Toegewijd aan Handel* Industrie en Gemeentebelangen- FEUILLETON 511 DE IN DE PIJP. ETr :hti EERSTE BLAD BUITENLAND. i I! NUMMER BESTAAT UIT TWEE BENDEN. J p. iel Ir iXX)RERVARTyG W)["KOT? ONGELUKKIG /N «ET Ma Aft... WOENSDAG 24 APRIL 1935. 58c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG ojieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever, abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. ie* Diiitsch protest tegen besluit van Genèvc. a* foc Duitsche rijksregeering heeft bij 5m landen, die te Genève voor de Jutie hebben gestemd, geprotes- tegen de behandeling van Stschland. |n deze protestnota s wordt ver- iard, dat de regeeringen van de kan- tot wie zij gericht zijn niet hel t hehbcn zich tot rechters over jtschland op te werpen. De resolu- welke op 17 dezer door den Vol- rIIKnbondsraad is genomen, zoo wordt der gezegd, wordt als een nieuwe Jcriminatie-poging opgevat welke besliste wijze van de hand woiclt krezen. ter zal dit formeele protest nog .•den gevolgd door een bekendma- van de houding welke de Duit- ie regeering op grond van het ge urde te Genève zal aannemen en O er de consequenties, welke Duitsch- jid uit deze gebeurtenissen zal trek- Hitler's verjaardag. Zaterdag vierde Duitschland Hil- L's verjaardag, waarbij de Fiilirer te af Irlijn stormachtig door de menigte toegejuicht. Van de S.A. kreeg Hit- als geschenk 12 oorlogsvliegtuigen. Uit alle deelen van het rijk werden ostbare geschenken gezonden. Goebbels schildert Hitler. Minister dr. Goebbels heeft voor de dio een rede gehouden ter gelgen- eid van den verjaardag van den lei- D/% De spreker zeide den toehoorders itler in de volle betoovering van zijn ersoonlijkheid, zijn geheimzinnige jagie en de doordringende kracht van „De Echo van het Zuiden' van zijn individualiteit voor oogen te willen stellen. Slechts weinigen is het vergund Hitier als mensch dagelijks van nabij te zien en mee te maken Dezen weinigen slechts wordt het wonder verklaard, dat een man, die nauwelijks drie jaar geleden nog de helft van het volk tegen zich had, thans voor het gansche volk boven iedere twijfel en critiek verheven is. Het was des Leiders menschelijk- heid, waarop de spreker in de eerste plaats den nadruk wilde leggen. Men kan zich Hitler in een pose in het ge heel niet voorstellen. Zijn volk zou hem daarin niet herkennen. Zijn dage- liiksch menu is het eenvoudigste en bescheidenste, dat men zich kan den ken, onverschillig, of hij met enkele naaste vrienden, dan wel met hoog staatsbezoek aan tafel gaat. Adolf Hitler is een van de weinige staats hoofden, die behalve een enkele hooge oorlogsonderscheiding, die hij als ge meen' soldaat door zeer grooten per soonlijken moed verwierf, nimmer orden of eereteckenen draagt. Dat is een bewijs van bescheidenheid, maar ook van trots: er is onder de zon geen mensch, die hem een onderscheiding kan verleenen buiten hemzelf. Iedere opdringerigheid staat hem tegen, doch waar hij den staat en zijn volk te ver tegenwoordigen heeft, geschiedt dat met imponeerende en rustige waar digheid. En hij handelt daarbij vol gens de leuze: Meer zijn dan schijnen. Zijn wijze van werken is van een groote klaarheid. Niets is hem vreem der dan hysterische overspannenheid en overijld handelen. Hij weet heter dan iemand anders, dal er duizend en één vraagstukken zijn, die opgelost moeten worden. Hij kiest daaruit ech ter twee of drie problemen, welke hij als van algemeenen aard herkent, we tende, dat na oplossing, de kwesties van den tweeden en derden rang zich vanzelf ontwarren. Hitler's doelstellingen zijn met ver anderd. Wat hij heden