NIEUWS UIT HEUSDEN. INGEZONDEN STUKKEN. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. RAAMSDONKSVEER. Bij. de fndagvoormiddag gehouden zit- l voor het Hoofdstembureau °jen de ingeleverde candidaten. Ip "- In voor de gemeenteraadsver biJ l0ling als VOlgt gG enieie8i^I11j de gecombineerde lijst van ?ie' Vhristelijk-Historischen en Anti- lf''Llutionnairen. 2 de Katholieke lijst van a'l(liL0sdonk(dorp). Fx 3 de Katholieke lijst van ®es,%;ifflsdonksveer. rdi nezer dagen besliste het Hoofd ren '^nibureau in openbare vergadering r r de ingediende candidatenlijsten •Cöiicof or de gemeenteraadsverkiezingen, 'hen; fng twee lijsten van de Katholieken nen ec fl Raamsdonksveer en te Raams- Juli, wat niet uitkomt met de werk zaamheden der lui in deze streek, is door het bestuur der processie besloten dit jaar niet ter beevaart te .gaan. Aangezien de oliebollen ver koop ten bate van het crisis-comité meer zaad in 't bakje gebracht heeft dan de gewone straat-coliecten, be sloot het comité ernstig in 't najaar de collecte te doen vervangen door een bazaar. \J- De kermis begint hier morgen (Hemelvaartsdag) en kan te oordee- len naar wat er komt, nogal wat zijn. Doch vooral de vele dansge legenheden, zullen evenals andere jaren, wel de noodige bezoekers trekken. Rectificatie. Als opbrengst van 495.— ƒ400.— 394.— 350.— 183.50^ van vU(dorp) en de lijst van de Christe- de oliebollendagen werd in dit blad ,en Cn Historischen en Anti-revolu- 0Pnoemd een som van f 783; dit onairen werden geldig verklaard 'J mei ,.rWjjl de Vrije lijst waarop voor kwamen de candidaten H. de Laat, r Spuijbroek en C. A. Arendse „aeldig werden verklaard, omdat °0n volledige schriftelijke verkla gen van de candidaten, in de zin Jer wet waren overgelegd. De vrije HjSt waarop voorkwamen de can Jjaten M. G. Vissers en J.Tempe )aars werd eveneens ongeldig ver aard, omdat het vereischte aantal hndteekeningen niet op de can didaten lijst gesteld waren. Door H. de Laat, B. Spuijbroek n C. A. Arendse was bij Gedepu- teerde Staten van Noord-Brabant berosp ingesield tegen de beslissing van het Hoofdstembureau omtrenl je ongeldigverklaring van hun lijst. Ret door hun ingesteld beroep is doorGed. Staten van Noord Brabant in hunne openbare vergadering ge houden Donderdag jl. afgewezen. Het aantal werkloozen bedraagt in deze gemeente 294, gespecificeerd a|s volgt: 173 grondwerkers, 46 metaalbewerkers, 34 opperlieden, 10 genoemd een mojet zijn f 283. De candidaatstelling voor den Raad moet hier plaats hebben op 18 Juni; de stemming op 23Juli. v""—- Zaterdag speelde Longa voor de B.V.B. comp. te Sprang tegen S D.O. en verloor met 5-3. y Kermis Heusden De kermis te Heusden belooft dit jaai weder bijzonder druk te worden. Vooral de dansliefhebbers zullen dit jaar extra kunnen genieten. Hotel »'t Wapen van Amsterdam# dat een record aantal bezoekers ver wacht, heeft de danszaal geheel laten moderniseercn. Zij beschikt thans over een ruime frissche danszaal en pl.m 500 zitplaatsen. De welbekende »The Green Smo king Band«, die hier met Carnava zoo'n geweldig succes oogstte, zorj t voor de volle 100 °/0 dans en stem mingsmuziek. Wij twijfelen er dus niet aan ol de kermis zal ook dit jaar wedei een groot succes worden. Schilderpost. A. v. Roermond J. Smit M. Smit P. Merkx A. Schutjes Matinee A polio". Donderdag 30 Mei a.s. des middags om 12 uur zal de harmonie Apollo" in de zaal van den heer Johan Smit alhier een matinee geven. Naast de. marsch „Per aspera ad Astra" van Urbach en het Ballet uit Faust omvat het programma de beide concoursnummers de ouverture „Egmond" van L. v. Beethoven en de ouverture „Semiramis" van