Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. v De nood der Binnensclinpers. FEUILLETON fr ■K EERSTE BLAD- 7jcts HET HUIS U DE STILTE. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De schorsing der Coöp. Handels Ver. in de Put? IXX)R, ïfTEJ2K< h hjMMER 11. WOENSDAG 6 FEBRUARI 1935. 58e JAARGANG. «e^ wed ikec zoet P .Op Jvig, ge-* nu eer endt chij. met ove; ïrinj Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 nu in ons besit «ijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Classificatie van de Nederlandsche Binnenvloot als middel ter saneering. De werking van de Wet op de Evenredige Vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart geniet geen alles zins gunstige beoordeeling vooral in liet Westen der Langstraat is reeds op meerdere vergaderingen de ont stemming der schippers geuit. Een der bezwaren, waarop meer malen de nadruk wordt gelegd, is wel het feit, dat bedoelde vracht verdeeling geen beperking heeft ge bracht van het aanwezige teveel aan binnenvaartmateriaal. Daarnaast wordt veelvuldig de klacht verno men, betreffende het niet of in onvoldoende mate rekening houden met den aard, de hoedanigheid, den ouderdom, enz. van het schip, dat vervoerdiensten zal verrichten. In »De Binnenvaart» van 14, 21 KOST ENKELE CENTEN SPAART TALLOZE GULDENS en 28 December 1934 wijdt de heer C. van Kasteel, Secretaris van reeders bij de binnenvaart te Rotterdam, een beschouwing aan dit onderwerp. Hij wijst er daarin op, hoe, bij het charteren van schepen, veel te weinig onderscheid wordt gemaakt ten opzichte van de qualiteit der vaar tuigen. Nieuw of oud, solide of min der goed gebouwd, goed of slecht onderhouden, de lading gaat in het gecharterde schip, ten nadeele in zeer veel gevallen van die lading. Het kan echter niet anders dan zeer gewenscht, zijn, dat schepen, die niet aan bepaalde minimum eischen voldoen, uitgesloten worden van het vervoer van min of meer licht te beschadigen ladingen het Reglement van de Bevrachtigings— commissie opent daartoe de mogelijkheid. De schrijver betoogt, dat echter meestal, zoo niet altijd, genoegen genomen wordt met de eenzijdige verklaring van den schipper in de charter »dat het schip in uitmun tenden staat is om de door hem aangenomen goederen naar behoo- ren te vervoeren.» Overziet men echter over een reeks van jaren de tallooze averijen in de binnenvaart, dan komt men daarbij wel tot in- zichl, dat er nog steeds vele vaar tuigen zijn, die aan de meest ele mentaire eischen niet voldoen. Hij wijst er in verband daarmede zeer teiecht op, dat de vaar-maar- raak concurrenten van de verant- woordelijksge\oel bezittende reeders of schippers, die zorg dragen voor prima onderhoud van tuig, tuigage en uitrusting, behooren te verdwij nen. .Het is een eisch van den tijd, dat deze verdwijnen; zij bezorgen binnenscheepvaart en binnenschip per belangrijke schade en brengen den naam daarvan in discrediet. Is behoorlijk onderhoud wegens te hooge kosten daarvan, of wegens te geringe inkomsten niet mogelijk, is ook onder meer normale omstan digheden geen rendabele exploitatie van het schip te verwachten, dan zal dit dienen te worden uitgescha keld, waardoor het surplus aan scheepsruim te weer vermindert. Het middels steunverleening in stand houden van bedrijven, die niet levensvatbaar zijn, leidt tot verlen ging van de crisis. Men kan dan beter dergelijke bedrijven liquideeren en de daarbij getroffenen, zoo noodig, steunen. Ten einde meer gezonde toestan den in de binnenscheepvaart te be reiken zal de classificatie van sche pen noodig zijn. Classificatie zal toch verhinderen, dat exploitanten van goed onderhouden en goed uit geruste schepen verder feitelijk schade lijden door gelijkstelling opdevrach- tenmarkt met niel-goed onderhouden of niet goed uitgeruste schepen. Een dergelijke classificatie, waarbij schepen naar aard, constructie, voortbeweging en het doel van de algemeene- of de trajectenvaart, aangepast aan de bestaande verhou dingen in de binnenvaart worden gegroepeerd, zal periodiek, minstens om de 4 of 5 jaar, dienen te ge. schieden. Reeds het feit, dat controle wordt uitgeoefend, zal in ruime mate preventief werken. Velerlei belangen zullen door een dergelijke regeling