INGEZONDEN STUKKEN. PLAATSELIJKE BERICHTEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. SPECIALE VERSPREIDING. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) \ytrkluozen-steun te Spruny-Cap 11'. Mijnheer de Redacteur, Al lang heb ik behoefte gevoeld eens in uw blad erop te wijzen, dat je gemeente Capelle nog al erg goed. hartig is voor steuntrekkers. Zij reikt de steuntrekkers—werk. loozen visch- en jacht acten uit waar- vaD dezen gretig gebruik maken en Diet alleen ten eigen bate, maar de visch (en dat is dikwijls heel wat) en jiet wild wordt aan den man gebracht, zoodat zij daardoor niet alleen een aardige bijverdienste krijgen, maar andere ingezetenen, beroeps visschers eD venters, die geen steuntrekken, ernstige schade berokkenen. Zij trekken er 's morgens met visch- tuig ol geweer op uit, gaan op tijd stempelen eu herhalen daarna dat zeilde spelletje, gaan 's nachts dikwijls uii peuren, drinken op tijd hun potje bier of borrel, laten een mooi zoodje aal verbarakken, verkoopen visch of een haasje, snep of patrijs dikwijls ver onder den prijs en zoo gaat dat lieve leventje door. Ik vraag mij af gaat dat zoo maar, moet daar geen controle op zijn of rekening mee gehouden worden; het gaat toch van het geld dal iedereen moet opbrengen en daarmee wordt anderen nog concurrentie aangedaan. Men is hier dan toch wel erg goedmoedig; in het naburige Waalwijk mag een steuntrekker zelts geen café bezoeken, wordt bijverdienste streng gecontroleerd en afgetrokken en hier mag dat alles; een motief zeer zeker om liever niet aan het werk te gaan, want zoo maakt men alles bij elkaar toch een mooi weekgeld. Ik hoop dat men deze zaak eens ernstig zal overwegen. Met dank voor de plaatsruimte. Een inwoner. Mijnheer de Redacteur, Den oud—secretaris der afdeeling Waalwijk van het Roode Kruis zeg ik dank voor zijn inlichting 1.1 Zater dag in dit blad gegeven en leg mij bij deze verklaring gaarne neer, ai leek het mij meer de juiste weg dat de weinige leden op de hoogte waren gebracht van het voornemen van het bestuur of tenminste van zijn beslis sing; maar daarover basta verder in het belang der goede zaak. Ik wil echter mijn waarschuwing herhalen voor de toekomst om bij het stichten van een vereeniging of af- deeling den legalen weg te volgen in dier voege, dat niet eerst een bestuur wordt geformeerd en dan de leden gewonnen, maar dat een persoon, een voorioopig comi;é of bestuur eerst leden werft, die dan zelf een bestuur kiezen, wat toch hun recht is. Ik dank U ondertusschen zeer. Een lid der afd. Waalwijk van het Roode Kruis. Wij lezen in „De Boer" R. K. Weekblad voor den Kring Breda N.C.B.van Zaterdag 3 November: ï>Klnitkalk ))elite«.. Teneinde vrijstelling te bekomen van omzetbelasting moeten de leden hunne benoodigde kalk uitsluitend via de C.H V betrekken. Zij moeten ook deze kaik uitsluitend als land- bouwkalk gebruiken". Tot geruststelling van vele land- bouwers, die hun benoodigde kalk liever niet bij de C H V doch in den vrijen handel betrekken, kunnen wij mededeelen, dat bovenstaand bericht beslist onjuist is. Ook de handel kan vrijstelling voor de omzetbelasting bekomen. Zoo werd o a aan onze vennootschap per 29 Maart 1934 onder no. 4252 vergunning verleend om „kluitkalk voor landbouwdoeleinden te kunnen inslaan zonder dat wegens de levering van die goederen omzetbelasting zal zijn verschuldigd, ot wegens den in voer daarvan invoerrecht ingevolge genoemde omzelbelastingwet ver schuldigd zal zijn". Het bericht in „De Boer" is dus een