Mooie woning AMSTERDAM Per persoon 2.00 NIEUWS IIIT vaakupiuci RADIO-PROGRAMMA ADVERTENTIËN. Sch rooier EEN NOODHULP Een net Dagmeisje. VISCHHANDEL M. REPKO UITSLAG VERLOTING KUNST EN KRACHT" Per Luxe Touring car A. Mulders-Sars LOONENDE BIJVERDIENSTE. Agenten(essen) gevraagd, Automobielen-tentoonstelling OP ZONDAG 3 FEBRUARI. TE HUUR naar C. kan weten, dat ik voorstander ben van Bijz. Ónderw., maar nooit op onbehoorlijke manier Ue U.S. zal aanvallen. Daarom grieft die opmer king mij. Bovendien, waarom neemt Mijnheer C. mij kwalijk, als ik iels zeg, dat, wanneer het op een ver gadering van mannen der 0.8. wordt gezegd, met applaus wordt begroet? Mijuüeer de redacteur, ik dank U voor de verleende ruimte. Hoogachtend, Uw. dw. M. J. JUURSEMA. Capelle, 28 Jan. 1935. Geachte Redactie. Wil mij vergunnen langs dezen weg den heer YVilzing mijn dank toe te stamelen voor zijn toelich tingen betredende de gemeente Oastwedde. Tot mijn groot genoegen heelt hij eindelijk ingezien, dat er naast een dorp, ook een gemeente bedoeld kan worden. Eerst waren erin Unstwedde maar 2 bijz. scholen, en als hij inziet dal zijn misleidende getallen geen ingang zullen vinden, zijn er toen weer 18. De juiste geladen zijn volgens het «Jaarboek voor Chr. Ouderwijs 1934» n.l. 9 openb. scholen, 15 Piot. bijz. en 3 U.K.. Met veel omslag gaat de heer Wilzing nu prat op zijn spitsvon. digheid, om dorp en gemeente te sclieiden. Eerlijke lezers zullen voor mij zulk een «handigheid» wel naar de rechte waarde willen beoordelen Als bij geen collega was, zou hij vandaag een slecble beurt hebben i De uilgebreidliei i der gemeente Onslwedde recnlvaardigt liet groot aantal sobolen (27), maar wat blijii er nu over van zijn veronderstelde leugens Onze gemeente is ook zeer uitge strekt en zou naar dezelfde maatsiai, n.l. 27 scholen op 18.ö84 inwoners, 7 scholen noodig hebben, terwijl wij het er met 3 moeten doen. «Laten we elk op eigen gebied onze plicht doen.» Juist collega, maar dan niet lasteren en geen ongeoorloofde taktiek toepassen. Uw school meesterlijke raadgevin gen slrooie U kwistig in Minerva s tempel te Besoijenaan mij zijn ze niet besteed. Wat de kosten van het onderwijs betreft, mag ik misschien nog even wijzen op wat door den Minister van Onderwijs gezegd werd in de Memorie van Antwoord Begrooting 1935 »Dat bij het lager onderwijs reeds veel zou zijn te bereiken, als de uitgaven per leerling van 't openbaar onderwijs werden teruggebracht tot het peil van die vau hel bijz. onder wijs, kan de ondergeteekende niet toegeven. Dit peil is nagenoeg gelijk. Uit de laatst bekende cijlers is gebleken, dat op 1 Jan. 1934 bij hel openb. lager onderwijs 12.237 onder wijzers waren op 41U.592 leerl. Voor het bijz. onderwijs waren deze cijfers resp. 22.499 en 705.101. Dit wil dus zeggen, dat op één onderwijzer bij bet openb. en bij het bijz. onderwijs 33.o en 34.0 1.1. waren. Bij het openb. U.L O. waren 1421 onderwijzers op 35.430 leerl. en bij het bijz. U L O. 2030 ouderwijzers op 40.551 leerlingen. Dus per onderwijzer resp. 24.9 en 22 0 leerl. Hieruit blijkt, dat het openb. en bijz. gewoon l.o. nagenoeg evenveel kosten, terwijl het bijzonder U.L.O. zelfs duurder is dan het openbaar.» Na mijn vorige argumenten, zullen deze nieuwste oilieieele gegevens