BINNENLAND. BUITENLAND. vergunning ontvangen is. Zijn de rails opgebroken, dan wordt onmid dellijk begonnen met het verbeteren van den weg, die aan beide zijden van een fietspad zal worden voorzien. Aan conversie van leeningen schenken B. en W. reeds aandacht en zij zullen daartoe zoo spoedig mogelijk voorstellen doen. De be trokken leeningen zijn echter reeds vroeger geconverteerd van 0 in 5 pet. De begrootingen van het G.Ê.B. en van het Grondbedrijf worden zonder discussie vastgesteld. Bij de Gemeentebegrooting be klaagt de heer v. d. Loo zich over de booge bijdragen aan scholen buiten de gemeente. De Voorzitter zegt dat deze bij dragen gedeeltelijk wettelijk zijn en gedeeltelijk vrijwillig. Het is echter raadzaam de vrijwillige bijdragen te handhaven, daar de gemeente anders mogelijk nog voor veel hoogeie kosten zou komen. Spr. merkt op dat de begrooting dezelfde subsidies bevat als \orig jaar. SI. Nicolaasj'eest. De heer Dirven zou graag een post op de begrooting zien ter financie ring van het bt. Nicolaasleest, dat de U.K. Werkliedenvereeniging jaar lijks organiseert. Spr. vindl het ver keerd dat voor dergelijke doeleinden maar steeds niet lijsten gecollecteerd wordt, omdat er dan steeds een beperkte groep is die de kosten beiaalt. W aar 95 pet. der inwoners kindervrienden zijn, zou spr. het niet bezwaarlijk vinden de kosten van het feest voor rekening van de gemeente te nemen. De Voorzitter is daarentegen van meening, dat het particulier initiatief moet voorgaan. Als er voldoende belangstelling geloond wordt, dan pas ligt het op den weg der gemeente 0111 ook een bijdrage te geven. Spr. vindt het bezwaarlijk de kosten geheel voor rekening der gemeente te nemen. Welh. Sassen vindt 'took verkeerd dat dergelijke feesten steeds door weinigen betaald moeten worden. Spr. zou daarom graag zien dat de organiseerende vereeniging elk jaar op een gemeentelijke bijdrage kon rekenen. Spr. voelt er niets voor maar steeds te blijven hangen aan het oude systeem. De Voorzitter moet toegeven dat voor zeer vele doeleinden een beroep wordt gedaan op de publieke lief dadigheid. Spr. heeft er dan ook geen bezwaar tegen onder het oog te zien of het wenschelijk is dat de gemeente ook wat geelt, maar hij zou het onjuist vinden reeds nu een post uit te trekken voor 't volgende jaar. Spr. wijst er ook op dat het niet juist is dat men alles maar op de gemeente wil afschuiven. Er is nog een verzoek ingekomen, dat spr in besloten vergadenngzal bespreken. De heer Timmermans is er tegen nu reeds een post op de begrooling uit te trekken. De raad moet zicü wachten voor den eersten slap, want zou hij deze subsidie verleeuen, dan is het bek van den dam en zullen straks ook anderen komen om een bijdrage. Daarom vindt spr. het beter elk jaar opnieuw te beslissen ol de bijdrage gegeven zal worden. Weth. Sassen zegt dat het hier een algemeen belang betreft. Spr. gaat ecütei' accoord met de ziens wijze van den burgemeester. Weth. ue Kroon zegt dat de collecte dit jaar evenveel heeft opgebracht als vorig jaar, en hij concludeert daaruit dat er algemeene belang stelling voor is. De neer Dirven zou't bezwaarlijk vinden als men met lijsten ging collecteeren, want men gaat tegen woordig voor allerlei doeleinden met lijsten rond. Voorzitter. Ik moest precies zoo doen ais met de muziek, en maar één dag vaststellen waarop gecollec teerd mag worden 1 Weth. Sassen zegt dat vele men- schen op de lijsten teekenen, ofschoon ze feitelijk niets te missen hebben. Timmermans. Dat ligt aan hen zelf, dan moeten ze maar zichzell zijn. De heer Dirven zegt dat de R.K. Werkliedenvereeniging een jaar zeil bet tekort heeft moeten bijpassen. De begrooting wordt hierna zonder stemming aangenomen. 