rn Instituut DE ECHO VAN HET TWEEDE BLAD" GEMEENTERAAD. EEN FLINKE JONGEN. E C H O'S. Geheel Gebit vanaf f Plaatje van een tand f 4,- ledere tand meer 12.- Porselein of Zilvervulling 13.- Goud vulling vanaf f 9.- Goudkroon vanaf f 15.- Pijnloos trekken van tand of kies f 1.50 60 Heuvelstraat No. 103. Zaterdag 29 Dec. '34. 57e Jrg. Afscheid. De laatste jaren valt het weinigen moeilijk om, als Nieuwjaar in het verschiet is, zich reeds voor te be reiden op het afscheid van het jaar, dat weer achter ons ligt. Het is immers weinig florissants, wat deze jaren ons gebracht hebben leegstaande fabrieken, leegloopende arbeiders, kelderende fondsen, onbe taalbare lasten, niet sluitende bud gets, wegzinken in vertwijfeling. Het zou niet moeilijk vallen de lijst van perikelen, die ook 1934 ons zond, met nog enkele tientallen aan te vullen. En daarom zullen we niet zeer weemoedig gestemd zijn als 1934, als een oude strompelende man, beladen met zakken vol zware lasten, den aftocht moet blazen, om plaats te maken voor het nieuwe, het komende, het beginnende. Echter, is er geen reden om tot droefheid gestemd te zijn om het afscheid van den een, henben wij dan wel reden om ons te verheugen over de komst van 1935, dat heel veel onbekends voor ons verborgen houdt? We moeten het eerlijk be- kennen dat het zeer goed mogelijk is, dat het komende nieuwe jaar ons nog weer meer ellende brengt dan we reeds ondervonden. Maar toch.... het is nieuw, het is jong, en zooals alles wat jong is voedt het nieuwe hoop. Onbewust voelen we tenminste de voldoening een punt te kunnen zetten achter een levenshoofdstuk, dat moeilijk en zwaar te schrijven was. Er kome wat wil, wat achter ons ligt is reeds volbracht. De tijd blijft gestaag verder gaan en zal ons wel voeren dwars door de moeilijkheden, waarin hij ons gebracht heeft. Dat gestadig voortgaan van den tijd is iets wat ous, bij al het onge wisse van onze toekomst, toch zeker heid en vastheid geeft en ons doet zien, dat al onze nooden, hoe zwaar ze ook dag aan dag op ons drukken, toch in grooter bestek gezien slechts van korten duur zijn. We leven voort en gaan voorbij aan net jaar, welks dagen wij nu aftellen, en dat in zijn grauwheid gauw vergeten zal zijn. Want het zijn niet de grauwe, sombere in drukken, maar alleen de momenten van groote en diepe levensvreugde, die zich voorgoed in ons geheugen vastprenten. WASPIK. De raad der gemeente Waspik ver gaderde Donderdagavond ten raadhui- ze, onder voorzitterschap van Burge meester Dekkers. Aanwezig alle leden. De Notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Aan de orde: 1. Mededeelingen. Van de PNEM is mededeeling ont vangen, dat per 1 Jan. 1935 een nieuw tarief voor de straatverlichting inge voerd zal worden. Per dien datum zal worden gerekend een bedrag van 8 plus ƒ0.07 per K.W.h. Aan deze ver laging van het tarief wordt o.m. de voorwaarde gesteld, dat het aantal lan taarns niet beperkt zal worden. De PNEM behoudt zich het recht voor om deze verlaging later in te trekken. De Voorzitter zegt, dat deze verlaging de gemeente een voordeel van 400. zal opleveren. 2. Begrootingswijzigingen. Met een reeks van overschrijvingen gaat de Raad accoord. De heeren v. Dongen en v. d. Rijken stemmen tegen de verhooging van het subsidie aan het Burg. Armbestuur met ƒ2000.—, die bij deze wijzigingen is inbegrepen. 