Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. fluiten, FEUILLETON DF IN DE PIJP. I0PE EERSTE BLAD- 7tcts HET HUIS M DE STILTE GEMEENTERAAD, DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. tgel 9T€Q in «er IJS. mol i v;; S Het Wetsontwerp thans Ingediend SLECHTS PER PAK VEEL SCHOON GOED VOOR WEINIG GELD G: en [ER] 0E01 [HEEF afvaar WOENSDAG 13 FEBRUARI 1935. XIMMÜJK IJ. wuüiNourtu IJ rcDiiiu\Ki lyjj. döc JAARGANG. 'DeEcho van het Zuiden, aa I wij It s tli e en Langstraatsche €onrant« EN eens herbe M DC G. va Don gena de O Jtraal id, Se i 10 c oen 1 62 je boi k op teeg. Loon-* groo 38 bij jaar. hooili adastr sectie groot 1936 :n, v< Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, geiden, en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1 1-2Ö. Franco p. post door 't geheele rük 1.40. UITGAVE; WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adreaECHO. Advertentifin moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 ov ln ons bexlt stjn. B8 contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiên: 10 cent per regel; minimam ƒ1.60. Nadat we geruimen tijd niels meer hadden vernomen omtrent de plannen tot wijziging der gemeente- grenzen in de Langstraat, is thans het betrokken wetsontwerp door minister de Wilde bij de Tweede Kamer ingediend. Volgens het ontwerp zal hij de gemeente Heusden worden gevoegd de geheele gemeente Herpt benevens een gedeelte van de gemeente He- dikhuizen. gelegen ten Noorden van de Nieuwe Steeg ['en den Hoogen Maasdijk, voorts*, een gedeelte van de gemeente Oud-Heusden. Bij de en 2 aren, ie EPPgg^ K IMIIII 'lillU1' van :1 in m, ka irs. 1 ;el gr< en. 7 zijn ing d 359 van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. Nu, dat komt in orde, antwoordde Cyril gemelijk. Ik snap niet, waarom u mij er in haalt. Ik weet, dat u uw plan heel slim vindt, maar ik ben er nog lang niet zeker van dat het zal slagen. Waar om doet u het dan niet heelemaal op ei gen houtje? Claire zal alles doen wat u van haar verlangt. Tenminste, zoolang zij in dien vreemden, passieven totstand blijft. Ik durf er zelfs heel wal onder te verwedden, dat ze met u zou trouwen als u het haar vroeg. Ik met haa. ir ouwen M'n b"ste jongen, dat is eenvoudig onmogelijk. Het is wel een idee, gaf Mr. Lancaster toe, maar in dit geval volkomen uilgesloten. Waarom hield Cyril vol. Waarom zoudt u niet met haar kunnen trouwen? Beste jongen riep Mr. Lancaster uit, hem op de schouder kloppend. Be kommer je maar niet over mij. Zooals je weet hebben vrouwen geen attractie voor mij. Geloof me, ik heb een mooi plan voor ons beiden welzijn bedacht, en als je mij bij de uitvoering ervan wilt helpen, komt alles in orde Ik voel er weinig voor me voor m'n heele leven te binden. Ik zie niet in, waarvoor dat noodig is. wierp de jongeman weerspannig tegen. Als het tot een keus komt tusschen een huwelijk en de gevangenis, geloof ik, dat je wel een ander liedje zult zin gen. Hij lachte zachtjes, terwijl hij sprak en Cvril slenterde boos de kamer uit. gemeente Vlijmen wordt gevoegd de geheele gemeente Nieuwkuik, henevens het gedeelte van de ge meente Hedikhuizen, dat niet bij de gemeente Heusden wordt ge voegd. Bij de gemeente Drunen wordt gevoegd het gedeelte van de gemeente Oud-Heusden, dat niet bij de gemeente Heusden komt. Blijkens de toelichting heeft de gemeenteraad van Hedikhuizen tot de Kroon het verzoek gericht aan de Staten Generaal een voorstel van wet te doen tot uitbreiding van de gemeente met deelen van de ge meenten Vlijmen, Nieuwkuik en Herpt. Laatstgenoemde gemeenten stonden afwijzend tegenover dit ver zoek. Ged. S'alen van Noord Bra- bint hebben die afwijzende houding gedeeld. Inwilliging v*n dit verzoek toch zou niet brengen de zeerwen- sche'ijke wijziging der gebiedsin- deeling in de buurt van Heusden Ged Stalen hebben gemeend ge lijktijdig te moeten doen behande len het door hen in overweging genomen plan tol reorganisatie der gemeentelijke indeeling in de streek tusschen Vlijmen en Heusden. Dit plan is in het wetsontwerp