Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Het Saar plebisciet. FEUILLETON, Cïkikers OkUjsircóp EERSTE BLAD- DE TWEE MACHTEN !N HET LEVEN BINNENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Jui steents centc (Uleen, de pdjs venandentf v[IMMER 5. WOENSDAG 16 JANUARI 1935. 58e JAARGANG it bal dat ooft, toni S,'l 222 787 1009 laald v. d. het Zuiden, Waalwpsclie en Liisstrailsrhe Conrant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2ft. Pranco p. post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentifin moeten Woensdag en Vrijdag des morgeus om uiterliik 9 u«r in ons bezit siJn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prils der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.00. Overweldigende meerder heid voor terugkeer naar Duitschland. Het Saar—plebisciet, dat zoo lan gen tijd heel West-Europa in spanning heeft gehouden is uitge- loopen opeen resolute volksuitspraak voor terugkeer van het Saargebied naar Duitschland. Het was nauwelijks twijfelachtig dat deze uitspraak anders zou zijn geweest, zij had hoogstens minder overtuigend kunnen zijn, dan thans het geval is. Gissingen van ingewij den hadden gerekend op een meer derheid van 60 h 70 procent der stemmen ten gunste van Duitschland, in welk geval de Volkenbond toch al een voldoende meerderheid aan wezig geacht zou hebben om de hereeniging met het vaderland uit te spreken. Nu blijkt de meeiderheid, die het »Duitsche Front» behaalde, alle gis singen te overtreffen. Ruim 9 pCt. der opgekomen stemmers sprak zich uit voor terugkeer en het is duidelijk, dat de Volkenbondsraad zich niet tegen deze volksmeerderheid zal verzetten, zoodat we ervan verzekerd kunnen zijn dat de Duitsche grens binnen korten tijd tot voorbij Saar- brücken verlegd zal worden. Wij hebben er Zaterdag al op gewezen, dat de overwinning van Duitschland niet dank zij, doch ondanks Hitier behaald zou worden Men vereenzelvige daarom het Duitsche front niet met de nationaal, socalistische partij. Bij de laatste verkiezingen nog was de Hitier partij in de Saar stukken zwakker dan in »das Reich», ten tijde dat Hitier de macht in handen nam. En men weet dat de Führer toen nog van „De Echo van het Zuiden" Naar het Engelsch. 31) Mevrouw Waring, wendde hij zich nu tot Cora, die in druk gesprek was met een zeeofficier, mag ik u voorstellen: mijnheer Vyvian. U zuil hem wel wat kunnen vertellen van het nichtje van kapitein Lauderdale, is 't niet? Jocelyn Lauderdale en ik zijn goede vriendinnen. Zij heeft een hee- ien tijd hij ons gelogeerd en is nu pas een paar weken geleden vertrokken. Kent u haar? Hoe eigenaardig! Ja ik ken haar. Cora vond, dat die mijnheer Vyvian dan al een bijzonder saai mensch was. Hij zei geen woord meer dan noodig was en ze was gewoon, dat de heeren haar veel aandacht en oplettendheid schonken. Zij is een nichtje van kapitein Lauderdale, niet waar? vroeg degene, die hen aan elkaar voorgesteld had. Maar nu zal de band nog wel inni ger worden, naar algemeen verwacht wordt. Hij is gelukkig te achten, als dit zoo wezen mocht. Ja, dat is hij ook, want het is nog wel niet publiek, maar het komt er v el van. Me dunkt, als zij z'n ring om den hals draagt, dan kan dit toch wel slechts de helft van alle Duitschers achter zich aan zag loopen. Men mag daarom aannemen dat het nat.