3. Benoeming Armmeester. Door het B. A. is de volgende aan beveling ingediend: B. de Winter (al'tr.). G. Akkermans, en W. de Glas. De heer de Winter wordt met alge- meene stemmen herkozen en legt in handen van den voorzitter den eed af. De heer Brokx brengt een dankwoord aan B. en W. voor een gezonden schrij ven, waarin er den nadruk op gelegd wordt, dat de armmeesters geen uit gaven mogen doen, die niet op de be- grooting verantwoord zijn. De Voorzitter zegt, dat het Armbe stuur behalve de reeds toegezegde sub sidies nog een bijdrage van 1100. moet hebben, teneinde het tekort zoo veel mogelijk aan te zuiveren. Spreker voelt zich gelukkig te kunnen zeggen, dat de gemeente in staat is de tekor ten te dekken en het Armbesuur te ontheffen van schulden, waarvoor het zelf niet verantwoordelijk is. Spr. hoopt op goede samenwerking van gemeente en Armbestuur, in het belang van de armen. De heer v. Dongen wil memoreeren dat er een nieuwe belasting is doorge voerd, al zegt de Voorzitter, dat de finantieele toestand van de gemeente vrij gunstig is. De Voorzitter zegt, dat de verhoogde belasting van 2500.— nog niet direct noodig was. Momenteel kan de ge-, meente het zonder deze inkomsten doen maar zij moet rekening houden met tegenvallers in de steunverleening. De belastingen hebben meer opgebracht dan verwacht was. Men moet niet ver geten, dat de gemeente nu aan 't Arm bestuur 6000.— heeft gegeven. 4. Aanvaarding erfpacht grond ca- daverhuisje. De heer v. Dongen vindt, dat de raad zich eerst op de hoogte moet stel len van de plaats waar het huisje ge bouwd zal worden. De Voorzitter zegt, dat het stukje grond naast het kanaal schuin tegen over het transformatorhuisje bedoeld is. B. en W. hadden liever een ander terrein gehad, maar zij waren erg blij dat dit terrein door het Rijk gratis werd afgestaan. Liever had spr. dat het gebouwtje naast het transformator huisje geplaatst kon worden, doch dit is onmogelijk. De heer v. Dongen wenscht, dat er geen gebouwtje geplaatst wordt, dat de straat ontsiert. De gemeente dient een behoorlijk cadaverhuisje te hou wen. Spr. vreest ook, dat het huisje 's zomers een minder aangename geur zal verspreiden. De heer v. d. Rijken meent, dat zulk een gebouwtje niet aan den openbaren weg moet geplaatst worden. De Voorzitter heeft geen bezwaar te gen aanhouding van het voorstel. De heer v. d. Rijken vraagt of de ge meente het huisje zelf moet betalen. De Voorzitter antwoordt bevestigend doch zegt, dat de kosten worden ge dekt door het batig saldo, dat de ge meente jaarlijks van den Vleeschkeu- ringsdienst krijgt. Rondvraag. De heer Brokx vraagt hoe het staat met den nieuwen weg in Boven. De Voorzitter zegt, dat B. en W. al prijzen hebben aangevraagd. Aan het gemeentebestuur van Sprang-Capelle heeft spr. inlichtingen gevraagd over de kosten van aanleg en onderhoud van bitumenwegen. Van de N.V. Bitumenweg is een be grooting voor dit soort wegen ontvan gen, echter zal ook nog prijs gevraagd wegen. Een wegendek als in Sprang- moeten worden van kei- en klinker- Capelle zou komen op 2.24 5 2.05 per M2. Aan he't wfcrk zouden gedurende 3 maanden 20 werkloozen kunnen wor den tewerk gesteld. De kosten zouden in totaal komen op 23.600.— of 23.000.