jjjjjÖ VAN HET ZUIDEN. VWEEDE BLAD, *1r De ooievaar met de pijl van een neger ECHO'S. Wij herinneren 40. Zaterdag 25 Mei 35. 58e Jrg. Gasaanvallen. 00k in ons land zijn den laatsten op vele plaatsen oefeningen ge- jgn ter bescherming van de Eerlijke bevolking in geval van "allen uit de lucht Meerendeels oefeningen prachtig verloo- 1JI1 toonden zij een goede voorbe en g van ^el Pers0Iiee* en trok" B'n zii de algemeene belangstelling e bet publiek. Onder dat publiek zijn ook men- hen geweest, die verder dachten C zich ervan bewust waren, dat ft alles, dat thans nog op spel ge in de naaste toekomst wel eens Stteren ernst kon worden.Nu worden „0g grappen gemaakt met derge- j*eoefeningen en slechts weinigen {denken dat we straks wel eens 'llemaal ons eigen gasmakker zullen 'eten opzetten en in onze gas lichte kelders zullen moeten weg- •rtiipen, om de bommen te ont- oopen, die onze mede menschen -wistig over onze steden uitstrooien. Maar het is de vraag of wij, als ,et ooit tot deze werkelijkheid zou ;oinen, ons afweer -mechanisme 'ven perfect zullen bedienen als bans. Als de.échte bommen neer rallen op huizen, fabrieken en jleinen, zal dan niet alles in rade- oOZe paniek dooreen loopen om net veege lijf te bergen In Parijs zijn vorige week ook (as-oefeningen gehouden. Onder jet publiek was daar een oud man, jje aan de een hand een kind had, [n met de andere hand een kruis Boeg terwijl hij mompelde: l)at God ons beware Gisteren zei de heer Baldwin in het Engelsche Parlement letterlijk »\ls ik het ronduit mag zeggen, ben |k er eigenlijk misselijk van dat wij laatslieden van alle landen 2000 jaar na de geboorte van onzen Ver. T E losser nog naar middelen moeten zoeken om te verhoeden dat vrou- Len en kinderen met afgrijselijke >on léerwondingen naar ziekenhuizen jerdeipioeten vervoerd worden en een ge- lieele bevolking in bomvrije kelders .gen toevlucht zal moeten zoeken.» nchtii Qnze beschaving heeft het ver ge bracht! Zij staat klaar om zichzelf ;ube]Ien gronde te richten. En moeten ïe dus alles nog maar blijven accep- leeren als gezond nationalisme? pste $\Te verschuilen ons bij de verdedi ging van de Wapen razernij altijd maar weer achter de eer en de vrijheid van het Vaderland. Konden we dat Vaderland maar als een oogere zaak zien, een verheven begrip, dat men niet met de afgrij selijkste moordwerktuigen in verband mag brengen. Het wordt tijd dat de wijsheid in Europa komt regeeren in plaats van de hartstocht en de hebzucht. De wijsheid van den ouden man, die een kruis sloeg en vier woorden bad, die moesten de Europeesche Staatslieden bezitten! DIMMCMI AMn Beerta weer zichzelf De regeeriog heeft een wetsontwerp ingediend tot intrekking der wet, waarbij een regeeringscommissari9 is aangesteld voor het bestuur der ge meente Beerta. Een brochure van mr. H. P. Marchant Naar wij vernemen, zal aan het einde van deze week bij A. W. Sijthoffs Uitgevers Maatschappij te Leiden een brochure verschijnen van mr. H. P. Marchant, getiteld: „Tot Verweer". Verlaging Loodsgelden Binnenkort i9 een wetsontwerp te verwachten tot verlaging van de loodsgelden voor zeeschepen, waar door onze loodstarieven op het peil der Belgische zullen kunnen worden gebracht. Philips te Brussel Het paviljoen van Philips op de wereldtentoonstelling te Brussel is Donderdagochtend geopend. Prinses Juliana ongesteld H. K. H. Prinses Juliana, die momenteel op het Huis ten Bosch vertoeft, heeft een lichte keelaan- doening met een weinig verhoogde temperatuur. Cigaretten-strijd. Dr. J. Mignot te Eindhoven heeft aan de leden van Eerste en 1 weede Kamer een adres gericht betreffende den toestand in de cigarettenindustrie Deze is op het oogenblik, blijkens het adres zoo, dat de groote British American Tobacco Co, met alle mogelijke middelen tracht de middel groote cigaretten bedrijven weg te concurreeren, teneinde in ons land een cigaretten-monopolie te ver- krijgen. Door de