\£ssSSösas®\ ASPIRIN ANTOON GHIJBEN, - JUWELIER, - TILBURG. HEUVELSTRAAT 7. - TELEFOON 709. PROVINCIAAL NIEUWS. KOMT EENS KIJKEN. REPARATIE-INRICHTING. iXsnU i» liepen eerst veel te veel honden los. De heer v. Dongen verklaart nog zich niet te kunnen vereenigen met het subsidie van 3500.aan het Armbe stuur. Zoolang als het Armbestuur geen daden stelt, waardoor de armen uit de put raken, gaat hij daar niet mee ac- coord. De Voorzitter meent daarentegen dat de gemeente een offer moet brengen om het Armbestuur weer te brengen waar het wezen moet. Het Armbestuur is buiten eigen schuld in moeilijkheden geraakt. De begrooting wordt vastgesteld, met de stemmen der heeren W. Pruissers, v. d. Rijken en A. Pruissers tegen. De Voorzitter stelt voor 342.— aan de begrooting toe te voegen als bijdrage aan het N.C.C., waardoor het plaatse lijk crisiscomité steun kan verleenen voor de aanschaffing van kleeren en dekking. De raad gaat daarmede accoord; te gen de heeren v. Dongen en Vloemans. Het Burgerlijk Armbestuur. 3. Vaststelling begrooting Burger lijk Armbestuur. De voorzitter zegt dat op deze be grooting voorkomen 5500 voor pach ten, 3500 gemeente-subsidie en een kasgeldleening van 7000.—. De heer Verschure wenscht dat deze begrooting post voor post behandeld wordt. De heer v. Dongen wil de kasgeld leening van 7000 laten vervallen. Het Armbestuur kan volgens spr. toch altijd bij de gemeente geld krijgen. Vorige ja ren hebben de Armmeesters zich door het aangaan van een kasgeldleening be drogen. Ze dachten n.l. dat er nog geld genoeg was, terwijl er in werkelijkheid niets meer was. Daardoor is het Arm bestuur in de schuld geraakt. De Voorzitter zegt dat het Armbe stuur zoo weinig mogelijk gebruik maakt van de kasgeldleening en ^oo mogelijk bij de gemeente geld opneemt. Daar de gemeente echter ook niet kan garandeeren, dat zij altijd voldoende contanten heeft, moet het leeningcon- tract wel worden aangegaan. De heer v. Dongen meent dat het Armbestuur niet moet schermen met het motief dat de pachten slecht betaald worden. Tegenwoordig gaat dat, naar spr. uit de beste bron hoort, heel goed. De heer v. d. Rijken zou gaarne in deze berrooting zien hoeveel andere liefdadige instellingen aan het Armbe stuur bijdragen. Spr. heeft daar altijd voor gepleit. De heer Brokx zegt dat al het werk door de leden van het Armbestuur zoo zuinig mogelijk wordt gedaan. Dan is het beroerd dat er zoo tegen de Arm meesters geageerd wordt. Spr. wenscht dat er meer vertrouwen in het Armbe stuur wordt gesteld. De heer v. Dongen: Er is wanbeleid, maar geen wantrouwen! De heer Brokx. Er is geen wanbe leid, dat kan de heer Smits getuigen. De Voorzitter zegt dat het beter is in besloten vergadering over deze zaken te spreken. De heer Joh. Smits geeft een toelich ting op de cijfers der begrooting. Daar bij zegt hij o.m. dat de polderlasten ieder jaar stijgen en dit jaar reeds 1700.- bedragen. Blijft dat zoo op- loopen dan wordt binnenkort meer aan deze lasten dan aan de bedeeling uitge geven. De neerslag is in enkele jaren tijd gekomen, thans kan 2/3 minder aan steun worden uitgekeerd dan voor 4 jaren! Ook moet men er rekening mee houden dat de tarieven van geneeshee- ren en ziekenhuizen enz. in deze jaren niet minder geworden zijn. De heer v. Dongen. Smits is slecht op de hoogte! De hooge polderlasten zijn veroorzaakt door de werken, die in het Overdiep en elders zijn onderno men. Die lasten zullen dus niet hooger worden, doch lager, juist dit jaar zijn de lasten al belangrijk verlaagd. De toelichting is heel sober. Het was de plicht geweest van het Armbestuur om den raad tijdig mede te deelen dat de pachtvermindering moeilijkheden zou brengen. De heer Verschure. Dat wisten we toch ook niet vooruit. De heer van Dongen. Direct toen de pachtwet was aangenomen had het Armbestuur zich tot de gemeente moe ten wenden. De heer Brokx. Het is niet billijk ons daarvan de schuld te geven. Toen Ver schure en ik lid werden, was er reeds een schuld van 15000.