lei r®T^T^rr jlCHO m HET ZUIDEN TWEEDE BLAD' ECHO'S. GEMEENTERAAD. EEN FLINKE JONGEN. Aan wie de schuld Jo 20. Zaterdag 9 Mrt. '35. 58e Jrg. WANTROUWEN WINT Er waren den laatsten tijd weer Ike hoopgevende openingen aan den litieken hemel. Ministers van alle landen confereerden met elkaar, het cne groote probleem na het andere toerd opgelost en men kwam steeds -jadcr tot het allerbelangrijkste voor ';t vestigen van een duurzamen vrc- je. de betere betrekkingen met buitschland. Het bezoek dat Simon dcze week aan Berlijn zou gebracht hebben, zou de inleiding zijn geweest [0t de laatste phase. Maar op abrupte wijze is aan die illusie een einde gemaakt door de pnitsche verbolgenheid over een te kwader ure verschenen officieel stuk, waaruit voor de zooveelste maal hel wantrouwen der Engelsche regeering jegens Duitschland spreekt. Dit wan trouwen zal weer aanleiding worden tot een nieuwe uitbreiding der Brit- sche legermacht. Ook in Engeland zelf is er cntiek creuit op deze houding der regeering. Een invloedrijk ^lad als de „News Chronicle" noemt het een verontrus tend feit, dat de regeering de hoop op dc mogelijkheid van het behoud van den vrede heeft opgegeven langs an deren weg dan dien van militaire ge leedheid, welke in het verleden altijd geleid heeft, en in de toekomst weer moet leiden, tot oorlog. Wat voor voorbehoud men ook mag koesteren schrijft het blad verder, in zake de aanspraken der regeering, dat zij „onwrikbaren steun" heeft gegeven aan den Volkenbond en „zon der ophouden" gezocht heeft naar een overeenkomst ter vermindering en be merking van wapening, weinig men- schen zullen er de Engelsche regee ring van verdenken een oorlog voor le bereiden. Het blad verwijt verder de regee ring, voor het meerendeel oude, cynische heeren, dat haar daden nooit zijn bezield door een hartstochtelijk vertrouwen in het Volkenbondsideaal, dat zij nooit haar krachten heeft inge spannen voor een waarachtigen kruis tocht voor ontwapening en dat zij zich nu vermoeid door de generaals en admiraals heeft laten bewegen tot het opgeven van pogingen, in welker doeltreffendheid weinigen harer leden ooit van ganscher harte geloofd heb- l ben. Het is zeker waar, dat een werkelijk vredes-streven gedragen moet wor- tien door enthousiasme voor ideaieu, maar anderzijds moet men aan de Engelsche regeering toch wel eenig- zins gelijk geven als zij geen onbe perkt vertrouwen stelt in ue verKla- nng omtrent Duitschland's vredes wil. De werkelijkheid van het Duit- sche rijk toont immers ondanks die viedes-hetuigmgen een zeer sterk inilitairistiscne Karakter. Opnieuw blijkt dat de politieke sleer in Europa zeer troebel nlijit. NV ij hebben Woensdag al bericht dat Or. Schacht, de Ouusche Rijks minister van Economische Zukcii, ie Leipzig, hel plan heelt geoppeid een inoralor.uui ai le kondigen voor DUilenlandsche zaakbetalingen, Ur. Schacht gal bij deze gelegen heid een overzicht van den Icgcn- woordigen stand van de oeconoini- sche cnsis, welke volgens hein aan de poiilieke gevolgen \an den we reldoorlog dient le worden toege schreven. De Minister zeide o.m. het vol gende «Voor den oorlog had Duilschland 25 milliard mark vorderingen en vijftien jaar later meer dan 2o mil liard niaik schulden aan hel bui tenland. Duitschland heelt gedaan wat het kou om ziju schulden al te betalen, het heelt zijn bezit aan goud en deviezen en buileniundsche waarden geollerd, zijn invoer be perkt, zijn uitvoer vergroot. Het lesaltaat van deze hcpeiking heelt Hei buitenland echter vernietigd door zijn handelsreslriciies en valuta— dumping. Een deel van