hooren en ook de inge zetenen mogen weten hoe de zaken er bij staan. Vorig jaar heeft de gemeente niet minder dan 8000 moeten bijpas sen! De heer Brokx heeft er geen bezwaar tegen dat de namen straks in besloten vergadering worden genoemd. Hij vindt het echter geen zaak die open baar besproken moet worden. Weth. Vloemans is 't daarmee eens. De Voorzitter: Dan zal ik het niet doen! Maar de gemeente moet maatre- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch. 16) HOOFDSTUK XV. Ineens kwam er eenige beweging in de witte handen en de lippen bewogen zich. Launcelot boog zich naar haar over, om op te vangen hetgeen zij mocht willen zeggen. Tot groote ver bazing van allen klonk haar stem ineens duidelijk en vrij krachtig: Launcelot, lieveling, ben je daar? Ben jij dat? Ja, moeder. Ik sta naast u. Hier heeft u mijn hand in de uwe. Je hand, ja, mijn beste zoon... Waar is haar hand, die van mijn doch ter? - Zij tastte ongewis over het dek. Ze wisten niet, of zij waakte of droomde. Vroeg zij naar het kleine meisje, dat ze jaren en jaren geleden verloren had... Launcelot herinnerde zich niet, dat hij haar ooit van het zusje had hooren spreken. Hij wenkte echter Jocelyn, dat zij de hand zou vatten, die nog steeds ruste loos verder tastte, en die aanraking riep een glimlach te voorschijn op de bleeke lippen van mevr. Vyvian. O, daar is zij, prevelde zij. En met de weinige kracht, die haar gelen nemen dat het niet-betalen niet meer voorkomt, want anders voorzie ik dat we straks zulke hooge belastingen zullen moeten gaan heffen, dat de zaak spaak loopt. Een der deelnemers is zelfs 44 weken achter! Het wordt dus hoog tijd dat er maatregelen genomen wor den, en anders moet de gemeenteraad ook niet terugschrikken voor het hef fen van hoogere belastingen. De heer Joh. Smits meent dat er een groot verschil in den achterstand is, in vergelijking met de vorige opgave. De Voorzitter: De gemeente heeft ai 8000.bijgepast, heeft zelfs haar effecten moeten verkoopen om de Wo- ningbouwvereeniging te helpen. Als de menschen geen 2.25 huur kunnen be talen, dan moeten ze probeeren een an dere woning te nemen. Ook na de ver laging zijn verschillende huren nog niet betaald. De heer v. d. Rijken beweert dat den gemeenteraad een zeker recht onthou den is. Indertijd, toen de huur nog op 4.25 stond, is door den raad besloten het tekort der exploitatie bij te passen. Naderhand is de Minister echter met de renteverlaging gekomen. Spr. meent dat de raad. na dit besluit van den minister, opnieuw had moeten spreken over de huurverlaging op kosten der gemeente. Het is volgens spr. goed mogelijk, dat de raad daarmee na de renteverlaging niet meer accoord gaat. De Voorzitter vindt dit van geen be- teekenis, als er een tekort is, moet de gemeente immers toch bijbetalen. Spr. past ervoor het nog eens tot een groot tekort te laten komen en hij wil voor taan elk jaar schoon schip maken, ook al zou hij daarvoor moeten voorstellen de opc. op de Personeele Belasting met 25 te verhoogen. Voorts zijn nog ingekomen de pro cessen-verbaal van kasopneming bij het Burg. Armbestuur en bij den Gemeente- Ontvanger. Alles is in orde bevonden. De begrooting van den Warenkeu- ringsdienst te Breda wordt ter inzage gelegd. De andere ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Gemeente-begrooting. 2. Vaststelling Gemeente-begrooting 1935. De Voorzitter zegt dat B. en W. er in geslaagd zijn de begrooting sluitend restte, bracht zij de handen bij elkaar en sloot ze tusschen de hare. Kinderen, weest goed voor elkaar. Blijft elkaar liefhebben. Jullie beiden zult maar over zijn, als ik er niet meer ben. Want Jack is altijd weg... 