Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 7r<* FEUILLETON EERSTE BLAD- HET HUIS IN DE STILTE. I I BINNENLAND. DE /N DE PUP. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BELANGRIJKE REDE VAN MINISTER COLIJN. r>OOP,EP\4\RIWC5 SfTEOrc» jfUMMER 9 WOENSDAG 30 JANUARI 1935. 58e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG eu ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens franco te zenden aan den Uitgever. Vbonnementsprjjs per 3 maanden 1.26 franco p post door 't geheele rOk 1.40 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 dw in ons besit stjn. Bi) contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. PriJt der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.60. In een te Amsterdam gehouden rede heeft minister Colijn Zaterdag middag de vraag besproken, welke gedragslijn Nederland moet volgen om zijn volkswelvaart te redden. Met nadruk wees de minister erop dat de economische omstandigheden van voor korte jaren niet meer terug zullen komen, doch dat het zaak is het economische bestel aan te pas sen aan de nieuwe wereldorde, waarin we geplaatst zijn. Dr. Colijn noemde de voornaamste factor voor de omstandigheden, waarin wij ons thans bevinden, de zeer belangrijke fundamenteele ver. anderingen, die opgetreden zijn in het productieproces der wereld en die zich reeds voor den oorlog heb ben gemanifesteerd, maar door den een beetje presto DOET EEN GROTE WAS IK13B van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. 1) Nadruk verboden. HOOFDSTUK I. DE ADVERTENTIE. Het is voor elkaar, juichte Nell, opgewonden met een brief zwaaiend. In elk geval behoor ik tot de eerste zes, hij heeft me gevraagd hem te komen bezoeken. Jij boft maar aardig, merkte haar zuster Angela bijna jaloersch op. Ik wou dat ik de kans kreeg om honderd pond per jaar te verdienen. Ik weet natuurlijk niet of ik het zal krijgen, maar in ieder geval is het al een prestatie uit al die sollicitanten gekozen te worden. Denk je dat er zooveel waren? vroeg Angela. Je moet bedenken, dat niet iedereen er zin in heeft zich in een eenzaam huis midden op het platteland bij een invalide jongedame te begraven; ik voor mij zou het op het oogenblik vrij onaangenaam vinden. Maar Angela! Nell's stem klonk wat weifelend. Daar heb je heelemaal niet over gepraat. Je was het met me eens dat de advertentie prachtig leek. en nu ga je op eens zoo redeneeren. Ik geloof beslist, dat je jaloersch bent. Angela lachte. r- Dat is niet waarschijnlijk, wierp zij oorlog in belangrijke mate zijn ver scherpt. Een treffend voorbeeld is geweest de fundamenteele verschuiving, die in de wereldeconomie viel waar te nemen door de ontwikkeling van de Ver. Slaten van Amerika. Een nog sterker voorbeeld is Japan. Omstreeks 1900 telde Japan als industrieel producent nauwe lijks mee en de uitvoer uit Japan had nagenoeg niets te beteekenen. Maar tusschen 1914 en 1929 steeg de productie in de metaalindustrie van 60 millioen gulden tot 800 millioen gulden, de productie van de chemische industrie van 150 tot 750 millioen gulden en de productie van de textielindustrie van 600 tot 2500 millioen gulden. Natuurlijk heeft een dergelijke industrieele expansie, die ver uit gaat beven de behoeften van het eigen land, ook invloed gehad op den uitvoer. Tusschen 1914 en 1929 nam de uitvoer van Japan naar de overige Aziatische landen met 300 pet. toe. Als verweer tegen deze invasie van producten uit nieuwe industrie gebieden hebben de Europeesche naties gepoogd zich tot economische eenheid te hervormen. Dr. Colijn zeide dat zich langza merhand een streden ontwikkelt, dat erop gericht is de wereld in economische invloedsferen