de schuKl- eischende stalen heelt door hel clearingsysteem een nieuwen slag aan den wereldhandel toegebracht. De cleaiingverdragen liehncn niet alleen den transitohandel van Duitschland vrijwel geheel vernie tigd, maar zij hebben eoor hun hu ieaucialie de vreemde koopcis af geschrikt, zocdat zij mei meer in Uuilschlend koopen. hierbij koml, dal hel crediel bij den invoer vrij wel geheel is verdwenen. Geen land /al het meer begroeten dan Duitsch land, indien uuor inleriialioiiale samenwerking de mogelijkheid lol afschaffing van het tegenwoordige primitieve stelsel zal kunnen woideii geboden en tot herstel van den ineerzijdigen handel zal kunnen worden bijgedragen. Zoo lang zulks niet is geschied, is Duilscnlund 111 het belang van zijn zelfbehoud ver plicht zijn positie van giondslotlen- consumenl niet het volle gewicht in de weegschaal le werpen en slcchls daar te koopen waar men Duilsche producten afneemt.» Men kan zic'i in Duitschland be- klagen over den slechten naam, die dit land als alnemer gekregen hei 11, maar het is toch wel verregaande brutaal om de schuld van de situatie waarin het land gebracht is, uilslui tend te zoeken in de maatregelen die het builenlandsche bedrijtsleven moet nemen om zijn goederen be taald te krijgen. NVie door zijn financieel beneer al zijn credietwaardigheid verliest, moet de schuld voor zijn bankroet niet op de eerste plaats bij anderen, doch wel hij zichzelf zoeken. DUSSEN. Onderhoud „Dusse". Korting landpacht. Verlaging Rommegatsche Dijk in Werkverschaf fing. De raad der gemeente Dussen ver gaderde Donderdagmiddag onder voor zitterschap van burgemeester Snijders. Afwezig de heer Leeggangers. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. W erkverschaf f ing. De Voorzitter stelt het eerst aan de orde het agendapunt Werkverschaf fing door verbreeding van den Romme- gatschen Dijk. Geruimen tijd wordt hierover eerst in besloten vergadering gesproken. Na heropening der vergadering geeft de voorzitter een toelichting. Op 8 Juli 1934 hebben B. en W. een schrijven gehad van de Heidemaat schappij betreffende dit werk en tevens betreffende het uitbaggeren en graven van sloten in het Zuiderveld, welk laatste object thans echter van de baan is, daar het waterschap er geen mede werking aan geeft. De verlaging van den Rommegat- schen dijk vanaf de kom van Dussen tot aan den rijweg naar het Capelsche veer, dus over een legte van 2 K.M., werd toen begroot op een kosten van 6450.—. De weg zou volgens dit plan 1 meter lager gelegd worden en daar door 3 meter verbreed, terwijl er enkele bochten zouden worden uitgenomen. Er moest 12000 M3 grond verwerkt wor den en de kosten waren berekend op een accoord-loon van 24 ct. per uur. Het werk is in 1934 niet uitgevoerd, doch nu er geen ander werk-object meer was, meenden B. en W. dat zij gerechtigd waren er thans een aanvang mede te maken. Tegelijk zou dan met de afgegraven grond, het gemeenteterrein nabij de Molenkade worden opge hoogd, zoodat dit geschikt werd ge maakt voor bouwgrond. Volgens den opzichter zouden de kosten hierdoor niet belangrijk worden verhoogd. Op 20 Febr. 1.1. is echter van den op zichter der Heide-Maatschappij een nieuwe begrooting ontvangen. Nu wer den de kosten echter begroot op 16.700 voor arbeidsloon en 10.000 voor bijkomende kosten. Volgens dit plan zullen 6500 M3 grond naar de Molenkade worden vervoerd, welk vervoer uitsluitend door handkracht zal geschieden. Het waterschap heeft reeds toestem ming gegeven om de Vliet op het ter rein van de Molenkade te dempen, mits er een nieuwe waterloop voor in de plaats komt. De Voorzitter merkt hierbij op dat de gemeente het bedrag van 16.700.