accijnspolitiek van aen staat wordt de Nederlandsche industrie steeds meer geschaad en zal zij op den duur de concurrentie tegen de oppermachtige B. A. 1. Co. niet kunnen weerstaan. Feit is namelijk dat de verhooging der accijnzen dooi de dumping-politiek der B. A. T. Co. niet drukt op de verbruikers van cigaretten, doch op de fabrikanten. Ondanks de accijns-verhoogiug zijn de cigarettenprijzen immers voort, durend minder geworden. Volgens het adres wordt de Neder landsche cigaretten.industrie door deze politiek met totalen ondergang be dreigd. De woningvoorziening hier te lande in 4934. Verschenen is het verslag van den hoofdinspecteur van de volkshuis vesting, ir. H. van der Kaa, over het jaar 1934. Als steeds bevat dit verslag weer tal van interessante gegevens van oeconomischen en socialen aard, die toegelicht met deskundige be schouwingen, een uitstekend inzicht verschaffen in den stand van de woningvoorziening. Ir. van der Kaa wijdt in de eerste plaats aandacht aan de groote acti viteit van het bouwbedrijf juist in de crisis. Dit bedrijf wordt gevoed door braakliggende kapitalen van elders. De hierdoor veroorzaakte vermeerdering van den woning voorraad, die boven de toeneming van de behoefte uitgaat, maakt het huizenbezit zeer precair. De aanbouw van woningen wordt mede sterk bevorderd door de groote daling van de bouwkosten, welke slechts 20 pet. boven die van 1914 liggen. Deze daling komt voor een deel voort uit de vermindering der materialenprijzen, voor een ander deel uit een verdere verlaging van de loonen der bouwvakarbeiders, die zich heeft doorgezet, zij het niet overal in voldoende mate. Mede door de daling van den rentevoet is de post rente en aflossing voor nieuwgebouwde woningen thans vaak 40 pet. lager dan in 1930. De exploitatie is echter nog steeds belast met de hooge vaste lasten, die aan de overheid verschuldigd zijn. Ver laging daarvan is dringend nood zakelijk, omdat de huren de daling der bouwkosten slechts voor een deel hebben kunnen meemaken Mede om de verliezen uit bestaand huizenbezit (met hun funesten in vloed op de inkomsten der over heidskassen) te beperken, is de verlaging noodig. Bovenal echter om den aanbouw van goedkoope wonin gen met lage huren te stimuleeren. De hiermede nagestreefde aanpassing zal evenwel vooral moeten worden bereikt door woningen van een eenvoudig type te bouwen. Dit in het kort is de strekking van de belangwekkende beschouwingen, die ir. Van der Kaa in zijn jaar verslag levert. Het aantal nieuw gebouwde wonin gen bedroeg in 1934 52,fi00, een aantal, dat in geen enkel der vooraf gaande jaren bereikt is. Ook in de thans heerschende crisis heeft zich weer het verschijnsel voorgedaan, dat vroegere crisis perioden kenmerkte: bloei van de bouwnijverheid in een tijd van in zinking van handel en industrie. Zulks is ook wel verklaarbaar. Door de slapte in het bedrijfsleven is er slechts weinig vraag naar kapitaal. Daardoor liggen groote bedragen renteloos, die geen emplooi kunnen vinden, en die door de bezitters gaarne ter beschikking van de bouw nijverheid worden gesteld. (Vrij naar »Die deutsche Heimat») Icleo Het was lente. De ooievaars trok ken weer uit Afrika naar het Noor den en met luid geklapper van hun vleugels hielden ze hun intocht in deze landstreken. Ruim een twaalf tal hield halt in een dorp in de Spreewald en verdeelden zich over de huizen. De meesten van hen hadden daar reeds de voorgaande jaren gewoond, maar nu waren ook enkele jonge ooievaars meegekomen. Op een boerderij was de boer juist bezig zijn landbouwwerktuigen na te zien, toen hij het vrolijk ge- klapper boven zich hoorde. Dadelijk riep hij z'n vrouw toe, die druk in de keuken bezig was «Moederde ooievaars zijn er weer.» Moeder de vrouw kwam naar buiten en keek naar het dak van hun grote huis, waarop het oude wagenrad met het kolossale nest was aangebracht. «Maar dat is d'r maar één,» zei ze verdrietig, »dat zal