Rossini, waarmede „Apollo" aan het muziek concours te Wijk zal deelnemen. Ongetwijfeld zal dit keurig pro gramma tal van muziekliefhebbers naar de „Apollo"-zaal trekken. Hondensport. De dressuurclub, „De Getrouwe Hond" gevestigd bij den heer Luc v. d. Kaa, zal op hare zeer gunstig ge legen terreinen aan den Provincialen- weg op Donderdag 30 Mei a.s., en Zondag 2 Juni a.s., een groote dres- suur-wedstrijd houden waaraan de beste honden uit het Zuiden zullen deelnemen. Er wordt gewerkt geheel naar het reglement van den K.N.P.V. Geschenk. Door de Jongens-Missiebonden van de beide Broederscholen alhier is aan de Java-Missie der Eerw. Broeders een complete fanfare-bezetting be slaande uit 42 instrumenten ten ge schenke gegeven. Hier geldt de waar heid van het spreekwoord „Vele kleintjes maken een groot". De contributie bij den Missiebond, bedraagt slechts èèn cent per maand. Gemeenteraad. 5 timmerlieden, 4 metselaars, 3 NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. schoenmakers en 1 houtbewerker. :rmans - Tot verpleegster aan het R.K. alhier is aangesteld de Ziekenhuis Eerw. Zuster Librina (in de wereld genaamd Ha. van Breda) komende van Geldrop. Het aantal steuntrekkers van de gemeente is toch aan het ver minderen, waren er de vorige maand 257, nu zijn er 243. Het is te hopen, dat het aantal blijft verminderen. De kermis in deze gemeente zal worden gehouden op 30 Juni, 1 en 2 Juli a.s. Reeds zijn de volgende staanplaatsei verleend op het kermisterrein te Raamsdonksveereen Autoskooter, Schouwburg van Piet Vink, Zweet caroussel, Draaimolen. Slangenbaan Werptent, Palingkraam, Zuurkraam Gebakkraam en ander soort kramen op bet kermisterrein te Raamsdonk (dorp): een Zweefmolen, een Kinder fietsmolen, gebakkraam en ander soor' kramen. De laagste inschrijver voor he grondwerk verbreeding van het rijwiel pad op den Rijksweg nabij de Lunetter is J. A. de Bruijn alhier. Tot Predikant der Herv. Gem Raamsdonk werd beroepen Ds. Bon? te Colijnsplaat (Zeeland). De heer de R zou een paard or bri naar de wei brengenhet sloeg o; r won hol; de R. viel er af en bekwan laatst» dusdanige verwondingen dat hij ziel Huur onder geneeskundig toezicht moes' stellen. lburg' Met Hemelvaartsdag zal oir )Bo?z half tien in de Veersche Herv. Kerk ;e gek leesdienst worden gehouden, r uit LOONOPZAND. In de zaal van den. café Stalpers vergaderde Zondag een lei middag de R.K. Werkliedenvereeni ging. Er waren weinig belangrijke punten aan de orde. Tot leden der controle-commissie werden benoemd de heeren C. v. d. Velden en J. Wouters en tot reserve vaandrig de heer J. Beerens. De heer C. v. d. Velden werd bovendien benoemd tot afgevaar- eur. lder« in wi gesl n te Gemeenteraadsvergadering. De raad der gemeente Loon-op-Zand is tot een openbare vergadering ten ge meentehuize uitgenoodigd op Vrijdag 31 Mei om 7 uur n.m. Door Burgemeester en Wethouders zijn de navolgende voorstellen aan den raad dezer gemeente gedaan lot vaststelling van het kohier dei truttoirbelasting voor het d,"Jst]aar 1935 op een bedrag van -373.4 tot vaststelling van het kohier der rioolbelasling voor t dienstjaar 193 op een bedrag van 1779.