Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DERDE BLAD. Opening nieuwe N.V. IJsselmeer Schoenfabriek te Bunschoten, frtJMMER 101. WOENSDAF 19 DECEMBER 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en* franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.36. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALYVIJKSCHE STOOMDRUKKERI.l ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit sijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Onder zeer groote belangstelling van officieele personen, van notabelen uit Bunschoten, Spakenburg en omgeving, van persvertegenwoordigers en tal van andere genoodigden is gisteren, Vrijdag, de nieuwe schoenfabriek der N.V. IJsselmeer Maatschappij voor de Schoen industrie officieel in gebruik genomen. Gelijk men weet worden in deze nieuwe schoenfabriek voornamelijk arbeiders uit Bunschoten en Spakenburg te werk gesteld, die zich door de droogmaking der Zuiderzee hun broodwinning, de visscherij, zagen ontgaan. Zij worden nu onder leiding van een aantal ge schoolde krachten, voornamelijk gerequi- re^rd uit de Waalwijksche schoen industrie, met de bediening der diverse machines en andere werkzaamheden in de schoenfabriek vertrouwd gemaakt. Speciaal uit dien hoofde geniet deze fabriek finanlieelen steun van rijk en gemeente en hebben verschil lende officieele instanties, bijzonder de Generale Commissie Zuiderzee- steunwet, hun medewerking aan dezen opzet verleend. 't Is juist met het oog op dezen overheids-steun dat de oprichting dezer nieuwe fabriek een bijzondere belangstelling getrokken heeft, zij het dan over het algemeen geen sympathieke belangstelling En de critiek op dit onderdeel van over heidsbemoeiingen is dan ook niet uitgebleven. Waar het te verwachten was dat bij deze officieele] opening ook be doelde principieele kwestie wel op het tapijt zou worden gebracht en kennende de belangstelling die er in het schoenencentrum, waar ons blad voornamelijk zijn lezerskring heeft, voor deze aangelegenheid bestaat, meenden wij goed te doen gevolg te geven aan de vriendelijke uitnoodiging van Burgemeester de Vries van Bunschoten en een eenigszins uitvoerig overzicht van deze openingsplechtigheid te|geven. Voor de Bunschoters en Spaken burgers in hun eigenaardige kleeder dracht (vooral de vrouwen en meis. jes lijken in haar bonte, typische kleedij wel zóó uit een poppenwinkel te komen gestapt) was dit een ge- beurtenis van belang. Tegen 2 uur, hel tijdstip waarop de Commissaris der Koningin de opening zou verrichten, was reeds een groote schare dorpelingen in de omgeving van de fabriek te saam gestroomd. Hel zal zeker voor deze gehuchtjes wel een unicum zijn geweest dat hun veldwachters als verkeersagenten moesten optreden, dat het verkeer werd omgelegd, dat parkeerterrein werd aangewezen enz. Auto's met officieele personen reden af en aan en heel wat nota belen uit de gemeente met hunne dames zag men op weg naar de nieuwe fabriek. Zoo leefde werkelijk de geheele bevolking met deze gebeurtenis mee. Toen de ruim 100 genoodigden hadden plaats genomen in 't ruime fabrieksgebouw nam allereerst burge meester de Vries van Bunschoten het woord om een hartelijk welkom toe te roepen aan de verschillende genoodigden. Met name verwelkomde hij: de Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht; de Leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal en van de Provinciale Staten en Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht; de Burgemeesters van aan grenzende gemeenten en Leden van den Raad en Wethouders der gemeente Bunschoten; de Leden van de Generale Commissie Zuiderzee-steunwet; direc teur en ambtenaren van den Rijksdienst Zuiderzee-steunwet; Hoofd-Inspecteur van den Arbeid; Voorzitter en leden van de Kamer van Koophandel; Inspec teur der Directe Belastingen en Invoer rechten en Accijnzen; Directeur van de Prov. Utrechtsche Electr. Mij.; Hoofd- Ambtenaren ter Prov. Griffie; de Pre dikanten, Geneesheeren, Hoofden