iederen onbevooroordeelden lezer de overtuiging geven, dat'l geschrijf van »De Rotterdammer» en de conclusies van den heer Korteweg, op zijn zachtst uitgedrukt ongegrond waren. Ons Nederlandse volk stelt ge lukkig veel belang in zijn onderwijs. Mogen onze laatste ingezonden stuk ken veler inzicht weer verhelderd hebben, dan is uit boos opzet en leedvermaak tegenover de openb. school, dus uit het kwade, nog iets goeds voortgekomen. Nogmaals mijn besten dank, Redacteur. Uw. dw. dn., E. COLET. Sprang, Jan. '35. Geachte Redactie. Hoewel de heer Verheijden reeds afscheid genomen heeft, zou ik hem toch nog graag even antwoorden betreffende zijn schrijven van j.l. Zaterdag. Genoemde schrijver schijnt 't erg gemunt te hebben op het woordje «christelijken», dat ik in mijn ingezonden stuk van Woensdag 23 Jan. gebruikt heb, wat misschien te verklaren is door zijn blinde haat tegen het christelijk onderwijs. Hij vindt het precieser de christenen te splitsen in kerkelijke, de z.g. naam christenen, en pure, d.i. zuivere of ware christenen. Dit is juist wat ik verwacht had. Ik vermoedde wel, dat hij mij dit antwoord naar het hoofd zou slingeren, omdat ik de beer V. uil zijn ingezonden stukken in de »Lcbo» zuo langzamerhand wel beb leeren kennen. Hij vroeg mij ol dat ik bem zonder nadere aanduiding begrepen bad? Volko men, mijnbeer. iNü is mij recht duidelijk geworden welke politiek uij voert, hij tracht onder't masker van een keiKelijke, (ol pure), aan hangers ^le werven, misschien voor de dingen die komende zijn. Daar dit weincbt mijn laatste schrijven is, wil ik dit even bewijzen. In zijn schrijven van 19 Jan. j.l. schrijll hij o a.»ik iaat mij per soonlijk nooit over theologie uit, doch nen voorstander van kerk en godsdienst. Men trekke dus geen verkeerde conclusie.» tlier voegi hij dus ZiChzeif bij één van bovenge noemde groepen. Even verder»4lel is terdege heKCnd te Hoogeveen, dal de deluge (gewoon gedrukl) kerke- raad en kei Khesluur, met de mij deslijds zeer bevriende weihouder, de heer Jacob Winkel, in Brab. ieerknngen wei hekend, als conles- sioneel president—kerkvoogd, met zijn medeieuenliet velumoesi ruimen voor den Gereformeerden Bond. Al deze oude deilige (weer gewoon ge urukl) iloogeveeiischeheereii werden op kerkelijk gebied door een nog veel delligcr élite (dik gedrukt) op zij gescuoven 11» Nu vraag ik mij af, kan men als uuoiöLanatr van een partij, heizij dan op kerkelijk ol pohiiek gebied, zoo over zijn bestuur spreken Neen immers I Ui heelt de Eransche lijü, waar hij in de laatste raadsvergade ring bij de begrooling van heeil ge sproken, den heer V. soms pallen gespeeld indien dit zoo is, neem ik mijn eeiste woorden terug, doch kan dan niet nalaten hem le advi- seeren (zoo mij dat tenminste ver gund is) van dezen heiislaat af le zien. Die tijd is voorhij en komt niet weer, mijnheer V. Het ziju immers niet meer alleen de élilen, die, soms door middel van geld, het »sluurmans- diploma» behalen. Neen men heeft ingezien dat er ook in de midden stand nog wel personen gevonden worden die de stuurmanskunst nog machtig zijn. Om dit te aanschouwen behoeven we de grenzen van onze gemeente Sprang—Capelle nog niet ie overschi ijden. Hiermede hoop ik mij tegenover den heer V. voldoende verantwoord te hebben. U mijnheer dankend voor de plaatsruimte, S. Voorstellen aan den Raad. Door B. en W. zijn de navolgende voorstellen aan den raad gedaan: 1. Het aantal opcenten der gemeen tefondsbelasting voor het jaar 1935 te bepalen op 75. Met de 25 opcenten wel ke door het rijk ten bate van het werk- loosheidssubsidiefonds worden gehe ven, komt het totaal der opcenten op 10°. 