—; tol wijziging van de verordening tot beffing van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank m het klein in «lier voege dat het vergun ningsrecht niet meer bepaald woidt naar de huurwaarde welke de locali- teit in verband met den omvang van hel bedrijf kan geacht worden te be zitten, doch in plaats van „omvang van het bedrijf, dit recht als mede factor te baseeren op den „omzet van sterken drank" welke het bedrijf heeft; tot opheffing van de door wijlen den heer M. J. Musters, als ontvanger der gemeente gestelde zekerheid; tot wijziging van de rechtstoe standsverordeningen voor de ambte naren en werklieden der gemeente; a. om de uitkeering bij ziekte voor de gemeente veldwachters, te refereeren aan de regeling welke voor de ambtenaren en de werklieden is getroffen n.l. 100% gedurende de eerste 12 maanden; 75% gedurende de volgende 6 maanden, momenteel bedraagt deze uitkeering 100% gedu rende de eerste 6 maanden en 7o% gedurende de volgende 6 maanden; b. om den kindertoeslag voor de ambtenaren gelijk te stellen aan dien In de Vrijdag gehouden zitting van het Hoofdstembureau werden de lijsten van de candidaten voor de gemeente raadsverkiezing. welke op 12 Juni a.s. plaats vindt, als volgt genummerd: Lijst I C. de Kort: II W. de Jong Gz.; Ill C. Roestenberg: IV M. J. Snoeren: V M. J. v. Nieuwstadt; VI B. Verhoe ven: VII A. Snaphaan: VIII J. Maas: IX J. D. E. v. d. Heuvel. Openluchtspel. Zondag ging in het Sport- en Wandelpark de eerste opvoering als openluchtspel van het Missiespel De Vorstenzoon". Het initiatief daar- zulks billijk is te noemen. Ik weet wel dat het gemeentebestuur door het onteigeningsplan een groote macht heeft gekregen, maar mag het daarvan direct tegenover deze eigenaars toch ook gemeentenaren gebruik ot misschien misbruik maken? Eerst heeft de gemeente de eige naars zeer gedupeerd door bouw. verbod te leggen op deze terreinen, die door de Waalwijksche landbou wers als bouw- en weiland zeer gewild zijn en daarenboven als bouwterrein zeer in waarde gestegen waren en nu biedt de gemeente 'n stuk onder de waarde want het zijn terreinen die meermalen op f 3000. geschat zijn door bevoegde personen. De eigenaars worden dus voor de tweede maal gedupeerd. Laat de vraagprijs van f3500, te hoog zijn, dat wil ik toegeven, maar er is tusschen f 1500.en f3500.— een groote marge. Waarom door onderhandelingniet getracht tot elkaar te komen, zooals dat iedereen past en zeker een ge meentebestuur. Ik hoop dat de gemeenteraad het dagelijksch bestuur niet zal volgen op dit dictators standpunt, maar ieder inwoner naar recht en billijk heid zal willen behandelen i.c eerst trachten tx. t overeenstemming te komen, alvorens direct :ot zulke rigoureuse maatregelen over te gaan. Dan nog een tweede vraag. Het gemeentebestuur brengt in zijn berekening een prijs van t 1500. per H A. en komt dan tot een kosten- begrooting van f54.000. Waarom kan men in Kaatsheuvel toe met een bedrag van nog geen f20.000.— voor een sport- en wan delpark van 12 H.A. (hier 8) met uitgebreiden sportgelegenhedcn als wielerbaan, paardensport, en boven dien kinderspeeltui1', openlucht theater met meer wandelgelegenheid en veel meer aanleg van planten en boomen, alles voor nog niet de helft Ook op dit punt hoop ik dat de raad deze aangelegenheid eens ernstig zal bekijken, 't verschil is toch zoo geweldig! Met dank EEN INGEZETENE. Steenbergen-Kroot, waar een ver- versching werd aangeboden en waar dank zij de goede zorgen alles vlot ver liep. Daarna begon de wandeling door de heide en bosschen, langs de mooie en weelderige ontginningen in weiland, roggevelden, jonge boschbouw, uitge strekte perceelen productief gemaakt door intense bewerking en dito onder houd. Ook hier gaf de heer Timmer mans de noodige toelichtingen en be antwoordde hij de vele vragen van de deskundigen. Het was op dezen schitterenden zo mermorgen zeker een zeer op prijs ge stelde excursie in een omgeving zoo vol variatie, als maar zelden ergens zal worden geboden en welke door de hee ren dan ook zeer werd op prijs gesteld. Ten omstreeks half één was men langs Kloosterweg en Stationsstraat, in hotel Verwiel