north state BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. A De heer v. Dalen wil bovendien be palen dat de veldwachter geen andere woning mag betrekken. De Voorzitter is het daarmede eens. De woning van den veldwachter is speciaal voor hem gebouwd en als ze leeg kwam zou de gemeente ze zeer waarschijnlijk niet meer kunnen ver huren. De raad gaat met deze wijziging ac- coord. 6. Vaststelling rekening en begroo ting Burg. Armbestuur. De begrooting 1935 wordt vastge steld op een totaal van 2749.81, met een subsidie van de gemeente van 2000. De rekening 1933 wordt goedge keurd met een batig slot van 204.02. 7. Schoolgeldreclame. Een ingekomen verzoek om onthef fing van schoolgeld wordt op voorstel van den heer v. Rijswijk in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. W erkverschaf f ing Bij de Rondvraag vraagt de heer Leeggangers of nog geen werkver schaffingsobject gevonden is. Volgens spr. zien de werkloozen met verlangen den tijd tegemoet, dat zij weer aan het werk kunnen. Het verveelt hen hun tijd in ledigheid te moeten doorbrengen. De Voorzitter zegt dat in den Zuid- Hollandschen polder een mooi werk te doen is. De gemeente staat hier echter betrekkelijk buiten, daar het geheel van het polderbestuur afhangt of het werk al dan niet gedaan zal worden. De kos ten van het werk zijn op 50.000 ge schat. Het rijk heeft 50 subsidie toe gezegd, maar het polderbestuur vond dit veel te weinig. Spr. persoonlijk is er toen op uitgetogen en heeft ten depar- temente verzocht meer subsidie te ge ven. Het rijk stelt echter het subsidie af hankelijk van de draagkracht van het lichaam dat het werk doet uitvoeren en de polder is financieel krachtig. Er waren echter nog andere factoren in het spel en daarom heeft spr. zich nog tot den inspecteur der werkver schaffing gewend. Deze heeft gezegd dat de mogelijkheid bestond dat het rijk 85 subsidie zou geven. Daartoe moesten dan echter nog de noodige stappen gedaan worden, maar spr. is van meening dat het niet op zijn weg ligt deze stappen te zetten, dat moet het polderbestuur zelf doen. Spr. weet ech ter niet of er bij het polderbestuur vol doende belangstelling voor het werk bestaat. Het eischt tenminste een sub sidie van 90 De heer van Rijswijk vindt dat het polderbestuur zich in deze niet behoor lijk gedraagt. De heer Koekkoek wil opheldering vragen aangaande het onkostenbedrag bij den verkoop der openbare school. Komen deze kosten ten laste van kooper of verkooper? De Voorzitter zegt dat hieromtrent verschil van meening bestaat. De kos ten zullen echter komen ten laste van kooper en niet van de gemeente. Spr. merkt op dat het gebouw voor 3325.- is ingezet. Dhr. v. Dalen: En we zouden het zelf voor 3500.inzetten. De heer Jongbloets wenscht dat deze kwestie niet openbaar besproken wordt. Ook vorige maal is zij met gesloten deu ren behandeld. De vergadering wordt hierna geslo ten en de raad gaat in geheim comité. OUD-HEUSDEN-ELSHOUT. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Oudheusden, gehouden op Dinsdag 18 December 1934, des v.m. elf uur, onder voorzitterschap van Bur gemeester Mr. v. d. Heijden. Afwezig de heer v. Lieshout. De notulen worden goedgekeurd. AAN DE ORDE: 1Ingekomen stukken. a. Besluit van Ged. Staten waarbij goedkeuring verleend wordt aan het Raadsbesluit tot wijziging der gemeen- tebegrooting voor 1934. b. Besluit van Ged. Staten, waarbij de gemeente-rekening over 1933 wordt vastgesteld met een nadeelig slot van 2075.87. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. c. Nota van aanmerkingen van Ged. .Staten op de gemeente-begrooting voor 1935. De aanmerkingen zijn alle van ad ministratieven aard, waarom de raad er geen bezwaar tegen heeft de ge vraagde wijzigingen aan te brengen. d. Goedkeuring van het raadsbe sluit tot het aangaan eener rekening- courant. e. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. In Kas was 468.07. Deze stukken worden eveneens voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van 't ambtenaren-reglement. Op verzoek van Ged. Staten worden in het reglement enkele wijzigingen van redactioneelen aard aangebracht. Ged. Staten hebben ook aangedron gen op vaststelling van een verordening voor den secretaris, den ontvanger en de ambtenaren van den Burg. Stand. Besloten wordt hiermede te wachten tot definitief bekend is of de gemeente al dan niet zal worden opgeheven. