Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON EERSTE BLAD' ABONNEERT 0 OP DIT BLAD. HET HUIS IN DE STILTE DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. mmer Wederom een Vredes- kans voor Europa* DOOP. ERVARING WTEDm (/"CRÈME ZATERDAG 9 FEBRUARI 1935 58c JAARGANG. «■ra* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-.dre.ECHO. Advertentiën moeten Woensdag Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 ufi in ons bezit atJn. Bi] contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: SO cent per regel; minimum 1.50. Via het bewapeningsrecht voor üuitschland naar de ontwapening Al zijn we dan ook nóg zoo vaak teleurgesteld in onze verwachtingen, wanneer we meenden, dat de vredes- zon over Europa was opgegaan, toch ziin we nog niet geheel ontmoedigd en de menschheid hóópt weer, her kreeg haar vertrouwen, toen dezer dagen over de Fransch—Engelsche overeenstemming werd bericht, welke inzake belangrijke Europeesche vraagstukken zou zijn bereikt en perspectieven opent van ontwape ningsmogelijkheden. De Engelsche regeering heetteinde- liik de Franschen kunnen overhalen •om niet langer Duitschland als een overwonnen en ontrecht volk te behandelen. Beide regeeringen zijn nu be eid om de artikelen uit het Vredesverdrag te schrappen, welke aan Duitschland het recht op een eigen bewapening van beteekenis ontzeggen. Hoe vreemd het ook moge klinken: Duitschland moetin haar bewapeningsrechten worden hersteld, willen we in Europa tot een algemeene bewapeningsvermin dering kunnen geraken. Zoolang de vroegere geallieerden Duitschland kleineerend bedillen en bedwingen, zal dit groote volk alle middelen te baat nemen om clan destien zich de macht en de kracht te verwerven, welke haar niet langs legalen weg te bereiken wordt ge laten. Deze clandestiene actie wekt natuurlijk reactie, d.i. opdrijving der bewapening. Hitler heeft meermalen van de -vredelievendheid van Duitschland getuigd door het land haar gelijk- van „De Echo van het Zuiden". gerechtigheid te hergeven, stelt men de regeerders in staat om van dien vredeswil ook door daden te getuigen. Nu Duitschland het recht her krijgt om te bewapenen, nu kunnen haar vertegenwoordigers, zonder iets van 's rijks eer te offeren, ook met de vertegenwoordigers van andere landen om de conferentietafel gaan zitten om te overleggen, wat men onderling voor den vrede kan be reiken door een vrijwillige beperking van elkanders rechten. Samensprekingen met zulk doel liggen thans ook in de plannen van de°Fransche en Engelsche regeering omsloten men verwacht de instem ming van Berlijn. Lang niet alles is reeds in kruiken en kannen, volstrekt niet, maar er zijn gunstige kansen voor den vrede geschapen Aan Duitschland worden voorwaarden gesteld voor het her krijgen van de gelijkgerechligheid, maar het zijn geen onteerende voor waarden. De terugkeer van Duitsch land naar Genève wordt vereischt deze zal inderdaad benoodigd en -L zijn voor een vlotte Europeesche samenwerking. Het afsluiten van een gezamenlijk Europeesch Lucht-pact wordt verlangd en dat is ongetwijfeld, omdat Frankrijk veiligheid zoekt, maar aansluiting bij zulk een Lucht, pact behoeft voor de regeering te Berlijn geen bezwaar te zijn, wanneer ze het tot nu toe heeft gemeend, dat het Duitsche volk geen revanche- gedachte meer koestert. Er is in Londen belangrijk werk voor den vrede verricht. Als Duitschland thans blijk geeft, dat