KANTONGERECHT, PLAATSELIJKE BERICHTEN. NIEUWS UIT HEUSDEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. ADVERTEERT IN DIT BLAD. De schippersvereniging „Schutte- vaer", afdeeling „Dongestroom" op 24 December met een 85-tal schip pers en reeders in de zaal van Hotel Centraal te Geertruidenberg in ver gadering bijeen, gehoord de klachten der betrokken schippers en reeders over de onbil lijkheid inzake de vrije relaties en vervoer van eigen werk; geizen den zóó nooit gekenden nood toestand, waarin de vele schippers verkeeren, verzoeken zij Uwe Excel lentie om stopzetting van vrije rela ties en vermindering van eigen han delsvrijstellingen, omdat hiervan grovelijk misbruik wordt gemaakt. Indien Uwe Excellentie hiertoe niet kunt besluiten, verzoeken zij intrek king der Wet, regelende de evenre dige vrachtverdeeling. Tevens pro testeeren zij tegen het vele uitreiken van kaarten der vrije relaties en eigen-handel, door bevrachingscom- missies Dordrecht en Utrecht. Een benoemde deputatie is gaarne bereid Uwe Excellentie nader toe te lichten. Spr. weidde nog even uit over de z.g. vrije relaties en concludeerde, dat er van de zijde der regeering meer in vloed moest uitgaan naar de bevrach tingscommissies. Het kan toch immers niet de bedoeling zijn, dat de evenre dige verdeeling 80% van de schippers van het vervoer uitsluit. Spr. geloofde wel, dat de Minister bevattelijk zal zijn voor de bezwaren der schippers, wanneer die hem door mannen uit de practijk worden voor gelegd en toegelicht. Na deze inleiding werd een pauze van 10 minuten gehouden om de aan wezigen in de gelegenheid te stellen de motie onderling te bespreken. Na deze pauze richtte de voorzitter op de eerste plaats 'n welkomstwoord tot den heer Sassen, wethouder van Geertruidenberg en lid der Prov. Sta ten en der Kamer van Koophandel, die inmiddels ter vergadering gekomen was. Vooral de belangstelling der le den der Kamers van Koophandel acht te spr. noodzakelijk. De Voorzitter stelde daarna de ver gadering in de gelegenheid zich over de motie uit te spreken. De heer De Vos betoogde, dat 't niet zoo gemakkelijk is een vergunning voor „vaste relaties" te krijgen. Spr. vond het niet wenschelijk te trachten alle „vaste relaties" opgeheven te krij gen, zulks met het oog op de bietenver- voerders. Naar aanleiding dezer opmerking zeide de Voorzitter, dat de regeling van het bietenvervoer een groote pasquil is gebleken, waarvan de schippers, die op de beurt lijst staan, de dupe zijn ge worden. Spr. meende dat alles gedaan moet worden om te voorkomen, dat voor het bietenvervoer ooit weer een regeling wordt getroffen als in dit na jaar. Ten bewijze van deze bewering haalde spr. verschillende bewijzen aan. De bietencampagne wilde spr. op deze vergadering geheel uitschakelen. De heer Vissers wilde den Minister verzoeken de evenredige verdeeling ge heel op te heffen en de vrije concurren tie weer inschakelen. Spr. wees op de groote concurrentie voor de schippers door het auto-vervoer. De Voorzitter meende, dat tegen het toenemende vervoer per auto toch niets te doen zal zijn. Spr. zelf is ook voor opheffing der regeling, tenminste wan neer hierin geen verbetering kan wor den gebracht. De heer Stoop hield een betoog, waarin hij zeide, dat alle schippers het werk kunnen doen, dat aan de „vaste relaties" wordt toegewezen. Tegen de auto valt voor den kleinen schipper niet te concurreeren. Spr. wenschte ook, dat de Dordtsche vrachtverdee- lingscommissie even nauwgezet de ver gunningen had behandeld als de Bre- dasche commissie, dan zouden vele vrachten voor de schippers uit deze omgeving behouden zijn. Naar aanleiding van een o'pmerking van den heer de Ridder, zeide de Voor zitter, dat het de bedoeling is, dat de te benoemen commissie ook de zand en grintkwestie bij den minister zal ter sprake brengen. De heer Norbart wilde aan de motie toevoegen het verzoek, om voor de