pertinente leugen. Het leelijke van het geval is echter, dat een der- gelijk bericht verschijnt in een blad. dat van concurrentiezijde geen criliek opneemt. Zoo wordt de boeren een leugen opgedrongen, terwijl de ge dupeerde handelaar geen gelegenheid krijgt, de zaak recht te zetten! Toevallig klaagt in betzelfde num mer van „De Boer" zekere A. A. (Kapelaan Ansems?) bij de bespreking van de jaarvergadering van de C. H V. „Sinds jaar en dag, maar vooral ook den laatsten tijd ijvert een zekere categorie van personen om de C.H V. met laster te bezoedelen. Allerlei praatjes worden er over het Hoofdkantoor te Veghel en de bij kantoren rondgestrooid Inderdaad is het niet prettig, voort durend te worden belasterd en C.H V heeft gelijk met daartegen te protes teeren. Maar dan mag men toch stellig verwachten, dat C.H.V. zelve ook tegenover haar tegenstanders, de handel, een eerlijk standpunt zal in nemen en vooral den handel geen schade zal berokkenen door in haar eigen blad onware, leugenachtige be richten te lanceeren. Hoogachtend, N. V. Zuid-Nederlandsche Kunstmesthandel, Gilze. De nummers van ons blad van 24 November en 1 December a.s., waarin onze interieur-foto-wedstrijd wordt op genomen, zullen een speciale algemeene verspreiding krijgen, juist in die plaat sen waarbij onze winkelstand het mees te belang heeft, o. m.: Waalwijk (Baardwijk, Besoijen), Sprang, Vrij- hoeve-Capelle, Capelle, Waspik, Dus- sen, Drunen, enz.; een pracht gelegen heid voor doelmatige reclame dus voor onze winkeliers, of ze al of niet aan den foto-wedstrijd deelnemen. Ook voor heeren winkeliers in bo vengenoemde plaatsen een prachtgele- genheid om hun artikelen onder de aan dacht hunner inwoners te brengen. Voor den foto-wedstrijd worden deelnemers ingewacht tot Maandag avond a.s. DE ADMINISTRATIE. WASPIK. Eerste aanneming van De Jonge Wacht en inzegening van het nieuwe parochiehuis. Zondag 1.1. had in deze parochie een treffende plech tigheid plaats. Na maandenlange voor bereiding werden de eerste Jonge Wachters aangenomen. Des morgens kwart over acht werd in de parochie kerk een H. Mis opgedragen, waaron der algemeene H. Communie werd ge houden. Na deze H. Mis werd in het nieuw gebouwde parochiehuis het ge meenschappelijk ontbijt door de a.s. Jonge Wachters met hunne leiders ge bruikt. De plechtige aanneming geschiedde onder het Lof van half drie. Om het prachtige nieuwe vaandel geschaard legden de jongens hunne beloften af. De Directeur van de Jonge Wacht, de Weleerwaarde Heer Kapelaan van Houtert feliciteerde de jongens met hunne zoo juist afgelegde belofte. Spreker hoopte, dat zij steed^ hunne verplichtingen als leden goed zouden nakomen. Na het Lof had de inzegening plaats van het nieuwe parochiehuis. Toen de tot hijwoning dezer plechtigheid uit- genoodigden op de voor hen gereser veerde stoelen hadden plaats genomen, werd allereerst het woord gevoerd door den Z.Eerwaarden Heer Pastoor Huijhers. Spreker begon met een woord van dank te richten tot de leden van het Kerkbestuur, die hem zoo ruim schoots in de gelegenheid hadden ge steld om tot bouwing van dit parochie huis te kunnen overgaan, verder werd dank gebracht aan den architect, den Heer Adr. de Bruijn en den aannemer den Heer P. de Grauw Pzn, die hunne beste krachten hadden gebruikt om 't gebouw zoo practisch mogelijk te doen inrichten. Spreker bracht ook een woord van dank aan den Weleerwaar den Heer Kapelaan van Houtert, voor zijn hekenden ijver betoond aan de op richting van mannelijke jeugdorgani saties. Na