éWheuüiden derde blad. n E 0 UIT WASPIK. KIES MAAR rijdt morgen 7 April o. K ziin eerste Zomerwedstrijd op de WAAtWIJKSCHE WIELERBAAN. Lees ook het Wielernieuws in dit blad. ües H E R O Blei PROVINCIAAL NIEUWS. f1.- 1 K.G, fijne Hero Jam 2 fl. Bessensap 1 liter bus kwetsen, Peren en Appelmoes 11.- H. Kolsteren-Lagarde 4 liter blikken 50 cent 25 cent Specialiteit DE WELLNER TAFELARTIKELEN me cent i.- sn er se Gordijnbenoodigdheden Schoonmaakartikelen Bijtsen, Verven en Teeren Huishoudelijke Artikelen. DE STAALWAREN FR1E0R1CH HERDER Fa ANTON HOLTGREFE H. de Bont-v. Hutten gaterdag 6 April '35. 58e Jrg. in !EN iLK \JES 'ONS ;nt. cent. OOD :aa r» Waspik, 3 April 1935. gaclite Lezei staan we slechls enkele v0or een belangrijke verkie- Jie der Provinciale Staten, jrder betoogden wij 't groole ai hie mede gemoeid is, en fdzakelijk kan worden terug- 1 tot een streek belang. Uit van deze idee heeft hier, vóór iaaatstelling der R.K. Kies j„g, een tijdelijk propaganda- jestaan, hetwelk beoogde om Vaspikschen candidaat, dhr. 1)., een goede plaats op de e lijst ie doen bezetten, en j is men daarin toen ten slaagd. Hel bestuur der U.K. ;eiiiging zelf bleef er toen aar liever buiten (en misschien vandaar dat afzonderlijk Critiek was er toen toch al hoewel er natuurlijk maar personen tenvolle den ge- omvang der voorbereidende aniheden konden overzien, men thans aan het officieele en hoewel de tijd al flink zien we tot heden nog geen luila welke van de R.K. Kies aing uitgaat. Toch moeten wij nog verwachten, g' zien de [welke wij Nan het bestuur zijn. Wel gelooven wij dal lolieke kiezers allen de leiding volgen, maar toch is reclame odzakelijk, al was het alleen ,„i niet bij de andere partijen le blijven. Niet iedereen zal •n wieten dat er bijv. nogal gemaakt wordt voor de Hoe men hierover in de ;sche gezinnen denkt, wordt uidelijk gedemonstreerd door J, die aanplak— en slrooi- m eest al dadelijk en afdoende gt. Het bewijs dus dat er thuis sproken wordt, want niets is dan het kind. Het feit dat ende S D.A P.-propagandis or het huidige gezag, hetwelk er m;r niet erkennen, steun gen. Kan er eigenlijk al slecht Maar dat deze lieden hun tijd nog gaan gebruiken tegen zag, dat wil er bij een goed- nd mensch heelemaal niet in. irven dan ook verwachten dat iterbaksch gedoe der S.D.A.P.- ng een nihil resullaal zal op- Aan de U.K. Kiesvereeniging hieraan krachtig mede te vecht een beetje ruwer naar toegaat, maar toch zien we nog liever de scheidsrechter hiervoor fluiten dan dat hij toegeeflijk is. Hoeveel onge lukjes en botsingen hebben er bijv. niet plaats gehad in den wedstrijd tegen Halsteren? En toch was dit een zeer fair stel spelers. De geest drift zweept de spelers een beetje op en het publiek doet er vaak nog een schepje bij. Hel is aan den scheids rechter dit een beetje te matigen we hebben in den laats en thuis wedstrijd gezien dat dit mogelijk is. Geacble Lezer, juist als wij dit briefje wilden beëindigen, bereikt ons het overlijdensbericht der Eerw. Zuster M. Octavie, na een smartelijk lijden in het Moederhuis te's Bosch ontslapen. Er zullen niet velen onder ons zijn die niet op de een of ander manier met H.Eerw. hebben omge gaan. Velen onder ons hebben aan H.Eerw. een gedeelte hunner opvoe ding te danken, want in de vele jaren dat Zij in Waspik vertoefde beeft Zij zich met hart en ziel aan de jeugd gegeven. Ook verschillende liefdadige instellingen hadden aan H.Eerw. een groole sh un. Moge God Haar reeds de groote belooning hiervoor hebben toegekend. En laten wij, die misschien zoo veel aan 4. Mededeelingen en plannen voor het a.s. seizoen. Wij vertrouwen, dat vele leden deze algemeene vergadering zullen bijwo nen, om te vernemen wat door het be stuur is gedaan en welke plannen er bestaan; vooral zijn er hieromtrent belangrijke mededeelingen te doen. Het is trouwens begrijpelijk, dat het