—. Het is nu eenmaal een abnormale tijd. De heer v. Dongen. Er is veel meer uitgegeven dan de begrooting lijden kon. Het Armbestuur heeft zich laten misleiden door de kasgeldleening. Nu zullen we de schuld van jaar tot jaar moeten inhalen. Waarom zegt Smits niet hoe het jaar 1934 er voor staat. De heer Joh. Smits. Dat weten we nog niet voordat de rekening over dit dienstjaar is afgesloten. De heer v. Dongen: We zitten hier om de veertien dagen te vergaderen, maar wie zie je niet? Jan Smits! De heer Joh. Smits: Ik zeg het mijne liever in het openbaar... De heer W. Pruissersje kletst ook liever in de herberg! Ik zal daar straks in besloten vergadering nog wel wat over zeggen. De Voorzitter sluit de discussie en merkt op dat niet vergeten moet wor den, dat de gemeente jarenlang van het Armbestuur heeft geprofiteerd. Spr. ge looft dat de gemeente op het oogenblik nog wel een 25.000.— schuld aan het Armbestuur zou hebben. Men kan niet spreken van wanbeleid, het eenige wat op het beleid van de Armmeesters zou zijn aan te merken is dat zij het gemeentebestuur niet tijdig gewaarschuwd hebben. Als we elkaar begrijpen en verstaan kunnen we pret tig samenwerken, zegt spr. De begrooting wordt aangenomen; tegen de heeren v. Dongen en van de Rijken. 4. Rekening 1933 van het Burg. Armbestuur. De rekening wordt conform ontwerp vastgesteld. Tegen de heeren v. Don gen en v. d. Rijken. 5. Vaststelling vergoeding van bij zondere scholen. Deze vergoeding wordt vastgesteld op 5.46 per leerling. 6. Vaststelling nieuwe instructie voor secretaris en ontvanger. Met deze formaliteit gaat de raad ac coord. 7. Voorstel tot het aangaan van een tijdelijke geldleening. De Voorzitter zegt dat het maximum van het crediet 4000.— beloopt. Spr. hoopt dat het geld niet behoeft te wor den opgenomen. De raad keurt het voorstel goed. De vergadering wordt daarna geslo ten. RAAMSDONK. De Raad der gemeente Raamsdonk kwam Zaterdagavond 17 November om half zeven bijeen. Voorzitter Burgemeester A. J. W. M. Moons. Secretaris de heer J. M. Kieboom. Aanwezig waren alle leden. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde komt: 1Ingekomen stukken, o.a.: Enkele goedgekeurde besluiten van Gedeputeerde Staten, wijziging ge meente-begrooting en van het electrici- teitsbedrijf, wijziging van de Bouwver ordening. Verzoek van het Bestuur der R.K. Stichting „het Onze Lieve Vrouwe Ly ceum te Breda, om een subsidie van 100.per jaar voor iederen leerling uit deze gemeente die het Lyceum be zoekt. Verslag van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente. Wordt voor de leden ter inzage ge legd. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2. Schrijven van den Commissaris der Koningin, houdende bemerkingen op de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters. Deze verordening wordt naar aan leiding van de gedane bemerkingen op nieuw vastgesteld. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inwilliging verzoek van het Bestuur der R.K. Meisjesschool op het Dorp, om beschikbaarstelling gelden voor nieuwe privaten. Besloten wordt de gevraagde mede werking te verleenen, door gelden be schikbaar te stellen, voor de verbou wing van twee privaten en twee schoorsteenen. