&SPmiN BINNENLAND. ADVERTEERT IN DIT BLAD. BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. den naar Veghel ingezonden voorraad- staat gedateerd op 2 Sept. He'geen natuurlijk een fout is. Hij had boven dien bij het schrijven der bons eenige vergissingen gemaakt met den datum, welke hij later had doorgehaald Als men nagaat dat de fi'iaalhou- ders in den regel bestaan uit onge. gehooid personeel, kan men een dergelijke doorhaling gemakkelijk verklaren. 2 In Hapert had de filiaalhouder bij het ontvangen in één geval zich vergist met den datum, welke fou' hij direct had hersteld Hij kon echter aantoonen, dat alle rogge op den befrtffenden voorraadstaat vermeld, vóór 1 Sept. was ontvangen. 3. In St. Oedenrode had de filiaal, houder alle aanwezige rogge op 1 Sfpt. ontvangen behalve één post van 500 K G welke wel vóór J Sept. was opgegeven, doch pas op 3 Sept. voormiddag was ontvangen. Hij vernam de nieuwe regeling pas op 4 Sept. per circulaire. 4. In Leende was op 1 Sept. een groote partij rogge dien dag door de boeren geleverd, gedena'ureerd. Daar bij had de filiaalhouder volgens zijn verklaring een reeks bons abusievelijk verkeerd gedateerd en 's avonds op 1 Sept bij het opmaken van den voorraadstaat de vergissing bemerkt en de datums doorgehaald. Tengevolge van latere onderzoe kingen staat voor de C.H V nog niet vast, of in Leende niet eenige af wijking is geweest van de door de C H.V. opgegeven voorschriften' De bedragen, die daardoor mogelijk teveel zijn uitbetaald beloopen resp f2 50, f2,50. f4,— en in één geval f60,— De betrokken filiaalhouders hebben natuurlijk in geen enke opzicht eenig persoonlijk voordee daaruit kunnen trekken, evenmin de C H V. Elders werd reeds bericht dat het rijk door de C.H.V."voor duizenden guldens was benadeeld. Het is wenschelijk dat er naar gestreefd wordt volledige klaarheid in de zaak te brengen en wij twijfelen er niet aan of dit zal gebeuren. Maar na wat tot heden bekend geworden is over de aanleiding tot de schorsing meenen we dat zaak wel wat wordt opgeschroefd Maar intusschen laat ons het onderzoek en 't verdere verloop af wachten alvorens een ootdeel uit te spreken. (Wij pntvingen over deze kwestie een artikel van den heer W. Sassen te Geertruidenberg, die in het voor gevallene aanleiding vindt om! tegen den C.H.V. en haar leiding van leer te trekken. Nu het onderzoek echter nog gaande is, achten wij het beter dit stuk niet op te nemen. Red.) iwzaji stucU &£j£pt het product van vertrouwen. Eischen van de Centrale. Het bestuur van de Akkerbouw Centrale heeft de volgende eischen gesteld voor de opheffing dezer schorsing 1 det alle filialen, waar afwijkingen geconstateerd waren, tot 1 September 1935 geen rogge zouden mogen denatureeren 2. dat het dienstverband tusschen de C H V. en de filiaalhouders, die in overtreding waren, zou moeten worden verbroken, dwz. dat deze menschen van hun betrekking ont heven zouden worden 3. dat onmiddellijk een onderzoek zou worden ingesteld bij alle fiiialen van de C. H. V. op kosten van de CH.V. zelf. Pas na beëindiging van dit onder zoek wenscht de Akkerbouwcentrale te beslissen of de schorsing kan op- gegeven worden. De crisis-accountants en controle- diensten zijn inmiddels hun onder zoek begonnen. Naar de Msb ui> Breda verneemt, is daar reeds een gedeelte van een hotel afgehuurd, van waaruit Westelijk Brabant wordt gecontroleerd. Molenaars en C.H.V De R K. Middenstandsorganisatie van Geertruidenberg zond aan den Hoogeerw. Heer Deken van Valkens waard het volgende telegram van instemming en dank; „De R. K. Middenstandsorganisatie