— of 21.200, al naar gelang de technische uitvoe ring van het werk. Een begrooting van een klinkerweg, gemaakt door de N.V. Vlamoven Straat klinker te Zeist, komt uit op 21.613.50. De Voorzitter zou nog geen besluit nemen, tenzij de Raad niet terugschrikt voor belastingverhooging. Op het oogenblik is de weg met macadam in behoorlijken staat gebracht. De heer Brokx zou het principieele besluit van den raad om den weg aan te leggen, nu ook doorvoeren. De Voorzitter wil liever eerst de goedkeuring van Ged. Staten van de begrooting 1935 afwachten. Bovendien moet de raad nog afwachten of het Rijk 85 pet. subsidie in de steunver leening zal blijven geven. De heer Joh. Smits zou liefst een klinkerweg zien aangelegd, omdat daarmede de Nederlandsche industrie gesteund wordt. Bovendien zouden hieraan verschillende Waspiksche straatmakers kunnen werken. De heer Joh. Smits vraagt inlichtin gen over een verzoek van de R.K. werkliedenvereniging cm te trachten de steuhnorm voor W as pik te verhoo- gen. De Voorzitter antwoordt, dat B. W. het voornemen hebben om de re geling van den kindertoeslag gunsti ger te maken. Op het oogenblik krijgen de groote gezinnen slechts weinig meer dan andere. Aan den Minister zal wor den verzocht een andere regeling te treffen, waardoor de groote gezinnen meer gesteund worden. - De heer Joh. Smits zegt, dat niet al leen de groote, maar ook de kleine ge zinnen gebrek lijden. Ook de tariefs verlaging der waterleiding legt geen gewicht in de schaal. Spr. kent geval len, waarin de waterleiding met 5 cent per 3 maanden is verminderd. Spr. verwacht niet veel van een ver hooging van den kindertoeslag, z.i. zal de steunnorm verhoogd moeten wor- cV TILBURG Met garantie. Pijnloos trekken inbegrepen. (22 karaats goud) Onbreekbare gebitten met levenslange garantie. Spreekurenalle werkdagen van 9 12 en 14 Avond-spreekurenDinsdag, Woensdag, Donderdag van 79 Volstrekt pijnlooze behandeling. MOND ONDERZOEK KOSTELOOS. den. De heer Brokx wil den Minister ver zoeken Waspik in een hoogere klasse te plaatsen, daar het verschil in de steunbedragen met plaatsen als Waal wijk of 's-Bosch veel te groot is. De Voorzitter zegt, dat de Minister indertijd al afwijzend op een dergelijk verzoek heeft beschikt, toen heeft hij alleen toestemming gegeven om een kolentoeslag aan alle gesteunden te geven. Spr. heeft er geen bezwaar tegen een nieuw verzoek te doen, mits de raad dan een event, belastingverhoo ging ook zou goedkeuren. De heer Smits stelt voor om te ver zoeken de gemeente in een hoogere klasse te brengen. De heeren W. Pruijssen en v. d. Rij ken uiten zich tegen belastingverhoo ging, daar de belastingen toch reeds te hoog zijn. Het voorstel-Smits wordt met 92 stemmen verworpen; voor de heeren Smits en Brokx. Met een voorstel van den Voorzitter om een gunstigere regeling van den kindertoeslag te vragen, gaat de raad accoord. De heer Smits stemt tegen. Op voorstel van tien heer Brokx wordt toegezegd in de nieuwe politie verordening ts bepalen dat stilstaande auto's 's avonds geen verlichting be hoeven te hebben. De vergadering wordt hierna ge sloten. DE WEKKING DEK EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. „Schuttevaer" protesteert te Geertruidenberg. De schippersvereeniging „Schutte vaer", af dee ling „Dongestroom", hield Maandagmiddag in Hotel „Centraal'' te Geertruidenberg een algemeene leden vergadering om te protesteeren tegen de werking der evenredige vrachtver- deeling. Er was voor deze bijeenkomst groote belangstelling. Uit de geheelc omgeving waren de schippers opgeko men. De heer C. Jansen, voorzitter der af- deeling, opende de goed bezochte ver gadering met een welkomstwoord. Uit de groote belangstelling maakte spr. op, dat er onder de schippers vele grieven tegen de evenredige vrachtver- deeling zijn. De Voorzitter deelde mede, dat bur gemeester Bianchi bericht van verhin dering gestuurd heeft. Hij verwelkom de in het bijzonder