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der verordening regelende de eischen van benoembaarheid en bezol diging van den veldwachter. Deze wijziging, die van zeer weinig beteekenis is en wil voorkomen dat de veldwachter door samenloop van om standigheden geen wachtgeld zou trek ken, wordt op verzoek van den Com missaris aangebracht. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der verordening op de hef fing van keurloon. Het keurloon voor kalveren wordt verminderd van 5.tot 3.—. 5. Benoeming tijdelijk gemeente ontvanger. De Voorzitter stelt voor opnieuw tij delijk een ontvanger te benoemen daar nog geen zekerheid bestaat over het voortbestaan der gemeente. Daar de gemeente zeker niet vóór 1 Mei 1935 zal worden opgeheven, stelt spr. voor de ontvanger tot 31 April te benoemen. De raad gaat daarmede accoord. Met algemeene stemmen wordt de heer v. Sluisveld herbenoemd. 6. Geldleenningen. De Voorzitter zegt dat B. en W. er in geslaagd zijn verschillende loopende geldleeningen met percentages van 5, 4en 4j/2 te converteeren in 4 lee ningen. Slechts voor een bedrag van 2000.is nog geen mogelijkheid tot conversie gevonden. Voorts moet een leening worden aan gegaan van 5.000.— voor kapitaals uitgaven in de werkverschaffing. De raad gaat met een en ander ac coord. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1934. Het resultaat der verschillende over schrijvingen is dat van den post on voorzien 354.60 moet worden afge schreven. Van het bestuur der R.K. Jongens school is een verzoek ingekomen om een bijdrage van 97.90, voor aan schaffing van schoolmeubilair. De Voorzitter zegt dat verschillende materialen van 't gemeentebestuur van Drunen zijn gekocht. B. en W. vinden de aanschaffing der nieuwe meubelen noodzakelijk. De raad gaat hiermede accoord. De raad gaat hierop geruimen tijd in besloten vergadering om te spreken over een te voeren procedure inzake Jachtrecht en over verpachting van landerijen. Na heropening der vergadering be sluit de raad om met den N.C.B. te pro- cedeeren tegen den aanslag van 7.50 per H.A. in den afkoop van het heer lijk jachtrecht. Alleen Weth. W. Klijn stemt tegen. Inzake de verpachting van landerijen wordt besloten de perceelen der Voor ste Oudheusdensche Weide, die in werkverschaffing verbeterd zijn, in prijs te verhoogen van 70.tot 77. per H.A. De perceelen, die thans nog ver pacht zijn, zullen op verzoek der pach ters verbeterd worden, mits ook deze pachters voortaan 77.per H.A. willen betalen. Tegen dit besluit stemmen de heeren v. Mook en Vugts. Bij de rondvraag vraagt de heer van Mook hoe het staat met den aanleg van het lichtpunt aan den Dijk. De Voorzitter zegt daarover reeds langen tijd met de P.N.E.M. te hebben onderhandeld. De tarieven dezer maat schappij zijn echter veel te hoog. Spr. heeft prijsopgave gevraagd voor 3 lan taarns, een bij het meisjespatronaat, een bij het postkantoor en een op den Dijk. Die bij het Meisjespatronaat, die slechts 13.kost, zal geplaatst worden. Die bij het Postkantoor zou echter 93. kosten en die op den Dijk 54. Die bedragen zijn natuurlijk veel te hoog en spr. onderhandelt daarom om het goed- kooper gedaan te krijgen. Het is in elk geval de bedoeling ook op deze beide punten een lantaarn te plaatsen en spr. zegt toe de zaak zooveel mogelijk te bespoedigen. De heer v. Mook klaagt erover dat verschillende lantaarns niet branden. De Voorzitter zegt dat de gemeente er geen uitgebreide controledienst op na kan houden. Ziet m enechter dat een lantaarn niet in orde is, dan kan men dit even zeggen bij den secretaris of den veldwachter, die dan wel zullen zorgen dat het euvel verholpen wordt. De heer v. Mook zegt dat het in de werkverschaffing tegenwoordig „tame lijk goed" gaat. Er zijn echter nog en kele menschen, die niet aan een behoor lijk dagloon kunnen komen. Spr. vraagt den voorzitter maatregelen te treffen om deze menschen een voldoend loon te verzekeren. De Voorzitter zegt dat het goed mo gelijk is dat er menschen zijn, die niet voor het werk geschikt