ui feu: m fiuiiei urn -oTtCHO VAN HET ZUIDEN TWEEDE PROVINCIAAL NIEUWS. :nen ABONNEERT U OP DIT BLAD. DEMONEN m a? is No. 32. Woensdag 24 April '35. 58e )g. Ditn ewe lelstt ondt aaam e Aj tog cedii dpu in zie ardo oeni tsta bij noro; met ïoete echt ichtii in ior< en nu zes :etv; |ebe )Solo Ku de verkiezing der Provinciale -eidj stalen achter den rug is, ontvangen 'ik van verschillende zijden ïnstem- D. 3 NJngs-betuigingen met enkele pas ses uit onze beschouwingen oyer za; ~Lze verkiezing in den Statenkring rmo: ijeusden in ons nummer van 1.1. ij zip va terdag. Het gaat natuurlijk over bzuc uet «politiek advies«, waarover zoo- veel ontstemming gerezen is. Een onzer lezers schrijft ons, „dat het er nog veel aan af doet, 0p welke wijze, hoe en door wie zoo'n politiek advies wordt samen- 2esteldDie opmerking achten wij s,0r- /eer juist en eigenlijk draait hierom de heele kwestie. Kon een advies gegeven worden, dat iedereen be- ebbc ledigde, dan zouden er geen moei- 4lijkheden gerezen zijn, maar het is gemakkelijk in te zien, dat dit vrijwel onmogelijk is. O.i. behoort een politieke organisatie zich daar om indien eenigszins mogelijk te onthouden van het geven van een politiek advies. Slechts daar, waar redelijkerwijs verwacht mag worden dat de kiezers absoluut onbekend zijn met de kwaliteiten der candi- daten en niet in staat een eigen oordeel te vormen, zou het te bil lijken zijn dat door hen, die wel tot oordeelen bevoegd zijn, een richtlijn gegeven wordt. Laat dit echter hoo- uitzondering blijven en zeker niet tot regel worden waar een advies in geenen deele noodzakelijk is. En waar zou dit advies minder noodzakelijk zijn dan bij een ver kiezing van afgevaardigden naar de Piovinciale Staten, waarvoor in de verschillende Statenkringen toch personen gecandideerd worden, die in de geheele streek bekend geacht mogen worden? Indien de kiezer ergens tot oordeelen bevoegd is, dan is het toch zeker hier. Het advies van het Statenkring- bestuur der R.K. Staatspartij was een fout, waardoor bij vele kiezers bedenkingen tegen dezen vorm van democratie gerezen zijnl Ook om de wijze waarop zoo'n advies tot stand kan komen en ook vaak komt. Laten we hopen dat het kringbe- stuur in de toekomst toont voldoen de vertrouwen te hebben in de ont wikkeling der kiezers en dat zij dezen zooveel mogelijk hun eigen persoon lijke inzicht zullen laten uiten. Laat men den democratischen gang niet storen door te speculeeren op de bekende volgzaamheid der stemmers aan het politiek advies. Dit is het wat wij nu de ver kiezing toch weer tot het verleden behoort er nog over wilden zeggen. Waalwijk, 23 April 1935. Eerste plechtige H. Mis. Een zeer zeldzame plechtigheid de familie Beekman zeer veel be. langstelling ondervonden. (Zie foto in het eerste blad.) Filmavond y>Roode Kruis Op initiatief van de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis werd gisteravond in den Gildenbond een nationale filmavond gegeven, waar voor, in tegenstelling met in andere plaatsen van ons land, slechts een geringe belangstelling bleek te be- staan# Vertoond werd de luchtvaartfilm «Nederland in het teeken der lucht vaart», waarin de belangrijkste ge beurtenissen onzer nationale lucht vaart worden in beeld gebracht. De film bracht ons mooie gezichten op de steden Amsterdam, Naarden, Middelburg, Veere, op 't Muiderslot en talrijke andere fraaie opnamen. Voorts kregen wij een kijkje in de werkplaatsen van Schiphol, we zagen het vertrek van het 100ste Indië vliegtuig, de proefvluchten van de Panderjager, luchtmanoeuvres, kijk jes op de Luchtvaarttentoonstelling, auto-giro demonstraties, de K.L.M.