Toeeewiid aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. s FEUILLETON (i DE IN DE PUP EERSTE BLAD- pM II HET HUIS IN DE STILTE, in V£ lucat DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. D€£>R ERVAEDfc/ |Q V0SEL5 M A AQ WOENSDAG 20 MAART 1935. 58e JAARGANG. ing digt mne jre hrift met Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG pin!.' Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. 7m franco te zenden aan den Uitgever, inci Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. doel" I 12, volc, verh a van 2gd van, sub em >en [J DIE ZICH MET INGANG VAN RIL A.S. OP DIT BLAD ABON NEREN, ONTVANGEN DE NOG )T DIEN DATUM VERSCHIJ- ?NDE NUMMERS GRATIS. kt doel 12 eeniel r gri bant 33) e G en h I. In ons vorig nummer deelden wij L'eds mede, dat de N. Rott. Crt. een aar belangrijke artikelen of beschou wingen heeft gewijd aan „De schoen- ijverheid in de Langsraat Wij zullen daaraan in opvolgende ninmers een en ander ontleenen. MR Re Langstraat zou ons de geheimen jan de schoenenindustrie onthullen. fan den trein uit hadden wij ons al iènigszins kunnen orienteercn: een «anggerekte streek van Den Bosch tot IClLage Zwaluwe, met naar het Noorden 10JV Maaspolders tegen hun hooge dij- werien, het land der oude Batavieren, zoo 54Voortreffelijk door Van Lennep be- ...jchreven. Naar het Zuiden het diluvia- Vnn5 plateau van Brabant, met Loon op hi Zand en Kaatsheuvel de namen zeg- jen het reeds hoogerop eenerzijds Zuidwestelijk Dongen, Zuidoostelijk J vJ Disier wijk en Moergestel, evenals .Waalwijk, dat wel aan de eigenlijke U ILangstraat ligt, centra der schoennij- kamiVerheid. Geheel juist is het dus niet, wanneer inliep jj zeggen, dat de Langstraat van ouds- advefce,. de schoenmakerijen heeft geher- 54l£ergd, want noch Kaatsheuvel, noch Dongen behooren in engeren zin tot N leze streek langs de Maaspolders. Ver- D CM erop in Brabant, in Tilburg, is de n schoenenindustrie al evenzeer een be langrijke tak van nijverheid, terwijl buiten Brabant de nog betrekkelijk jon ge industrie te Nijmegen een groote vlucht neemt, gezwegen nog van de nieuwe groote fabriek van Bata op de heide bij Best, niet ver van Eindhoven. Wij zullen aanstonds zien, hoezeer de schoenenindustrie zich van haar oude kern, de Langstraat en omgeving, heeft losgemaakt. Waalwijk maakt met haar prachtige nieuwe buurten een zeer welvarenden indruk. De streek met haar eindelooze huizenrijen doet eenigszins denken aan de goed gesitueerde oude Groningsclie veenkoloniën, zooals Wildervank, Veendam en Pekela, met dit onder scheid echter, dat de Langstraat niet door kanalen wordt verlevendigd. Naar Lage Zwaluwe zetten de dorpen zich met kleine tusschenruimten voort; van Den Bosch uit kronkelt de weg met de grilligheid van de rivieren mede, over wegend het oude landschap met zijn typisch Brabantsche, en zeker nog wei nig moderne boerderijen. Daar tus- schendoor telkens fraaie vergezichten over de polders van industrie ont dekt men voorloopig maar heel weinig. Dat wordt echter in Waalwijk reeds aanstonds anders. Bij het station ziet men al eenige groote fabrieken, die geen twijfel laten aan de beteekenis van de Brabantsche schoenen- en leder industrie. Een zeer moderne nijver heid, welke men stellig, voor wat de groote bedrijven betreft, geen achter lijkheid kan verwijten. „Er heerschen in Holland zooveel verkeerde begrippen omtrent de Lang straat, zeide onze vriendelijke gastheer, „omdat men hier zoo weinig komt. Men heeft het over de Brabantsche gemoe delijkheid, alsof die een karakterfout zou zijn, die de energie niet ten goede zou komen. Is er echter één industrie, die zich zoozeer heeft aangepast als de onze9 Zelfs Duitsche fabrikanten, die waarschijnlijk