Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON BLACK-BOy h OPE EERSTE BLAD- «IJ HET HUIS IN OE STILTE, BINNENLAND. i DiT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. N°2 Piet Peinst PRUIMTABAK VjM, d»öor EWAwm. A PASCHEN. WTEJZW ZATERDAG 20 APRIL 1935. 58c JAARGANG. e; onds Herb, erhao ten h J.Tr voor aan 'and, and len sta de lan iur, tc :htvaa >9. gro ïle 1 alda<i 57, 24 1 aren de hu oot 7 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Het Feest der Overwinning. De mensch is maar al te vlot >1 bon-bereid om te mopperen over zijn Tl lot, te klagen over de weinige vreugd H A welke zijn deel is naast zooveel leed en te twijfelen aan de goede bedoe- :1 bouilingen van de Voorzienigheid, Die P 3- 2l het toch in Haar macht heeft om van ons het kwade te besparen en het [cede te doen toevallen. :rwom En toch, als we eens ernstig het rd. Z;wezen van het leven overwegen, dan gedee moeten we tot het inzicht van ons aren, ongelijk komen het wezen van het even is strijd om het bestaan, 3?"w'om de onderdrukking van booze C„hartstochten en neigingen, strijd om het goede en verwerping van het [Wade en het doel van ons strij- -1 boudend leven is de Overwinning, emake Welnu, wat klagen we dan Zou den we het doel willen benaderen ina „zonder den weg er heen bewandeld van te hebben. Zouden we de geneugten en 2wau de Overwinning willen smaken, zonder de moeilijkheden van den strijd te hebben gekend eel Wi Hoe moeilijk is niet de mensche- nrs. 2%jke levensgang van Christus geweest, geboren in ellende, vervolgd reeds :eel weals kind, opgevoed in armoe, gehoond Uphensen bespot om Zijn leer, gemai teld en tart, mgekruisigd om Zijne standvastigheid. aren. En toch ruischen straks op 1 aschen, -epl 1935 jaren na Christus'geboorte, de koren van een zingend-lovende menschheid weer over de aarde, het blijde Hosannah en Hallelujah wordt peel wejjgggigjd met dreunend orgelspel en aan (l!|{]a[grgncle bazuinen. Omdat Christus 1842 gewonnen heeft in Zijn goddelijke grootheid, ondanks de vervolgingen zeel we van de menschheid en speciaal van steeg, rhet door Hem uitverkoren volk Drie en dertig jaren duurde Zijn men- •eel „,n schelüke strijd en éven slechts Zijn ars. 177 i Overwinning op de plaats, waar Hij geleden bad. Dat was, toen de engelen aan de weenende vrouwen het ge opende graf toonden en later nog eens, toen Christus aan de Emmaüs gangers verscheen en tenslotte bij Zijn Hemelvaart. Korte oogenblikken van tnomt, triomf op wie Hem vervolgden, triomf op den duivel, triomf op den dood. Maar het is een overwinning, welke zich voortrekt in eeuwigheid en in welker ontzaglijke straling de strijd en het lijden, welke er aan voorafgingen, verschrompelen, om dat ze slechts middel waren ter be reiking van het heerlijk doel. LE, zeel moti van „De Echo van het Zuiden". ceel we: iord-Oo! er groot! ceel we ;r de wc >enen nr an 118 5426 en bij bo 24. Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. maar i Wat kan hij dan doen? vroeg Claire ontsteld. Ik geloof niet dat hij ergens voor terugdeinst, zei Nell. Ofschoon hij wel zal oppassen, zelf geen gevaar te loopen. Kom Claire, nu zie je er bijna weer te bleek uit. Het was niet mijn bedoeling om je te laten schrikken. Daar gaat de bel voor de lunch. La ten we naar beneden gaan. Nell merkte op, dat Claire geduren de de lunch schei*]) door Lancaster werd gadegeslagen. Doch zij stond totaal verbluft toen Claire zich aan het einde van het maal plotseling op :i ilmaakt kalme en zelfbewuste wijze t