3. Voorstel Burgemeester en Wet houders tot het vaststellen van a. Verordening tot het hellen van 75 opcenten op de gemeentefonds belasting. b. Verordening op de invordering van opcenten op de gemeentelonds- belasting. De Voorzitter merkt op dat de heffing van 75 opc. inplaats van 100 op de Gemeentelondsbelasting geen belastingverlaging beteekent, daar het rijk thans de andere 25 pet. heit. Het voorstel wordt aangenomen. 4. Wijziging gemeente-begrooting dienst 1934. Dit betreft de overschrijving van f 8UUÜ van den dienst 1935 naar 1934. 5. Wijziging artikel 15 van de Beheersverordening van het G.E.B. Een dooi Ged. Staten gevraagde correctie wordt in de verordening aangebracht. 0. Ingekomen stukken. Hieronder zijn van Ged. Staten de goedkeuring van de rekening 1933 en van verschillende raads besluiten. Aan A. A. Elshout wordt een klein perceeltje grond nabij de Zwemkom voor f ö.5U per jaar voor den tijd Zonder schriftelijke toestemming is eenige ONZE ST. NICOLAASWEDSTRIJD VOOR DE JEUGD. Evenals de Interieur-foto-wedstrijd was ook onze SI. Nicolaas-wedstrijd voor de kinderen heel wat moeilijker dan de vorige en al heeft een respec tabel aantal weer meegedaan, wij had den toch gedacht, dat nog meerderen zich gezet zouden hebben aan dit aar dige werk om de regels bijeen te zoeken uit onze advertentie-kolommen en dan mooi tot een geheel te rang schikken. Velen zijn echter over deze opdracht gestruikeld, terwijl de versjes blijk baar niet zoo'n groote moeilijkheid ge geven hebben. Inlusschen zijn we over 't resultaat zeer tevreden en hieronder geven we den uitslag van de prijswinnaars, die we van harte gelukwenschen. Vooral de eerste prijswinnaars van beide categorieën hebben prima werk geleverd; aan hen ons bijzonder com pliment. Jongens: le Prijs: JAN ELBERS, Grootestraat 141, Waalwijk. 2e Prijs: J. BOUMAN, 2e Zeine 30a, Waalwijk. 3e Prijs: KEES VAN LOON, Mr. v. Coothstraat 26, Waalwijk. 4e Prijs: JAN VAN DELFT, Grootestraat 170, Waalwijk. Meisjes le Prijs: De jonge dame, die ons de brief van St. Nicolaas zond en het vers op afzonderlijk papier en er een teekening bij voegde van 3 jaar opnieuw in huur gegeven. Met den caféhouder Mouthaan wordt een overeenkomst aangegaan jetreffende het eigendomsrecht op een klein perceeltje grond nabij diens café. Van de Rondvraag wordt door *een der heeren gebruik gemaakt, waarna de vergadering gesloten wordt. Accoord bereikt in zake de Saar-kwesties. Officieel wordt medegedeeld, dat de commissie van drie in zake de Saar- kwestie Maandagmorgen haar laatste bijeenkomst te Rome heeft gehouden, welke werd bijgewoond door den Fran- schen en Duitschen ambassadeur. De voorzitter stelde namens de commissie vast, dat tusschen de Fransche en de Duitsche regeering overeenstemming kon worden bereikt ten aanzien van alle problemen, die de commissie ter onderzoek werden voorgelegd. Het accoord werd geteekend door de ver tegenwoordigers van beide partijen en tevens door de beide ambassadeurs uit naam hunner regeeringen. Het accoord gaat uit van de veron derstelling dat de bevolking van het Saargebied zich vóór terugkeer naar Duitschland uitspreekt. In dat geval zal aan Frankrijk 900 millioen francs worden betaald; er zijn maatregelen vastgesteld, om te voorkomen^ dat door de betaling in contanten van dit bedrag de deviezen- positie van Duitschland slechter wordt. Frankrijk krijgt gedurende vijf jaar, zonder daarvoor een vergoeding te be talen, de exploitatie van de Wnrndt- mijn, waarvoor