Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I BLACKBOy w RIST elk 0(i«fjeven' Ingezonden stukken, gelden, enz. EERSTE BLAD. FEUILLETON, IT HUIS IN DE STILTE l. t0F^ JIT NUMMER BESTAAT UIT pen: TWEE BLADEN. esa?0' Vco P' P°St d°°r geheele rijk Piet Pruim Peinst: PRUIM-TABA] WOENSDAG 29 MEI 1935. 58c JAARGANG. IK, •ende X>N ijn I 2000... 425.. 300. 3100. 3850 675.. 1025.. °P DJ ndeboj^, te WaJ 5J Dit blad verschijnt J^OENSDAG en ZATERDAG jjaico te zenden aan den Uitgever. >9 abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. i het J uggetjeT 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. ten ij ren J, le, int 4G: weilj; no. j Jac. iLlfli SPRANG CAP ELLE. De begrooting nog niet goed je bo no 5 gekeurd. Een strop van 'f6700? Aannemers en Werkverschaffing. Het Crisis-Comité. raad der gemeente Sprang— ,elle vergaderde Vrijdagmiddag gemeentehuize onder voorzitter ap van burgemeester Smit. ifwezig wethouder Middelkoop. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde 1, Ingekomen stukken, hooila-Ingekomen zijn o.m.goedkeuring endell-ordening veldwachters, proces '6, grorba«1 kasopname gem. ontvanger, edkeuringsbesl uiten van huur- rlaging woning v. Drongelen, rslrekking van kasgeldleeningen n B. A., overdracht schoolgebouw e F i Afwezig 40 Are" jaar 1 15.— ir bij :and ïooilan Sectie ot 94 WEINIG SCHOON van „De Echo van het Zuiden". Naar het Enqelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. 5) Hij liep de kamer uit en sloeg de eur hard achter zich dicht en een ^ogenblik keken juffrouw Plowden en Nell elkaar aan. - U kunt het beter opgeven! zei de Huishoudster kortaf. Het is nergens joed voor om tegen hem in te gaan. Ik dacht, dat U dat nu wel langzamer- 'and wist! - Ik verzeker U dat ik den sleutel net heb. juffrouw Plowden, hield Nell ol. -Ik kan het niet helpen. Meneer heeft iezegd, dat ik moet kijken. Ik zal enkel lw zakken oinkeeren en dan kan ik 3em zeggen dat ik den sleutel niet ge- •onden heb. Maar U moet mij Uw voord geven, dat U hem ook niet bij U lebt. - Ik heb mijnheer Lancaster's sleu- 'dniet bij mij! verklaarde Nell op ern- tigen toon, dezelfde woorden gebrui nd als de huishoudster. Zij voelde zich niet verplicht te be nnen dat zij een looper bezat, die waarschijnlijk elke deur in het huis zou 'nnen ontsluiten. Juffrouw Plowden deed haar werk hg. Zij keerde de zakken van haar 'pon en mantel om, en Nell kreeg een "hok van verrassing. Want de huis- 'oudster scheen bij haar onderzoek toch hets te vinden. Nell vroeg zich af, of zij dec looDer dien Claude haar gegeven Heistraat en schoollokaal Nieuw- straat, aangaan kasgeldleening van f30.000, verordening tot heffing van opcenten G.F B., gewijzigde verorde ning Keuringsdienst,rechtstoestands. verordening van ambtenaren. De begrooting- Van Ged. Staten is voorts ingeko men een machtiging tot het doen van uitgaven voordat de begrooting is goedgekeurd en nota van aan merkingen op de gem.-begrooting. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten o.a. den eisch stellen dat een bedrag van f6700 niet ten goede zal komen aan het batig saldo van den dienst 1033, doch gebruikt zal worden voor den dienst 1934. Wanneer Ged. Staten dezen eisch handhaven zou de be grooting niet meer sluiten en zou de raad genoodzaakt zijn onaangename maatregelen te treffen. De zaak is als volgt: Over 1933 was van het rijk te vorderen f670) als bijdrage in de werkverschaffing. Nu heeft het rijk dit bedrag pas na 1 Juli 1934 betaald, dus nadat de dienst 1933 was afgesloten. Juist dit eenvoudige feit zou nu de begrooting in de war brengen. Hoewel