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot inwilliging verzoek van het Bestuur van de R.K. Jongensschool op het Veer, om beschikbaarstelling gelden voor een vleugelbord. Dit verzoek om aanschaffing van een vleugelbord werd alsmede ingewilligd. 5. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten, houdende bedenkingen tegen de Verordening tot wijziging van de Ver ordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch. De Voorzitter zegt, dat deze verordening in handen is gesteld van de Vleeschkeuringscommissie, die de verlangde veranderingen heeft aangebracht, waarna de verordening opnieuw wordt vastgesteld. 6. Ontwerp-besluiten tot het aan gaan van rekening-courant-overeen komsten. Dit is iets dat jaarlijks terugkomt, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Besloten wordt, de door Burg. en Weth. aangeboden ontwerp-besluiten, om met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten te 's-Gravenhage een reke ning-courant-overeenkomst aan te gaan van 35.000, 30.000 en 10.000, vast te stellen. 7. Voorloopige vaststelling der Re kening van de bedrijven en de ge meente, dienst 1933. a. van het electriciteitsbedrijf. Op voorstel van de Commissie van onderzoek werd deze rekening voor- loopig vastgesteld, de baten en lasten op 49.802.72; de kapitaalsuitgaven op 38.904.85 en de kapitaalsinkomsten op 7.314.35, alzoo met een nadeelig slot van 31.590.50. b. van het gemeentelijk Vleeschkeu- ringsbedrijf. Deze rekening werd overeenkomstig het voorstel van gemelde commissie voorloopig vastgesteld, de baten en las ten op 25.419.64 en de kapitaalsin komsten en kapitaalsuitgaven op 381.65. P Volgens het rapport van onderzoek, gaf de rekening geen aanleiding tot be merkingen; alleen werd geklaagd over de achterstallige belastingen. De Com missie, die de verschillende kohieren had nagegaan, rapporteerde, dat er vol gens hen verschillende onwilligen bij zijn, die hun belasting nog niet betaald hebben. Aan den Gemeente-Ontvanger zal opdracht worden gegeven den huidigen achterstand spoedig in te halen. De rekening werd hierna voorloopig vastgesteld; a. de gewone dienst in ont vangst op 315.413.89 en in uitgaaf op 313.637.50, alzoo met een batig slot van 1.776.39; b. de kapitaalsdienst in ontvangst op 45.198.61 en in uitgaaf op 34.214.85, alzoo met een batig slot van 10.983.76. 8. Goedkeuring rekening dienst '33 en begrooting dienst 1935 van het Bur gerlijk Armbestuur. Overeenkomstig 't rapport der com missie werd de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur goedgekeurd in ont- vanst op 24.850.28 en in- uitgaaf op 32.259. alzoo met een nadeelig saldo van 7.408.72. De begrooting dezer instelling werd goedgekeurd op het voor ontvangst en uitgaaf gelijkstaand bedrag van 31.027.37. Wat betreft de verdeeling der wed den van de gemeente-geneesheeren be last met de armenpractijk, zooals door de Commissie naar voren werd ge bracht, heeft bij Burg. en Weth. reeds een punt van overweging uitgemaakt. Te bekwamer tjjd zal een voorstel op deze regeling gericht, den Gemeente kan eerst na 31 December 1937 geheel of versterkt worden afgelost. Om tot 'n lager rentetype te komen zullen Bur gemeester en Wethouders diligent blij ven. Wat betreft het urinoir bij de R. K. Kerk, deelen Burg. en Weth. mede. dat opheffing gewenscht is. Naar een plaatsje zal worden uitgezien, dat voor plaatsing van een urinoir