haar voogd wendde. Meneer Lancaster ik hoor dat ,-verard Hume, m'n vaders vriend en compagnon hier gisterenmiddag aan buis is geweest om mij te bezoeken, on niet werd toegelaten. Mag ik vra gen waarom mijn vrienden mij niet mogen bezoeken? Lancaster keek eenige oogenblik ken totaal onthutst en scheen niet e weten wat hij zeggen moest. Ten slotte anwoordde hij op vriendelijken on Jij bent volkomen vrij om i ede bezoeker, als je daar zin in hebt, Wanneer de mensch ontevreden is en zich morrend afvraagt, wat zooveel eeuwen chiistendom nu eigenlijk hebben gebracht, dan heb ben ze gewoonlijk het oog gericht op de maatschappelijke ontwikkeling en op materieele welvaart. En om deze te brengen, heeft Christus toch niet gestreden en geleden, heeft Hij 't offer van Zijn Dood niet gebracht. Materieele welvaart heeft Christus ook niet voor Zich zelf begeerd, toen Hij op deze aarde toefde en zouden we die dan van Hem mogen verlangen Christus' smartelijke wereldgang werd ondernomen ter onzer geestelijke hulpe en opdat we zouden deelen in de eeuwige voor deden Zijner Overwinning. Om Christus' geest zooveel moge lijk te benaderen, hebben we het strijdend karakter van ons leven te aanvaarden en als dat van ons wordt gevergd ook het lijdend ka rak ter. Het is niet speciaal onze eeuw en de moderne tijd, welke van de menschheid twijfelaars en moppe raars maken, omdat de mens-chelijke gedachte zich het eerst op 't mate rieele pleegt te richten. We zijn zoo kleinmoedig en wankel. Getuigt de Schrift niet, dat reeds kort na Jezus Dood de weinigen begonnen te wan kelen, die in Hem hadden geloofd »Wij voor ons, zoo lezen we van de leerlingen var. Emmaus, hoopten zoo vurig, dat Hij het was, die Israël te ontvangen, mits het personen van goede reputatie zijn. Nell begreep, dat hij er deze laatste opmerking met een zekere bedoeling aan toevoegde, maar Claire scheen dat niet op te merken. In dat geval begrijp ik niet, waarom men mij niet van Hume s komst op de hoogte gesteld heeft. Ik meen begrepen te hebben, dat hem op een vrij onbeleefde manier den toe gang werd ontzegd. Hierbij keek zij strak naar Cyril, wiens gezicht rood van woede werd. Zij beleedigen mij! barstte de jongeman toornig uit. Ik weet niet wie die andere vent was, maar ik zou graag de honden op dat stel hebben losgelaten. U ziet zei Claire zich koel tot Lancaster wendend, dat mijn bezoe kers niet erg hoffelijk ontvangen werden. Neem me niet kwalijk, m'n lieve Claire, merkte Lancaster op, als ik je er aan herinner, dat de bezoekers mij over zaken wilden spreken. Maar U vergeet, meneer Lan caster, dat zij kwamen spreken over mijn zaken, gaf Claire ten antwoord. Jij bent minderjarig, kindje, hernam Lancaster met een onaange naam glimlachje, en daarom heeft het voor jou geen zin je over zaken te be kommeren. Jij hebt geen zeggenschap, schhap. Maar Everard Hume was m'n vaders compagnon en zijn beste vriend, hield Claire vol. Ik heb het recht om hem, wanneer hij hier komt, te spreken. Natuurlijk, bevestigde Lancas ter. Natuurlijk. En het is een feit dat Cyril zich niet aan mijn bevelen ge houden heeft. Ik ben verbaasd, Cvril zoude verlossen, maar met dat al ii het heden de derde dag, sinds deze dingen (Christus' kruisigingen graflegging) zijn geschied....» Reeds drie dagen na Christus Offerdood kwam dus reeds de twijfel op bij Zijne beste leerlingen, omdat de verlossing nog niet was gekomen van het volk van Israël, d.i. de onafhankelijkheid der Joden nog niet was hersteld, de materieele welvaart