Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. w 9 I A mnptPTl WOCnS HET HUIS IN DE STILTE EERSTE BLAD' BUITENLAND. FEUILLETON BINNENLAND. 03 NUMMER BESTAAT U3 TWEE BLAGEN. ENEN, WOENSDAG 15 MEI 1935. 58c JAARGANG. njMMER 38- Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Blieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. toestei Engel )n560 België Koningspaar te Antwerpen. liandl Het Belgische Koningspaar heeft 'tsge Zondag een bezoek gebracht aan eraan Antwerpen. De getroffen orde-maa - 5t-toearegelen waren zoo streng, dat ei van een spontane hulde bijna geen sprake kon zijn. Toch slaagde de menigte er bij het paleis nog in hel - Litie-cordon te verbreken en een ge'rliivatie te brengen. erd. I) nog n Meer communisten te Parijs. Nu de tweede ronde der gemeente raadsverkiezingen in Frankrijk ach- er den rug is, blijkt dat de commu nisten te Parijs, vooral m de voorsteden, beduidende vooruitgang lebben gemaakt. In de provincie is de verhouding stabiel gebleven, al viel wel een roei der uiterst linksche groepen 1 te constateeren. a a lfabï Treedt v. Neurath af? Keizer t?r «aan geruchten als zou Hitlei de Uitivoornemens zijn zelf de leiding der i.i 't buitenlandsche politiek op zich te een n«nemen en v. Neurath te benoemen r gev.tot gezant te Rome. >cl' De werkloosheid over de wereld. termkl De directeur van het internatio- nnclaal arbeidsbureau beef een verslag terdan opgemaakt over den stand van de aan werkloosheid in de verschillende van landen dat aan de eerstkomende loste vlvergadering van het lnternalI°"^! dries'. Lbeidsambt zal worden voorgelegd. bting 1 Uit dit verslag blijkt dat geen enkel land erin geslaagd is dewerk- loosheid tot het peil van 1929 terug 'e Slechts zeven landen, namelijk icnien Australië, Denemarken, Engeland, Het k Japan, Noorwegen en Zweden heb ben de werkloosheid beneden het dubbel van 1929 teruggebracht. België, Frankrijk, Nederland, Tsiecho-Slowakije en Polen hebben in 1934 (de statistieken slaan op 1934) met groote moeilijkheden te 113™1 s 6'men1 het indexcijfer voor de werkloosheid in 1929 op 1001 plaatst komt men voor h^t jaar 1934 tot de volgende vergelijking: Duitsch- land 164, Oostenrijk 210, Belgie 145, Denemarken 143, Vereemgde Staten 255, Frankrijk 374, Enge and 162, Italië 320, Japan 128, Nederland 399, Polen 333, Zweden 1//, Zwit serland 442. De werkloosheid heeft haar hoogte punt in de wereld bereikt in 1Jö2, toen het indexcijfer in vei'g^Hlk^"§ bii het indexcijfer 100 in 19_.) 280 heeft bereikt. Dit indexcijfer bedroeg in 1934, 217. De daling duurde in 1934 voort. van wederkeerigen bijstand. Roosevelt ontstemd. Roosevelt zou zeer ontstemd zijn over de critiek der zakenleiders op zijn beleid. De president is voorne mens een boodschap tot het congres te richten. er is ni de Nil geniö dat do met 2d as toe van „De Echo van het Zuiden' Het conflict tusschen Abessynië en Italë. Ambtenaren van den Volkenbond hebben verontrustende berichten ontvangen inzake het conflict tus schen Abessinië en Italië. Uit deze berichten zou blijken, dat ae vijandelijkheden op het punt staan uit te barsten en dat er geen zekere weg schijnt te bestaan deze door internationale arbitrage tegen te houden. In Fransche en Britsche kringen wordt een stijgende onrust ten toon gespreid. Pilsoedski. Pilsoedski, de eerste maarschalk van Polen, is Zondag overleden. Pilsoedski was de grondlegger van den Poolschen Staat, waarvoor hij zijn geheele leven gevochten heelt. De Poolsche ministerraad heelt besloten, dat maarschalk Pilsoedski op staatskosten begraven zal worden. De ter aardebestelling vindt waar schijnlijk op 18 Mei plaats. Laval's reis. Laval is te Warschau vrij koel ont vangen, doch te oordeelen naar het communiqué hebben de besprekingen tot overeenstemming geleid. Thans praat de Fransche minister te Moskou met Litwinoff over een Oost-pact, echter zonder de clausule HOOFDSTUK XXVI. PHILLIDA'S