het mannetje wel wezen, hij heeft het wijfje niet meegebracht. Ach, zou dat beest een ongeluk hebben gehad? Andere jaren kwamen ze toch altijd met z'n beiden.» De boer keek met bedenkelijk ge zicht zijn vrouw aan, krabde zich eens achter de oren en antwoordde »Ja, moeder, als ik het wel heb, dan kwam het mannetje altijd een paar dagen eerder dan het wijfje. Kijk eenseen professor heeft mij eens verteld, dat ze in Afrika volstrekt niet bij elkaar zijn. Nee, de man netjes van de ooievaars zijn op een heel andereplaats dan de wijfjei. Om geen ruzie samen te hebben, en zo, begrijp je. Och als je daar zo de ganse lange winter, trouwens dan hebben ze daar in Afrika het heer lijkste zomerweer, dat zich denken laat, als je daar al die tijd niets te doen hebt, geen nest bouwen, geen kinderen verzorgen en... nou ja, je weet zelf wel hoe dan de vrouwen dikwijls zijn...» »Nou weten we 't wel, hoor. Hou je nou maar stil Ik zeg je, dat ze in Afrika wel bij elkaar zijn en dat onze ooievaar een ongeluk overko men is. Ik weet het zeker, ik voel het.» «Zeker, zeker... wat kan daar allemaal niet gebeuren Misschien zijn ze boven de zee in een storm gekomen en in 't water gestort.» »Ja, of zo'n krokodil, zoals je die in Afrika hebt, heeft onze ooievaar te pakken gekregen Ach, ik begrijp niet, waarom die domme dieren ook niet bij ons blijven!» »Maar, moeder hoe zou'en ze dat nou kunnen. Niets te bikken En van 't klappeien met de vleugels alleen, krijgen ze hun maag ook niet vol. En dan, 't is hier zo koud Maar gevaarlijk is zo'n reis wel. Weet je, die lummels van 'n negers zijn zo handig met hun pijlen. Mis- Ir. Van der Kaa berekent dat de nettovermeerdering van den woning voorraad in de laaiste vier jaren bijna 172,000 woningen heeft bedra gen, terwijl de berekende behoefte een toeneming met 120,000 woningen eischte. Dit surplus van 50,000 is het aantal leegstaande woningen (50,000 eind 1930) met een gelijk getal komen vermeerderen, zoodat thans het werkelijke aantal leeg staande woningen in het geheele land beteekenend meer dan 100,000 bedraagt. De waardedaling van het huizen bezit is door het groote aantal leegstaande woningen aanmerkelijk verscherpt. In alle huurgroepen is dan ook een huurdaling ingetreden, welke voor sommigen catastrophale afmetingen aanneemt. Deze zal zich zonder twijfel verder voortzetten en leiden tot de ruïne voor de betrokken eigenaren, althans wan neer de aanbouw op den huidigen voet blijft doorgaan. Er is geen enkel verschijnsel, dat op een belangrijke vermindering van een aanbouw wijst. Indien het voor den bouw benoodigde kapitaal ook in de toekomst beschikbaar wordt gesteld, zal de aanbouw \an nieuwe woningen blijven uitgaan boven de toeneming der behoefte. Dit kapitaal zal vermoedelijk niet op zich laten wachten. De voortgang van den aanbouw van woningen wordt ook bevorderd door de aanmerkelijke daling van de bouwkosten, welke sedert het intreden van de crisis heeft plaats gehad. Het indexcijfer van de bouwkosten, vergeleken met 1914, bedraagt thans 120 pet., terwijl het in 1931 nog op 155 pet. stond. Zelfs leveren sommige aanbeste dingen vóóroorlogsche prijzen op. Deze daling komt voor een deel voor rekening van de bouwmate rialen, van welke vele beneden vóóroorlogsche prijzen worden ge leverd. Ook de loonen van de bouw vakarbeiders zijn verder gedaald, het minst te Amsterdam, waar nog regelmatig loonen van f 40 tot 1 50 worden betaald. Ook de rentevoet is gedaald. Ver gelijkt men de exploitatiekosten van gelijkwaardige woningen, gebouwd in 1930 en thans, dan kan worden aangenomen, dat tengevolge van de daling van den rentevoet en van de bouwkosten de post rente en aflos sing van het bouwkapitaal met vaak 40 pet. is gedaald. De vaste lasten aan de overheid zijn nog in vrijwel alle gemeenten onveranderd gebleven. In de groote steden, waar het vraagstuk der lage huren het meest nijpend is, vormen de vaste lasten een