de heeren Staal, raadslid te Geertruidenberg, en Offer mans, hoofd der school aldaar, die veel doet voor het onderwijs der schip perskinderen. Ook de aanwezige politiemannen dankte spr. voor hun belangstelling, waaruit blijkt, dat zij een beteren kijk op de zaken willen krijgen dan de po litie in sommige andere plaatsen. De voorzitter zeide, dat deze vergade ring is belegd om te komen tot een andere toekomst. Op het oogenblik kan van een evenredige vrachtverdeeling niet gesproken worden. Er zijn toestan den, die niet door den beugel kunnen. Al te gemakkelijk worden de kaarten voor eigen handel uitgegeven. Bleven de schippers slechts hun oorspronke- lijken eigen handel drijven dan zouden er niet zoovele grieven zijn. Van de 100 reizen in het land van den Biesbosch, dat grootendeels onder de vrachtverdeelingscommissie L. te Breda behoort, worden er slechts 3 op het bureau van deze commissie behan deld, de rest gaat via andere commis sies. Dergelijke toestanden kunnen, al dus spr., niet gehandhaafd worden. Daarom wil hij den Minister verzoe ken om hierin verandering te brengen en, zoo dit onmogelijk is, de geheele evenredige vrachtverdeeling op te hef fen. Een groote categorie der schippers is door de evenredige verdeeling van alle vervoer uitgesloten. De toestand is zoo, dat vele schip pers minder verdienen dan de steun trekkers. Het is niet de bedoeling te trachten een steunverleening voor de schippers in het leven te roepen. Lie ver willen de schippers dag en nacht werken om hun brood te verdienen. Het is niet goed te praten, dat een reeder met zeven scheepjes, de vrij heid krijgt om maar zooveel hij wil en door het geheele land te vervoeren. Het is noodig deze feiten onder hel oog van den Minister te brengen, want het kan niet zijn, dat het de bedoeling van den Minister is, dat de evenredige vrachtverdeeling zoo wordt toegepast als dit op het oogenblik het geval is. Spreker deed daarop voorlezing van de volgende motie aan den Minister van Economische Zaken: Excellentie, (naar het Fransch), door JAN DE JONGE. Hoofdstuk II. STILTE NA DEN STORM. Een trouwe vriend. Meneer Marin had zich niet ver gist; zoodra ze hem zag, riep de oude huishoudster »Maar meester! waar zijn uw 1 gedachten De soep staat al wel een kwartier op tafel en....» »Des te beter! beste Janie,des te beter!» zei de meester, »wantwe hebben een honger als 'n wolf.» »Wat? wij hebben?.... Brengt u soms gezelschap mee?» zei de oude vrouw, terwijl ze weer naar de keuken ging. «Lieve deugdhernam ze, toen ze Jan zag, die onbeweeglijk bij de deur stond, »en.... waar hebt u dien leerling opgeraapt? Die heb ik nog nooit eerder gezien.» »Dat zal inderdaad een nieuwe leerling zijn, maar die komt bij ons inwonen.» »Een kostschoolleerling?... en wie betaalt dat voor hem Niemand natuurlijk! dat is wel te zien ook. Ach ja dat ontbrak ons ook nog maar. Om te beginnen hebben we: maar een schraal middagmaalna de soep kan ik niets anders opdie. nen dan de restjes van het ontbijt. Piet had me visch beloofd, maar hij heeft het er bij laten zitten.» «Welnu, we zullen met de restjes tevreden zijn, beste Janie je hebt nog wel wafgeitenkaas.» Al pratend gaf de meester Jan een teeken, tegenover hem te gaan zitten. Aanvankelijk was het een lust te zien, welk een eetlust Jan had. Sedert den vorïgen dag had't onge lukkige kind geloopen, zonder iets anders gebruikt te hebben dan een beetje water uit 't hol van zijn hand, toen hij bij een beek gekomen was. Maar toen men aan de kaas begon, nam