van St. Geertruidenberg heeft mei groote dankbare belangstelling ken nis genomen van Uw eerlijke rechtvaardige houding inzake kwestie C H.V. van den N C B. en mole naars van Valkenswaard. W. SASSEN, Voorzitter ANTOON DUPONT, Secretaris." Het betreft hier de kwestie, dat ondanks het feit dat o m. de Hoog- earw. Deken van Valkenswaard ge kant was tegen het vestigen van een coöperatieve maalderij deC H.V toch haar zin heeft doorgedreven. Hierdoor is een conflict ontstaan tusschen de Hoogeerw. Heer Dekenenden direc teur der C.H V. den heer Deelen. Eerstgenoemde heeft openlijk zijn misnoegen geuit over het feit dat de C H.V. den particulieren molenaars het leven onmogelijk maakt. Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana moet nog haar kamer houden, maar overigens gaat haar gezondheidstoestand goed vooruit. M. de Koningin beschermvrouwe der K.N.A.C Naar het Corr. Bureau verneemt heeft H. M. de Koningin het be schermvrouwschap aanvaard van de Kon. Nederl. Automobiel Club. I)e Waalbrug Ie Nijmegen. De onderbouw van de Waalbrug te Nijmegen is thans geheel gereed, de bovenbouw van het eerste ge deelte aan den Lentschen kant komt deze week klaar. De loop der bevolking van Nederland over 1933. Het centraal hut eau voor de sta tistiek heeft de statistiek van den loop der bevolking over het jaar 1933 gepubliceerd, waaraan hier enkele van de belangrijkste gegevens worden ontleend. De totale kevolking op het eind van 1933 beliep 8,290,389 zielen, tegen 8,183,392 op het eind van 1932, zoodat de absolute toeneming van de bevolk ng over 1933 wederom ruim 100,000 zielen bedroeg. Dit accres is echter niet gelijkelijk over het geheele land verdeeld. De grootste steden en de gemeenten met mindi r dan 500(1 inwoners toonde de ge ringste toeneming, de overige steden vertoonden sterkeren aanwas. Een vertrekoverschot bezitten wederom uitsluitend de kleinste plaatsen. De steden, welke in 1933 in be volking achteruit liepen waren En schede en Vlissingen. Terwijl het geboortecijfer over de periode 19^9 '33 nog 22.17 per 1000 inwoners bedroeg, vond er in 1933 een daling plaats tot 20.80. Voorde groote steden bedroeg dit cijfer 6 21 voor de gemeenten beneden 5000 inwoners 23.49. De daling is zeer groot voor de provincie Limburg Vergeleken met het gemiddelde van 1929 _'33 daalde het sterftecijfer van 9.43 tot 8.75 per 1000 der be volking. Na het laagtepunt in 1932, schijnt het aantal huwenden zich weer in opgaande lijn te bewegen. Het aanial echtscheidingen, dat tot 1931 sterk gestegen was, toont de laatste jaren neiging tot daling. De Bruggenlol. De N. V. Bataafsche Import Mij. richtte een adres aan de Tweede Kamer waarin bezwaren worden opgesomd tegen de bruggenlol en waarin verzocht wordt het desbe treffende wetsontwerp goedkeuring te onthouden en het daarheen te leiden, dat de bouw dezer bruggen zonder tolheffing tot stand komt, daarbij uitgaande van de gedachte, dat slechts een tolvrij wegennet met tolvrije bruggen gevoegd bij een zoo min mogelijk belemmerd wegverkeer leiden kan tot die bevordering van consumptie van binnenlandsche pro ducten, tot die stijgende bron van Staatsinkomsten en arbeidsgelegen heid voor velen, die ons economisch leven in dezen tijd meer dan ooit noodig heeft. In Musis Sacrum ie Arnhem is Zaterdag een protest vergadering gehouden, uitgeschreven door den Bond van bedrijfsautohouders in Nederland, ter bespreking van het wetsontwerp inzake het heffen van tol op de nieuwe bruggen. De ver gadering werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van gemeentebe sturen, kamers van koophandel