Qkker's dtesK-a--® if ECHO VAN HET ZUIDEN. TWEEDE BLAD- "PROVINCIAAL NIEUWS, cent If 9; Woensdag 30 Jan. 1935. 58e Jrg. Waalwijk, 30 Januari '35. "jaarmarkt te waalwijk OP DONDERDAG 31 JANUARI '35. het Maandagavond vergadeiing ia in de Mr. van de nol Groene Kr-is. De afdeeling Waalwijk van Groene Kruis iiieid een goed he/oente bet Wijkgebouw Coothsliaat. Te kwart voor acht werd bijeenkomst door den voorzitter, den heer A. van Gent, geopend Nadat hij de aanwezigen verwel komd had zeide spieker, dat het Groene Kruis in liet algeloopen jaar, ondanks de gedwongen ver- booging der contributie, een aantal nieuwe leden heelt gekregen. Nog maals wilde spreker er op wij/en, dat de verhooging der contributie voor geen enkel lid aanleiding behoell le zijn om zijn lidmaatschap van de vereeniging op te zeggen. De leden, die de verhoogde contri butie niet kunnen betalen, kunnen zich "tot het besluur wenden, dat altijd gaarne bereid zal zijn om hen een tegemoetkoming te verleeuen. liet beatuur zal de laatste zijn. die de banden tusschen de leden en het Groene Kruis zal doorsnijden. Spr. stelde de vraag of een bij drage van 5 cent per week voor een vereeniging als het Groene Kruis te hoog is voor iemand die dit bedrag kan missen en hij meende deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden daar de vei- eemging ontzettend \eel voor hare leden doet. Spr. meende dan ook voor het nieuwe jaar weer op de medewerking van alle leden te kunnen rekenen. Nadat de notulen der vorige vergadering waren goedgekeui d bracht de secretaris, de heer J. Wildeman het jaarverslag uit. W ij ontleenen daaraan 't volgende: »Het aantal leden bedroeg op dl December 4,02 tegen 453 in hel vorig jaar. Hoewel de vereeniging door vertrek verschillende leden verloor is toch bereikt kunnen worden, dat het aantal is gestegen. Hiervoor moet bijzóndere dank worden gebracht aan de Commissie tot Ledenwerving bestaande uit 4 bestuursleden onder leiding van den heer Treffers, aan wien het is gelukt, door het zenden van circu laires en persoonlijk bezoek, in korten tijd een 20 tal nieuwe leden aan te brengen. Het magazijn werd wederom met verschillende verplegingsartikelen aangevuld, waarvoor een, bedrag van°l 149,40 werd u tgegeven. Aan 110 gezinnen werden 1/8 artikelen uitgeleend, tegen gezinnen met 108 artikelen in het vorige jaar. Bovendien werd meerdere malen linnengoed in bruikleen gegeven als lakens, sloopen enz. Zuster Hoos bleef ook dit jaar aan de vereeniging verbonden. ln 1034 werden de volgende zoeken djor haar afgelegd: Aan 144 zieken 2321 bezoeken. Aan 19 kraamvrouwen 540 Z°Aann20 T.B.C. gezinnen 392 be zoeken. Op het spreekuur werd patiënten 29 maal hulp afgelegd na sterfgeval maal werd een ziekentransport bijzondere inkomsten en giften van leden, die hierdoor hunne bijzondere tevredenheid willen toonen, alsmede door opvoering van het ledental door de hiervoren reeds genoemde commissie. De huiszorg heeft aan zijn doel beantwoord. In verschillende ge zinnen is hulp verleend, terwijl de patiënt anders in een ziekenhuis opgenomen had moeten worden. Zoodoende werden groote kosten bespaard en het gezin bleef bij elkaar. In langdurige gevallen moest de hulp van het Armbestuur ol Diaconieën worden ingeroepen, die dan een deel der kosten voor hunne rekening namen. Door de vergoe ding van 1 0,5ü per dag te brengen op 10,75 werd een gezondere basis ge.onden. Was het tekort in 1933 f o4,50, in 1934 bedroeg dit f 22,44, Hel aantal dagen, dat hulp verleend werd, bedroeg 352. Vacantiekolonie. Dit jaar werd een zeer groot aantal kinderen uitgezonden, n.l. 11 tegen het voiig Jd