Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEÜIILETON EERSTE BLAD- GEMEENTERAAD. HET HUIS lil DE STILTE DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. J DE VERKIEZINGEN NADEREN. £€n „niet,, in oe LOTERIJ. D'IE IN DE PIJP r-r,- I MER 14. ZATERDAG 16 FEBRUARI 1935 58e JAARGANG itaalwpsclie en Langstraatsclie Courant, l)it blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE: Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*. 1 franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. I Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2Ö. I Franco p. post door 't geheele rük 1.40. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. AOTerienUfin moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 nor in ona beiit iün. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiên 10 cent per regel; minimam 1.60. Lid te zijn van een of anderen gemeenteraad, wordt over het alge meen een hondebaantje genoemd. Het groote leger van menschen, dat nooit kans op het raadslidmaatschap al hekomen, verzekert zelfs met eel veel nadruk, dat ze er niet aan enken om zich »voor zoo iets» eschikbaar te stellen, maar de overigen zijn gewoonlijk al 'n beetje minder positief in hun uitlatingen. *e voelen er natuurlijk niets voor naar ze zeggen maar tja, ndien het nóódig zou wezen en er erd een beroep op hun persoon edaan, dan zouden ze natuurlijk n het besef van hun gemeenschaps- licht bereid zijn omeen olïer te brengen. Pas op dezulken Hoe meer de erkiezingen naderen, hoe sterker de aandacht gaan vestigen op [hun persoon Per ingezonden stuk in de krant, op de vergadering, in het café en waar dat verder ook maar te pas komt. Niets wordt open lijk meer gesmaad dan het ambt van volksvertegenwoordiger, maar de eerzucht, waarmee de meeste men- jschen bezield zijn, drijft talloozen er ■toe om toch in stilte te verlangen inaar hetgeen met het woord wordt perguisd. We willen niet ontkennen, dat er Iook een geoorloofde en gezonde eerzucht in den mensch kan schuilen, maar in het algemeen de lieden, die naar hunkeren om in eenig ver tegenwoordigend lichaam te zetelen, zijn de slechtste candidaten. Indien uitsluitend eerzucht drijfveer is, zul len deze candidaten later als g ko- zenen ook alles doen om de popu laire figuur in het vertegenwoordi gende lichaam te worden, naar welke het kiezerscorps met open monden van bewonderende verbazing opziet. Ze zullen niet op de eerste plaats letten op hetgeen kén of moet, maar op hetgeen door de massa wordt begeerd. Gedreven door nun ijdel- heid betreden zij den weg der demagogie, soms önbewust. Demagogen krijgen in onzen moeilijken tijd schitterende kansen om zich populair te maken. In perioden van hoogconjunctuur heb ben zij niet veel te beteekenen. Als het de massa goed gaat, dan oordeelt ze billijk en nuchter. Wanneer dén een volksvertegenwoordiger met dwaze voorstellen aankomt, lacht het publiek. Zóó iets kén niet 1 ver klaart het dan. Thans echter, nu honderdduizen den in nood en ellende verkeeren, is het gezonde oordeel vaak ver zoek. Hetgeen overigens begrijpelijk is het begeeren maakt liehtgeloovig. Een volksvertegenwoordiger, die in onzen tijd slechts zijn wel-over wogen plicht doet, constructieven bestuursarbeid ondersteunt, die zal dikwijls moeien meewerken aan het nemen van drastische, bezwarende, weinig populaire maatregelen. Hij moge kunnen rekenen opdewaar- d ering van het verstandigste en onbevangen oordeelende deel van de burgerij, de getapte figuur voor de massa zal hij niet kunnen zijn. De man in eenig vertegenwoor digend college is hij, die den eenen dag sleunvei hooging bepleit en uit voering van grootsche werken en