mede tot de besten in de schoenenbranche kunnen worden ge rekend, hebben, als zij onze fabrieken bezoeken, niets dan lof voor hetgeen zij hier zien. Alleen in Holland schuift men ons altijd weer achterlijkheid in de schoenen. Zich persoonlijk over tuigen van den toestand, doet men evenwel maar heel weinig. En met de plannen om het verkeer over de groote hruggen met tollen te belasten, zal het contact met Holland er zeker niet be ter op worden. Het wordt immers alles autoverkeer en men begrijpt, dat wij in Brabant, als het bruggegeld er eenmaal is en wij dus voor een bezoek naar Rotterdam zoo ongeveer ƒ3.50 aan tol len moeten betalen, er nog meer dan tot nu toe de voorkeur aan zullen ge ven om voor ontspanning naar Ant werpen of Brussel te reizen". Van dit bruggepraatje kwamen wij al spoedig op de schoenennijverheid en hare nooden. Die nooden zijn thans zeer groot, zoo zelfs, dat men in vele gevallen van een noodtoe stand zou kunnen spreken. De prijzen der schoenen en ook van het leer, dat in Brabant gemaakt wordt, zijn dus danig gedaald, dat waarschijnlijk slechts enkele bedrijven hun kosten kunnen goedmaken, om van winst in het geheel maar niet meer te spreken. Ongetwijfeld zullen er dit jaar heel wat slachtoffers van de moordende onder linge concurrentie vallen. Die toestand wordt gedeeltelijk nog gecamoufleerd door de drukte in de groote bedrijven, die ook nu nog volop werk hebben, maar met sterk dalende inkomsten, zoodat men aldoor minder weet, of zij tenslotte de productie-kosten nog wel zullen kunnen dekken. Niet ver van liet station Waalwijk zagen wij reeds de sporen van de crisis: het bekende oudste vache zooileerbedrijf der firma A VA lij im 1935 aalwi van „De Echo van het Zuiden' Jag TWE telkei uis mi jk, kat root I Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. 15. uis ai Werkelijk? Nu, ik zal je gelief koosd plekje eens komen bekijken, kondigde Lancaster aan, waarbij Nell schoc opmerkte dat Claire plotseling bleek '7 gro werd. Zij kreeg zelf weer moed, toen het gesprek verder ging, want zij be nd pe dacht, dat het best mogelijk was dat IwiiIr r jancaster alles van de deur afwist, haar er op vertrouwde, dat zij ge- A Nos*.]oten was> en geen idee had van den lü H.A.Jeutel, die in het schuurtje hing. Maai Van Iersel-Witlox stop gezet, zoodra 't laatste leer in de kuipen zal zijn ver werkt. De productie was niet loonend meer. Een telefonisch gesprek met een grooten afnemer noopte onzen gast heer zijn betoog even te onderbreken. ,U hoort het: een order van eenige duizenden paren schoenen tegen zoo scherp mogelijke prijzen. Het publiek denkt zoo langzamerhand, de schoenen voor niets te kunnen krijgen, want laat ik er dadelijk aan toevoegen, dat zelfs goede schoenzaken in onze groote ste den al bijna geen kans meer zien, schoenen hoven 5.90 te verkoopen. Dat is de grootste moeilijkheid voor ons bedrijf, ons altijd maar weer op nieuw te moeten aanpassen aan prij zen. die nu reeds ver beneden liet peil van voor ^en oorlog zijn aangeland, Nederland is het goedkoopste schoe- ncnland ter wereld en het publiek kan er van overtuigd zijn, dat het waar voor zijn geld krijgt, mits men ook inderdaad naar kwaliteit vraagt Dat laat echter alles te wenschen over. De gemiddelde Nederlander en vooral bij dames is dat zeer opmer kelijk heeft geen idee van wat een goede schoen is. Als de schoen het in de etalage maar „doet" en de prijs maar laag genoeg is, is het allang goed, de prima winkels niet te na gesproken en die zijn er gelukkig nog vele. „Wat bijvoorbeeld te zeggen van dit damesschoentje? Hebt U ooit en onder het praten scheurde de fabri kant de zool er onder weg, rafelde hij het binnenwerk, dat louter papier bleek te zijn, uiteen