- vlootshow, zweefvluchten enz. Natuurlijk vormden bij dit alles de groote momenten onzer nationale luchtvaart: de Pelikaan- en Uiver- gebeurtenissen en zeer voornaam gedeelte. n Hoofdfilm was de filmbiograhe van Prinses Juliana. De film opent met een serie buitengewone opnamen van H.K.H. Prinses Juliana, zooals het Nederlandsche volk Haar zag in Haar eerste levensjaren, kiekjes uit de oude doos, die naar wijt gerust kunnen veronderstellen, aan 't mee- rendeel van 't publiek nog onbekend zijn. Dan vergezellen wij Prinses Juliana op de vroege tochten door ons land, waarop in chronologische volgorde alle belangrijke gebeurte nissen uit Haar leven volgen, ge beurtenissen helaas niet alleen uit vreugdevolle dagen, doch ook uit de droevige, donkere tijden, die een ieder nog versch in het geheugen liggen. Deze film doet ons weer eens opnieuw zien welk een trouw en aanhankelijkheid ons vaderland zijn Koningshuis toedraagt. De directie van hel R.D.B.-Theater wisselde de beide hoofdnummers af door de vertooning van een aardig teekenfilmpje. Tijdens een korte pauze vóór de Prinses Juliana—film had een hul diging plaats van de drie oud- bestuursleden van de afd. Waalwijk van het Roode Kruis Dr. H. Lange- meijer, Not. A. Schaap en den heer P. Mombers. De burgemeester sprak als voor zitter der plaatselijke afdeeling een welkomstwoord tot de aanwezigen, waarin hij zeide dat deze film ver tooning een tweeledig doel heeft, nl Aubades. De beide harmonieën St Crispijn en St. Jan brachten Zondag eene aubade bij *t nieuw gekozen Staten lid, burgemeester Moonen alhier, iie namens die vereenigingen door de respectieve voorzitters gecomplimen teerd werd met zijn benoeming en waarvoor deze dankzegde. De liedertafel «Oefening en Ver maak» die wegens de matinée ver hinderd was en daarom op 2en Paaschdag eene aubade zou bren gen, kon daaraan wegens afwezig heid op dien dag geen gevolg geven. Dit zal vermoedelijk nader geschie den. Zondag Zaterdag VRIJDAG ysterieusch filmwerk D.V.S.V. De tooneelvereeniging D.V.S.V. geeft op Maandag 29 April a.s. in de zaal der R.K. Werkliedenvere niging een voorstelling van liet too- neelspel van Frits van Duinen «Toen de Zon opging.» Het gratis verstrekken van Gascomforen door de gemeente. Door de R.K. Middenstandsver— eeniging is aan den Raad der Ge meente Waalwijk't navolgend adres gezonden Mijne Heeren, Door middel van de Pers kwam te onzer kennis het voorstel van Burgemeester en We houders: le. om de voorwaarden, waan p gascomforen door de gemeente gratis in bruikleen worden af gestaan te verruimen en te ver gemakkelijken 2e. in aanmerking voor een der groeps- prijzen en bovendien kreeg zij de medaille voor de grootste groep van buiten Den Bosch. Ook verschillende Waal wijkers, die buiten clubverband liepen, liepen uitstekend J. v. d. Schans en Wage makers waren de eersten die de finish overschreden en kort na hen volgden K. v. d. Schans en Duquesnoij. De Waalwijksche wandel-sporters hebben zich dus weer kranig ge houden. Als het seizoen zoo succes vol blijft als het is ingezet, dan mogen we tevreden zijn. Biljartsport. Hedenavond om half acht begint het groot biljarlconcours dat de biljartclub Excelsior, gevestigd in café City van den heer H. de Ru ij ter, uitgeschreven heelt. De vereeniging Amusement heeft de eer dit biljart festijn te openen tegen een vijl tal van bovengenoemde club. Wij twijfelen er niet aan of er zal hedenavond op het groene laken hard doch eerlijk gestreden worden. Kik volbloed biljarter zal dan ook hedenavond wel in café City aanwezig zijn om dezen eersten wedstrijd gade te slaan. be K. J. V. Reis naar Rome. Vele stations, vooral in het Zuiden van ons land, boden op de morgen van den Tweeden Paaschdag een fleurige» aanblik. Drie extra treinen vertrokken uit Nederland naar Rome. 1200 K.J.V.