T TWEEDE BLAD. ^PROVINCIAAL nieuws. R UVtl HET GEHEIM VAN DEN KEIZER. Woensdag 29 Mei '35. 58e Jrg. jet Zilveren Priesterfeest van Pastoor Verhagen. I«e St. Antonius parochie was Uag *n feeststemming. Van de erz^Lte huizen wapperde hel rood- ersoneCblauW en dank zij de ijverige >oeu van het feestcomité was het Splem prachtig versierd. Onder de twee eerste H. Missen 1 van *rj£ Communie. zeer vele parochianen tot sen. jje plechtige Hoogmis begon te lf tien. Pastoor Verhagen werd I zijn familieleden aan de pastorie Lhaald door'n stoet van bruidjes, de Jonge Werkman ft feestcomité, de K. J. V:< ers Door de eere van guirlandes betrad Z.Eerw. BBjt kerkgebouw, waar het kerkkoor (gl't kinderkoor hem een welkomst- suc«bd toezong. Hierna begon de plechtige H. Mis, ls 9«bedoor de jubilaris werd opgedra- En daarbij geassisteerd door Pater preid «jerhagen, zijn neef, als diaken, tater Fraternus Bekman als sub- waarlr^en en den theol. student van Iekel als ceremoniaris. Door het arochiaal zangkoor werd uitgevoerd 0mis »Sacris Solemmis» van Elbert BBranssen Voor het altaar waren de J. V.'ers en de J. NV.'ers met hun Sfl^%in.iels opgesteld, die bij de con- pcratie en den zegen hun groet chten terwijl vanafhel zangkoor uingeschal klonk. Pater Verhagen hield de feest edicatie en Schetste daarin op elsprekende wijze de verheven taak -ande priester als middelaar tusschen Jod en de menschen, als hulp en teua voor den mensch op zijn weg f| iaar God. Z.Eerw. noemde het H. Mesterschap de bron waaruit alle «——mildere sacramenten voortkomen en prak gevoelvolle woorden over de JU Dierlijkheid der priesterwijding 1 Aan de parochianen vroeg Z.Eerw J u| if eel voor hun herder te bidden, jpdat zij hem nog lange jaren zullen Anpnoöen behouden. Zich richtend tot Ten jubilaris wenschtespr. hem toe: llVpruodweze Uw Geleider! Li A Utr Na de H. Mis bood kapelaan A. ,d. Bult de geschenken aan, namms eparochi men een stel fraaie Altaar- l4_«foopers en namens de H. Familie en leden van hel H. Sacrament een odslamp. Z Eerw. sprak bij de anbieding dezer prachtige geschen- ouderjen den wensch uit dat de pastoor g vele jaren onder deze lamp en er dezen looper het altaar zal ogen betreden. De plechtigheid werd besloten met zingen van de feestcantate »Priester- ven» van Franssen uitgevoerd door rel zangkoor. 's Middags van 1 tot 2 uur reci- eerde Pastoor Verhagen op de istorie. Inmiddels had de harmonie St. Ci ispijn» zich reeds aangemeld oor het brengen van een serenade, adat de harmonie enkele nummers blazen had sprak dhr. Fr. Smol ers den jubilaris toe, namens de K. NVerkliedenvereeniging, waar pastoor Verhagen adviseur is, prachtige bloemvaas voor het kerk plein aangeboden. De avond werd verder op prettige en afwisselende wijze gevuld met spreekkoren, bloemenhulde, .decla matie, gezang en 'n zeer lofwaardige uitvoering van «Hemelsche Altaar- wacht.» Pastoor Verhagen heeft in een hort dankwoord zijn groote waar deering uilgesproken voor de fraaie cadeaux en voor de sympathie, die h;j bij zijn feest van zoovele zijden ondervonden heeft. De feestavond van Maandag in den Gildenbond is een waardig slot ge worden van de jubileum vieiing. De groote zaal was tot in alle hoeken bezet. O m. waren aanwezig de geestelijkheid der gemeente, de burgemeester en de wethouders. Natuurlijk was de zaal te