zulk 'n „schund" gezien? Dat is ook Nederlandsch fabri kaat en wordt maar liefst voor 4.50 in de winkels verkocht. Een mooi op gepoetst zooltje en imitatie krokodil lenleer. met zoowaar gespikkelde vie zigheid onder de zool, ter meerdere verfraaiing van dit speciale artikel" Daarmede moet men bij het publiek, dat wél verstand van schoenen heeft, uiteraard niet aankomen. Van de 40000 Duitsche dienstmeisjes in ons land zul len er waarschijnlijk geen tien zijn, die dergelijk schoenwerk koopen. Maar de Nederlandsche dienstboden zullen daar bij voorkeur op af komen. Die vragen niet naar een randgenaaide schoen ot nhar een Goodyear Weltschoen, omdat ze eenvoudig niet weten, wat dat is. Oouwt Egberts Echte f riesche Reeten - Baai en jsten >etalin 5404 j moest haar angst toch wat hebben Jen blijken, want Lancaster richtte ich tot haar, en zei, een beetje geamu- ierd. Ik zie, dat jullie er niet op ge teld zijn als ik je in je afzondering .om storen. Maar ik heb het te druk nn m'n tijd in den tuin te verspillen; !oo aanlokkelijk vind ik het daar Bovendien niet. Zoo veranderde hij van onderwerp en Nell voelde zich verlicht. Ze was nauwelijks voorbereid op Claire's plotselinge uitroep, toen zij haar zit kamer hadden bereikt. Hij vermoedt iets! riep zij. We .unnen beter de volgende dagen niel naar den tuin gaan. Och, wat kan het voor kwaad, als hij in den tuin komt Hij hoeft niet te weten, dat wij den sleutel van de deur hebben, en we kunnen wach ten tot hij naar Londen gaat. Dan zijn we volkomen veilig. We zijn nooit veilig, antwoordde Claire, met ingehouden stem. Je weet nooit, of hij werkelijk weg is of niet. We moeten er altijd op bedacht zijn, dat we risico loopen .Zei je niet, ver volgde ze, dat je vanmiddag naar het dorp ging? Ja, ik heb een paar postzegels noodig, antwoordde Nell. Misschien kan ik nu beter gaan, voor het begint te regenen. Wil je dan dezen brief voor me posten? verzocht Claire. Mischien kun je hem beter niet in je hand houden, raadde Claire haar aan. Steek hem in je zak, en praat er alsjeblieft niet over; als iemand je vraagt waar je naar toe gaat, zeg dan, dat je een paar postzegels gaat koo- pen. Nell knikte. Ik begrijp het! ver klaarde zij, en daarop liet ze Claire alleen. Zij had niet meer dan twee of drie minuten noodig om zich te kleeden, maar toen zij de hall doorliep kwam Lancaster naar buiten en sprak haar aan. Gaat U wandelen, juffrouw Da- venant? Ik moet enkel maar even naar het dorp, antwoordde Nell. Zoo. En heelemaal alleen? Zal ik met U meegaan? O, neen. Dank U! weerde Nell Het doorgenaaide en afgelapte schoen tje is voor ons publiek met een smalle beurs blijkbaar goed genoeg. „En toch, als men, gelijk het publiek in andere landen dat veelal wel doet, zich eens even de moeite getroostte n schoen goed te bekijken en zich dan tevens rekenschap gal van liet geno dat een goede schoen verschaft, dan zou bet stellig met het geknoei van de prijzen spoedig gedaan zijn. In anjs bijvoorbeeld vindt men maar hee wei nig schoenen beneden de ()9 trs. Slechts met moeite kan men er voor o9 trs. terecht. Hier te lande kan men echter reeds van ƒ1.90 af te kust en te keur En wederom toonde men ons een schoentje uit den voorraad prulla- baastig af. Ik heb alleen wat postze gels noodig. O, over postzegels hoeft U zich nooit zorgen te maken. Ik wil er met genoegen een dozijn voor U laten ha len. Maar dan berooft U me van mijn wandeling, gaf Nell lachend ten ant- woord. Ik houd van wandelen, maai het is altijd prettiger als men een doel heeft. Maar U vergeet juffrouw Da- venant, dat U tegenover mij en Claire een plicht hebt, sprak Lancaster, ter wijl he plotseling zijn donkere wenk brauwen samentrok. Als U even