LIST. Uitgifte bouwgrond te Wieringerwerf. In de Wieringermeer is thans met de stichting van het derde dorp, Wieringerwerf, aangevangen. Dit dorp zal de hoofdplaats van de Wieringermeer worden, waartoe het is aangewezen, omdat het in het centrum van den polder, op een zeer gunstig gelegen knooppunt van wegen en kanalen verrijzen zal. Met destichting van Wieringerwerf wordt de rij van drie bevolkingskernen, waarop de bevolking voorloopig zal worden samengetrokken, gesloten. Ter plaatse zijn ruim 100 woningen in aanbouw, welke van Rijkswege worden gebouwd en in hoofdzaak bestemd zijn voor huisvesting van de gezinnen der bij de cultuur werken tewerkgestelde arbeiders. Begin 1936 zullen deze woningen kunnen worden betrokken. Teneinde ij dag - 31) Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. Nel keek verrast. Wat een prachtig idee' riep zij. Als U tenminste overtuigd bent, dat de hertog er geen bezwaar tegen zal hebben. Maar U weet dat onze brieven niet altijd hun bestemming WIJK, ber2'kNeen, zei Claude, Geoffrey moet 'ARTIJ W IJ tv, Neen, zei Claude, Cjeorrrey muc. riedelen fc naar hen toe gaan en het hen uitleggen. Ik ben er zeker van dat hij er geen be zwaar tegen zal maken, dat te WERK neringdoenden en ambachtslieden in slaat te stellen hun bedrijf ge reed te hebben, wanneer de eerste bevolking zich in het nieuwe dorp vestigt, wordt thans aldaar overge gaan tot de uitgifte van bouwgrond in erfpacht. Belanghebbenden zijn dan van meet af in staat de klandizie der bewoners tot zich te trekken. Gegadigden zullen voor eigen reke ning op den erfpachtsgrond ge bouwen moeten stichten. Teneinde den middenstand op zoo hoog mogelijk peil te houden, zullen de toekomstige erfpachters eenig finan cieel weerstandsvermogen moeten bezitten, terwijl bovendien op vak bekwaamheid en persoonlijke ge schiktheid om een zaak te voeren, zal worden gelet. Het ligt voorts in de bedoeling ue bestaansmogelijk heden van degenen, die zich ter plaatse vestigen, te verhoogen door bij de toelating van neringen en bedrijven eenigermate regelend op te treden. Teneinde belangstellenden iets nader met de Wieringermeer in kennis te brengen, heeft de Directie van den Wieringermeerpolder te Alkmaar een brochure uitgegeven, welke op aanvraag te harer kantore te Alkmaar (postbus 43) gratis ver krijgbaar is. Prof. Mengelberg. Te Amsterdam is in het Amstel- Hotel een diner gegeven ter eere van Prof. Dr. W. Mengelberg. De Bel ische gezant overhandigde hem eereteekenen der Belgische Leopolds orde. De y>Ue Rugterte water gelaten. Op de werf Wilton Fyenoord te Schiedam is te water gelaten de nieuwe kruiser »De Buy ter», in opdracht van de Nederlandsche re geering aldaar gebouwd. De plech tigheid geschiedde met weinig ceie- monieel. Minister Marchant katholiek. Ontslag gevraagd als minister. Het Haagsch Correspondentie- Bureau meldt: De heer mr. H. P. Marchant deelt ons mede, dat hij is overgegaan tot de Katholieke Kerk en is getreden uit den Yrijzinnig-Democratischen Bond. Hij heeft aan H.M. de koningin verzocht hem te willen ontheffen uit zijn ambt van Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. De »Msb.» teekent hierbij aan Dat minister Marchant uit zijn stap de consequentie trok ontslag te vragen, pleit voor zijn fijn gevoel en zijn inzicht; Of Hare Majesteit het gevraagde ontslag zal verleenen Uit den overgang van den bewinds man naar de Katholieke Kerk be hoeft het verleenen van ontslag niet even consequent te volgen als de aanvrage daarvan. Het moment, terstond na de indiening vart het bezuinigingsontwerp, waarin «On derwijs)) een ruim aandeel had, aai scherp zal worden aangevochten, valt weer zeer ongelegen. Minister Marchant heeft in ieder geval niet alleen den moed getoond onder lang niet gemakkelijke om standigheden zijn overtuiging te volgen, maar ook de politieke con sequenties daarvan ten volle te aan vaarden. Voorts kan het Corr. Bureau nog