- meisjes en talrijke geestelijken als leiders maken deze reis mee. Lil dagen duurt de reis, terwijl de eerste nacht te Luzern wordt doorgebracht. Den tweeden dag gaat de reis tot Milaan. Den derden dag wordt Rome bereikt. Daar worden de meisjes ook/ door den H. Vader in audiëntie ontvangen. De treinen die 2en Paaschdag uit Nederland vertrokken waren keurig versierd. Overal bestond voor bet vertrek der K.J.V.-meisjes groote be langstelling. Mgr. Diepen, de bisschop om over te gaan tot aanschaffing i luiigMciimg. van 250 gascomforen en terzake van VHertogenbosch, vertiok even- 11t nn \X7olVinil. 1 eens met de extra trein die om ö.2d aan Burgemeester en Wethou ders een crediet te verleenen van LI. 2500. Met zeer grooten ernst en met den meest mogelijken aandrang ver zoeken wij Uw Raad dit voorstel niet aan te n« men. Wij hebben ons namelijk afgevraagd of de te ver wachten voordeelen voor de Ge meente inderdaad van zoodanige beteekenis kan zijn, dat daarmede gerechtvaardigd wordt 't toebrengen van ernstige schade aan de in deze gemeente gevestigde handelaren. Wij meenen die vraag ontkénnend te moeten beantwoorden. Gaat de Gemeente over tot aan schaffing van 250 gascomforen om deze gratis beschikbaar te stellen, dan worden voor deze artikelen de 1023 1318 1373 1385 1392 1415 tooning een iweeieuig uuci nccu, m. pan woraen \uui uwi sympathie te kweeken voor't Roode handelaren uitgeschakeld en gaat ook Kruis en de gevoelens van aanban- voor de toekomst voor hen dit debiet kelijkheid aan het vorstenhuis te verl0ren. zt duv :hoem ;s 48 aphan mes 98—1. buite: 79-59. ?DKOO B0NNE' heeft op Eersten Paaschdag in de parochiekerk van den H. Antonius plaats gehad. Het was n.l. de tweede maal sedert het stichten dezer pa rochie, nu meer dan 30 jaar ge leden dat een der parochianen zijn Eerste Plechtige H. Mis opdroeg. We hebben er indertijd reeds op gewezen dat deze plechtigheid een zeer bijzonder karakter zou dragen daar een viertal familieleden den Neomist, den Weleerw. pater bra ternus Beekman O.F.M. aan het altaar zou assisteeren. Door een stoet van bruidjes werd de neomist aan het ouderlijke woon huis afgehaald en voorafgegaan naar de kerk. Bij de kerk zong het kin- (derkoor den jongen priester een welkomstlied toe. Bij de H. Mis werd Pater Beek man geassisteerd door pastoor Ver hagen als presbyter - assistens, pater Revocatus Beekman O.F.M. als dia- Dom André Beekman O.S.B. sub—diaken en Frater Hum- Beekman O.P. als ceremo- Een jong broertje van den neomist fungeerde bovendien als misdienaar Pater Revocatus Beekman hield prachtige feestpredicatie, waarin in stijlvolle bewoordingen de verhevenheid der priesterlijke roe ping schilderde. De gewijde spreker richtte zijn gelukwenschen tot de ouders van echt Roomsche gezin, dat nu priesters aan de H. Kerk Zich richtende tot den neomist wees pater Beekman op het groote voorrecht dat hem door zijn priesterlijke roeping is ten deel ge vallen. Tijdens de H. Mis voerde het pa rochiaal zangkoor met het kinder koor de St. Antoniusmis van Frans- sen uit. Na afloop der plechtigheid ver- eenigden de neomist en zijne fami lieleden zich in de pastorie. Van de zijde der bevolking heeft verlevendigen, hetgeen wel nood zakelijk is in een tijd waarin zoo vele destructieve krachten werken. Spr. kon de drie oud-bestuursleden verblijden met de mededeeling dat het hoofdbestuur hun