nog niet was verzekerd. En na 1935 jaren vraagt een domme menschheid nog niets anders en niets beters in haar bekrompen heid. Ze kent nog niet de waarde van hef strijdend leven en kent nog niet de loutering van de bezoeking, welke ons tesamen moeten voeren naar de glorie en de heerlijkheid van de Zegepraal, welke Christus verwierf, en in de eeuwige voordee- len waarvan Hij ons wil laten deelen. Eén deel der menschheid kauwt op kauwgom, Eén deel snoept uit een snoepgoedzak, Een ander deel bijt op een houtje, Geef mij maar BLACK-BOY PRUIM -TABAK. GESAUSDE ZWARE /fft' Een verklaring van ir. Mussert. Ir. Mussert, algemeen leider van de N.S.B., heeft in antwoord op een tot hem gerichte vraag van de redactie van het Utrechtsch Nieuwsblad naar aanleiding van hel in de vragen van den heer Wijnkoop aan den minister van justitie vermelde omtrent bewa pening van de NS.B. en smokkelhan del in wapens door de N.S.B., mede gedeeld dat aan deze lage verdachtma kingen en poging tot ophitsing elke grond van waarheid ontbreekt Ir. Mussert is bereid den heer Wijnkoop onmiddellijk in de gelegenheid te stel len om, vergezeld door twee onpartij dige derden, het hoofdkwartier en alle kringhuizen van de N.S.B. te be treden. aldaar elk door hem ge- wcnschi onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van wapens, minu- tie e.d. De werkloosheid. Bij 1061 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 30 Maart in totaal 400.600 (vorig jaar 355.683) werkzoekenden ingeschreven, onder wie 381.410 mannen. Van dezen wa ren werkloos 382.683 personen, onder wie 368.233 mannen. Op 10 Maart be droeg het totaal aantal ingeschreve nen bij een ongeveer gelijk aantal or ganen 428.642, onder wie 410.243 werkloozen. Het aantal ingeschreve nen is sedert 10 Maart verminderd met 28.036, het aantal werkloozen met 27.560. Communisten ontslagen. Thans hebben reeds zeven commu nisten het werkkamp op het Fort Honswijk met onbepaalde bestemming verlaten. Zij zijn zeer waarschijnlijk naar België uitgeweken. Van officieele zijde is erop aangedrongen de kosten aan het werkkamp tot een minimum te beperken. Er blijven nog slechts 3 communisten in het werkkamp. Credietverleening aan exporteurs van tuinbouwproducten. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat uit liet landbouw- crisisfonds voor credietverleening aan exporteurs van tuinbouw-producten vervolgde hij tot den jongeman, dat jij je niet beleefder hebt gedragen. Al wil ik niet dat je tijdens mijn afwe zigheid vreemden ontvangt, had je hen dat toch op een behoorlijker wijze kunnen vertellen. Het is nergens goed voor zoo onbeleefd te zijn. Maar waarom mag ik iemand,, die mij spreken wil, niet ontvangen? Ik hen volkomen onafhankelijk van U, ging Claire voort, terwijl ze Lan caster recht in de oogen keek. Ik heb m'n eigen inkomen, en als ik me in dit huis niet op mijn gemak gevoel, zal ik eenvoudig weggaan. Lancaster's gezicht werd vaalbleek, maar hij poogde te glimlachen terwijl hij sprak. Ik geloof, dat je je vergist, merkte hij rustig op. Toen je vader mij tot je voogd benoemde, werden bepaalde fondsen voor jou te mijner beschikking gesteld; daaraan werd de conditie verbonden, dat jij onder mijn bescherming' en in mijn huis zou blijven, totdat je één en twintig werd. U bedoelt dus, constateerde Claire kalm, dat ik dat geld kwijt ben, als ik niet tot mijn één en twintigste jaar hij U blijf. Geld heeft voor mij minder waarde dan geluk. Nu heb ik pas geleerd, hoe weinig U eigenlijk over mij te zeggen