en fabrieken, handel, industrie, land en tuinbouw en transportwezen. Zeer vele adhaesiebetuigingen waren bin nengekomen. De burgemeester van Amsterdam over zijn Russische reis. De reis van burgemeester de Vlugt naar Moskou heeft in sommige bla den critiek uitgelokt. Naar aanleiding daarvan heeft de heer de Vlugt o.m. het volgende verklaard «Mijn reis, welke ik tijdens mijn verlof gemaakt heb, heeft de aan dacht in de pers getrokken. Ik ben daarover verheugd, maar ook ver. baasd. Ik heb niet alles gelezen. Lot of blaam laat mij volkomen koud.» Van mijn verlof heb ik gebruik gemaakt de belangen van de «Ne derl. Scheepsbouw Maatschappij« te dienen, niet als president-commis saris, maar als burgemeester. Ware ik geen president-commissaris ge weest, dan zou ik het ook gedaan hebben, zooals ik ook voor andere industreën, b.v. de diamant industrie gewerkt heb. Men moet daarin geen politiek zien, maar vertrouwen hebben. Als in een stad, waar de werkloosheid zoo groot is, de burgemeester op zijn stoel blijft zitten en niets doet, gebeurt er niets. Als mijn bezoek aan Rusland or ders ten gevolge zal hebben, zal ik mij daarover zeer verblijden, niet als president commissaris maar als burgemees:er van Amsterdam, waar tienduizenden uitzien naar werk. Econ. toestand van Nederland. Aan het overzicht van den econo mischen toestand van Nederland in 1934, samengesteld door hel Centraal Bureau voor de statistiek, ontleenen wij het volgende Had het aanvankelijk kunnen schijnen, dat 1932 ook voor Neder land het dieptepunt der crisis had gebracht 1933 toch gaf op ver schillend gebied eet ige ontspanning te zien in 1934 ging de geheele verbetering weer te loor. De werkeloosheid, na uitschakeling der seizoe.'.invloeden, die in 1933 vrijwel het geheele jaar op hetzelfde peil gebleven was, steeg in de eerste helft van 1934 (na een korte inzin king in de wintermaanden als gevolg van het abnormaal vroege voorjaar) snel, en in de tweede helft geleide lijk. Het absolute aantal der als werkloos bij de arbeidsbeurzen in geschreven werkzoekenden bereikte op 31 December 1934 414 400, het hoogste cijfer, dat tot dusver gere gistreerd werd. Vrijwel in alle be langrijke beroepsgroepen was de werkloosheid eind 1934 belangrijk grooter dan eind 1933. Groote order voor de scheepsbouw. De Bataafsche Petroleum Mij. heeft aan een combinatie van Nederland sche scheepswerven de opdracht ge geven tot den bouw van zes tank schepen. De opdracht loopt over een bedrag van ruim zes millioen gulden, en zal de scheepswerven, die anders zouden moeten zijn stop gezet, voor verscheidene maanden van werk voorzien. Ook «Werkspoor» heeft een be langrijke opdracht van de Bataafsche gehad. Russische bestellingen. Van Sovjet-Russische zijde is aan de werf Gusto te Schiedam opdracht gegeven tot den bouw van twee groote baggermolens, welke tevens met een persinstallatie zullen worden uitgerust. Bij Verschure Go's Scheepswerf en Machinefabriek te Amsterdam zijn vijf sleepbooten door Sovjet Rusland besteld. De leerfabriek te Bussem gaat verdwijnen. Reeds een tiental jaren geleden zijn met de directie der N,V. Hollandsche Huiden- en Ledermaatschappij on- handelingen gevoerd door het ge meentebestuur van Bussem, ten einde te verkrijgen, dat het bedrijf dier onderneming aan den Huizer- weg zal worden opgeheven. De fa briek ligt op een terrein, dut vroeger tot het grondgebied van Hilversum behoorde, doch is gaandeweg in de bebouwde kom van Bussem komen te staan. Toen de fabriek in 1932 ernstig door brand werd geteisterd en de N.V. het verbrande gedeelte weder wilde opbouwed, hebben