mededeelen, dat de stap waartoe mr. Marchant is overgegaan het sevolg is van een ontwikkeling proces, dat niet onlangs tot uiting is gekomen, doch dat zich eerder in den loop van jaren voltrokken heeft. De overgang van ministei Marchant tot de Katholieke leer zou, naar het Corr. Bureau meent te weten, reeds in ^et vorige jaar hebben plaats gehad. Minister Mar chant zou zich op het standpunt hebben gesteld, dat hij over deze aangelegenheid eerst dan zou spi eken wanneer zijn geweten hem tot spreken zou dwingen. Minister Ad Interim? Naar wij vernemen wordt het, indien H.M. de Koningin 't gevraagde ontslag zal verleenen, zeer waar schijnlijk geacht, dat ^r. Colyn aan minister Slotemaker de Bruine zal verzoeken, naast Sociale Zaken ad interim het departement van Onder wijs onder zijn beheer te nemen. 'Over het algemeen verwacht men Maar hoe komen wij op Lhesei- aen; Claire kan zoo niet loopen. Gaat U naar Binden, de zadel maker. die zal er U brengen met zijn tilbury. Nell keek hem verbijsterd aan; zit kon de band tusschen hem en den hertog '•^niet begrijpen. - k - Ik ben bang, dat ik nu moet gaan, „r.-i Nci ze. Als Lancaster mij mist, zal hij ■ukkmjTT ondervragen. Ik denk dat het beter is, als U en ik niet samen binnenkomen. - Zooveel te beter, sprak Hume. Ik heb Geoffrey namelijk gevraagd hier bij ons te komen; Claude en ik gaan itraks door een zijdeur weg. Hij zal onze verontschuldigingen aan Lady )(jo* Langdale aanbieden, en iedereen za ~)f%denken dat wij al lang weg zijn. ,i\v Zij voerden hun plan met succes uit, IZbtfc Nell verscheen weer in den salon,en 50 e A ontmoette Lancasters verdachten blik met onverstoorbare kalmte. Nu moet je eens hier komen, Geof frey, verzocht Phillida, toen de gasten waren vertrokken, en me vertellen, wat er toch op Moat House gaande is; ik zou dat toch wel graag willen weten. Geoffrey keek haar aan. Als ik het je vertel, zei hij, zul je me dan beloven, het voor je te houden? Ik ben zoo zwijgzaam als het graf, verklapte Phillida. Ik kan best mn mond houden, dat moest je toch weten. In orde, besloot Geoffrey, ik za je in vertrouwen nemen, maar van avond niet. Het is een veel te lfcnge ge schiedenis. Lieve help! Wat een geheimzin nigheid maak je er van! riep Phillida. Ik heb vader en zoon Lancester nooit vertrouwd. Merkwaardig genoeg schij nen zij mij niet te herkennen, ofschoon ik solliciteerde naar de betrekking van gezelschapsdame bij juffrouw Valery. Dat zal door de kleeding komen, qaf Geoffrey te kennen. Kom morgen om elf uur in de bibliotheek, dan kun nen we met elkaar praten, of gaan wan delen als het mooi weer is. Zoo luisterde Phillida dus een dag daarop, gemakkelijk in een leunstoel ge zeten, naar de heele geschiedenis. Geo - frey vertelde van Lancasters gedrag; van Hume's pogingen Claire uit Moat House te redden. Hij vertelde haar ook van de plannen, die zij bedacht hadden en de vooruitzichten. En van Claude Meynell's aanbod om Cheselden ter be schikking van zijn vrienden te stellen. Maar hier viel Phillida hem in de rede. - Heeft hij het recht dat te doen.' O ja, wat dat betreft hoef je je niet bezorgd te maken. Het lijkt heel vreemd, meende Phillida, toen Geoffrey klaar was met zijn verhaal, dat zooiets karr plaats vin den. Ik zal naar Moat House gaan, en juffrouw Davenant te spreken vragen. Ik ben bang, dat je de deur gewe zen wordt. O neen! Ik ga er heen en als ik niemand anders te spreken kan krijgen, zal ik naar Cyril Lancaster vragen; hij heeft hevig met me geflirt. Dan, zei Geoffrey, moest je pro- beeren hem den vermisten sleutel te ont futselen. Wat? De sleutel van die deur in den muur, waarvan je vertelde? Ja. Die is verdwenen; zooals we vermoeden heeft Lancaster hem weg genomen. Als Nell den sleutel in haar bezit had, konden zij en Claire door de tuinpoort ontsnappen. Wanneer zal ik gaan? Denk je dat de zaak veel haast heeft? Ik geloof niet, dat een dag veel uit zal maken. Zie je, ik denk dat Cyril Lancas ter hier een bezoek zal brengen; het zou mij niets verbazen als hij zonder zijn vader komt. Laten we even afwachten, dan kunnen we verder zien. Phillida's voorspelling kwam uit. Cy ril Lancaster werd dienzelfden middag nog aangediend. 