bestuur gaarne belangstelling ziet op de enkele algemeene vergaderingen, als bewijs dat de leden medeleven met de vereeniging en haar werk. Vooral thans is goede opkomst ge- wenseht waar belangrijke plannen voor den a.s. zomer bestaan. Chr. Hist. Kiesvereeniging. Donderdagavond hield de Christelijk- Historische Kiesvereeniging eene ver- qadering in de kerkzaal van de Ned. Herv. Kerk aan de Haven. Er was slechts een matige belangstgüjftg. Als spreker trad op het lid der Twee de Kamer, de heer J. Snoeck Henke- mans. Nadat de bijeenkomst geopend was met psalmgezang en gebed, waarin de spreker voorgang, ving de heer Snoeck Henkemans aanstonds zijn rede aan. De heer Snoeck Henkemans behan delde het onderwerp: „De taak van een Chr. Staat in een Chr. Maatschappij. Daar vragen stellen niet geoorloofd valuatievraagstuk eenparig van hetzelf- de gevoelen als de regeering. Spreker is trouwens van meening dat van deze regeering geen voorstellen of maatregelen voor devaluatie te wachten zijn. Met dankgebed en Psalmgezang werd de vergadering gesloten. Werkloozen-cijfer Het werkloozencijfer in onze gemeente is deze maand weer belangrijk teruggeloopen. Men oor- deele zelf: Kleermakers 8 15 11 17 Lederbewerkers 117 34 14/ 54 Leerlooiers 7 8 Metaalbewerkers ti 1 1 Div. werkkrachten '23 2 22 Totaal 198 57 241 84 Een vermindering der geheel E. \T. hte Lezer, het is al weer i lijd geleden dat we 't eens e sport gehad hebben, en toen it het steeds toenemend getal ouwers bij de diverse voetbal rijden, dat de belangstelling ior nog steeds groot is Jammer [we schreven er al eens eerder dat voetbalwedstrijden steeds faoeten samenvallen met't Lot. is de aanvang der wedstrijden ialf uur «verlaat», nog zoo n fut je er bij, en we zien het jezoek vermoedelijk ook druk- turden. t j) nog eens even de laatste Xedstrijd van Hercules te be- vken, daarin is ons iets bijzondei s ilvallen. Deze wedstrijd, en dal urt den laalsten tijd meer, kon niet ten volle bekoren. Het tnspel schijnt den laalsten tijd zoo wat zoek te zijn en sommige lentsn was vooral de voorho 'de Van de vele schietkansen len er slechts weinige benut. n de linkshalf was buitenge- lin vorm. Maar daarover wilden iet eigenlijk niet eens hebben. r heeft af eens een goede of een de dag, maar dat maakt niets Het is echler de laatste wedsti ij- wel eens zoo'n soort «rauschen» irden of «knoeren» of weet ik het publiek langs de lijn dit lukt. Dit nu was in de match n Mevo niet het geval. Wij zullen de laatste zijn om een scheids- iter te be- of te veroordeelen, het opvallend kalme spel. rbij toch alle krachten werden il, geeft ons te denken. De wed- werd geleid door een arbiter lij dijk nauwkeurige opvattingen jglissingen, en al ontging hem I pynally (niemand is immers laakt 1) we kunnen niet anders Kiem daarvoor lof te brengen. i'Imoet wel iedereen opgevallen V dat deze wedstrijd is verloopen ider een enkel ongevalletje en is dit geheel aan den scheids lUiter te danken. Het behoeft nog Tt als unfair betiteld te worden Ifaet er in bet heetst van het ge- H.Eerw. te danken hebben, in ons gebed Haar niet vergelen. ADEPT. Waalwijk, 5 April 1935. Gemeenteraadsverkiezing. Het bestuur der R.K. Kiesvereeni ging heeft nog de navolgende personen bereid gevonden zich te doen plaatsen op de candidatenlijst voor de a.s. ver kiezing voor den gemeenteraad Bij loting is de katholieke candidatenlijst thans als volgt samengesteld: 1. F. C. Roxs (aftr.). 2. G. H. Strijk. 3. J. van Loon. 4. C. W. Pullens (aftr.). 5. F. C. Smolders (aftr.). 6. W. F. P. Teurlings. 7. H. A. J. van Mil. 8. F. Passier (aftr.). 9. J. C. L. v. d. Geld (aftr.). 10. J. H. J. Klijn (aftr.). 11. C. P. Hidden. 12. J. Leijtens. m 13. J. E. P. van Beijnen. - 14. J. F. Spijkerman (aftr.). 15. W. P. C. Eibers (aftr.). 