HET EILAND DER DEMONEN BOEKBESPREKING. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS ABONNEERT U OP DIT BLAD. v Generaal Snijders over de N.S.B. LUXOR-BIOSCOOP Vrijdag, Zaterdag en Zondag OPMARSCH DER WERELD. hij heeft aan het proletariaat weer de nieuwe maatschappij op politieke af betaling moeten beloven en het geluk van morgen aan den mensch zonder erfzonde. In „De Sociaal-Democraat" hebben vóór twee jaren de ongeduldige tam boers zoo hard getrommeld als de don ders, onder wier roffel de gerechtig heid eindelijk de kapitalistische wereld zou uiteenrijten van Europa tot Ame rika. Maar de klassenloozc maatschap pij ligt voorloopig weer hegraven in de desillusies en de werkloosheid. Marx werd uit zijn klassiek land gespekta- keld, Hitier joeg het restantje Europee- schen klassenstrijd uit Germanic, in België probeert de Belgische sociaal democratie het met een plan de Man, om uit de hopelooze agitatie te gera ken. Ook de heer Albarda wil een plan van den Arbeid, dat den verrekijker naar Utopeia weer voor eenige jaren zal uitschuiven. Als de andere partijen hem maar willen steunen, dan worden eenmaal crisis en lijden afgeschaft, morgen, morgen, morgen. Tusschen de laatste lichting werkloozen zingt de heer Albarda het eia-popeia van het heilig ideaal der loonsverhooging. De harde Colyn verlaagde loon en steun, maar de leider der S.D.A.P. weet een plan om de leege brandkasten en de leege broekzakken van het proletariaat te vullen: morgen, morgen. In België heeft de heer van der Velde het plan de Man moeten opgeven en een schijnmanoeuvre begonnen, om de par tij niet te laten verpletteren in den ei gen klassestrijd, want in de Borinage joegen hun communisten. Na het uto pistische socjialisatierapport manoeu vreert de heer Albarda nu met een nog geheimzinnig Plan van den Arbeid, deels uit het Belgisch in het Neder- landsch vertaald en afgeluisterd uit de redevoeringen van prof. Aalberse en mr. Goseling. Want zeker tegen de vol gende algemeene verkiezingen tusschen de twee sterkste partijen en de rest. Hij kan politiek niets beginnen, van daag niet en morgen niet, hij zal pro- beeren de B.K. Staatspartij op te van gen. Want deze Brutus zonder brutaliteit door een dwangvoorstelling veroor deeld tot den klassenstrijd, heeft als edelmoedig man de schrikkelijke be stemming, water en vuur hijeen te brengen. Hij heeft niet het lef van den uit 's lands schatkist betaalden be roeps-opruier, de Brutus is een acht baar man. Maar bij moet de partij en het vaderland dienen, hij moet voor zijn menschen iets bereiken. Want Wijnkoop, die uit de partij getreden is, schatert om het verzuurde refrein van morgen, morgen. Hij heeft tenminste al iets bereikt, de concurrent kan in Rusland iets laten zien: een ruïne en een vijfjarenplan. Maar in Nederland moet de heer Albarda, trager profeet van de gedupeerde klassen, nog werken in het perspectief. Hij kan nog maar beloven. Als de R.K. Staatspartij hun helpen wil, dan krijgt hij ook een vijf jarig plan voor elkaar en bet zal geen ruïne worden. Wat zal de R.K. Staatspartij van dit alles zeggen? Ze is de partij van de werkelijkheid en het gematigd optimis me, ze helpt het geluk realiseeren voor den mensch in een gezuiverde gemeen schap, die hem tot zijn eeuwige bestem ming voorthelpt ook in zijn staalkun dig en maatschappelijk leven. Wat zal ze zeggen van deze nieuwe gelegen- ternationale samenzit met de roode- front-beschermers van Frankrijk of de vrienden van de bommenwerpers in Spanje. Nog maar enkele maanden ge leden is de