zijn en die daar om niet voldoende zouden kunnen ver dienen. Daarom werkt men in ploegen, de goeden werken met de slechten, zoodat allen een behoorlijk loon krijgen. De heer v. Mook zegt dat de ploegen thans niet goed zijn samengesteld. De Voorzitter zegt toe dit te zullen onderzoeken en zoo noodig veranderen. De ploegen moeten gezamenlijk een goed loon kunnen verdienen. De heer de Baaij vraagt of ook hier, evenals in andere gemeenten, de elec- triciteitstarieven verlaagd zullen wor den. De Voorzitter zegt dat de stroom- prijs tot 30 cent wordt verlaagd. Ook CV ^LTIJO het tarief voor de straatverlichting wordt verlaagd, zoodat de gemeente een flink voordeel heeft. De vergadering wordt hierna met den Christelijken groet gesloten. Zuiveringsactie onder Nazi leiders. Op bevel van rijkskanselier Hitier wordt in het geheele Duitsche rijk een zuiveringsactie gehouden onder leiders van de partij en vooral van de Hitlerjeugd, waarhij vooral met zedelijkheidsoverwegingen rekening wordt gehouden Voor zoover hekend, zijn tot nu toe reeds 700 personen gearresteerd. Nieuwe executies in Rusland. Te Kief zijn '28 personen, beschul digd van terrorisme, ter dood ver oordeeld en geëxecuteerd. Inbrekers stelen voor 182.000 dollar aan juweelen. In de villa van een weduwe te Los Angeles, Delphine Slattéry, hebben inbrekers hun slag geslagen en voor 182.000 dollar aan kost baarheden meegenomen. I)e villa staal zeer afgelegen. Fransc.be slaat koopt 318 brieven van Napoleon. Te Londen zijn 318 brieven van Napoleon aan Marie-Louise verkocht. De manucripten werden door de Fransche regi ering aangekocht voor 15 000 pond sterling Nieuwe aanslag in Rusland. Naar officieel wordt gemeld, is op een collectief boerenbedrijf in het gebied van Odessa een annsLg op den nieuw—gekozen voorzitter van de plaatselijke Sovjet, Kara, ge pleegd. Verschillende onbekende perso nen losten op Kara, van een venster uit een aantal schoten, waarop zij de vlucht namen, Kara werd ge wond. Abessimë ux ndt zich lol Genève. De regeering van Abessinië heeft de aandacht van den Volkenbond gevestigd op de er istige situatie, welke op hei oogenblik bestaat tus- schen Italiaansch Somaliland en Abessinië Groote communistische samenzwering in Bulgarije. In Bulgarije heeft de politie een samenzwering ontdekt, welke een omvang had zooals men in vel* jaren in Bulgarije niet heeft gecon stateerd. In de beide laatste dagen zijn meer dan 500 personen gearresteerd, tot wie ook 175 soldaten van hel plaatselijke garnizoen zouden he li o oren. Aardbeving in Analolië. OostAnatolië is door een aard beving geteisterd. 50 dorpen werden gedeeltelijk verwoest, terwijl tot nu toe 100 dooden worden gemeld. Japansch stoomschip gezonken. Het Japansche stoomschip »Toma Ma roe», dat op 8 December met een lading, welke bestemd was voor Formosa, was uitgevaren, is in een hevigen storm geraakt en met de geheele bemanning, bestaande uit 29 koppen, vergaan. Koninklijke onderscheidingen. Naar wij vernemen zullen de onderscheidingen, die jaarlijks ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin worden toege kend, doch dit jaar achterwege ble ven in verband met den rouw van de Koninklijke familie, thans worden verleend op 31 Dec. a.s. De vlucht van de »Snip». Zondagochtend te 7.35 u. Amsterd. tijd is de »Snip», die Zaterdagmiddag tengevolge van de slechte weers omstandigheden op de eerste etappe van de vlucht naar WestIndië te Alicante een tusschenlanding moest maken, daar Casablanca niet voor het invallen van de duisternis kon worden bereikt, van Alicante ver trokken. Na een voorspoedige vlucht landde het vliegtuig Zondagmiddag te 13.10 uur Amsterd. tijd op het vliegveld te Casablanca. Voor de aankomst van de »Snip» bestond op het vliegveld te Cassa- blanca waar men Zondagmiddag om 13.20 uur Amsterd. tijd landde groote belangstelling. Er had een ontvangst plaats, georganiseerd door den Nederlandschen consul-generaal te Tanger, den heer F. Gerth van Wijk, waarbij tal van Nederlanders en de plaatselijke autoriteiten aan wezig waren. Na de ontvangst is de bemanning zoo spoedig mogelijk rust gaan nemen. De »Snip» is om middernacht weer uit Casablanca vertrokken. Veel vlugger dan men had verwacht