ten dage doet, heeft hij in 1919 reeds willen doen. Veranderlijk al naar den toestand, zijn echter steeds de methoden gebleken, welke hij ter uitvoering van zijn plan nen aanwendt. Hitler is uit het volk gesproten en tot. het volk is hij blijven behooren. Hij, die twee dagen lang in een confe rentie, die 15 uren duurde met de staatslieden van het de wereld beheer- schendc Engeland in een volmaakte dialoog en met meesterlijke beheer- sching van de argumenten over het lot van Europa onderhandelt, spreekt met dezelfde vanzelfsprekende na tuurlijkheid tot lieden uit zijn volk. Deze man is fanatiek door zijn taak bezeten. Voor hem bestaat niets an ders dan het werk, dat hem vervult en waarvan hij de getrouwste dienaar is in het Rijk. Duitschland tegen het pacifisme. Duitsche militaire kringen dringen aan op wettelijke bepalingen die „aanranding der weerkracht" van het volk voorkomen. Ter bescherming van de geestelijke weerkracht zijn volgens de commissie voor militair recht drie bepalingen noodig. Strafbaar gesteld moeten wor den: 1. ondermijning van den „völ- kischen" wil tot weerbaarheid; 2. deelneming aan pacifistische organi saties en 3. bespotting van de weer macht. UCT UIIIO IKI nc CTIITC Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. en Al'. i. zali Nadruk verboden. HOODSTUK XX. OUDE VRIENDEN. Op grond van de tweede bepaling zouden personen, die lid zijn van pacifistische organisaties, haar hij- eenkomsten organiseeren of deze, van haar doel bewust, bezoeken, straf baar moeten zijn. Ten slotte wordt er op aangedron gen de straffen tegen bovengenoemde overtredingen in tijd van oorlog of oorlogsgevaar aanzienlijk te verscher pen en in ernstige gevallen zelfs de doodstraf toe tc passen. Het Oostenrijksche leger. Bij de besprekingen, die de Oosten rijksche vice-kancelier Starhemberg met Mussolini heeft gehad, heeft Starhemberg erop aangedrongen, dat de Oostenrijksche regeering zou wor den toegestaan, een leger te houden van ten-minste 80.000 man. Bondskanselier Sehuschnigg heeft in een Paaschboodschap aan het Oostenrijksche volk meegedeeld, dat in de naaste toekomst een som van 34 millioen schellingen uitgegeven zal worden ter voorbereiding van den dienstplicht in Oostenrijk. Ontzettende aardbeving op Formosa. 3000 dooden en 6000 gewonden. Zondagochtend vroeg is het Zuid westelijk gedeelte van het Japansche eiland Formosa door een hevige aardbeving geteisterd. Het was Zondagmorgen zes uur op het eiland, toen de hemel zich verduisterde. Binnen enkele minuten was de streek in het donker gehuld. Angst maakte zich toen meester van de bewoners. Het was doodstil in de natuur, geen briesje deed de bladeren der boomen bewegen. Plotseling bewoog zich de aarde, kwam weer tot rust, trilde daarna heviger. Eenige minuten gingen weer in stilte voorbij. Toen begon de grond heftig te schokkende catastrofe was geschied. Er ontstond een onbeschrijfelijke paniek onder de bewoners van liet eiland, die nog verergerd werd, doordat alom brand ontstond. In de hoofdstraat van de stad Taichu werden honderd personen gedood. De straat is in een enorme ruïne herschapen. De stad Taiko aan de Noord- West kust van het eiland is bijna geheel verwoest. De spoorwegen in het geheele Noordwestelijke deel van het eiland zijn verwrongen en gelijken op reusachtige slangen. Talrijke tunnels zijn ingestort, an dere zijn geheel versperd. De Pescadores-eilandengroep werd aan de Westkust even.ens dooreen aardbeving geteisterd. Het is gebleken, dat het aantal slachtoffers van de ramp nog groo te** is dan men aanvankelijk had geschat. Hoewel slechts een gebied van 5000 