Volk-correspondent uit Spanje gezet wegens medewerking aan de revolutionnaire actie tegen het ka- binet-Lerroux, en pas werd te Weenen de heer Edo Fimmen beschuldigd van wapenaankoop in het groot ten gunste der revolutionnairen. Eerst als de S.D. A.P. zich in haar organen en leden ge heel heeft losgemaakt van dezen geest, dien zij niet door formalismen kan be zweren of door uitvluchten ontkennen zal er sprake mogen zijn van een ge- wenschte nationaal-politieke samen werking, waarvan zich de S.D.A.P. niet vrijwillig blijft uitschakelen. Geen tweeslachtigheid of het verber gen van het wezen onder politieke too- neelspeelkunst! (De Tijd). Generaal Snijders, oudopper bevelhebber van het Nederlandsche leger, en een der meest op den voor grond tredende vadeilandsche figu ren, heeft hij de laatste Tweede Kamer—verkiezing al bewezen niet van een licht fascistisch tintje vrij te zijn door zich te doen plaatsen aan het hoofd van de lijst van «Nationaal Herstel». Nu gaat de generaal weer een stukje verder en werpt hij zich op tot beschermheer van de N.S.B. In een open brief aan overheid en volk van Nederland heeft hij geprotesteerd tegen het feit dat een oud—officier geschapt werd als eere—lid der Officierenvereeniging, op grond van het feit dat hij zich voor de N.S.B. candidaat had gesteld hij de Staten verkiezingen. Na het ministerieele verbod van het lidmaatschap der N.S.B. voor militairen is deze gang van zaken heel begrijpelijk en men zou er zich over moeten verwonderen als de Meer dan 100.000 dooden op Ceylon. Naar uit Colombo wordt gemeld, heeft de hernieuwde uitbreking van de malaria-epidemie in de maanden November tot Maart op Ceylon niet minder dan 113.811 slachtoffers ge- ei scht. De toezichtslooze kinderen. Het euvel van de „besprizornyje", de verwaarloosde kinderen, die jaren lang een ernstig zeer van de Sovjet maatschappij geweest zijn, is nog niet verdwenen. Gedeeltelijk echter is het wel verzwakt tot het kwaad van wat men nu de „beznadzornyje", de toe- zichtlooze kinderen, noemt, kinderen, die nog niet alleen op de wereld ge bleven zijn, maar, door hun ouders veronachtzaamd, tot bedelarij en kleine diefstallen komen. Terwijl het thans een tamelijke zeldzaamheid ge worden is, dat men in de straten van Moskou een echte besprizorny ont moet, is het aantal toezichtlooze kin deren kennelijk groot. Met de groote opruiming, welke dit jaar echter in de „onderwereld" van de roode hoofd stad begonnen is, zijn ook de toe- zichtslooze kinderen aan de beurt ge komen. Een van de verschijnselen, welke er toe noopten, was wel het groote aantal ongelukken, dat op straat kinderen overkwam. Alleen in hel eerste kwartaal van dit jaar be droeg dit aantal 583, waarvan 87 een doodelijken afloop hadden. In de stad zijn thans 47 „punten" ingericht, waar opvoeders en brigades van de hulppolitie gestationneerd zijn. Alleen in het Kirof-rayon zijn in de laatste twintig dagen van Maart 1202 kinderen van treeplanken en buffers opgepikt. Daarvan zijn er 706 met een waarschuwing aan hun ouders terug gegeven. Tegen de ouders van 474 kinderen is proces-verbaal opgemaakt. Slechts 22 kinderen moesten als be- sprizoryje naar een doorgangshuis worden overgebracht. In het geheel zijn in deze dagen in Moskou 2701 processen-verbaal opgemaakt en aan de ouders van 8614 kinderen zijn waarschuwingen gezonden. De meeste het spannende mysterieusche filmwerk Zelden is een film met meer belangstelling tegemoet gezien als HET EILAND DER DEMON E N. Het is de geschiedenis van WAJANG, de zoon van een HEKS, die liefde