van Scholen, Industrieelen, enz. Spr. richtte in de allereerste plaats z'n hartelijken dank tot den Commissa ris der Koningin voor diens belangstel ling op dezen dag en voor diens bereid willigheid deze stichting officieel te openen. Spr. hoopte dat hij in de toe komst op diens hooggewaardeerden steun mag blijven rekenen. Spr. getuigde verder van zijn bewon dering voor de directie van de nieuwe fabriek. Het getuigt van moed, van energie, van organisatie, om in dezen tijd een industrie in deze plaats te durven ves tigen. Niemand beter dan spr. weet, welk een berg van bezwaren waren te overwinnen, maar trots alles is 't eind doel bereikt. Dat Uw werk steeds mo ge vlotten en gij de Knoopenfabriek tot voorbeeld nemende - spoedig tot uitbreiding zult kunnen overgaan. Vervolgens dankte spr. den Dir. van den Rijksdienst Zuiderzeesteunwet en de Generale Commissie, welker mede werking mede den doorslag heeft ge geven. Gij hebt ingezien, zegt spr., dat dit de juiste en doeltreffendste wijze is van uitvoering der Zuiderzeesteunwet, het verschaffen van blijvende werkge legenheid aan hen, die zoo diep getrof fen zijn. Ook aan de leden van den Raad en Wethouders der gemeente Bunschoten bracht hij hulde. Gij hebt ingezien en begrepen, aldus spr., wat onder ge meentebelang werd verstaan. Gij hebt offers gebracht, groote offers zelfs en zijt gegaan tot het alleruiterste, omdat het belang der gemeente U boven al les ging. Na nog dank te hebben gebracht aan architect en aannemers, aan den direc teur der P.U.E.M. en enkele andere aanwezigen, besloot spr.: En hiermede, dames en heeren, meen ik te kunnen volstaan, na den wensch te hebben uitgesproken, dat God's ze gen op deze fabriek moge rusten en zij tot zegen zij voor de gemeente in zijn geheel en voor een ieder in het bij zonder. Hierna was het woord aan Z.Ex. Jhr. Mr. Dr. Bosch Ridder van Rosenthal voor het houden zijner openingsrede. Zijne Excellentie zeide dat het feit, dat hij gaarne aan deze uitnoo diging had gevolg gegeven, niet zijn oorzaak vond in de treffende aan gename gewaarwording, die de over heid behoort te vervullen als in dezen tijd een industrie zich uit breidt. De particuliere industrieën handel staan buiten spr's direct arbeidsveld. Deze stellen er trouwens altijd prijs op zich onafhankelijk te kunnen ontwikkelen. Spr. laat dus volkomen de vraag terzijde of deze industrie in het bijzonder in een landsbehoefte voor ziet, dan wel of door haar vestiging en werkverschaffing elders mindere werkgelegenheid zou kunnen ont staan. Spr. achtte beantwoording dezer vraag te liggen buiten zijn gezichtskring en liet dit aan daartoe bevoegden over. Een feit is dat de verkregen industrie hier aan de Zuiderzee met indireclen rijks— en gemeentesteun, sleun top de dringende noodzakelijkheid de inwoners een ander middel van bestaan te ver schaffen, nadat men haar de Zuiderzee visscherij had ontnomen die eeuwenlang in hun levensonderhoud voorzag. De overheid had hier een plicht te ver vullen en ook de gemeente heeft haar tijd begrepen. Een paar jaar geleden is reeds een knoopenfabriek ter plaatse verrezen, die reeds zoodanig werd uitgebreid, dat 200 personen er werk vinden. Spr. prees den moed en de energie door de directie aan den dag gelegd, maar zij kunnen niets bereiken als de bevolking van Bunschoten niet ten volle meewerkt. Tot deze medewerking, tot belangstelling, ja tot liefde voor dezen nieuwen werkkring wekte spr. de visschers op. