Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. i GEMEENTERAAD. DE TWEE MACHTEN IN HET LEVEN „MOCTOTMBAND DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. FER^TE RIAn, HOOR E&VARTMG MÏSSIö SUMMER 97. WOENSDAG 5 DECEMBER 1934. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE: Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2ö. Franco p. post door 't geheels rijk 1.40 Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. 57e JAARGANG. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk y qv in ons bezit «ijn. Bi) contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum l.W>. GEERTRUIDENBERG. De beg routing 1935 vastgesteld. De raad der gemeente Geertruiden- berg vergaderde Vrijdagmiddag ten raadhuize onder voorzitterschap van burgemeester Bianchi. Atwezig inet kennisgeving de heer Jansen. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. Vaststelling rekening Stedelijke bodshuizen dienst 1933. De raad heelt tegen deze vaststel ling geen bezwaar. De begroolinq. 2. Vaststellinggemeente-begrooting dienst 1935 en de daarbij behoorende bedrijlsbegrootingen. De heer Timmermans brengt na mens de Commissie van Onderzoek rapport uit over de begrooting. Allereerst brengt spr. dank aan de samenstellers voor het vele en nauw keurige werk door hen verricht. De commissie constateert dat de samen stelling dezer begrooting veel zorgen heelt gebaard. Op de eerste plaats omdat de aanhoudende crisis en de daarmee gepaard gaande werkloos heid van de kleine gemeente groote inancieele offers vragen, en daar naast omdat steeds nieuwe regee- ringsbemoeiïngen van de gemeente inancieele bijdragen vragen, inplaats dat de rijksbijdrage verhoogd wordt. De rekening 1 j33 sluit met een latig saldo van f 28.929.06. oorge- steld wordt om van dit bedrag f8000 aan te wenden voor den dienst 1934, zoodat de begrooting 1935 kan be ginnen met een batig saldo van 120.939.06. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch. 20) Van lang gesproken, ging de jon ge officier voort. Het kan soms vreemd oopen, hè? Toen ik hier pas een paar (agen was, reed ik eens den weg op naar Petersfield en mijn paard verloor een hoefijzer. Ik stapte af bij een smidse jroote dichtbij het plaatsje, en er was een lo- gementje. Om den tijd te verdrijven, dronk ik er een glas bier. De herbergier, die mij bediende, was een oud-soldaat, zooals ik dadelijk zag, en zoo raakten we aan het praten. Ik zei, dat ik in Southsea in garnizoen was en hij wilde nu onmiddellijk den naam van mijn re giment weten. Toen ik dat zei, had hij mij, geloof ik, wel om den hals willen vallen: hij had zelf bij de East-Mercia's gediend. Hoe toevallig! Ja, dat je zoo iemand nu ontmoet in een gehuchtje als Sheet Bridge. Hij n(^jC|:e'- dat hij oppasser was geweest bij erel 'den kolonel. Hij moet dan wel een aar- d'9 spaarpotje hebben gehad, dat hij nu rt.!! iaar een logementje kon openen. Sprak hij nog van den moord? Jocelyns stem trilde van spanning. De fficieren van het East-Mercia-Regi- ent mochten dan al niet van dat be- uste onderwerp willen spreken, de op- asser van kolonel Lang zou zeker niet De begrooting sluit in den gewonen dienst op f 153.437.83 en in den kapitaaldienst op f20.903. Deze begrooting is sluitend ge kregen zonder belasting-verhooging. Volgens raming wordt gerekend dat de diverse belastingen als Grond belasting, Personeele-belasting, Ver mogens-belasting, Gemeentefonds belasting zullen opbrengen f 34075.00 Over 1934 was dit bedrag ge raamd op 44,359,50 alzoo nu 1 10,284,50 minder. Dit komt door de instelling van het werkloozen- subsidiefonds waardoor f 10,000 onzer belastingen minder aan de gemeente ten goede komt. Hiertegenover staat dat aan bij drage uit het werkloozen subsidie fonds ongeveer f 5000 meer zal worden ontvangen dan in 1934 voor dit doel van het Rijk wordt ont vangen. Door de instelling van het werkloozen