worden gediend. In Nederland worden, wat bouw en uitrusting betreft, van overheids wege geen algemeene vereischten gesteld classificatie zal in belangrijke mate in deze leemte voorzien. In de ons onringende landen vindt classificatie reeds toepassing, zij dient daar male tot andere doel- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. rr.fclö4.3M16fS3A 1111 einden b.v. tot ordening van spoor- en waterweg. Een verbod van nieuwbouw anders dan ter remplaceering van schepen van minstens even groote tonnage, die gesloopt worden, zou zich daar bij moeten aansluiten. Overdracht zou verder slechts mogtlijk moeten zijn voor geclassificeerde schepen, die aileen voor slooping van de hand zouden mogen worden gedaan, het zij naar binnen- of buitenland. Aan de eigenaars van afgekeurde sche pen zou verder een redelijke vergoe ding volgens sloopwaarde dienen te worden toegekend. De Coöp, Handelsvereniging van den N.C.B., waarvan de hoofdzetel is gevestigd te Veghel, is door de Ned. Akkerbouw Centrale geschorst als bemiddelingsorgaanBtusschen deze Centrale en de boeren. De C H.V. was door de regeering aangewezen voor het in ontvangst nemen van rogge ter denaturatie. Zooals bekend steunde de regeering den boerenstand door een toeslag op rogge, die uit den handel wordt ge nomen. De 4oeslag bedroeg f 3 50 per 100 K.G. De boeren leverden de rogge ter dena«uratie af aan de C H.V. of hare filialen. Deze sloegen de voorraden in silo's op. De boeren ontvingen den wereldmarktprijs op den dag der aanbieding, vermeerderd met den toeslag. De rogge werd ter plaatse gedenatureerd. Het .Handelsblad" gaf van de schorsing en de aanleiding daartoe een mededeeling, die den indruk wekte dat er belangrijke fraude was gepleegd door verschillende afdeelingen der C.H.V, Wij laten hier voor een objectief oor deel ook de toedracht der zaak volgen, zooals die is, medegedeeld door het hoofdbestuur van den N.C.B.: Met ingang van 3 September is de denaturatie vergoeding teruggebracht van f3.50 tot f3.per 100 K.G., welke maatregel eerst op 2 Sept., een Zondag, werd gepubliceerd. Op 3 Sept. heeft C.H.V. aanstonds haar filiaalhouders schriftelijk of tele fonisch van de nieuwe regeling op te GAT IN NET LAKEN.. maar.... Nell begon zich al teleurgesteld te ge voelen. Maar zelfs bij deze scheen het onderhoud niet lang te duren, en er vei liepen slechts enkele minuten voor dat opnieuw de deur geopend werd en de bediende, een oude man met een mi litair uiterlijk haar verzocht hem te vol gen. Tot haar verwondering verscheen echter het meisje met den bril weer op den drempel. Heb ik hier een notitiehoekje laten liggen vroeg zij kortaf, en liep dooi naar de tafel. Kijkt U alstublief eens even of ik het heb laten vallen vroeg ze den man. Nell keek rond naar het vermiste boekje, maar zij was totaal verrast toen het meisje haar plotseling bij den arm greep en haastig influisterde Ik doe dit, om U te vertellen, dat ik in Uw plaats die betrekking niet zou aannemen. Het lijkt me hier geen zuivere koffie. Ik vond, dat ik U moest waarschuwen Toen, met een haastig knikje, gaf zij het zoeken naar het notitieboekje op, en verliet het huis, voordat de oude man goed begrepen had, wat er gebeurd was. Hierheen alstublief, juffrouw, zei hij tenslotte, en Nell volgde hem de trap op naar de eerste verdieping, waar zij werd binnengeleid in een vertrek, dat veel grooter was dan één der beneden vertrekken, en er veel aardiger uitzag. HOOFDSTUK III. HET ONDERHOUD. De kamer, waarin Nell was binnen gekomen, bezat aan den eenen kanl een groot raam, dat uitzag op Gower Street, en aan den anderen kant een paar Qpcn- slaande deuren. Eén van de deuren stond op een kier, maar zij had geen tijd om meer gewaar te worden, want de deur werd heel zachtjes aan de binnenzijde ge sloten. Zij vroeg zich af, wie er in de andere kamer was en of daar iemand luisterde De gedachte hieraan maakte haar een beetje zenuwachtig, en met een soort verluchting herinnerde ze zich het gezicht van den ouden militair daar heneden. Het leek haar een betrouwbaar gezicht, weliswaar ruw en wat barsch, maar niet sluw of verradelijk. Het gezicht van den man, die haar nu naderde, schonk haar niet half zooveel vertrouwen. Mr. Lancaster