-, indien er geen werkverschaffing is, toch als steun zal moeten betalen, zoo dat de kosten van het werk feitelijk 10.000 zullen bedragen. B. en W. stellen daarom voor het werk, waarmede reeds een aanvang is gemaakt, uit te voeren, mits het rijk vol doende subsidie geeft. De heer van Rijswijk zegt dat er in de begrooting voor de meeste raadsle den nog verschillende duistere punten schuilen. Spr. is vóór werkverschaffing, maar hij is huiverig voor de hooge kos ten. Daarom wil spr. vragen de zaak voorloopig aan te houden, totdat de raad weet welke subsidie het rijk zal geven. De Voorzitter heeft aanvankelijk ook tegen de kosten opgezien, doch na een bespreking met den inspecteur der werkverschaffing is hij tot ander inzicht gekomen. Spr. vindt het zeer wensche- lijk dat aan de menschen werk wordt gegeven en daarom zou hij graag zien, dat de raad besloot het werk uit te voe ren. Voordat spr. in den Haag over het subsidie gaat praten zou hij graag wil len weten wat de raad precies wil. De heer v. d. Zouwen vreest dat de begrooting voor deze uitgave al te zeer bezwaard zou worden. De Voorzitter zegt dat de gemeente het werk natuurlijk niet voor niets ge daan kan krijgen. De prachtige verbe tering zal in ieder geval geld moeten kosten. Wordt de dijk nu niet verbreed, dan zal dat zeker in de toekomst moeten gebeuren en dan zouden de kosten veel hooger zijn, omdat de gemeente dan geen subsidie meer zou krijgen. De heer Koekkoek zou het zeer jam mer vinden als het werk niet zou kun nen worden uitgevoerd. Het is een prachtig stuk werk, waardoor de ge vaarlijke dijk veel beter voor het ver keer geschikt zou worden gemaakt. Ook het ophoogen van het terrein aan dé Molenkade acht spr. van groot be lang. Ook spr. wil de zaak echter aanhou den om af te wachten welke subsidie het rijk zal geven. Bovendien heeft de raad dan gelegenheid om de begrooting te bestudeeren, vooral de post voor bij komende kosten acht spr. bijzonder hoog. KON 'SM0RGENS HAAST NIET BEWEGEN Nu zijn stijfheid in de spieren en hardlijvigheid vticwtntn. Hardlijvigheid en stijfheid in de spieren weer een typisch ivi uschen gevat. De heer iv. le il. schreel uus «Slechs had ik veel lasl van liurd- lijvigiield en slijlhcio in ue spieren so ill s Was Ik zou slijl, ual ik 's morgens haast mei ui beweging Kon Komen. Daar ik diKwijla in de Krant lus over ivruschen Su.ls, wilde ïK hel ook eens pioucei'cii. Nu zou ik hel mei gaarne meer willen missen. Ik hen er len volste tevreden over en kan hel iedereen aanraden. De stijfheid in de spicien is vciuwenen en van hardlijvigheid heb ik geen last meer. iviuaciicu bulls voiuoet aan alle eischeii, waar Hel voor wurut uitgegeven.<a H. iv. le H. bujtheid en rheumatiscne aandoe ningen ontslaan door onvoldoend werkende alvoerorgauen, medeoor zaak der hardlijvigheid. ivruschen balls spoort levei, n.ereu en inge. wanden aan lol krachtiger werking de al valstoffen en overtollig urine zuur worden uil hel hehaaiii ver wijderd, pijnen en s.ijlheid veidwij- lien. De wdugelijksclie dosis» zal U voortaan blijven behoeden voor hardlijvigheid, rheumaliek en U irisch en «lil» houden. Kruscheu bulls is u.tsluitend ver krijgbaar bij alle apolhekeis en dro gisten fu.Ud en 1 A.lil) per llueon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, Ual op liet etiket op Ue llesch zuowel als op de huilen verpakking de naam U o walree Handcs Maatschappij Amsterdam voorkomt. Spr. vraagt of het geen bijzondere kosten zal geven dat de nieuwe Vliet, die gegraven zal