subsidiefonds wordt de begrootingspositie van onze gemeente over 193o in ieder geval f5000, ongunstiger. In een overzicht over de begroo ting 1934 schreef de commissie o.a. in verband met de opgelegde kor ting van 3 pet.: Waarom moeteen Burgemeester en een Secretaris in eene Zuid -Hollandsche gemeente van hetzelfde aantal inwoners als de onze f 8UÜ tot f 1000 meer ver dienen? Waarom, zoo vroeg de commissie zich af, zijn de leidende persoonlijkheden van Brabantsche plattelands—gemeenten, Nederlan ders met dezeltde plichten maar geenszins met de financieele rechten? Vanwaar deze onbillijke achterstel ling. Gaarne zou zij zien alvoiens tot nieuwe kortingen werd overge gaan gelijkstelling in salaris een voldongen feit zou zijn geworden. Helaas moeten we thans consta- teeren dat we bij Ged. Staten van NoordBrabant wat de salaris regeling voor Ambtenaren van kleine Gemeenten in deze provincie aan doovemans ooren klopten, aan gezien opnieuw eene korting van 10 pet. werd opgelegd waarna als eenige verzachting eene verhooging kwam van 11 /2 pet. Neen, niet in het bijzonder. Hij wilde weten, wie nu de kolonel was en hoe het met de andere officieren was gegaan. Vooral informeerde hij naar den adjudant, Lauerdale. Dat is mijn neef. O ja?... U lijkt anders niets op elkaar. Neen, dat geloof ik ook niet. Maar wat zei de herbergier verder? Och, niet veel. Ik vroeg hem nog, of hij iets wist van den moord en waar om Vivian eigenlijk gevlucht zou zijn: maar hij scheen er liever niet over te praten. Hij was zeker bang, dat ik zou denken, hoe hij er ook op de een of andere wijze in betrokken was. Waar ligt dat Sheet Bridge toch zoowat? Ruim een mijl van Petersfield af. Het is er heel mooi. U moet er ook eens heen gaan. Jocelyn dacht, dat ze dit ook wel doen zou En toen begonnen ze weer over andere dingen te spreken, tot ten slotte het uur van vertrekken kwam en Lauerdale zijn nichtje kwam halen. Hoe ellendig toch! zei hij boos. Ik heb geen woord met je kunnen spreken! Ga je naar het Admiraliteitshuis, als daar ontvangen wordt? Ik heb je gezel schap nu zoozeer gemist, dat ik er mij dan weer eenigszins voor schadeloos wil stellen! Jocelyn nam volgaarne die uitnoodi- ging aan; ze wilde immers geen gele genheid laten voorbij gaan, waarop ze mogelijk nog iets zou kunnen hooren omtrent de zaak, die bij haar nummer één was. HOOFDSTUK XX. Verreweg de meeste gasten, die aan de officierstafel van de Victoria-kazer- ne hadden geluncht, ontmoetten elkaar Bij het punt straten en pleinen was de commissie van oordeel dat thans nu bussen in plaats van trams het verkeer met naburigegemeenten onderhouden, het oogenblik aange broken is dat pogingen in het werk gesteld worden tot opruiming der tramrails vanaf het station lot de Rolbrug en dan over te gaan tot het verbeteren van den verkeersweg. De commissie noodigt B. en W. uit in deze de noodige stappen te doen. De bijdragen voor de verschillen- onderwijs-inrichtingen als Rijks Hoogere Burgerschool, Vakscholen, Handelsonderwijs, (Waalwijk), Licea, Teekenschool, Nijverheidsonderwijs, (Oosterhout) en Middelbare Nijver heidsonderwijs bedragen in totaal f 4520,81. Werkverschaffing en Steiin- uit keering Het bedrag uitgetrokken voor steun bedraagt voor eene kleine ge meente als de onze een aanzienlijk bedrag, aldus zegt de commissie. Voor steun aan crisis werkloozen is geraamd f 25000, waarvan naar raming f 18,650 aan bijdrage uit het werkloozen subsidie—fonds zal worden ontvangen. Subsidie werkloozei.kassen f 4,500. de greote zaal over-vol was. In 's hemelsnaam, laten wij nu eens daar in die nis gaan zitten, zei Lauderdale tot zijn nichtje, dan kunnen wij althans eens rustig spreken. Zij volgde hem en moest herhaalde lijk groe'en, want ze had al tallooze kennissen gemaakt, die voor het mee- rendeel het voor een uitgemaakte zaak hielden, dat die twee een paar zouden wo'-den. Ze zaten dan ook