groote ver diensten voor de afdeeling heeft willen beloonen, door hen te begif tigen met het bronzen eerekruis en met een protocol dat door H.K.H. Prinses J uliana persoonlijk geteekend is. Spr. deelde voorts mede dat het Bij ons rijst de vraag of het niet mogelijk is de aanschaffing door het publiek van gascomforen te bevor deren door het in het leven roepen van een premiestelsel. Ook de Middenstand heeft zeer te lijden onder de moeilijke tijdsom standigheden. Nochtans geniet zij nagenoeg geen enkele steun uit de overheidskassen. Het is ook daarom dat wij met recht en rede moge ver wachten, dal door de Overheid geen is. Spr. deeiae voons uieue u«*i uci wacnten, uai uuui uc dagelijksch bestuur der afdeeling met maatregelen worden genomen welke mnohiinino van het hoofdbestuur de I den Middenstand nog verder in zijn bestaansmogelijkheid beperken. ken. als bertus niaris. een hij dit reeds 4 schonk. machtiging van het hoofdbestuur de drie heeren benoemd heeft tot lid van verdienste. Deze mededeelingen werden met applaus* ontvangen. De burgemeester speldde de heeren hierna hun decoratie op de borst. Dr. Langemeijer sprak een kort dankwoord tot het hoofdbestuur, in het bijzonder tot H.K.H. Prinses Juliana, en tot het afdeelingsbestuur. Met het Wilhelmus werd de plech tigheid besloten. Matinée Liedertafel. De liedertafel «Oefening en Ver maak» gaf eersten Paaschdag hare traditioneele Volksmatinée, die voor iedereen gratis toegankelijk was ge steld en het is wel zeer betreurens waardig en een teeken des tijds dat een dergelijke uitvoering zoo weinig belangstelling vermag te trekken. Een zeer hoogstaande uitvoering, een aantrekkelijk programma, waar voor directeur en leden zich zooveel moeite hebben gegeven, beloond met de tegenwoordigheid van een handje vol menschen. Wij moeten waarlijk zeggen dat we zelden een betere matinée heb ben bijgewoond. Zoowel de koren als de' dubbel—kwartetten waren goed gekozen en kregen een uitne mende vertolking, die werkelijk meer belangstelling verdiend had. We brengen gaarne een woord van lof aan directeur en zangers en ho pen dat zij ondanks de geringe waardeering ditmaal, niet zullen versagen. Ook 't Paaschbal op Maandag avond was matig bezocht, hoe wel vooi prima dansmuziek van de Gorkumschen jaszband I he Ram bling Moochers» was gezorgd. De stemming was overigens heel goed en 'twas voor de bezoekers een pret tige avond. w.g. w.g. Het Bestuur van de R. K. Middenstands- vereeniging Waalwijk- De Voorzitter, CHR. VAN LIEMPT. De Secretaris, G. KRUIJSSEN. Het is zeer begrijpelijk dat de R. K. Middeestandsvereeniging zich geroepen voelt om de belangen dei- Middenstanders veilig te stellen. Het lijkt ons echter dat adressante de kwestie eenvoudiger had kunnen bekijken en zij had kunnen volstaan met den raad te verzoeken de levering der gascomforen eventueel te doen geschieden via de plaatse lijke leveranciers. Voor de gemeente zouden hieraan weinig nadeelen ver bonden zijn aangenomen ten minste dat de installateurs de toe stellen tegen aannemelijke prijzen kunnen leveren en voor den Middenstand zou het besluit dan geen nadeel, doch slechts voordeel kunnen geven. De categoiie menschen, voor wie deze gascomforen bestemd zijn, zal er immers niet gemakkelijk zelf standig toe over gaan een toestel aan te schaffen. Red. Wandelsport. Mooie Waalwijksche successen. Onze Waalwijksche tippelaars heb ben Maandag bij den 30 K.M. wandel tocht der Bossche Politie—Sport- vereeniging weer verschillende mooie successen gehad. Van de deelnemende vereenigingen er waren 230 wandelaars kwam de Gymnastiek- en Athletiekvereen. S.S.S" alhier als eerste aan. Een prachtige prestatie onder zoo zware concurrentie. S.S.S. kwam dan ook uit 's-Hertogenbosch vertrok. Uit Waalwijk nemen een 10-tal K.J.V.'ers en 3 particulieren aan de Rome-reis deel. Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding van de ver bouwing van het woonhuis voor den heer P. van Woensel aan het Hoogein- de te-Waalwijk. Architect A. van Hui ten Jz. A. Vermeer, Waalwijk H. Boot, Waalwijk L. Filters, Waspik J. Kooien, Waalwijk A. van Huiten, Waalwijk C. Baaten, Raamsdonksveer Bezoek aan Roestelberg. Het bezoek aan Roestelberg en om geving was vooral den Tweeden Paaschdag ook uit den verren omtrek druk. Het is er dan ook buitengewoon mooi vooral in dezen tijd van t jaar en onbegrijpelijk is 't ons steeds1 dat niet veel meer menschen vooral uit onze plaats gaan profiteeren van t vele schoons dat de natuur hier vlakbij zoo ruimschoots biedt. Reus' Gelukskantoor. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreffende de groote Fransche loterij der Credit Na tional 1920, waarvan 1 Mei a.s. de trek king plaats heeft en waarvan Reus Ge lukskantoor den verkoop op zich heeft genomen. Een vorige maal viel hiervan te 1 il- burg een prijs van fr. 100.000 en de ge lukkige winnaar kreeg netjes 9555 in Hollandsche guldens. De hoogste prijs is 1 millioen francs of te wel 98.000 Hollandsche guldens. Zou Reus' Gelukskantoor ook ditmaal zijn oude traditie niet handhaven en den een of ander gelukkige een aardig dou ceurtje thuis bezorgen? We hopen t voor hem en den toekomstigen bezitter. Onthoudt datum en adres en zie verder de advertentie. Op Hoop van Zegen. De eno&rne belangstelling, welke de Hollandsche film Op Hoop van Zegen heeft gewekt, bij de vertooningen met de feestdagen in het R.D.B.-Theater, alhier, zijn voor de Directie van dit theater aanleiding geweest ook heden avond. Woensdagavond om 8,15 uur, nogmaals een voorstelling te geven. Teneinde nu eenieder in de gelegen heid te stellen te genieten van dezen prachtfilm, het uitstekende volksstuk van Herman Heijermans, zijn de entrée-prijzen zoodanig gesteld, dat zij wel voor niemand een bezwaar zullen zijn. (Zie achterstaande advertentie). Niemand verzuime daarom deze laat ste en goedkoope gelegenheid om Op Hoop van Zegen te gaan zien. Gevaarlijk spel. In de Stationsstraat werd Zaterdag middag de oude heer W., die daar liep te wandelen, omver gereden door een jongmensch met een ski- looper. De oude man moest naar zijn woning gebracht worden en kiaagde over hevige pijn aan zijn been. Wordt het geen tijd dat de jeugd geleerd wordt goed uit te zien bij het spelen op den openbaren weg? SOLISTEN CONCOURS K.V.A. TE OSS. Maandag is te Oss het solistencon cours begonnen, hetwelk door de har monie K.V.A. is uitgeschreven en ver volgd zal worden op Zondag 28 April a.s. Als jury fungeerden de heeren J. J. Hermans uit Den Bosch, S. P. v. Leeu wen uit Assen en als plaatsvervangend lid de heer Jac. Pulles uit Oss. De uitslag van dezen eersten dag is als volgt: Derde afdeeling. 2e prijs T. Sterrenburg, tuba, 's-Grev. Capelle, Air Varié, L. Montagne, 23 p. Tweede Afdeeling. le prijs Jo Elshout, Alto, Drunen. Grand Fantasie, J. B. de Lannoy, 76 p.; le pr. P. v. Esch, Clarinette si b, Waal wijk, La Plume d'Or P. Bouillon 75 p.; 2e pr. kwartet ..Kunst na Arbeid" Ca pelle, directeur Alb. Christ; C. Quirijns bugle, P. Sprangers, bugle, L. Rosen- brand. Baryton, P. Spuibroek, tuba, kwartet „White Heather' no. 37, Ord. Huma. 74 p.; 2e pr. J. v. Tilburg, Xax Alto, Wijk bij Heusden, Louise di Montfoort, Bergsom 68 p.. Eerste afdeeling. lè pr. Jac. v. d. Pol, Sax Alto, Wijk bij Heusden, La Tyrolienne E, Marie 75 p.; 2e pr. W. v. Zeist, Sax Sopraan. Capelle, Morceaux de Salon no. 10, H. Painparé 72 p.; 2e pr. J. Schouten, pis ton, Wijk bij Heusden, Souvenir de Va lence. M. Bleger 66 p. Afd. uitmuntendheid, le pr. W. Roza, sax sopraan, Wijk bij Heusden, Carneval de Venice, J. Deniersseman 82 p.; le pr. M. Stiphout, tuba, Elshout, Concerta, E. David 82 p. Eere-afdeeling. le pr. met lof B. A. v. d. Pol, sax.