en Langstraatstbe Couranti Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. EERSTE BLAD- BUITENLAND, DE TWEE MACHTEN IN HET LEVEN NGDBDBCABATID DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. NUMMER 3. WOENSDAG 9 JANUARI 1935. 58e JAARGANG. vait het Zuiden, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.26. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adre»ECHO. AdvertentiCn moeten Woensdag en yrüdaf des morgens om uiterlijk 9 uw in ons bezit zijn. Bü contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiên 29 cent per regel; minimum 1.60. Voor de Saar—stemming. Het Saargebied is op het oogen- blik in koortsachtige stemming, in afwachting van de volksstemming, die Zondag a.s. gehouden wordt. Zondag was de politieke Gods vrede afgeloopen en hebben voor- en tegenstanders van de aansluiting bij Duitschland grootsche betoogin gen gehouden. Het üuitsche front, de Hitierpartij, hield een bijeen komst, die door 100.000 menschen werd bijgewoond. Ook het Eenheids front, dat de handhaving van den Status quo voorstaat, hield een grootsche betooging. Het geheel is zonder noemenswaardige ordever storingen verloopen, al vreesde men het ergste toen optochten van be- toogers van beide richtingen elkaar ontmoetten Het kwam echter niet verder dan enkele schermutselingen die door de sterke politie—macht gemakkelijk konden worden opgeheven. Maandag is de stemming begon nen voor de stemgerechtigden, die op a.s. Zondag verhinderd zijn hun stem uit te brergen. Ook te Berlijn is Zondag een grootsche Saar-betooging gehouden. Op het oogenblik schijnt er voor Duitschland slechts één probleem te bestaan het Saarprobleem. Rijksdag zitting 30 Januari? De Duitsche Rijksdag zal vermoe delijk op 30 Januari worden bijeen geroepen naar aanleiding van het feit, dat het twee jaar geleden is, dat het nationaalsocialisme in Duitschland aan het bewind kwam. In deze zitting zal Adolf Hitler het woord voeren. Saar—rede van Hitier. Hitier zal waarschijnlijk aan den vooravond van het Saarplebisciet een groote rede houden, die per radio zal worden verspreid. Deze redevoering zal niet alleen voor het Duitsche volk en voor de bewoners van het Saargebied bestemd zijn, doch voor de geheele wereld. Koning van Albanië gevlucht? Een Atheensch blad brengt het bericht, dat koning Zogoe van Al banië uit vrees voor een oprukken der rebellen zijn zusters naar het buitenland heeft gebracht. Zogoe zelf zou naar Durazzo gevlucht zijn, waar een vliegtuig gereed staat om hem in geval van nood direct naar het buitenland te brengen. Hitier reorganiseert de S.S. Adolf Hitler is bezig, in het ge heim de S.S. te reorganiseeren. Er wordt thans uit 20.000 leden van dit corps een afzonderlijke organisatie gevormd, welke het «eerste regi ment» wordt genoemd. De Belgische Boerenbond onder curateele. Officieel wordt medegedeeld, dat de Belgische Boerenbond, die voor zijn in nood verkeerende spaarbank om steun van regeeringswege heeft verzocht, onder finantieele curateele zal worden geplaatst. Spanje slaat s ichting van nieuwe kloosters toe. De Spaansche minister van Jus titie heeft een beschikking getroffen, waarbij de stichting en vestiging van nieuwe kloosters en ieligieuze congregaties wordt toegestaan. Amerika breidt zijn legermacht uit. In Amerika's begrooting voor 1936 zijn weer «noodzakelijke» uitbrei dingen van leger en vloot voorzien. Van de 792 millioen dollar, die voor de landsverdediging worden gevraagd, komen 477 millioen dollar op rekening van het leger. Voor de voortzetting van den bouw van 20 oorlogsschepen en voor het aanvangen van den bouw van 24 nieuwe oorlogsschepen (kruisers, torpedojagers, onderzeebooten en vliegtuigmoederschepen) worden 140 millioen dollar aangevraagd en voor de vervaardiging van marinevlieg