klein om alle opgekomen parochianen 'n goed plaatsje te verzekeren, zoo lat metde beschikbare ruimtegewoekerd moest worden. Dank zij de goede zorgen van het feestcomité liep alles echter vlot van stapel. Te kwart over acht kwam pastoor Verhagen onder luid applaus de zaal binnen. De heer Jos. Klerks, Voorzitter van het feestcomité sprak daarop een openingswoord, waarin hij de aanwezigen welkom heette. Spr. zeide dat de feestelijkheden op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris het stempel van eenvoud moesten dragen. Daarom echter is de huldiging niet minder hartelijk, oprecht en gemeend. De massale belangstelling noemde spr hel bewijs dat de parochianen met hun pastoor medeleven, dat zij godsdienstig en oprecht achter hun pastoor gaan. Spr. uitte de hoop dat de pa rochianen van St. Antonius pastoor Verhagen nag vele jaren onder Gods zegen als hun herder zullen mogen begroeten. Ten slotte riep spr. een hartelijk Agent au i namens de muzikanten. Van de receptie werd een zeer ruk gebruik gemaakt. Het geheele college van B. en W. en bi sluurderen van tal van vereenigingen kwamen 1)1 'den jubilaris complimenteeren, ter- vijl zeer vele parochianen van de Tg van gelegenheid gebruik maakten om hun beminden pastoor de hand te drukken. Bovendien waren er vele bloem stukken en schriftelijke felicitaties, de pastorie was in een kleine Mora herschapen. 's Middags te drie uur celebreerde de pastoor een plechtig Lof. Om half acht 's avonds had in de Bewaarschool in de St. Crispijnstraat een feest uitvoering plaats, gegeven dooi de meisjes der Naaischool van den Missienaaikring en van de Maria-Congregatie. Den jubilaris werd bij zijn binnenkomst door alle gezamenlijk een welkom toegezongen waarna kapelaan v. d. Bult met enkele woorden den avond opende. In den loop van den avond nam de hpelaan nogmaals het woord om den jubilaris namens de Mariacon- gregatie, den Vrouwenbond, den Missienaaikring en de Naaischool enkele stellen rouwparamenten aan te bieden. Bovendien werd den pastoor dooi de zelatricen uit de parochie bij monde van mej. M. Smolders een orden natige ?0M? •n rug? lijden iedere 't niel. sletten. 11.50 welkom toe aan de belangelooze medewerkers van dezen avond, het familieorkest v. d Ven uit Breda, de tooneelvereeniging G. en het dubbelmannenkwartet »Zangen Vriendschap.» Spr. gaf de leiding van dezen avond hierna over aan den heer de Bouw voorzitter van de feestcommissie. Staande zongen de aanwezigen hierna uit volle borst den pastoor een welkomslied toe. Het orkest opende het programma met enkele goed uitgevoerde num mers waarna Zang en Vriendschap op het podium kwarn met een tweetal liederen, die onder leiding van den heer J Kooien, werden uitgevoerd op de sublieme wijze die wij van dit gezelschap gewoon zijn. «Hartewenschen», met de solo van den heer G. van Beijen, en »0, Jesu amor mi» werden fijn en gevoelvol gezongen, evenals de tenorsolo «Wolgalied« van dhr. J. Burmanje. Een komisch intermezzo was de operette «De slimme Schaapherder» uitgevoerd door de leden van Zang en Vriendschap, welke oude klucht een daverende lach door de zaal deed gaan. Tijdens de pauze, die hierna volgde onthaalde de jubilaris de dames op chocolade en de heeren op s garen. Voor den aanvang van het tweede gedeelte van den avond nam pastoor van Erp het woord om