't Is al zoo lang geleden, dat ik hem heb ge zien. Hebt elkaar teeder lief. De liefde is iets heerlijks. Ik heb er mij steeds aan verkwikt. Jocelyn voelde zich zoo vreemd ont roerd, dat zij groote moeite had, haar zelfbeheersching te bewaren. Een blik op zijn waardig, kalm gelaat, schonk ook haar de kracht, om voor het uiter lijk rustig af te wachten, wat volgen zou. Jack! riep zij blij verrast. Maar, jongen, hoe kom je hier ineens?... Ik dacht, dat je in het buitenland was. Launcelot en jij samen!... Nu, ik ga met je mee en Launce zal ons wel volgen. Ineens begaf haar de stem; haar hoofd zonk achterover in het kussen. Jocelyn hoorde een laatsten ademtocht als een snik en toen... was het voor bij... Zij keek op en ontmoette Launcelots smartvollen blik. Hij boog het hoofd, liet haar hand los, legde voorzichtig de kussens wat lager en wendde zich zwij gend tot den dokter, die aan het voe teneind stond. Dokter Hawkes knikte en trad na der. Het is voorbij, waarde jonge da me. Dit is de laatste rust. Jocelyn voelde zich bestormd door allerlei aandoeningen, toen hij haar naar de deur geleidde. Launcelot en de kamenier bleven. Zij zag hem bij het bed knielen en het gelaat in de lakens verbergen. Met heel haar hart had zij iets voor hem willen doen, iets tot hem te maken zonder belastingverhooging. De begrooting, die sluit op een totaal van 90746.61 in den gewonen en van 4837.02 in den kapitaaldienst, bevat een post van 24.000.voor steun- verleening. Voor subsidie aan het Burg. Armbestuur is 3500.— ge raamd. Spr. wijst er op dat dit voor Waspik een unicum is. Het heele rijke Burg. Armbestuur is door bijzondere omstandigheden gedwongen bij de ge meente aan te kloppen. Het Armbestuur zelf heeft volgens spr. aan dezen ach teruitgang geen schuld, alleen de groote pachtvermindering js daar de oorzaak van. De gemeentebegrooting bevat voorts geen bijzonderheden. Spr. constateert dat de gemeenteraad, als het Armbestuur niet in moeilijkhe den zat, de belastingen zou kunnen ver lagen. Dit wil spr. in dezen tijd een ver heugend teeken noemen. De heer Joh. Smits merkt op, dat vo rig jaar de begrooting 1934 is vastge steld met behoud van de steunnormen, die golden in 1932. 14 dagen na deze vaststelling echter werd de steunnorm bij besluit van den minister met l.< verlaagd. Op de begrooting was dus teveel uitgetrokken. Spr. vraagt waar dit bedrag gebleven is. De Voorzitter zegt dat op het oogen- blik nog niet te zegden is hoe hoog het saldo van 1934 zal zijn, omdat 't dienst- willen zeggen, om hem troost te bie den. Maar overredend klonk de stem van den dokter tot haar: Kom mee, juffrouw Lauderdale. Er valt op het oogenblik niets meer voor ons te doen. Hij is de eenige, die het recht heeft te blijven. Dit was ook zoo. moest zij toegeven en liet zich door den dokter naar haar eigen kamer geleiden, aan het andere eind van den corridoir. Bij de deur hield hij even stil en zei: U moet hier vanavond niet in huis blijven. Gaat u met mij mee naar mijn vrouw. O, neen, dank u. Waarom zou ik gaan? j* Dan zal mijn vrouw hier bij u ko men en een paar dagen blijven, tot u de noodige schikkingen heeft gemaakt. Jocelyn was op het punt, zijn aanbod andermaal af te slaan, toen zij begreep, dat er geen reden meer voor haar was, om hier te blijven met de bedienden en Launcelot. Ze haastte zich dus te zeg gen, hoe vriendelijk zij het vond van den dokter en dat zij gaarne met hem mee naar zijn huis zou gaan, als dit tenminste niet te lastig was voor zijn vrouw. Ik denk, dat zij u zeer goed van dienst zal kunnen zijn bij het zoeken naar een andere betrekking, zei de dok ter welwillend. Zij kent heel wat menschen en wordt nogal eens geraad pleegd bij de keuze van een gouvernan te, of gezelschapsdame, of wat dan ook. Laat u dus maar niet al te zeer uit het veld slaan door het verlies van een winstgevende betrekking. Mijnheer Vyvian zal u ongetwijfeld de beste aan bevelingen geven voor uw zorgen, aan zijn moeder besteed, en zoo zult u wel gauw weer slagen. jaar nog niet ten einde is. Bij de afslui ting der rekening 1934 zal eerst blijken hoe het resultaat in dit jaar geweest is. Spr. kan echter zeggen dat het zich laat aanzien, dat de post van 28000.