zoodanig deel van de exploita tiekosten, dat een verlaging van den post rente en aflossing als sedert 1930 heeft plaats gehad, slechts ten gevolge heeft, dat de huren van nieuwgebouwde woningen niet.meer dan 20 pet. lager kunnen zijn dan die van voor de crisis gebouwde. In verband met de aanpassing aan een lager kosten peil blijft ver laging van de vaste lasten dus dringend geboden. Aanbouw van goedkoope wonin gen is noodzakelijk, omdat met name in de groote steden, ondanks het groote aantal leegstaande wo ningen nog vele gezinnen met ge ringe inkomens boven hun draag kracht gehuisvest zijn. Deze woningen zullen dan uit sluitend moeten worden toegewezen aan gezinnen van geringe draag kracht, die een goedkoope woning werkelijk noodig hebben. Steun aan de zeescheepvaart Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van rente- looze voorschotten ten behoeve van de zeescheepvaart. Het totaal bedrag hiervoor uitge. trokken bedraagt f 8,200 000. In de memorie van toelichting wordt herinnerd aan den noodtoe stand, waarin de Nederlandsche scheepvaart verkeert. Uit de beschik bare gegevens, inzonderheid uit de adviezen van de Benas moet gecon cludeerd worden tot een verscherping van de situatie, die steeds ernstiger vormen aanneemt. Meer en meer worden verschillende reederijen met ondergang bedreigd. De oorzaken van dezen bedroeven- den toestand van een bij uitstek nationaal bedrijf dragen in de eerste plaats een internationaal karakter. Uiteindelijk zal in deze internatio- nale oorzaken slechts langs den weg van internationaal overleg verbetering kunnen worden gebracht en het is een verheugend feit, dat dit overleg tusschen de reeder9 van verschillende zeevarende naties bezig is zich te ontwikkelen. Het is zaak in den tijd, die nood zakelijkerwijze moet verloopen, voor en aleer het internationale overleg vrucht kan dragen, de Nederlandsche handelsvloot paraat te houden. Het ligt in de bedoeling de voor schotten te verstrekken voor één jaar e rekenen vanaf 1 Januari 1935. t Ewve-Aljechin Het is thans definitief dat de kamp Euwe-Aljechin om het wereldkampi- oenschap schaken in October a.s. te Amsterdam zal gespeeld worden. schien heeft d'r een, zo'n zwarte, nog zwarter dan de kachel, die we in onze kamer hebben staan, ge schoten, en dan vooruit d'r mee, in de soepketel! Jonge, jonge, als ik zo'n kerel te pakken kon krijgen. Die zou d'r van lusten Meteen spuwde de boer in z'n rechterhand en deed, alsof hij er een over z'n knie legde. Op 't zelfde ogenblik vloog ergens, ver van het Spreeivald af een ooie vaar, geheel alleen. Met slappe vleu gelslag kwam ze verder. Ze scheen moe, erg moe te zijn, en dat was ze ook. Ze was zó moe, dat ze niet meer merkte, hoe moe ze was. Als er niet in haar hart was dat on verklaarbare, dat haar aandreef, dat haar dwong, naar haar «heimat» in het Spreewald te vliegen, dan had ze zich al lang ergens neergelaten, om niet meer op te vliegen. Wat daar in haar hart brandde, vuurde haar onophoudelijk aan, de vleu gels te roeren en voort te vliegen door voorjaarsstormen en regen vlagen heen naar haar geliefde «heimat». Wat mankeerde haar dan De moeder vogel plaagde zichzelf niet met deze vraag, want ze kon immers niet helder denken en overleggen als een mensch. Ze bemerkte alleen, dat ze zich bij het vliegen veel meer moest inspannen van vroeger en dat er iets was, dat haar voorover deed hellen, waardoor ze steeds moest worstelen om in evenwicht te blijven. Als ze op de grond was en voedsel ging zoeken, dan schoot ze voortdu rend tegen dat domme ding, dat sedert die bewuste morgen in haar borst zat, toen ze in Afrika tamelijk laag over een negerdorp was ge vlogen. Dat domme ding Ze kon het wel met de snavel beetpakken, maar het deed erg zeer, en ze kon heter niet uittrekken. Bij het voedzelzoeken had ze er meer last van dan bij het vliegen, en zoo kwam het, dat de ooievaar nauwelijks iets gegeten had sedert die