het inderdaad den vrede wil, óók voor de toekomst, dan zal het niet moeilijk zijn om tot een gedeelte lijke Europeesche ontwapening te komen. Welk een schoon en glorierijk jaar zou 1935 in de geschiedenis kunnen worden, als de sombere crisiswolken eens wilden wegtrekken en de Zon van Vrede ter kimme kon worden bestatigd Jhr. mr. van Sasse van Ysselt. Jhr. mr. A. F O. van Sasse van Ysselt, de nestor onzer Eerste Kamer Ï9 voornemens na het beëindigen van de loopende zittingsperiode in verband met zijn hoogen leeftijd zijn mandaat ter beschikking te stellen. Hij zal echter niet aftreden, dan na overleg met de R. K. Statenclub, die hem als afgevaardigde van de Eer9te Kamer kiest. Het Uiver rapport. Het rapport van ir. van der Maas over de .Uiver"-iamp is bij de Re- geering ingediend. Naar het Vad. verneemt, is dr. ir. H. J. v d Maas in zijn rapport tot drie conclusies gekomen. Ten eerste sluit hij blikseminslag als oorzaak van de ramp uit Ten tweede is hij van meening, dat breuk van het toestel (van staart, roer en of vleugels) niet waarschijnlijk is. Ten derde concludeert hij dat de oorzaak van het ongeluk toegeschreven moet worden aan slechte vliegeigen- schappen van het toestel, die in de luch'golvingen rondom de onweersbui bij Rutbah Wells noodlottig zijn ge worden. Naar aanleiding van deze conclusie herinneren wij eraan, dat de Rijks studiedienst voor de luchtvaart voor de Douglas-Uiver een voorloopig be- wijs van luchiwaardigheid afgegeven had, omdat het toestel bij het onder- zoek van dr. ir. van der Maas niet geheel bleek te voldoen aan de eischen die men te onzent stelt Hiermede stond de reis van dr Wolff en de heer v. d Heyden naar Santa Monico in Californië in verband. Er is thans een speciale commissie aangewezen, welke aan de hand van het rapport van dr. ir. van der Maas, de ooizaken van de Uiver.ramp zal onderzoeken. Hoog water De laatste Jagen komen uit de aan de Maas gelegen steden en dorpen voortdurend berichten over hoog water. In Roermond was gisteren het water, de laatste 24 uur, 55 c M. gewassen en van 17 67 M. gestegen op 18 22 M.+ NA P. In den omtrek van Roermond zijn vele uiterwaarden ondergeloopen en de weiden staan blank. In Grave is het water de laatste 24 uur 48 c.M. gewassen. In Zuid Limburg is de Maas tot aan den rand van de oevers gestegen. Eenig gevaar behoeft men ech'er niet te vreezen, want nog in 1926 zijn de dijken zeer stevig hersteld. Levenslang geëischt Tegen den jongeman, die enkele maanden geleden te Haarlem zijn vroeger meisje vermoordde en daarna in de woning brand stichtte is heden levenslange gevangenisstraf geeischt Handelsbesprekingen met België De handelsbesprekingen met België zullen waarschijnlijk eerst de volgende week worden voorigezet. Duitsche communisten gearresteerd. Te Amsterdam is een complot van 20 Duitsche communisten gearresteerd, die de geheime organisatie in Duitsch land wilden steunen. Het complot heeft vertakkingen over heel Neder land, o.m. ook in de mijnstreek. Vliegtuig ongelukken. Een vliegmachine der militairelucht- afdeeling in Ned Indië wordt vermist, een ander toestel stortte in een ravijn. Bij weer l^^e/7 w/na >20-30-60c*. Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. 