16. J. W. de Graaff. was, droeg deze verhandeling een min of meer beschouwend karakter. Om de taak van een Chr. Staat in een Chr. maatschappij na te gaan, zegt spr., moet men zich den gang van zaken in een heidensche staat indenken. Alles wat zwak is en niet volwaardig ten be hoeve van de almacht van den staat kan dienstbaar gemaakt worden, komt in verdrukking, omdat het volgens hei densche begrippen dan in de maat schappij geen recht van bestaan heett. De vrouw wordt daarbij gemaakt tot slaaf van den man. In landen als Duitschland en Rusland zien we.een te- rugkeeren tot dit heidendom: ook ons land is daarvan thans niet geheel vrij. De Chr. Staat in een Chr. maatschap pij. zooals die in ons vaderland door Prins Willem van Oranje gegrondvest is, heeft in de le plaats tot taak het recht aan de hand van Gods Woord en Wet te handhaven. Dit heeft tot gevolg vrije omgang met elkander, vrijheid van geweten en godsdienst, bescherming van het zwakke, het handhaven van de heiligheid van het huwelijk. In dezen tijd, nu alle takken van han del. industrie en scheepvaart bij de re- qeering aankloppen om steun, en qroepsbelangen daarbij vaak een rol spelen, is het voor de regeering moeilijk het ieder naar den zin te maken. Zuj toch, die het geheel kan overzien, heett werkeloozen met 43 en der gedeelle lijk weikloozen met 27. Beëedigd makelaar. De heer Kees Eibers Wzn. alhier is benoemd tot beëedigd makelaar voor huiden en leder. Donderdag werd bij voor de rechtbank 11 's Bosch als dus lanig beëedigd. Waterschap »De Binnenpolder van Brsoijm Het Waterschap »De Binnenpolder van Besoijen« houdt zijn jaarlijksche vergadering van stemgevech igde ingelanden op Dinsdag 16 April a.s. voormiddags half ell in het café van den beer J. van der Meijs te voorrn. Besoijen. Ned. Herv. Kerk Waalwijk. Zevende lezing op Maandag 8 April 1935 des avonds ten 8 uur precies. Spreker de Weleerw. heer Dr. O. Norel, predikant der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam. Onderwerp John Wesleij, de vader van het Methodisme. Spruiten Wortelen Spinazie Andijvie Spercieboonen Snijboonen Doperwten Grootestraat WAALWIJK. Zij die hiervoor interesse mochten hebben, gelieven zich tijdig, nog voor Paschen, op le geven bij mej. M. v. lersel, Grootestraat 186 alnier. De algemeene ledenvergadering is vastgesteld op Dinsdag 9 April a.s. des avonds om 8 uur in de zaal van de R.K. H H.S., Mr. v. Coothstraat. Opkomst dringend verzocht. Veieeniging „Oranje—Huis". Woensdagavond hield de Oranje- vereeniging van 'l centrum «Oranje- Huis" haar jaarvergadering in de achterzaal van Hotel Verwiel. Er was een vrij goede belang stelling in aanmerking genomen dat meestal buiten het bestuur weinig of geen leden aanwezig zijn. De Voorzitter, de heer L. Hartog, sprak in zijn openingswoord danook zijn tevredenheid uit over de op k mst der leden. Spr. deelde mede dat o.m. van den Voorzitter van hel Centraal Comité, bericht van ver- Z IJ N W IJ IN in afwerking 0N0VER1ROFFEN VAN nut WERELDNAAM v/h BI ER LAAG H-VAN DER HEIJDEN DE IJZER HANDEL" Telefoon 72 WAALWIJK HOEK RAADHUISPLEIN. "door en door VLEKVRI1 In de Bossche Courant komt een be- l richt voor dat inplaats van den heer C. van Haren, die als lid van den ge meenteraad zijn ontslag heeft genomen, aan de beurt komt de heer Jos. klij- berg, die inmiddels naar Amersfoort is verhuisd. Dit bericht is als zoodanig onjuist of onvolledig en geeft natuurlijk aan leiding tot verkeerde meeningen. De kwestie is dat nu de heer van Haren becjankt heeft, volgens de nieu we wijziging der Kieswet eerst de can- didaten die de opengevallen plaats met hebben ingenomen, weer opnieuw aan gezocht moeten worden, n.l. de heeren Jos. Loeff, Jos. K lij berg (inmiddels te Amersfoort en vervangen door den heer J. H. Klijn), J. van Heesbeen en Norb. van Loon. Wanneer deze niet in hun functie treden is aan de beurt de heer Jan van Loon. Waalwflks Belang. Algemeene vergadering op Maandag 8 April, des avonds 8.30 uur, in de ach terzaal van Hotel Verwiel. Aan de orde: 1. Opening en Notulen. 