- soc. in het Saargebied veel minder is doorgedrongen als uit deze uiislag zou blijken. Onder deze pCt. is im mers een groot aantal menschen, die, het koste wat het kost, naar Duitschland terug wilden en dus het Hitierregiem maar op den koop toenamen. Bürckel, Hitler's gevolmachtigde voor de Saar, wordt nu opperheer in het gebied en zal volgens de be proefde methode de zaken komen »gleichschalten». Voor de 10 pCt. verraders is dit een onaangename gewaarwording en wij veronderstel len, dat zij met de handen in het haar de zegeningen van het wDritte Reich» zitten af le wachten. De uitslag. De officieele uitslag luidt als volgt Uitgebracht zijn 528.005 stemmen, terwijl er 539.005 stemgerechtigden waren. Daarvan waren er 46613 ten gunste voor den «Status quo.» 2083 voor overgang naar Frankrijk en 476.089 voor terugkeer naar Duitschland en 3256 in blanco. Een rustig verloop. De stemdag zelf is zeer rustig ver- loopen. Schier nergens is het tot eenig incident gekomen en de stem gerechtigden hielden zich streng aan het consigne om in de stemlokalen zich van elke politieke uiting te onthouden. De propaganda werd 's avonds voor de stemming besloten meteen grootsch opgezette radio—campagne van het Duitsche Front. Bürckel heeft daarbij een daverende rede voering gehouden en de «verraders» nu reeds een weinig aantrekkelijke toekomst beloofd. Overigens heef! het Duitsche Front, zeker van zijn overwinning, zich wel gewacht de stemming te ver storen. In Saarbrücken hebben Zondag avond nog nngeveer 150 communis ten een betooging op touw gezet. Toen de politie de menigte ver- Vyvian gaf echter zoo weinig ant woord oj) het geanimeerd gebabbel van Cora, dat die tenslotte het hoofd afwendde en verder uitsluitend praat te met den jongen zeeofficier. Mijnheer George Rustler, degene, die Vyvian de plaats op de triune had bezorgd, dacht, dat hij zich soms niet wel voelde, zóó stil en afgetrokken was hij. Maar, daar hij hem volkomen berekend achtte, om voor zichzelven le zorgen, mocht dit zoo wezen, ging hij zich ook verder verdiepen in een levendig gesprek met een dame, die zijn gezelschap meer waard leek. Toen het militair vertoon eindelijk afgeloopen was, wendde Sir George zich tot Vyvian en zei Nu, ik groet je man. We zullen elkaar wel gauw eens weer zien! En zoo begaf ook Vyvian zich op den terugweg, of eigenlijk kan men dit niet zeggen, want hij liep werktui gelijk voort, volstrekt niet in zich op nemend de beelden, die zijn oog trof fen, maar niets anders voor zich zien, dan de twee van wie zijn geest ver vuld was. Haar neef!.... Die verrader, die moordenaar was haar neef!.... En moest die nu maar vrij blijven rond- loopen?.... Maar als men hèm trof, dan trof men tegelijk haar. De oneer, die Vyvian zelve met zooveel moeite gedragen had, moest dus overgebracht worden op haar! En nog veel meer leed Launcelot in dal oogenblikdie achteloos uitgespro ken mededeeling van Cora Waring had het schoonste uitzicht zijns levens vernietigd. De man, die Jack ten val had gebracht, was niet alleen haar neef. hij was haar verloofde! Was het mogelijk, dat het jonge meisje, dat enkele maanden geleden ekor voor hem gevoeld had. spreidde, ontstond eenig tumult. Er werden enkele personen gearres teerd. In Neunkirchen wierpen onbe kenden een bom in het gebouw van het Duitsche Front. Ernstige gevol gen maakte deze echter niet. De vermoedelijke daders zijn gearres teerd. Minister Kalf'f overleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te zijnen huize te Wasse naar overleden de minister van Waterstaat ir. J. A. Ka Iff. Sinds enkele dagen was minister Kalff lijdende aan een dubbele long ontsteking. Met minister Kalff is een man heengegaan, die op velerlei gebied zijn land heeft gediend en in ver schillende functiën aan de gemeen schap belangrijke diensten heeft be- bewezen. Hij was 65 jaar oud en sinds Mei 1933 belast met de porte feuille van waterstaat. Voordien was hij voorzitter van den Ondernemers- raad van Ned-Indië. Deze functie heeft hij slechts enkele jaren bekleed, haar genegenheid in zoo korten tijd op een ander had overgedragen? Maar zijn eigen houding was hier ook weer schuld aan. Zóó zorgvuldig had hij zijn waar gevoelen voor haar ver borgen, dat zij den indruk moest heb ben gekregen, hoe hij niet meer