werklooze schippers een wachtgeldre geling in het leven te roepen. De Re geering zou dan wel zorgen, dat alle vrachten, zooveel mogelijk via de beurtlijst gaan. De voorzitter antwoordde hierop, dat als de regeering de schippers wil hel pen, het niet noodig zal zijn een steun regeling in te stellen. De schippers wil len zoo lang mogelijk buiten den steun blijven. Pas als blijkt dat ook na ver betering der verdeeling er niet genoeg te verdienen is, dan zou om een steun regeling gevraagd moeten worden. Bij zitten en opstaan wordt de motie met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden der deputatie naar den minister worden bij schriftelijke stem- ming gekozen de heeren: C. Jansen, C. Schelle en A. Fens. De vergadering, die een zeer zake lijk verloop had, werd met een dank woord van den voorzitter gesloten. DEN BOSCH. Uitspraken B. B. de R. te Eethen, visscherij-wet, 4.boete. G. M. v. d. H. te Eethen, met auto links houden, 10.plus 2 maal ƒ3. boete. M. M. D. te Drunen, veiligheid van het verkeer, ƒ1.boete. G. van D. te Waalwijk, veiligheid verkeer, 2.boete. B. van E. te Vlijmen, auto laten staan ƒ3.boete. C. A. van G. te Waalwijk, openbaren weg als werkplaats gebruiken, 5. boete. H. B. te Vlijmen, niet de aangewezen richting volgen, 7.50 boete. L. van B. te Haarsteeg, straat ver ontreinigen, 3.boete. A. J. van der L. te Hedikhuizen, straatschenderij, 10.boete. W. A. K. te Vlijmen, aardappelbe- sluit, 7.50 boete. A. de R. te Sprang-Capelle, veilig heid van het verkeer, ƒ5.boete. G. van der L. te Sprang-Capelle, rij wiel zonder licht en reflector, 2 maal 2.boete. J. M. V. te Kaatsheuvel, auto over rijwielpad, 5.boete. C. de W. te Dussen, dronkenschap. 10.boete. J. M. V. te Kaatsheuvel, nummerbe- wijs niet vertoonen, 3.boete. S. H. J. van A. te Kaatsheuvel, met auto links houden, 2 maal 3 boete. T. W. te Nieuwkuik, rijwiel zonder licht, 3.boete. T. van B. te Dussen, rijwiel zonder licht, 3.boete. M. E. te Dussen, rijwiel zonder licht, 3.boete. E. J. V. te Sprang-Capelle, rijden over voetpad, 3.boete. Johanna M. B. te Kaatsheuvel, ven ten, 3.boete. RAAMSDONKSVEER. Door de R.K. Tooneelvereeniging »O.V.U.» van Groenendijk zal op Zondag 30 December a.s. om zes uur namid dag, een uitvoering geven in het café »'t Centrum» bij F. J. Gamers aan de Keizersdijk. Opgevoerd zal wordenhei too- neelstuk in 3 bedrijven »Als de poorten opengaan» en het blijspel in een bedrijf »Het meisje met vier minnaars.» De inschrijving voor den dienstplicht 1036, dit zijn zij die geboren zijn in het jaar 1016, zal bij voorkeur moeten geschieden op Maandag 7 Januari a.s. voor hen wier namen beginnen met de letters AC, op Dinsdag 8 Januari voor de letters DK, op Woensdag 9 Januari a.s. voor de letters LP, op Donderdag 10 Januari voor de letters RS, en op Vrijdag II Jan. voor de letters TZ, telkens van des voormiddags 9—12 uur, ten Gemeentetiuize. De R. K. Tooneelvereeniging »St. Bavo» gaf op 2e Kerstdag een goed geslaagde uitvoering in het St. Leogebouw. Opgevoerd werd, het tooneelstuk »Toen de zon opging» in 3 bedrijven door Frits v. Duinen en het blijspel »4—0» in een bedrijf. Beide stukken werden uitstekend opgevoerd. Na afloop werden de spelers dan ook met een daverend applaus beloond. Het publiek was weer in groote getalen opgekomen, want de zaal was tot in alle hoeken gevuld. Op Zondag 30 December a.s., om 7 uur namiddag zal in het St. Henricusgebouw door de meisjes van de K.J.V. en K.J.M. opgevoerd worden de operette »de Bergfee.» De uitvoering is uitsluitend toegan kelijk voor dames. Verder is er nog een verloting aan verbonden, waar voor prachtige prijzen zijn beschik baar gesteld. Donderdag 27 December j.l., des namiddags om 2 uur is in het St. Henricusgebouw een kinder Kerstfeest gehouden, dat zeer goed geslaagd is. De zaal was dan ook geheel bezet. Het bestuur van den R.K. Vrouwenbond, waarvan het feest uitging, had gezorgd