2. Jaarverslag van den secretaiis. 3. Periodieke aftreding der heeren H. Wiesman, H. Hoffmans en Cl. Raming. al deze steunmaatregelen en contingen- teeringen te toetsen aan het algemeen belang. Maar ook in het uitwerken van al deze technische zaken heeft de regee- rinq en volksvertegenwoordiging tot taak het handhaven van het recht aan de hand van Gods Woord en Wet. Gehoorzaamheid aan Gods Woord en Wet gaat boven alles, ook al zou het soms schijnen dat regeering en volks vertegenwoordiging daardoor zou han delen in strijd met het algemeen be lang. De taak van onze regeering is zeer moeilijk. De Chr. Hist, partij zal haar gaarne steunen. Zij die than? door wan trouwen te zaaien een scheiding tus~ schen regeering en volk bewerken, doen hoogst onverantwoordelijk werk. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken, dat bij de komende verkiezin gen van Staten en Gemeenteraden het Nederlandsche volk mag te zien geven 'dat het getrouw blijft aan de: christelijke beginselen in historischen zin. Van de gelegenheid om op de consis toriekamer vragen te stellen, werd door enkelen gebruik gemaakt. r. De vraag werd gesteld of de Ghr. Hist. Kamerclub eenparig is inzake het devaluatievraagstuk. n Spreker antwoordde bevestigend. L>e Chr. Hist. Kamerclub is inzake het de- R.K. Kiesvereeniging. De R K. Kiesvereeniging houdt een algemeene vergadering op Woensdag lü April a.s. des avonds 8 uur inde groole zaal van den Gildenbond. Aan de orde: 1. Notulen. 2. Jaarverslag Secretaris. 3. Jaarverslag Penningmeester. 4 Benoeming commissie tot onder zoek der rekening van den penn. 5. Bepaling contributie voor 1J3j. 6 Installatie nieuw bestuurslid. 7. Verkiezing van een voorzitter. Rede van den WelEerw. heer A. van Lierop, Red. K. t - le Breda: »Wat het Nationaal-bo- cialisme in Duitschland ons te leeren geeft.» 9. Rondvraag. De algemeene vergadering zal wor den voorafgegaan door een vergade ring van de li dm der R.K Kies vereeniging in de parochie St. Jan Baptist, te houden om halt acht onder leiding van de R.K. Propa- gandaclub in die parochie, waarin /al worden overgegaan tot verkiezing van een bestuurslid der R.K. Kies- vereeniging in verband met de onh slagname van den heer J. W. van Heesbeen. R. K. Dames-Gymnastiekclub Orova. In de bestuursvergadering van de R K. Damesgymnastiekclub »()rova», werd besloten, bij voldoende deel name, een club op te richten voor kinderen vain 8—10 jaar. hindering was ingekomen. De lieer van Heeswijk bracht ver volgens het jaarverslag uil, waarin bij den gang van zaken uibel vorige jaar bevredigend mocht noemen. Het kinderfeest een avondiet st werd in 1934 niet gehouden is zeer goei geslaagd en daarvoor is zeer veel waardeering ondervonden. Gebleken is dal door persoonlijk contact met de leden goed werk ge daan is en het zul dan ook nood zakelijk zijn hiermede voort te gaan. Het ledental en daarmede ook de contributieinkomsten blijven nog sieeds dalen. In de vier jaren dal dé vereeniging bestaat bedroeg het ledental, resp. 287, 244, 20d en l.)4 terwijl de contributie inkomsten in die jaren waren f357.1275. f240.- en f230.50. De vereeniging heeft in het atge- loopen jaar haar medewerking ge^ geven aan de collecte voor het Pelikaan comité. Aan het slot van zijn verslag vroeg de secretarisden leden om ook m de volgende jaren hun steun aan de vereeniging te blijven geven. De penningmeester, de heer J. Froklage, kon de leden verblijden met de mededeehng dat aan hei einde van 1934 een batig saldo resteerde van fol.96. In aanmerking genomen dat het jaar met een kas saldo van f8.48 begonnen werd, is 1934 in finantieel opzicht dus bij- zondergunstiggeweest. De inkomsten bedroegen f321.06 en de uitgaven f259.70. Door de heeren Blokzijl en van Hullen werden de boeken in orde