4. Mijn moeder is een beetje invalide, en ik ben bang dat een onderhoud met U haar te veel zal vermoeien, maar ik geloof wel, dat ik U voor morgenmid dag mijn beslissing kan mededeelen. Laten we zeggen, morgen om onge veer twaalf uur, besloot Mr. Lancaster, want als ik dan geen antwoord heb, zal ik mü moeten verstaan met de dames die ik reeds afgewezen heb. Ik heb de adres sen van twee of drie genoteerd, maar ik moet U eerlijk bekennen, juffrouw Davenant, dat U mij meer aanstaat dan ëén van de anderen. Er was een jongedame, die juist voor mij binnen geroepen werd, ver telde Nell, ik dacht, dat zij een heel goede kans zou maken, en had wel ver wacht dat U haar aangenomen zoudt hebben. —Dacht U dat werkelijk Nu, ze was juist dat soort jongedame dat ik in geen geval zou genomen hebben. Een hard, nuchter meisje, wier interesse slechts uitging naar wis- en natuurkunde. Maar 1 ik moet iemand hebben, die me helpt om het mijn pupil aangenaam te maken, en haar van verkeerd gezelschap of scha delijke invloeden af te houden. Daaraan zal ze waarschijnlijk toch niet blootgesteld zijn, meende Nell. Het leek haar vreemd, zooiets te zeggen. De jeugd, merkte Mr. Lancaster op, staat altijd aan dat soort gevaren bloot. Mijn pupil heeft behoefte aan bescher mende liefde. U zult, naar ik hoop, dooi ■nii latpn lpidpn ten aanzien van haar Het vliegtuig dat getraceerd was binnen een cirkel met een straal van een kilometer is gistermorgen gevonden. Het bleek in den z.g. spook krater te liggen. ,Sergeant Wulms bleek bij den val den üood te hebnen gevonden. De schorsing van de C. H. V. Het bestuur der C. H. V. verzoekt opname van het volgende »Het bestuur van ue Cuöp. Han delsvereniging van den N.C.B. te te Veghel protesteert ten sterkste tegen de beschuldigingen van knoeie rij welke begaan zou zijn door de bovengenoende Coop. Handelsver- eeniging, zooals die door verschil lende bladen zijn gepubliceerd. Voorzoover bet ibans bekend is, zijn er bij eenige filiaalhouders af wijkingen geconstateerd tusschen hun bonboekjes en de door hen in gezonden voorraadstaien van rogge. Voor het allergrootste deel bleken die afwijkingen zeer goed te ver klaren. Daarenboven gaat het slechts over kleine bedragen en is ons nog geen enkel geval bekend, dat de filiaal houder bij zijn opgave een voordeel ten eige bate heelt beoogd. Opzet tot fraude is beslist uitgesloten. Wij zullen nadat het onderzoek beëindigd is een volledige mededce- ling omtrent deze aangelegenheid verstrekken. Wij meenen het recht te hebben te mogen eischen, dat men met het uitspreken van een oordeel wacht, totdat er voldoende gegevens zijn om te kunnen oordeelen. (w.gM. Cox, voorzitterH. M. Wellen, secretaris; J. P. van Dal, geestel. adviseur. De R.K. Molenaarsbond St. Victor meldt o.m.: In verband met de schorsing van de C.H,V. als aangeslotene bij de AkkerLouwcentrale en de volgens vrienden en handelingen in het alge meen. Z'n scherpe oogen waren, toen nij sprak, op Nell's gezicht gericht en ze voelde zich onder dien blik als gehyp notiseerd. Maar er lag zooveel redelijkheid in hetgeen hij zei, dat ze alleen maar, of schoon een beetje zwakjes, kon antwoor den Ja zeker Er is vast en zeker iets niet in den haak dacht Nell. Ik had moeten luiste ren naar wat dat meisje zei. Misschien probeerde hij haar de een af andere be lofte af te persen en ik vraag me af, of ze die misschien weigerde te geven Deze gedachte flitste snel door haar hoofd, maar nog voor ze haar zelfbe- heersching terugkreeg, stond Mr. Lan caster halverwege van zijn stoel op, alsof hij van plan was het onderhoud te be ëindigen. Ik