geschikt is. Door de Commissie is er op gewe zen, dat voor boombeplanting de Julia- nalaan zich uitstekend leent, dat zal de laan veel vermooien en vervroolijken. Het komt Burg. en Weth. geraden voor, omtrent bedoelden aanleg en over de beplanting van de boomsoort, advies in te winnen bij deskundigen; hetgeen besloten wordt. Afwijzend werd door den Raad be schikt op de adressen om subsidie uit de gemeentekas: 1. van het Bestuur der R.K. Militairen Vereeniging te Breda; 2. van den Directeur van de R.K. Mi litairen Vereeniging te Venlo; 3. van het Bestuur der Afdeeling Noord-Bra bantsche R.K. Blindenzorgvereeniging St. Antonius van Padua, gevestigd te Tilburg. Over de herziening der jaarwedde- regeling van d enBurgemeester, Secre tarissen en Ontvangers, werd besloten Ged. Staten te verzoeken de jaarwed den meer in overeenstemming te bren gen met die in andere provincies. De Gemeenteraad is van meening, dat de gemeenten boven de 7000 inwoners in een hoogere klasse behooren te worden ingedeeld. Over het geheel genomen zijn bedoelde wedden alhier lager, dan die voor overeenkomstige gemeenten in andere gewesten. Ten aanzien der jaarwedden van de Wethouders werd besloten Ged. Staten te berichten, dat die wedden niet voor verlaging vatbaar zijn. Verlaging van jaarwedden zou in verband met de toe neming hunner werkzaamheden niet billijk zijn. 10. Vaststelling suppletoir kohier Rioolbelasting A. Wordt vastgesteld. 11Ontwerp-besluit tot wijziging van de gemeente-begrooting dienst '34. Wordt eveneens vastgesteld. 12 t.m. 15. Herbenoemd werden: a. tot lid der schoolcommissie dhr. D. Lankhuijzen Szn. b. tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur de heer J. B. Zijlmans. Mgr. Diepen richtte een woord v felicitatie tot de meisjes en wees de groote beleekenis van de plJ! tigheden dJ- tigheden die op dezen dag »|a hadden. Mgr. zeide dat het Iv.j.y "s het centrale punt moet wordi" waaruil de K.J.V.ers hun ai J huis van velen en ONZE COLLECTIE, VANAF DE FIJNSTE JUWEELEN EN ZILVE REN ARTIKELEN TOT HET GOEDKOOPSTE PLATED, IS IN HET HEELE ZUIDEN NIET TE VINDEN. raad worden aangeboden. 9. Vaststelling der Begrooting dienst 1935, van de bedrijven en van de ge meente. a. van het electriciteitsbedrijf. Op voorstel van de commissie van onderzoek werd deze begrooting voor loopig vastgesteld en wel de baten en lasten op 47.570.de kapitaalsin komsten op 21.915.60 en de kapitaals uitgaven op 53.506.10, alzoo met een nadeelig saldo van 31.590.50. De heer Simonis stelde de vraag of het personeel van het elctriciteitsbedrijf niet ingekrompen kon worden; volgens hem kon hier best een persoon gemist worden. De Voorzitter antwoordde, dat het personeel de handen vol heeft, zoodat dus onmogelijk iemand gemist kan wor den. De winst, die het bedrijf maakt, zit hierin, dat het bedrijf zoo uitstekend beheerd wordt. Verder stelt dhr. Simonis de vraag of niet binnen eenigen tijd de tarieven van het lichtverbruik verlaagd zouden kunnen worden, daar in deze gemeente de stroom nogal duur is. De Voorzitter zegt, dat zoodra het mogelijk is, op verlaging zal gewerkt worden. b. van het gemeentelijk Vleeschkeu- ringsbedrijf. Overeenkomstig het voorstel van de Commissie werd deze begrooting voor loopig vastgesteld en wel de baten en lasjfn op een gelijkstaand bedrag van f6.462.50 en de kapitaalsinkomsten en uitgaven op 179.75. c. van de gemeente. Het rapport van de commissie gaf geen aanleiding tot bedenkingen, zoo dat de begrooting voorloopig werd vastgesteld, de gewone dienst in ont vangst