Zooals in den aanvang reeds is opgemerkt, is 1934 een bijzonder jaar geweest. Lr is heel weinig gepraat,, want er zijn slechts 1 leden- en 3 bestuursvergadeiingen gehou den. Maar des te meer is er gewerkt om de vereeniging weer op eeue gezonde fiuanoeele basis te biengen. Door de prettige samenwerking van het besluur onder elkaar zijn plannen uitgewerkt en besluiten genomen, die de vereeniging hebben doen bloeien. Het Damescomité van de Poppen tentoonstelling heelt wekenlang al zijn vrije lijd beschik baar gesteld om het door l bestuur geopperde plan mogelijk te maken, iiu iM.inn héiiben samen ruim 1 loü de be be aan 12 verleend, 12 maal, 5 ge- 79 bleef 111 kinderarts Dr. leid. Hoogtezonbestraling werd maal toegepast. H^t bureau voor zuigelingen werd drukker bezocht 37 kinderen werden dit jaar ingeschreven tegen 34 in 1933. Op 45 zittingen weroen 3/- consulten gegeven tegen 330 in 1033, hetgeen eene stijging is van ruim 11 pCt. In de leiding kwam geen verandering en deze handen van den 1 Wevers. De zittingen worden gehouden op Maandagmiddag. Het consultalie-bureau tot bestrij ding der T.B.C. slaat onder leiding van Dr. v. Hees te 's Hertogenbosch. Assistentie wordt verleend door de Zusters van het Wit-Gele en he Groene Kruis. Het onderzoek vindt plaats in het St. Nicolaas Ziekenhuis, hetwelk voor dit doel naar de eischen des tijds is ingericht. De samenwerking van de beide Zuster verenigingen is zeer prettig. Het bestuur wordt gevormd door eene commissie uit de beide verceni ^"ijefnantiën zijn in tegenstelling met het vorig jaar gunstig. Het nadeelig saldo, dat toen 1 1/7,-/ bedroeg is teruggebracht kunnen worden tot f 10.76. Dit resultaat is deels bereikt door uitvoering van het besluit tot verhooging der contributie op minimum f2,50 met uitzondering voor die leden, welke gevraagd hadden om vermindering en na onderzoek hiervoor in aan merking kwamen. Verder door De leden hebben samen meer contributie opgebracht. Eene vereeniging, die zoo de medewerking, sympathie en popu- lairileit van een groot deel der Waalwijksche bevolking bezit, moet wel bloeien. Naar aanleiding van het verslag stelde de heer A. de Hoop enkele vraken. Sur. wilde op de eerste plaats welen waarom een tandarts in het Wijkgebouw zitting houdt. Was hel wel noodzakelijk dal het besluur een tweede tandarts in de gemeente haalde?' Voorts was spr. pijnlijk getroffen door hi t feit dat op de kermis, zelis op de Zondagen, geld opgezameld is voor de i.B.C. Commissie. Ten slotte vroeg spr. ot het juist is dat 111 hei Wijkgebouw regelmatig vergaderingen van een politieke partij worden gehouden. De Voorzitter vond het prettig, dat deze vragen gesteld werden, daar hij daardoor in de gelegenheid is om een en anuer duidelijk uiteen te zetten. Om het Wijkgebouw zoo goed mogelijk te exploileeren, is aan een tandarts gelegenheid gegeven er zitting 1c houden. De inkomsten van f 10.- per week zijn voor de exploitatie van groot belang en bovendien zijn de prijzen voor tand heelkundige hulp in onze plaats ei door gedrukt, hetgeen het bestuur ook een voordeel vindt. Het bezwaar tegen de kermis— collecte voor de T.B.C.-Commissie kon spr. aanvoelen, daarbij begreep dat orthodoxe menschen niet willen meewerken aan geldinzamelingen op Zondag. Spr. wees er echter op dat men heeft rekening te houden met de gecompliceerde samenstelling der bevolking van Waalwijk, om met de andere zijde samen te werken moeten nu eenmaal concessies wor den gedaan. De Voorzitter merkte op dat deze geldinzameling niet is uitgegaan van het Groene Kruis, liet gaat alleen over de vraag of het Groene Kruis het geld, dat door het overwegend katholieke damescomité is bijeen gebracht, al of niet moest accep— leeren. Het damescomilé heelt de geheele collecte georganiseerd en spr zal zich wel wachten op dit comité critiek uit te oefenen en daardoor de schitterende samen werking te verstoren. Spr prees het mooie werk van het comité dat dit jaar weer f 800- in de kas der T.li.C.