"S VAN HET ZU10EH, TWEEDE BHD. f®T5T^T^r,'f ECHO'S. ONS WEEKPRAftTJE. BINNENLAND waarborgt HET HARDE WOORD WÉKT WOEDE. HET GESPUIS ,Q Zaterdag 18 Mei '35. 58e )rg. Niets nieuws onder de zon. uon moet nooit te gauw moderne ge ilen veroordeelen als zijnde een uit- ri na van onzen nieuwen, slechten S' We hooren het zoo dikwijls over ander afkeurenswaardig gebruik: ocaere jaren bestond zoo iets niet. °Frhter vergeten we te bedenken dat Leste „moderne" gebruiken eigen- V door alle eeuwen heen modern zijn uwen. Steeds zien we weer bewaar- m hetgeen een wijs man eens gezegd Üft: dat er niets nieuws onder de zon |V/e praten minachtend over de mo- onze vrouwen gevangen houdt. Maar is er wel eens een tijd geweest, aarin de mode niet een overheer sende rol speelde? cn neem nu de rouge en de lippen- t. en den heelen verfwinkel van de 'ouwelijke toilettafel. Is het niet heel 0(jern als de dames zich met behulp ,an al deze ingrediënten een aardig ge- ichtje probeeren te geven? Och neen! In het Maandblad Herme- oeus vertelt mej. A. Hol dat onze groot moeders niet in de diligence konden zit ten zonder uit hun karbiesje het flacon netje te halen om hun zakdoek met Eau je la Reine te besprenkelen en daarmee hun wangen af te vegen De schrijfster onthult dat het gebaar onzer moderne vrouwen al twee dui zend jaar oud is. Ook toen reeds, in den qouden tijd der Grieken, maakten de dames hun wangen blanker en rooder dan zij in werkelijkheid waren. VVe hebben van den geleerden Ovi- dius nog een fragment van een verhan deling, die getiteld was: Gelaatszorg van de Vrouw. Hij heeft daarin de da mes van zijn tijd geleerd hoe zij poe- -ders moesten fabriceeren, waarmede zij v^Shnn gezichtsschoonheid zouden kunnen S^%erhoogen. Uitgebreide en kostbare re- F F pepten geeft de schrijver in dit werk en het zou voor Houbigant of Coty de moeite loonen om eens te zien wat er - lavan te maken zou zijn. C Onze dames kunnen dus gerust zijn, :ij zijn niet de eersten, die schoonheids middelen te baat moeten nemen. De 'ichtiGrieksche dochters waren haar voor, en waarschijnlijk hebben ook die de kunst van vroegere geslachten afgekeken. de voordrachten van uiterst weinige sprekers te hooren zal zijn. Het harde woord, dat steeds heersch- te op markten en in druk-bevolkte buur ten, heeft geleidelijk de straten der ste den en de dagbladen veroverd. Het is ook binnengedrongen in staatkundige redevoeringen, in toespraken en in preeken. Het heeft in tijdschriften en in radio-voordrachten zijn plaats ver worven. In het boek der Spreuken (XV) staat geschreven: „Het bevallige antwoord breekt den toorn: harde taal wekt woe de". Wat moet er dan dagelijks veel woe de worden gewekt. Brd ubel len >ste We lazen dezer dagen een interes sant artikel van Vincent Cleerdin „over gj|ihet bevallige woord". We vonden zijn woord zéér stichtelijk. !en Soms vraag ik me af, schreef Cleer din, of het bevallige woerd voorgoed heeft afgedaan in het openbare leven en of het nu voortaan enkel in de boe- ite f,ken van sommige dichters te vinden, in Inderdaad. Toen we het stichtelijk woord van Cleerdin hadden overdacht, namen we het was heusch toevallig! het „Volksblad" in handen en verdiepten we ons in de lectuur van den medewer ker aan dit blad, die onlangs om zijn prestaties op het gebied der schoone letteren tot doctor honaris causa was benoemd. We bedoelen Dr. Henri Po lak. Hij had het over de N.S.B. tegen welke hij opponeerend uitviel. Ook wij heulen niet met deze „Beweging" en ook wij maken soms van ons hart geen moordkuil, maar zóó gortig als deze in zijn letteren geëerde doctor uitpakte, was het ons toch te erg. We hielden het bij Vincent Cleerdin, al heeft diens „be vallig woord hem dan ook nog geen honoreering met een dokterstitel opge leverd. En thans vernamen we, dat het harde woord van Dr. Polak een aanvrage tot strafvervolging tegen den schrijvei heeft