B. en W. de onderhandelingen hervat, welke thans tot overeenstemming hebben geleid ten opzichte van op heffing van het bedrijf. De N,V. zal haar hedrijf aan den Huizerweg geheel stilleggen en de fabriek sloopen. De N.V. heeft reeds getracht haar fabriek op het strand aan het IJssel- meer te Huizen te slichten, doch rijkswaterstaat gaf geen vergunning. Intusschen verheugen deomwonen den zich over deze verdwijning, aan gezien de fabriek een zeer onwel- riekenden geur verspreidde. Dr. Colijn wijkt niet voor de actie tegen de tollen. Omtrent de conferentie van den Commissaris der Koningin in Gelder land, de burgemeesters der gemeente Arnhem en Nijmegen, en twee leden van Ged. Staten van Gelderland, met minister Colijn, naar aanleiding van het wetsontwerp tot tolheffing op de bruggen, verneemt de «Tel.» dat de minister bij het gevoerde onderhond zeer duidelijk heeft laten nlijken, dat hij er niet over denkt tegenover de in het land ontstane actie zijn standpunt te wijzigen. Het betreffende wetsontwerp zal eerst in de Tweede Kamer worden behandeld en van het parlement zal het afhangen of de tolgeldheffing op de bruggen zal worden ingevoerd. De regeering ziet in de werkver ruiming, welke dooi bruggenbouw in versneld tempo verkregen wordt, een groot belang, en acht de finan- cieering van de uitvoering alleen mogelijk op de in het wetsontwerp aangegeven wijze. Inkrimping van aantal kippen bij bouwboeren verwacht. Naar de «Telegraaf» verneemt is binnenkort een regeeringsmaatregel te verwachten, waarbij het den boeren met meer dan 20 H.A. bouwland verboden zal worden een grooter aantal dan 25 kippen te houden. De legeering hoopt door dezen maatregel te bereiked, dal de pluim- veehoudeiij v.ior de kleinere boeren op het zand loonend wordt. Distributie van Groenten aan Werkloozen. De in November van het vorig jaar door den Minister van Sociale Zaken in uitzicht gestelde distributie van goedkoopc groenten aan werk- loozen is door de Nederlandsche Groeuten— en Fruitcentrale ter hand genomen. Voorloopig werd een proef genomen in enkele gemeenten. In de paar weken dat het distributie systeem thans werkt, is gebleken, dat bet systeem voldoet en dat de proef als geslaagd kan worden beschouwd. De Nederlandsche iGroentenen Fruitcentrale levert de producten in een ruime sorteering en in prima hoedanigheid aan de gemeenten. Op dit oogenbhk worden zes verschillende soorten beschikbaar gesteld, zoodat er voldoende^ variatie^.in het menu gebracht kan worden. De kwaliteit van het geleverde product wordt door de uitvoerders der distributie zoowel als door de werkloozen geroemd. ^Zooals indertijd door den Minister is medegedeeld, worden de goedkoope groenten uitsluitend gedistribueerd voor de gesteunden. Het is de taak der gemeenten naukeurig toe te zien, dat alleen de menschen die door hun lage inkomsten practisch niet in staat zijn groenten te koopen, van de goedkoope groenten gebruik kunnen maken. Bij het thans in enkele ge meenten beproefde systeem is dit bereikt door het uitgeven van bons aan de werkloozen. Alleen op deze bons zijn de groenten verkrijgbaar. De practiscbe ervaring van de enkele weken heeft geleerd dat het welslagen van de distributie verzekerd is, als de werkloozen zelt en de gemeenten die voor de distributie moeten zorgen hun volle medewer king verleenen. Verwacht mag worden, dat spoedig uitbreiding aan het plan kan gegeven worden, zoodra meer gemeenten eraan deel nemen. Twee ideeële dingen worden er mede bereikt; een voedzaam volks- voedsel wordt verdeeld daar waar het gebruikt kan worden en de tuinder