te ver- deelen. Daar is Groot Rusland dat 200 millioen menschen omvat, het Engelsche wereldrijk mei 500 mil liocn menschen, de Aziatische groep onder leiding van Japan en de Amerikaansche onder leiding van de Ver. Staten. Daartegenover staat niets anders dan een verbrokkeld Europa, dat ophield een leidende factor te zijn in de wereldeconomie, en dat in dezen geweldigen tijd niets beters heeft weten te bedenken dan zich- zelf verder te verleren in econo misch nationalisme. Met cijfers toonde de minister aan dat de wereldproductie in 1934 25 pet. honger was dan in 1913. hoewel tegen. Maar misschien was het omdat je zoo bijzonder blij leek om te gaan. Jij lieve kleine domoor! En de arm om haar heenslaand: Is het niet alles voor jullie bestwil? Als ik wegga en honderd pond per jaar verdien, zal er zooveel meer geld voor moes en jou overblijven en dan kun je bovendien nog van alles voor je uitzet koopen. Ik heb nooit beweerd, dat ik een uitzet wilde hebben, protesteerde Ange la. Daar is moeder, Je moet het haar nu vertellen. Langer kun je het niet ver borgen houden! Nell's gezicht betrok. Zij keek wei felend, een beetje beschaamd. O, Angela! zuchtte ze. Ik wilde dat jij het haar kon vertellen. Ik ben bang, dat ze er heelemaal niet mee in genomen zal zijn. Met een handgebaar gaf Angela haar onmacht te kennen. Natuurlijk zal zij er niet mee inge nomen zijn, merkte zij op. Maar je kunt toch slecht zonder haar toestemming een betrekking aannemen, en ik zou je aanraden je er zoo vlug mogelijk door heen te slaan. De meisjes wendden zich om, ten einde hun moeder, toen zij de kamer binnentrad te begroeten. Mevrouw Davenant was nog een heel knappe vrouw, ofschoon zorgen en ziekten hun sporen op haar fijn besne den gezicht hadden achtergelaten, maar deze konden de voornaamheid en ver fijning, die haar gezicht karakteriseer den, niet verbergen; ook de sierlijkheid in haar bewegingen, waardoor zij zich in haar meisjesjaren onderscheidde, had zij nog niet verloren. In haar zwarte rouwjapon was mevrouw Davenant be slist aantrekkelijk, en over haar wezen lag een zekere lieflijkheid, die nog meer indruk maakte dan werkelijke schoon heid. Ieder, die mevrouw Davenant de groote Europeesche landen, Duitschland, Engeland, Frankrijk, België; minder produceerden dan in laatstgenoemd jaar. In Nederland is de productie ten opzichte van 1913 met 16 pet. gestegen. Daarentegen liep de productie in genoemd tijdvak in Rusland op met 257 pet. en in Japan met 305 pet. In de jaren 1928—1934 echter is Nederland hard achteruit gegaan, sterker dan Duitschland en Enge land. De productie van Europa, buiten Rusland, liep in deze jaren met 10 pet. terug. Ook nu eenter vormden Rusland en Japan uitzon- neringen en in deze landen steeg de productie in die weinige jaren met resp. 150 en 50 pet. Dr. Colijn besprak de maatrege len, die aangeprezen zijn om ver betering in den toestand te brengen protectie, ordening in het bedrijfs leven en muntdevaluatie. De minister had er bezwaar tegen de regeling der productie in handen te leggen van commerciëele groepen, die te weinig gemeenschapsgevoel hebben. Ook devaluatie wees de minister onvoorwaardelijk af. Ik blijf van oordeel aldus ver volgde Dr. Colijn, dat wij onze scheefgetrokken verhoudingen recht moeten zeiten en moeten waken voor de belangen van de algemeene volksgemeenschap, die in haar ge heel de moeilijkheden van dezen tijd draagt. Ik blijf van oordeel, dat wij in ons bedrijfsleven de persoonlijke beteekenis van de captains ol in dustries niet kunnen ontberen en dat wij daarom bij het vraagstuk, dat ons op het oogenblik zoozeer in beslag neeml, met dubbele voor