geloof, juffrouw Davenant, be sloot hij, dat wij zoover gekomen zijn, als op het oogenblik mogelijk is. U moet nu naar huis gaan en met Uw moeder er over spreken, en ik vertrouw, dat ik morgen voor twaalf uur wat van l zal hooren. —Ik zal U tijdig mijn beslissing doen weten, beloofde Nell. Laten we hopen, dat deze gunstig is, eindigde Mr. Lancaster. Ik ben er van overtuigd, dat U een ideale gezel schapsjuffrouw zult blijken te zijn, en ik vertrouw, dat er geen bezwaren zijn. Ik hen ook genegen het salaris te ver- hoogen, ik ben bpreid het op honderd vijftig pond te stellen. Alles wat ik ver lang, is het arme meisje een geschikte vriendin te geven. Het salaris was inderdaad prachtig, en Nell was bijna huiten zichzelf door Mr. Lancaster's milde houding. Maar tóch koesterde ze, waarom wist ze eigenlijk niet. een verborgen antipathie tegen hem, die zich niet liet wegpraten. HOOFDSTUK IV. VADER EN ZOON. Niet zoodra was Nell Davenant het huis uit, of Mr. Lancaster sloot snel de deur, en liep naar den ouden man, wiens gezicht Nell instinctief vertrouwen had ingeboezemd. Mr. Lancaster sprak hem op een eenigszins barschen toon aan Waarom liet je op één na de laatste dame in de wachtkamer terug gaan snauwde hij. Je weet, dat dit lijnrecht tegen mijn orders inging. Deze dame was in de kamer voor ik het kon voorkomen, meneer stamelde de man. Ze zei, dat ze iets had laten val- Mr. Lancaster zweeg een oogenblik. Sprak zij met de dame, die zoo juist weggegaan is Ik kan het U niet zeggen, meneer, antwoordde de man met een onbewo gen gelaat. We zochten met zijn drieën naar het notitieboekje. Als ze iets zei, is het aan mijn aandacht ontgaan. Het lijkt wel, of alles aan je aan dacht ontgaat, spotte Mr. Lancaster. Als er weer een dame in huis komt, wees dan zoo goed je te herinneren, dat zij met niemand spreken mag. Heel goed, meneer Maar ik verwacht niet, dat er nog meer zullen komen. Ik geloof, dat ik een goede gezelschapsjuffrouw voor Claire gevonden heb. Je zult wel blij zijn dat te hooren, niet waar Jacob Als het een geschikte gezelschaps dame is, zal ik blij zijn meneer be kende Jacob. Geschikt lijkt ze zeker, ik vertrouw dat ik daar het beste over kan oordee len, zei Mr. Lancaster droogjes, en ging langzaam de trap weer op naar de ka mer, die hij had verlaten. Deze was echter niet leeg, toen hij daarin terugkeerde. Een jonge man stond bij de tafel met zichtbare interesse de verschillende foto's die daar lagen, Ie bekijken. Daarbij was er een van Nell Davenant, en de*e scheen zijn bijzondere aandacht te trekken. Dit is de beste van de heele troep, gaf hij te kennen, z'n hoofd oprichtend toen Mr. Lancaster de kamer binnen kwam. U hebt haar toch genomen, hoop ik Mr. Lancaster keek geërgerd. Hij liep haastig op de tafel toe. toen keek hij naar de foto in de hand van de jonge- man. Ja zeker 1 gaf hij na een oogenbuk van stilte toe. Ik geloof van wel. De jongeman keek hem aan en lachte. Ilij was Mr. Lancaster eenige zoon, en leek niet in het minst op zijn vader, be halve misschien in gestalte, ofschoon zwaarder en gezetter dan Mr. Lancaster ooit geweest was. Maar hij was blond, en had een hoogroode gelaatskleur. Z'n trekken waren niet onaangenaam van uitdrukking en zijn grijsblauwe oogen, hoewel niet bepaald intelligent, waren nogal goedig en eerlijk. Als je in de andere kamer bent wan neer hier iemand is, ging Mr. Lancaster na een oogenblik van