vindt een afzet voor zijn dikwijls onverkoopbaar product. De Europeeschop elitiek. Belangrijk Fransch- Engelsch accoord. De reis van de Fransche minis ters Flandin en Laval naar Londen heeft geleid tot een accoord, dat beschouwd wordt als een zeer be- langrijke stap in de richting van de consolidatie van den Europeeschen vrede. Naar men zegt brachten de Fransche ministers bij hun bezoek een rapport mee van oud-generaal Weyg-md, waaruit zou blijken, dat het leger van Duitschland op het oogenblik reeds even sterk zou zijn als dat van Frankrijk en dat de Duitsche luchtmacht zelfs op zou kunnen tegen de gezamenlijke lucht vloot der vroeger geallieerde mo gendheden. De resultaten der besprekingen kunnen als volgt worden samen gevat 1. Engeland sluit zich aan bij de accoorden van Rome, met name wat betreft de handhaving van Oos tenrijks onafhankelijkheid. 2. Rechtsgelijkheid voor Duitsch land op bewapeningsgebied (schrap ping van deel V van het verdrag van Versailles) moet gepaard gaan met organisatie der veiligheid, óók in Midden- en Oost—Europa. 3. Als onderdeel dezer organisatie moet Duitschland weer lid van den Volkenbond worden. 4. Engeland en Frankrijk noodigen de andere Locarno-mogendheden (Italië, Duitschland en België) uit een speciaal verdrag voor luchtde- fensie te sluiten. 5. Zoodra de betrokken landen geantwoord hebben, worden de Fransch-Briische besprekingen her vat. In de hoofdsteden heeft dit resul taat een goeden indruk gemaakt. België heeft zich aanstonds bereid verklaard deel te nemen aan het luchtdefensie— verdrag. Ook in Berlijn stemt men zeer met het resultaat in. Hitier heeft den Britschen gezant, sir Eric Phipps, medegedeeld, dat Duitschl. bereid is over de Fransch- Engelsche voorstellen te onderhan delen. In zake het luchtpact zou Hitier te kennen hebben gegeven, dat Duitschland dit in beginsel kan aanvaarden, vooral, omdat dit pact tevens een erkenning van het bestaan der Duische luchtmacht be- teekent. De gezant heeft Hitier medege deeld, dat een Engelsche delegatie, onder leiding van minister Simon of Eden binnenkort een bezoek aawebaseerc Berlijn zal brengen. T-ke 0v< Berlijn accoord met het DonaupQ(:la]'\dde\en De Duitsche gezant te Rome heefp001^' de Italiaansche regeering ervan invervverPc kennis gesteld dat Duitschland prir" 1 cipieel accoord gaat met het Donauslu^ ,vetl pact, dat op 7 Januari tusschei^1 Laval en Mussolini is gesloten. niet sten Geen mijnstaking in België, Zaterdag is te Brussel 'n buitenS°Maar gewoon mijnwerkerscongres gehoU hct N V den inzake de regeling der mij^n dei werkerspensioenen. Met bijna algt j.,t er is nteene stemmen werd besloten om0nderin« gezien de tegemoetkomende houdinrn'jsaties° der regeering, op 4 Februari ai of het niet over te gaan tot een algemeenst de stalling. EjvolutU Studenten—relletjes. maatregi In het universiteitsgebouw van Bei vraag grado is het tot bloedige botsingen van gezi gekomen tusschen politie en com. men vai munistiche studenten, waarbij eer. Versta persoon werd gedood en verschil de din< lende andere min of meer ernstig waken i verwondingen opliepen. Met c Ondanks den versterkten orde.ruimte, dienst is het in het Quartier Latin te Parijs weder tot protestdemon stralies gekomen van Fransche stu denten tegen het toelaten van bui] tenlanders aan de universiteiten. G Er werd beweerd dat 78 pCt. der Ook studenten der Fransche universitei- belan«sl ten vreemdelingen waren en he; vergade percentage blijkt slechts 20 pCt. Kruis g (Buiten verantwoording van de Red.] dat geei ring aa althans Niet all zijn tev werd r voor d de Ech het bl Mijnheer de Redacteur Daar een enkele opmerking ter jaarvergadering van het Groene bereikt. Kruis door mij geplaatst, in uw blad ondergi een ingezonden stuk heeft uitgelokt, zijner t meen ik, om misverstand te ver mij- behoeft den, even uw gastvrijheid te moeten omschi vragen. Meer Mijn informatie ging naar de »ingezc samenstelling van het T.B.C.