opgevat heeft voor SAR I, de dochter van een rijken grondbezitter. Hiervoor moet de heks sterven, wat op span nende wijze in beeld wordt gebracht. DIT FILMWERK MOET EENIEDER GAAN ZIEN, Plaatsbespreken bij WED. J. v. d. BROEK.VAN REE. VERWACHT vanaf volgende week Vrijdag: militairen-vereeniging een N.S.B.'er als eere-lid zou hebben gehandhaafd. - Generaal Snijders heeft het geval lnf ..ren va"en 'n den schoolgannden echter benut om zijn meening te lcoll,jd. zeggen over het verbod der N.S.B. Duilschland's vlootprogram. voor militairen en over de bejege- Verwacht wordt dat Duitschland ning der beweging in het algemeen. °P 31 Mei, den Herdenkingsdag van Hij doet dat in bewoordingen, die, (,en slag in het Skagerrak, een offi- ofschoon misschien ongewild, wel eenige sympathie voor Mussert en consorten verraadt. De generaalbe- schouwt de N.S.B. als een legale beweging, die onwettige middelen ter verkrijging van het gezag uit drukkelijk verwerpt en deze uit spraak door woord en geschrift bevestigd. Nog meer zelfs, de gene raal verheerlijkt de N.S B. als eer biedigster van het gezag, als vader landlievend en Oranje trouw, en als onbaatzuchtig strevend naar volks eenheid en nationale herleving. Met alle respect voor de figuur van Generaal Snijdershij bewijst hier toch wel een beetje te veel eer aan een groep politieke agitators, die dag in dag uit metterdaad be wijzen dat zij de meest vieze dema gogische middelen niet schuwen om zieltjes te winnen. Generaal Snijders kan het niet verkroppen dat »de N.S.B.'ers worden behandeld als het uitschot der natie, verguisd, belas terd en in hun fodsdipnstzin op. cieele verklaring zal geven omtrent zijn vlootpolitiek. Kloostervervolging in Duitschland. Aan de „lijd'wordt van bevoegde zijde het volgendé medegedeeld: In verschillend^ Nederlandsche bla den is een artikel verschenen, waarin de schrijver zich beijvert den klooster- storm in Duitschland te doen voorko men, alsof deze slechts een bagatel is, doordat hij het getal der gevangen ge nomen Paters en Zusters op hoogstens 10 of 12 bepaalt. Een liooge kerkelijke instantie in Duitschland heeft na onderzoek vast gesteld, dat het getal der gevangen ge nomen Paters en Zusters minstens 120 bedraagt. Wij zijn in staat de namen der gevangenen te noemen. De schrijver meent, dat de beschik kingen van de Duitsche overheid inza ke deviezen, legaal zijn, en voor allen gelden. Immoreele wetten binden echter niet. De verschillende Orden waren ver teren, de revolutie in de Internationale beschermen en het barricade-avontuur in en buiten Europa toejuichen? Wat het Utrechtsche Paaschcongres heeft opgezet, zijn maar coulissen. Ze dienen om het ware wezen van de S.D. A.P. te verbergen, dat nog altijd met twee aangezichten huilt of lacht. Naar mate de omstandigheden verschuiven, veranderen de resoluties. Toen de een zijdige ontwapeningsleuze het natio naal gevoel vervreemdde, werd een le ger dan maar aanvaard, de Kamerfrac tie en de klassenstrijd begonnen Oran- je-achtig te doen. En nu de R.K. Staats partij de leiding heeft genomen door haar sterk geaccentueerde politiek, verschillend van het Kabinet-Colijn, huidige regeerders uit te schelden met de leelijkste be namingen. Men leze Volk en Vader land en men walgt er voldoende van Het lijkt ons dat Generaal Snijders, als militair met een recht nationa listische inborst, zich wat al te zeer laat paaien door de schijnheilige Oranje—dienst van de N.S.B. De generaal moest toch inzien dat de N S.B. zijn «vaderlandsliefde» en «Oranje-trouw» alleen maar tracht