was een knappe, magere man van middelbaren leeftijd, met een gladgeschoren, scherp geteekend gezicht een scherpe haviksneus en donker haar, dat boven op zijn hoofd heel dun was. Z'n gezicht was bleek en sterk gerim peld, en het werd er niet mooier op ge maakt door donkere wallen onder zijn oogen. Hij glimlachte, toen hij zijn bezoekster naderde, en liet daarbij een gave rij tanden zien, maar Nell vond dien glim lach onaangenaam, en over het geheel genomen stond zijn verschijning haar niet aan maar zijn stem was muzi kaal en aangenaam. Hfj was gekleed in een donker pak met een nette grijze das. Mejuffrouw Davenant, geloof ik begon hij. Ik herken U van het portret. U moet me niet kwalijk nemen, *maar, toen ik ervoor het eerst naar keek, zei ik tot mezelf Dat is de jonge dame, die juist geschikt zal zijn voor m'n pupil Is het voor Uw pupil, dat U een gezelschapsjuffrouw vraagt informeer de Nell. Mr. Lancaster boog. Zijn manier van optreden was hoewel vriendelijk, toch gereserveerd. Hij zette een stoel voor haar neer, juist daér, waar het licht op haar gezicht moest vallen terwiB hijzelf, met z'n rug gedeeltelijk naar fret raam gekeerd, in een leunstoel ging zitten, en haar critisch aankeek, op een manier zooals een dokter soms een patiënt kan aankijken. Ja, zei hij langzaam, het is voor m'n pupil, dat ik een geschikte gezelschaps juffrouw wil vinden. Wy wonen op raad van den dokter buiten en wc hebben maar weinig kennissen, het huis ligt vrij afgelegen. Natuurlijk kan ik niet altijd bij m'n pupil zijn, of haar met me meenemen bovendien is zij ziekelijk en heeft de verzorging van een vrouw noo dig. Maar ik ben bang, merkte Nell op, nogal teleurgesteld over deze bijzonder heid, dat ik niet genoeg ervaring heb om gezelschapsjuffrouw te zijn bij iemand met zoo'n zwakke gezondheid. Ervaring wordt niet vereisebt, ver zekerde Mr. Lancaster nadrukkelijk. Sympathie dat is alles wat ik voor m'n arme Claire verlang. Ik verzeker U, dat U haar slechts behoeft te zien, om van haar te houden. Maar waaruit zullen mijn werk zaamheden bestaan vroeg Nell weife lend en zenuwachtiger dan zij voordien was geweest. Die zullen wel meevallen, verklaar de Mr. Lancaster. Natuurlijk moet L haar gezelschap houden, met haar uit rijden gaan, soms voorlezen of piano spelen ik veronderstel, dat U musi- kaal bent en verder U zelf zooveel mogelijk aan haar smaak en verlangens aanpassen. Dus het is geen zieke verplegen 7 vroeg Nell, weer moetvattend. Neen, zeker niet. Als ze ziek zou zijn, zouden we een gediplomeerde ver pleegster voor haar laten komen. Ze is op het oogenblik zelfs niet eens onder doktersbehandeling. Zij probeert nu welken invloed de buitenlucht op haar heeft, en ik zoek een prettige gezel schapsdame voor haar. Dat is alles Het klinkt heel aardig, waagde Nell het te zeggen, maar mag ik vra gen of er nog iemand anders in het huis is, een ouder persoon, bedoel ik, als ik moeilijkheden mocht hebben, om raad kan vragen 7 Een oogenblikje verbeeldde ze zich een vreemde glans in Mr. Lancasters oogen te zien. Maar hij glimlachte be minnelijk. Ik ben er zelf, antwoordde hu een- de hoogte gesteld, met het verzoek aanstonds voorraadstaten aan het N A.C, op te zenden. Er was n.l. in uitzicht gesteld dat voor de voorraden rogge, ter denaturatie aanwezig bij de erkende handelaren, een vergoe ding van 50 cent per 100 K G. zou worden betaald, zoodat voor deze rogge de vergoeding van f3,50 ge. handhaafd bleef. Bij de genomen steekproeven in 10 afdeelingen bleek nu, dat in vier dier filialen de data der bonnen niet klopten met de voorraadstaten. De vier opgegeven afwijkingen werden direct door de C.H V. gecon troleerd en daaruit bleek 't volgende; 1. In Kaatsheuvel had de filiaal houder de nieuwe regeling pas op 3 Sept. namiddag vernomen. Hij was toen juist bezig met het denatureeren van rogge, welke rogge vóór 2 Sept. was opgegeven en geleverd, met uit. zondering van één post van 500 K.G welke ook de week tevoren reeds was opgegeven, doch pas op 3 Sept. voormiddag was geleverd. Op dezen post had de filiaalhouder, die toen nog onbekend was met de ver andering ook het oude steunbedrag uitgekeerd. En deze post had hij blijkbaar op vcudig. Natuurlijk zal ik altijd