uitgelokt. Ir. Mussert heeft bij geschrifte van zijn raadsman de justitie opmerkzaam gemaakt op de volgende woorden van Dr. Polak in het „Volksblad" (spelling- Marchant): „Duitsland heeft ons geleerd, dat te- „gen deze misdadigersbende de rede „niet baat. Wie ons land, ons volk, „wil behoeden tegen (voor?) het lot „dat Duitsland en zijn volk heeft ge troffen, moet er op los slaan. De ge nadelozen geen genade. Tegenover „de geweldenaars het geweld. Al het andere is nutteloos." Dat was een hard woord en juist zooals 't boek der Spreuken dat aan geeft het maakte woede. En n aan klacht bij de justitie. En straks vallen er klappen op straat en worden gewon den vervoerd naar ziekenhuizen. Ja, maar zegt nu de redactie van het Volksblad zóó heeft onze mede werker dat niet bedoeld. De gewraakte zinsnede moet... figuurlijk worden op gevat. Dat kan een vertooning geven, als des heeren Polak's partijgenooten straks tegen de colporteerende N.S.B.- ers er (figuurlijk) op los gaan slaan, ze genadeloos (figuurlijk) gaan bela gen en (figuurlijk) geweld gaan gebrui ken tegen het (óók figuurlijk?) geweld der N.S.B.-ers. Dat wordt een compleet gekkenhuis (indien te „hard", gelieve men te lezen „zenuwinrichting" Kleerekooper had onlangs in hetzelf de Volksblad geschreven: „Indien de fascisten met een stoet een arbeiders straat intrekken om daar te colportee- ren, dan verdienen zij te worden uit eengeslagen". Aan den tand gevoeld over deze uitlating, rectificeerde de heer K., dat hij bedoeld had: door de politie te worden uiteengeslagen. Iedereen vat zulke bedoelingen maar niet dadelijk en daarom voelen we toch wel iets voor een teruggang in de jour nalistiek naar het „bevallige woord", dat geen woede wekt en daarom ook geen gedurfde bedoelings-verklaringen achteraf behoeft. Deze teruggang is misschien een beetje moeilijk, maar ze loont de moeite. Prijzen zoo zegt Cleerdin valt den meesten menschen moeilijker dan het laken; ketelmuziek vergt geen over weging of studie; lawaai is te maken met knuppels en aschbakken. Het zach te woord, het bevallige woord is als muziek; het kan de fijnste aandoeningen der ziel vertolken, maar hoeveel toewij ding, hoeveel zelfbeheersching, hoeveel innerlijke beschaving is er noodig om op waardige wijze muziek voort te brengen? Het bevallige woord, dat den toorn breekt en de liefde wekt, is onmisbaar bij den opbouw der beschaving. Alléén die naam De Moerdijkbrug. Na de ongunstige weersgesteldheid van Dinsdag, toen de plaatsing van de tweede overspanning der nieuwe Moer dijkbrug om die reden werd uitgesteld, is men er Woensdag toe overgegaan om de overspanning in te varen. Het werk is vlot verloopen. De eerste gemeenteraad gekozen. Bij de Dinsdag gehouden candidaat- stelling voor den gemeenteraad werd te Goirle slechts één lijst, n.l. van de R.K. Kiesvereeniging ingediend. Dientenge volge konden reeds aanstonds de te be noemen leden worden aangewezen, en zal een stemming overbodig zijn. Samenvoeging van Kamers van Koophandel. De Kamers van Koophandel en Fa brieken te Breda en Tilburg hebben aan den minister van economische zaken een adres gezonden, waarin allerdrin gendst verzocht wordt af te zien van het voornemen de gebieden dezer Ka mer tot één geheel te vereenigen. In de vergadering van den R.K. Mid denstandsbond in het diocees Haarlem heeft de voorzitter de hoop uitgespro ken dat de regeering haar plan tot op heffing van Kamers van Koophandel zal terugnemen. Verlichting van vaste lasten. Naar wij vernemen is de indiening bij de Tweede Kamer van een eerste ontwerp van wet, betreffende de vaste lasten zeer binnenkort te verwachten. Geen herscl atting van Landarbeiders-plaatsjes. In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Hiemstra, betreffende herschatting van de krach tens de Landarbeiderswet uitgegeven plaatsjes en het in overeenstemming brengen van de verleende voorschotten