-Commissie heeft gebracht. Spr. knoopte hieraan nog een woord van waardeering vast voor de prachtige samenwerking in de T.B.C.-commissie, die kortweg ideaal te noemen is, zoo zelts dat de mi. nister de in Waalwijk geldende re geling als voorbeeld heeft ge»-omen voor een wettelijke regeling die alle T B C.-commissies in het land zal binden. Door samenwerking van Wit-Gele Kruis en Groene Kruis in de commissie is het mogelijk dat het rijkssubsidie zoo rationed mo gelijk verdeeld wordt, zoodat elke patiënt geholpen kan worden verschillig zijn godsdienstige richting. Het deed spreker bijzonder veel genoegen dat de gemeente haar sub sidie voor de commissie nog niet verminderd heeft. Daar er in V» aal wijk velé T. B. C.-patiënten zijn, is er echter veel geld nood.g en is de commissie noodgedwongen aange wezen op de geldverzamelende in stanties, aan wie zij voor hun werk niets dan dank verschuldigd is. De voorzitter zeide dat inderdaad de vakorganisatie van het N. V. V. in de gelegenheid gesteld is voor f 25 per jaar in het gebouw huis houdelijke vergaderingen te houden, doch geen vergaderingen die een propagandistisch karakter dragen. Het besluur heeft dit gedaan om de inkomsten van het wijkgebouw zoo groot mogelijk te maken en bet zou de vergaderruimte voor elke veree niging beschikbaar stellen. Boven dien meende spr. dat het ook om principieele redenen gewenscht was, dat het N.V.V. in de gelegenheid werd gesteld vergaderingen te hou den. Spr. vindt het klein wanneer in een plaats aan een kleine groep de mogelijkheid wordt onthouden om bijeenkomsten te houden. De heer de Hoop kwam nog eens op beide laatste kwesties terug Spr. achtte het wenschelijk dat het da mescomilé weet, dat er onder de leden van het Groene Kruis ernstige bezwaren bestaan tegen het collec teeren van gelden op deze wijze. Spr. persoonlijk zou, al is het mis schien i uriteinsch, het geld alkom- stig van deze collecte niet aanvaard hebben. Ten aanzien van de andere kwes tie meende spr. te moeten zeggen, dat het niet op denNveg van net Groene Kruis ligt voor vergader- gelegenheden te zorgen. Spr. vond Se handelwijze van het bestuur niet juist, al gauw wekt deze den indruk dat het Groene Kruis een bepaalde politieke richting proteclioneerd. De voorzitter zeide nogmaals dat het Groene Kruis en de T.B C.- commissie geheel naast elkaar staan, zoodat de kwestie du de heer de Hoop aanroerde eigenlijk buiten het Groene Kruis om gaat. Over het verhuren van het ver- gaderlokaal aan het N.V.V. werd nog even van gedachten gewisseld. Het bestuur zal deze kwestie, mede in verband met een ingekomen schrijven, nog nader overwegen. Geen der leden verlangde over het verslag nog iets te zeggen, waarom voorziiier den heer Wildeman dank nieuwe r een h trtelijk woord van bracht voor zijn werk als secretaris. De heer Maijers bracht vervol gens verslag uit over de financiën. Daaruit bleek dat de inkomsten in 1934 hebben bedragen f 2740,34, waarvan f 875,50 aan contributies, f 823 aan gemeente—subsidie en f 25J aan vrijwillige giften. De uitgaven bedroegen t 2/o/,tu met inbegrip var. het nadeelig slot van 1933 groot f 177,27. Het na deelig slot is dus thans tot f 10.70 gereduceerd, De heer Hartog vestigde er de aandacht op dat er zelis