zichtigheid te werk zullen moeten gaan. Wij moeten doorgaan en als het mogelijk is in een iets sneller tempo met het nastreven van de noodzakelijke aanpassing. Ik hoop, dat in den loop van dit jaar blij ken zal, dat de regeering de mo gelijkheid heeft om zelfs met de verlaging van enkele publieke lasten een aanvang te kunnen maken. Aan het slot van zijn rede vroeg minister Colijn de onontbeerlijke samenwerking van alle Nede landers. De nood van hel Bedrijfsleven. Adres aan den Ministerraad. De gezamelijke Kamers van Koop handel van Noord—Brabant en Limburg hebben een schrijven aan den Ministerraad gericht, waaraan het volgende ontleend wordt Wij tol onze teleurstelling moeten co istaleeren, dat van een aanmer kelijke verhooging van het tarief van invoerrechten tot heden niets is gekomen. De opname van specifieke rechten ter vervanging van waarderechten. welke hij de d 1 i- g van prijzen niet meer het gewenschte effect konden sorteeren, bleef in het ontwerp— Tariefwet lot een minimum beperkt. Tot introductie van het weder- keerigheidsbeginsel in onze tarief wetgeving is tot heden zelfs nog geen poging gedaan En toch, ware dit alles wel ge schied, en vooral de invoering van onderhandelingstarieven, dan zou daarvan thans het gunstig effect op onze volkswelvaart niet achterwege zijn gebleven. Niet kan worden ontkend, dat het een eerste eisch van Regeerings beleid is te zorgen, dat het bedrijfs leven zich zal kunnen blijven hand haven, wat o.i. onder meer dient te worden bevorderd, door allen over- bodigen en onnoodigen import te weren en den export zooveel moge- li|k te vergroolen, zoodat bij de te voeren tariefspoliliek ook mei de export—industrieën en den export van agraiische producten zooveel mogelijk rekening zal worden ge houden. Daarvoor is noodig, dat de handelspolitieke uitrusting der Regeering zoo volledig mogelijk zij, terwijl een gemakkelijk gebruik der beschikbare wapenen moet zijn verzekerd. Wil hel bedrijfsleven wederom een redelijke bestaansmogelijkheid krij gen, dan zou daarnaast ook aan andere voorwaarden moeten worden voldaan. Onze Kamers gaan uil van het door de Regeering gevoerde monetaire beleid, waaromtrent zij zich van iedere critiek, in welke aandachtig beschouwde, moest bemer ken, dat zij gewend was aan verzor ging en steun. Dezen steun had zij ja renlang van haar echtgenoot ontvan gen, die een bijna vereerende liefde voor haar koesterde, en al haar wen- schen vervulde. Klaar haar man was nu reeds een jaar dood, en met zijn dood kwam het nieuws, dat zijn fortuin bijna geheel verdwenen was. Voor het onderhoud van de twee dochters en de weduwe was niets anders overgebleven dan een lijfrente van ongeveer twee honderd pond sterling per jaar, waar van zij zoo goed mogelijk moesten zien rond te komen. Mevrouw Davenant, die nooit ver stand van geldelijke aangelegenheden had bezeten, kon moeilijk begrijpen, waarom zij nu haar verlangens moest beperken, en de dochters konden haar zóó slecht iets weigeren, dat zij onmerk baar tot vele verkwistingen werden ge dreven. Daarom verklaarde Nell, dat zij haar eigen brood wilde verdienen, en het bestudeeren van de advertenties in de verschillende dagbladen had tot een groot aantal sollicitaties geleid, zonder dat van de stellers der annonce eenig antwoord werd ontvangen. Op dezen regel was echter één uitzondering. Op één van haar brieven kreeg zij antwoord, en Nell was een en al uit bundige vreugde, totdat het oogenblik kwam. waarop zij haar plannen voor haar moeder moest ontvouwen, en mis schien in verband met hun vroegere „positie" in de maatschappij op te genstand stuiten. Mevrouw Davenant zonk in haar stoel, en zuchtte