met de uitkomsten daarvan, heeft de minister van financiën medegedeeld, dat de kwestie van de hertaxatie herhaalde lijk aan de orde is geweest, doch dat de regeering daartegenover steeds een af wijzend standpunt heeft moeten inne men. Het stelsel der Landarbeiderswet verzet zich tegen een geheel of gedeel telijk voor rekening van het rijk nemen van schade, die aan de uitvoering der wet door daling der grondprijzen als anderszins verbonden kan zijn. Boven dien heeft de regeering in 1931 het ren tepercentage der voorschotten van 4 tot 3 verlaagd, waardoor de lasten voor de landarbeiders met 12 zijn ver laagd. Het bierverbruik in Nederland dalende. Volgens de mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek is in 1934 1512000 H.L. bier afgeleverd te genover 1609000 H.L. in het vorig jaar. De afzet met binnenlandsche bestem ming (1.429.000 H.L.) is wederom niet onbelangrijk achteruit gegaan met 7 pet. Het verbruik van binnen- en bui- tenlandsch bier per hoofd der bevolking daalde met 1.5 L. of 8 pet. Wat er in ons land verrookt wordt. In de vierde aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komen eenige cijfers voor betreffende de hoeveelheden siga ren, sigaretten en tabak, die in 1934 volgens de door het Departement van Financiën verstrekte opgaven zijn ge- banderolleerd en waarbij rekening is gehouden met de van de aanvragers terug ontvangen zegels. Daaraan zijn de volgende cijfers ont leend: hoeveelheid in 1934, sigaren: 1.428.284 duizend, sigaretten: 3.926.445 duizend, tabak: 10.518 duizend kilo gram. Verkoopwaarden in 1934: sigaren: 70.595.000; sigaretten 44.310.000; tabak: 20.652.000. Dc totale verkoopwaarde vermeer derde van ruim 138 millioen gulden in 1925 tot ruim 183 millioen gulden in 1930, waarop dalingen zijn gevolgd tot bijna 137 millioen gulden in 1934. Deze sterke daling is in hoofdzaak veroorzaakt door het grootere verbruik van goedkoopere soorten sigaren, siga retten en tabak, waartegenover een sterke teruggang van de duurdere soor ten staat. Diamant-industrie. De regeering zal voorloopig en wel gedurende vier maanden een zoodanige hulp aan de diamantindustrie verke nen, dat de industrie, hangende het on derzoek naar den toestand, kan blijven doorwerken. "opeen koker dab men U geen waardelooze of schadelijke namaak ver roept. Beperking mechaniseering sigaren- industrie. Door de betrokken ministers zullen aan de Staten-Generaal maatregelen worden voorgesteld tegen een te snelle verdere uitbreiding van de mechanisee ring in de sigarenindustrie. Handelsbesprekingen met Engeland. Door onze regeeringsvertegenwoor- digers zijn te Londen besprekingen ge voerd over de handelsbetrekkingen tus- schen Engeland en Ned.-Indië. Inschrijving voor den dienstplicht. De minister van Defensie heeft aan de burgemeesters bericht, dat het, in verband met het ingediende wetsont werp tot wijziging der Dienstplichtwet gewenscht is, rekening te houden met de mogelijkheid, dat de algemeene in schrijving voor den dienstplicht voor de lichting 1937 niet in Januari 1936, doch reeds in October 1935 gehouden zal worden. Discontoverlaging bij de Nedcrlandsche Bank. Het rentetarief van de Nederland- sche Bank is met ingang van heden als volgt gewijzigd: Wisseldisconto, verlaagd tot 4 pet. Promessendisconto, verlaagd tot 4j/£ pet. Rente voor beleening van effecten, verlaagd tot 4j/£ pet. Rente voor voorschotten in rekening courant, verlaagd tot 4J/£ pet. Er is weder een ontspanning ten aan zien van den gulden ingetreden, die duidelijk tot uitdrukking kwam in het terugkopen van de geldkoersen op de open markt. Onder deze omstandigheden zal de discontoverlaging, waartoe de Neder- landsche Bank thans is overgegaan, weinig verwondering wekken en ten hoogste worden opgevat als een bewijs, dat onze circulatiebank den aanval op den gulden met succes heeft afgeslagen. Koninklijke verhoogt het dividend. Naar