stilte voort, zou ik je willen verzoeken je rustig te houden. Wat was je bedoeling, toen je de deur open maakte, deze weers loot, en zoo hard lachte, dat men je kon hooren. Ik wilde het meisje zien, zei de jon geman, dwaas lachend. Zij was de eenige van het stel, waar nog iets aardigs aan was. Ik denk, dat ze wel zal komen, her nam Mr. Lancaster. Ze is het soort meis je, dat we noodig hebben, ofschoon die juffrouw West die met den bril de juiste haarkleur had. Ik zou denken, dat deze er genoeg op lijkt, vond de jongeman, naar Nell's foto turend. Voral als zij haar haren wa% strakker opmaakt, zoodat ze niet zoo weelderig lijken. Maar waarom ging dat meisje met dien bril er zoo opgewonden vandoor? Zij was geprikkeld, vertelde Mr. Lancaster peinzend, toen ik haar een paar dingen over haar leiding voorstel de. Feitelijk had ik haar bijna aangeno men, maar ik merkte bijtijds, dat zij waarschijnlijk niet zoo gezeggelijk zou zijn. Toen ik haar zei dat ze een oogje op Claire's correspondentie moest hou den, stoof ze als een bezetene op en vroeg me of ik van haar zooiets schan delijks verwachtte. Neen, die was me te zelfstandig, daarom heb ik haar zoo gauw mogelijk weggewerkt, maar ik ben een beetie bang, dat ze iets tegen juf frouw Davenant verteld heeft voor ze weg ging en dat ik daarom geen defini tief antwoord kon krijgen. De jongeman stond nog steeds naar Nell's foto te turen. Ik berijp niet, waarom u dat haar moest vertellen. Haar wat vertellen? vroeg Mr. Lan caster, tegen z'n gewoonte in verbluft kij kend. Over die correspondentie? M'n bes te Cyril, wat een kind ben je nog! Denk je nou werkelijk dat we onze plannen kunnen uitvoeren, zonder te weten wat Claire schrijft, en van wien ze antwoord krijgt? Nee, dat niet, gaf Cyril toe, maar het lijkt mij toe, dat u geen meisje zoo ver zult krijgen, om dat tegenover een ander meisje te doen. Dat zal nog wel meevallen, gaf Mr. Lancaster ten antwoord, gelet op de werkelijke zwakke geest en slechte ge zondheidstoestand van Claire. Het lijkt me niet zoo lastig, om juffrouw Davenant er van te overtuigen, dat het voor het meisje het beste is haar onder controle te houden. Cyril onderdrukte een lachje. O, als men u hoort praten, barstte hij uit. Als men u met zoo'n ernstig ge zicht mooie woorden aan elkaar hoort flansen, zou men wonder-wat denken. Ik vraag me af, hoe u daar zoo'n slag van heeft, vader? Dat kan ik me maar niet begrijpen! Heusch, Cyril, je zou me een plei- zier doen als je ernstig bleef, beet zijn vader hem toe. Als ik er aan denk, hoe behulpzaam jij zou kunnen zijn, voel ik me soms teleurgesteld. Je moet wél be denken, dat de stand van zaken zóó is: Een groot deel van Claire's fortuin werd mij drie jaar geleden in handen gegeven. Over een paar maanden misschien zelfs eerder zullen we verantwoording m,oeten afleggen van hetgeen we er mee gedaan hebben en wat moeten we dan zeggen? Mij zullen ze in ieder geval mets vragen, gaf Cvril onbewogen te kennen. Wees daar maar niet zoo zeker van, antwoordde zijn vader. Je hebt het geld helpen opmaken, dat weet je heel goed. De vraag is, wat wij moeten doen voor dat wij rekening en verantwoording moeten afleggen. Ik heb een planne'je bedacht, maar je zult me moeten helpen, en me op verschillende manieren moeten bijstaan, want alleen kan ik het niet uit voeren. Wordt vervolgd. en Langslraatsthe

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1