- sopraan. Wijk bij Heusden, H. Fantasie Originale, Equdié 97 p.; le pr. met lof, Nico Verhoeven, sac. tenor, Drunen, H. Fantasie Originale, Esqudré; le pr. H. v. Loon, Bombardon, na loting, Wijk bij Heusden, Romance Bohémiënne J. Ord. Huma Festival te Haarsteig. Het festival dat door de zangver- eeniging Vriendenkring te Haarsteeg is uitgeschreven op de Zondagen 19 en 2(5 Mei a.s. ter gelegenheid van haar 16-jarig bestaan, belooft schit terend te zullen slagen. Immers een twintigtal muziek- en zangvereni gingen hebben hiervoor ingeschre ven, waaronder tevens het zoo beroemde Koninklijk Bosch Man nenkoor, welk koor'welwillend heeft aangeboden op 19 Mei a.s. een eere concert te zullen geven. Dit wordt niet alleen door de jubileerende vereeniging doch door alle ingeze tenen van Haarsteeg op hoogen prijs gesteld. Verder nemen nog ver schillende bekende groote vereeni gingen deel, waarvan er verschillende uitkomen in eere en superieure afdeeling. Immers aan dit festival is iets nieuws verbonden, namelijk een jury, die de prestaties der vereeni gingen zal beoordeelenen later rapport thuis sturen, waarmee ze hun nut kunnen doen. Deze jury bestaat uit de bekende musici l Kallenbach, den Bosch en F. van Abeelen, Valkenswaard. Behalve het uitvoerend comité heeft zich reeds een eere- en steun comité gevormd, welker leden spon taan medewerking hebben toegezegd. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Nijmegen waarschuwt legen Anto nius Christianus Cornelis van il- deren, geboren te Antwerpen 12 Maaat 1905, schoolbordenschilder, die in gezelschap van zekeren De Harder en twee vrouwen, waarvan er een genaamd is: Jacoba van Wilderen, in hotels logeert en auio's huurt zonder betaling. De Officier van Justitie te Rot terdam verzoekt bij herhaling allen, die ter verkrijging van een crediet, geld hebben afgedragen ol gezon den aan de Onderlinge Spaarinstel- ling «Eigen Hulp», of de Vereenigde Spaarcredietbank, alle te Schiedam (houder M. van Weerden), zich ten spoedigste te wenden tot de politie van hun woonplaats, tot het geven van inlichtingen. Ook kan men zich daartoe recht streeks schriftelijk wenden tot den rechter—commissaris te Rotterdam. NIEUWKUIJK. Zondagavond werd door de R.K. Jeugdorganisatie «St. Jan» alhier in de patronaatszaal een g.-oote tooneeluitvoering gegeven. De uitvoering werd opgeluisterd met zang uitgevoerd dooi de patro naat—jongens. Reeds lang voor den aanvang was de zaal t jt in de uiterste hoeken bezet en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Opgevoerd werd het tooneelspe «Als je alles kwijt bent», tooneelspel in 3 bedrijven van Jan Grosfeld. De leiding van het tooneelspel berustte in handen van den heer S. van Steensel, regiseur van de toone el vereeniging Kunst na Arbeid alhiei. Het tooneelspel werd keurig ver tolkt en elk speler kweet z ch be hoorlijk wan zijn taak. Voor en na het tooneelspel werden we vergast op enkele prachtige liederen die twee en" driestemmi werden ge zongen ohder leiding van den heer or\?ej 1^ lin rip «v 1 L ..amI lr Al' nn in f varket in in oorrad ■N 1 n m I Ir A

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5