het be drag thuis behoorde op den dienst 1933 moest het op 1934 worden geboekt. Door de late betaling van het rijk zou de gemeente gedupeerd worden, want wordt dit bedrag op 1934 geboekt, dan zal het rijk het uitgetrokken bedrag dezer begrooting van f 11.000 met f 6700 verminderen. De Secretaris en spr. hebben in den Bosch en in den Haag over deze kwestie gesproken en aanvankelijk hebben zij de overtuiging gekregen dat deze besprekingen succes zouden hebben. Zou dit niet het geval zijn en zouden G. S. hun eisch hand haven, dan zou de gemeente ge noodzaakt zijn de opcenten op de Pers. Bel. over de geheele linie op 200 te brengen. Bovendien zou dan een Vermakelijkheidsbelasting moe ten worden ingevoerd en zouden hondenbelasting, schoolgeld en an dere lasten moeten worden verhoogd. B. en W. stellen daarom voor niet met den eisch van Ged. Staten accoord te gaan. Michael. Prachtig 1 had, misschien had verloren. Maar ach teraf merkte zij, dat deze door een gat in de voering naar beneden gegleden was. Daarna liet juffrouw Plowden haar handen over Neli's kleeding gaan en na een paar minuten riep ze Lan caster weer binnen. - Waar hij ook is, verklaarde juf frouw Plowden op den kortaangebon den toon, dien zij gewoonlijk tegenover haar meester bezigde, bij haar is hij niet. Daar ben ik zeker van. Dan zullen we moeten onderzoe ken, wat zij er mee gedaan heeft, sprak Lancaster. Hoort U wat ik zeg? voegde hij er aan toe, zijn stem dreigend ver heffend. Weet U wat de gevolgen zijn. wanneer U mij weerstreeft? Ik maak geen gekheid! Ik spreek in vollen ernst. U doet verstandiger de waarheid te zeggen. Ik heb U niets te zeggen, ant woordde Nell vastberaden. U zult het mij vertellen! krijschte de man, die zich haast niet meer kon beheerschen. Ik zal U niets vertellen, meneer Lancaster. Eén oogenblik leek het alsof hij haar wilde slaan, maar juffrouw Plowden ging plotseling tusschen haar meester en juffrouw Davenant staan. Kom, meneer, suste ze. Het past niet om een jonge dame op zoo'n ma nier aan te spreken. Als U zoo tegen haar te keer gaat, zal zij U niets meer vertellen. Laat U juffrouw Davenant naar boven gaan, dan kan zij haar man tel uittrekken en een kop thee drinken. Straks zal zij misschien verstandiger zijn. en U alles vertellen wat U weten wilt. Lancaster trok zich onwillig terug. Hij liep naar den schoorsteen en bleef daar met gebogen hoofd staan. Neem haar mee, zei hij bits. Sluit Verheijden. We zien nu hoe de zaak in de war geloopen is. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat de voorstilling, die dhr. Verheijden geeft, niet juist is. Doordat het rijk niet op tijd betaald heeft zit de ge meente met den strop. Het gemeente bestuur heeft daaraan geen schuld. De heer de Bas gaat met het voorstel van B. en W. accoord. De heer Kerst vraagt wat de ge volgen van dit verzet zullen zijn. De Voorzitter zegt dat dit zal moeten worden afgewacht. Het voorstel wordt aangenomen. Het verslag van de Comm. van Toezicht op het L. O. en een adres van den Ned. Bond van Brouwerijen worden voor kennisgeving aange nomen. Werkverschaffing. Ingekomen is een adres van alle aannemers binnen de gemeente. Adressanten hebben vernomen dat de verbetering der Binnenhaven te Capelle zal geschieden door de Ned. Heide Mij. en zij meenen dat zij hierdoor noodeloos worden gepas seerd. Zij verzoeken daarom het werk te doen uitvoeren door een der plaatselijke aannemers. De heer Michael herinnert eraan dat hij daarover vroeger al gesproken GESAUSDE ZWARE heeft. Dit werk is z. i. uitstekend geschikt om het door een aannemer te laten uitvoeren en