geheel afgeschei den van de rest van de bezoekers, door dat het gordijn hen verborg. Wat is jullie lunch in de Victoria- kazerne prachtig geslaagd, Roger, zei ze, om hem genoegen te doen, daar ze v/el wist, dat hij zeer gevoelig was voor een dergelijk compliment. Ja, we hebben ons beste beentje voorgezet, vindt je niet? Ik had mijnheer Raikes naast mij. Herinner jij je nog den man, die oppas ser was bij kolonel Lang? Zijn naam weet ik niet. Den oppasseij(van Lang?... Neen hoe zou ik mij riem nog herinneren? En ik heb je immers al eens gezegd, Jo celyn, dat ik niet houd van dit onder werp. Ik vraag je enkel maar, of je den oppasser van kolonel Lang ook kende. Maar hoe kwam je daar eigenlijk bij? Wel, die mijnheer Raikes vertelde mij, dat hij bij toeval den man gezien had, want dat die nu een logementje houdt, ergens in een gehuchtje bij Pe tersfield. Wat doet hij daar? klonk het, haast ontzet, naar den toon van spreken te oordeelen; als dit niet te ongegrond was geweest. Wist je dat dan niet? Neen, hoe zou ik dat nu weten? Hoe heet dat gehucht? Bijdrage Nat. Crisis—comité f700. Wat van 1934 gold, komt ook thans weder naar voren n.l. dat de commissie bij B. en W. er op aan dringt zooveel mogelijk te trachten werk te verschaffen en zoo weinig mogelijk steun uit te keeren, waar geen productieve arbeid tegen over staat. Het kweeken van immo- reele menschen, waar het trekken van steun zoo gemakkelijk aanlei ding toegeelt, moet zooveel eenigs zins mogelijk is, vermeden worden. U itkeering Finuntieele verhouding. Een wetsontwerp tot wijziging van de iinantieele verhoudingswet is door de regeering ingediend. Volgens de thans beschikbaar zijnde gegevens komt deze wijziging onze gemeente te slaan op f 1368,57 welk bedrag over 10 jaar zal worden verdeeld. G. E. B. De begrooting van het G. E. B. geelt de navolgende cijfers: De baten en lasten zijn in totaat geiaamd op f 28,841,75. De kapitaals inkomsten en uitga ven op f 23,212,00 Straatverlichting f 1,378. Het vermoedelijk aan de gemeente uit te keeren winstbedrag is geraamd op f 1500. Het tarief zal dit jaar hetzelfde blijven als voor 1934. N.l. voor het licht 0,30 en voor kracht 0,15 per K.W.U. met dien verstande evenwel dat deze prijzen bevatten de 4 pet. omzetbelasting welke in gevolge nadere ministerieele beschik king op verbruikers moet worden verhaald en wel vanaf 1 Jan. 1934. Voorgesteld wordt eene extra af schrijving van f 1500. De commissie vestigt de aandacht er op dat van eene leening per resto groot f 21.475 nog uitstaat tegen 5' 3 pet en stelt voor pogingen aan te wenden deze te converteeren. De commissie merkt op dat-dit bedrijf in een kerngezonden toestand verkeert; de afschrijving toch be draagt ruim de helit van het kapi taal terwijl uit eigen middelen het bovengrondsch net in een onder grondsch kon worden omgebouwd. De tarieven zijn niet hooger dan te bereiken zijn? Wat kan je dat schelen? Wilde je dan op een verkenningstocht daarheen? Ik dacht, dat de Vyvians den her bergier misschien zouden willen spre ken. Mogelijk kon hij hun meer vertel len van den moord dan een van de of ficieren van het regiment. Het is toch niet meer dan natuurlijk, dat de familie geen middel onbeproefd zal laten, om den naam van dien armen Jack van smet te bevrijden. Ik geloof, dat dit ongelukkige on derwerp nog eens een obcessie bij je zal worden, Jocelyn! Kom, laten wij nu liever van jou spreken; dat vind ik vrij wat belangwekkender. Van mij...? Ze wist niet, of hij dit in ernst of in scherts bedoelde. Maar zijn oogen straalden van vuur, dat zij er bang van werd. Ja, van jou, ging hij voort. Ik hoef mij nu niet langer in te houden, nu ons hier in dit beschutte hoekje niemand anders hooren kan... Jocelyn, je weet toch zeker, wat ik zeggen ga? Je hebt het toch al lang begrepen? Ik heb je lief... tééder, innig, vurig lief!... Wil je de mijne worden? Roger! Hij