terug, waar de leden aan zaten aan een gezamenlijk diner en ook voorzitter en secretaris van Waal- wijks Belang, de heeren Timmermans en Tielen waren genoodigd en welk diner natuurlijk goed verzorgd was. toe ging uit van de Eerw. Broeders Wij vermoeden dat de post terrein-aankoop een groot verschil zal geven en misschien ook de arbeidsloonen. Bf.d. van Liefde om n.l. hierdoor op waar dige wijze het eerste lustrum van den Missiebond, aan de beide Jongens scholen te vieren. In alle opzichten mag het stuk ge slaagd heeten. Met zorg waren de verschillende rollen ingestudeerd, en speciaal de hoofdfiguren als „de Toovenaar", de Koning, de Prins, Pa ter Bernard werden bijzonder goed ge typeerd. In spel en mimiek en grime en dictie. De omgeving leende zich zeer goed voor het spel. Tusschen de dennebosschen en hel kreupelhout was .ter rechterzijde een negerkamp opgebouwd terwijl aan de linkerzijde een Missiestatie was op gericht. Het tusschen beide kampen gelegen middenterrein gedeeltelijk be- boscht en in natuurstaat gehouden werd als speelterrein gebruikt. De inhoud van het stuk komt op het volgende neer Een missionaris ging uit om zielen te winnen. Met gretige handen plukte hij de oogst die stond te rijpen op de velden van het zwarte gewest. In onverdroten ijver en moeizamen arbeid verrezen geleidelijk Christen kerk, school en pastorie in de Chris ten-gemeenten. De Heer zegende den arbeid maar ook de vijand waakte. Hij hitste den haat op in de harten van de groote JAARVERGADERING NEDERL. ZUIVELBOND Afd. Brabant^ Zeeland. We hebben al eenige malen boven staande belangrijke algemeene verga dering aangekondigd, die gisteren al hier in hotel Verwiel werd gehouden, des namiddags ten 2 uur en bezocht werd door een 200-tal leden uit alle deel'en van Brabant en Zeeland. Van dezen hadden een 125-tal ge volg gegeven aan de uitnoodiging van Waalwijks Belang, reeds vroeger in den ochtend hierheen te komen, om hun dan een en ander van Waalwijk en z'n mooie omgeving te laten zien, zoo mogelijk iets wat op het eigen-terrein Ten twee uur ving in 't café de vergadering aan, welke zaal echter voor zoo n druk bezoek te klein bleek, zoodat de toehoorders er gewoon uit puilden. De voorzitter, de heer Vos uit Roo- seendaal, opende de vergadering, (de secretaris, de heer C. J. de Jong uit Breda was door droeve familie-omstan digheden juist weggeroepen) en sprak een hartelijk dankwoord tot de heeren Jud. Timmermans en J. Tielen, rèsp. voorzitter en secretaris van Waalwijks Belang voor de interessante en aange name excursie die deze vereeniging den bezoekers hunner algemeene vergade ring bereid had en die ten zeerste op prijs is gesteld. De heer Jud. Timmermans wilde gaarne van deze gelegenheid gebruik maken om als voorzitter van Waalwijks Belang, bestuur en leden van den Bra- bantschen Zuivelbond een hartelijk welkom in Waalwijk toe te roepen. Met groot genoegen had Waalwijks Belang vernomen dat de algemeene ver gadering in Waalwijk zou gehouden worden en het heeft alle moeite gedaan om den vergaderingbezoekers buiten de vergadering een aangename verpoozing en afwisseling te bezorgen. Waalwijks Belang wil voornamelijk het vreemde- lingenbezoek aan Waalwijk bevorde ren en daartoe den bezoekers een zoo goed mogelijke indruk geven van deze plaats en haar fraaie omgeving. Spr. hoopte dan ook dat het mooie album van Waalwijk, dat eiken bezoeker is aangeboden, de gehouden excursie en het prettige en zakelijke verloop der vergadering zullen mogen bijdragen om een aangename herinnering aan Waal wijk te behouden en dat het niet de laatste keer zal zijn dat men deze ge meente bezoekt. Met de beste