echter een maximum productie is vastgesteld, welke niet mag worden overschreden. Bovendien wordt aan Frankrijk een bepaalde hoeveelheid steenkool geleverd uit mijnen, die thans nog in Franscli bezit zijn, doch die na het plebisciet Duitsch zouden worden. Voor de sociale ver zekering zijn eveneens bepalingen vast gesteld. Leven in België goedkooper. De Belgische ministerraad heeft een aantal maatregelen vastgesteld tot ver laging der kosten van levensonderhoud. Deze maatregelen hebben betrekking op de ordening van den handel in vleesch en vleeschwaren, terwijl voorts de spoorwegtarieven en de posttarie- ven worden verlaagd. Een politieke moord te Leningrad. De secretaris van de afdeeling Le ningrad der communistische partij, Sergei Mironowitsj Kirof, is door een terrorist, die een „Vijand der arbeiders klasse" wordt genoemd, doodgescho ten. De dader, die even verzet pleegde, kon gearresteerd worden. toonen en een klein versje maken. Groot behoeft het niet te zijn, een regel of zes kan al voldoende zijn. En je mag ook zelf het onderwerp van je versje kiezen, je kunt het b.v. over mij of over Zwarte Piet maken. Maar, denk er om: zelf maken hoor, anders kom je niet voor de mooie prijzen in aanmer king. Nu maar aan den slag dus en ik hoop dat ik velen van jullie straks kan verrassen met een prachtig boek! SINT NICOLAAS". Wij laten hieronder de bekroonde versjes volgen NORTH overname uit deze rubriek verboden. van „het stoute en het zoete kind". Zij vergat echter haar naam en adres er op te schrijven. Wil zij even haar adres opge ven, dan zal haar prijs haar worden toegezonden. 2e Prijs: BETSIE YERHELSl, Middelstraat 2, De Moer, Loon op Zand. 3e Prijs: RIA VAN HUL1EN, Grootestraat 239, Waalwijk. 4e Prijs: CORRIE VAN IERSEL, Julianastraat 3, Waalwijk. 5e Prijs: NENETTE ZECKENDORF, Rue Lamartine Parijs. 6e Prijs: RIA DEKKERS, Baardwijkschestraat No. 17. De prijzen zullen de jeugdige trouwe lezers en lezeressen van ons Jeugd- hoekje worden thuisbezorgd. Zij zul len zeker in de toekomst steeds pre sent zijn. REDACTIE. De brief van St. Nicolaas luidde als volgt*: „Beste Jongens en Meisjes, Graag wil ik aan het verzoek van de redactie van de „Echo" voldoen, om jullie een opdracht te geven voor den St. Nicolaaswed- strijd. Daarbij herinnerde ik me dat bij vroegere prijsvragen al eens gebleken is, dat de lezertjes van 't Kinderhoekje aardige rijmpjes kunnen maken. Ze moeten nu nog maar eens hun dichterlijk talent Mexico's nieuwe president. Te Mexico (stad) heeft de ambts aanvaarding plaats gehad van den nieuwen president, Lazaro Cardenas. Hij is gekozen op een revolutionair socialistisch program^ doch zal naar men verwacht gematigd en met tact te werk gaan, zoodat een betrekkelijke verzoening tusschen R.K. kerk en re geering niet geheel onmogelijk schijnt. Duitschland, de Volkenbond en de ontwapening. Minister von Neurath heeft den chef van het bureau-Reuter te Londen een onderhoud toegestaan. De Min. verklaarde op de vraag van den vertegenwoordiger, dat Duitsch land volkomen bereid blijft ieder voor stel tot waarborging van den vrede in Europa met de grootste welwillend heid in overweging te nemen. Op de vraag of Duitschland zijn hou ding nopens Genève zal herzien en zoowel naar den Volkenbond als naar de Ontwapeningsconferentie zal te- rugkeeren, antwoordde de minister: Ons standpunt is zoo duidelijk dat het mij eigenlijk verwondert dat er nog twijfel over kan bestaan. Volkenbond beteekent rechtsgelijkheid voor alle le den van zulk een bond; Duitschland is altijd tot medewerking aan de taak van dien Volkenbond bereid