2. De woning van de- Kind. van Wezel, staande aan de Vaartstraat onbewoonbaar te verklaren. 3. Het benoemen van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, waarvoor worden aanbevolen H. C. de Jong en Chr. Maas. 4. Het benoemen van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, ter voor ziening in de vacaturen van den heer Michielsen. 5. Tot verlaging van de salarissen van de gemeente geneesheeren met 10% zulks met ingang van 1 Januari 1935, 6. Tot het vaststellen eener veror dening voor een gemeentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon, g Bonte-Avond K.G.V. Het was heusch een bonte avond, die onze R.K. Gymnastiekvereniging K.G.V. Zondag met veel succes in het Patronaat gegeven heeft. Het was een waar variété programma. Natuurlijk waren vrije en orde oefeningen, gym nastiek, de hoofdschotel, doch het was geen opeenstapeling en lange vertooning van dezelfde oefeningen; er zat volop afwisseling in het gebo« dene, en daarbij werd gewerkt in een tempo, waarbij het hinderlijk wachten op tooneelverandering en wat dies meer zij, uitgeschakeld was. Aan brug en rek werd keurig geturnd; er zitten acrobaten in vorm en stijl onder de K.G.V.'ers. Het schermwerk was voor velen een sensatie, het kunstturnen iets geheel nieuws; het krachtwerk on navolgbaar. Daarenboven toonde het trio de Vries, Brands, van Helsland ens in humoristische scènes iets dat boven dilettantenwerk stond. Als con ferencier humorist, als goochelaar etc. nam de heer M. de Vries het leeuwen deel van den avond met succes voor zijn rekening. Het was een bonte doch goed geslaagde avond. \j Tooneel Euphonia. Voor de tweede maal in dit seizoen trad Breda's Tooneel onder regie van den lieer J. van Eekelen Zondag avond in Euphonia op met „Aan Flar den" van Top Naeff. Dit dilettanten gezelschap dat beroepslooneel even aart, in verzorging en in spel vaak oVêrtreft, was Zondag weer op zijn best. Alle rollen in goede handen, dictie, grime, decors, alles in de pun- jest verzorgd, met een nauwkeur ge attentie die den beroepsregisseur niet ontsieren zou. Het bezoek was slechts matig, het gebodene had meer be langstelling verdiend. 50 Jaar bij Euphonia. Zaterdag a.s. zal de heer A. H. Stra- vers momenteel Directeur van de Harmonie van het Kon. Muziekgezel schap Euphonia de dag herdenken, dat hij een halve eeuw aan dit gezel schap verbonden geweest is. Natuur lijk gaat deze dag niet ongemerkt voorbij. Het jubileum zal waardig gevierd worden, waartoe zich de sta tiedag van het corps die alsdan zal gehouden worden wel bijzonder leent. Aan blijken van attentie zal het den jubilaris van bestuurszijde, uit de kring van de werkende leden en van buiten wel niet ontbreken. R.K. Kerkkorenbond. Heden Maandagavond vergaderde het Bestuur van den R.K. Kerkkoren- bond in Café Rest. Snoeren van Heesch. Besloten werd zoo spoedig mogelijk in Waalwijk een cursus te openen tot opleiding van koorzanger, tot