de eetlust van het uitgehon gerde kind meer en meer af. Weldra antwoordde Jan niet meer op de vragen van den meester dan met: »Ja, meneer... nee, meneer...» Eindelijk viel zijn hoofd achter over tegen den rug van den stoel en zijn oogen sloten zich. Gedurende eenige oogenblikken had de meester Jan tegen den slaap zien vechten. Janieriep hij, terwijl hij van tafel opstond, »ga vlug boven een bed klaar maken, de arme jongen valt om van moeheid.» »Een bed klaar maken? Waarvan dan?» »Haal van 't mijne een matras af; en een peluw en dekens kun je nog wel ergens vinden da's voor vanavond genoeg, morgen zullen we nog wel eens naar wat anders uitzien.» Hij hoefde niets meer te zeggen, Janie had het al begrepen. Weldra hoorde men haar op de eerste ver dieping heen en weer loopen. De meester probeerde den slaper wakker te schudden, maar alles was tevergeefschgeholpen door de oude huishoudster, moest hij hem naar bed dragen. Toen hij bijna uitge kleed was, liet het kind zich op de matras leggen en snurkte weldra als een..., 't Was in een kabinet naast de kamer van den meester, waar Janie dit voorloopig bed had klaargemaakt hij sloot de deur en... om aan alle praatjes van de oude huishoudster een einde te maken, kondigde me neer Marin aan, dat hij ook naar bed ging, want hij was moe. Gedurende bijna een uur nog wel, hoorde men Janie heen en weer loopen van de eetkamer naar de keuken, nog altijd mopperend over de onverwachte komst van dezen indringer in hun stille woning. Eindelijk was alle geluid ver stomd de kalmte was weergekeerd de oude Janie was naar haar kamer gegaan. Tegen middernacht schrok de meester plotseling wakker. Hij luis terde en hoorde gekef, gehuil, daarna voortdurend gekrabbel aan de bui tendeur. Toen hij begreep, dal het niet ophield, wilde hij weten wat het was. Voorzien van een kaars ging hij naar beneden, maar... nèt dat hij de deur op een kier geopend had, sprong er een middelmatig groote hond naar binnen, die door de eet kamer ging rondloopen, alsof hij een spoor zocht. Even bleef hij stilstaan om de stoel te besnuffelen, waarop Jan ge zeten had, toen richtte hij zich naar de trap en klom met sprongen naar boven. »Dat is,» zei meneer Marine «zonder twijfel de hond van din kunstenmakers; honden houden van kinderen; dat is de vriend van Jan, een trouwe vriend, die ook heelt weten te ontsnappen, om hem terug te vinden. Ik wil echter volstrekt niet hebben, dat hij hem wakker maakt.» Hij haastte zich, om den hond in te halen, die reeds bezig was de deur van het kabinet te besnuffelen. Ter wijl hij hem met de hand streelde, zei hij »Ja, beste hond, je kleine baas is daar, maar hij slaapt. Je mag hem niet wakker maken. Ga liggen, best dier. Ga daar maar liggen.» Alsof het deze woorden had be grepen, ging het dier gehoorzaam vlak voor de deur liggenden kop op de beide soorpooten, verroerde hij zich niet, maar de schitterende oogen schenen te zeggen (van den poedel) »A1 kan ik Jan dan niet zien, ik weet tenminste dat hij daar is. 'k Zal hem in den slaap bewaken en niemand zal zonder m'n toe stemming binnenkomen.» De meester ging weer naar bed, maar met zijn rust was het gedaan duizend veronderstellingen kwamen bij hem op en kwelden hem. »Is die hond uit zichzelf ge komen vroeg hij zich af, »of hebben die zwervers 'm op een spoor gebracht. In dat geval zal ik me op hun bezoek voorbereiden. Geduren de eenige dagen zal ik er voor zor gen, dat Jan zich niet laat zien.» (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5