den wensch te hebben uit gesproken, dat van het parochiehuis een goed gebruuik zou worden ge maakt, werd de inzegening gedaan door den Zeereerw. Heer Pastoor. Na deze plechtigheid sprak de Wel eerwaarde Heer Kapelaan van Houtert een woord van welkom tot de aanwe zigen die hunne blijken van belang stelling hadden betoond om bij de aan neming van de Jonge Wachters en de inzegening van het parochiehuis tegen woordig te zijn. Vervolgens richtte spreker nogmaals een woord van ge luk wensch tot de Jonge Wachters en hunne ouders. Door het jongenskoortje „St. Ceci lia" werden onder leiding van den Heer Jos. Kuijsters op zeer verdienstelijke wijze eenige liederen gezongen, waar na door den Heer A. Kamp, een der jeugdleiders een mooie rede werd ge houden. Op zeer welsprekende wijze werd door den Heer Kamp den Jonge Wachters hunne dien middag afge legde belofte nogmaals voor oogen ge houden; spreker hoopte, dat zij die beloften ook getrouw zouden nako men en daardoor mannen van karak ter zouden worden, waaraan in den tegenwoordigen tijd maar al te veel gebrek is. De Edelachtbare Heer Burgemees ter rekende het zich tot zijn plicht een woord van gelukwensch te spreken tot het kerkbestuur voor de tot stand- koming van dit mooie parochiehuis, waaraan al zoo lang een groote behoef te bestond. Spreker gaf de verzekering steeds zijn medewerking aan het jeugd werk te zullen verleenen, en mocht de gemeente eens in een betere finantiee- le positie komen dan zal hij voorstel len om 't jeugdwerk, dat toch zeker als een gemeentebelang kan worden be schouwd, geldelijk te steunen. De Weleerwaarde heer kapelaan Hens van Zevenbergen, oud-kapelaan dezer parochie, feliciteerde zijn colle ga, kapelaan van Houtert, met deze eerste aanneming der Jonge Wach ters. De middag werd verder in gezang en met voordracht doorgebracht, waar na deze feestvergadering, onder dank betuiging voor de groote belangstel ling, met een bijzonder woord van dank aan de jeugdleiders de Heeren A. Kamp, J. Kuijsters, N. van der Rij ken en G. Snels, door kapelaan van Houtert werd gesloten. In de volgende week zal voor be langstellenden gelegenheid bestaan het nieuwe parochiehuis te bezichti gen. Woensdagavond half 7 zal ten gemeentehuize de otficieele opening plaats hebben van de 4e Waspiksche Winkelweek. Na deze officeele ope ning zal door de Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak een muzikale wan deling door de gemeente worden ge maakt, door de deelnemende winke liers vergezeld. Gisteren reed de heer F. R. met zijn rijwiel in het Zuider-Atwaterings- kanaal. Gelukkig werd de man door ijlings toegeschoten hulp spoedig op het droge gebracht. In het café „Het Hof van Hol land" bij den Heer P. van Ooijen zal op Zaterdag en Zondag 24 en 25 No vember en 1 en 2 December een groot rikconcours worden gehouden. er- schillende prijzen zijn beschikbaar ge steld. RAAMSDONK. Zondag 18 Novem ber j.l. des middags om 3 uur is in t St. Leogebouw een groote propagan- davergadering gehouden. Als spreker trad op de (WelEerw. Heer Arn. van Lierop, Priester, Chef-Redacteur der Kath. Wereldpost, uit Breda, die een spreekbeurt hield over het onderwerp „Nat.Socialisme en Fascisme en in verband hiermede de noodzakelijke eenheid, saamhoorigheid. en eensge zindheid in de R.K. Staatspartij, hare organisatieverbanden en Afdeelingen". De kiezers en kiezeressen van het Dorp waren in grooten getale opgeko men om deze interessante en leerrijke iezing bij te wonen. In het nieuwe bestuur van de R.K. Kiesvereeniging