be lichaamd. Voor den verderen inhoud der toelichting verwijzen wij naar het tweede blad. Nu de vereenigingsplannen dit stadium hebben bereikt, mogen we als vaststaand aannemen dat Hedik huizen c.a., Nieuwkuik, Herpt en Oudheusden c.a., met ingang van Mei a.s. als zelfstandige gemeenten zullen ve dwijnen. Daarom zullen er ongetwijfeld in de op te heffen gemeenten vele menschen zijn, die met bezwaard gemoed dit wetsont werp, welks lang uitblijven hen misschien weer eenige hoop had gegeven nat de zaak op de bekende lange baan geschoven zou worden, hebben zien komen. Het is nu een maal onvermijdelijk dat door de opheffing van bestaande gemeenten gevoelige snaren worden g troffen. Vooral deplattelandsgemeenten hech ten sterk aan hun eigen zelfstandig bestaan, hun eigen gemeentebestuur, HOOFDSTUK V. GEOFFEREY'S RAAD. - En informeerde Angela, toen Nell de huiskamer binnenkwam. Wat is het resultaat Nell ging een beetje bedrukt zitten. Ik weet niet,, wat ik er van moet den ken, Angela. Waarom, wil die man je niet heb ben Dat wel. Hij wil, dat ik met hen mee naar buiten ga, naar zijn land goed. Hen viel Angela haar verwon derd in de rede. Wie bedoel je met hen Ik weet het niet, antwoordde Nell. Hij sprak over niemand, behalve dan over zichzelf en het meisje, dat zijn pu pil is. Die is nogal ziekelijk. Hij wil, dat ik meega, en gezelschapsjuffrouw bij haar wordt. Natuurlijk Dat wist je toch Ja, maar er is iets meer, wat me niet aanstaat, en wat het is, weet ik niet, vertelde Nell. Anderen voelen het zelfde. Je herinnert je de woorden, die met potlood op m'n brief geschreven stonden Nu, vandaag, even voordat ik bij Mr. Lancaster werd toegelaten, kwam één van de eandidaten terug in de kamer waar ik zat te wachten, en raadde me aan op m'n hoede te zijn, want ze dacht dat niet alles in den haak was. Ik vraag me af, wat ze daar mee bedoelde? Misschien geldkwesties, opperde Angela. Misschien had ze een reden om aan te nemen, dat ze niet goed voor het geld zijn Ik weet het niet, maar ik zal je vertellen wat er gebeurd is. Hierop begon Nell verslag uit te brengen over haar avonturen van dien morgen, en ze zag Angela's gezicht hoe 'anger hoe verbaasder werd maar Angela reageerde heel anders, dan Nell verwachtte. Ik begrijp je gevoelens, begon ze, maar een mensch is geneigd, als hij ge waarschuwd is, de dingen argwanend te bezien. Ik zie heusch niet in, dat er iets achter steekt, waarvoor je bang hun eigen burgemeester. Het saam hoorigheidsbegrip binnen de overi gens zeer willekeurig gekozen ge meent grenzen zit van oudsher in het volk, het is historisch gegroeid, en vandaar dat men zeer ongaarne het zelfstandige gemeentelijke leven prijs geeft. Ook in de thans op te heffen ge meenten bestond en bestaat er die heftige tegenkanting, die wel het sterkst is tot uiting gekomen in Hed khuizen en Nieuwkuik. waar de g- meenteraden,dietochgeacht mogen worden niet alleen gevoels- doch ook rationeele argumenten te doen gelden, zich tot het laatst toe zoo krachtig mogelijk tegen de plannen verzet hebben. Dit alles is heel begrijpelijk des ondanks magmen zich mogeirk ver heugen dat Ged. Staten en de minister niet voor dit verzet zijn geweken en dat zij hun plan hebben doorgezet. Immers meer dan het gevoelsar gument moet hier wegen de over weging, dat de opheffing dezer vier kleine gemeenten een veel eenvou diger, beter en op den duur ook goedkooper administratief beheer mogelijk maakt, en bovendien dat door deze' samenvoeging drie aan trekkelijke gemeenten worden ge schapen, binnen wier wijdere grenzen ook de bloei van het economische leven beier zal kunnen worden be vorderd dan binnen de nauw-om- slolengemeensihuppen van voorheen. Mogen deze voordeelen binnen korte jaren metierdaad blijken, dan zullen ook de tegenstanders der vereeniging ook spoedig hun grieven tegen de vermeende onrechtvaardig, heid hun gemeente aangedaan, ver gelen zijn. zou moeten zijn. Ik ben niet bang viel Nell uit. Ik vermoed alleen maar, dat Mr. Lan caster iets achterhoudt, iets, dat ik misschien