tuigen 35 millioen dollar. Het leger vraagt meer dan 500 nieuwe vliegtuigen om aan het einde van het begrootingsjaar 1936 over een luchtvloot van 1352 machines te kunnen beschikken. En dat alles bij een staatsschuld van meer dan 30 milliard dollars 1 Laval bij den Paus. Laval is Maandag op audiëntie geweest bij Z. H. den Paus. Dit bezoek aan het Vaticaan wekt niet alleen te Rome groote voldoening, maar vervult ook de Fransche Katholieken met een ware blijdschap. Het is de eerste maal in de ge schiedenis der Fransche republiek, dat een Fransch bewindsman in functie een bezoek aan den H. Vader bracht. Overeenstemming tusschen Frankrijk en Italië. Treedt Duitschtland weer tot Genève toe? De besprekingen tusschen Musso lini en Laval te Rome hebben be langrijke resultaten opgeleverd. De punten van overeenstemming zijn in enkele protocollen neerge legd, die Maandag onderteekend zijn. Deze protocollen omvatten 1. Een FranschItaliaansch van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch. 29) Dien avond zei Jocelyn tot haar gastvrouw, dat ze vond, hoe ze nu eindelijk naar Londen terug moest gaan. Cora was verontwaardigd, maar mevrouw Waring betuigde nadrukke lijk, dat het haar ontzettend speet, haar lieve logee te verliezen, maar als zij voelde, dat ze gaan moest, dan mochten ze haar niet weerhouden. Mijnheer Bailey, die den volgenden middag kwam vragen, hoe het met juffrouw Lauderdale ging, was ver baasd te hooren, dat zij Southsea ver laten had. Ja, hoe vindt u dat nu? riep Cora. Daar is ze vanmorgen met pak en zak weggetrokken, met een haast, of er een besmettelijke ziekte hier was uitgebroken. En dat, terwijl we het symphonie-concert krijgen en de wed rennen en wie weet, wat nog! En Lauderdale heeft verlof ge nomen, luidde het antwoord. Ze zeg gen, dat hij wil zien, naar Indië gede tacheerd te worden. Och, het zal zoo'n verlovingsmisverstand zijn. Dat zal wel weer in orde komen. Wij denken, dat kapitein Lauder dale Jocelyn gisteren gevraagd heeft, en dat ze hem bedankte. Maar zij zijn al verloofdJdonk het beslist van den jongen luitenant. Als zij zijn ring om den hals draagt, dan is het toch wel zoo ver, zou ik meenen. O, ja?. Maar hoe weet u dat? vroeg Cora, een en al verbazing. Nu, wij spraken eergisteren, toen ik met die uitnoodiging kwam, over rin gen en zij haalde er een te voorschijn en vroeg er mij iets over. Ik herkende die ring dadelijk, want het was er een, dien kapitein Lauderdale altijd droeg. Maar hij heeft hem afgelegd, toen we op Malta waren. Dus dan is het toen zeker aangeraakt. Ik zei er iets van, dat haar niet zoo best scheen te be vallen. Maar ik ben overtuigd, dat het alles wel weer terecht zal komen. HOOFDSTUK XXVII. Intusschen was Launcelot Vyvian scheep gegaan naar Malta, met het vaste voornemen, om het tragische ge heim van den dood van kolonel Lang uit te vorschen. Toen hij er lande was de season op Malta in vollen gang. Het duurde niet lang, of hij vond er kennissen onder de officieren en ging hen opzoeken, hoeveel zelfoverwinning het hem ook mocht kosten, om zich in gezelschap te begeven van mannen, die misschien de diepste verachting koesterden voor zijn broer. Maar Launcelot was overal even welkom en hü werd overstroomd met uitnoodigingen, die hij echter af sloeg met het oog op den rouw over zijn moeder. De gouverneur van het eiland was een oud huisvriend. Vyvian ging naar het paleis zooals de gouverneurs woning daar altijd heet en bleef er dineeren. Veel liever was hij zijn ouden MttKCHAPPy VAM VERZEKER]MG OP HET LEVEM accoord in zake de koloniale vraag stukken. 2. Een algemeen pact met be trekking tot het Donaubekken, waarin tevens de handhaving van Oostenrijks onafhankelijkheid is neergelegd. 