wenschen voor d*n verderen groei en bloei van den Bra- bantschen Zuivelbond, nam de deputa tie van Waalwijks Belang ten slotte af scheid van het gezelschap. Uit de voorlezing van de presentielijst blijkt dat een 40-tal afdeelingen ter ver gadering vertegenwoordigd zijn. De voorzitter herdenkt in welgeko zen woorden een paar vooraanstaande figuren uit de organisatie die in het af- T X^r tü Ao I qeloopen jaar overleden en schetst hier- na den ongekend moeilijken toestand welke de gemeente veldwachters ont- tegenstanders van den Missionaris, de vangen t.w. 5% voor ieder kind boven 2 beneden den leeftijd van 16 ja- der lhier.è nnpnrt digde naar de vergadering van den Centralen Baad. De leden werden aangespoord deel te nemen aan den Katholieken dag te Tilburg op 2de Pinksterdag; verschillende deelnemers gaven zich daarvoor reeds op. Op de volgende vergadering zal worden overgegaan tot bestuurs verkiezing. Aftredend zijn de heeren J. Vera, A. v. d. Velden en M. 5. Snoeren. Tot aan de volgende ver gadering kunnen candidatenlijsten worden ingediend. lectief e krij gingl ogen chou ïwers l hebt? van waarde gers wt zoogc .iren vi iige he g zoon htigde een k ikte 2 de wa werd noodt Liuren rbeide. met ïlijke it stat Heusden, 28 Mei '35. De Eerw. Zuster Albertine, onder wijzeres aan de Bijz. Meisjesschool zal binnenkort wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd het on derwijs moeten vaarwel zeggen. Zooals gewoon is, vertrekt hier begin Juni steeds de processie naar Brielle ter eere van de H.H. Mar telaren van Gorkum. Aangezien daarvoor geen datum was aan te wijzen voor einde Juni of begin ae ren. De huidige toeslag bedraagt 3% voor ieder kind boven de 2 beneden 15 jarigen leeftijd. I Aanbesteding. Onder architectuur van den heer J. A. Prins te Kaatsheuvel werd heden aanbesteed den bouw van een woon huis voor den heer J. Oomis te Kaats heuvel. Gebr. Spiering te Capelle Timmerpost 2260. Metsel- post 2100.- ƒ4310 J. Michaël te Vrijhoeve- Capelle 4032.- h'. A. Kramer te Waalwijk 3957. F. Cornelissen te Kaatsheu vel Timmerpost 1974. 3871.— A. de Graauw te Waspik Metselpost 1964.3794. Gebr. de Graauw te Waspik 3684. A. Kleingeld te Kaatsheuvel Timmerpost 1880.- Met selpost ƒ2057.- ƒ3680.— A. Vermeeren te Loonop- zand 3558. E. Maas te Waalwijk 3492. H. Molenschot te Kaats heuvel Timmerpost 1477.- ƒ3384. L. v. Luxemburg te Kaats heuvel Metselpost 1897.- 3374. C. den Teuling Metselpost 1748.— uren in Waalwijk doorgebracht, aange naam en leerrijk konden maken en een prettige herinnering aan onze plaats zouden meenemen, wat zeker voor onze gemeente gunstige gevolgen zou hebben en tot later bezoek en re laties aanleiding kon geven. Wij gelooven dat Waalwijks Belang hierin uitstekend geslaagd is, dank zij de bereidwilligheid der N.V. Noord- Braband, Mij. van Verzekering op het Leven te Waalwijk, om den bezoekers een excursie naar Plantloon aan te bie den, om daar de ontginningen, bosch bouw, stoeterij enz. in oogenschouw te toovenaar, de negervorsten en de fanatieke Arabieren. Een complot werd beraamd. De Mis sie moest door brand worden vernie tigd, de missionaris worden doodge marteld. Maar op het gegeven moment brengt de zoon van de Koning, een be keerling, redding. Hij verwittigt de Missionaris. De aanval wordt afgesla gen. De Koning sneuvelde in den strijd, maar het offer van den Zoon was niet vergeefs. Op zijn sterfbed komt hij tot inkeer. Zoo triomfeert het kruis en het lijden over heidenen en duistere mach ten. Wie het gebeuren mee wil maken, wie wil deelen in Missionarisvreugde bij zijn blije negerkinderen, wie zich een idee wil vormen van de moeilijkheden in het Missiewerk, moet beslist dit werk komen genieten. De opbrengst komt ge heel aan de Java Missie der Broeders van Liefde ten goede. (Buiten verantwoording van de Red.) Mijnheer de Redacteur A.s. Vrijdag komt in den gemeen teraad het voorstel van B. en W. lot onteigening der terreinen voor een sportpark, wijl de eigenaren niet zijn ingegaan op het voorstel van B. en W. om die terreinen voor f1500.