in staat zijn L' op allerlei gebied raad te geven. Ik kan U wel vertellen, dat ik advocaat ben, ofschoon ik reeds lang geen ge regelde praktijk meer uitoefen. Claire Valery is de dochter van een heel ouden vriend; hij ging een lange reis ondernemen, maakte fortuin, maar had in Engeland geen tehuis voor haar. Hij vroeg mij voor haar te zorgen, tot ze één en twintig was en ik tracht het vertrou wen, dat mij geschonken werd, waardig te zijn. Maar hij stierf helaas kort voor zijn terugkomst, zoodoende ben ik voogd over zijn dochter. Juffrouw Valery is nu twintig, zei U toch?, merkte Nell op. Ja, ze is twintig. Ik verzeker U, juffrouw Davenant, dat U zich volkomen op Uw gemak zult gevoelen. Misschien moet ik nog vertellen, dat er nog een huishoudster is; mogelijk kunt U zich ook tot haar wenden als U raad noodig heeft. Maar U lijkt me geen jongedame, die veel raadgevingen noodig heeft. Ik kan Uw karakter op een afstand lezen. U bent sterk en scherpzinnig; ik kan mijn lieve Claire met een gerust geweten aan U overlaten. Tijdens dit gesprek werd Nell 'n beet je verontrust door geluiden, die of uit de andere kamer, of uit de richting van de vouwdeuren, die de beide vertrekken scheidden, moesten komen. Zij was er zoo zeker van, dat zij het kraken van 'n deur en het geluid van een onderdrukten lach hoorde, dat zij zich haastig in haar stoel omdraaide. Zij zag dat de vouw deur werd gesloten, alsof een hand in de andere kamer haar dichttrok. Mr. Lancaster keek een beetje geërgera toen hij opstond. Ik geloof, dat het de werkster is, zei hij, rustig naar de deur toe wandelend. Die Londensche gedien stigen zijn nooit te vertrouwen. Hij opende zachtjes de deur, en sprak een paar woorden met iemand in de slaapkamer. Zooals ik dacht!, deelde hi.j met een opgeruimd lachje mede, toen hy naar z'n stoel terugging. De nieuwsgie righeid werd de goede, oude ziel te mach tig. Zij wilde U even zien, vermoed ik. Door een of andere oorzaak Nel; wist zelf niet waarom geloofde zy hem niet volkomen, en door haar brein flitste de herinnering aan de woorden, die op de achterzijde van zijn brief ge schreven stonden en aan de haastige in haar oor gefluisterde waarschuwing van het meisje met den bril. Een moment scheen het haar toe alsof er iets niet in den haak was alsof zij op de een of andere manier bedrogen werd, maar na een paar seconden van twijfel verdween haar achterdocht, en terwijl zy naar Mr. Lancaster keek, die haar van uit z'n leu ningstoel toelachte, op die ondoorgron delijke wijze, die hem eigen scheen te zijn, noemde zy zichzelf een dwaas om te aarzelen met het aannemen van een betrekking, die in alle opzichten zoo be- gc-erenswaardig scheen. Toch slaagde zy er in een paar woorden te stamelen over referenties. Referenties Natuurlijk antwoordde Mr. Lancaster. U hebt gelijk. Ik heb hier op dit papier den naam van m'n bankier en ook de namen en adressen van twee heeren, die U zeker alle gewcnschte in lichtingen zullen verschaffen. Nell kreeg een kleur. 'Zij voelde, dat hij een antwoord verwachtte, in dien zin dat zij z'n mededeeling over de refe rentie bij voorbaat voldoende achtte en er niet aan dacht inzage van het papier te nemen. Zy strekte haar hand er naar uit en verbeeldde zich een glimp van teleur stelling op Mr. Lancasters gladgeschoren gezicht te zien. Het eenige, wat ik U zou willen vragen, merkte hij op, toen hij baar het papier met schijnbare bereidwilligheid overreikte, is dat U me morgen Uw be slissing laat weten. Ik moet met den nachttrein terug, en zou het prettig vin den om de zaak met U af te doen voor ik wegga. Ik moet er eerst met myn moeder over spreken, gaf zij beslist ten antwoord Ik kan voor dien tijd onmogelyk iets de finitiefs met U afspreken. Mr. Lancaster's oogen schitterden. Misschien, opperde hij. zou het wel zoo goed zijn. als ik eens met Uw moe der ging praten. Mogelijk kan ik haar de voordeelen van deze betrekking duidelijk maken. Wordt vervolgd. Frit De Echo van het Zuiden, =Waalwpsclie en Langstraatscbe Conrantj VOO; I I SLECHTS PER PAK 3 MMiaCHAPpy VAN VERZEKERING OP HET LEVEN Douwc Egbem Echte frfevhe Heer en-Baai «n Varirus KederUvids^geurigste pijptabak.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1