hebt, meneer Lan caster. U moet al dien tijd geweten hebben, dal een meisje na haar zes tiende jaar wettelijk gerechtigd is haar eigen woonplaats le kiezen. Maar U hebt me altijd op heel besliste wijze het tegendeel verzekerd. Mag ik vragen, hoe je aan deze interessante inlichtingen bent geko men? vroeg Lancaster, terwijl zijn neusvleugels trilden, zooals vaker hel geval was als hij bijzonder geprikkeld KOST ANDERHALVE STUIVER IS ALS GOUD ZO ZUIVER werd. Heb je soms buiten mijn mede weten en zonder mijn toestemming met iemand gesproken? Uw toestemming heb ik niet noodig, zei Claire. Ik hen oud genoeg om zelf mijn kennissen te kiezen. Maar daar gaat het niet over. Wat ik wilde opmerken is dit, dat het mij zeer verwonderde, dat Everard Hume gisteren niet werd toegelaten, en dat ik hem als hij weerkomt, wil spreken. Mijn bezwaar tegen Hume is, dat ik hem voor jou geen geschikt per soon vind om mee om te gaan. Claire krulde haar lippen. Geen ge schikt persoon? vroeg zij. Mijn va ders vriend en compagnon? Het is meer dan drie jaar gele den sinds jij uit Amerika bent weg gegaan, merkte Lancaster op. En ik heb voortdurend inlichtingen gekre gen. Je vaders vriend is het verkeerde pad opgegaan. Hij begon te drinken en te spelen, behandelde zijn perso neel slecht en bedroog zijn meerderen. Ik heb voldoende bewijzen voor wat ik vertel, en ik waarschuw je, dat ik niet wensch dat je ook maar eenige rela tie met hem onderhoud. Ik zal Everard Hume niet eens vragen die beschuldigingen te weer leggen. Ik weet veel te goed, dat zij absoluut uit de lucht gegrepen zijn, sprak Claire op spottenden toon. Je kunt doen wat je het beste lijkt, zei Lancaster. Maar voor mij staan de zaken anders. Als Hume morgen komt, mag je hem, als je dat persé wilt, wel spreken, maar in mijn tegenwoordigheid. Ik geloof niet, dat U tegenwoor digheid veel verschil zal maken, deelde Claire mede. Everard en ik be grijpen elkaar volkomen. Zij draaide zich om, alsol zij de kamer wilde verlaten, maar bleef een oogenblik staan, toen zij Lancaster met een door hartstocht half verstikte stem hoorde zeggen Ben je werkelijk van plan mij te tarten? Ik geloof, dat er voor mij niets anders opzit, verklaarde Claire, om dat U alle mogelijke hinderpalen legt op mijn weg naar gezondheid en ge luk. ,1e zult er spijt van hebben, riep haar voogd heesch. Begrijp goed wat ik zeg. Denk niet, dat het mij geen ernst is. Ik zeg je, dat je er spijt van zult hebben, als je me ergert Het is heelemaal mijn bedoeling niet U te ergeren, meneer Lancaster, verklaarde Claire, maar ik heb het recht om Everard Hume te spreken, en zal zeker voel bij stuk houden. Er lag iets onheilspelends en drei gends in zijn blik, maar zijn stem had bijna haar natuurlijken klank weer, toen hij antwoordde Nu, als je je zinnen er zoo op ge zet hebt, zal ik je maar verlof geven Hume te ontvangen. Als hij morgen komt, sprak Claire, hem strak aankijkend, zal ik hem dan alleen spreken? Alleen? Ik heb toch gezegd in mijn tegenwoordigheid, nietwaar? Maar als jij er op staat, zal ik moeten toegeven. Dus, je zult hem alleen spreken Daarna sloot hij de deur achter de twee meisjes, en Nell, die 'een oogen blik achterom keek, zag een vreem den glimlach op zijn gezicht. Zij hui verde, en toch wist zij niet wat hij ge zegd kon hebben, dat haar zoo'n ang stig gevoel gaf. Wordt fwvolgd. 2 Brui kan van" imen. o van het Zniden, lulvUksrle en Uifxlrulsckt Courant, Wordt verrolgd EflO DUBBEL

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1