Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EERSTE BLAD- FEUILLETON b;t nummer bestaat uit GEMEENTERAAD. HET HUIS IN DE STILTE. DE IN DE PIJP TWEE BLADEN. N MAN IN KNEL... WOENSDAG 13 MAART *935. 58e JAARGANG. ,o jummer Dit blad verschijnt -. WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. ZIJ DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL A.S. OP DIT BLAD ABON- NEEREN, ONTVANGEN DE NOG TOT DIEN DATUM verschij nende NUMMERS GRATIS. DRUNEN. Nog geen rioleering der Kleinestraat. Het verkeer in de Klcinestraat. De raad der gemeente Drunen ver- qaderde Maandagavond onder voorzit terschap van burgemeester v. d. Hei)- den. Afwezig weth. v. Haider. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd na enkele aan- PER PAK CENTEN van „De Echo van het Zuiden' Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verbode». 13) Geoffrey zei niets meer, daar hij zag dat het onmogelijk was nu iets meer te bereiken. Maar den volgenden morgen ging hij Felton, den rentmeester, op zoeken, en vroeg deze naar het doen en laten van de Lancasters, sinds zij zich op Moat House gevestigd hadden. Meneer zelf, vertelde Felton, is goedgemanierd, maar de algemecne in druk, mijnheer Geoffrey, schijnt te zijn dat er iets vreemds met die familie is. Ik hoorde dat de zoon aan den drank is, en maar al te dikwijls in de herber gen hier in de buurt wordt gezien. Zoo iets verwacht men nu juist niet van een heer. Is er dan geen dame in huis? Er is een huishoudster en een zie ke jonge dame, die meestal haar kamer houdt, en men schijnt den indruk te hebben, dat die daar tegen haar wil gehouden wordt; hoewel ik niet kan zeggen, dat er een aanleiding is tot zulk een vermoeden. Er is nog een jongedame, vertelde Geoffrey, een zekere juffrouw Dave- nant. Kunt U zich Davenant herinne ren, die op Rosemount woondeEén van z'n dochters is bij dat meisje op Moat House. Ja, ik herinner me Davenant heel merkingen van den heer W. v. d. Wiel. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken w.o.: a. rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten be treffende gehouden contröle op het G.E.B. over het 2e, 3e en 4e kwartaal 1934; b. verzoek van de nationale com missie tegen het alcoholisme om maatregelen te nemen ter be spreking van het aantal vergun ningen en verloven A; c. besluit van Gedeputeerde Staten tot verdaging van het raadsbe sluit van 8 Februari 1935, tot verkoop van een strook gemeen tegrond aan het Waterschap „De Hei- of Meerdijk en Polder van Drunen d. dankbetuiging van P. Elshout voor de aan hem toegekende gratificatie over 1934. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Ten aanzien van het verzoek onder b. zegt de Voorzitter dat in deze ge meente nog steeds niet het wettelijk toe gestane aantal vergunningen is uitge reikt. Over drankmisbruik heeft Dru nen niet te klagen. De heer v. Drunen vraagt of er geen gevaar bestaat dat Ged. Staten den ver koop van grond aan het waterschap niet zullen goedkeuren. Het werk is immers reeds begonnen. De Voorzitter twijfelt er niet aan of deze goedkeuring zal worden verleend. Het is de gewoonte van Ged. Staten om verkoop van eigendommen der ge meente steeds nauwkeurig te onderzoe ken. en daar dit onderzoek thans nog niet is ingesteld moet de beslissing voorloopig verdaagd worden. 2. Vaststelling der verordening op de Winkelsluiting. Vóór 1 Mei moet volgens de wette lijke bepalingen de nieuwe winkelslui- tings-verordening worden vastgesteld. B. en W. stellen voor dezelfde veror dening vast te stellen die tot nu toe gold en waarin bepaald is dat de winkels des Zondags van 8—12 uur v.m. geopend mogen zijn en dat het sluitingsuur ge durende de zomermaanden gesteld goed, antwoordde Felton. Hij was een algemeen geacht man, maar hij heeft al zijn geld verloren nietwaar mijn heer? Zij leefden er heel goed van; het zal een heel ding voor ze zijn, dat juf frouw Davenant nu als gezelschapsjuf frouw op Moat House werkzaam is. Dat is één van de redenen, zei Geoffrey langzaam, waarom ik wat meer van de Lancasters wil weten. Ik heb Davenant goed gekend, en ik wil mevrouw Davenant de verzekering kunnen geven, dat haar dochter in goe de handen is. Goede handen? bromde Felton, een beetje minachtend. Nou, dat is wel wat te veel gezegd. Ik voor mij zou mijn dochter niet graag naar Moat House sturen, dat is de zuivere waarheid, meneer Geoffrey. Lancaster heeft het uiterlijk en de manieren van een heer, maar hij legt hier in de buurt geen bezoeken af, en het huis heelt meer van een gevangenis, dan van een gewone woning. Het moet een triest leven zijn, opgesloten tusschen die groote muren en midden in een verla ten bosch. Ja, dat lijkt me ook niet bijzonder aantrekkelijk, gaf Geoffrey toe. Maar hij had nu genoeg van Felton's opmerkingen, en verliet hem, na in structie gegeven te hebben om alles wat hij over de Lancasters vernam, te rapporteeren. wordt op 9 uur. De raad gaat daarmede accoord. 