is de »Snip» te Porto Praia gearri veerd Om 12.05 meldde de «Snip» dat het toestel boven Porto Praia was aangekomen. Even later is het toestel vlot geland. De »Snip» zal volgens 't vliegplan tot Woensdag te Porto Praia blijven en omstreeks 7 uur in den avond vandaar starten voor den sprong over den Atlantischen Oceaan, het grootste traject op deze vlucht. Dit traject Porto Praia—Paramaribo is 3612 KM. lang. Verwacht wordt, dat de »Snip» Donderdagmiddag te ongeveer 2 uur Paramaribo zal bereiken. liet blijfl malaise in de industrie. Volgens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bleef blijkens de resultaten van het onderzoek over het derde kwartaal 1934 de algemeene toestand van ons bedrijfsleven een reflex vertoonen van de buitengewone ongunst der tijden. Er is zeker geen aanleiding om dit kwartaal als een periode van verbchting te karakteriseeren. Rijksmiddelen. Het als kasontvangst verantwoorde gedeelte der rijksmiddelen beeft in November f32.536.500 opgebracht, tegen f30.885.300 verleden jaar. De vermeerderiiie was uitsluitend te danken aart omzeten coupon- b laslingcn, die, verleden jaar nog niet bestaande, tezamen f6.974.000 opleverden. Uit het overzicht van den stand der Rijksmiddelen blijkt, dat de omzetbelasting in de maand Nov. beter aan de verwachting heeft vol daan dan in de vorige maand. Zij bleef nu nog slechts f 125.129.74 onder de raming legen f 1.734.356.16 in October Van de totaal raming over d«- eerste elf maanden, die f74.708 333 37 bedraagt, is thans f48.903.705 70 opgebracht. Ondernemersafspraken. Minister Steenbcrghe zet in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende verbindende kracht van ondernemersovereenkomsten uiteen, dat het inzicht, dat bij de moderne voortbrengingsmethoden en markt verhoudingen aan ongebreidelde concurrentie ernstige b zwaren zijn verbonden, aan dit voorstel ten grondslag ligt. Voor de economische en sociaal ongewenschte gevolgen, waartoe overmatige concurrentie op verschillende terreinen van 't bedrijfs leven leidt, kan men de oogen niet langer sluiten. In beginsel acht de minister een regeling der concurrentieverhoudin gen door de bedrijfsgenooten zelf 't meest aanbevelenswaardig. Slechts wanneer de omstandigheden zich daartoe niet leenen, of de bereid willigheid der betrokkenen ontbreekt, kan staatsbemoeiing in eenigerlei vorm onvermijdeijk zijn. De regeering zal de grootste voor zichtigheid in acht nemen bij de toepassing van het ontwerp. Met een regeling van geval tot geval bij speciale wet kan de minister zich echter geenszins vereenigen. De. nieuwe Robinson-fabriek. De nieuwe Robinson-schoenfabriek te Nijmegen is gisteren geopend. De nieuwe fabriek is tweemaal zoo groot als de vorige, die door steeds toe nemende uitbreiding van de productie reeds belangrijk te klein geworden was. Zij heeft een oppervlakte van 55 x 35 meter, en zal, naar schatting, plaats bieden aan 200 moderne machines. Naar alle verwachting zal liet wel niet mogelijk zijn, dat ten tweeden male de fabriek door een brand zou worden verwoest. Geheel de fabriek is voorzien van een automatisch zelfblusschende Sprinkler-ins tal la tie, gemonteerd op buizen in de dak constructie van de fabriek aange bracht. Er zijn niet minder dan 580 Sprinklers gemonteerd. In geval van brand geven deze elk 80 liter water per minuut. Er waren talrijke belangstellenden bij de opening. Mysterieuze diefstal opgehelderd. De Arnhemsche recherche heeft een mysterieuze verdwijning van een aangeteekenden brief met f2000 opgehelderd. Door een zeer bekende, groote instelling daar ter stede, werd op 6 December j.l. een aangeteekende brief verzonden, naar een relatie te Leeuwarden. De brief bevatte een bedrag van ca. f2000 aan bankpapier. Hij bereikte de plaats van bestem ming inderdaad, doch wie beschrijft de verbazing van den geadresseerde, REIZEN BEZORGDE HEM CONSTIPATIE Verkooper vertelt, hoe hij zich „fit" houdt »Ik ben handelsreiziger^ schrijn iemand ons, .wen als ik er niet steeds iets voor inneem, heb ik door het voortdurend zitten in den trein steeds last van constipatie. Kruschen Salts is het eenige middel, dat biervoor inderdaad goed helpt en toch mijn werk niet stoort. Eiken Zaterdag avond