trachtte haar hand in de zijne te sluiten, maar ontsteld trok zij die terug. Ik heb je lief gehad, Jocelyn, van het oogenblik af, dat ik je zag... Kom, zeg nu toch, dat je de mijne zult wor den! O, Roger!... Wat spijt mij dat! Maar, waarlijk, ik had geen idée... Hoe dwaas...! Hoe ongerijmd! Ongerijmd...? Is de liefde van een man dan ongerijmd? Neen, neen, dat niet, maar, o, ik had nooit zoo iets gedacht... verwacht. Wij zijn immers neef en nicht, bijna broer en zuster! Het lijkt mij zoo die van andere gemeenten welke hun bedrijf in de oorlogsjaren stichtten. Grondbedrijf. De begrooting van dit bedrijf sluit met ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 89.ÖU en van dien kapitaaldienst op 1 9119,37. De pachten zijn voor het komende jaar geraamd op fOUU. Het geraamd tekort bedraagt voor den gewonen dienst f 3U25.03 en voor den kapi taaldienst f 3729,37. Bijschrijving waarde der terreinen is geraamd op f 3729,37. De erfpachten zijn geraamd op 1 665,56 wat aanzienlijk lager is dan vorige jaren; dit vindt zijn oorzaak in net feit, dat verschillende erf pachtgronden in eigendom zijn over gegaan. De commissie vestigt er de aan dacht op dat nog steeds 6 pet. canon betaald moet worden, in dezen tijd abnormaal hoog, reden waarom zij voorstelt stappen te doen dit per centage verminderd te krijgen. Te vens vestigt zij de aandacht op de leening van het Grondbedrijf groot 1 43,5uU 5 5 pet., zij is van oordeel dat getracht moet worden deze lee ning te converteeren. Het bouwen van eenvoudige middenstandswo- ningen door particulieren zooals dat bij de begrooting van 1934 ver wacht werd is in vervulling gegaan. Aan het slot van haar rapport zegt de commissie dat de begrooting sober en uiterst zuinig is gesteld. Wanneer een voorzichtig beheer wordt ge voerd vermoedt de commissie, dat de gemeente het ook in de toekomst, buitengewone omstandigheden daar gelaten, zonder belastingverhooging zal kunnen stellen. De commissie adviseert de begroo tingen ongewijzigd vast te stellen. De Voorzitter brengt de commissie dank voor haar rapport. De kwestie van het opbreken der tramrails is volgens spr. reeds geregeld. Nu er geen enkele tram meer loopt, heeft de directeur der B.B.A. spr. toegezegd dat de rails opgebroken zullen wor den zoodra daartoe van den minister ons te hooren. Dat is enkel maar in het eerst. Je zult er gauw genoeg aan gewend raken. Ik wilde je niet verschrikken, maar ik dacht, dat je al geraden had, wat ik voor je voelde. Een liefde als de mijne kan niet onbeantwoord blijven. Neen, neen! Het is onmogelijk! Ik kan nooit anders voor je voelen, dan als voor een neef. Niets is onmogelijk. Ik zal je wel leeren, mij lief te krijgen, Jocelyn. Nog nooit in mijn leven heb ik iets onder nomen, waarin ik niet geslaagd ben. Toch is het hopeloos, onmogelijk! En laat mij nu niet verder spreken, meer zeggen dan ik eigenlijk wilde. Ik kan nooit een ander gevoelen voor je koesteren, dan voor den eenigen bloed verwant, dien ik heb. - Nooit, nooit! i racht dit alles te vergeten. Waarom zou het: Nooit, nooit zijn? Omdat ik voor een ander voel, sprak ze bijna plechtig, hem recht in het gelaat kijkend. Omdat ik hem alle liefde geschonken heb, die ik maar voelen kan, daarom. Wie is de gelukkige, die je liefde heeft weten te verwerven, ^waar ik te kort schoot? Ik zweer je, dat hij je niet zoozeer kan liefhebben, als ik. Ik vind niet, dat je het recht hebt, mij te vragen, wie hij is, en ik zal het je ook niet zeggen. Hij heeft nooit een woord van liefde tot mij gesproken en misschien zal hij dat nooit doen. Ik dacht, dat vrouwen er haar eer in stelden, om er niet voor uit te komen, dat ze een man lief hadden, tot ze zeker waren van zijn liefde. (Wordt vervolgd). dv. 135 net Zuiden, IVaalwybsthe en Langstraalsebe Conranti MAAT2CHAPPy VAM VERZEKER!MG OP HET LEVEM

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1