geweest mits naar de woorden van uw eigen gene raal Smutz eindelijk gehandeld wordt, die een vrije en openlijke erkenning inhielden dat aan Duitschland niet was gegeven wat het was beloofd. Zonder rechtsgelijkheid kunnen wij niet naar Genève terugkeeren en zullen dit dus ook niet doen. Inspecteur Bony gearresteerd. De parijsche politie-inspecteur Bony is gearresteerd. Hij wordt beticht van corruptie en schijnt ook in de affaires Prince en Stavisky niet vrij uit te gaan. Meis jes I. Eigen schuld als je niet smult. St. Nicolaas, En Pieterbaas. Rijden op het dak. En Pieterhaas draagt op zijn rug, Een groote, volle zak. Pieterbaas, Strooit speculaas, En ieder krijgt zijn deel. 't Lijkt wel of er geen eind aan komt Er zijn er ook zoo veel. 't Stoute kind Dat niets vindt. Staat huilend in een hoekje, En krijgt van Sinterklaas of Piet, Geen speelgoed en geen koekje. En ieder jaar, Geloof het maar, Komen zij weer hier. Verrassen lieve kinderen Met vreugde en plezier. (14 jaar). II. Sint Nicolaas is aangeland, 't Stond te lezen in de krant. Noten, appels brengt de Sint, Immers mee voor 't brave kind. Chocolade en ook marsepein, O, wat smaakt dat fijn. Lekkers brengt hij zeker en gewis, Als het 5 December is. Allen roepen dan luid mee: St. Nicolaas en Piet hoezee! De beginletters van dit versje vormen het woord. St. Nicolaas. Betsie Verhelst, (9 jaar), Loon op Zand. III. „6 December". Als 6 December begint te komen, Dan beginnen wij van Sinterklaas te droomen. Prinses Juliana. Naar wij vernemen zal H.K.H. Prin ses Juliana, Dinsdagavond, met de Batavierboot uit Engeland in Ne derland terugkomen. Nederlandsch crediet aan België. Naar wij vernemen, heeft 'n Neder landsch bankierssyndicaat, nadat de Nederlandsche Bank had verklaard, daartegen geen bezwaar te hebben, voor den duur van één jaar, een cre diet verleend aan den Belgischen staat van 100.000.000.—. Internationaal oplichterscomplot ontdekt. De Nederlandsche Centrale in zake Falsificatiën is in samenwerking met de Parijsche politie en een commis sionair in effecten te Amsterdam een internationaal complot van misdadi gers op het spoor gekomen, dat zich vermoedelijk gedurende jaren heeft schuldig gemaakt aan vervaardiging en uitgifte van valsche waardepapie ren. Het complot was van plan 200 val sche aandeelen van de Handelsveree- niging Amsterdam in omloop te bren gen. Twee leden van de bende, een Rus en een Nederlander, zijn te Amster dam aangehouden. Reeds maandenlang was de Centrale met het misdadige voornemen van de internationale bende op de hoogte. Zij heeft echter kalm, afgewacht tot men uitvoering wilde geven aan het plan en toen haar slag geslagen. Twee van de drie daders zijn kort geleden te Amsterdam gegrepen, toen zij de twee honderd valsche aandeelen H.V.A. dachten te hebben verkocht. Zij zijn in het Huis van Bewaring opgesloten en hebben reeds een bekentenis afge legd. Het zijn de destijds in Parijs woonachtige Rus Dimitri Wulff en de Nederlander Paardekooper^ zoon van den eenigen tijd geleden afgezetten consul van Costa Rica, die onlangs te rechtgestaan heeft, omdat hij zich had uitgegeven voor consul, toen hij reeds lang ontslagen was en was voortge gaan met liet verstrekken van passen. Directeur-generaal van den landbouw. Bij Kon. Besluit is ir. A. L. M. Roe broek benoemd tot directeur-generaal van den Landbouw. Tevens is hem eervol ontslag verleend als rentmees ter der Staatsdomeinen. De nood der kleine boeren. Zaterdag werd te Druten, in 't cen trum van Maas en Waal een bijzon dere bespreking gehouden van voor aanstaande politieke en sociale lei ders. Doel