E jpaascheieren. WELLNER-TAFELARTIKELEN. Fan HET ZUIDEN DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEDWS. DE PAASCHVUREN. Speciale Etalages: Tuinbouw-artikelen, Honden-artikelen, Hollanders, SCHOONMAAK ARTIKELEN. Saterdag 20 April 35. 58e Jrg. ,Vd3 Paasch—Zaterdag van het 1/92, legen 3 uur des middags. mi', oud-kapitein van het regiment linietroepen, leunde L ellebogen op de vensterbank, /0orbijgan8ers gadeslaand. oUtie krijgsman genoot in zijn Ltedorp van zijn pensioen te L der boeren, die hij niet meer pij bewoonde bet ouderlijk Qjaar leefde er alleen met een "houdster, want zijn ouders reeds lang tot betere gewes- [overgegaan. De kapitein be- •nde zich om God, noch gebod kon heftig uitvaren tegen de 0,s en de kloosterlingen. goede pastoor der parochie ie Henaud tot betere gedachten oen. Hij had hem van zijn jeugd lend en had veel van den knaap yaCht door de goede zorgen brave moeder. oe meer de grijsaard zijn pogin- verdubbelde, hoe meer de haat jen oud—kapitein oplaaide, en zult gij niet vangen, mijn- pastoor, had de koster hem gezegddit zal de eerste zijn, u ontsnapt. aat ons Gods uur afwachten, voordde de eerbiedwaardige man. p Paasch—Zaterdag 4 April, goot zon haar stralen over het lot iw leven gewekte landschap. De iel was helder blauw en onbe- |ct. Mensen en dier genoten met e teugen van de onuitputtelijke oonheid van Gods wonderbare epping- ie kapitein voelde zich bewogen bet gezicht der verjongde natuur, mbewust nam hij deel aan het gfeest van Paschen en meende e verte de echo te hooien van lang vergeten Alleluia. Hij her- Brde zich eensklaps, dat zijn Eder op dien dag en bijna op uur gestorven was en voel e het aamrood naar zijn wangen stij- bij de gedachte, dat hij nimmer bezoek bij haar graf gebracht p 't zelfde oogenblik hoorde hij blijde klanken der kerkklokken, de laatste dagen verstomd waren, ldra voegden die der omliggende pen haar tonen daarbij en dit •hlig samenspel deed in zijn ziel ren trillen, die hij sinds lang ge- iken waande luizend bommen en granaten 1 nule hijmen mag zoo oud rden, als men wil, zulke dingen geet men niet. Eensklaps dringt het gezang van lige knapen tot hem door. )e kinderen gingen het huis van naad voorbij en schenen even te iaadslagen, maar de kapitein stond een slechten reuk. Zij durfden n lied niet aanheffen voor de ring van den vijand van Gods esters en begaven zich met haas- en tred naar een bijgelegen hoeve. De kapitein stampvoette, 't Was m, als had men hem een steek het hart toegebracht. Ik ben toch de duivel niet I voer uit. De pastoor heeft die kinde- i tegen mij opgezet. Eenige minuten later sloot hij zijn rister en begaf hij zich naar zijn liskamer, toen een kinderstem zich ior het venster liet hooi en. Renaud imerkte een bijna tienjarige knaap en hij onlangs, tegen eenige straat- ngens beschermd had. Sindsdien d toonde de kleine zich dankbaar i vergat nooit den kapitein in het >orbijgaan te groeten. Men had ;n kapitein gezegd, dat de moeder in den knaap, die twee jaar gele- ïn gestorven was, een nicht van e zijne was en dit had zijn sym- athie voor den kleine vermeerderd. Hij liet den knaap binnen komen let oude Paaschlied kwam bij ge- eelten in zijn geheugen terug. Gij zijt dus niet bang voor mij, venals uw makkers, zei hij. Ik ben een slecht mensch. Leg dit in uw land en koop er voor u moeder ieren voor. Maar ik vergis mij:gij ebt geen moeder, noch vader meer, ij zijt een wees. Wie verzorgt, wie oedt, wie kleedt u Mijnheer pastoor, antwoordde het :ind. De kapitein scheen een wijle in liep gepeins verzonken en vroeg :ensklapsGij