3. Wijziging gemeente-begrooting en begrooting G.E.B. over 1934. Met de voorgestelde wijzigingen gaat de raad accoord. De heer v. Delft zegt dat vele men- schen zich beklagen over de hooge stroomrekeningen. Spr. gelooft dat de meters te hard loopen. De Voorzitter antwoordt dat de af nemers reclames kunnen indienen bij de P.N.E.M.; men moet echter niet te spoedig denken, dat de meter niet in orde is. Rioleering Kleinestraat. 4. Bespreking rioleering Kleinestr. De Voorzitter zegt dat de eerste be grooting, die voor dit werk was opge maakt zoo hoog was, dat B. en W. het werk niet aandurfden. Thans is echter een nieuwe begroo ting gemaakt, die uitkomt op een be drag van 976. Ook dit bedrag is zeer hoog, al valt het te verwachten dat het werk kan worden aanbesteed voor 800.—. B. en W. zijn van dit bedrag geschrokken en zij vinden het ge- wenscht nog niet tot uitvoering van het werk over te gaan. B. en W. zijn n.l. van meening dat al een heele verbetering zal zijn tot stand gekomen, wanneer dezen zomer de be- vloeiing in werking komt. Juist in de droge zomermaanden hebben de bewo ners het meeste last van het vuil, dat in de sloot wordt gegooid. Dan wordt dit vuil n.l. niet weggespoeld en het blijft liggen en geeft een minder aangename reuk af. Nu er door de bevloeiing ook in de zomermaanden voldoende water in de sloten zal zijn, zal het vuil ook dan worden doorgespoeld. Spr. zou daarom eerst liever afwachten of het euvel zich dezen zomer nog zal doen gevoelen. Mocht dit werkelijk het geval zijn, dan zou het werk in het najaar nog kunnen worden uitgevoerd. Maar vooraleer tot het werk wordt overge gaan, wil spr. den toestand nog even afzien. De heer v. Delft vraagt hoe lang het riool moet worden. De Voorzitter zegt dat op 70 M. ge rekend was. De buizen moeten een doorsnee hebben van 80 c.m. en er moeten bovendien controleputten wor den aangebracht. Spr. zal het polderbe stuur verzoeken de sloot beter schoon te houden. De heer W. v. d. Wiel zegt dat er indertijd ook een bevloeiing is geweest. Die heeft toen echter slechts heel kort gewerkt en als dat ook nu het geval zou zijn, dan zouden de bewoners der Klei nestraat er weinig mee opschieten. De Voorzitter antwoordt dat thans gerekend is op een bevloeiing geduren de 5 maanden. De heer W. v. d. Wiel zegt dat zich voor het rooster, nabij zijn woning, steeds veel vuil ophoopt. Als spr. het vuil af en toe zelf niet opruimt, dan loopt het water in zijn huis. Spr. heeft altijd aangedrongen op het maken van een vuilnisbelt. De toestand, zooals die thans vlak bij spf.'s woning is, acht spr. onhoudbaar en uiterst ge vaarlijk voor de gezondheid. De Voorzitter zegt reeds te hebbèn uitgezien naar een stortplaats voor vuil. Juist met het oog op den mogelijken aanleg der rioleering is het plan echter niet doorgezet. Wordt nu echter beslo ten dat de rioleering nog niet gelegd wordt, dan zal spr. zorgen dat er een vuilnisbelt komt. De klacht over den vuilen toestand van de sloot nabij het rooster zal spr. overbrengen aan het polderbestuur. Blijkt dat ook de be- MAAR HOOFDSTUK XI. DE OMMUURDE TUIN. Claire ging goed vooruit, en spoedig was zij sterk genoeg om naar beneden te komen, en naar buiten te gaan. Moat House bezat geen park maar er was een tuin, omgeven door muren, die dik met klimop waren begroeid. De met mos bedekte paden waren bijna niet meer te onderscheiden, en het was lang geleden sinds het grasveld voor de laatste maal was gemaaid. Een groep berberis- en laurierstruiken hield de bedden tamelijk groen, en er stonden nog eenige margrieten en verderop chrysanthemuns in bloei; maar in het herfstweer zag alles er sober uit. Het is net een sprookjestuin, zei Nell, toen de zon scheen en teere scha- duwenduwen van de bijna bladerlooze takken over het gras dansten. Vind je dat werkelijk? vroeg Clai re nieuwsgierig. Ik vind het eerder een gevangenistuin. Dat komt door den muur, ant woordde Nell. Maar we zijn niet opge sloten. Daarom is het ook niet als een gevangenistuin. Maar de tuinpoort ligt precies te genover de studeerkamer van mijn voogd, hernam Claire. Heb je dat niet opgemerkt? Hij kan precies weten wanneer we weggaan en wanneer we terugkomen. Nell had het nog niet gezien, en wist