den jubilaris te feliciteeren namens de geestelijk heid van Waalwijk. In een toe spraak met enkelegeestige wendingen uitte spr. zijn waardeering voor den jubileerenden collega. Vervolgens sprak Burgemeester Moonen een woord van hulde waarin hij in het bij «onder waardeering uitte voor het sociale en charitatii ve werk van pastoor Verhagen als pastoor, als oprichter van de K. J. V. en als adviseur der R K. Werk iiedenvereeniging. Spr. wenschteden jubilaris nog vele jaren van vrucht- haai pastoraat Spontaan zongen de parochianen een »Hij leve lang Ook de eere voorzitter van het comité, kapelaan A. v. d. Bult, voerde nog het woord, meer speciaal om allen, die aan de viering van het feest hun medewerking hebben ge geven, te bedanken. Z E. huldigde het kerkbestuur, dat het initiatief nam tot de oprichting van het feestcomité. Hij bedankte de parochianen, die door hun offers het hebben mogelijk gemaakt een practisch geschenk aan te bieden. Geen raderwerk kan goed functio- neeren wanneer de onderdeelen niet harmonisch samenwerken, daarom bracht spr. hartelijk dank aan comité en subcomité's, voor de ijverige zorgen door hen voor het welslagen van het feest gegeven Opnieuw klonk hierna uit volle borst Hij leve lang Hoofdnummer van het welvoor ziene programma was het tooneel- spel in twee tafereelen «DeVerdun- gangers», opgevoerd door de tooneel vereeniging O. O. G. onder leiding van dt n heer H. van Engelen. De vertolking, die de vier O. O. G.'ers van dit aangrijpend tooneelwerk, waarvan de inhoud reeds in ons vorig blad vermeld was, hebben gegeven, dwingt respect af. De aan wezigen werden een uur lang door dit spel geboeid, zoodat in de over vulde zaal 'n doodsche stilte heersch te. Het spel dat de heeren H. van Engelen, F. Kleijn, C. Dekkers en J. van Delft gaven was zeer, zeer hoogstaand dilletantenspel. De ver tolking van de ouden geleerde door H. van Engelen en van den Nor- mandischen boer door P. Kleijn was voor amateursspel schier volmaakt en bij menig beroepstooneel ziet men krachten, die 't bij deze tooneelisten niet halen kunnen. Ook de verdere verzorging liet niets te wenschen over, 't slottafereel was buitengewoon mooi en maakte op de aanwezigen een diepen indruk. De executanten kregen een zeer krachtig en welverdiend applaus. Zang en Vriendschap lietonsver- volgens weer twee zeer mooie liede ren hooren »Die Zwölf R&uber» en «Mijn Moeder» en daarna trad, luid toegejuicht de iubilaris voor het podium. Z.Eerw. zeide geen woorden te kunnen vinden om zijn parochianen te danken voor de aanhankelijkheid, die zij hein in deze dagen hebben getoond. Hij bedankte het comité en alle parochianen «vanafdekape laan tot aan de kinderen der bewaar school toe.» Aan de medewerkers van dezen feestavond bracht spr. een afzonderlijk woord van dank. Het orkest verscheen na het da verend applaus dat na deze woorden klonk, weer ten tooneele en ver volgens, het was reeds »dik» over het middernachtelijk uur, kwam met een gezamenlijke slotzang het einde van dezen welgeslaagden feestavond. De pauzes werden, dank zij de medewerking van het R D.B Theater met gramofo on muziek gevuld. De viering van het jubileum van pastoor Verhagen is hiermede ten linde en de parochianen hebben op uitbundige wijze getoond hoezeer zij hun herder genegen zijn. Dat is wel het beste geschenk