voor een goochelaar en een poppenkast, zoo dat het wel te begrijpen is dat de kinderen in hun schik waren. Op 2en Kerstdag des namid dags om 5 uur vierden de kinderen der Herv. Zondagsschool Kerstfeest in het gebouw »Rehoboth» aan de Julianalaan. GEERTRUIDENBERG. Zooals wij in een vorig bericht hebben ge meld, werd in de gehouden algemeene vjt RMjownrr NORTH Altijd ledenvergadering der r k kiesvereeni ging alhier, waar van de 700 leden 9lechts 40 aanwezig waren, onze stadgenoot de heer W. Sassen, die thans lid is der Provinciale Staten, niet meer candidaat gesteld ais lid der Staten. Daar echter eenige inge zetenen de vaste overtuiging waren toegedaan, dat deze niet—candidaat stelling niet 9trookte met de meening der r. k. kiezers, hebben zij besloten met lijsten rond te gaan om zoodoende den heer W. Sassen alsnog candidaat te stellen. Dit heeft dan ook geleid tot een groot succes daar ruim 200 kiezers zich voor den heer Sassen uitspraken, en hem alzoo hebben candidaat gesteld. Wellicht zullen thans de katholieke ingezetenen tot de overtuiging zijn gekomen dat het zoo goed is om de vergaderingen der kiesvereeniging getrouw te bezoeken, omdat bij een gering aantal aanwezige leden het besluit veelal niet strookt met de rechtsovertuiging der katho. lieken. len Kerstnacht om9treek9 kwart over twaalf is brand uitgebroken in een der oude kazernes slaande aan de haven, waarin is ondergebracht de graanmaalderij van de firma Ver hoeven Lip9 Onmiddellijk was de brandweer onder leiding van burge meester Bianchi ter plaatse, welke met vier stralen op de waterleiding den strijd tegen de vuurzee aanving Slecht9 met groote moeite kon het benedengedeelte van de kazerne ge- spaard blijven, alsook de gedeelten waarin is opgenomen de Jeugdherberg onder Sint Geerlen, en het kantoor van den ontvanger der directe belas- tingen enz. Het vuur vond gretig voedsel in den grooten voorraad graan en lijnkoeken. JDje vonkenregen was ontzaggelijk groot, waarbij de groote gemeente toren op den achtergrond in den donkeren naeht een feeëriek aanzicht gaf. Een luxe en een vracht auto konden nog bijtijds in veiligheid worden gebracht. Voor alle zekerheid werden ook de waardevolle stukken van de Jeugdherberg in veiligheid ge bracht alsmede de comptabele stukken van het belastingkantoor. Het bleek echter overbodig te zijn, want 't vuur moest tenslotte zwichten voor de groote watermassa. Een woord van hulde aan den burgemeester, het politieper soneel en de brandweer is hier zeker op zijn plaats, omdat het aan hun tactvol optreden te danken i9 dat het groote gebouw, hetgeen nog onder toezicht staat van de vereeniging voor monumentenzorg, behouden is geble ven Omstreeks 5 uur was men den brand meester. Het laat zich echter aanzien dat men nog minstens twee dagen met het blusschingswerk moet doorgaan, omdat de groote voorraad graan en meelkoeken nog liggen te smeulen. De oorzaak van den brand is on bekend De schade bedraagt ruim t 20 000. De publieke belangstelling was enorm. Vooral omdat de inge. zetenen werden wakker geschud door het luiden der zware klok van de ge. meente - toren dat ander9 nooit ge beurt en omdat bovendien vele men- schen reeds vroeg uit de veeren waren om zich naar de nachtmis te begeven. Predikbeurten op Zondag 30 December 1934. Ned. Herv. kerk v.m. 10 uur ds. Zuurdeeg. Evangelisatie Immanuel des n.m. half zes ds. de Bruijn uit Hooge Zwaluwe. Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer des v.m. 9,30 en des n.m. 2 uur de heer Snaijer uit Dordrecht. Heusden, 27 Dec. '34. In het Liefdegesticht overleed de Eerw. Zuster Roberta (i. d. w Mej. Jacobs uit Venlo), die circa 43 jaren als onderwijzeres aan de Meisjes school werkzaam was. De overledene die al eenigen tijd ongesteld was, zou met 1 Jan. '35 op pensioen komen wegens 't overschrijden van den leeftijdsgrens. Uitslag voetbalwedstrijd comp. R. K. V. B. van Zondag 23 Dec. P. S. V. I (H.)