wij vernemen, zal de Koninklij ke Nederlandsche Maatschappij tot Ex ploitatie van Petroleumbronnen in Ne- derlandsch-Indië over 't boekjaar 1934 een dividend uitkeeren van l]/2 7o (v. j.6%). De Dieseltreinen. Op grond van de genomen maatre gelen verwacht de directie van de Ne derlandsche Spoorwegen, dat thans binnen niet al te langen tijd de defini tieve verbetering aan de Diesel-treinen zal zijn vastgesteld en zij heeft derhalve besloten, met ingang van heden den Diesel-electrischen dienst weer uit te breiden tot 4000 treinstel K.M. per dag en dezen dienst voort te laten duren tot weer tot invoering van den volledigen dienst kan worden overgegaan. Door den motor-leverancier worden voor de zen gedeeltelijken dienst kosteloos de noodige motoren gereviseerd en onder houden. Door uitgebreide proefnemingen kon worden vastgesteld, dat de motorsto ringen vermeden kunnen worden door aanbrenging van contragewichten op de krukassen. Bij de thans vastgestelde oorzaken van de motorbeschadigingen vallen de kosten voor proefnemingen met verbe teringen aan en herstelling van de mo toren geheel te laste van den leveran cier, die zijn verplichtingen loyaal na komt. Onze Vorstinnen in Brussel. Donderdag zijn de Koningin en de Prinses uit België in ons land terugge keerd. Per auto kwamen zij van Brus sel via Turnhout en Goirle in Tilburg aan, waar zij bij hun doortocht harte- (naar grimm) door JAN DE JONGE. kug, ïgd). Het haantje sprak tot het hennetje: »Nou is het de tijd, dat de noten rijp worden. Laten we samen de berg opgaan en ons eens te goed doen aan de noten. Anders komt het eekhoorntje weer en haalt ze ons weg »Ja», zei het hennetje, »dat zullen we doen. We zullen samen dat ple ziertje hebben Daar gingen ze zamen op weg; ze klommen de berg op en aten noten naar hartelust. Omdat het zo'n mooie, heldere dag was, bleven ze tot de avond. Waardoor het kwam, weet ik niet; of ze zich te dik gegeten had den, of dat ze dartel werden, ol te trots? Kort en goed, ze wilden niet meer te voet naar huis gaan het haantje moest een kleine wagen van notendoppen bouwen. 'I oen hij daar mee klaar was, ging het hennetje erin zitten en zei tot het haantje »Nou, span je er maar voor »Je kunt me nog meer vertellen,» zei het haantje, »ik ga liever te voet naar huis, dan dat ik me daar vóór laat spannennee hoor, zo zijn we niet getrouwd. Koetsier wil ik nog wel zijn op de bok zitten, dat gaat nog zo wat, maar zeil trekken, nee, dat doe ik niet.» Zo kibbelden die twee nog wat met elkaar. Totdat opeens een eend op hen kwam aanvliegen. Die begon te schelden »Hé, jullie dievenpak 1 Wie heeft je gezegd, dat je in mijn notenberg mocht komen 1 Wacht maar, dat zal je slecht bekomen l» Met wijd-opengesperdesnavel stoof de eend op het haantje af. Maar het haantje was ook niet van giste ren en hij ging de eend geducht te lijf. Op 't laatst hakte het met zijn sporen zo geducht op zijn vijand los, dat die zich gauw genoeg ge wonnen gaf. 'lot straf werd ze ver oordeeld, zich voor de wagen te laten spannen, wat ze graag wilde doen. Het haantje ging op de bok zitten en was koetsier. Hij spoorde de eend tot grote spoed aan en voorwaarts ging het in een wilde draf: »Eend, loop, wat je lopen kunt!» Toen ze een eindje gereden had den, kwamen ze twee voetgangers legende een was een speld, de ander een naald. Die riepen de wa gen aan: «Halt! halt!» ze zeiden: »Het is dadelijk pikdonker, dan konneo we geen siap meer doen. Op straat is het ook zo vuil kun- eeu we niet een eindje meerijden We zijn in de heiberg buiten de poort geweest en hebben ons bij het bier verlaat.» Het haantje zag, dat het magere lui waren, die niet veel plaats nodig hadden, en liet ze instappen, nadat ze beloofd hadden, hem en zijn hennetje niet op de voeten te trappen. 