uit te buiten om zichzelf in een goed blaadje te zetten. Het is niet minder dan weerzinwekkend op deze wijze hooge vclkswaarden te zien misbruiken. kunnen betalen, om hun studiehuizen voor giooten nood te kunnen bewaren en om de Missies niet de voor haar onontbeerlijken steun te ontnemen. De Orden hebben permissie gevraagd, doch niet voldoende deviezen vrijgekregen. Afgezien van de vraag naar de lega liteit van de bepalingen, aangaande de viezen, mogen de Orden er op wijzen, dat zij hoegenaamd niet tegen den geest van de wet gehandeld hebben, want zij hebben nooit, zooals zoo vele volksver raders, kapitaal naar het buitenland gebracht om de belasting te ontduiken. Hernieuwde strfid in Zuid-Amerika. l)e hevige strijd tusschen de Bolivi- aansche en de Paraguayaansche troe pen, die reeds sedert een week weer Als generaal Snijders de N.S.B.'sche uQQ„ {„;i. 4- c 7I vaderlandsliefde op deze wijze wilde i - -«cck weer i jucac nunuei nevai een zu-tai nine wpri/vpr ee11n^euwe orde- zien, dan zou hij zich waarschijnlijk a" ie Chacofront is opgelaaid en sen, humoristisch en diepzinnig, rine'op ir 'k In»' in.dus^ria^isee" niel beijverd hebben om voor de Ne ,c d de bloedigste uit den geheelen van sommige als sprookje eer rmfv gezinspolitiek, verlaging van vas te lasten, constructieve welvaart enz., ziet men die lijnen door de S.D.A.P. ge leidelijk overgenomen om een parallel te krijgen, die op een najaarscongres zal worden uitgewerkt als basis voor het samentreffen der programma's bij de algemeene Kamerverkiezingen. Met occasioneele resoluties en een namaak-program kan men wel een toe komstige politiek berekenen, maar niet verwerkelijken. Daarvoor zou niet de letter, maar de geest van de S.D.A.P. moeten veranderen. Ongetwijfeld is 'n verandering ingetreden, maar voor een «verguisden» in de bres te springen. pij te Liverpool, heeft de president commissaris Sir Percy Bates gister gezegdWij leven te midden van een ruineuzen oorlog, die echter met an dere wapenen uitgevochten wordt dan tanks, bommen of onderzeeërs. De wa- aanvaardbare nationale houding in 't I penen zijn tarieven, quota's en gede- staatkundig leven van ons land zou ze precieerd geld, maar de uitwerking is veel verder moeten gaan. Zoo min als er "iet minder verschrikkelijk om. Als oor log tusschen de beide landen is, neemt steeds grooter afmetingen aan. Volgens uit Asuncion, de hoofdstad yin Paraguay, ontvangen berichten, is ls!a?fthans reeds °ver een front van r. I -"() Iv.M. ontbrand. „De oorlog is er al". T Ana r.' lot dusver schqnt de strijd zich in Bij de toelichting tot het jaarverslag het voordeel der Bolivianen'te bliiven van de Cunard-White Star Maatschap- ontwikkelen. Gastav Schröer. „Volk im Schmiedefeuer" R.M. 4.40. G. Bertelmans, Gütersloh (Dtl.) menschen. Zijn stijl is kort en krachtig, vlug en pakkend, mannelijk en gede gen, schoon door zijn eenvoud. Zoo is het nu ook weer met dit zijn laatste werk „Volk im Schmiedefeuer". Wat „Scholle" en „Heimat" voor een mensch kunnen heteekencn, leerde Schröer verstaan toen hij als jong on derwijzer vertrok naar een ver afgele gen dorpje in het Thüringer bergland. Tusschen deze plattelandsmenschen was hij 24 jaar werkzaam, innig ge hecht aan de hem toevertrouwde kinde ren. Hier zag hij het: in dit boerenge slacht, ver van de drukte der groote steden, leefde een volk met in zich een groote, nog onverbruikte kracht. Na den oorlog begon de strijd om het bestaan voor dit eenvoudige, maar sterke volk uiterst zwaar te worden. Schröer nam het voor hen op in een menigte