dan vriendschap voor haar koesterde. En toen deze.... schurk.... misschien woorden van liefde tot haar had ge sproken, had zij zich door hem laten winnen; want zij droeg zijn ring; dan moest zij toch ook wel verloofd zijn met hem Eenzaam en verlaten lag zijn eigen leven voor hemZijn moeder en zijn broer waren van hem gegaan; de vrouw, voor wie hij liefde koesterde, had een ander lief; zijn naam bleef ten eeuwigen dage bezoedeld met een smet, die hij er ter wille van haar niet zou afwisschen. Hij klemde de tanden opeen, een geluid als van een onderdrukte snik ontsnapte zijn borst. Zij had dien man lief en om der wille van haar zou Vyvian het gerecht dus niet zijn loop laten gaan. Even flitste het in hem op, of hij haar niet waarschuwen moest; dat zij gered zou worden voor hem. Maar toch ook weer onmiddellijk verwierp hij deze gedachte: dit was immers zijn eigen verlangen, dat hier achter school, verborgen achter het mom, van voor haar bestwil te zullen zijn. Neen, hij zou niet degene wezen, die het haar vertelde. Uren lang stond hij, deze gedachte overwegend, te turen over de zee en de enkelen, die hem langs het strand voorbijgingen, keken vol verbazing naar den man, die zoo vreemd bewo gen scheen, dat hij hen niet eens waar nam. want toen verzocht dr. Colijn hem zitting le nemen in het door hem gevormde crisis kabinet. Ir. Kalff stond bekend als een even krachtig als humaan man. In den dagelijkschen omgang was hij een beminnelijk en hoffelijk mensch, die toch echter met groote energie en voortvarendheid de zaken, zijn de partement rakende, wist door te zetten. Het grootste deel van zijn loop baan heeft minister Kalff doorge bracht bij de Spoorwegen. Begonnen als adspirant-adjunct-inspecteur bij dit bedrijf heeft hij alle rangen door- loopen, tot hij in 1917 benoemd werd tot directeur. Tot 1929 is hij directeur geweest van de Nederland- sche Spoorwegen. In al die jaren heeft hij zich zeer bemind gemaakt, niet in de laatste plaats bij het personeel, ondanks de groote verschillen welke de directie vaak gescheiden heeft gehouden van de organisaties van personeel. De sympathie, welke zijn persoon genoot bleek wel duidelijk bij zijn aftreden als directeur van de spoorwegen. Van alle kanten, niet in de laatste plaats van de zijde van het perso neel, is hem toen hulde gebracht. Na zijn hoogst eervolle loopbaan bij de spoorwegen, zocht en vond ir. Kalff ander werk, waaraan hij zich kon wijden. Gedurende eenige jaren was hij algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers en in 1931 volgde hij mr. Trip op als voorzitter van den Ondernemersraad. Minister Kalff heeft voorts als commissaris een belangrijke plaats ingenomen bij verschillende maat schappijen en bedrijven op het ge bied van industrie, scheepvaart e.d. O.m. was de thans ontslapene com missaris van Heemaf, Werkspoor, Hoogovens, Associatie Cassa, Kon. Net. Stoombootmaatschappij Zee land. Ned. Buurtspoormaatschappij, Ijzergieterij Vulcanus, Centr. Werk. gevers Risicobank e.a. Ir. Kalff was groot-officier in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Toen ging hij terug naar zijn hotel en liet zijn koffers pakken. Maar waai- zou hij heengaan?. Niet terug naar Merlin, somber en verlaten als dit was, met dat graf in den tuin, waar nooit een naam op prijken zou, daar deze nu niet meer van smet bevrijd zou worden. Ook niet naar zijn huis in Wales. Daar was enkel het graf van zijn moeder. Neen, er was geen plaats ter wereld, waartoe hij zich aange trokken voelde. Daar zag hij ergens tegen den muur hangen een aanbeveling van het stadje Midhurst en hij herinnerde zich nu, hoe hij ook een van zijn kennissen had hooien zeggen, dat dit plaatsje wel. een bezoek waard was. Dan maar naar Midhurst, dacht hij. Het een was hem toch even onver schillig als