wat zij Pastoor Verhagen bij dit mooie feest konden geven. Aan 't feest-comité en de sub— comilé's alle hulde voor hun ver dienstelijk en welgeslaagd concert. Sporlpark. B. en W. schrijven in hun prae advies inzake de aanleg van een sporlpark, waaruit wij Zaterdag een uittreksel publiceerden, het volgende: In het voor deze gemeente vastge stelde uitbreidingsplan is opgenomen een sportpark. Wij hebben den laatsten tijd hieraan onze bijzondere aandacht gewijd, omdat het hier betreft een geschikt object voor werkverschaffing. Wij hebben daarom een plan voor den aanleg van zoodanig park doen opmaken. Zooals bekend is het park in het uitbreidingsplan geprojecteerd iets ten Oosten van de Burgemeester Smeele laan, tusschen de Spoorlijn en de Eerste Zeine. Uit de ter inzage iggende plattegrondteekening blijkt, dat wii in het plan hebben doen opnemen 3 voetbalvelden, een korfbal veld en 2 tennisbanen, terwijl boven dien geprojecteerd zijn een tribune een consumptietent en enkele club huisjes. De totale oppervlakte is ruim 8 Hectaren. De terreinen moeten opgehoogd en geëgaliseerd worden. De hiervoor be- noodigde grond kan genomen worden van de meest Oostelijk gelegen per- ceelen. De ontgraven grond kan dan mogelijk t.z.t. nog wel benut worden voor een iisbaan. Uit de mede ter inzage liggende begr. oting van kosten blijkt, dat deze beloopen aan arbeidsloonen f24,000,— aan andere kosten f 9,000,— Totale uitgaven der werkver schaffing alzoo (met inbegrip van de kosten van wegaanleg, inzaaien en bemesten sport velden, aanbrengen beplanting, toezicht en administratie) f33,000,— Grondaankoop (8 H.A. f 1500,-) f 12,000,- Afrastering en verplaatsen eener bestaande tribune f 4,000,— Uitgaven Rente A 4°/0 Van f 30,000, (f 54.000 min f24,000) Afschrijving Onderhoud Rente rekenen en van afschrijving f 30,000,- f 1200,- memorie f 250,- f 1450,- zijn te be omdat van de totale kosten, ad I 54,000,— een bedrag van f 24,000,— bestemd is v or loonen van in werkverschaffing tewerk gestelde werkloozen. Dii bedrag van f 24,000 komt ten laste van den gewonen dienst der rekening, evenals thans de kosten van steunverleening ten laste van den gewonen dienst komen. In de kosten van steunver leening zoowel als in die van arbeids loonen, betaald bij werkverschaffing aan werkloozen, verleent het rijk een bijdrage uit h t werkloosheidsubsidie- fonds. Ten opzichte van die bijdrage verleening worden steunuitkeeringen en in werkverschaffing betaalde arbeids loonen gelijk gesteld. De gevolgen van het overhevelen van een deel der kosten van steunverleening naar een nieuwen uitgaafpost »ioonen bij werk verschaffing* zijn derhalve voor de gemeente geen andere dan dat de weekloonen hooger zullen zijn dan de wekeüiksche steunuitkeeringen. tiet uitgetrokken crediet van f 40,000,— voor het jaar 1935 zal derhalve t.z.t. verhoogd moeten worden. Met het Riik is over het voorge nomen plan reeds voeling gehouden. In beginsel heeft men er geen bezwaar tegen. Dij de exploitatiebegrooling zij nog het volgende opgemerkt. De opbrengst van de auto- en rijwielstalling en van de verpachting van het consumptie gebouw is nog niet bij benadering te ramen. Wij hebben deze opbrengst gesteld tegenover de afschrijving op de stichtingskosten (f 30 000,-), hoewel het uiteraard mogelijk is, dat deze laatste daardoor