weet, waar het kerk- iof ligt Ja, kapitein. Wilt gij mij er heen brengen Gaarne, antwoordde de knaap, '•onder de minste aarzeling. De kapitein en zijn geleider be- "eikten door de velden, binnen !eoige minuten den doodenakker, wierp een blik op het kerkhof. De oude pastoor lag vurig biddend op een graf geknield. Renaud wachtte tot hij zich verwijderd haddaarna klom hij behendig over den muur, terwijl hij den knaap in zijn stevige armen hield. Weet gij, vroeg Renaud, bevend, het graf mijner moeder. Ja, kapitein, bij dat groote kruis, onder den wilg. Breng mij er heen. Zonder plichtplegingen nam de kleine den kapitein bij de hand en leidde hem naar het graf, waarop eenige minuten geleden de pastoor zijn gebed ten hemel opzond. Re naud bemerkte een palmtak, die eerst kort geleden op den grafsteen was gelegd. Ontroerd tot in het diepst van zijn hart beet hij op zijn grijzen knevel. Het menschelijk op zicht belette hem te bidden Maar het kind had meer moed, of althans meer geloof. Eerbiedig bad het met luider stemme: »I4eer geef haar de eeuwige rust 1» Toen Renaud deze zijne kinder stem hoorde, voelde hij zich ver wonnen. Snikkend viel hij op het mos van het graf neder. Ach, mijn arme moede, snikte lnj, ligt gij hier? Maar het kind zag hem verbaasd aan en zei: Maar, gij weet toch wel, kapitein, dal zij in den hemel isbij den goeden God Den volgenden dag waren de kerkgangers zeer verbaasd, toen zij den oud—kapitein in groot tenue, met drie kruisen op de borst, statig, zooals hel een krijgsman past, doch zonder hoogmoed, het bedehuis zagen binnentreden. Hij doorliep het schip en ging in de eerste rij zitten op de plaats zijner moedei, terwijl hij ternauwernood zijn ont roering kon bedwinger. Naast hem, zat zijn kleine vriend, dien hij als kind scheen aangenomen te hebben. Na de godsdienstoefening begaf de kapitein zich, gevolgd door zijn be schermeling naar het plein voor de kerk en drukte menigeen hartelijk de hand, die hem vroeger vreesde en den rug toekeerden. De oude pastoor kwam op zijn be. ril Re naud liep met uitgestoken handen en betraande oogen op hem toe. O, mijnheer pastoor, riep hij uit, als de goede God het goed meent met de hoogmoedigen als ik, be dient hij zich van kleinigheden dit kind, een oud lied en een gebed op een graf. Dat is Zijn groot geheim, kapdein antwoordde de oude priester. Laat ons. hem danken en zegenen en daarna onze Paascheieren met blij gemoed eten. beduidden aldus dat ook in hunne harten alle zondeleven een einde moest nemen om met het nieuwe licht en vuur ook een nieuw leven in het huisgezin moest worden ge bracht. Het branden van Paaschvuren is in enkele deelen van ons vaderland, Twente én Gelderland, nog een ge liefd volksvermaak. waarop zich een grool houten kruis 'erhief. Men mag mij niet zien, zei Renaud. k zal over den muur stappen en u over helpen. Hij verhief zich op de teenen en In zeer vele streken van ons land is het gewoonte, zeer oude gewoonte met Paschen vreugdevuren te bran den. Reeds onze l-eidensche voorouders ontstaken bij hunne hooge feesten vuren. Wat nu het Paaschvuur betreft, hierbij dient opgemerkt, dat het steeds een frisch, maagdelijk vuur moet zijn, d w z. het moet worden gemaakt. Men bediende zich daartoe van een zacht stuk hout, dat gewre ven werd tegen een hard hout of men sloeg met een stuk staal vuur uit een steen en ontstak zo het Paaschvuur. Vooraf moest het oude vuur ge- bluscht zijn. De oorsprong van dit gebruik schijnt te zijn de eens heerschende mening dat het vuur na eenigen tijd onderhouden te zijn, de reinigende kracht verliest, weshalve