en uitgaaf op 277.641.02 en de kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf op 70.819.64. De commissie van onderzoek sprak er haar voldoening over uit, dat de hef fing der belasting op de verzekering te gen brandschade na 31 December 1934 niet meer behoeft te worden voortgezet. Uit de nota van antwoord van Burg. en Weth. op het verslag van de com missie blijkt, dat de loopende geldlee- ningen, die in aanmerking komen voor conversie, allen onderhands zijn aange gaan. Met betrokken geldschieters is bereids onderhandeld over verlaging der rente, hetgeen niet het gewenschte resultaat heeft opgeleverd. Dit is een leening van 4% groot 326.542 en een van 4J/£ groot 68.986.29. Een leening van 5]/2% groot 41.404.92 c. tot leden der commissie van Fa bricage de heeren G. C. de Bont, C. J. Kanters en J. W. F. M. de Klijn. d. tot leden van de lichtcommissie de heeren, J. J. de Jong, D. Lankhuijzen Szn. en J. W. F. M. de Klijn. Bij de rondvraag niemand meer het woord verlangende gaat de Raad over in geheime vergadering. Waalwijk, 21 Nov. 1934. Mgr. Diepen in Waalwijk. De inzegening K.J. V.-huis. van hel Waalwijk had Zondag de groote eer den Bisschop van 't Hertogen bosch Mgr. A. F. Diepen, als gast le hebben. Monseigneur was naar Waalwijk gekomen teneinde het nieuwe tehuis der Katholieke Jeugd- vereeniging in de Mr. v. Coothstraat op plechiige wijze in te zegenen, een bewijs wel hoe hoog hel kerkelijk ge zag dezen vorm van jeugdorganisatie schat. Het was een gloriedag voor de K.J.V. van Waalwijk, die in zoo korte jaren onder de voortvarende leiding van pastoor Verhagen tot zoo grooten bloei gekomen is. Het begon 's morgens om 8 uur met een plechtige H. Mis waaronder algemeene H. Communie in de parochiekerk van St. Antonius, welke plechtigheid gevolgd werd door een prettig gezamenlijk ontbijt in het K.J.V.—huis. De aldeeling kon op dezen dag weer een 19 tal nieuwe leden aan nemen. Dit geschiedde tijdens het Pontificaal Lof, 's middags te 3 uur in de parochiekerk van St. Jan, gecelebreerd door Mgr. Diepen. Pontificale assistentie werd daarhij verleend door pastoor Heezemans en door pastoor Verhagen. lijdens het Lof hield de Eerw. Pater Dr. Otto, die het triduum heelt geleid, een feestpredicalie, waarin hij het groote belang van de K.J.V. in het licht stelde en de meisjes aanspoorde zich steeds te gedragen naar het voorbeeld der H. Maagd Maria. Na deze predicatie verrichtte Z. H. Exc. de aanneming der nieuwe leden. De meisjes legden staande voor het altaar met de hand op het vaandel de plechtige K.J.V.-belofte af. tolaatswerk moeten verrichten. Exc. noemde dit werk grootsch e mooi, veelomvattend en niet alleel! nuilig, maar ook hoogst noodzak,! lijk, en hij sprak den wensch (1 dal meisjes uil alle rangen en slaniiL. zich erbij zullen aansluiten. Het zangkoor der K.J.V. zon onder leiding van den heer DuijVe laar verschillende liederen. De indrukwekkende plechtigheid in de kerk werd door zeer bijgewoond. in opiocht, met een negeuta kleurige vaaiiüels, trokken de ineibj^ daarna door GroolestraaL en Air, Coothstraat naar het K.J.V. iiUls" Behalve de Waalwijkscüe aldeeli waren er de groepen uil Kaatsheuvel Berkdijk, Distel wijk, 'inbuig, beu Boseh, Orilien, Vlijmen, Aiude Waspik. in bet K.J.V.huis waren ah genoodigden aanwezig de leden van de Maria--Micbling, liet voheui^ dagelijksche besiuur der gemeeuie, ue presidente van den U.K. V rouwe,,' bond, dames van liet besiuur van bet palionaal »bl. Ceeibau le v.oi, Besoijen, Ueclor v. d. Waaruta, dioe. diiecleur