3. Een algemeen consultatief accoord in het belang van den Euro- peeschen vrede. Voorts wordt in een der aanvul lende protocollen door de beide landen het ontwapeningsvraagstuk behandeld. Frankrijk heeft zich bereid ver klaard, het ontwapeningsvraagstuk opnieuw aan de orde te stellen. Getracht zal worden, Duitschlands bewapening vast te stellen en zoo doende den weg te effenen voor den terugkeer van het Duitsche rijk naar Genève. Beide landen verklaren het er over eens te zijn, de herbewapening van Duitschland als onwettig te be schouwen, zoolang geen speciale overeenkomst tusschen Duitschland en de groote mogendheden is ge sloten, Men verwacht dat indien Duitsch. land zich aansluit bij een toekoms tige ontwapeningsconventie en naar Genève terugkeert, de Duitsche her bewapening ook door Frankrijk zal worden eikend. In diplomatieke kringen verluidt, dat Duitschland gunstig staat tegen over dit plan en men gelooft in die kringen dan ook, dat het rijk thans binnen zeer korten tijd naar Genève zal terugkeeren. De moord op van Schleicher. In Berlijn doen geruchten de ronde, dat Goering in zijn redevoe ring op de samenkomst in de Staats opera de kwestie van generaal Von Schleicher's vermooiding zou heb ben aangeroerd, daarbij opmerkende, dat een noodlottige samenloop van omstandigheden tot deze meer dan betreurenswaardige vergissing had geleid. Goering zou dit openlijk ten gehoore van alle officieele hooge instanties van het Derde Rijk heb ben verklaard op verlangen van de Rijksweer, die sedert 30 Juni op de rehabilitatie van zijn vroegeren chef was blijven aandringen. Het is on mogelijk bevestiging van dit bericht te krijgen. Jan Kiepura ernstig ziek. Naar uit Polen gemeld wordt ligt de zanger Jan Kiepura met een ernstige keelaandoening te Krynica ziek. Zijn toestand baart zorg. Radium als betaling voor oorlogsschulden. De Amerikaansche regeering heeft goedgevonden dat België zijn oor logsschulden met radium betaalt. Hoe rijk Stavisky was. Het rapport van de accountants in de zaakStavisky constateert dat Stavisky in de jaren 1928 tot 1933 beschikte over 259 millioen francs. Voor een bedrag van 40 millioen konden de accountants in de boeken geen rechtvaardiging vinden. Herriot ziek. De gezondheidstoestand van Her riot, minister zonder portefeuille,in het tegenwoordige Fransche kabinet, is in den laatsten tijd slechter ge worden Hij zou aan een ernstige ingewandsziekte lijden. Het proces-Hauptmann De hoofdverdediger van Haupt- mann heeft aangekondigd, dat hij a.s. Donderdag aan de rechtbank de namen zal mededeelen van twee mannen en twee vrouwen, die hoogst waarschijnlijk de moordenaars van baby-Lindbergh zijn. Amerika heeft een ontstellend beg rooting sdeficit Dekking door leeningen. Hoogere leger—uitgaven. Bij al de grootsche plannen van Roosevelt ziet er zijn begrooting voor het nieuwe begrootingsjaar niet erg bemoedigend uit. In dit budget wordt voor het fis. cale jaar 1936 een nieuw enorm deficit, n.l. van 4.528.508.970 dollar voorzien waardoor het totaal van Amerika's staatsschuld op 30 Juni 1936 zal stijgen tot een record- niveau van 34.239.000.000 dollar. De voornaamste redenen voor het feit, dat de staatsuitgaven de in- genheid komen. Maar mijn arme, zie ke broer weet wel iets. Hij zal het u vertellen. Hoe weet ik nu, of hij het mij zal vertellen, of waar ik hem kan vin den? Vyvian begreep namelijk zeer goed, dat, als hij den man den souvereign eenmaal gaf, die dan onmiddellijk ver dwenen zou zijn en hij dan misschien nooit meer in de gelegenheid zou ko men, iets verder te ontdekken. Ik zal u bij hem brengen en hij zal het u vast vertellen, betuigde de man met groote zekerheid. Maar voor dat geld niet; niet voor een, twee, drie goudstukken; pas voor vier of vijf. Als je mij bij je broer brengt en die kan mij iets vertellen, wat ik we ten