den anderen dag op een dolzinnig doorgevoerde bezuinigingsactie aan dringt, omdat de burgerij niet in staat is om hoogere belasting op te brengen. In een uiterst moeilijken tijd, welken we thans beleven, hebben we meer dan ooit behoefte aan ver tegenwoordigers, die constructieven arbeid willen verrichten. Zij, die uit een soort politieke wellust het lid maatschap van Staten of Raad be geeren, zullen over het algemeen niet de constructieve werkers blijken te zijn. Zij streven naar populari teit, naar de adhaesie van de massa, welke in haar nood nog slechts waardeering kent voor de vervulling van wat ze wenscht. En toch is die massa uiteindelijk slechts waarlijk gehaat bij construc- lieven bestuursarbeid Laat ze daarom hoe ze politiek ook moge zijn ingedeeld er op letten, dat de opdringenden ama teurs en liefhebbers voor een zeteltje, hun kans niet bekomen. Iedere groep of partij behoort de geschikte afgevaardigden, de ernstige werkers, de onafhankelijke geesten, welke we voor het gemei nsphapsbestuur be hoeven, te zoeken, want degenen, die geschikt zijn om als volksver- tegenwoordigt r op te treden, begee ren het ambt over het algemeen niet. Omdat ze het een ondankbaar weik weten 1 Geschikte candidaten moet men overhalen om iets te doen, wat voor hen inderdaad het brengen van een offer heteekent. van „Dc Echo van het Zuiden". LOON-OP-ZAND. Conversie geldleeningen. Aanschaffing vuilnisauto. Grondveikoop Loonopzand. De gemeenteraad van Loonopzand hield Woensdagavond een spoed- eiscbende openbare vergadering. VoorzitterBurgemeester Mallens. Secretaris de heer M. A. v. d. Wee. Afwezig de heer Roestenberg. Aan de orde Conversie van geldleeningen. 1. Voorstel tot conversie van de navolgende geldleeningen dezer ge meente f 31500 4'/j pet. f 8*500 4'/, pet. f 77200 43/4 pet. f1972U0 De beide eerstgenoemde bedragen hebben betrekking op obligatie— leeningen, terwijl de laatste geld- leening is gesloten metdeN.Y. Bank voor Ned. Gemeenten. Deze laatste leening is, zonder boete, eerst op 1 Mei 1935 allosbaar. B. en W. stellen voor al deze leeningen voor aflossing in aanmer king te brengen, waarlegen dan een nieuwe geldleening tot gelijk bedrag is aan te gaan. Deze gelden zijn te bekomen bij de Bank Associatie, die te Kaats heuvel een agentschap heeft, tegen een rentepercentage van 4'/ie Pa voor de eerste fliü OOO en 4'/8 pet. voor het restant, pari, onder voor waarde dat indien gedurende de eerste 5 jaren van den looptijd der leening, meer zou worden afgelost dan overeengekomen is, 1 pet. extra van het buitengewoon af te lossen bedrag moet worden betaald. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. Door deze conversie wordt, be rekend naar het geheele bedrag, een rentebesparing \erkregen van f900 Echter wordt deze vermindering voor het loopende jaar, indien de conversie op 1 April voor de twee eerste geldleeningen en op 1 Mei voor de laatste geldleening zou kun nen plaatshebben, tot plm.f290 be perkt, waar éeneizijds de rentever laging zich slechts over beta lingstermijn ('/a jaar) uitstrekt en anderzijds de rente van een der af te lossen geldleeningen, n 1. die van f31500, waarvan de rente per 15 Februari en per 15 Augustus ver schijnt. over l'/2 maand langer loopt, ten einde aldus te bevorderen, dat Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. Neen antwoordde Nell. Maar ik zag, dat er in het papier waarop hij de adressen heeft geschreven een water merk stond. Ik denk, dat het de naam kan zijn huis is. Geoffrey nam het papier op, en [hield het tegen het licht. Deletters wa ren duidelijk te onderscheiden en hij las hardop Moat House, Aiders- field, Surrey. Goede