bevonden, waarna de penningmeester voor ztin beheer werd gedechargeerd. Secretaris en penningmeester had den van den Voorzitter hartelijke dankwoorden in ontvangst te nemen. Vervolgens bad de verkiezing van bestuursleden plaats. De al tredende leden.de heeren Froklage, Dumoulin en van Heeswijk, werden herkozen. Vorig jaar is besloten het bestuur tot 13 leden uit te breiden, zoodat nog twee vacatures waren aan te vullen. Met het oog op de wensche- lijkheid, dat zooveel mogelijk alle richtingen in het bestuur vei tegen, woordigd zijn, beval het bestuur voor de beide vacatures aan de heeren Blokzijl en de Hoop, welke heeren met meedei heid van stemmen verkozen weruen. De eerste, ter vergadv ring aanwezig, nam na eenige bedenking zijn benoeming aan. Van de rondvra. g werd deze keer, zeer tegen de gewoonte, een druk gebiuik gemaakt, voornamelijk voor liet opperen van nieuwe plannen voor de festiviteiten op Komnginne- dag. Het bestuur had het plan om voor het kindei leest ongeveer hetzelfde program af te werken als vorig jaar, dus ten optocht en een bioscoop voorstelling Naar de Voorzitter mededeelde beijvert het bestuur zich nog steeds om het avondfeest voor de geheele gemeente in bet centrum te con cenlieerén, zooals ook de Voorzittei van het Centrale comité dat graag zou zien. Door de niet-medewei king van de buüéncomilé's is dit echter tot heden nog niet gelukt, zoodat versnippering blij 11 beslaan, hoewel door samenwerking een zeer mooi avondfeest zou kunnen worden ge geven. Willen ook dit jaar de andere comilé's niet meewerken, dan zal het avondfeest wel weer tot een concert beperkt moeten worden. De heer van Adelberg oppert het idee om eën< kinderoptocht te hou den voor de geheele gemeente, doch bet bestuur meende dat dit onmo gelijk zou zijn daar men de kinderen moeilijk die groote afstanden zou kunnen laten afleggen. In den breede werd over 'n nieuwen opzet van het kinderfeeest gesproken doch het bleek tenslotte dat de meeste leden van meening waren dat de optocht gehandhaafd moest blijven. Wel is het.wenschelijk dat voor de toekenning der prijzen een nieuwe weg gevolgd wordt. Er waren vorig jaar n.l. tal van prachtige en kostbare stukken in den optocht, die kennelijk niet door de kinderen zelf waren gemaakt. Daardoor moest de jury vele minder mooie en minder grootschestukken, die door de kleinen zelf in elkaar waren gezet, onbekroond laten, wat voor deze kinderen natuurlijk een desillussie was. De beer Froklage vond het daarom gewenscht om dit jaar een eeie aldeeling in te stellen voor de fraaiste inzendingen en destukken, waaraan minder ko-ten zijn besteed, apart te beoordeelen. Dit denkbeeld zal in overweging worden genomen. Van de andere attracties die nog genoemd werden noemen wijeen heidefeest, een vliegerwedstrijd, een ballonnenwedstrijd, een bootreis, een aubade vooi het raadhuis. Aan de hand van de gegeven wenken zal het bestuur trachten een zoo aantrekkelijk mogelijk program ma samen te stellen. Voorts werden er nog plannen ter tafel gebracht om de jaarlijksche speldjesverkoop te vervangen ooor een aantrekkelijker wijze van col lecteeren, waarover hel besluur zich eveneens zal beraden. Met een dankwoord van den oor- zilter vierd de geanimeerde vergadrririg door den Vooizitter gesloten. Chr. Jongelingsvereeniging tlmmanuel» v.mResojen). Op uitnoodiging ven bovenge noemde vereeniging hoopt D. op Woensdag 10 April a.s. des avonds om half acht voor de gemeente op te treden In het Kerkgebouw den Eerw. Heer C. P. v. d. Linden, Godsdienstonderwijzer te Uud— Beijerland, met als onderwerp »Open vensteren». Grootestraa» 319, Telefoon 10» HET adres voor een 364 BETERE HEERENKLEEDING Frans Slaats it. 4' oer heden per 19 Mrt. W. G. W. G. Bouwvakarbeiders 31 5 44 9 lloutbeweikers 6 8 LbUU wvi iiiiiivw. r-* .yyn'v t-r

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9