dooi- denkt, zult U zich herinneren dat ik van U verlangd heb, dat U voortdu rend bij haar zou blijven. U mag haar niet alleen laten om naar het dorp te gaan en boodschappen voor U zelf te doen. Nell kreeg een hoofd als vuur. Ik ben er zoo weer, verontschuldigde zij zich. Alleen maar een paar postzegels koopen. Ik dacht niet, dat U daar be zwaar tegen had. En hebt U geen andere bood schap? vroeg Lancaster, haar scherp aanziend. Ik moet alleen naar liet post kantoor, antwoordde Nell. Maar dat is geen antwoord. U moest een brief posten, die U niet wilde laten zien. en, daar Nell haar gezicht niet heelemaal in bedwang kon houden, glimlachte hij tnom- phantelijk, en zei. U zult me zeer verplichten door mij den brief te overhandigen. Ik zie niet in, wat U met mijn correspondentie te maken heeft, meneer Lancaster! Jammer genoeg is het niet Uw eigen correspondentie, kwam het er suikerzoet uit. Het is van de corres pondentie van mijn pupil, waarhij ik belang heb, en waarvan ik U reeds gezegd had, dat U die controleeren moest. Ik kan wel raden, dat U een brief van Claire in Uw zak heeft, en ik herhaal, dat U mij zeer zoudt ver plichten, door mij dien brief te over handigen. Nell stond perplex, maar juist ter wijl ze aarzelde, werden voetstappen hoorbaar op de trap, die naar de hall leidde, en een oogenblik latei- verscheen Claire zelf en kwam recht op hen af, alsof zij het onderwerp van hun gesprek geraden had. Je kunt mij den brief wel geven, Nell, sprak ze rustig. Ik weet, wat meneer Lancaster verlangt. Aarzelend haalde Nell den brief te voorschijn, en Claire stak haar hand uit. Maar Nell was absoluut niet be dacht op Lancaster. Hij griste den brief, voor zij hem Claire kon over reiken. uit haar hand. Met een kreet van verontwaardiging sprong Nell naar voren. Maar Claire trok haar onmiddellijk terug, en haar bleeke lippen glimlachten ironisch. Houdt je maar kalm, voegde ze Nell toe. Het was jouw schuld niet. Intusschen las Lancaster het adres op de enveloppe. Den heer Everard Hume, las hij. Ik dacht, dat je nu wel begreep dat je geen contact meer met dien man mag onderhouden, Claire? Ik weet, dat het me verboden is, antwoordde Claire rustig. En ik wensch gehoorzaamd te worden! verklaarde hij grimmig. Maar het meisje keek hem onbevreesd aan. Zal ik den brief openenvroeg hij, haar van onder z'n saamgetrokken wenkbrauwen aanziend. Als U daar zin in hebt, hernam ze onverschillig. Als ik hem teruggeef, zul je me dan beloven geen pogingen meer te doen, 0111 hem nog eens te schrijven. Neen, verklaarde Claire, ik be- loof U niets! In dat geval, besloot Lancaster, zal ik mezelf het genoegen bereiden inzage van je correspondentie le ne men. Hij stak den brief in z'n zak, en liep weg. Nell, die bij deze scene had toege zien, sprong hem met een kreet ach- teTna. Maar meneer LancasterU zult toch niet zoo gemeen zijn om Claire s brief mee te nemen, en hem te lezen Laten we hem in het vuur gooien, als U hem niet wil posten. Maar lezen mag U hem niet! Maar Lancaster vervolgde zijn weg, en ging zyn studeerkamer weer bin nen, alsof hij niet gehoor had. Het hindert niet, Nell, zei Claire kalm. Er staan slechts een paar on benullige regels in dien brief, niet ge noeg om Lancaster eenig houvast te geven. Feitelijk was het een experi ment. Ik wide weten of hij jou den pas zou afsnijden. Hij wil niet, dat ik met den man dien ik liefheb, coi- respondeer. Als je meegaat, zal ik je alles over hem vertellen, en dan zul je me begrijpen. Wordt vervolgd. Oëlchóvan het Zuiden laahvijkselit en Laiigstraatsebe Conrant - .Ia m \\7 AAfl O, ot rijk Wl a al - 1 1 ,.L I 1V olll mn -Tabak. Nederlands geungsfe pyptabak. 9 Zeker

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1