hel ander. HOOFDSTUK XXIX. Midhurst bleek ook een allerliefst plaatsje te zijn, met een uitstekend hotel en een omgeving, die tot wande len noodde. Den avond van den dag, dat hij ei aangekomen was, maakte hij een lan gen toer door het park, zoodat hij zeer vermoeid thuis kwam, goed sliep en den volgenden ochtend aan het ont bijt een gezonden eetlust bezat. Weer ging hij op verkenningstocht, bezocht er de ruïne van het kasteel Cowdray en sloeg toen den weg naar Londen in. Slechts in beweging kon hij afleiding vinden voor het verplet terend gevoel van eenzaamheid en verlatenheid dat zijn hart vervulde. Het was een heerlijke voorjaarsdag; met ieder uur zag men het jonge groen schooner ontluiken; de vogels kweel den hun lentelied, alom was vreugde en vernieuwing en ygTiojjgint' al- »De Maasbode» zegt over den overledene o.m. Kalff was een man, die den indruk maakte van groote rechtschapenheid en van een onkreukbaar karakter. Wie hem van nabij hebben gekend, roemen zijn humaniteit, zijn plichts besef en zijn bekwaamheid. Hoe bekwaam de heer Kalff moge geweest zijn, met hoeveel toewijding hij zich ook aan zijn ambt gaf, on miskenbaar was hij de zwakste fi guur in het ministerie. Het feit, dat hij nooit in een der Kamers had gezeten, handicapte dezen minister, die het waarschijnlijk alleen aan zijn persoonlijkheid en aan den moeilijken tijd, dien wij beleven te danken had, dal hem ernstige poli tieke nederlagen bespaard bleven. In onze Kameroverzichten is steeds gewezen op den klaarblijkelijk goeden wil van dezen minister. Hij was een liberaal, maar zijn ingrijpen in het verkeersvraagstuk bewees, dat hij althans niet van de orthodoxe laisser faire-richting was en hij heeft zich blijkbaar niet verzet tegen de indiening van de door minister Verschuur nog gereed gemaakte Karl el wet. De prijs van Akker's Abdijsiroop, met de vanouds bekende geneeskracht, is zóó ver laagd, dat elkeen Abdijsiroop kan koopen. Niets behoeft U dus le weerhouden Abdij siroop te gebruiken bij verkoudheid, griep, hoest, benauwdheid, bronchitis, asthma. Than. 65 Ct. I f 1.05 I f 1.75 I 1 3.- voor i 3 dagen 6 dagen 12 dage* 24 dagen De grooie ilacom lijn voordeeliger in 't gebruikt leen in zijn ziel was droefenis en som berheid. Troosteloos ging hij den steilen heuvel beklimmen en terwijl hij moe dig voortschreed, hoorde hij ineens het luide getoeter van een auto en zag hij den wagen met razende spoed van den top van den heuvel dalen, terwijl tegelijkertijd een paardekar van een zijweg kwam, zoodat een botsing niet te vermijden was. Het volgend oogenblik lag dan ook de wagen half in de sloot, het paard trachtte zich los te werken uit zijn tuig en de voerman was er goed ge noeg afgekomen om het dier daarbij te helpen. In den auto hadden drie personen gezeten. De een, wiens val door een heg gebroken was, stond op; wèl lang zaam en pijnlijk, maar toch scbccn hij niets gebroken te hebben. De beide anderen lagen roerloos en zonder eenig geluid van zich te geven. Vyvian ijlde op dengene af, die het dichtst bij lag. Hij riep de beide an deren, maar, terwijl hij dit deed, be greep hij wel, dat hier geen hulp meer noodig zou zijn: de man was dood. De ander scheen nog te leven. Degene, die blijkbaar de chauffeur was, riep: Het is toch niet met hem ge daan?. Het was mijn schuld niet!. Waarom reed die voerman ook ineens dwars over den weg?. Mijnheer is de eigenaar van den auto: Sir Brew ster, artillerie-officier. O, hij is zeker dood!.... Wat zullen wij beginnen? Kunnen wij hem niet ergens binnen dragen?. Die ander is er ook niet best afgekomen; die is van de Victo- ria-kazerne, een kapitein Lauderdale. Vyvian knielde naast hem neer en herkende dan ook wel degelijk het ge laat van den man, Öien hij dus hel

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1