wil, van den moord op Ricasole en hij kan mij antwoord geven op enkele vragen, dan zal hij vijf goudstukken krijgen. Maar let wel; je krijgt pas betaling, als ik het geld in mijn hotel gehaald heb. Zoo veel draag ik niet bij mij. Goed, zij de man, met glinste rende oogen en flikkerende tanden. Mijn broer zal er u alles van vertel- lerl. Tot nog toe heeft hij er niemand iets van gezegd. Hü was bai>", dat hü in handen van de politie zou vallen. Zou die broer zelf soms de moorde naar zijn, flitste het Launcelot door het hoofd. In ieder geval hoopte hij van harte, dat hij nu op weg was eenig spoor te ontdekken. Als een pijl schoot het bootje tus schen de andere door en toen Vyvian aan wal stapte, had Carlo even een onderhoud met een vriend, die de dhai- sa zoo lang van hem overnam en hij stapte nu ook uit en zou signor den weg wijzen. (Wordt vervolgd],'* vrienden uit den weg blijven gaan, tot hij zijn naam van smet bevrijd had, maar juist om dit te bereiken, moest hü geen gelegenheid laten voorbijgaan, om met personen daar in aanraking te komen. Hij deed zijn gevoelens dus geweld aan, verscheen druk aan de officierstafel en werd lid van de club. Intusschen zette hij ooren en oogen wijd open, om op te vangen, al wat hem maar eenige aanwijzing zou kun nen geven. Het was echter niet gemakkelijk, om de menschen aan het praten te krijgen over die tragedie. Degenen, die hem kenden, vermeden het onderwerp tegenover hem uit kieschheid en voor de anderen had het toch ook weer zooveel aan belangrijkheid verloren, doordat het zoo'n tijd geleden was. De gouverneur en de stafofficieren het waren allen weer heel anderen dan die toen op het Malta dienden in het East-Mercia-Regiment. Hij moest dus eens toevallig iemand ontmoeten, die op dien tijd in of nabü de kazerne was geweest. Met een vergunning van den gouver neur ging hij het fort bekijken in ver band met oudheidkundige studiën, zooals het heette. Hij werd langs den corridor geleid, die naar de officierskwartieren voer- de en zijn gids liet hem ook het ver trek zien, waar de kolonel van de East-Mercia's dood was gevonden. Het was een warme, zonnige mid dag. Het geroes van de stad drong tot daar door, waar de mannen hem in de dhaisa terugroeiden naar de lan dingsplaats. De haven lag vol schepen; meest koopvaarders en bood een eigenaardig bont schouwspel aan. Launcelot stak een cigarette op, toen hij den verlangenden blik gewaar werd van den roeier het dichtst bij; en, met een glimlach, reikte hü hem een paar cigaretten. Dank u, dank u, signor. De man salueerde herhaaldelük. Launcelot wees naar den anderen roeier, een ouden man, die over de riemen gebogen zat. Zou hij er niet een willen heb ben? vroeg hij met een gebaar. O, neen. Hij geeft niets om roo it en. Een mooi fort, zei Launcelot weer, naar Ricasole rijzend. En een sterk fort. O, zoo sterk! Houdt alle slechte mannen er buiten, maar daar binnen zijn er ook wel eens slechte. O, ja, er zijn overal goede en slechte menschen. Ja, soms moordenaars. En dan denken ze, dat niemand het weet. Wat bedoel je? Spreek je daar van een moordenaar? Och, neen, signor, ik weet niets. Launcelot wierp een onderzoeken den blik dien kant uit. Hij stak de hand in den zak en haalde een sou vereign te voorschün. Als je mü iets kunt vertellen van Ricasole, dan heb ik daar wel wat voor over. Kijk. Met gretigen blik keek de man naar bet goudstuk, maar jammerde: Heel arm, signor, heel armGeef het toch maar! Neen, neen. Als je mij niets ver telt, geef ik je ook niets. En reeds verdween de hand met den souvereign in de richting naar zijn zak. Dit was toch te veel voor Carlo, die nu op huiligeren toon zei: Signor, geef het mij nu. Ik weet niets, dus kan ik ook niet in ongele-

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1