niet geheel zullen kunnen worden gedekt. Wij hebben ons ook reeds in ver binding gesield met de eigenaars van de gronden, waarop het park geprojec teerd is. Reeds vroeger is met hen eveneens contact gezocht. Beide malen is het resultaat niet bevredigend ge weest- Van alle eigenaars heeft er zich slechts één bereid verklaard den grond af te staan tegen den aangeboden prijs van f 1500,— per H.A., twee eigenaars verklaarden zich wel bereid den grond tegen een redelijken prijs af te staan, doch vonden een bedrag van f 1500,— per HA., te laag. De overigen hebben een bedrag van f3500,— per H.A. gevraagd. Op een zoodanige basis lijkt ons verder onderhandelen nutteloos ?n meenen wij, dat de gemeente haar toevlucht tot onteigeni g moet nemen. Wij stellen U dan ook voor; a. in beginsel te besluiten tot den aanleg van een sportpark, uit te voeren in werkverschaffing en b. voorloopig goed te keuren het ter inzage liggende plan tot onteigening ten name der gemeente in het belang der volkshuisvesting. 10°/o voor algem. onkosten f49.000,- f 5,000.- De exploitatie-begrooting opgezet Ontvangst°n Huur 3 voetbalvelden Ht'ur iisbaan Huur 2 tennisbanen Huur korfbalveld Huur auto- en rijwielstalling Huur consumptiegebouw f 54,000.- ahvolgt 750.- 300,- 300,- 100,- memorie memorie f 1450,— LUXOR-BIOSCOOP. DONDERDAG (0. H. Hemelvaart) Aanvang 6 uur en half negen de geweldige Circus film DE Cl RCUSDUIVEL. Als 2de hoofdnummer: DE BEDRIEGER BEDROGEN. zzzzz Toegang 16 jaar. Vanaf VRIJDAG a.s. Volksconcert. Het eerste zomerconcert der har monie «Sintjan» Maandagavond op de muzieknis te v m. Baardwijk ge geven heeft wel een buitengewoon succes gehad. Alles werkte daartoe meeEen rijk gevarieerd en goed ingestudeerd programma van een drietal muziek- en zangvereenigingen, het prachtige zomerweer en een buitengewoon talrijk publiek. De harmonie St. Jan onder leiding van haren directeur den heer J. Thijssen voerde haar niet zorg ge kozen nummers op keurige wijze uit. Er bleek voor dit concert en de diverse festivals waaraan St. Jan deelneemt met bijzondere ambitie te zijn gerepeteerd, waardoor ver schillende nummers een buitenge woon goede vertolking kregen. Het optreden van de Chr Gem. Zangvereeniging «Hallelujah» uit Besoijen werd wederom met bijzon dere belangstelling tegemoet gezien. Van vorige gelegenheden wisten we dat hetgeen deze gemengde zang vereeniging ten gehoore brengt steeds op zeer hoog peil staat en nu zij ditmaal de nummers zou komen uitvoeren waarmede zij binnenkort op het concours te Sprang in de atdceling «LiuiiUiileiidhciu» iioopt uil le kouieu, was Ue publieke be langstelling nog gi ouLei'. Z.ij zong beide nuuiuieis ouUer leiding van haren emiueiilen dnecleur, ueu neer v. d. Kolk, op een wijze die de beste verwachtingen doel Koesieien voor een succesvolle deelname aau liet concuuis, wal wij dil kranige gezel schap van harte loewcnscben. Een niet mulder keurige verlulking kregen de belde concouisnummeis van de liederialel «lol Bloei der lounkuusl» onder leiding van den heer Liglvoet. De zangers blijken het verplicht, zuowei als het eigen gekozen nummer leeds goeti ouder de knie te hebben en ook van dit gezelschap, waarin den laaislen lijd zoon lluike vooruitgang ni den samenzang le beluisteren vatl, heb ben wij hoogstaande verwachtingen ten opzichte van huil deelname aau het coiicouts. Hot talrijke publiek bleek het gebodene in dit bijzonder mouie concert zeer op prijs te stellen en had voor alle gezelschappen een sponlaan applaus. K.N.Lr. F.