- voor steunverleening te hoog zal zijn. Dit is een feit waarover spr. zich ver heugt, omdat het daardoor mogelijk is het hooge subsidie te geven aan het Armbestuur. De heer Joh. Smits concludeert dat de werkloozen moeten missen hetgeen aan het Armbestuur wordt bijgedragen. Spr. heeft voorts bezwaren tegen den post van 1500.voor onderhoud van wegen. Daarin zit natuurlijk ook een groot bedrag aan loonen en spr. zou graag zien dat de post daarom geschei den werd in loon- en materiaalkosten. Verder is op de begrooting weer een bedrag uitgetrokken voor verbetering v. d. weg naar Boven. Spr. zou dezen post willen schrappen daar de verbete ringen toch niets helpen en de weg jaar lijks slechter wordt. Die 350.zou spr. dan liever gebruiken om te profi- teeren van den steun van het N.C.C., om zoodoende de werkloozen dekking en kleeding te kunnen bezorgen. De Voorzitter: U verwart de zaken en U insinueert dat ik de werkloozen niet goed gezind ben. Nog vorige week ben ik naar den Haag geweest om over den crisissteun B te spreken en ik heb hier reeds een voorstel liggen om daar voor een post van 342.60 uit te trek ken. De weg naar boven moet beslist in orde gebracht worden. Spr. heeft niet laten onderzoeken wat algeheele vernieuwing kost, maar dat zou min stens op 10.000.kunnen komen, voor welk bedrag een jaarlijksche aflos sing van 1000.noodig is. Om dit bedrag te vinden zou belastingverhoo ging noodzakelijk zijn. B. en W. heb ben reeds macadam gekocht en zullen deze nog in deze maand op den weg brengen. Spr. wil graag den weg vernieuwen mits de raad maar de middelen tot dek king aanwijst en niet van belastingver hooging terugschrikt. De heer Brokx stelt voor den weg te vernieuwen. Er staat nu toch reeds 700.— op de begrooting en spr. ver moedt dat daar nog wel 300.bij te vinden zou zijn. De Voorzitter vreest dat er dan nog niet genoeg zal zijn en dat minstens Jocelyn bedankte den dokter voor zijn vriendelijkheid. De goede man had eens moeten weten, hoe het heel iets anders was dan het verlies van haar be trekking, dat zij betreurde. Terwijl dok ter Hawkes wachtte, pakte zij intus- schen enkele kleedingstukken bijeen. Ze had het onaangename gevoel, dat als ze eenmaal Huize Merlin verliet, ze er dan nooit meer over den drempel zou komen. De dokter ging nog even met Laun celot spreken, en, toen hij terugkwam, had Jocelyn al haar bagage zoo bijeen gezet, dat het haar nagestuurd kon wor den, indien verlangd; en zijzelve stond met hoed en mantel, geheel gereed om te vertrekken. Ze had nog zoo n flauwe hoop, dat Launcelot een enkel woord tot haar zou komen zeggen, eer zij ging. Maar, toen de dokter en zij naar de huisdeur lie pen, was er niemand in den corridor te zien. Er heerschte met recht doodsche stilte in heel het huis. Ze waren in den hall, waarop Launcelots studeerkamer uitkwam, toen de dokter opeens stil stond en zei: Och, daar heb ik zoowaar iets zeer belangrijks vergeten. Zoudt u even op mij willen wachten? Ik zal geen mi nuut langer wegblijven dan noodig is. Hij moest den langen corridor terug en de trap opgaan. Jocelyn kon de verzoeking niet weer staan, om nog eens even de studeerka mer binnen te kijken en om dat vertrek althans een laatsten blik toe te werpen. Tegelijk kon zij dan enkele woorden van afscheid aan Launcelot