toch had moeten weten. Maar wat zou je dan nog moeten weten vroeg Angela, die heel zake lijk kan zijn. Kijk eens, je hebt nog geen recht om alles te weten, voordat je werkelijk aangenomen bent, behalve natuurlijk de voornaamste dingen. Maar wat me niet aanstaat, is, dat het lijkt of je haar moet bewaken, en haar er mis schien van moet afhouden om met an deren te spreken of in kennis te komen, alleen maar, omdat Mr. Lancaster niel veel met hen op heeft. Als je wantrou wend bent, kun je natuurlijk achter zoo'n verzoek iets zoeken, maar het kan evengoed volkomen normaal zijn. Mis schien is het meisje werkelijk zwakzin nig, of heeft ze wat eigenaardige nei gingen van haar ouders geërfd. Je kunt nooit weten Maar Angela. Wat een veronder stellingen!, riep Nell. Ik haat die advertentie!, barstte Angela impulsief los. Ik zal je zeggen, wat we doen! Geoffrey Langdale komt hier theedrinken; misschien kun je hem raadplegen en zijn meening eens hoo- ren. Alsof Geaffr<\y's meening eenige beteekenis voor mij zou kunnen hebben, spotte Nell, terwijl ze begon te lachen. Angela kreeg een kleur, en bracht met een geërgerd gebaar dat Nell heel goed kende de hand naar haar ge zicht. Wees niet boos, verzocht ze. Ik wilde je niet plagen. Alleen is Geoffrey Langdale jouw speciale vriend en niet de mijne, en daarom is het veel natuur lijker als hy belang stelt in jouw zaken, nietwaar? Ja natuurlijk!, stemde Angela, met afgewend gezicht, toe, en met een beet je toornig ongeduld in haar stem. Maar Geoffrey heeft ons toch altijd graag in alles van advies gediend. Je weet, dat hij moeder, toen wij hier kwamen, met veel van dienst is geweest, en ik vind het nogal onvriendelijk van je, dat te vergeten, Nell, want op alle mogelijke manieren helpt hU ons, mij niet meer DRUNEN. Verbetering van den Keiweg. Electrifi- catie Kuiksche Hei de. Nieuwjaars rede van den burge meester. De raad der gemeente Drunen ver gaderde Vrijdagavond ten gemeente huize, onder voorzitterschap van burge meester Mr. R. v. d. Heijden. Secretaris: de heer M. Veltman. Afwezig de heer de Wijs met kennis geving. Nieuwjaarsrede. De Voorzitter houdt de volgende nieuwjaarsrede: Mijne Heeren. Ik benut deze eerste vergadering in het jaar 1935 op de allereerste plaats om LI en Uwe gezinnen een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar toe te wenschen. Aan deze wenschen voeg ik toe een woord van dank voor de prettige wijze, waarop ik in het afgeloopen jaar heb mogen samenwerken met Uwen Raad en in het College van Burgemeester en Wethouders met de Wethouders. Ik vertrouw, dat deze samenwerking in 't aangevangen nieuwe jaar zal worden bestendigd en dat wij aldus gezamenlijk vruchtbaar werk mogen verrichten in het belang van onze gemeente. Terugblikkende op het jaar 1934 mo gen wij God dankbaar zijn, dat ondanks ernstige crisis-omstandigheden onze ge meente zich in een betrekkelijken bloei mocht verheugen. Wel ondervond zoo wel de schoenindustrie als het boeren bedrijf in het afgeloopen jaar tegenslag, doch met stoere volharding en met den noodigen ondernemingsgeest werd de dan iemand anders. In orde!, gaf Nell ten antwoord, een beetje geprikkeld doordat haar zuster Geoffrey zoo op een voetstuk plaat ste. Geoffrey Langdale was een levens lustige jongeman van vier en twintig jaar die sinds zyn schooljaren wanhopig ver liefd was op Angela. Ofschoon Geoffrey zelf arm was, voerde hij het praedicaat: Hooggeboren. Zijn vader was baron, en z'n oudste broer een beetje ziekelijk. Daarom vonden z'n moeder en zusters, dat hij met een rijk meisje moest trou wen en Angela moest laten schieten. Dientengevolge koesterde Nell 'n wrok tegen de familie Langdale. Zij waren nut de Davenants bevriend geweest, zoolang die volop geld schenen te hebben, maar toen de krach kwam hadden zij elk con tact met de weduwe en haar dochters verbroken, en gehoopt, dat Geoffrey het zelfde zou doen. Maar de jongeman was niet geneigd zich aan hun wil te onder werpen, en daarom bleef hij de familie geregeld bezoeken. Nell ontweek de vragen van