genade riep hij uit. Dat is vlak bij ons landgoed Surrey House, dicht bij Aldersfield. Moat House ligt aan den anderen kant van het stadje, midden in de bosschen. Ik geloof warempel, dat het aan m'n vader toe behoort, maar het is jarenlang niet verhuurd geweest. En is het nu aan Mr. Lancaster verhuurd wilde Nell, met plotselinge belangstelling, weten. Ik weet het niet. Ik heb er niets Van gehoord, antwoordde Geoffrey. Maar ik zal het onderzoeken. Moat House Het is een triest en ver waarloosd soort kasteeltje. Ik weet niet eens of het nog wel een deugde lijk diak heeft en de huurders kan huis vesten. Er zal wel een heeleboel aan gedaan zijn, voor zij het betrokken hebben. Maar het is een groot voordeel merkte Angela op, te weten dat het aan je vader toebehoort, en dat Nell, als zij er naar toe gaat, zoo dicht bij jullie huis zal zijn. Lord Langdale zal Moat House toch niet verhuurd heb ben aan iemand die niet fatsoenlijk is, niet waar Geoffrey lachte en schudde z'n hoofd. Ik weet er niets van. Hij laat zulke dingen aan zijn rentmeester over, maar ik zal vanavond nog telegra- feeren en zien of ik iets meer voor je te weten kan komen. Zij dankten hem hartelijk, en hij nam afscheid onder de belofte hen alle inlichtingen, die hij maar kon krij gen, zoo mogelijk nog dienzelfden avond te verstrekken. En inderdaad, tusschen negen en tien bracht een bode Angela een briefje, waarin Geoffrey mededeelde, dat hij naar den rent meester had getelegrafeerd en ant woord gekregen had. Huis verhuurd aan Mr. Lancaster. Achtenswaardig, vermogend advocaat met uitstekende referenties verlangde afgezonderde woning wegens zenuwziekte van fa milielid. Leeft rustig geen klachten vernomen. Dat, schreef Geoffrey, is het voornaamste wat vaders rentmeester mededeelde. Het schijnt dus bevredi gend. En den anderen morgen was net nieuws nog bevredigender. De bankier en de beursman waren volkomen be reid voor Mr. Lancaster in te staan, en er was niets te vinden, wat in zijn nadeel sprak. Uitstekend zei Nell beslist. Het zaakje is voor elkaar. Ik neem de be- MAAR Douwe Egberts Echte fneschc ticeren-Baa» en Baai -Tabak Nederlands geurigste pijptabak. in het vervolg de rentedagrn van de geheele leening op gelijke data, n.l. 1 April en 1 October komen te liggen. In deze conversie is begrepen f6535ü voor het gasbedrijf, f39010 voor wegenaanleg, f 4750 voor de drainagevelden, f 9795 voor aankoop bouwterrein, f 495 voor openbare scholen, f77200 voor bijzondere scholen De aflossingen zijn gelijk aan die welke voor de ie converleeren lee ningen golden. De Voorzitter deelt nog mede, dat B. en W. aantankelijk dezeconver- sieleening wilden aangaan bij de Alg. Friesche Levensverzekeringmij,, daar deze het goedkoopste aanbod deed. Nadien heefi de Bank Associatie echler een nog voordeeliger aanbod gedaan en daarom achten B. en W. alle reden aanwezig om de leening hij deze laatste instelling te plaatsen, temeer waar deze ter plaatse een eigen kantoor heeft, hetgeen de gemeente ook op prijs moet stellen. Het voorstel woidt aangenomen. Wijziging Begrooling 1935. 2. Schrijven van Ged Staten inzake de begrooling voor het dienstjaar 1935. trekking aan. Ik zal even in Gower Street aanloopen om Mr. Lancaster te zeggen, dat hij over me kan beschik ken. Angela zei geen woord, maar in haar donkere oogen lichtte nog een glimp Aan twijfel. HOOFDSTUK VI. OP WEG. Drie dagen later zat Nell Davenant in den trein, met bestemming naar Hayley, het dichtbijzijnde station bij de woonplaats van Mr. Lancaster. Het afscheid van haar moeder en zuster had haar natuurlijk wat ver drietig gestemd, maar ze werd weer wat opgemonterd door de hoop, vol