medewerking van den Bond bij gelegenheid van de plechtige inzege ning van het nieuwe kerkorgel in de parochiekerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen te Besoyen. Er werd een examen-commissie benoemd bestaan de uit de Zeereerw. Pater van den Ysel en de heeren H. van Iersel Was pik, en J. Teurlings, Kaatsheuvel tot 't afnemen van het examen ter verkrij ging van het diploma koorzanger van de St. Gregoriusvereeniging. R.K. Kiesvereeniging St. Jan. Heden Zondagmiddag hield de R.K. Kiesvereeniging der Parochie St. Jan te Kaatsheuvel in het Patronaat een algemeene ledenvergadering, die slechts matig bezocht was. De sp-eker de ZeerEerw. Heer van Lierop was een grootere belangstelling waard ge weest. Na een openingswoord van den Voorzitter, den Weled. heer L. J. van d. Horst, waarin hij speciaal den spre ker welkom heette, bracht de Secreta ris de heer W. Damen notulen uit van de vorige vergadering, waarna de penningmeester de heer L. van den Hoven een financieel verslag gaf dat met een batig saldo van 57,67 sloot. De Voorzitter benoemde hierop een commissie van controle bestaande uit de heeren M. Dingemans, J. Robben en N. J, Klijn, De Eerw. Spreker kreeg alsnu het woord over Het Nationaal Socialisme. Moest St. Paulus eertijds het woord voeren voor de massa omdat geen andere middelen dan het gesproken woord van spreker tot de aanwezigen als middel gold, onze moderne tijd kan moderne middelen te haat ne men om de ideeën bij anderen ingang te doen vinden. Pers en radio zijn hel machtige middel dat alle partijen kun nen gebruiken, doch waarover ook wij Katholieken de beschikking hebben. De Kath. pers en Kath. Radio hebben hier een verheven taak. Spanje en Mexico ondervinden de gevolgen van te weinig Roomsche activiteit, op dit gebied. En ook in Duitschland waar het Nat. Socialisme een sterke zetel heeft en door het misleidende dicta torschap van Rosenberg en Hitier, door pers en radio de halfslachtige katholieken heeft weten te overrom pelen zijn ons bewijzen, hoe te weinig activiteit in ons nadeel is. Als speci aal bekend met de toestanden in Duitschland waar de Eerw. Spreker onder de jeugd, onder de arbeiders en alle andere standen actief werkzaam geweest is, schetst hij de toestanden in het derde Rijk. Voor ons Katholie ken is het Nat. Socialisme onaan vaardbaar, wijl het gebaseerd is op rassen theorie, omdat het de Geboden Gods minacht, de Staat stelt boven de Christus, de heidensche rassen theorie verheft boven de Godsdiensti ge zedelijkheidsbeginselen. Het onthouden van den Godsdienst aan het kind in zijn opvoeding; im mers tot de 12 jaar moet het kind van Godsdienstonderricht vrij blij ven, daarna moet het gevormd wor den in zgn. Kampen waar gelegenheid tot het vervullen van godsdienstplich ten ontbreekt, moet leiden tot een mo dern heidendom, waar de zedeloos heid schrikbarend zal stijgen en het land aan een modern Sodoma en Go- morra gelijk maken. Spreker waar schuwt ook voor de bedriegelijke voor spiegelingen die hier in ons land ge propageerd worden. Dat de Kath. Organisaties overbodig zijn, dat de Kath. Pers wordt afgemaakt in Duitschland leidt tot een onmacht voor het Katholicisme. Momenteel zijn de Katholieken nog baas in hun Kerk, doch spreker vraagt zich af hoe lang nog. De