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat Gods zegen moge rusten op dit menschenwerk. De heer Hoornemap, lid der directie, stelde in welgekozen woorden het onderscheid in het licht tusschen den vroegeren en toekomstigen werkkring der Spakenburger - visschers. Maar evenals vroeger hun product beroemd is geweest en naar den smaak van het verwende publiek, zoo moet het product dezer fabriek door aller samenwerking ook eerste klasse worden en eenzelfde goede naam krijgen. Spr. ging hierna in op de kritiek die door sommigen is geleverd op de oprichting dezer fabriek met overheids steun en sprak woordelijk als volgt: Er zijn echter nog anderen, die ook het oog op de IJsselmeer hebben laten vallen; vergun mij in dit verband een oogenblik de speciale aandacht te vra gen van de geachte heeren van de pers, die zoo vriendelijk waren hier tegen woordig te willen zijn. Ik wilde n.l. een oprecht antwoord geven aan de enkele heeren fabrikan ten, die in pers, Tweede Kamer en mi nisteries, zooveel over deze thans reeds wijd vermaarde „IJsselmeer" te doen maken. Ik zeg antwoorden aan enkele hee ren, waarschijnlijk fabrikanten, omdat ik mij de eer onwaardig acht, dat, zoo als die enkelen voorgeven, de geheele schoenfabrikantenwereld door de op richting van deze fabriek in de war zou zijn geraakt. YVant als dat waar was, zou het mij gepaster schijnen het vers van Virgilius, wat ik vroeger op de schoolbanken vertaalde, van toepas sing te brengen: „Montes parturiunt et mus ridiculus nasciturBergen zijn in barensnoodeen klein muis je wordt geboren." Die enkele heeren dan wil ik het volgende bekennen: In Augustus 1933 zijn wij met onze plannen begonnen, toen er werkelijk groote behoefte ging komen aan ka meelharen schoenen enz.; deze werden tevoren jaarlijks met 100.000de paren in Holland ingevoerd; deze werden in Holland nog niet gemaakt en zeker niet „goed". Besprekingen met Rijk en Gemeente volgden; deze namen veel tijd in be slag, maar tenslotte kwamen zij ten einde en zoo de fabriek aan de Zuider zee zou gevestigd worden, zou 't Rijk een kleine tegemoetkoming geven voor de vakopleiding, verknoeiing van grondstoffen enz.; daar het hier een seizoenartikel betrof, bedongen wij vrijheid om de overige tijden aan te vuilen met hetgeen wij noodig oordeel den voor het welslagen der onderne ming. Ziedaar alles! Onderwijl echter zijn onze plannen uitgelekt en zijn enkele anderen onze gunstige plannen gaan uitvoeren. Dientengevolge hebben wij ons roer niet omgegooid, maar eenigs zins gewijzigd; wij moesten iets uit breiden. En daarom gooien de enkelen, die alleen zelf de schuld zijn van onze koerswijziging en die zeer waarschijn lijk zelf nu van onze plannen profitee- ren, de lont in het kruit! De autoritei ten, de Regeering heeft het gedaan! Wat? Zonder die naar verhouding zeer geringe steun hadden wij het toch ge daan. Hulde aan de Regeering, die des ondanks een gelegenheid heeft aange grepen, om hen, wien brood ontnomen was, brood terug te schenken. "Het Mi nisterie van Waterstaat heeft mijne verdediging niet noodig, maar het heeft haar taak steeds en ook hierin, opge vat even consciëntieus als, zooals het Brah. blad op 6 Dec. schrijft, het De partement van Econom. Zaken en even angstvallig afgewogen in hoever mede werking hier op zijn plaats was; trou wens de beide Ministeries hebben, naar ik meen, hierin gezamenlijk he slist. Ik weet niet in hoeverre de Econo misch Technologische Dienst hierin het Departement van Waterstaat heeft geadviseerd, maar wel weet ik, omdat ik het zelf aan den lijve heb ondervon den, dat door het betreffende Departe ment er niet, ik citeer hier, maar luk raak met de klompen door heen ge marcheerd is. Ik hoop dat, zooals ik deze dagen hij geruchte hoorde, wanneer die enke len hunne woorden „werkverschui- ving" met gewelddadige middelen „waar" willen maken (ik vertrouw echter dat zij verstandiger zullen zijn) dat de Regeering dan ook haar plicht weet te doen. In hetzelfde blad van 7 Dec. staat nog, dat de overheid met het investee- ren van kapitaal zich bovendien in een riskante onderneming heeft gestoken. Wat kapitaal investeerenklok klepelWat wel waar is, dat de tijden moeilijk zijn en dat ze zeer moei lijk zijn, getuige wel het kabaal, dat enkelen maken over de oprichting van een naar verhouding kleine fabriek te Bunschoten. Maar daarvoor is een middel: werken! En wij zullen werken met alle kracht die in ons is cn de hal ken uit eigen oogen zien te