doende te gaan verdienen om hen materieel te steunen, en te voorzien in de behoefte aan weelde en verande ring van lucht van haar moeder. Zij vond hetook wel prettiger te voe len, dat zij nu haar eigen brood ging verdienen en nuttig zou worden in de maatschappij. Met Mr. Lancaster was alles van een leien dakje gegaan, zoo dra zij de betrekking had aangenomen. Hij had het salaris op honderdvijftig pond per jaar gesteld en zelfs aange boden haar wat voorschot te geven, benevens vijf pond voor reiskosten, doch zij had beide van de hand gewe zen, daar het haar beter leek niet te veel verplichtingen aan hem te krijgen. Zij had geen nadere gegevens omtrent het meisje, bij wie ze als gezelschaps juffrouw moest fungeeren, kunnen verkrijgen maar hij had haar ge vraagd zoo spoedig mogelijk haar werkzaamheden aan te vangen, daar Miss Valery veel behoefte aan gezel schap had. Toen ze het woord „Hayley" in zwarte letters op een groot wit bord zag staan, raapte ze haastig haar be zittingen, die zij in de coupé had mee genomen, bijeen, en ging het perron op, waar haar bagage reeds was neer gezet. Toen stoomde, na een kort opont houd, de trein weg en Nell keek met een gevoel van intense eenzaamheid om zich heen. Het station scheen ge heel verlaten te zijn. Slechts een hou- tcfti perron en een dito loods met een plaatskaartenbureautje aan het eind, vormden de geheele accomodatie, ter wijl aan het eind een witgeschilderd hek toegang gaf tot een pad, dat den heuvel afliep naar den hoofdweg. Nell keek den weg over. maar zij kon geen spoor van een voertuig of zelfs van een huis onld kken. Is hier geen dorp? vroeg zij den controleur, die naderbij kwam. Hier is Hayley, juffrouw. Wel zeker! deelde hij mede. Maar het is een kwart mijl van hier verwijderd. Dien weg langs, naar den rechter kant. Ik moet naar Moat. House. Dat 'ligt, geloof ik, ongeveev vijf mijl Tver vandaan. Het gezicht van den controleur drukte onmiddellijk verbazing uit. Moat House, juffrouw? U wilt toch niet zeggen, dat U daar heen gaat Waarom niet? viel Nell een beetje scherp uit. Och, ik weet niet precies, ant woordde hij op een toon, die Nell niet zoo eerbiedig voorkwam als in den beginne, maar men zegt, dat het een zonderling bouwvallig kasteel is, heel slecht onderhouden, en ik zou niet gedacht hebben, dat het nu eigenlijk niet de verblijfplaats voor een dame zou kunnen zijn. Nell negeerde de opmerking. Kunt U mij een rijtuig bezorgen? vroeg zij. Maar toen deed het geluid van wielen en paardenhoeven haar haastig om zien, en zij zag een voertuig in snelle \aart het station naderen. De beambte hield z'n hand boven de oogen en tuurde er naar. Kijk, stelde hij vast Dat is de dogcar van Moat House, hoewel we die den laatsten tijd niet vee' meer zien. Ik denk, dat die voor U komt juf frouw. Ja, dank u. Dat geloof ik ook. stemde Nell toe, terwijl haar zelfver trouwen weer een beetje toenam. Het rijtuig viel niel erg in haar smaak. Het was een ouderwei' ch en tamelijk log gebouwde tweewieler en het paard er voor leek haar een arm zalig beest toe, mager en leelijk, hoe wel niet zonder vuur, want het sloeg een paar maal valsch achteruit, toen de bestuurder het op den smallen weg wilde laten wenden. Dat is de jonge Lancaster, deel de de controleur mede, terwijl hij hem opwachtte en op een vrij oneerbiedi- gen toon vervolgd?Hij weet niet veel van paarden af, hoewel hij zich ver beeld van wel. Terzelfder tijd had de bestuurder zijn paard laten keeren en stond nu vlak bij den uitgang van het station netje, vanwaar hij den beambte toe schreeuwde Hallo daar! Is hier iemand voor Moat House? Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1