-fonds lende») en de verhouding die er bestond tusschen dit fonds aan de ééne zijde met het Groene Kruis en aan de andere zijde met het Darmes-Comité voor de kermis. Toen mij uit het antwoord bleek dat het Groene Kruis met dit Comité in 't geheel geen contact hield en in het T.B.C.-fonds geen zeggenschap had, was de zaak voor mij af. omdat dan het Groene Kruis ook geen ver antwoording draagt. Ware de verhouding anders ge weest, dan hadden het T.B C.-fonds en het Dames-Comité minstens moe ten weten, dat het Groene Kruis ook het orthodox protestantsche volks deel onder zijn leden telt. Men kon dan bij de keuze der middelen, om het mooie doel de T.B.C.-bestrijding te bevordeien, met de bezwaren, die niet ik persoonlijk maar het geheele genoemde deel onzer bevolking heeft, rekening houden. En op grond van de buiten gewoon goede samenwerking, die te dien opzichte hier in Waalwijk be staat, twijfel ik er niet aan, of men zou dit ook hebben gedaan. De ontboezeming van «Een belang stellende», dat hij 't dienomtrent niet met mij eens is, ware volkomPn te billijken, als de toevoeging «natuur lijk» achterwege ware gebleven, tenzij dit verklaard was door onderteeke- ning van zijn schrijven. Want dat de opvatting van ons roomsch— katholieke, zoowel als van ons vrijzinnig protestantsche volksdeel ten opzichte van de Zondagsheiliging en van de kermis anders is, dat is overbekend. Wij wenschen dan ook niet onze meening aan anderen op te dringen, wat wij vragen is eer biediging ook van ons beginsel. De andere kwestie ligt min of meer in dezelfde lijn en juist omdat uw inzender die zaak schijnbaar anders aanvoelt dar. ik, gaat hij naar zijn meening mijn bezwaar onder strepen, in wezen staat hij ver van mij af. Aan de afd. Waalwijk van den Ned. Bond van Fabrieks— en Transportarbeiders wordt een zaal van het Wijkgebouw verhuurd voor vergaderingen wijl men nergens terecht kan. Omdat nu het Wijkgebouw nooit voor dergelijke doeleinden wordt gebruikt, doch als helper in den nood fungeert ten opzichte van deze socialistische vereeniging, daarom heb ik mijn bezwaar geopperd. Het Groene Kruis streeft dan m.i. zijn taak voorbij. En nu omgekeerd, als het gebouw regelmatig werd verhuurd voor ver gaderingen, dan zou ik er niet het minste bezwaar tegen hebben om ook aan deze organisatie gastvrijheid te verleenen. 't Is mijn vaste ovei tuiging dat een tactiek, om den menschen ver gaderruimte te onthouden, nooit een beweging zal smoren. Is de Christe lijke Kerk niet in de Catacomben gegroeid Laten we in deze steeds beginselen tegenover beginselen plaatsen. Dat is eerlijke strijd I Ais onze publieke beginselen zijn zeer v het Al} stellen< beweri N.V.V. Het merkt de hee enz. r het ge we een Gerefo maar lacht 1 zoudei om de langste het N. Het nen r van h lijkt o B dat N Wij kg vergac toch,z Is het maats dergel vereei zaal sprak neme lijden uitzoi er rr rood gester belan is zee zijn L Kruis leden N.VA ook te ve (gelul verge Kruis Alger listen He lid is voor: lister waar leder Ge niet een weid wijst M; Waa ken zijn, staat leenl ik B. lid part Di teld dat Moe nog H die won liste met 'té komen bij ons klimaat ge regeld voor; Groene Kruis en N. V. V.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2