'Zij had haar plannen reeds klaar, en spoedig slaagde zij er in met hem in een afgezonderd hoekje te qaan zitten, nadat zij vooraf tegen Isa bel en Ethel gezegd had, dat zij niet gestoord wenschte te worden. Phillida zat met Cyril vlak naast zich aan één stuk door te babbelen; Cyril s hoofd begon om te loopen. Hij dacht dat Phillida ook op hem verliefd was. Zij was veel rijker dan Claire ooit zou zijn, en veel meer zijn genre. Het denk beeld zijn vader te trotseeren, trok hem geweldig. En als hij met haar trouwde, gingen hem de gevaarlijke plannen van zijn vader niet meer aan. Wanneer zie ik je weer? fluisterde Phillida aan zijn oor. Als je het goed vindt, kom ik mor gen, beloofde Cyril. O neen, dat moet je niet doen, weerde zij af, terwijl zij een waarschu wenden vinger naar hem ophief. Neen, ik zal je vertellen, wat we zullen doen. Ik zal bij jou komen en dan zoogenaamd naar juffrouw Valery vragen. Maar Claire zal niet in staat zijn om je te ontvangen, meende Cyril. Och, ik kom toch niet voor haar? legde Phillida met een spottend lachje uit. Laten we in den tuin gaan wande len, of laat me het huis zien; dan kun nen we gezellig met elkaar praten. Cyril was in de wolken. Hij had nog nooit een meisje ontmoet, dat hem zoo aanstond. Het gaat prachtig, deelde Phillida Geoffrey mee, toen zij hem, nadat Cyril vertrokken was, in de hall ontmoette. Hij zegt, dat, als ik morgenmiddag vroeg op Moat House kom, hij mij de gracht en den tuin, en alles wat maar van belang is, zal laten zien! HOOFDSTUK XXVII. DE SLEUTEL VAN DE TUINDEUR. En wat zeg je hiervan? riep Phil lida, toen Geoffrey haar den volgenden dag na haar bezoek aan Moat House tegemoet kwam. En triomfantelijk hield zij een roestigen ouderwetschen sleutel in de hoogte. Hoe heb je dat in vredesnaam klaargespeeld? vroeg Geoffrey lachend. Dat zal ik je vertellen, hernam TW vropa naar juffrouw Va lery. Natuurlijk kreeg ik te hooren dat zij te ziek was, om iemand te ontvan- qen. Daarna vroeg ik naar juf rouw Davenant; maar op dat oogenbhk kwam Cyril voor den dag. Hij was in de wol ken mij te zien en maakte het mij zoo qemakkelijk mogelijk. Nam hij je mee naar binnen/ - Dat zou ik denken! Hij zette het heele huis op stelten met orders om thee, brood, boter, cake en allerhande lekkernijen. We hadden geluk, want Lancaster was niet thuis. Maar Nell kwam naar beneden om me te spreken, ze zag er geweldig knap uit. Die bijzonderheden kun je beter voor iemand anders bewaren, meende Geoffrey^at _k Geoffrey Ik houd m'n oogen heusch wel open. Nell is een gelukkig meisje, meer kan ik er niet van zeqqen! En ze lachte veelbeteekenend. Zorg er voor Phil, waarschuwde Geoffrey, dat je geen plannen in de war stuurt door voorbarige onthullingen te d°!20 ik zal niemand iets vertellen, beloofde Phillida. En zeker Nell niet. Maar, zooals ik vertelde, we dronken thee. Toen stelde Cyril voor mij de gracht en den tuin te laten zien. die zooals hij zei, erg interessant waren. Natuurlijk zei ik. dat ik het heerlijk zou vinden, en ik vroeg of Nell ook mee ging. Maar dat stond hem niet aan. Ik vond dat hij erg onbeleefd tegen haar was; hij zei haar dat ze Claire niet zoo lanq alleen moest laten. Daarna gingen we naar buiten, be keken de gracht en maakten een aardig oud bootje los. waarmee hij om het huis heen roeide. Het viel me op, dat de la gere ramen vanuit een boot heel gemak kelijk te bereiken zijn, wanneer iemand ongemerkt het huis in of uit wil gaan. (Wordt vervolgd). n-Bur gezonde aalwlitsclie en Langstraatsche Courant n in ats hi op zij en 9-ja ardoor achten tegen icn K 58 Bij alle Drogist

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1