haar moe der, die zij moeilijk voldoende kon be antwoorden, en besloot Geoffrey te raad plegen over de referenties, die Mr. Lan caster haar opgegeven had. Geoffrey Langdale was een blonde jongeman, met een knap gezicht en pret tige oogen. Hij was advocaat, ofschoon hij nog nooit iets te doen had gehad; maar hij leefde van een toelage van zijn vader op kamers, vlak bij de Theems, en hij had zooveel vrijen tijd, dat hij er geen raad mee wist. Geoffrey, we hebben je raad noo dig!, begon Angela, toen ze ria de thee met z'n drieën bijeen zaten. Nell heeft zich in haar hoofd gezet, om op een be trekking te solliciteeren. Op het eerste gezicht zou men zeggen, dat het een goede betrekking is, maar toch schijnt er iets te zijn; wat we niet kunnen be grijpen. Nu Nell, vooruit er mee. Vertel hem alles! Geoffrey luisterde zoo'n beetje uit plichtsgevoel, maar al spoedig werd zijn belangstelling gewekt en kreeen z'n ooeen een scherpe uitdrukking. Hij nam Nell's brief en onderzocht de met potlood ge schreven woorden. Toen keek hij naar de namen van de referenties, die Mr. Doufit Egberts Echte fnesche tteeren-Baai «n Baai-Tabak. Melange van rijpe tabaKKen. strijd gestreden. Ik heb vertrouwen, dat 1935 voor U. indien dan al geen volle dig herstel, toch in ieder geval verbete ring zal brengen. Wat betreft de werkzaamheden van Uwen Raad, mag ik met voldoening wijzen op meerdere belangrijke beslui ten en derzelver uitvoering. Zoo o.a. kwam in 1934 tot stand de verkabeling van het electrisch net voor het grootste gedeelte onzer gemeente, werd de To renstraat geheel nieuw bestraat en van een behoorlijke afwatering voorzien, werd een aanvang gemaakt met den aanleg van waterleiding in onze ge meente, enz. Van bijzondere beteekenis was ook nog Uw besluit tot verkoop van het Gemeentelijk Electriciteits Be drijf. Eenerzijds heeft dit besluit tenge volge gehad, dat de inwoners onzer ge meente tegen een beduidend lager tarief electrischen stroom zullen kunnen be trekken, anderzijds heeft het de finan- tieele positie onzer gemeente niet ge schaad niet alleen, maar integendeel zeer versterkt. Na aflossing toch van een schuld, gelijk aan die welke nog Lancaster had opgegeven. Deze zyn in orde, stelde hij vast, op de namen wijzende. Dit is een goede bank, en dit zijn bekende personen, maar als je er prys op stelt, zal ik ze morgen ochtend even bezoeken en je voor 12 uur laten weten of je op die referenties aan kunt. En als dat het geval is, vroeg Nell, zou je me dan aanraden die betrekking te nemen? Geoffrey aarzelde. Och, als deze referenties in orde zyn, geloof ik niet, dat je er kwaad mee kunt. Wat zei je ook weer, dat je salaris zou zyn. Hij zei, dat hy honderdvijftig pond wilde geven, als ik er in toestemde om mee te gaan. Je moet hem dat schriftelijk laten bevestigen, raadde Geoffrey haar aan. I)an kan hij er niet af; je kunt dan, als het noodig is, je rechten laten gelden als hy je niet betaalt, of je zonder opzeg gingstermijn wil ontslaan. Wacht, ik zal even een kladje voor jH;naken. Hij krabbelde een paar zinnetjes op 'n blaadje van z'n zakboekje, scheurde dit eruit en gaf het haar. Zie eens hier. Laat hij dit teekenen, dan ben je klaar. Maar ik geloof niet, merkte Nell op, dat je begrijpt waar m'n ware twijfel schuilt. Het lijkt me toe, dat ik een soort cipier van dat meisie moet worden. Hy gaf my te kennen, dat ik haar moest be waken en er op toezien, dat zij geen menschen of brieven zonder zijn goed keuring ontvangt. En ik weet niet, of ik met dit baantje erg ingenomen ben. Nu, ik geloof niet, dat je daar te veel waarde aan moet hechten, stejdc Geoffrey haar gerust. Misschien is er n bepaald persoon, die hij van haar weg wil houden. En m'n tweede vermoeden is, dat zij meer dan gewoon ziekelijk is. Ik zou niet graag met de verzorging van een krankzinnige belast worden. Natuurlijk niet. Als ze krankzinnig is, Nell, schrijf je aan mij. en dan ga ik naar Mr. Lancaster. Tuscchen twee haak jes, gaf hij jou z'n adres? Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1