niets anders te antwoorden, dan dat Lancaster wel wat beters te doen zou hebben dan te letten op de personen, die den tuin in en uitgingen. Dit is de eenige kant van hjet huis, sprak Claire, waar geen gracht is. Het water stroomt langs drie zijden van het gebouw, zie je wel. Vroeger liep het heelemaal rond, maar dat gedeelte is gedempt. Ik vraag me af, vanwaar het wa ter toegevoerd wordt, zei Nell belang stellend. Men zegt door ondergrondsche bronnen. Het droogt nooit op, zelfs niet bij de grootste hitte. Maar ik wilde je laten zien, dat deze zijde van het huis, die de eenige bereikbare is van den weg af, behalve natuurlijk de vloeiing dezen zomer geen afdoende verbetering brengt, dan kan de riolee ring in het najaar nog worden gelegd. De heer Verhoeven meent dat het waterschap maar voor een rioleering moet zorgen, de sloot dient toch voor afvoer van het water der landerijen. Spr. wijst er op dat Merks indertijd on der burgemeester Loeff op eigen kosten eeri" stuk van de sloot heeft laten riolee- ren. De Voorzitter zegt dat de polder in het geheel geen belang heeft bij riolee ring. Het bestuur heeft alleen aan de gemeente toestemming gegeven om tot rioleering. over te gaan. Aangezien de meeste bewoners niet in staat zijn om op eigen kosten verbetering in den toe stand të brengen, acht spr. de riolee ring wel degelijk een taak der gemeen te. De heer W. v. d. Wiel zou al vast een klein gedeelte van de sloot willen rioleeren, zoodat het rooster tenminste brug bij de voordeur is gelegen te genover een geplaveide binnenplaats, die even afgesloten is als de tuin. Zie je die twee ijzeren poortdeuren aan het eind? Die kunnen te allen tijde worden afgesloten, en dan is het huis net een middeleeuwSch kasteel. Des te veiliger voor hen die bin-, en zijn, meende Nell. Nu ja, dat is ongetwijfeld waar. Misschien denk je nu, dat ik fantaseer, Nell, maar soms heb ik het gevoel, alsof ik in een kooi zit opgesloten en niet weg kan komen. Ga maar eens na; als we de voordeur uitgaan, of zelfs de achterdeur, worden we door ieder een in de keuken gezien, óf vanuit Lancasters studeerkamer, óf vanuit de kamers boven. Niet omdat ik onge merkt in en uit wil gaan, maar ik heb steeds het gevoel dat ik bewaakt ,wordL' ilen dat werkt op m'n zenuwen. Dat zal komen, omdat je er over ipiekert, veronderstelde Nell. In ieder huis waar men woont, zijn menschen die opmerken of iemand in of uitgaat, maar dat hindert toch niets? Och, ik weet het niet, zei het meis je. Ik weet alleen, dat ik wat meer vrij heid verlang. Nell wist nauwelijks iets te antwoor den. Toen zei ze: Ik zou de dingen, als ik jou was, niet zoo opvatten. Wat doet het er toe, of iemand ons den tuin in of uit ziet gaan? Als wij er eenmaal in zijn, zijn we heelemaal vrij. Ik geloof niet, dat iemand ons van het huis uit in den tuin kan zien. Neen, dat is een groot voordeel, beaamde Claire. Ik heb er eigenlijk niet verder bij doorgedacht, vertelde Nell, maar ik heb ontdekt dat er. een deur in den muur is. Een tweede deur, meen je? vroeg Claire onstuimig. Ja, een houten deurtje, achter dat groepje laurierboomen. Ik zag het laatst, toen ik een paar bloempotten zocht. Maar,voegde zij er voorzichtig aan toe, het is misschien de toegang naar een broeikas of zoo iets. We zul len er eens heen gaan. O ja! Laten we dat doen, riep Claire. Het zou heerlijk zijn als we een weg ontdekten naar de bosschen. Nell ging voor. Het kon haar niet veel schelen, of er al dan niet een deur was, maar ze merkte dat Claire er an ders over dacht. Ze ging haar voor tot ze achter een bosch je kwamen, waar een schuurtje voor tuingereedschap stond. Er was een nauwe opening tus schen den achterkant van het schuur tje en. den muur, en laag in den muur was een deur, met een trapje naar be neden. Nell duwde ertegen en spande zich in om de deur een beetje vrij te maken van het klimopgordijn, dat er overheen hing. In ieder geval schijnt ze gesloten te zijn En zonder sleutel beginnen we niets? zei Nell. Claire wendde zich om en ging het schuurtje binnen. Ze keek aandachtig rond, tot haar oog op een klein voor werp viel, dat, met stof en roest over dekt, in den uitersten hoek van een rek hing. Hier is een sleutel, juichtte ze, met een trilling van opwinding in haar. stem. Misschien past deze wel. Mogelijk, gaf Nell een beetje on zeker toe. YVe kunnen het in ieder ge val probeeren. r*- - Wordt vervolgd. Waalwpsclie en Langstraatsclie Courant üou*»< Iqöem fcchre fnesche tAeeren - 8aai «r. JjAAi-TAbaK Melanqc van rijpe TabaKKen.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1