— per H.A. te verkoopen. Nu vraag ik me toch even at of nemen. Onder leiding van den voorzitter en secretaris van W. B. vertrok men ten ongeveer 10 uur met een 30-tal auto s en bussen van de Markt, om eerst een bezoek te brengen aan de stallen der heeren Timmermans. Hier werden den heeren verschillende prachtige exem plaren getoond, een zuiver Arabische volbloed hengst en twee dito merries, waarvan een pas uit Engeland geim- pc5rteerd, fokproducten van Oldenbur- gers en Berbers, van Oldenburgers en zuivere Arabieren, in verschillende leef tijden, waarbij de heer J. Timmermans Ph.zn. de noodige voorlichting gaf en wees op de prachtige resultaten met de ze afstammelingen' verkregen, niet al leen als rijpaard, maar even goed voor rijtuig- en boerenwerk. Alle bezoekers werd een uitvoerige verhandeling ter hand gesteld over de waarde van 't Arabisch volbloed voor de warmbloed-fokkerij, van de hand van den heer H. H. T. Hoyer, waarbij eenige gegevens omtrent de prestaties van Arabische volbloed-paarden, welke de heeren op hun gemak thuis kunnen lezen en overwegen. 't Was werkelijk een genot deze schitterende stoeterij, waar een 20-tal der prachtigste fokproducten werden getoond, te bezichtigen, speciaal voor den vakman, maar eveneens voor den leek. Vervolgens ging de auto-stoet door de Putsteeg, Burg. Smeelelaan, naar Café Galgenwiel van den heer Jos. waarin het boerenbedrijf, speciaal de zuivelproductie, momenteel verkeert. Ten opzichte van de vraag of de re geering door verdere afslachting van den mèlkveestapel, dan wel in den vorm van den z.g. melksteun de boeren dient te helpen is sprekers standpunt, dat, hoewel een kleine inkrimping wel mo gelijk is, het beschikbare geld z.i. het best in „melksteun", zoo mogelijk iets verhoogd, kan worden uitgekeerd. Zulks te meer waar ook de slagers van het vleesch in blik indirect belangrijke schade ondervinden. In dien geest zou spreker dart ook in de binnenkort te houden vergadering van den A. N, Z. willen voorstellen. 3. Notulen. Worden goedgekeurd zooals in het officieel orgaan afgedrukt. 4. Mededeelingen. Door den waarnemend secretaris den heer v. d. Griendt wordt voorlezing ge daan van tal van acties door de orga nisatie en hare afdeelingen op touw ge zet en de bereikte resultaten o.a. inzake t.b.c.-bestrijding, bestrijding margarine- verbruik door de boeren, gehouden cur sussen, besprekingen met autoriteiten, enz. enz. Ook werden nog vermeld de Zuivelfabrieken die op de Wereldten toonstelling te Brussel met de gouden en zilveren medaille werden bekroond. Tot de met goud bekroonden behoor den o.a. ook de fabrieken te Drunen en te Vlijmen. 5.„De export van zuivel-producten door Drs. E. Eygenraam, Handels-con sulent van den Alg. Ned. Zuivelbond te 's-Hage. Spr. schetste in zijn uitvoerige rede de ontwikkeling der situatie op de we reld-botermarkt gedurende de laatste jaren. Als oorzaken van de geweldige moei lijkheden waarmede de Nederlandsche boter-export te kampen heeft, noemde spr. de stérke daling van het Pond Ster ling, de samentrekking van de interna tionale boterhandel in Engeland, waar de Dominions (Australië en N.-Zee- land) hun positie sterk konden verbe- gen II p 1n n

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 7