dat alhier dezer dagen is gevormd, hebben zitting ge nomen de volgende heeren; L. C. Klijn, A. A. Schoenmakers, H. P. van Amelsvoort, G. van Spelde, M. Groe- nendaal, P. Fijneman en P. Vissers. RAAMSDONKSVEER. Dezer dagen werd in Hotel de Reijer een vergade ring gehouden der R.K. Middenstands- vereeniging, waarmee het vergadersei zoen voor dezen winter weer is aan gebroken. De vergadering was druk bezocht wat wel te danken zal zijn ge weest aan den bekenden spreker van dezen avond. Om voor de vereeniging te komen spreken, had zich namelijk een oud-dorpsgenoot bereid verklaard en wel de Edelachtb. Heer Dr. W. Brokx, Burgemeester van Zundert, die een lezing met lichtbeelden zou houden over „Land en Volk van In- dië". Wie kent niet Dr. Brokx, die jarenlang in Ned.-Indië een leidende Regeeringspositie heeft vervuld. Nadat eenige huishoudelijke punten der vergadering waren afgehandeld, verleende de Voorzitter der Midden- standsvereeniging het woord aan Dr. Brokx, die een keurige Iezing hield over Indië en de bevolking. Aan het slot dankte de Voorzitter den spreker voor zijn schitterende le zing. Dr. Brokx heeft de leden onge twijfeld een nuttigen, leerzamen, maar tevens ook aangenamen avond be zorgd. Zondag j.l. had alhier de aan neming plaats van de (K.J.V. en K.J.M. Bij de KJV zijn 6 meisjes en bij de KJM 5 meisjes toegetreden. De mid dag begon met een plechtig Lof, waar bij alle KJV-ers en KJM-ers tegen woordig waren. Na het Lof trok men naar het KJV-huis, waar verder den namiddag gezellig werd doorgebracht. De onder-afdeeling van de R.K. Werkliedenvereeniging, de tooneel- club „Kunst na^Arbeid" hield Dins dagavond om 8 uur een vergadering in het R.K. Bondsgebouw. De verga dering was druk bezocht. De eerste Raamsdonksveerschc Winkelweek die gehouden wordt van 25 November tot en met 1 December a.s. zal a.s. Zaterdag officieel worden geopend. Besloten is o.a. dat ook alle leden een middenstandsvlag zullen aankoopen, waarop staat vermeld: „Koopt allen bij den Middenstand". Zulks zal aan het Veer gedurende die dagen een interessant cachet ge- ven. Verder zijn er nog verschillende attracties aan de Winkelweek verbon den. In één woord, de grootsche op zet getuigt van durf, we verwachten dan ook niet anders, dan dat de eer ste R.W.W. in alle opzichten zal sla gen. GEERTRUIDENBERG. R. K. Mid- denstandsverceniging. Maandag j.l. des n.m. half 9 had alhier in het R.K. Pa rochiehuis een vergadering plaats van de R. K. Middenstandsvereeniging Geertruidenberg, onder voorzitterschap van den heer W. Sassen. De belangstelling voor deze vergade ring was niet bijster groot. Na gehouden stemming worden W. Heesters, Wed. Krols, Heurter en G. v. d. Wiel met algemeene stemmen tot lid der vereeniging aangenomen. Voor de laatstgenoemde persoon zal echter advies worden gevraagd aan het hoofd bestuur te 's-Hertogenbosch of de sta tuten der vereeniging zich niet tegen de toelating verzetten. Hierna releveerde de voorzitter de actie welke gevoerd is tegen de op te richten maalderij van den N.C.B. te Geertruidenberg, waarmede de geheele streek gedupeerd dreigt te worden. Zal de N.C.B. echter een loyale concurren tie aanbinden dan zal het niet mogelijk zijn tegen goedkooper tarief te leveren, hetgeen met cijfers kan worden aange toond. De uit te geven brochure ge waagt hier dan ook van. Alle leden ga ven hun instemming te kennen met het geen door het bestuur was gedaan, waarbij de wenschelijkheid door enkele leden naar voren werd gebracht, om, indien de aangesloten boeren