men ter wering van besmettelijke ziekten ook dergelijk vuur ontstak, het zooge naamde noodvuur. De H. Kerk heeft de wijding van het vuur als een der eerste ceremo niën op den PaaschZaterdag. Het vuur is dan gedoofd. Het verzinne beeldt de Oude Wet, die met Chris tus dood een einde nam. Ter plaatse gekomen slaat men met een vuur steen vonken, deze worden in de brandstof opgevangen en een nieuw vuur is op aarde gebracht. Volgens Binterim «Denkw. der Kath. Kirche» was de wijding van 't Nieuwe Vuur in de 18 eeuw te Rome nog onbekend. Eerst Paus Leo IV (874) voerde haar in. Ze schijnt een omvorming te zijn van de Germaansche Paaschvuren. De oudste der Roomsche Sacramentaria kennen haar nog niet De Ritus, nu voorgeschreven door het Roomsche Missaal, is waarschijnlijk dan ook van Frankischen en Kelftischen oor sprong. De H. Bonifacius meldt reeds dat men in Duitschland veelal met een brandglas het nieuwe vuur ontstak. Dat laatste moest natuurlijk buiien de kerk gebeuren, terwijl ook het vuurslaan om de ongemakken van rook enz. buiten het kerkge bouw plaats had. In de middeleeuwen doofden de geloovigen, alsvorens zich op de Paasch—Zaterdag ter kerke te be geven, thuis alle vuur en licht om het later met het door de Kerk ge wijde vuur weder te ontsteken. Zij GROOT, GOED EN WIJS. door Willem Gijssels. Paschen, Paschen, Hooggetij! 't Leven van de banden vrij, Komt gestegen uit der eerde Zooals Christus wederkeerde, Glanzend uit den stillen dood, Hallelujah! God is groot. Paschen, Paschen, Hooggetij! Klokken klinken hemelblij Zwegen hare bronze tongen Tot het wonder was voldongen Thans verkonden zij den groet Hallelujah! God is goed! Paschen, Paschen, Hooggetij! 't Juk des winters is voorbij Onder nieuwen zonnezegen, Plant het zaad, weldra gedegen Hier op aard een paradijs. Hallelujah! God is wijs! Waalwijk, 19 April 1935. Koopt niet in den vreemde Wat ge even goed en goedkoop in Waalwijk kunt koopen. Goed voorbeeld, doet goed volgen. A d m in is tra leu r X, ieken fonds Tot administrateur van het Ziekenfonds der Mij. van Geneeskunde Geertruiden- berg en Omstreken, is benoemd de heer Kneepkens uit Den Bosch, die zich te Waalwijk, als centrum van dit rayon, zal vestigen. Jubileum bij de N. V. n. Haren's Schoenfabrieken. De heer H. de Munnik, procuratie houder der N.V. v. Haren's Schoen fabrieken alhier, herdenkt heden het feit dat hij sedert 12'/2 jaar in dienst is van den heer Ivo van Haren. ieder,dieden heer do Munnik kent, weet dat hij zeei veel gedaan heeft voor den opbouw der zaken van den heer v. Haren, eerst in diens leder handel en sinds het oprichten dei- schoenfabriek in dit groote bedrijl. Met de tegenwoordige directie was de heer de Munnik een der initia tiefnemers voor de oprichting der N.V. v. Haren's Schoenfabrieken, die spoedig een der belangrijkste schoenenbedrijven in ons land is geworden. Wie met de N.V. v. Haren zaken gedaan heeft kent zeker de prettige wijze, waarop de heer de Munnik hem steeds wist te woord te staan en op aangename manier te bejegenen. Het is begrijpelijk dat de directie dit jubileum van een harer voor- naamste medewerkers niet onge merkt wilde laten passeeren. Toen de heer de Munnik hedenmorgen ten kantore verscheen werd hij dooi de directie ontvangen, die met harte lijke gelukwenschen hem een gouden horloge met ketting aanbood. Ook het kantoorpersoneel heeft zijn chef een aardige verrassing bereid. Ook wij bieden hem gaarne onze felicitaties. Liefdadigheid door Kunsla De tegen Tweeden Paaschdag aangekondigde jubileum uitvoering van bovengenoemde tooneelclub zal, wegens ziekte