moeten worden onder den provincialen weg door zal moeten komen. De heer Jongbloets zegt dat dit geen speciale kosten zal geven, daar ook nu reeds de Vliet onder den weg door loopt. De heer Koekkoek merkt op dat er altijd een goede afwatering is geweest. Waarom zou de gemeente nu een nieu we boezem moeten graven? De Voorzitter zegt dat dit een eisch is van het polderbestuur. De heer v. Dalen vraagt of de ge meente de tot nu toe reeds gemaakte kosten zal moeten betalen. De Voorzitter weet dit niet. Spr. meent dat hij gerechtigd was met de uitvoering van het werk te doen begin nen, daar de opzichter had gezegd dat de begrooting niet veel hooger zou worden. De heer v. Dalen vindt dat de Heide- Mij. in deze niet fair gehandeld heeft en dat de gemeente daarom zich niet voor de kosten aansprakelijk moet stel len. 12 (naar het Frans), door JAN DL JONGE. »te I). HOOFDSTUK XI. Rougeaud is op de verkeerde weg- De volgende dag was nog 'ns fe*st- dao niets bizonders gebeurde. Maar de daarop volgende dag zei meneer Bernard, die over alles nog eens goed bad nagedacht, legen Jan »Vocr vandaag geef ik je vrij, m'ti jongen ik zal alleen gaan zit ten werken. Ga jij maar waf in de tuin werken. De aardbeiplanten moeten nodig 'ns worden nagekeken en gewied. Da's net een wei kje voor jou Maar laat je vooral niet in de winkel zien.» De morgen ging voorbij. Na het onlbijt nam mevrouw Bernard n naaiwerkje en ging op de plaats zitten, waar anders de leerjongen zat. Nog. geen half uur had ze daar gezelen, of 'n aanhoudend krabbe len aan de deur werd gehoord. »'k Geloof stellig dat dut hik is,» zei ze tegen haar man, »zal ik opendoen?» »Nee, wacht even,» antwoordde de horlogemaker zonder zijn werk neer te leggen, «aanstonds zal die kerel ook wel verschijnen.» £n hij had zich niet vergut, Op 't zelfde ogenblik verscheen er een soert reus. als werkman ge kleed, voor 't winkelraam en bleef slaan, Daar de hond nog steeds aan de deur stond te krabben, haalde hij een touw uit z'n zak. Maar meieen dat hij het uoor de halsband van Fik stak, zei meneer Bernard: »Open Gauw, gauw Mevrouw Bernaid gehoorzaamde en dadelijk vloog de hord naar binnen. Toen hij z'n kleine meester niet op de gewone plaats vond, rerde hij door de achterkamer, sprong door 't half openstaande raam en liep de tuin in naar z n vriend. De man was ook binnengekomen. »Neem me niet kwalijk, me neer», zei hij tegen den horloge maker, »dat is mijn hond, die de vrijheid heeft genomen.» ),Uw hond, zegt u? Maar Fik hoort' hier, die is nou net thuisge komen, doodeenvoudig». »Ja, ja. ik begrijp u.Nu urn n kind in huis genomen hebt, hebt u ook voor de hond partij gelrokken »Uw kind? Aha 1 Wat *ou u zeggen, meneer?» zei de horloge maker. Hij was van z'n tabouret opgedaan en voor Bongeaud gaan staan, wart die was het. »Ja Jan of Jantje, zooals wij 'm noemden, is van m'n troep weg gelopen,» was 't antwoord. Da s nou bijna zes jaar geleden tn... hij is bij u, dat weet ik best.» »En als dat nu eens zo was?! Ik vind u erg m utual meneer, want laten we maar open kaart spelen, meneer Bougeaud 1 Dat kind is niet van u 1 U hebt 't gestolen, toen hel vijf jaar was bij gelegenheid van een kermis—feest, zoals gisteien.» »lloe weet u dat?» »Och, ik weet nog veel meer. Weet u, waarom Jan bij u wegge- loopcn is. ümdal ie genoeg had van uw slechte behandeling en vooral 1 omdat ie geen dief wilde worden. En daar heeft ie goed aan gedaan. En nu hij opgevo d en onderwezen is, nu hij weldra 'n ambacht zal kennen, nu hebt u de vermetelheid hem te achtervolgen I Wees voor zichtig U slaat 'n verkeerde weg in. 