in de toe komst hun graan laten malen bij den N. C. B., geen producten meer van hen af te nemen, doch zich tot anderen te wen den. De bakkers krijgen hier al een goed begin met hun melk. Nogmaals spoorde de voorzitter de leden aan om alle mogelijke actie te ontplooien, want zoowel de groot-wa renhuizen als coöperaties zijn den al- geheelen ondergang voor den midden stand. We moeten voor ons huisgezin strijden en onze kinderen reeds inpren ten, dat zij tegen deze kapitalistische bedrijven moeten zijn. En op den werk- loozen arbeider rust den zedelijken plicht den middenstand te helpen. Wie zorgt voor hun steungelden, wie zorgt voor hun kleeren? Dit alles doet uit sluitend den middenstand. Daarom moeten zij het als een plicht aanvoelen bij den middenstand te koopen, doch hun steungelden niet buiten de plaats brengen bij warenhuizen en coöpera ties. Hierna kwam de te houden winkel week aan de orde. De heer Bellaard gaf als voorzitter van het winkelactie comité de leden inlichtingen over het geen reeds door het comité is gedaan. De winkelweek zal gehouden worden van 26 November tot 6 December a.s. Evenals vorige jaren krijgt diegene die een bedrag van 0.50 besteed een lot waarmede hij kan meedoen aan de groote loterij. Hoemeer men besteedt, hoe meer loten men dus krijgt en hoe meer kans men heeft om in het bezit te komen van een der fraaie prijzen die door het comité zijn uitgeloofd. We noemen hier o.a. als hoofdprijs een nieuw Philips radio-toestel 26 November, den dag van de ope ning van de winkelweek, zal de har monie Apollo een muzikale rondwan deling maken door de gemeente. Wat er verder nog gedaan zal worden wordt later nog medegedeeld. Die leden die een lumineus idee hebben, kunnen dit alsnog bij het bestuur kenbaar maken. Besloten werd dat de aangesloten winkeliers allen de vlag met een recla me-spreuk er op, zouden uitsteken. Het crisis-comité, afdeeling Geertruiden berg, voor wie de netto-opbrengst van de loterij is, is vol belangstelling voor deze actie en hoopt op het welslagen daarvan. Tenslotte sprak de voorzitter, de heer WSassen nog een kort opwekkend woord om niet alleen tijdens de winkel week, maar altijd actie te voeren en hoopte dat de winkelweek voor alle aangesloten winkeliers een groot suc ces mocht worden. Winkelsluiting. In verband met het komende St. Nicolaasfeest is aan de winkeliers ver gunning verleend vanaf Dinsdag 20 November tot 6 December a.s. hunne winkels geopend te houden tot 10 uur n.m. Hedenmiddag kwam van de richting Tramlaan een vrachtauto ge reden, terwijl uit tegenover gestelde richting een luxe wagen kwam aange reden. Tegelijkertijd wilden ze een stilstaande luxe auto van de Fa. V, uit 's-Bosch passeeren. Daar de vracht auto van de Fa. van B. uit Sprang- Capelle den voorrang moest verleenen aan den naderenden luxe auto, was deze gedwongen krachtig te remmen. Door de zware vracht kon hij echter de met zand geladen wagen niet tot stilstand brengen en botste deze met hevige kracht tegen den stilstaanden auto. Daar deze vrij van de remmen stond, werd hij door de vrachtauto op het trottoir en door een haag en een hek gedrukt. Begrijpelijkerwijze was de averij van beiden zeer ernstig. Na een kleine reparatie kon de luxe auto op eigen kracht zijn weg vervol gen. De vrachtwagen moest met een kraanwagen worden weggesleept. K. P. S. Gisterenavond hield de R.K.J.B. 