toen zij haar witte shawl om haar schouders sloeg. Bent U wat huiverig, moedertje lief? vroeg Nell medelijdend, terwijl An gela voor het haardvuur knielde en pro beerde het wat op te poken, zoodat de vlammen nog hooger oplaaiden. Ik ben den geheelen dag wat hui verig geweest, antwoordde Mevrouw Davenant. Die koude wint vergt heel wat van me. Ik had zoo gewenscht, dat wij evenals toen je lieve vader nog leefde naar het Zuiden van Italië zouden kunnen gaan. Ik heb nooit ge dacht, klaagde ze, dezen wind in En geland nog eens te moeten meemaken. Ik wilde, dat we konden gaan, zuchtte Angela. Het zou veel prettiger zijn dan hier in Londen op kamers te wqnen. Zij was een heel ander type dan haar oudere zuster, kleiner en donkerder, wat bleeker en niet zoo knap als Nell, die in het graafschap, waar zij het grootste gedeelte van hun leven hadden doorgebracht, voor een schoonheid doorging. Moesjelief. ik ben overtuigd, dat U den volgenden winter niet in Londen hoeft door te brengen, en ik zal U eens vertellen hoe wij U een winter in de Rivièra zullen verschaffen. O. m'n lieve kind, zuchtte mevr. Davenant, als jullie dat eens konden! Kijk eens, moedertje, vervolgde ze op vleienden toon. Angela en ik heb ben heel weinig te doen. Zou het U niet goed lijken als ik een poosje naar een dame ging, die een vriendin en gezel schapsjuffrouw noodig heeft, en die me mijn onkosten vergoed en genoeg geld wil geven voor mijn kleeren, reiskosten en dergelijke dingen. Het zou U veel verlichting geven, en we konden met z'n allen gaan sparen om volgenden winter naar de Rivièra te gaan. be grijpt U? Mijn lieve Helena, antwoordde mevrouw Davenant stijfjes. Als ik je goed begrijp, vertel je me daar, dat je in betrekking wilt gaan. Daar komt het op neer, moes, sprak Nell. Alles wat ik te doen heb, is piano spelen en voorlezen en verder wat gezelschapsdames gewoonlijk doen; en alleen hiervoor willen ze me honderd pond per jaar betalen. Ik vind, dat het een pracht aanbod is. Mevrouw Davenant scheen niet zoo geschokt, als zij verwacht hadden. Zij overwoog de zaak en toen zij begon te spreken, lag er iets weifelends in haar stem. Natuurlijk! antwoordde ze. Het hangt heelemaal van de persoon af, want je moet goed voor oogen houden, m'n lieve Nell, dat je uit een goede fa milie komt, ik weet niet. wat Mr. Sy- denham daarvan zal zeggen. Mr. Sydenham was de familie-advo- caat, op wiens oordeel mevrouw Dave- i nant onvoorwaardelijk afging. Dan is het in orde! juichte Nell triomphantelijk. Want ik ben al bij Mr. Sydenham geweest, en hij is het met me eens, dat het beslist goed zou zijn, als ik zelf geld ga verdienen, inplaats van als j een nietsnut thuis te zitten. Wie zijn die menschen eigenlijk? vroeg mevrouw Davenant. Nell's plan werd dus niet van de baan geschoven en de beide zusters voelden zich echt opgelucht. Nu, de zaak is, legde Nell uit, dat ik op een advertentie schreef. Schrik maar niet, moeder. Mr. Sydenham had me gezegd, dat ik het doen moest, en hij vertelde me wat de beste kranten wa ren, en wat ik zoo al moest schrijven. Ik schreef op een dozijn advertenties, maar ik had heelemaal geen succes, tot dat deze kwam, en als ik hem U even mag voorlezen, zult U zelf zien, dat het heel aantrekkelijk is. Daarop haalde Nell uit een zakboek je een tamelijk verfomfaaid krantuit knipsel, waarvan ze de advertentie die haar zóó had aangetrokken, voorlas: (Wordt vervolgd). aalwpscbe en Langstraalsclie Courant SLECHTS PER PAK SPlvJKetf /N DEMAND... AAAAR. Douwe Egbtm Echte Trteche H«ren-8iai «n Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. 1 v\ 1 1 f 110 i

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1