een batig slot zou zijn ware het niet, dat er een »kapilaalsuilgave« gedaan was voor den aankoop van stoelen. De inkomsten van de exploitatie van het wijkgebouw bedroegen in 1934 f 1173.75 en de uitgaven 11100.19. Het van vorig jaar resteerende batig saldo groot 1452.10 vermeerderde daardoor tot f 519.00. De penningmeester uitte zich aan het einde van zijn verslag optimis tisch over den siand der financiën. De heeren Both en de Hooy ver klaarden dat zij bij hun contiöle de boeken van den penningmeester in orde hadden bevonden. De voorzitter sprak eendankwoord tot den penningmeester. De beide controleurs werden voor 1935 herbenoemd. Na de pauze, waarin thee werd geschonken, werd de uilslag van de bestuursverkiezing bekend gemaakt. Het bleek dat 51 stemmen waren uitgebracht en dat de altredende bestuursleden, de heeren Maijers, Versteeg en Goudberg, met groote meerderheid herkozen waien. De heer Wildeman biaclit verslag uit over de afdeeling »Huiszorg«, waaruit bleek dat het saldo van deze afdeeling van f252.12 tot f219.08 is teruggeloopen. Dit beteekent een flinke verbetering sedert 1933, toen de uitgaven fOÜ— hooger waren als de ontvangsten. In 1931 werdgedu rende 352 dagen hulp in de huis houding verleend. De atdeeling werkt geheel zonder subsidie en zou in staat zijn zichzelf te bedruipen als noct een 20-tal leden zich aansloten. De voorzitter bracht den heer Wildeman een dankwoord voor de buitengewone zorgen, die hij aan »Huiszorg« besteedt De heer Nelissen vond het tariet voor de hulpverleening, 75 cent per dag, te hoog. Verschillende menschen kunnen dit niet betalen. Spr. voelde veel voor een klasse-stelsel. De heer Muis vond het wenschelijk dat de contributie werd terugge bracht van f 1.50 tot f 1.- en het tarief van 75 tot 50 et. per dag De heer Wildeman zeide dat in een vereeniging die soepel wil werken, eigenlijk geen uniforme regeling kan worden'getroffen. Indien blijkt dat de menschen de 75 ct. niet kunnen betalen dan wordt toch hulp verleend en worden de kosten door diaconie of armbestuur betaald. Dit gebeurt zoo kiesch mogelijk, zelfs zonder dat de betrokkene het zelf weet. Ook spr. zou graag zien dat de geuite wenschen verwerkelijkt wer oen en üij wees erop dat du kan als alle leden van het Gr. Kr. zich ook aansluiten bij »Huiszorg«. Op voorstel van den voorzitter weihet besluur gemachtigd om leden, die de huidige coulnbuiie niet kunnen betalen, voor «Huiszorga m te senrijveu voor f 1.contributie eu 50 ct. vergoeding per hulpdag. Bij de rondvraag vioeg de heer Schiedon den leden gelegenheid te geven hun contributie iu termijnen ie betalen. De voorzitter zeide dat men in twee termijnen kan betalen. De leden, die uat niet kunnen, kunnen aan het besluur ontheffing vragen. De heer Maijers merkte op dat practisch reeds velen iu termijnen met den bode alrekenen, die dan telkens een gedeelie van het bedrag der kwitantie afschrijft. De heer Muis wenschte dat de voorzitter nog eens duidelijk uitsprak of de leden, die over 1934 niet de verhoogde contributie betaalden en zich niet bij de commissie hebben aangemeld, al of niet geroyeerd zijn. De vooiziller zeide dat dit inder daad het geval is en hij herinnerde hierbij aan zijn openingswoord, waarin hij de houding dezer leden gelukkig sleehls een kleine groep gelaakt had. De heer van Zeist was van mee ning dat de circulaire, die gezonden is aan de leden, die hun contributie niet voldeden, wat te scherp gesteld was. De voorzitter moest dit toegeven. Er had z.i. in moeten staan dat de leden die onmachtig zijn om te betalen, zich tot de commissie kunnen wenden. Er ontstond nog