van 'n paar spelers, dien dag niet kunnen doorgaan. Voorloopig zijn de uitvoeringen thans bepaald op Zaterdag 27 en Zondag 28 April a.s. Men zie hier voor nader de affiches die dezer dagen zullen worden opgehangen. De eerste avond zal tevens een bescheiden huldiging plaats hebben van de jubileerende tooneelclub en van een paar spelers die eveneens hun 25 jarig lidmaatschap her denken. Op den tweeden avond, Zondag, zal de uitvoering besloten worden met een bal. Zooals reeds gemeld wordt opge voerd het mooie tooneelstuk »Mea Culpaa van Herman Burger en hebhen de uitvoeringen plaats in de zaal van den heer W. van Helvoirt. Eterniet-etsen. In de etalage van den heer Jps. de Folter is geëxposeerd een eterniet"ets van den heer W. Hens Gzn. Hei »s een mooi werkstuk en men verbaast er zich over dat zooiets uit een ruwe plaat asbest te maken is. De heer Hens maakt den laatsten tijd vele van deze etsen en het geëxposeerde stuk bewijst wel dut hij het met smaak en vaardigheid doet Rheumatische pijn in beide beenen! Alle pijnen nu geheel verdwenen. Deze dame uit het noorden van ons land had hevige pijnen in de beide beenenna gebruik van twee flacons Kruschen Salts waren de pijnen totaal verdwenen. Lees slechts haar brief: »Begin Juni kreeg ik plotseling veel pijn in beide beenen, zoo zelfs, dat ik soms geen vijf passen kon loopen. Verschillende middelen heb ik geprobeerd o.a. smeersels, een natuurlijke geneeswijze en verder in Augustus veel zonnebaden. Niets heeft eenige verlichting gegeven. Toen werkelijk teneinde raad, heb ik een potje Kruschen Salts gekocht en geregeld volgens voorschrift gebruikt. Nu Kan ik na nog geen twee flacons te hebben gebruikt, laten weten, dat alle pijn absoluut ver dwenen is. Zeer gaarne zend ik U dan ook dit schrijven, om ook an deren te overtuigen, dat Kruschen Salts schitterend is.« Mevr. S. te W. Stijfheid, rheumatiek, ischias, enz., vinden bijna altijd hun oorzaak in een min of meer sterke onzuiverheid van het bloed door opgehoople afvalstoffen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden worden verwijderd en aldus de oor zaak van hel lijden wordt wegge nomen. Binnen korten tijd zullen de pijnen verdwenen zijn, en voor goed," want de »kleine dagelijksche dosis« Kruschen is het natuurlijke recept voor een volkomen inwendige zuiverheid. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buiten verpakking de naam R o wutree Handels Maatschappij voorkomt. Gemeenteraad. De leden van den raad der ge meente Waalwijk zijn opgeroepen tot bijwoning eener openbare ver gadering, te houden op Vrijdag 26 April 1935 des avonds om 7 uur ten gemeenlehuize. Aan de orde komen de volgende punten 1. Ingekomen stukken. 'a. Van Ged. Staten. 1. Koninklijk goedgekeurde verordeningen op de klasse- indeeling en op de heffing van opcenten 1935/36 van de gemeentefondsbelasting, vastgesteld bij raadsbesluit van 22 Febr. 1935. 2. Ontvangstbericht van «ie bij raadsbesluit van 29 Maart 1935 vastgestelde algemeene politieverordening voor de gemeente Waalwijk 1935. 3. Goedgekeurde raadsbeslui ten van 29 Maart 1935 tot wijziging der begrootingen 1934 en 1935. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Maart 1935 tot ver. koop van een perceel bouw terrein aan de Burg. Smeele laan aan A. v. Veldhoven. 