romans en op andere wijze. Thans leeft deze dichter in de oude en beroemde muzenstad Weimar als schrijver. Van zijn romans verschenen er reeds 3 in het Hollandsch, terwijl er nog 2 in voorbereiding zijn. Verschenen zijn: „Een kerel uit één stuk". (Callenbach, Nijkcrk). „De kleinzoon van den boer". (Bottenborg, Amsterdam). „Der handen dwang". („Holland", Amsterdam). De zeer hooge drukken (van „Volk im Schmiedefeuer" telt de eerste oplaag 18000 ex.!) bewijzen wel, hoe geliefd deze schrijver is. Uit zijn boeken spreekt echter men- schelijkheid, een sterke en gezonde vroomheid. Deze lectuur was voor ons een ver- kwikkling. W. V. Willy Gorsary. Wiek wint, 2e druk. N.V. Hollandia-Drukkerij, Baarn. Dit deeltje uit de „Kameleon" serie, romans voor het oudere meisje, is een boeiend en geestig boekske. Wiek wordt door de moeilijke financieele omstandigheden genoodzaakt, te Lon den in de journalistiek te gaan, waar ze zich dapper door allerlei moeilijk heden heen slaat. Het verhaal is vol avontuurlijke wendingen, die de(n) lezer(es) tot het eind in spanning zet ten. W.V. Dr. E v. d. Ven-ten Beusel. De Volksdans herleeft, 1.45). Firma G. W. den Boer Middelburg. De boekjes uit de „Praat- en Plaat serie", waarvan dit het 6e deeltje is, bevatten naast een kernachige tekst 65 foto-pagina's. De deskundige schijver is leider van het Neder- landsch Centraal Genootschap voor Volksdansen te Oosterbeek, dat oude, bijkans vergeten volksdansen doet herleven en door cursussen leiding geeft aan de verbreiding ervan. Deze propaganda deed op verschil lende plaatsen de folkloristische dan sen herleven, o.a. in het Brabantsche dorp Oisterwijk. W.V. Fritz Muller Partenkirchen. Hii Braundl Verlag Ed. Kaiser. Gross-schönau, (Dtl.) M. 2.85. Voor de Duitschlezenden in alle landen is deze schrijver sedert tien tallen jaren geen onbekende meer. Deze bundel bevat een 20-tal schet- waar- sprookje een goed figuur maken, en die zoowel door ge letterden als ongeletterden met ple zier gelezen zullen worden. W.V. Keesings Wereldgebeuren in Beeld. No. 1. Jaarabonn. 12. Uitg.: Ruijsdaalstr. 71, Amsterdam. We ontvingen van deze 3-maande- lijksche uitgave het 1ste exemplaar, dat in 100 actueele en artistieke foto's het voornaamste wereldgebeu ren vastlegt. Het voornaamste op het terrein van: wetenschap en kunst, sport en mode, en natuurlijk politiek over het jaar 1934, zien we in fraaie Berg in Beieren schuift omlaa, De bewoners van een bekt» hotel aan den Tatzlwurm te Ober* dorf a. d. Inn bemerkten Paasei. Maandag plotseling, dat de bergw-, zich in hun naaste omgevi™ beweging had gezet. Reeds I morgens bad men gemerkt, dat zich een hoop puin had gevom Kort daarop begon de grond o een groot gebied in een beek af glijden en zich daar op te hoop Over een breedte van vijf me werd de bedding met steenen, n blokken en boomen gevuld, talrijke vrijwilligers bleken niet machte, de grondverschuiving stuiten. Den heelen dag en o heden duurde zij voort. Met snelheid van vier meter per werd de beekbedding opgevuld, er des middags over een lengte: honderd meter niets meer van zien wras. Het bovenstuk van weg is reeds spoorloos verdwen terwijl de betonnen brug n; Bayrisch Zeil, waarvoor de aa massa zich opstuwt, vermoede! niet lang weerstand zal kunt bieden aan den geweldigen dn Naar raming zijn ongeveer t millioen kubieke meter aarde steenen in beweging gekomen. vreest, dat de verschuiving r geruimen tijd zal aanhouden. Reeds 600 slachtoffers in Perziè Volgens de jongste berichten het aantal dooden ten gevolge v de aardbeving in Perzië reeds 600 gestegen. Het aantal gewond beloopt eenige duizenden. 