spr. gelooft wel dat de minister daarmede accoord zal gaan. Spr. merkt op dat overal in het land onder de aannemers een protest opgaat tegen de Heide Mij die met dit soort werk haar oor spronkelijke taak ver te buiten gaat. In het afgeloopen jaar heeft de Heide Mij. 22 millioen gulden aan loonen uitgekeerd, tegenover! de particuliere aannemeis slechts 8 millioen. Een opzichter van de Heide Mij. heeft een loon van f 35 per week. Spr. meent dat de aan nemers blij zouden zijn als zij ook dit bedrag konden verdienen. De heer Timmermans sluit zich aan bij de woorden van den heer Michael. De heer Kerst zou er nfets tegen hebben het werk doör een aannemer te laten verrichten, mits het rijks subsidie niet op het spel stond. De Voorzitter zegt dat B. en W. van oordeel zijn, dat de zaak in een te ver stadium gekomen is om er nog op terug te komen. De circulaire van den minister, waarin gezegd wordt dat ook particuliere aanne mers in de werkverschaffing kunnen worden betrokken, dateert pas van enkele weken terug. Bovendien staat daarin vermeld dat door den minister een scherpe controle op de aanne mers zal worden uitgeoefend. Daar komt nog bij dat de aan nemers volgens spr. geen routine hebben van dit soort werk, dat bij de Heide Mij in veel betere handen is, omdat deze over de noodi ervaring beschikt. B. en W. willen echter wel de toezegging doen, dat bij eventueele toekomstige werken met de bezwaren der aannemers zal worden rekening gehouden. De heer Michael is het met het betoog van den Voorzitter niet eens. De circulaire van den minister is volgens spr. al vroeger ingekomen, zij het niet voordat dit plan gemaakt is. Ook al wordt het werk dooreen aannemer uitgevoerd, dan nog kan de Heide Mij. het toezicht hebben. Het werk is nog niet aan den gang, dus er is volgens spr. nog gelegen heid om het niet aan de Heide Mij. doch aan een der aannemers op te dragen. Van de kosten, die totaal t 1700 bedragen, wordt f 500 gedragen door het rijk en de rest wordt door ge meente en polderbestuurgezamenlijk betaald. Spr. wil echter opmerken dat in de vergadering van den Binnen polder niets omtrent deze bijdrage besloten is. haar in haar kamer op, Plowden. en breng mij den sleutel. Ik duld geen weerspannigheid hier in huis. Zij blijft boven, totdat zij mij alles vertelt van dat gekonkel achter mijn rug. Nell wilde nog iets zeggen, maar juf frouw Plowden wierp haar een waar schuwenden blik toe, en met haar hand op den arm van het meisje leidde zij haar de kamer uit. HOOFDSTUK XXXI. IN GEVANGENSCHAP. Ik zal mijn vrienden vertellen dat meneer Lancaster mij gevangen houdt, zei Nell tegen de huishoudster, toen de ze op het punt stond de kamer te ver laten. Als U verstandig bent, gaf deze ten antwoord, zult U dat wel laten. Meneer Lancaster zal zich over een paar dagen zeker bedacht hebben. Hij wil met Claire op reis en ik geloof niet, dat van U verlangd wordt om mee te gaan. Hoe is het met haar? vroeg Nell bezorgd. Zoo'n beetje hetzelfde, voorzoo ver ik weet, antwoordde juffr. Plow den kort. Maar men heeft mij verboden met U te spreken, dus vraagt U mij maar niets meer. Als ik U was, zou ik Lancaster zijn zin geven en hem zoover zien te krijgen dat hij U wegstuurt. En met deze woorden verdween zij en deed de deur achter zich op slot. Nell bracht den avond door met brie ven schrijven, die zij hoopte spoedig te kunnen posten en trof verschillende voorbereidingen, die het haar mogelijk zouden maken onverwijld te vertrek ken, als zij de kans kreeg het huis uit te komen. Zij maakte een katoenen zak, dien zij onder haar rok vastbond. Daar in verborg