5 Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Maart 1935 tot uit gifte van een perceeltje bouwterrein aan de Wester- havenkade in erfpacht aan de firma Gebrs. Teurlings. b. Van den voorzitter van het Centraal Stembureau voorde verkiezing van leden van den raad. Stukken betreffende de voorziening in de raadsvaca- lure, ontstaan door de ontslag name van het lid C. N. van Haren. c. Van den Bond van Nederl. Brouwerijen, 's Gravenhage. Adres in verband met het door de Nat. Commissie tegen het Alcoholisme aan de gemeente raden gerichte verzoek tot ver laging van het maximum dei- vergunningen en verloven A. 2. Voorstel tot vaststelling der vergoeding ingevolge art. 101 der L O.wet ten behoeve der Nuts U.L.O. School over 1933 en van het voor schot op deze vergoeding over 1935. 3. Voorstel tot vastsielling eener gewijzigde verordening ingevolge art. 223, derde lid, der gemeentewet. 4. Herbenoeming van leden der schattingscommissie voor de rijks inkomstenbelasting. 5. Voorstel tot wijziging der be grootingen 1934 en 1935. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor extra hulp aan werkloo?en in 1935. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor het inrichten van ontwikkelingscursussen voor jeugdige werkloozen. 8. oorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet tot liet in bruikleen geven van gascomloren PRAE-ADVIEZEN. De gasafgifte teruggeloopen Gascom/oren in bruikleen B. en W. schrijven aan den Raad Het is gebleken, dat «-.e gasafgille door het gasbedrijf in het 4e kwar taal 1934 en in het le kwartaal '35 belangrijk is teruggeloopen. Ver schillende omstandigheden zijn daar van de oorzaak Wij denken hierbij op de eerste plaats aan den econo mischen toestand, die zeer velen noopt tot bezuiniging. Het is geble ken, dat velen ook meer gebruik maken van de kachel voor kook- doeleinden Een andere oorzaak moet gezocht worden in den lagen petroleum prijs, waardoor sommi gen er (toe gebracht worden ofwel hunne petroleum—toestellen weder in gebruik te stellen ofwel deze zelfs aan te schaffen. Nog een andere omstandigheid moet hierbij tevens in oogenschouw worden genomen. In zeer vele gevallen behelpt men ziph met zeer oude en minder prac- li che gascomforen. Weliswaar wor den toestellen in bruikleen afgestaan, doch dit kan volgens de tegenwoor dige bepalingen der desbetreffende verordening alleen geschieden aan gasverbruikers, wier woning-huur minder dan f 5 per week bedraagt. Onder de afnemers van gas zijn er talrijke, die naar onze meening in den tegenwoordigpn lijd om de ta melijk hooge uitgaaf er tegen op zien een nieuw modern 2 of 3 pits- kooktoestel aan te schaffen. Daarbij komt, dat nog afgezien van den lagen petroleum prijs de petro leum-toestellen en pelroleumgas— toestellen tegen gemakkelijke voor waarden en niet te hoogen prijs verkrijgbaar schijnen te worden ge steld. Al deze omstandigheden, ge voegd bij de hoofdoorzaak den min- dpr gunstigen economischen toestand verklaren voor ons bet hel terug- loopen van de gasafname. Een gevolg van de verminderde gasaflevering is, dat de winst van het bedrijf over 1934 belangrijk be neden het op de begrooting geraamde bedrag zal blijven. Als de daling in 1935 blijft aanhouden zal de winst over dat jaar nog lager zijn. Wij hebben ons daarom beraden omtrent middelen om het vermin deren der gasafname lot staan te brengen en zoo mogelijk bet verloren debiet terug te winnen. Een tariefs verlaging, welke voldoende effect kan sorteeren is alleen mogelijk als met verlies wordt gewerkt. Wij zijn van meening, dat het op ruimere schaal in bruikleen afstaan van gastoestellen het verbruik van gas zal bevorderen. Ontegenzeggelijk is het gebruik van gas voor kook- DOOR EN DOOR V L E K V R I I v/h. B1ERLAAGH-VAN DER HEIJDEN „DE IJZERHANDEL" Telefoon 72 WAALWIJK HOEK RAADHUISPLEIN,

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9