verwijderen voor wij aan de splinters van anderen gaan beginnen. Op deze tijden pas ik zoo gaarne toe het Hollandsche spreek woord; waar een wil is, is een weg! Nu, ik verzeker U, de wil is er! En de weg zal gevonden worden, wijl in deze fabriek de krachten van personeel, chefs en directie in onderlinge harmo nie de onweerstaanbare eendracht tot macht zullen maken. Y'ooruit, wij gaan beginnen. Zijne Excellentie de Commissaris heeft zoojuist het bevel*»gegeven; de kabels los! en statig glijdt daar pnze IJsselmeer, opgetuigd met de modern ste uitvindingen, met een kloeke be manning de haven uit, haar doel „te slagen" tegemoeten in de top hoog in de mast voert zij haar merk „Flevo". God zegene hare vaart Hierna werd even gepauzeerd en werden ververschingen aangeboden. Dan kreeg de heer Houben, di recteur van de Rijksdienst Zuiderzee steunwet het woord om een geluk- wensch te richten tot de gemeente en haren actieven burgemeester. Spr. huldigde de directie die in dezen tijd het initiatief durfde nemen, en zooveel risico op zich nam. Laatste spreker was de heer Jos. Klijbeig die namens de directie het woord richtte tol het personeel, speciaal tot hen die de Bunschoters de noodige opleiding zullen geven. Het bouwen cn het inrichten van een fabriek, brengen hunne zorgen en moeilijkheden mede, doch deze kun nen niet in 't minst worden vergeleken met de zorgen cn moeilijkheden, die overwonnen moeten worden, om een modern en goed geoutilleerd bedrijf te doen beantwoorden aan het gestelde doel„produceeren", als resultaat, een behoorlijk bestaan voor alle betrok kenen, zoowel voor werkgever als voor werknemer. Toen ik dan ook medio September van dit jaar in de gelegenheid werd gesteld om mede de leiding van dit bedrijf op mij te nemen, hel) ik on middellijk gevoeld voor welke enorme zware taak ik werd gesteld. Het gold hier niet alleen de volle dige in werkingstelling van een nieuw bedrijf, doch als verzwarende omstan digheid moest ik rekenen op volkomen ongeschoold personeel. Slechts onder ééne voorwaarde zag ik kans deze moeilijke opgave tot een goed einde te brengen, n.l. indien ik er in kon slagen medewerking te vin den hij een staf van vakmenschen, die niet alleen ieder individueel voor hun ne taak berekend waren, doch die bui tendien te samen een geheel vormden, zóó, dat zij, elkander kennende, voor de volle 100 pCt. op elkander konden vertrouwen hij de uitvoering dezer moeilijke taak, die heden, door de plechtige opening door Zijne Excel lentie den Commissaris der Koningin, een aanvang heeft genomen. De door mij gestelde voorwaarde is vervuld. Eén bespreking met ieder van U, drie dagen voor de diverse besprekin gen en ik wist, dat ik op Uwe volle medewerking kon rekenen. Van omkooping, door overdreven hooge loonen, zooals sommigen ver onderstellen en zelfs den treurigen moed hebben te beweren, was geen sprake. Neen, spontaan hebt gij zonder uit zondering aan mijn oproep gevolg ge geven. Ik stelde vertrouwen in U, gij stel- det vertrouwen in mij en daar hebt gij veel meer mee gedaan, gij hebt mij daarmede een brevet gegeven ten over staan van iedereen, en het is mij een behoefte U daarvoor op dezen gedenk- waardigen dag openlijk dank te zeg gen. Op 1 Januari was ik eveneens ge steld voor de in werking stelling van een nieuw bedrijf. Slechts twee Uwer waren destijds reeds mijn medewerkers. Hoe dit bedrijf groeide in dat jaar, kunt gij, die geleidelijk daarin trad, mede getuigen. \Yrij hebben in dat jaar elkander lee- ren kennen en elkanders capaciteiten leeren waardeeren. Wij weten, dat ieder van ons vooi de hem toegewezen taak ten volle be rekend is en dat, maar ook dat alleen heeft er toe kunnen leiden, dat gij niet geaarzeld hebt Uwe woonplaats te verlaten, om in den vreemde, met totaal ongeoefend personeel, dit nieu we bedrijf te gaan helpen opbouwen. Laat dit vertrouwen, laat deze sa- WaalwUbsehe en kngstraatselie Ctirail,

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7