zij brieven, geld en den loo per. Zij wilde hem liever niet op het slot van haar eigen kamer probeeren, voor dat zij zich veiliger voelde. Maar des avonds bleef zij op tot het huis volko men in rust was en toen merkte zij, dat het slot heel gemakkelijk geopend kon worden. Zij overwoog, of zij in het holst van den nacht een ontdekkings tocht zou durven maken met het oog op een mogelijke ontsnapping. Toen gingen haar gedachten uit naar Claude, die tevergeefs aan de tuinpoort zou staan wachten. Hij zou wel begrij pen, dat er iets niet in den haak was. Nell was ervan overtuigd, dat hij het er niet bij zou laten, dat hij haar op de een of andere manier te hulp zou ko men. Den volgenden dag had zij voldoende tijd om alle aandacht te wijden aan het uitzicht, dat zij vanuit het venster had. Zij ontdekte dat zij van den ommuurden tuin niets kon zien, daar deze aan de achterzijde van het huis lag, terwijl haar kamer uitzag op de voorzijde. Zij had het gezicht op de oprijlaan en op een klein stukje van den hoofdweg; maar zij twijfelde er aan of iemand op haar letten zou als zij voor het raam stond. Het was een drie-deelig venster, waar van het middelste gedeelte geluidloos op en neer geschoven kon worden. Toen zij naar buiten leunde, zag zij iets, waaraan zij tevoren geen aandacht ge schonken had. Juist onder het raam liep een goot, van ongewone breedte en aan den anderen kant ervan was een kleine borstwering van ruim een halve meter hoogte. Deze goot scheen langs de ge heele voorzijde te loopen. Ze vroeg zich af, of het mogelijk was daarover een rondgang over het gebouw te ma ken. De goot was breed en de borst wering hoewel niet hoog vol doende om vallen te voorkomen. Claire's kamers lagen op dezelfde verdieping als de hare, misschien zou ze zoo bij haar kunnen komen. Voor zoover Nell wist woonden alleen Claire en zij op deze verdieping. Natuurlijk zouden juffrouw Plowden of Grayling als Claire werkelijk heel ziek was bij haar opzitten. Maar Claire was er zoo op gesteld 's nachts alleen te zijn, dat er, indien er geen ernstige wending in haar ziekte was gekomen, na tien of twaalf uur niemand meer bij haar zou zijn. Als ik dat maar wist, dacht Nell bij zichzelf. Want natuurlijk kan ik Clai re's kamer niet binnengaan, als er nog één van de bedienden is. Als ik zeker wist dat zij alleen was, zou ik vanuit de gang haar kamer kunnen binnenkomen. Maar ik zal eerst buitenom moeten gaan, om door het raam te zien of te hooren, hoe de stand van zaken is. Het was een gewaagd plan, en Nell aarzelde of zij het al of niet zou uitvoe ren. Terwijl het nog licht was, durfde zij zich niet uit het raam te wagen, uit angst gezien te worden, toch leek het haar een beetje gevaarlijk de poging na donker te ondernemen. Maar toen zij kort na het invallen der duisternis naar buiten keek, zag zij dat de maan op kwam, zoodat het licht genoeg zou zijn, om haar weg te kunnen vinden. Juffrouw Plowden had haar verteld, dat zij tusschen zeven en acht uur haar eten zou brengen. En daarna zult U me niet meer zien, had zij gezegd, want we zullen het morgen druk hebben en ik ga vanavond vroeg naar bed. Waarom hebt U het morgen druk? informeerde Nell. O, er komt een bezoeker, liet de huishoudster zich achteloos ontvallen. Iemand voor Claire. Meneer Hume? vroeg Nell vlug. (Wordt vervolgd). te Echo van het Zuiden, laalwijkscbe en Langslraatsebe Courant avomU Wordt vervolgd Warm of koud, 'k maak me niet warm hoor! Koud of warm, het laat me koud, Als mijn BLACK BOY PRUIMTABAK mij Altijd maar gezelschap houdt.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1