schrijven. Zachtjes deed zij dus de deur opèn en eerst toen zij in het vertrek stond, zag zij, dat hier nog iemand anders was... Het was Launcelot, die aan zijn 1400.jaarlijks zal noodig zijn. De heer Brokx: Hier kan blijkbaar niets gebeuren. Waarom kan men in 's-Gravemoer zulke prachtige wegen aanleggen en waarom in Oosterhout een prachtig sportpark? Hier kunnen we nog niet eens een ijsbaan in werk verschaffing maken! De Voorzitter: Daar zijn het blijk baar gelukkige menschen. Maar toen wij indertijd voorstelden de straatbelas ting in te voeren, toen wist de gemeen^ teraad wel allerlei bezwaren te maken. De heer v. d. Rijken raadt den voor- zitfer aan eens in genoemde plaatsen te gaan informeeren hoe de werkver schaffing daar werkt. De heer v. Dongen keurt het af dat de voorzitter, ondanks zijn toezegging nog geen begrooting voor de vernieu wing van den weg heeft laten maken. Pas als er een onderzoek is ingesteld naar de kosten, dan kan de raad beslis sen wat er te doen staat. Als het werk uitvoerbaar is, dan moet het gedaan worden. Waarom zou de gemeente in deze slechte tijden niet het werk laten doen dat beslist noodzakelijk is? Op het oogenblik is de rentestandaard laag. de materiaalkosten eveneens. Spr. zou daarom liever nu het werk aanpakken dan over 5 jaren. In een der eerstvol gende jaren zal het toch tot vernieu wing moeten komen. Weth. Rubbens becijfert de kosten van vernieuwing op 1.44 per M2. De heer Verschure stelt voor in prin cipe te besluiten tot vernieuwing van den weg en daarna naar de kosten te informeeren. Dit voorstel wordt aangenomen met alleen de stem van den heer W. Pruis- sers tegen. De heer v. Dongen wil het werk door de Mij. „Wegenbouw'' laten uitvoeren. De heer Pruissers protesteert er te gen dat men wel den weg naar Boven wil verbeteren, maar dat de Vaartkant maar moet blijven liggen. De heer Joh. Smits heeft bezwaar tegen de hooge hondenbelasting, die in de hoogste klasse 7.50 bedraagt. Spr. vermoedt dat vele menschen daardoor hun hond zullen afschaffen en de be lasting dus voor de gemeente nog min der zal gaan opbrengen. De heer v. Dongen zegt dat dit ook juist de bedoeling van den raad geweest is bij het verhoogen der belasting. Er schrijftafel zat met het hoofd in de han den. Er zij zelve wist, wat zij deed, was ze op hem toegetreden en had hem de hand op den arm gelegd. Hij schrikte en keek naar haar met van smart half-ver- wilderde oogen, die echter onmiddellijk veel zachter van uitdrukking werden, toen hij haar zag. Hij schoof zijn stoel terug en stond op. U moet zich niet te zeer aan uw smart overgeven. Bedenk, hoeveel ge lukkiger zij zal wezen, nu zij uw broer en het kleine zusje zal weerzien en uit haar lijden verlost is. Ja, dat is ook zoo. Ik mag haar niet terugwenschen. Den Hemel zij dank, zij heeft de grootste smart die haar trof, niet gekend. Zij heeft haar zoon teruggevonden in de andere we reld. Hoorde u wel, wat ze zei? Misschien onbewust had hij haar de hand toegestoken. Gaat u uit? Is dat niet wat laat voor u? U zult niet alleen gaan? Dr. Hawkes vindt het beter, dat ik met hem meega, antwoordde Jocelyn blozend. Hij heeft eerst aangeboden, dat zijn vrouw hier bij mij zou logeeren. Maar al licht is het hun makkelijker, als ik daarheen ga. Zeker, dat zal wel zoo wezen. Ik had er het geheel niet aan gedacht. Het is heel vriendelijk van de Hawkessen. Ik zal u dus niet weerzien, eer u Caer- leon verlaat? U heeft misschien al plan nen gemaakt? O ja. Ik ga naar de vrienden, waar ik zoo dikwijls logeer. Ik heb geen eigen thuis, maar bij hen mag ik komen, wan neer ik wil. (Wordt vervolgd). et Zuiden, ftiiltljlisrtr en Langstraatsebe Courant,

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1