van deze bespreking was om plannen te beramen ter verlich ting van de economische ellende waar onder de kleine boeren gebukt gaan. De boeren in het land van Maas en Waal verarmen totaal. De staf van de zesde infanterie-brigade naar Bergen-op-Zoom? Ofschoon twee van de drie regimen ten van de zesde infanterie-brigade reeds geruimen tijd te Bergen op Zoom En ook van Zwarte Piet, Die alles zoo goed van ons ziet. Of wij braaf of Stout zijn geweest, Dat wij verdienden 'n roe of suikerbeest. Alles vertelt hij aan den goeden Sint, Die toch alle kinderen zoo bemint. Al geeft hij den stouten eens 'n extra wenk, Maar hen toch ook nog wel bedenkt, Daarom is die goede Sint, Ieders allerbeste vrind. Ria van Huiten, (13 jaar), Waalwijk. IV. Gisterenavond laat, Ging de Sint nog over straat, Ik mag lijden, Dat hij iets zal rijden. Ik ben haast altijd zoet geweest, Dus ik ben maar niet bevreesd. Gorrie van Iersel, (9 jaar), Waalwijk. V. Eindelijk is er dan zoowaar, Het St. Nicolaasfeest weer bijna daar. En ieder jaar verheugen zich groot en klein, Welke verrassing het dit keer wel zal zijn. Die goeie beste oude Sint, Is wel de vriend van ieder kind. Alsook zijn trouwe knecht, de Zwarte Piet, Men hen nimmer de een zonder de ander ziet. En in zijn groote gonje zak, Is voor arm of rijk altijd wat. Nenette Zeckendorf, (14 jaar), Parijs. VI. St. Nicolaas en Zwarte Piet, Vergeten ook de „Echo" niet. Zij zenden dan ook een bericht, Waarop alle oogen van de jeugd zijn gericht. Want 't wordt haast altijd beloond. Als men zijn dichterlijk talent heeft getoond. Daarom hoop ik vol goeden zin, Dat ik één van de mooie boeken win. Ria Dekkers, (13 jaar), Baardwijk. Jongens: I. St. Nicolaas. De goede Sinter-Klaas is oud; Hij draagt een witten baard; En aan zijn mooien mantel is Het laken niet gespaard. De beste man die houdt een pak, Voor het volk op straat verstopt. En brengt het naar een arme buurt, Met kinders opgepropt. Daar slaat hij dan zijn mantel los, En 't is: „Voor die kleine vent, Die daaglijks, zooals de meester roemt, Zijn les het beste kent". Zoo stapt hij dan, deur in deur uit. Van steeg tot steegje voort; En ieder kind, een uur in het rond, Dat arm is, wordt verhoord. Jan Eibers, (14 jaar), Waalwijk. II. Beste Sint. Sint Nicolaas, goed heilig man, Die wel eens aan me denken kan. Ik zit al door het raam te gluren, Of U mij ook een boek zou sturen. Hiernaar gaan de laatste nachten, Steeds weer mijn gedachten. En ik hoop, mijn beste Sint, Dat U mij een reuze(?) jongen vindt. Want ik leef in spanning voort, Tot de uitslag is gehoord. J. Bouman, (15 jaar), Waalwijk. III. In de Echo van het Zuiden Horen wij de klok weer luiden. Roept men tot alle kinderen, groot en klein St. Nicolaas zal wel weer present zijn. We maken een versje bij zijn bezoek, En heten hem welkom in de kinderhoek. 'I Hele jaar is er geen feest, Zoo prettig als dat van St. Niklaas geweest. Ik hoop, hij eens extra gul zal zijn. Dat vindt ik natuurlijk reuze fijn. Maar dat hij ook geen een kind over zal slaan. En geen enkele deur voorbij mag gaan. Dan zing ik blij, zoo hard ik kan: Lang leve nog de Heilige Man. Kees van Loon, (9 jaar), Waalwijk). IV. Niet alleen veel post en pakjes, Heeft de Uiver meegebracht. Ook de Sint is meegekomen, Met een hele grote vracht. Hij kwam met overgrote snelheid. Die eenieder heeft verbaasd. Om de Sint bijtijds te landen, Daarom hadden zij zoo'n haast. Hulde dus aan Parmentier, Want we hebben Sint nu hier, Goed beladen met geschenken. Moge hij mij goed bedenken! Jan van Delft, (14 jaar), Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2