's Avonds laat kwamen ze bij een herberg aan. Het zou dadelijk nacht zijn en ze hadden geen lust in de donker verder te rijden. Daar kwam nog bij, dat de een«i ook al niet te best te voet wasze waggelde zo van de ene zijde op de andeie. Daar om besloten ze hier te blijven. De waard maakte eerst veel tegen werpingen zijn huis was reeds vol. Ook dacht bij, dat het wel geen voornaam gezelschap zou zijn. Maar de nieuwe gasten wisten zo lief te praten, dat de waard eindelijk toe stemming gaf, om die nacht over te blijven. Ze hadden beloofd, dat de waard het ei zou krijgen, dat het hennetje onderweg gelegd had ook mocht hij de eend houden, die elke dag een ei legde Nu lieten ze een lekker maal aan rukken en leefden als prinsen. De volgende morgen, toen het nog schemerduister was en allen neg sliepen, wekte het haantje het hen netjehij baalde het ei, pikte het stuk en samen slurpten ze het op de schalen smeten ze in het open vuur van de haard. Daarop gingen ze naar de naald die sliep nog. Ze pakten ze beet en staken ze in het kussen van de stoel van de waard de speld prik ten ze in zijn handdoek. En einde lijk vlogen ze, zonder zich verder ergens over te bekommeren, over de heide weg. De eend, die graag onder de open hemel sliep en op het erf achter gebleven was, hoorde ze wegsnor- ren. Zij h >d geen lust langer daar te blijven en daarom waggelde ze blij van zin weg. Ze vond een beek, en zwom met de stroom mee; dat ging heel wat vlugger dan voor de wagen lopen. Een paar uur later pas werd de waard wakker. Hij klom uit de veren, waste zich en wilde zich aan de handdoek afdrogen.... daar streek hij zich met de speld over het ge zichteen rode streep liep van he< eene oor naar het andere. Daarna ging hij naar de keuken en wilde zich een pijp aansteken. Toen hij bij het open haardvuur kwam, be gonnen de eierschalen te knappen en de stukken vlogen hem in de ogen. «Van morgen moet het m'n hoofd met recht ontgelden», zei hijver drietig liet hij zich in de stoel, die nog van zijn grootvader was, neer... Maar met een ruk vloog hij weer overeind en schreeuwde»Au au want nu had hem de naald nog erger gestoken dan de speld en... niet in zijn hoofd. Nu was de waard erg boos. Hij verdacht dadelijk de gasten, die gis teravond nog zo laat aangekomen waran Hij ging eens kijken naar hen, maar ze waren weg. Stellig nam hij zich voor, nooit meer zo'n gespuis in z'n huis te nemeneerst verteren ze veel en betalen niets en tot dank, bakken ze je nog een poets bovendien. Raadsels. 1 Welke vogel legt geen eieren. 2 Ik ga uit en blijf toch thuis. Wie ben ik 3 Ik ben een woord van 10 letters, neemt men er tweemaal (acht) af dan blijven er nog twee over. 4 Welke raad is altijd goed. 5 Wat kan men zonder handen vatten 6 Welke knecht zit altijd met de hoed op voor zijn heer. 7 Wat maakt meer geraas dan een huilende hond. Dames en Heren 'k Zal je eens wat leren, Van 'n mooie Gazelle) Een sterke snelle. Ze stond heel alleen In de winkel van Van Veen, Daar stond ze te turen Naar allerlei figuren. Daar zag ze twee boeren Die saam gingen toeren, Op een hoge kar Echte boertjes, war Plots hielden ze stil Piet zei: «Kees ik wil, Daar even kijken gaan 'k Zag een Gazelle staan.» Weldra waren ze aan 't hopen Om de fiets te kopen. Ze vroegen smid Mich iel Hoeveel kost dat rijwiel? 't Prijsje was naar kwaliteit Wat een heerlijkheid, Ze kochten dra de fiets 't Was toch haast voor niets. Ze hesen ze op de kar Ja, 't was bar, 't Ging in volle galop De Gazelle bovenop. Plots, alles er afgegleden Men had te hard gereden, Gazelle, boer Kees, boer Piet Alles op de grond zo ge ziet. Piet had zich pijn gedaan En bij Kees kwam 't ook even aan. Alleen de Gazelle was gezond Die had geen enkele wond. Dames en Heren, leest dit liedje, Dan koopt ge een Gazelle bij Giel van 't Smiedje, Zegt het voort, zegt het voort Hebben jullie het gehoord? Rechtvaart 29, Kaatsheuvel. ZENUW-TABLETTEN i- C. PIETJE KONINGS.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5