-Sporters I (Drunen) 8-1Nieuwkuik—P. S. V. II (H) 1-2. De heeren A. v. d. Wiel en A. Kamerman zijn benoemd tot hulp- kommies tegen 1 Jan. resp. stand plaats Leende en Bergeijk, Heden (24 Dec.) overleed onze oudste parochiaan, dhr. J. Brouwers eere-prefect der H. Familie, in den ouderdom van 96 jaren. Bij de Ned. Herv. Gemeente is herbenoemd tot ouderling de Heer W. Friedli en tot diaken de Heer H. Vos. Bij de onderl. damcompetitie bij V. D. werden Maandag gespeeld door Bax-Fitters (2-0) en J. Deurloo- de Graag (0-2.) De stand van de bovenste drie plaatsen is nuA. de Graag in 5 partijen 10 puntenBax in 6 partijen 10 p. en A. Deurlooin 5 partijen 8 p. Voortzetttng Maandag 7 Januari. De Kerstcantate van Beltjens, die gezongen werd in de Kerstmis heeft goed voldaan en werd dan ook herhaald na 't Lof den 2en Kerstdag. De melkprijs is weer verhoogd met 1 cent per liter en gebracht op 8 cent. De heer Hoogers uit 's Bosch zal voor de leden van den R.K. Werk- liedenbond en andere belangstellen den wederom een lezing houden in het R.K. Vereenigingslokaal. Woensdagavond gaf de R.K. tooneelvereeniging »Kunst en Ver maak» haar eerste Winteruitvoering. Het drama in 5 bedrijven van P. Augustinus »Thomas Mores» werd schitterend gespeeld, terwijl als naar gewoonte eenige heeren musici ver dienstelijk zorgden voor de aan vulling der pauzes. De zaal was goed bezet. De leerlingen der beide protest. Zondagsscholen vierden gisteren het tradit. feest van den Kerstboom. Als naar gewoonte werd de jeugd wederom ruimschoots bedacht, ter wijl allen zoowel de ouderen als de jongeren 'n gezelligen avond hadden. Dinsdagavond gaf de Cbr. Knapenvereeniging haar gewonen feestavond. Een schitterend pro gramma, waarop tal van voordrach ten voorkwamen, werd aardig ver tolkt. Voorts werden de leden gul onthaald. Deze feestavond zal bij de leden, alsook bij de bezoekers, nog lang in aangename herinnering blijven. j Kaatsheuvel, 27 Dec. 1934. Armenconcert Euphonia. Zondag 6 Januari zal traditioneel 't Kon. Muziekgezelschap Euphonia zijn jaarlijksch Armenconcert geven ten bate van de armen van de St. Elisa- beths-vereeniging. Het is een goede gewoonte in onze plaats geweest van de andere vereeni- gingen om op dagen, dat een der mu- ziekvereenigingen een liefdadiheids- concert geeft, geen andere uitvoeringen vast te stellen. Wij juichen het daarom van de Maria-vereeniging toe, dat be sloten is, om de op 6 Januari bepaalde tooneelavond in het Patronaat om wil le van het Armenconcert van Euphonia te verzetten. Beide uitvoeringen kunnen er niet anders dan wel bij varen. Armenconcert Apollo. Afwijkend van de traditioneele ge woonte gaf de Harmonie Apollo eerst Zondag 23 Dec. zijn Armen-concert. Het bezoek liet in den aanvang van den avond op zich wachten. Toen ech ter het programma ongeveer half af gewerkt was, kwamen nog tallooze luisteraars opzetten en liep de zaal nog aardig vol. Directeur Bisselink zorgde voor een mooi programma, ongeveer gelijklui dend met dat van 14 dagen terug. Dit laatste neemt echter niet weg, dat liet voor muziekliefhebbers een genot is gewees opnieuw te luisteren naar Mas- senets Scènes Pittoresques en Popy's Suite Oriëntale. Het duo MarinoJeanette uit Til burg had het tweede gedeelte van het programma te vullen. Zij wisten met solo's en duo's, in zang en scène, de stemming goed gaande te houden. De recette van dit liefdadigheidsfeest bedroeg ruim 100.welke ten bate komen van de armen van de St. Vin- centiusvereeniging. Kerstmis. Het bezoek aan de H. Nachtmis op den eersten Kerstdag was ontzettend groot. Onze groote parochiekerk was tot in de uiterste hoeken gevuld. Velen brachten een stoel van huis mede om daarvan gedurende de lange plechtig heid gebruik te kunnen maken. De kerk, bijzonder het Priesterkoor, baadde in een zee van licht. De Hoog Eerw. Heer Deken van den Brekel was persoonlijk de celebrant in de 3 eerste H.H. Missen, waarvan de eerste een solemncele was. Het zangkoor zong op verdienste lijke wijze de 4-stemmige Mis voor Mannenkoor Sanctae Trinitatis van H. Cu ij pers. Gedurende de daarop volgende stille H.H. Missen voerde het koor, versterkt door het knapenkoor, een groot pro gramma van Kerstgezangen uit, die niet weinig bijdroegen om de H. stem ming van den Kerstnacht te verhoogen. 