een vrij uitge breide discussie over de contributie verhooging en over het royement. Verschillende leden, en de voor zitter was 't met hen eens, spraken als hun meening uit dat t bestuur geen recht heeft de betrokken lecen le royeeren, daar deze een kwitantie hebben voor de contributie, over 1934 De fout is dat het besluur later, toen het voorstel tot contributie-verhooging was aange- JYu steefds CUleen, de pufs Wiandvitf De prijs van Akkers Abdijsiroop, met de vanouds bekende geneeskracht, is zóo ver laagd, dat elkeen Abdijsiroop kan koopetu Niets behoeft U dus ie weerhouden Abdij siroop te gebruiken bij verkoudheid, griep, hoest, benauwdheid, bronchitis, asm ma. Th.ru 65 ct. I I 1-05 I I 1.75 I 13.- gen van de Florentiner- op de maat marsch waren een succes, als het werk aan de toestellen, brug, rek en paard, hadden de waardeering van het publiek, dat dit telkens met een hartelijk applaus liet blijken. v De geest.-adviseur der W.G.V., Kap. van Rooij, sprak aan het slot een dank woord, zoowel tot de turners als tot het publiek. Z.Eerw. stelde in het licht welke groote voordeelen de beoefening der mooie gymnastische sport biedt en hij wees er tevens op, dat, willen de geestelijke belangen niet bij de lichame lijke worden achtergesteld, de beoefe ning der turnsport in katholiek verband dient te geschieden. Het was een welgeslaagde avond, waarmee de W.G.V. weer eens be wees, dat zij over goede jonge krachten beschikt en dat er door haar hard en met ijver wordt gewerkt. „Jonge Wacht" Afd. Baardwijk. Zondag heeft in de St. Clemensparo- chie de plechtige aanneming plaats ge had van de eerste „Jonge Wacht - groep in deze gemeente. Het is voor de jonge pioniers dezer mooie jeugdver- eeniging, die zich zoo stichtend voor dezen dag hadden voorbereid, een on vergetelijke dag geworden. Vooral de plechtigheid in het Lof, waaraan door de aanwezigheid van den uitgeschreven 4 De beer Hartog deed tenslotte een voorstel waarmede de vergade ring zich accoord kon verklaren. Tegen hen, die in 1934 hun conlri butie niet ten volle betaalden, zullen geen rancune—maatregelen worden genomen. 15 Februari gaan echter de kwitanties voor 1935 uit. Wie meent niet inslaat te zijn de volle contributie van f2,50 te betalen, kan zich voor dien datum wenden lot de commissie. Wie dit niet doet en straks in gebreke blijft de contributie te betalen, wordt onher- oepelijk geroyeerd. J De heer van Zeist beklaagde zich er over dat de kinderdokler dezen middag niet op het consultatie bureau verschenen is, zonder daar van tijdig bericht te geven. De voorzitter zeide dat t bestuur zeer verontwaardigd is over de houding van dezen arts en de strengste maatregelen zal nemen zoo iets niet meer zal voor opdat komen. De heer v. Gent sprak vervolgens een sluitingswoord waarin hij zeide de naar voren gebrachte klachten te apprec eeren. Hij hoopte dat ook in 1935 alle leden weer zullen medewerken om het Groene kiuis vooruit te brengen. Spreker deelde nog mede, dat op 11 Februari opnieuw een vergade ring zal worden gehouden, waarin de eminente redenaar Ds. Beijerman uit Utrecht zal spreken. Te half elf werd de vergadering gesloten. UX.O.-School. Naar wij vernemen is de heer H. Horst alhier, benoemd tot „kweekeling met acte" aan de Nuts-school alhier. Benoemd. Tot directeur van de Oratorium Ver- eeniging te Hillegersberg is benoemd Jan Verhoeven, vroeger alhier. Uitvoering R. K. W. G. V. De R.K. Waalwijksche Gymnastiek- Vereeniging gaf Maandagavond in de groote zaal van den Gildenbond hare jaarlijksche uitvoering. Hoewel de zaal goed bezet was, was de belangstelling niet zoo groot als vorige jaren. De voorzitter der vereeniging, de heer J. Dumoulin, heeft de avond met 'n kort welkomstwoord geopend, waar in hij zich in het bijzonder richtte tot de aanwezige geestelijke en wereldlijke autoriteiten, o.a. pastoor Heezemans. Kap. v. Rooij. geest, adviseur, wethou der Smolders. Dr. Langemeijer, Dr. Kolster. Spr. bracht dank aan de K.K. Werkliedenvereeniging voor het be- schikbaar stellen der zaal en aan de di rectie van het R.D.B.