vierkante kilometers is geteisterd, bedraagt het aantal doo den volgens de opgaven der politie 2750, het aantal zwaargewonden 5348, het aantal lichtgewonden 768, 7165 huizen werden volkomen ver- nield, terwijl 17.257 huizen bescha digd werden. Door het garnizoen te latsjoe zijn 50 reddingsbrigades uitgezon- italogé niet ft c Den volgenden dag i L C doolde Geof frey Langdale doelloos in de omge- RDAfing van Moat House rond, toen hij lotseling lot zijn groote verbazing en reugde tegenover den Hertog van cheselden, een ouden vriend, dien hij iA|tjdn eenige jaren niet gezien had, kwam yjJHfte staan. ClaudeBeste kerelWaar kom ji.i zoo opeens vandaan? Ik had er ^^Tgcen idee van dat je al weer terug zou B rijn Claude's gezicht vertoonde geduren- Ide één oogenblik een uitdrukking van verlegenheid, maar hij begroette zijn vriend hartelijk en sprak toen haas tig- Ik geloof, dat je de veranderin- j jgen, die er met mij hebben plaats ge- (vonden, sinds ik je het laatst sprak, iog niet kent. Ik wil je allereerst vra gen om mij Claude Meynell te noe men, precies zooals je dat gewend Jjvas. Wat? Reis je incognito? vroeg Geoffrey lachend. Ik dacht dat ieder een je in deze streek zou kennen? Neen, dat doen ze juist niet, gat Claude ten antwoord. Zie je bent hier eigenlijk weinig geweest en toen mijn grootvader stierf, was ik in Amerika. Maar waarom verberg jc jezell hernam Geoffrey, ik weet heel zeker, dat ik het van mijn moeder gehoord zou hebben, als zij geweten had, dat jij op Cheselden Hall was. .Re zaak is, legde Claude uit, dat ik teruggekomen ben met een vriend, die in ietwat igenaardige omstandig heden verkeert, en liet leek me toe dat ik hem beter zou kunnen helpen als ik mij een paar dagen schuil hield, inplaats van iedereen te vertellen wie ik ben. Ik kwam hier als een vreemdeling niemand schenkt aandacht aan me, of maakt aanmerkingen op wat ik wensch te doen. Maar het is zeer de vraag of je niet herkend zult worden. Je naam verraadt je: Meynell! Dat is toen één van je oude familienamen Het is m'n eigen naam, en ik kwets er niemand mee, door dezen te gebruiken. Als men mij er naar vraagt vertel ik eenvoudig dat ik een bloed verwant van Cheselden ben. Er lag iets in zijn toon, waardoor Geoffrey hem op een eigenaardige wijze aankeek. Deze twee hadden op school al vriendschap gesloten maal later waren hun wegen uit elkaar ge gaan. Geoffrey was gaan studeeren en had zich daarna in Londen geves tigd. Claude Meynell legde zwervers eigenschappen aan den dag en na ver schillende expedities naar diverse we- relddeelen, was hij geheel uit Enge land verdwenen. Beiden hadden de beste herinnerin gen aan elkaar behouden, en terwijl Claude naar Geoffrey keek, bedacht hoe weinig deze veranderd was, dacht Geoffrey in zichzelf dat Claude heel erg veranderd was, maar, zoover hij aardige vriendelijke glimlach was steeds één van Claude's karakte- istiekc kenmerken geweest; maar er school nu een ernst in zijn trekken, die Geoff rev de overtuiging schonk dat het karakter van zijn vriend na al zijn ondervindingen sterker was geworden. .Je bent beslist geheimzinnig, zei hij, na een oogenblikje stilte maar als er iets is, waarmee ik je van dienst kan zijn, zal ik je natuurlijk graag helpen. Op het oogenblik zou ik je wil len verzoeken je mond te houden, sprak Claude. Maar je moet niet zoo achterdochtig kijken, want wij willen niets verkeerds doen. Kun je ook iets van de bewoners van Moat House vei- tellen? Lieve deugd! riep Geoffrey uit. Dat zou ik denken. Daar woont de zuster van het meisje, met wie ik hoop te trouwen. Wie is dat? Je bedoelt toch ze ker