neem ik een groote dosis Kruschen en op Zondag, als ik niet hoef te werken, hebben de zouten hun uitwerking. Op weekdagen neem ik direct na het opstaan een kleine dosis. Den geheelen dag door moet ik in de weer zijn en Kruschen is het eenige juiste middel, dat meden heelen dag fit houdt. Ik heb ook wel eens andere laxeermiddelen ge. probeerd, maar ik heb de ervaring dat deze óf wel onvoldoende waren óf te krachtig werkten.V. Kruschen Salts is een natuurlijk reet pt om een inwendige lichamelijke zuiverheid te behouden. De zes zouten in Kruschen sporen Uw afvoerorganen zachtjes tot regelma tige werking aan. Zoodoende wordt Uw organisme vrij gehouden van alle onzuivei heden, welke, indien ze zich kunnen ophoopen, den algeheelen gezondheidstoestand schaden. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en f 1.60 per lla. con, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de llesch, zoowel als op de bui ten verpakking de naam Rowntree Handels Maai* schappij, Amsterdam, voorkomt. toen hij uit de volkomen ongeschon den enveloppe geen bank— maar kladpapier opdiepte. Gebleken is dat een kantoorlooper op zeer sluwe wijze zich het bedrag had toegeëigend en de brieven ver. wisseld had. Een serie inbraken te Zeven, bergschenhoek. In den nacht van Zaterdag op Zon. dag is ingebroken bij den pastoor te Zevenbergshenhoek. De dieven hebben zich toegang verschaft door t kelder, raam, na eerst met behulp van een ladder getracht te hebben in de bovenverdieping binnen te komen, In de pastorie werden drie deurpaneelen ingedrukt Op het geroep van den kapelaan, die door het gestommel wakker was geworden, zijn de dieven gevlucht. Voor zoover thans bekend, werden ontvreemd f25 aan geld, drie zilveren potjes en een hoeveelheid wijn. Aan het stationnetje te Zevenberg- schenhoek werd een waschmand ge vonden, gevuld met flesschen wijn. In het station hebben de dieven ook een bezoek gebracht. Daar is 5 gulden ontvreemd. Voorts werden bij de wed. R., nabij de Drie Hoefijzers, mede onder Zevenbergschenhoek ge legen, twee tamme ganzen gestolen. Terstond is de majoor van de rijksveldwacht te Geertruidenberg met de inbraak in kennis gesteld. Spoedig verscheen hij ter plaatse met een rijkspolitiehond De hond wees een spoor aan in de richting van 't station, waar zooals bovenvermeld reeds een en ander was geconstateerd. Het spoor leidde verder langs de spoorbaan Lage Zwaluwe 's Hertogenbosch tot de afgebroken wachtpost 6. Dit is een open onbewaakte overweg, midden in den polder gelegen. Vermoed wordt, dat de dieven hier hun weg vervolgd hebben per fiets. Aangezien de dieven voor het grootste deel onderlangs de spoorbaan door het gras den aftocht hebben geblazen, waren er weinig voetafdrukken te vinden De mare- chaussee te Moerdijk zet 't onderzoek voort. o Voerman onder zijn wagen geraakt. Zaterdagmiddag heeft te Lent bij Nijmegen een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl de voerman Th. aan het mestrijden was, sloeg bij het viaduct het paard plotseling op hol, waardoor de man onder den wagen geraakte, zoodat de wielen hem over de borst gingen. Toen hij bij dr Van der Weif, waar hij binnengedragen was, onderzocht werd, bleek de toe- stand zoo ernstig, dat de H. H. Sacra menten moesten worden toegediend. Later, naar het ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, is de ongelukkige aan de bekomen wonden overleden. Auto-bus door sneltrein verpletterd. Vrijdagmiddag is er tusschen Lang wedel en Wirchlinteln, niet ver van Veren a d. Aller, een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij 13 personen om het leven zijn gekomen. Een autebus, waarin zich een too neelgezelschap uit Stade naar Verden ad Aller wilde begeven, reed ten ge volge van den mist door de gesloten boomen van een spoorwegovergang. Op hetzelfde oogenblik passeerdeeen sneltrein. De autobus werd gegrepen en op zij geslingerd, ten gevolge waar- van de wagen volkomen vernield werd. Motorrijder gedood te Abcoude. Te Abcoude heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen een personenauto en een motorrijwiel, waarbij de motorrijder zoo ernstig gewond werd, dat hij later bezweken

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2