der K.J.V., nicjuii! Sweeiis uil Udenhoui, secretaire der dioc. jeugdcommissie, en ue geheele geestelijkheid van Waalwijk Bij hel binnenkomen van Aigr, Diepen, uie vergezeld was san ziju seci elans den V\ eik.trw. heer v. Louu zongen de K.J.V.eis het door clcii lieer A. G. v. d. Heijdtn gemaakte welkomstlied, waarin bijzunucie dank worul gebracht aan allen, üie aan hel tol stand komen van htl K.J.V.huis hebben meuegeweikt'; pastoor Verhagen, oud—deken van iiiel, het gemeentebestuur en de fabrikanten. Pastoor Verhagen nam als direc teur der K.J.V. het eerst het woord om Mgr. dank le zeggen voor üe bereiuwilliglieid 0111 persoonlijk deze plechtigheid te komen verrichten, ondanks zijn drukke bezigheden en zijn hoogen leeuijd. Daarin zag spr. een goedkeuring van den arbeid uer K.J.V. door de hoogste kerkelijke autoriteit in het diocees. Z.E. ging dan de eerste levensjaren der VVaaiwijksche K.J.V. na: Ue aanvankelijk bescheiden opzet, ue groei en het verliezen van 'l vroegere vereenigingsiokaal, dat de naaste aanleiding is geweest tot het uitzien naar een »eigen tehuis». Z.E. wees op het groote belang van een K.J.V.—huis in e«.n plaais ais W aalwijk, waar niet minder dan üOO meisjes op de fabrieken werken. Z.E. bracht dank aan 't gemeente bestuur en aan de fabrikanten, die hebben medegewerkt om de inrich ting van het huis mogelijk le maken. SPr. hoopte dat, dank zij het Hoogeprieslerlijk gebed van Mgr. Diepen, Gods zegen op het huis zal mogen rusten en dat de K.J.V. van Waalwijk in dit gebouw tot grooten bloei moge komen. Een der nieuw aangenomen i.J.V.ers, Nelly v. d. Pennen,sprak vervolgens den Bisschop toe. Wij zijn blij en dankbaar dat U vandaag deze plechtigheid wilt verrichten, zeide zij, en zij voegde er de ver zekering aan toe dat de aanwezig- leid van Mgr. Diepen de K.J.V.ers wijding zal geven om hun taak als eekenaposlelen blij en edelmoedig te vervullen. Geassisteerd door pastoor V erhagen en de WelEerw. heeren v. Loon, Allard en v. Lierop verrichtte Mgr. daarna de inzegeniiigsplechtigheüen. Z. H. Exc. hield vervolgens een korte rede. Hij wilde de eerste zijn om de Waai wij ksche K.J.V. te felici- teeren. Als Bisschop stel ik er groot belang in, aldus Mgr., dat ook de vrouwelijke jeugd zich aangorde om le strijden voor Koning Christus. Zichzelf beschermt zij daarmee en voert zij op den juisten, gelukkigen weg en voor anderen opent zij daar door schatten van hemelschen rijk dom, schatten van deugd en heilig heid en toekomstige glorie. Gij, dierbare K.J.V.ers, wier geloof in het afgeloopen triduum is ver diept, kunt tegenover anderen een zalig apostolaat uitoefenen. Z. H. Exc. bracht vervolgens dank aan allen, die hebben medegewerkt om dit huis ter beschikking van de K.J.V. te kunnen stellen, in't bijzon der de leden der MariaStichting. Mgr. verheugde zich erover dat de ingezetenen van Waalwijk door hun moreelen en financieelen steun de meisjes gelegenheid hebben gegeven met de geestelijkheid mee te werken tot het welzijn der plaats. Verschillende der aanwezigen brachten hierna hun gelukwenschen over. Burgemeester Moonen zeide dat het gemeentebestuur zich ten zeerste verheugt overde totstandkoming van dit tehuis. Voor Waalwijk achtte hij bijzondere redenen aanwezig om zich daarover te verheugen, omdat tot heden op enkele loffelijke e" h"«efwng- ""„nschapP»" met Oranjeband en Bayerkruls Reeds Uw ouders gebruikten het slechts ^SPiR^- rdragen A te verar«*s g°e. sChadel»J^e geenenhe^ feén der Het

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2