'k Hoef maar twee woorden tegen de commissaris van politie te zeggen, die m'n vriend is, en ik zie u al arresteeren Bij dit woord «politie» was Rou geaud voorzichtig naar de deur terug gegaan. De horlogemaker ging verder »'k Hoef niet ver te lopen om de politie te waarschuwen. Kijk,ziel u dat witte huis daar? Dat is het,» Deze zin was nog niet af, of Bou geaud was al verdwenen. I «Ziezo!» zei meneer Bernard, terwijl hij zich in de handen wreef, »,k geloof dat we van die geen last meer zullen hebben.» De horlogemaker had gelijk. Bou geaud had er spijt van, dat hij naar z'n dochter had geluisterd en deze stap had gewaagd. Nog dezelfde avond vei d ween hij uit Nantes, om er nooit meer lerug te keren. Nadat Jan van Anita was wegge vlucht. was zij naar .haar vader teruggegaan, Ze zag dat hij bik ge grepen had en ze bracht hem op 't idéé de hond le gebruiken om den ongen terug te vinden. Het dier werd losgelaten en bracht Rougeaud regelrecht naar het huis van den horlogemaker. Alleen door diens tegenwoordig heid van geest was het plan van den kermisreiziger verijdeld. Toen hij zag dat de zwerver ver genoeg weg was, zei de horloge maker »Nou geloof ik, dat ik 'ns ga kijken, waar m'n tuinmansjongen gebleven is. Hij zal wei erg beuieuwd zijn, hoe 't afgeloopen is.» Hij behoefde niet ver te gaan. T oen Jan Fik op zich zag afkomen, had hij begrepen, dat Bougeaud niet ver uit de buurt was. liet ventje was zachtjes naar de achterkamer ge slopen en had voorzichtig 't oor tegen de winkeldeur le luisteren ge legd, »Zo! was je daar?» zei de pa troon, nadat hij de deur geopend had. »En? De.-k je dat Bougeaud nog 'ns terugkomen zal?» »Nee, Uaar geloof ik niks van,» «Maar toch,» hernam de hor logemaker, »ik zou maar voorzich. lig zijn. Anders kon je nog wel eens gedwongen worden,dien «heer» tegen je zin te moeten volden. Vanavond blijf je daarom maar thuis. En van nacht moet Fik maar weer op z'n oude plaats onder de weikbankom de wacht te houden. De arme hond was bijna 't slachtoffer geworden van z'n vriendschap voor jou 1» Meneer Bernard vertelde daarop aan z'n leerjongen 't begin van de scène. Hij schuierde het uit van t lachen, toen hij zich 't ontstelde ge zicht van Rougeaud weer voor stelde: 't touw in z'n vingers, terwijl de poedel hem ontsnapte en als 'n gek naar binnenschoot en naar het achterhuis rende. »Ja, 't ogenblik was goed ge kozen,» zei de jongen, »en t arme dier heeft het aan u te danken, dat 't niet weer in handen van die zwei vers is gevallen.» 't Was of onze vriend bik de woorden van Jan begreep. Hij liep van de een na de ander en likte hen om beurten de handen, al maar kwispelend met z'n staart. (Wordt vervolgd). HANSJE EN DE PLAS. Hansje stond te kijken \'oor een grote plas, Eventjes proberen, Waar het diepste was. Vlug stak hij z'n schoentje In het koude nat: Ja, daar in liet midden Zat het grootste gat. Ha, hij gooide steentjes Één voor één erin, Kijk, daar kwam nu telkens, 'n Hele mooie kring. Nu spring ik erover, Dacht die stoute Hans, Ln bij lachte glunder: O, jij domme gans 1 Hansje nam een loopje, Sprong er midden in Dal was toch van alles Wel de grootste kring! D. KONINGS RAADSELS. 1 Een molen die maalt en maalt. Maar al zou hij ook een hele dag malen, hij zou er niet toe komen om zelfs een halve zak meel te geven. 2 Op mijn eerste staan gewoonlijk de beste stuurlui. Mijn twede leeft in het water. Mijn geheel is een grote vis. 3 Een woordje van zes letters en beteekent (nood). Neemt men mijn eerste letter weg dan is het (altijd). is.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5