ongeluksdag, toen een pijl van een neger haar had getroffen. Haar reisgenoten had de ooievaar al vanaf de eerste uren verloren. Die hadden geweldige haast gehad en elke dag 400 500 kilo er onze abonné's aan dat men de courant aan huis bezorgd kan krijgen voor 10 cent per weekeveneens in Drunen, Sprang, Vrijhoeven, Capelle e.a. meter afgelegd. Neen, dit reistempo had zij niet kunnen bijhouden. Ze had zelfs de lange en gevaarlijke weg over de zee alleen moeten af leggen. Up zekere avond hoorde boer Jochem zijn ooievaar luid en opge. wonden klapperen, en toen hij met zijn vrouw buiten kwam »wis en waaratje», daar stond de vermiste ooievaar op de rand van het nest, druk met haar vleugels »goeien avond» te klapperen Maar wat was düt Uit de borst van het dier stak een dun, bruin staafje naar buiten, dat aan het eind met veren was bezet. »Wel nou nog mooier!» riep de boer woedend, «heb ik het niet da delijk gezegd?! Daar hebben die akelige negers het dier geschoten Nou, passen jullie maar eens op. Je bent nog niet gelukkig, als ik 'ns in Afrika kom. Jullie zwart neger volk 1 Je zult nog 'ns met Jochem kennis maken! De geschiedenis van de negerpijl werd gauw genoeg in hel dorp rond verteld, en alle mensen kwamen bij Jochem kijken, en beraadslaagden, hoe ze het dier zouden kunnen helpen. Na lang wikken en wegen kwamen ze op een gelukkige ge dachte. Zaterdagmiddag, dan hadden ze tijd. Dan zouden ze uit een paar visnetten een klapnet maken en over het nest spannen. De brandweer moest toch nog een voorjaarsoefe ning houden, dat ging dan mooi samen. Op de afgesproken dag gingen ze aan het werk en met de lange brandweerladders was het net spoe dig over het nest gespannen. En nu afwachten maar. Want, wat heb je aan een net, wanneer er geen ooie vaar in zit? Maar na een uurtje daar kwam het dier thuis, ging naast het nest op het dak staan, bekeek een lange tijd wantrouwend het vreemde ding boven het nest, klapperde opgewonden over de vele mensen, die daar beneden stonden te kijken, maar wandelde toch'ein delijk naar haar nest. Roets Jochem trok aan het touw, en de ooievaar spartelde om los te komen. Het verdere ging heel eenvoudig, leder van de grotere jongens wilde wel graag naar boven klimmen. Maar dat ging natuurlijk niet, twee was genoeg. De brandweerladders werden er weer tegen gaplaatst. Woedend en wild hakte de ooievaar naar de handen die haar wilden pakken, maar al gauw werd ze kalm. Het was net, alsof het dier begreep, dat men haar wilde helpen. De dierenarts was er ook reeds bijgehaald. Die sneed de negerpeil eruit, wies de wonde schoon en deed er zalf en watten op. Daarop lieten ze de gewonde vogel los, maar ze dacht er volstrekt niet aan, da delijk weg te vliegen. Trots stapte ze tusschen de mensen rond, en klepperde met haar vleugels, alsof ze zeggen wilde«Vriendelijk be dankt, jullie allemaal.» Het net bleef nog enige tijd boven zitten, maar het was niet nodig, de ooievaar nog eens te vangen. De pijl was niet verder geweest dan in het borstvlees. Het ooievaarspaar bracht nu het nest weer op ordr, broedde en bracht de jongen groot en.... Toen de herfst kwam, gingen ze weer op reis naar het verre Afrika. Eenmaal breekt de. tijd aan, dat elke trek vogel van deze reis niet terugkeert. Of Jochem nog naar Afrika is ge weest, om het zwarte volkje nog eens ongezouten de waarheid te zeggen Oplossingen. 1 de spotvogel, 2 de kachel, 3 n(acht) w(acht), 4 voorraad, 5 een verkoudheid, 6 een koetsier, 7 twee huilende honden. Raadsels 1 Welke stenen liggen 't meestin de rivieren. 2 Welke val is altijd aangenaam. 3 Welk werk kan men in liet don ker het beste zien 4 Welke bomen hebben takken noch bladeren. 5 In Holland regeer ik, Drie letters begeer ik, 't Is altijd nacht in mijn kasteel, Mijn kleed is zachter dan fluweel. 6 Welk verschil is er tussen een draad en een vlag. door JAN DE JONGE. ike, dl

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5