'n ledenvergadering, waarbij na ernstige besprekingen besloten werd tot het oprichten van een onderlinge rij ver eeniging, die den naam zal dragen van Kaatsheuvelsche Paardensport. Vele jonge boeren gaven zich ter stond als lid op. Gegund. \J De centrale verwarming en electri- sche installatie van de in aanbouw zijnde villa van Dr. Th. Capetti alhier is gegund aan den heer H. Markus al- hier. Bekroond. Op de Pluimveetentoonstelling van de Tilburgsche Vogelclub behaalde de heer J. Tuerlings alhier met zijn inzen ding Wit Leghorn Eng. Tent. Type 2 Eerste en 1 Tweede prijs met Eereprijs; met zijn inzending Zwart Java Kriel 2 Eerste en 2 Tweede prijzen met 2 Eere- prijzen en met zijn inzending Wit Wy andotte kriel 1 Tweede en 3 Derde prij zen. De heer P. Elshout 1 Tweede prijs met zijn inzending Zwart Minorca kriel. R.K.V.V. D. E. S. cJ Ook Zondag is onze R.K.V.V. D.E.S. op het goede pad verder gegaan. Het eerste elftal, tot heden nog ongeslagen, heeft, al is het dan in een harde strijd geweest tegen het sterke Sarto I uit Tilburg, de Jongens van de Ringbaan op eigen veld met 0—1 geslagen. Het 2de kon het tegen Wilhelmina in de Marktstraat niet bolwerken en moest met een oneven goal de winstpuntjes op het Wilhelminaterrein laten. Het derde won in Tilburg van de derde ploeg van Sarto met 02. Het vierde stond reeds 20 minuten na den aanvang in Hilva- renbeek met 02 voorsprong tegen Volharding, toen door een botsing de Volhardingkeeper een been brak, waar om de wedstrijd gestaakt werd. Het 5de verloor met 34 tegen Hercules in een thuiswedstrijd. K. W. A. Aan de oproep van de Winkeliers vereniging gedaan aan de Jongelui uit den Middenstand om zich beschikbaar te stellen bij de verdeeling der prijzen door middel van het rad van avontuur op de daarvoor vastgestelde avonden, hebben velen bereidwillig gehoor gege ven. In een vergadering Zaterdagavond in de zaal van den heer Joh. Smit ge houden werd uitvoerig de zaak uiteen gezet. Reeds Maandag 19 November heeft de eerste uitdeeling op de Kiosk op de Markt plaats. De K.W.A. Maandagavond had op de Markt bij de kiosk de eerste uitreiking plaats van de prijzen door de Winkeliersver. in 'n serie weken uitgeloofd. De drukte was zoo enorm en 't gedrang dermate, dat de vlotte afwerking nogal eenigen tijd vergde. Een bewijs echter meteen, dat de actie door de winkeliers op touw gezet is ingeslagen. Een 40-tal prijzen werden bij werpen met een vogelpik op een rad van avontuur bevestigd nummerbord toegewezen. Hieronder waren zeer waardevolle voorwerpen o.a. een eerste klas rijwiel. Om bij de komende uitreikingen vlot ter te kunnen werken, zullen de win keliersbons dagelijks van 78 uur in een loket aan de Markt voor num mers kunnen worden ingewisseld. Men rekent er dan op, dat de trekking in zeer korten tijd worden afgewerkt. Tooneel. Zaterdagmiddag en Zondagavond werden in de groote patronaatszaal de twee eerste voorstellingen gegeven van het feeërieke tooneelspel van Pater Ser- vatius O.M.C. „Per Vliegmachine naar Droomland". Wij zouden een kolom moeten vergen van de krant om wat de Broeders met de jongens hierin ver toond hebben te verslaan. Wij kunnen niet beter tot uitdrukking brengen wat hier gepresteerd is, dan door te ver klaren: „Wie afwezig was heeft het mooiste gemist, wat tot heden hier ver toond is". Broeder Vivinus heeft in re gie, Broeder Joad in decor, gewedijverd om het publiek iets te bieden, dat aan de hoogste eischen kon voldoen en het heeft voldaan in alle opzichten. Ook de opvoering van het fantastische Chinee- sche koor in flateerende costumes was een overweldigend succes. Broeder Ga-

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7