prachtigste beloften houden geen enkele waarborg in. Laten we een voorbeeld nemen aan Duitschland waar de Kerkvervolging grooter is dan waar ook. Laten we onze organisaties sterk houden. Krachtig samenwerken en verdeeldheid vermijden in ons Ka tholiek kamp. De weg ons in Quadragesimo Anno aangegeven, moet ons de leiddraad zb'n van ons doen en laten; ook op politiek terrein. Het zou verkeerd zijn gouden borgen te beloven, die nooit bereikt kunnen worden. We moeten geen po litieke avonturiers willen zijn, doch veilig de bekende wegen bewandelen. Een nieuwe maatschappij zal gescha pen worden, met of zonder ons, doch met succes alleen met rechtvaardig heid en liefde. Daarom moeten wij ons wachten voor een felle klassenstrijd. De liefde moet triompheeren onder de volkeren en kan dit alleen in Christus. Met een daverend applaus dankte 't auditorium den onderhoudenden zake- lijken redenaar. De Voorzitter had gelijk, toen hij in zijn dankwoord zei, dat zij die afwezig waren, veel gemist hadden. Hij spoor de aan trouw lid te blijven der R.K. Staatspartij. Als candidaten voor de komende verkiezing van de Prov. Staten wer den gesteld de heeren C. Roestenberg, Kaatsheuvel en Versteijnen, Udenhout voor rayon IV en v. Rijen, Tilburg voor rayon I. De hierna gestelde vragen over coö peratie, etc., middenstand, werden door den Z.Eerw. spreker naar genoegen be antwoord. Hierna werd met den Chr. groet de. vergadering gesloten. \J DONDERDAG 31 JANUARI 1935. HILVERSUM 1875 M. A. V. R. O. HUIZEN 301.5 M, K. R. O. N. C. R. V. K. R. O. N. C. R. V. VRIJDAG 1 FEBRUARI 1935. HILVERSUM 1875 M. V A. R. A. V. P. R. O. V. A. R. A. A. V. R. O. V A. R. A. V. P. R. O, V. A. R. A. HUIZEN 301.5 M. N. C. R. V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRLJF, WAALWIJK. f\Vii7j(?ingpn voorbehouden). DONDERDAG 31 JANUARI 1935. Programma 1. 8.30 v.m. Hilversum. Programma 2. 8.30 v.m. Huizen. Programma 3. VRIJDAG 1 FEBRUARI 1935, Programma 1. 8,00 v.m. Hilversum, 8.00 v.m. Huizen. Programma 3. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1935. Programma 1. 8,00 v.m. Hilversum. Programma 2. 8.UU v.m. Huizen. Programma 3. 8.05 v.m. Parijs. Oude, terdege kundige speciaal- firina vraagt een paar zeer solide particuliere voor wederverkoop van haar volmaakt smaakbevredigehde kwaliteiten kolfie en thee. Flinke winst en betaling nadien. Brieven onder No. der adv. a. h. Bureau v. d. blad. 538.55 tevens met de uitpoetserij op de hoogte. Brieven onder No. der adv. Bureau v. d. blad. 53887 Voor direct GEVRAAGD wegens ziekte der tegenwoordige Mevr. SPIERINGS, Mr v. Coothstr. 43. Voor direct GEVRAAGD Grooteslraat 191 a, WAALWIJK Zich aan te melden 's avonds na 6 uur. 53889 GROOTESTRAAT, voorzien van waterleiding, gas en electriciteit. f 5.50 per week. Br. onder letter B. Bureau dezer courant. 53892 GROOTESTRAAT 221 WAALWIJK TEL. 264. Versche Holl. Zalm Prima Buiienl. Zalm Levende Kreeft Versche Oesters Versche Mosselen Tong, Tarbot, Griet, Schol Kabeljauw Schelvisch Z.Z. Bokking Versche Spiering Bak- en Stoofpaling Snoek en Baars Gew. Stokvisch Blanke Zoutevisch Prima Ger. Zalm 30 ct. p. ons Versche Garnalen 15 ct. p. ons Alle gerookte Vischsoorten. le prijs 2178; 2e prijs 1876; 3e prijs 1334; 4e prijs 2102; 5e prijs 2084; 6e prijs 105; 7e prijs 1195; 8e prijs 1167; 9e prijs 1783; 10e prijs 263; 11e prijs 702; 12e prijs 674; 13e prijs 878; 14e prijs 780; 15e prijs 43; 16e prijs 600; 17e prijs 776; 18e prijs 2117; 19e prijs 289; 20e prijs 880; 21e prijs 94; 22e prijs 520; 23e prijs 1596; 24e prijs 2127; 25e prijs 576; 26e prijs 636. De winnaars kunnen tegen inle vering van hun lot hun prijzen afhalen bij Wed. Klerx-Dekkers, Laageinde, alhier. 