-theater, die de oefeningen door muziek liet begeleiden. We kregen daarna een uitstekend en vlot afgewerkt program. Onder leiding van den heer E. v. d. Geer werden de verschillende oefeningen op correcte wijze volbracht. Zoowel de vrije oefe ningen. vooral de rhythmische pefenm- Gerra en n 4-tal groepen ters uit 's-Bosch met hun vaandels en vlaggen nog meer luister werd bijgezet, zal zeker indruk op hen gemaakt heb ben en de beteekenis van deze aanne ming, van de afgelegde beloften, de wij ding van vaandel en insignes, enz. nog meer tot hun gemoed doen doordringen. Rector J. Morel hield daarbij een mooie rede, waarin hij vele behartens- waardige godsdienstig-zedelijke wen ken gaf aan de ouders inzake de op voeding der jeugd, speciaal tusschen de 13 en 17 jaar. Pastoor van Erp sprak aan het slot der plechtigheid woorden van geluk- wensch tot de nieuwe Jonge Wachters en hun ouders en dankte allen die aan de voorbereiding hadden medegewerkt, speciaal den directeur der St. Clemens- jeugd-vereeniging, Kapelaan Allard, Rector Morel, den leider dhr. Raaij- makers uit 's-Bosch, e.m.a. Des avonds werkten de Jonge Wach ters mede aan een uitvoering in het Pa tronaat, waar tevens door Kapelaan Al lard en dhr. Raaijmakers nog nader het verheven doel dezer jeugdbeweging aan het talrijke publiek werd uiteen gezet. Uitvoering „Kunst en Kracht Wij spraken tevoren reeds de ver wachting uit, dat, gezien het aanlokke lijke programma, de publieke belang stelling voor deze uitvoering wel groot zou zijn. En 't was er Zondagavond in derdaad ook tjokvol in het Patronaats gebouw. De Gymnastiekvereeniging „Kunst en Kracht" en haar leider den heer L. van Drunen, hebben met deze uitvoe ring een welverdiend succes geoogst. En dan willen wij allereerst vermel den de keurige prestaties die de groote zoowel als de kleine gymnasten hebben geleverd aan de verschillende werktui gen. in hun onberispelijk uitgevoerde rhythmische oefeningen op muziek enbij de vlotte opstelling der fraaie groepen. Er was slechts één roep over hun ver richtingen, waarover menigeen ver baasd stond, omdat men zoo geruimen tijd niets meer van hen gezien had en men nu op elk gebied een groote voor uitgang kan constateeren. Wel een be wijs dat er een goede geest en veel am bitie onder deze club heerscht. „Kunst en Kracht" moest zich werkelijk meer gelegenheid scheppen naar buiten op te treden. Het zou haar populariteit en de propaganda voor deze mooie, gezonde sport ten goede komen. De als „buitenlanders aangekondig de circusartisten en wilde beesten, heb ben zich in de circus-revue ontpopt als geimproviseerd materiaal, met veel boe- ren-bedrog. maar zij zorgden zooals te verwachten was voor een reuzen-spek takel scène, afgewisseld met fraaie acrobatische toeren, zang, dierendres- suur, e.d., waarmede onbedaarlijk ge lachen is en dat was toch maar den op zet met dit bij-nummer op het gymnas- tiek-programma. Na het optreden der gymnastiekver eeniging werd het laatste deel van den avond gevuld met optreden van Jonge voor Sdag.n I 6 d.g.n 18 d.g.n S4 d.g«i D. groot, flacon» tijn voord..Ug.r in g.bruUl

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5