45 Mijnwerkers door water vem Gevreesd wordt dat bij het ond water loopen van een nieuwe m bij Potchefstroom in Zuid—Afrik drie Europeanen en 42 inboorlingo die vermoedelijk door het binnt. stroomende water zijn verrast, c het leven zijn gekomen. Tot hed zijn twee lijken geborgen. Als een wielerheld oud wordt Bobby Walthour, éénmaal een 's werelds grootste wielrenners, hed nu een armoedig bestaan in Ne* ork. Zeven en vijftig jaar oud, hij thans door een ieder vergete Achtereenvolgens was hij kelim cocktailmixer, verzekeringsagent, te wijl hij nu door den straatverkot van een wekelijks verschijner blaadje over autosport,aan zijn brot tracht te komen. Nog altijd interesseert hij zich voi de wielersport. Toen men hem dez dagen intervieuwde verklaarde li dat volgens hem Amerika op c gebied een groote toekomst tegemo ging. Men vroeg hem verder of t van plan was zelf opnieuw te gaa. rijden. Het spreekt van zelf, dat b op deze vraag, die trouwens allee in Amerika mogelijk is, ontkenner antwoordde. Wel zei hij, dat hij hef graag weer eens een wielerwedstrij wilde zien. «Ik ben arm«, aide Walthour «en sedert zes jaar beifi niet bij een wedstrijd aanwezig gf weest«. Vrijkaarten schijnt men voor dezei man, die eens de held van het publiel was in Amerika, niet over te hebben het mogelijk moet zijn, dat dezelfde Ja- nusmond, die de Zeven Provinciën- muiterij veroordeelde in 't Parlement, er om lachte als om iets verduiveld fijns op de meeting, evenmin is te dul den, dat klassenstrijd en barricaden- erschrikkelijk wij het kind nu maar bij zijn waren naam durfden noemen, dan zou er kans zijn dat wij een vredes- en ont wapeningsconferentie konden beleg gen, die meer succes zou hebben dan de besprekingen te Genève, maar he- ■af/uu'van f°t0'S "«klapbare stalten, waarin steeds weer nieuwe vergemakkelijkt het naslaan. sentiment worden gecolporteerd, of dat durven de staatslieden nog niet de heer Julius Deutsch in de Vondel- te erkennen, of willen het niet toe*c- straat wordt toegejuicht en de heer Al- ven, dat de oorlog al weer lang is uit- barda m het hoofdbestuur van de In- gebroken staan gestalten, waarin steeds weer nieuwe schoonheden en oude vragen, die in nienschenzielen kunnen opkomen, in alle levendigheid blinken. Schröer kent het kloppen van het Duitsche hart, hij Weet. hoe de boer met zijn grond is vergroeid, hoe hij zijn wortels in Duit sche aarde heeft vastgeslagen. Dit is het refrein, waarop Schröer zijn werken opbouwt; het refrein, dat ons nu eens herinnert aan een lang ver geten ballade, of dan weer doorklinkt in het gesprek van eenvoudige dorps- De uitvoering is zeer artistiek, maar we gelooven, dat bij een wat mindere royale uitvoering, het debiet nog ver groot zou kunnen worden. We zien met groote belangstelling de verdere nummers tegemoet. W.V. Onvoorzichtig overgestoken. In stroomenden regen stak d ongeveer 60-jarige vrouw v. d. B te Helmond de straat over. Zij sloe; geen acht op het verkeer en werf door een met zand beladen vrachl auto aangereden. Het hoofd de: vrouw kwam onder het achterwit terecht en werd totaal verpletterd Zij was op slag dood. Het lijk i naar het St. Antonius-gasthuis ovei gebracht Voor zoover kwam vas te staan, treft den chauffeur P. V uit Helmond geen schuld. In een put verdronken. Te Hoek (Z.) is het 8-jarige docfc tertje van N. bij het putten va water uit een put bij de kerk, i dien put gevallen en verdronken.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2