- Wundellocht. Het uiLnoudigtngsprogi amma voor den K.N.G.V.-W andeltocht op 2en Pinksterdag, georganiseerd door de Alhleiieken Gyinuasliekvereen. S.S.S. in samenwerking met \Y. B., is verschenen met een voorwoord van den voorzitter Van \V. B. den heer J. Timmermans Puzn. en den lieer Diieisina, secretaris K.N.G.V. Wandelcominissie. liet eere cu nu té bestaat uit de heeren: voorzitter, J. Timmermans Phzn., voorzitter NV. B., leden J. Tielen, secretaris NV. B, Dr. 11. G. Langemeijer, bestuurslid Comm. voor Lich. Opvoeding, Jacq. Spijker man, bestuurslid Comm. voor Lich. Opvoeding, N. J. Houben, Inspecteur v Politie, de jury uit de heeren J. Tielen, secretaris W.B., C. v.d. Zilver, Wandelconsul K.N.G.V., L. v. Dru ilen, Leider üymn. en Athl. Vereen. S.S.S., Hoofdle.der: C. v. d. Zilver. Het programma luidt als volgi lü uur. Opening Slarlbureau Café van Boxtel, Stationsstraat, ll'/a uur- Start Raadhuisplein, le controle: Hotel »NYapen van Amsterdam» lleusden. 2e controle (verplichte rust)Café Geeraerls, Nieuwkuik. 7 uur. Uitreiking der extraen groepsprijzen. 8 uur. Concert op het Raadhuisplein, aangeboden door NV. R. bij gele genheid v. d. S.S S. NVandeltocht. Ue marschroute is gekozen als volgt Start Raadhuisplein, Grootestraat naar Besoijen, Besoijenscheslraat, linksaf Parallelweg, Slation, Mr. v. Coothstraat, Julianastraat, linksaf Stationsstraat, rechtsaf Grootestraat, linksaf door polder naar Stoom gemaal, over de brug naar Doveren, Oud-Heusden, lleusden, door de stad linksaf naar Herpt (zie rich tingwijzers), Herpt, Haarsteeg, langs kasteel Onzenoord, Nieuwkuijk. Ver plichte rust café Geeraerts-Bruijsters. Nieuwkuijk, Drunen, Baardwijk, Grootestraat, eindpunt calé v. Boxtel Stationsstraat. Verschillende medailles zijn uit geloofd, o m. door NV. B., Dr. Lan gemeijer, »Ons Huis», Calé »de Linde boom» enz. De inschrijvingen kunnen geschie den bij den heer 11. Snijders, St. Antoniusstraat 65, NVaalwijk. Na 3 Juni worden de inschrijfkosten ver hoogd. Inzameling St. Vincentiusuereeniging. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal ook dit jaar weer een inzameling worden gehou den van gedragen kleeding,schoenen, dekens enz. enz., voor de ar ren der St. Vincentius Vereeniging. De «oogst» was vorige jaren rijk, maar er is beu ch niets van over. Het aantal hulpbehoevenden neemt door de langdurigheid der crisis voortdurend toe. NVe vertrouwen dat ook deze rondgang van dejonge Kruisridders het magazijn der Vereeniging zal vullen met tal van benoodigdheden, die voor U van geen of weinig be- teekenis meer zijnen voor de armen 'n hulp in den nood. God zal 't U loonen. Bestuur der St. Vincentius- Vereeniging. Auto omgeslagen. Een der bestel auto's van de ijsfabriek te v.m. Baardwijk reed nabij de »Blanke NN'iel», doordat een der banden sprong, tegen hel trottoir op. De wagen sloeg om, doch liep wonder boven wonder slechts weinig averij op. De inhoud werd echter over de straat geslin gerd. De chauffeur kwam er met den schrik af. est. ere echo van het zuiden. ederlanr Waalwijk. 28 Mei 1935. icht. nik t« er lei» is

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5