53888 WAALWIJK. - TELEF. 141. Vanaf heden kaarten verkrijg baar voor de Antwerpsch® 6-daagsche. 8.00 Gramofoonmuzlck. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Muziek ter nabetrachting. 10.30 Pinnovoordracht. 11.00 Knipcursus klnderkleeding. 11.30 Fransche Chansons, 12.00 Concert door het Omroeporkest. 2.00 Halfuur voor de vrouw. 2.30 Kamermuziek. 3.00 Naaicursus. 4.00 Halfuur voor zieken en ouden van dagen. 4.15 Hoorspel: Alleen op de wereld. 5.30 Een uur In Ween en. 6.30 Sportpraatjc. 7.00 Tino Rossi ringt. 7.30 Engclschc les voor gevorderden. 8.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.15 Concert door het Omroeporkest. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Nieuwsberichten van Vaz Dlas. 11.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Leger des Heils-kwartiertje. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Het KRO-orkest, 2.00 Cursus fraaie handwerken. 3.00 Bespeling van het Studio-orgel. 4.00 Bijbellezing, 5.00 Cursus handenarbeid. 5.30 Cello-recital. 7.15 Een kwartiertje radio-reportage. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Het Ned. Herv. Mannenkoor „Aaaf", Leer dam. 9.00 Ouderuurtje. 9.30 Orgelconcert. 10.00 Vaz Dlas. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht: De laatste mallbrietf. 10.30 Orgelspel. 11.00 Voordracht: Ontmaskerd. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.30 Voordracht. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.05 VARA-knipcursus. 4.50 Draai-orgelmuziek. 5.00 Oome Keesje vertelt. 5.30 De Notenkrakers. C.15 Eddy Walls en zijn orkest. 7.00 Lezing: De binnenbeurtvaart met onder gang bedreigd. 7.10 Orgelspel. 7.30 Lezing: Geordende productie. IV. 7.57 Herhaling S.O.S.-berlchten. 8.00 Cursus. 8.30 Concert. 9.00 Cursus. 9.30 Concert. 10.00 Vrijz. Godsdienstig Persbureau. Vaz Dias. 10.15 Cuursus: Moderne Woninginrichting. 11.00 Reportage van de Zesdaagsche te Brussel. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bespeling van het Studio-orgel. 12.30 Het Ensemble van der Horst, 1.15 Gramofoonmuziek, 1.45 Het Ensemble van der Horst. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur. 3.00 Piano-recital. 5.00 Declamatie. 5.45 Chr. Mondaccordeonclub Excelsior te Hil versum. 6.30 A. J. Herwig over keuze der frultsoorten. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Literair halfuurtje. 8.00 Vaz Dlas. 8.00 Vaz Dlas. 8.15 Concert door de Haarlerasche Orkestvereen. 10.25 Vaz Dlas. 8.05 v.m. Parijs. 10.35 v.m. Droltwlch. 6.20 n.m. Leipzig. 7.35 n.m. London Regional^ 11.35 n.m. Droltwlch. Programma 2. 7.00 v.m. Dcutschlandscnder. 8.05 v.m. Parijs. 10.35 v.m. Droltwlch, 3.00 n.m. Dlvereen. 6.50 n.m. London Regional. 8.55 n.m. Droitwteti. 10.25 v.m. Droltwlch. 0.25 n.m. Leipzig. 9.50 n.m. Boedapest. 10.20 n.m. Londen Regional. 1 i. i i Ie

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 8