C! Te Valery niet? Ik heb nooit gehoord, 'at zij een zuster had. Ik ook niet, zei Geoffrey. Ik spreek over haar gezelschapsdame, juffrouw Davenant. Haar gezelschapsdame juf frouw Davenant! herhaalde Claude langzaam. Ik ben met haar verloofd, ver klaarde Geoffrey, maar op het oogen blik is mijn moeder, zooals je je kunt voorstellen, tegen het huwelijk, om dat de meisjes Davenant geen geld hebben. Daarom is zij ook op Moat House in betrekking gegaan. Maar zoover ik kan nagaan, lijken het on gure lui te zijn. Lancaster is de grootste schurk, waarvan ik ooit gehoord heb, zei Claude. Hume kan je meer over hem vertellen dan ik, maar ik weet ook wel het een en ander van hem af. Daarop vertelde hij wat hij wist. Oi> het oogenblik, besloot hij, zou ik heel graag m'n identiteit geheim houden. Wil jij me zeggen, wat wij het beste kunnen doen? Ik gelooi niet, dat wij tegen Lancasters wil zijn huis binnen kunnen komen. Neen. Waarom wandelt zij er eigenlijk niet uit? vroeg Geoffrey. Ik denk, dat zij niet weet wat zij beginnen moet. Zij kan nergens naai toe, en Hume vertelt mij dal zij met geld heel kort wordt gehouden; bo vendien wordt zij voortdurend be waakt; Eerlijk gezegd, schijnt het, dat jullie beiden van een mug een olifant maken, en dat als juffrouw Valery een beetje moed zou hebben, alle moeilijkheden zouden kunnen worden opgelost. Als het zoo gemakkelijk was als jij schijnt te denken, dan geloof ik, dat juffrouw Davenant wel een middel zou hebben gevonden om al eerder te ontsnappen. Maar ik ge loof, dat ik een nieuw idee heb. Zon Lady Langdale ons willen helpen? Mijn moeder? vroeg Geoffrey verwonderd. Ik vrees dat dat moeilijk zal gaan. Hij aarzelde en voegde er toen een beetje verlegen aan toe: Ik heb haar al eerder gevraagd hen te bezoeken, maar zij weigerde. Gaf zij een reden op? vroeg Claude. Ze zei, dat zij niets van hen af wist. Ik vraag me af, of het ook goed zou zijn, als je het haar uit naam van mij vroeg. Ik geloof niet dat ik op m'n eigen houtje te werk moet gaan Schrijf mij en stel het voor, zoodat ik haar jouw brief kan laten zien. Als mijn moeder wist, dat jij thuis was. zou ze hemel en aarde bewegen om jou te spreken. Vertel het haar in geen geval, verzocht Meynell. En nu moet ik te rug naar Hume. Wij denken van mid dag of morgenochtend een regelmati- gen aanval op Moat House te wagen, we moeten eerst weten of Lancaster thuis is. Ik ben nieuwsgierig of je wat bereikt, gaf Geoffrey te kennen. Waar en wanneer zal ik je weer spreken? Waarom kom je niet vanavond met ons dineeren in het dorpshotel. Je maakt dan .meteen kennis met Hume. Dat zou ik heel graag willen, gaf Geoffrey ten antwoord. Dan kun jij me vertellen of je ook nieuws hebt. Ik ben er benieuwd naar wat vooi soort man Everard Hume is. Hij is een prachtkerel, meende Claude. Daar kun je van op aan. Als je Lady Langdale er toe kunt krijgen ue afzondering, waarin de meisjes worden gehouden, te verbreken, zul len wij haar eeuwig dankbaar zijn. HOOFDSTUK XXI. DE AANVAL. Overeenkomstig de afspraak ver schenen Hume en Meynell op het aangewezen uur aan de deur van Moat House. Cyril Lancaster had hen verteld dat zijn vader thuis was, en het was in een oorlogszuchtige stemming, dat de twee mannen zich lieten aandienen. De oude Jacob ging hen voor naar Lancaster's studeerkamer, waar hij hen met de grootste hoffelijkheid ont ving. Hij had Meynell nooit eerder gezien, maar Everard Hume was hem natuurlijk welbekend. en Langstraatsche Douwe Egberrs EcVite friesche Vleeren - Baai en Varinas Melange van rijpe TatoakKen.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1