1 Postduivenvereeniging „De Reisduif". Zaterdag 29 Dec. en Zondag 30 Dec. a.s. zal de Postduivenvereeniging De Reisduif haar jaarlijksche dniventen- toonstelling houden in het clublokaal van den heer Ch. Oerlemans. Op deze tentoonstelling zullen een 100-tal/chit- terende exemplaren te bezichtigen zijn. Als keurmeesters zullen fungeeren de heeren P. van Dongen en Jac. Koe nen uit Dongen, die hun taak al meer dere malen met succes hebben vol bracht. Roof-overval. Toen Zondagavond ongeveer 9 uur de 16-jarige S. uit de Baan alhier zich per rijwiel naar zijn baas wilde bege ven, werd hij op het Heideveldje vóór de Baan door de 17-jarige H. aange sproken om een lucifer. Toen S. hem deze aanreikte, werd hij door H. in de sloot geslagen, waarop H. zich op hem wierp met de bedoeling hem van zijn geld te berooven. S. trachtte te roepen, doch dit werd hem belet, doordat H. hem de hand op den mond drukte en met alle geweld trachtte hem een prop papier in den mond te duwen.. H. wist de portemonnaie met inhoud te bemachtigen en zou S. loslaten zoo deze over den aanval zijn mond hield. Bedreigd dat hij anders nadien nog nader met hem kennis zou maken, be loofde de jongen dit. Toen hij echter door zijn baas ondervraagd, die in de builen en schrammen aanleiding vond om te veronderstellen, dat er iets ge beurd was, dezen bekende, dat hij on derweg overvallen was, ging hij op diens aanraden hiervan de gemeente politie in kennis stellen. H. werd ge arresteerd en heeft tegenover de poli tie een volledige bekentenis afgelegd. Donderdagmorgen 27 dezer, is hij op transport naar Breda gesteld. Kerst-Actie. De actie door het bestuur der T.B.C.-, vereeniging ter plaatse met de Kerst dagen opgezet, is, de omstandigheden in aanmerking enomen, goed geslaagd. De tijden zijn slecht en in de schoen industrie wordt momenteel een periode van slapte meegemaakt, zooals wij nog niet gekend hebben. Zooveel te noo- diger is het, dat er geholpen wordt, doch zooveel te moeilijker wordt het ook om te helpen. In het patronaat stond een pracht- kerstboom, door de kunstige handen van de Eerw. Broeders, wat de versie ring en van den Directeur der Gem. Lichtbedrijven, wat de verlichting be treft, opgesteld. De rijk beladen boom was een attractie voor de kleintjes, die er kwamen kijken. Voor den luttelen prijs van 10 cent waren de souveniertjes voor de kin deren veil. Ruim 100.bruto recette, waar onder de loten voor den prachtigen kerststal, was het resultaat van deze Kerst-atractie. Ontduiking Sigarenbelasting. Door de Gemeente-politie alhier zijn een partij sigaren in beslag genomen, die niet van de vereischte banderolles waren voorzien. „De Witte Non". In de zaal van het Kon. Muziek Ge zelschap Euphonia werd door het too- neelgezelschap Piet Vink op den 2en Kerstdag een voorstelling gegeven van het beroemde tooneelwerk van Bob Constance „De Witte Non". Wat het tooneelgezelschap „Piet Vink" tot heden hier vertoonde, kon de toets van een scherpe critiek glans rijk doorstaan. Wat dit ensemble dezen avond bracht, heeft den goeden naam van het gezelschap niet in het minst geschaad. Het talrijk publiek heeft kunnen genieten van een hoogstaand spel, waarin elke rol een vertolking vond, die niet beter op zijn plaats kon zijn. Het bekende werk boeide vanaf het begin tot het einde. Het gezelschap ontving een herhaald welverdiend hartelijk applaus na elk tooneel, wat overduidelijk den indruk van het aandachtige publiek weergaf.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6